تیتر خبرها

واقعه طبس به آمریكا درس عبرت آموخت

نیروهای ویژه آمریكا از واقعه طبس كه دقیقا 25 سال پیش باعث شد تا تلاش ناامیدانه آنها برای آزادی 53 گروگان آمریكایی در ایران ناكام بماند به عنوان نقطه عطف و درس عبرت ماموریت‌های آینده خود استفاده كردند.

به گزارش فارس، خبرگزاری آمریكایی آسوشیتدپرس به مناسبت سالگرد ناكامی نیروهای ویژه آمریكا در صحرای طبس در گزارشی نوشت، كهنه سربازان نیروی زمینی، دریایی،‌ هوایی و تفنگداران دریایی ارتش آمریكا كه در عملیات موسوم به «شاهین» در ایران شركت داشتند به همراه خانواده‌های قربانیان این حادثه و گروه‌های حامی اوایل هفته جاری در ایالت «فلوریدا» جمع می‌شوند تا سالگرد این واقعه را برگزار كنند.
در این عملیات كه با امداد الهی و بر پا شدن توفان شن در صحرای طبس در سال‌های اول پس از انقلاب اسلامی ایران شكست خورد، هشت آمریكایی در برخورد بالگردها كشته شدند.
بنا بر این گزارش، آن چه كه در 25 آوریل سال 1980 اتفاق افتاد باعث شوكه شدن مقامات پنتاگون (وزارت دفاع آمریكا) و كنگره این كشور شد تا به فكر تشكیل گروهی كوچك از نیروهای ویژه باشند تا بتواند ماموریت‌های سری و محرمانه را در نقاط مختلف انجام دهند.
«رینولد گایدری»، سرهنگ بازنشسته نیروی هوایی ارتش آمریكا، در این باره می‌گوید: «عملیات صحرای طبس باعث شد كه ما برای برخوردهای آتی سریعتر عمل كنیم.»
گایدری در آن زمان فرمانده گردان هوایی در ارتش آمریكا بود كه بعدا به عنوان رییس عملیات‌های هوایی برای ستاد عملیاتی نیروهای ویژه آمریكایی خدمت كرد و مقر فرماندهی این ستاد عملیاتی هم اكنون در «تامپا» واقع در ایالت فلوریدا است.
طبق این گزارش، گایدلی گفت: «ماموریت‌های زیادی هم‌اكنون در عراق و افغانستان در جریان است كه از تاكتیك مشابه برنامه قبلی استفاده می‌كند.»
گایدری 65 ساله در مراسم سالگرد عملیات شاهین در منطقه «هرل برت» ساحل «فورت واتون» كه فردا برگزار خواهد شد، سخنرانی خواهد كرد.
مقر هرل‌برت، ستاد عملیاتی نیروهای ویژه نیروی هوایی آمریكا است كه در عملیات طبس پنج نفر از خدمه هوایی و سه تفنگدار خود را از دست دادند.

آسوشیتدپرس: واقعه طبس به آمریكا درس عبرت آموخت

درباره ی مدیریت

مطلب پیشنهادی

خاطراتی از حاج احمد آقا درباره تسخیر لانه جاسوسی

خاطراتی از حاج احمد آقا درباره تسخیر لانه جاسوسی   دانشجویان مسلمان پیرو خط امام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *