تیتر خبرها

صحرای طبس؛ تجلی دوباره تفسیر سوره فیل

یزد – خبرگزاری مهر: پنجم اردیبهشت ماه سالروز گرامیداشت واقعه ای است که در آن تفسیر سوره فیل پس از 1400 سال متجلی شد و ارتش امریکا همچون اصحاب ابرهه، روسیاهتر از همیشه تاریخ به هلاکت رسید.

به گزارش خبرنگار مهر در یزد، وقوع حادثه طبس و معجزات و امدادهای الهی که در آن شکل گرفت راوی حکایتی است که گویی بارها و بارها مشابه آن در ادوار مختلف و در عرصه های پیکار حق علیه باطل رخ داده و مرور آن تفسیرگر یک روایت است؛ “یدالله فوق ایدیهم”.

دستان خدا این بار در صحرایی برهوت و آرام بر دل دژخیمانی لرزه افکند که هرگز توان تحمل آرامش در کشوری اسلامی و توسعه بساط عدل الهی را نداشتند.

در حادثه طبس که حکایت آن در این گزارش به طور مفصل نقل خواهد شد، برای آنان که اهل تفکرند نشان از آن دارد که خداوند هرگاه اراده کند از کم‌ ارزشترین آفریده های خود نظیر شن برای سرنگونی ظلم و جور استفاده می کند تا قدرت لایزال خود را برای سردمداران کفر به تصویر بکشد.

روایت توفان شن در صحرای طبس همسانی هدفداری با سپاه بزرگ فیل ابرهه که برای نابودی خانه خدا صف کشیده بودند دارد. در آن واقعه تاریخی نیز سپاهی با آن عظمت توسط گروهی پرستو سنگباران شده و به هلاکت رسیدند.

واقعه طبس سند مستحکم دخالت امریکا در اداره امور ایران

پس از آنکه نیروهای امریکایی در سفارتخانه امریکا به اتهام جاسوسی دستگیر شدند، آمریکا از هر فرصتی برای آزادی آنها استفاده می کرد تا اینکه به این بهانه عملیاتی طراحی کرد تا علاوه بر آزاد سازی آنها به اهداف شوم دیگری نیز دست یابد.

در این حمله قرار بود نظامیان امریکا با هدایت نیروهای تصفیه نشده ارتش ایران و بر اساس طرحی منسجم و بی نقص با هلی کوپتری عازم ورزشگاه امجدیه تهران شوند و پس از آزادسازی گروگانها سایر اهداف خود نظیر بمباران بیت امام در جماران، بمباران مرکز نگهداری مهمات، سپاه، حزب ریاست جمهوری و … را نیز اجرا کنند.

همه چیز برای یک پیروزی تمام عیار مهیا بود. 95 نیروی کوماندو آموزش دیده با تجهیزات نظامی بسیار قوی در پنجم اردیبهشت ماه سال 59 درست دو هفته بعد از قطع ارتباط یک جانبه امریکا با ایران و تحریم ایران به لحاظ اقتصادی و سیاسی، در شبی آرام و مهتابی، 14 بالگرد و هواپیما در صحرای طبس در حال فرود و مهیای اجرای نقشه ای شوم بود که به ناگاه توفانی از شن به هوا خواست و دید خلبانان را به حدی ضعیف کرد که دو بالگرد با یکدیگر برخورد کردند و ‌آ‌تشی مهیب در صحرای طبس برپا شد.

این واقعه در حالی اتفاق افتاد که به گفته فرمانده این عملیات در کتاب خاطراتش، “در این عملیات از بالگردهای بسیار پیشرفته موسوم به اسب دریایی استفاده شده بود.

سه هواپیما کار حمل سوخت، سه هواپیما برای حمل نظامیان و هشت بالگرد برای انجام علمیت در درون خاک ما تدارک دیده شده بود، اما به ناگاه بالگردها آتش گرفت و ما خود را در جهنمی سوزان دیدیم”.

این عملیات از یک طرح و نقشه بسیار دقیق و کاملا حساب شده برخوردار بود که ماهها نخبگان نظامی آمریکا روی آن نقشه کار کرده بودند.

تمرینات و مانورهای مکرری نیز در صحرای آریزونا، نقطه ای مشابه صحرای طبس به لحاظ جغرافیایی و طبیعی، انجام شد به نحوی که موفقیت آن بالای 90 درصد پیش بینی می شد.

فرماندهی که برای این توطئه انتخاب شد، نظامی بسیار مجربی بود که در جنگهای متعدد دارای موفقیتهای قابل توجهی بود. او سرهنگی بود از ارتش آمریکا و مبتکر نیروی دلتای این کشور.

عملیات طبس به قدری حساب شده پیش می رفت که حتی مطالعات بسیار زیادی بر روی خاک این منطقه انجام شد تا از استحکام خاک منطقه برای فرود هواپیماها اطمینان حاصل شود البته مطالعاتی نیز بر روی اوضاع جوی و جغرافیایی این نقطه انجام شد و مقرر شد عملیات در شبی مهتابی که آرامترین شبهای کویر به شمار می رود انجام شود.

عملیات قرار بود طی دو روز انجام شود. روزهای چهارم و پنجم اردیبهشت در طبس و تهران. در این عملیات بعضی از کشورها از جمله اسرائیل، انگلستان و حتی برخی عوامل تصفیه نشده ارتش ایران نیز کمک کردند.

در آن شب عوامل بازدارنده ایران در خواب بودند. شاید در آن شب آرام، تنها دستی که در آستین خدا بلند بود، دستان امام و نیایش ایشان در امامزاده صالح بود که منجر به تحولی عظیم در صحرای طبس و توفان بود.

هنگامی که هواپیماها و بالگردها به طبس رسیدند، رابطانی که با دوربینهای مدار بسته همه چیز را تحت کنترل داشتند بارها اعلام کردند همه چیز آرام است و عملیات با موفقیت پیش می رود.

چند متری تا فرود باقیمانده بود، توفانی در گرفت. دستگاه هیدرولیک یکی از بالگردها از کار افتاد، دو بالگرد دیگر نیز به دلیل دید بسیار کم در اثر توفان با یکدیگر اصابت کردند و آتش گرفتند و هشت نظامی آمریکا در این میان به درک واصل شدند.

عملیات عملا شکست خورد. پس از دقایقی نیروهای سپاه خود را به منطقه رساندند. فرماندهی نیروهای سپاه منطقه را سردار محمدمنتظر قائم بر عهده داشت.

پس از قطعی شدن شکست آمریکا در طبس هواپیماها خیال بازگشت داشتند که به دستور بنی صدر،‌ رئیس جمهور وقت، هدف قرار گرفتند و طی آن سردار محمد منتظر قائم، تنها شهید این واقعه تاریخی شد تا این واقعه را با خون خود برای همیشه جاوید نگاه دارد.

به این ترتیب بار دیگر طبل رسوایی آمریکا در جهان کوبیده شد و شکستی تلخ و مفتضحانه را با خواری و ذلت با خود همراه کرد.

آمریکا هرگز تلخی شکست حادثه طبس را از یاد نخواهد برد

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس در مورد واقعه طبس گفت: آمریکا هرگز تخلی و شرمساری شکست مفتضحانه عملیات طبس را از یاد نخواهد برد و مهر ننگ آن را تا همیشه بر پیشانی خواهد داشت.

سرهنگ علی هژبری اظهار داشت: حادثه پنجم اردیبهشت پرقدرت‌ترین سند مربوط به دخالت آمریکا و استکبار جهانی در کشور ما به خصوص بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران قلمداد می شود.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی این بنیاد برای ماندگار ماندن واقعه طبس عنوان کرد: چندین سال است که پیگیر ساخت یک مجتمع یادمانی با عنوان “شکر” در صحرای طبس هستیم که البته قسمتی از این مجتمع که مسجدی است به همین نام است، چند سال پیش افتتاح شد.

هژبری افزود: مطالعات فاز اول و دوم پروژه یادمانی شکر به پایان رسیده و طرح و نقشه های آن نیز مهیا شده است همچنین برای تامین اعتبار این پروژه نیز برنامه ریزیهایی انجام شده و قرار است این مجتمع با ماهیت سیاحتی و زیارتی و برخورداری از دو نمایشگاه سرباز و سرپوشیده به بهره برداری برسد.

وی بیان داشت: نمایشگاه روباز دقیقا در محل وقوع حادثه با حدود شش هزار متر فضا با بازسازی واقعه احداث می شود و در نمایشگاه سرپوشیده نیز در فضایی به وسعت 200 متر مربع احداث، اسناد و مدارک جنایات آمریکا را در خود نگهداری خواهد کرد.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس همچنین عنوان کرد: در کنار ماکتهای نمایشگاه روباز، بخشهایی از تجهیزات منهدم شده امریکا نیز به نمایش درخواهد آمد.

هژبری همچنین از برنامه ریزی برای تدوین کتابی با موضوع حادثه طبس در خصوص نحوه وقوع حادثه، فرمایشات امام راحل و رهبر معظم انقلاب در خصوص این واقعه، شخصیت شهید منتظر قائم و عکسها و اسناد مربوط به این حادثه خبر داد و اظهار امیدواری کرد: مراحل تدوین آن به سرعت پیش رود تا پایان سال شاهد چاپ و توزیع آن باشیم.

به گزارش خبرنگار مهر، حادثه طبس از جمله حوادثی است که بازگویی نحوه وقوع آن و عوامل شکست آمریکا و پیروزی کشورمان، موجی از غرور به هر ایرانی مسلمانی هدیه می کند اما واقعه طبس تنها در روزهای نخستین اردیبهشت هر سال جانی می گیرد و دوباره افول می کند.

به نظر می رسد برای پررنگ تر شدن این حادثه تاریخی و آگاهی همه اذهان نسبت به آن و جنایات آمریکا لازم است بیشتر به ابعاد این واقعه تاریخی پرداخته شود.

از جمله راهکارهایی که می تواند به ماندگاری این واقعه کمک کند، ثبت آن در کتب درسی در قالب یک داستان است. اگر همانگونه که داستان ریزعلی خواجوی، پترس فداکار، تصمیم کبری و …. داستانهای دیگر در کتب درسی دانش آموزان گنجانده شده، جایی برای این واقعه بی نظیر تاریخی نیز باز شود، دیگر هرگز دانش آموزی از واقعه پنجم طبس اظهار بی اطلاعی نمی کند و آن را برای خود سندی از اسناد افتخار خواهد کرد.