تیتر خبرها
خانه / بخش 2) لانه جاسوسی آمریکا در ایران / 2)6) طبس و حمله نظامی آمریکا / 2)6)3) خاطرات و مصاحبه های شخصیتها و مردم ایران پیرامون تسخیر لانه جاسوسی / رضا سیف اللهی از اعضای شورای مرکزی دانشجویان پیرو خط امام در رابطه با حادثه طبس، در لانه جاسوسی بودیم که خبر را شنیدیم…

رضا سیف اللهی از اعضای شورای مرکزی دانشجویان پیرو خط امام در رابطه با حادثه طبس، در لانه جاسوسی بودیم که خبر را شنیدیم…

در لانه جاسوسی آمریکا همراه سایرین حضور داشتیم که صبح روز حادثه خبرنگاران خارجی مراجعه کردند و با سئوالات خود تحلیل ما را درباره آن حادثه و شکست آمریکا جویا می شدند که…/ هیأت حاکمه وقت آمریکا از غلیان و شدت گرفتن احساسات ضدآمریکایی مردم ایران به شدت واهمه داشت، لذا تا مجبور نشد به شاه پناه نداد و آنهم به بهانه مریضی و درمان شاه انجام گرفت.

رضا سیف الهی گفت: آمریکا در واقعه طبس هم شکست نظامی خورد و هم شكست سیاسی. در اين واقعه ابهت ابرقدرتی آمریکا درهم شکست.

به گزارش «تابناک»، دکتر رضا سیف الهی، معاون دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام که در برنامه «صبح به خیر ایران» شبکه اول سیما شرکت کرده بود، با اشاره به سالروز واقعه طبس گفت: بنده که در اقدام انقلابی دانشجویان پیرو خط امام (ره) در تسخیر لانه جاسوسی آمریکا حضور داشتم حادثه و شکست آمریکا در طبس را از زبان خبرنگاران خارجی شنیدیم.

اولین فرمانده نیروی انتظامی ادامه داد: در لانه جاسوسی آمریکا همراه سایر دوستان و دانشجویان حضور داشتیم که صبح روز حادثه خبرنگاران خارجی به لانه جاسوسی مراجعه کردند و با سئوالات خود تحلیل ما را درباره آن حادثه و شکست آمریکا جویا می شدند که از سئوالات آنها دریافتیم آمریکا برای آزادسازی گروگانهای خود در ایران اقدام نظامی کرده و با شکست جدی مواجه شده است.

سیف الهی در ادامه به خصومت های آمریکا علیه مردم کشورمان اشاره کرد و با بیان اینکه هیأت حاکمه وقت آمریکا علی رغم اختلاف شدید و مستأصل بودن بالاخره شاه مخلوع ایران پناه داد، گفت: شاه ملعون ایران با کودتای مشترک آمریکا و انگلیس در ایران روی کار آمد و در مدت حکومت خود نوکری آنها را کرد. اما آنها بعد از فرار شاه از ایران بر اثر اختلاف درونی و ترس از افکار عمومی ایران وی و خاندان او را آواره کشورها کردند که در خاطرات همسر شاه در کتاب منتشره ذکر شده است.

وی ادامه داد: به هر حال آمریکا مجبور شد به بهانه مریضی شاه وی را پناه دهد در حالی که مریضی شاه مربوط به آن زمان نبود بلکه وی از پیش دچار بیماری بود. اما آمریکا نمی توانست به طور آشکار این کار را بکند و غافل از اینکه پناه دادن به شاه دست نشانده خود، پنهان نمی ماند، وی را در بیمارستانی بستری کرد. و چند ساعت بعد هم طی اعلامیه آن را اعلام کرد.

سیف الهی به استیصال آمریکا در پناه دادن به شاه اشاره کرد و گفت: هیأت حاکمه وقت آمریکا از غلیان و شدت گرفتن احساسات ضدآمریکایی مردم ایران به شدت واهمه داشت، لذا تا مجبور نشد به شاه پناه نداد و آنهم به بهانه مریضی و درمان شاه انجام گرفت.

این کارشناس مسایل استراتژیک گفت: آمریکا چند ساعت پس از شکست نظامی در عملیات طبس اطلاعیه‌ای صادر کرد و شکست در آن را پذیرفت و به صراحت اعلام کرد که این عملیات برای آزادسازی گروگانهایش در ایران انجام گرفته است.

وی تصریح کرد: عملیات طبس یک عملیات حساب شده، برنامه ریزی شده و دقیق بود و برای آن آمریکا از نیروهای نظامی «دلتا» که زبده ترین نیروهای ارتش آمریکا به حساب می آمدند استفاده کرد. حتی در بین نیروهای دلتا دست به انتخاب می زند و 97 نفر از زبده ترین آنها که در عملیات های گوناگون مانند جنگ ویتنام موفق بودند را انتخاب می کند.

سيف اللهي ادامه داد: عملیات طبس بسیار طراحی قوی داشت و قرار بوده نیروها به پایگاهی در مصر منتقل شوند که انورسادات نیز قول مساعد و هرگونه همکاری با آمریکا را داده بوده است. و از مصر پایگاه نظامی آمریکا در کشور عمان منتقل و از آنجا با شش فروند C130 و هشت هلیکوپتر عازم طبس شوند. این هواپیماها و هلیکوپترها تمام تجهیزات مورد نیاز این عملیات را داشته اند.

وی در تشریح عملیات طبس ادامه داد: این تعداد هواپیما و هلیکوپتر از مرز چابهار و از ارتفاع پایین که در دید رادارهای ایران نباشد وارد کشورمان شده و قصد داشته اند در فرودگاه طبس که از پیش توسط خود آمریکایی ها برای استفاده این گونه مواردی ساخته شده بود و به آنها به تمام خصوصیت ها آن واقف بوده اند فرود بیایند اما دو فروند هلیکوپتر آنها دچار نقص فنی شده به ناو هواپیمابر آمریکا در دریای عمان باز می گردد. سایرین هم با 45 دقیقه تأخیر در طبس بر زمین می نشینند. سپس اولین شوک وارد شده به آمریکا در این عملیات نظامی، خراب شدن دو فروند هلیکوپتر و دومین شوک تأخیر در رسیدن به منطقه طبس است.

وی درباره سومین شوک وارد شده به نیروی نظامی آمریکا گفت: قرار بوده این علمیات به صورت پنهانی و مخفیانه انجام گیرد که در غیر این صورت ایران برخورد قاطعی با آن می کرد. مطلع شدن ایران از این عملیات نظامی شوک سوم به نیروی عملیاتی آمریکا بوده است که هیچ کدام توسط ایران انجام نمی گیرد.

سیف الهی افزود: آمادگی لازم در نیروهای نفوذی آمریکا درایران وجود داشته است تا به محض لزوم وارد کار شده و همکاری لازم را انجام دهند. قرار بوده که هلیکوپترهای در اطراف لانه جاسوسی آمریکا در تهران فرود بیایند و با همکاری نیروهای یاد شده در تهران به محل نگهداری گروگانها که همان لانه جاسوسی بود حمله ور شده آنها را به همراه تنی چند از دانشجویان تسخیر کننده با خود به ورزشگاه شیرودی که محل استقرار هلیکوپتر بوده است، ببرند و از آنجا به فرودگاه علی آباد قم منتقل و از آنجا با هواپیماهای C130 از ایران خارج شوند.

وی تأکید کرد: این عملیات بسیار دقیق و برنامه ریزی شده بوده است حتی مسیر ورود با مسیر خروج تفاوت داشته است.

سیف الهی ادامه داد: آمریکا تا آن وقت با شکست روبه رو نشده بود این بار با نمايان شدن قدرت اعتقادی و ایمانی ملت ایران با شكست مواجه شد.

وی گفت: هواپیمایی که قرار بوده نقش اصلی عملیات را به انجام برساند در حین سوخت گیری با یک فروند هواپیما دچار طوفان شن در طبس شده و آتش می گیرد. که می توان گفت با این حادثه طومار عملیات درهم می پیچد و عملیات شکست خورده اعلام می شود. و بقیه افراد با دست پاچگی با یک فروند C130 خاک ایران را ترک می کنند و تعداد زیادی سند و مدرک بر جای می ماند که مورد بمباران نیروهای نظامی داخلی قرار گرفته و در آتش می سوزد.

سیف الهی گفت: این عملیات دو شکست یکی سیاسی و دیگری نظامی برای آمریکا داشت. شکست نظامی را متحمل می شود زیرا در حیاتی ترین عملیات آزادسازی گروگانهای آمریکایی موفق نمی شود که البته این عملیات نظامی شکست آن ابعاد گوناگونی دارد.

وی ادامه داد: امريكا در اين عمليات شکست سیاسی هم خورد زیرا آمریکا تمام راههای سیاسی برای آزادی گروگانهای خود را بسته می بیند، روي به مذاکره و تهدید مي آورد اما نتیجه نمی گیرد كه وارد فاز نظامی شده و شکست می خورد. شکست دیگر این بود که مردم و هیأت حاکمه آمریکا فکر می کردند با این اقدامات آمریکا ایران گروگانها را اعلام خواهد کرد اما بر اساس آموزه های دینی ما گروگان معنای خاص خود و حقوق خود را دارد. با شکست ابهت ابرقدرتی آمریکا ایران در یک معاهده گروگانها را آزاد می کند.

وی تأکید کرد: این شکست آمریکا هنوز هم ادامه دارد.

سیف الهی در ادامه گفت: اگر امروز ایران علی رغم صدور قطعنامه آمریکایی توانسته است بایستد و از آن عبور کند به خاطر همان شکست و روی آوری آمریکا به تحریم های نظامی، اقتصادی، سیاسی و… است که ایران را قدرتمند و آزموده ساخت و امروز با توجه به تجربیات خود توانسته قطعنامه ها را پشت سر بگذارد. از سوی دیگر آمریکا پس از شکست در طبس امید خود برای بازگشت به ایران و یا نفوذ در ایران را برای همیشه از دست داد.

معاون دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر امروز شاهد موفقیت هسته ای ایران هستیم و صف‌آرایی آمریکایی ها و غربی ها که آنهم با شکست روبه رو شده است به دلیل قطع وابستگی ایران از آمریکاست که به دنبال تحریم هاست که پس از شکست در طبس علیه ایران اتخاذ شد.

سیف الهی در ادامه به سیاست های سلطه طلبانه خود در منطقه و در برابر انقلاب های مردم مسلمان کشورهای اشاره کرد و گفت: آمریکا تغییر ماهیت نداده و استراتژی ابرقدرتی خود را دنبال می کند. فقط تغییر تاکتیک داده و به جای اینکه مانند کشورهای عراق و افغانستان خود وارد عمل شود. کشورهای ناتو را در لیبی و عربستان را در بحرین را نوک پیکان قرار داده و خود به سیاست سلطه طلبانه ادامه می دهد.

برچسب ها: طبس ، رضا سیف اللهی ، آمریکا ، لانه جاسوسی ، دانشجویان پیرو خط امام