تیتر خبرها

زندگینامه شهید آیت الله سید محمد باقر صدر

آیت الله شهید سید محمد باقر صدر

حقا که مساجد نجف بهتر از دانشگاه های اروپاست. دکتر شوقی پس از بازگشت به قاهره به دکتر “زکی نجیف محمود” پیشنهاد ترجمه کتاب های مبانی الاستقراء را به انگلیسی داد و کتاب های “فلسفتنا” و “اقتصادنا” را برای “روژه گارودی” فرستاد.

به گزارش شیعه آنلاین به نقل از سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی، شهید صدر چهار بار توسط حزب بعث عراق بازداشت و دستگیر شد. به دنبال پیروزی انقلاب اسلامی ایران در 19 فروردین 1359 به دستور صدام حسین به همراه خواهرش بنت الهدی شهید شد.

شهید آیت الله سیدمحمد باقر صدر در 25 ذیقعده سال 1353 هجری قمری مصادف با 1934 میلادی و 1313 هجری شمسی در شهر کاظمین به دنیا آمد. پدرش “سید حیدر صدر” از دانشمندان بزرگ شیعه عراق و مادرش دختر “عبدالحسین آل یاسین” از مردان برجسته علمی و مذهبی عراق بود.

شهید صدر در سه سالگی پدرش را از دست داد و تحت سرپرستی برادر بزرگ آیت الله “سیداسماعیل صدر” و دایی خود پرورش یافت. دروس ابتدایی خود را در مدرسه (منتدی النشر) فرا گرفت و در همان دوران ابتدایی بر فراز منبری که در صحن کاظمین قرار داشت به ایراد خطبه می‌پرداخت. او در 12 سالگی برای گذراندن دوره عالی حوزه به نجف اشرف رفت و در محضر شیخ محمدرضا آل یاسین ، آیت اله سید اسماعیل خوئی شاگردی نمود. او در سن 17 سالگی به درجه اجتهاد رسید و در سن 25 سالگی تدریس خود را در دروس عالی برای دانش پژوهان حوزه آغاز کرد و از عالی ترین کرسی تدریس برخوردار گشت.

از شاگردان شهید صدر می توان از شهید “سیدمحمد باقر حکیم” ، “نورالدین اشکوری”، “سید محمود هاشمی شاهرودی”،”شیخ محمدرضا نعمانی، “سیدکاظم حسینی حائری”، “محمدعلی تسخیری”، شیخ “محمدباقر ایروانی” و بسیاری نام برد.

وی در سال 1377 هـ ق حزب الدعوه الاسلامیه را تأسیس کرد. شهید صدر بیش از 24 کتاب در زمینه های مختلف علوم دینی و اجتماعی به رشته تحریر در آورد که برخی از آنها عبارتند از: 1- اقتصادنا 2- الاسس المنطقیه لااستقراء 3- الاسلام یقودالحیاه 4- الابنک الربوی فی الاسلام 5- یحوث حول الولایه 6- فلسفتنا 7- العالم الجدید الاصول 8- فدک فی التاریخ 9- بحوت حول المهدی (ع) 10- الفتاوی الواضحه مطالعات و پژوهش‌های شگرف و عمیق او در مسائل کلان مثل هستی شناسی، انسان شناسی، معرفت شناسی، فلسفه تاریخ، ولایت، پاسخگوی بسیاری از شبهات پژوهشگران است.

نبوغ و استعداد درخشان شهید صدر همراه با مبارزات سیاسی اش در صحنه اجتماعی باعث شدکه دیدگاه‌های او که حاصل درک عمیق از مفاهیم دینی بود هنوز از تازگی و طراوت خاصی برخوردارد باشد.

کتاب “اقتصاد ما” حاوی نظرات اقتصادی او بر مبانی فقهی اسلام بوده و این کتاب نخستین تلاش علمی برای استخراج و تدوین نظام اقتصادی اسلام از احکام شریعت است.

زمانی که دکتر “محمد شوقی الفنجری” استاد اقتصاد دانشگاه قاهره به دیدار سیدمحمدباقر صدر در منزلش در نجف اشرف رفت از او پرسیدکه دانش آموخته درکدام یک ازدانشگاه های جهان است؟ سیدمحمدباقر پاسخ داد که در هیچ دانشگاهی تحصیل نکرده و تنها در مساجد نجف تحصیل کرده است. دکتر شوقی به وی گفت: حقا که مساجد نجف بهتر از دانشگاه های اروپاست. دکتر شوقی پس از بازگشت به قاهره به دکتر “زکی نجیف محمود” پیشنهاد ترجمه کتاب های مبانی الاستقراء را به انگلیسی داد و کتاب های “فلسفتنا” و “اقتصادنا” را برای “روژه گارودی” فرستاد.

شهید صدر چهار بار توسط حزب بعث عراق بازداشت و دستگیر شد. در سال 1392 هجری قمری در حالی که در بیمارستان بستری بود و در سال 1397 بعد از مراسم اربعین حسینی و در سال 1399 به دنبال پیروزی انقلاب اسلامی ایران و بار چهارم در سال 1400 هجری قمری مطابـق با 19 فروردین 1359 هجری شمسی به دستور صدام حسین بود که این بار او را پس از دستگیری به همراه خواهرش بنت الهدی در تاریخ 22 جمادی الاول به شهادت رساندند.

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

نگاهی به زندگی شهید آیت الله سید محمد باقر صدر

شهیدآیت الله سید محمد باقرصدر در پنجم ذی قعده ۱۳۵۳ قمری درشهرکاظمین چشم به جهان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *