تیتر خبرها
خانه / بخش 2) لانه جاسوسی آمریکا در ایران / 2)6) طبس و حمله نظامی آمریکا / 2)6)5) مقالات پیرامون تسخیر لانه جاسوسی و حمله نظامی آمریکا در طبس / چگونگی شکست تهاجم نظامی آمریکا در جریان تجاوز به ایران از طریق بیابان طبس به بهانه آزاد سازی گروگانهای آمریکایی

چگونگی شکست تهاجم نظامی آمریکا در جریان تجاوز به ایران از طریق بیابان طبس به بهانه آزاد سازی گروگانهای آمریکایی

چگونگی شکست تهاجم نظامی آمریکا در جریان تجاوز به ایران از طریق بیابان طبس به بهانه آزاد سازی گروگانهای آمریکایی

به مناسبت پنجم اردیبهشت ماه مصادف با سالروز حمله نظامی آمریکا به طبس

در تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۵۸ سفارت ایالات متحده آمریکا در ایران که به مرکز توطئه و جاسوسی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی تبدیل شده بود توسط گروهی از دانشجویان مومن و انقلابی پیرو خط امام تسخیر و تعداد ۵۶ نفر از جاسوسان محبوس شدند.

رئیس جمهور وقت آمریکا “کارتر” برای آزادی این توطئه گران به راههای مختلفی متوسل شد که هر بار با شکست مواجه گردید.

نهایتا راه چاره را در حمله نظامی به ایران دید که با لطف خدا این بار هم تیرش به سنگ خورد.

آنچه که در پیش رو دارید خلاصه ای از چگونگی این حمله است که از زبان فرمانده این عملیات سرهنگ بکویث بیان شده است.

● تشکیلات :

گروه ویژه ای که برای حمله به ایران و آزادی گروگانها تشکیل شد و تمرینات خاصی را دید موسوم به دلتا ” deltaبود و نام عملیات موسوم به “پنجه عقاب”. این گروه مطابق اعتراف سرهنگ بکویث فرمانده عملیات، ۱۳۲ نفر بود،۲ ژنرال، ۱۲ راننده، ۱۲مامور گشت و ۱۰۶ نفرجهت یورش و ماموریتهای دیگر.

نیروهای دلتا که از آمریکا حرکت کرده بودند در مصر توقف و استراحت می کنند و در مرحله بعدی در عمان در جزیره ای به نام مسیره ” “masirah توقف می نمایند و در تاریخ ۵/۲/۱۳۵۹ خود را برای حمله به ایران آماده می کنند.

● نقشه عملیات :

مطابق طرح ، باید ۳ فروند هواپیمای (سی. ۱۳۰) نفربر و ۳ فروند هوا پیمای سوخت رسان (سی.۱۳۰) از جزیره مسیره واقع در سواحل عمان برخاسته و به سوی ایران پرواز می کردند، این هواپیماها باید در ساعت ۱۰ شب در کویر طبس به زمین می نشستند و برای آمدن ۸ فروند هلی کوپتر در آنجا انتظار می کشیدند ۸ فروند هلی کوپتر باید از ناو هواپیمابر آمریکا به نام نیمیتس “Nimitz “که در دریای عمان نزدیک چابهار لنگر انداخته بود برخاسته و نیم ساعت بعد از سوختگیری فورا گروه دلتا را از طبس سوار کرده و حدود سه ساعت بعد، قبل از طلوع آفتاب نیروها را به نزدیک گرمسار رسانده و در منطقه ای که قبلا پیش بینی شده بود دلتا و هلی کوپترها را مخفی سازند و هواپیماها طبس را ترک کرده به جای اولشان در جزیره مسیره برگردند.

پیش از غروب آفتاب باید ۲ نفر را که قبلا از تهران فرستاده بودند یکی سوار بر یک وانت داتسون و دیگری سوار بر یک مینی بوس فولکس واگن به محل مخفیگاه در گرمسار می آمدند ومینی بوس باید ۶ نفر راننده را به نزدیک تهران برده تا ۶ دستگاه کامیون مرسدس بنز را که قبلا آماده کرده بودند به مخفی گاه در گرمسر برسانند.

تا افراد گروه دلتا سوار بر کامیون وارد تهران شوند .

در مرحله بعدی گروه دلتا که به خاطر این ماموریت به سه دسته قرمز-سفید- آبی تقسیم شده بودند باید در ساعت ۳۰/۸ دقیقه بعد از ظهر سوار بر کامیونها شده و به طرف شمال در امتداد جاده دماوند حرکت کنند در این مسیر ۲ پست بازرسی دائمی ایوانکی و شریف آباد که همیشه ۲ نفر محافظ داشت سد راهشان بود و در صورتی که این محافظین مقاومتی از خود نشان می دادند دستگیر وبا افراد گروه دلتا یکجا به تهران برده می شدند.

قدم بعدی عبارت بود از رسیدن کامیون ها به سفارت خانه، به محض اینکه گروه دلتا به سفارت خانه رسید نیرو ها که قبلا دسته بندی شده بودند هر کدام کار خودشان را انجام میدادند.

گروهی خیابانهای اطراف را زیر نظر و زیرآتش خود داشتند.

گروهی هم دیوار سفارتخانه آمریکا که گروگانها در آنجا نگهداری می شدند تخریب می نمودند آنگاه نیروهای مهاجم وارد سفارتخانه شده نگهبانها را کشته و ۵۳ گروگان را آزاد کرده همراه خود به باشگاه امجدیه (شهید شیرودی) که در نزدیک سفارتخانه بود ببرند بعد از اینکه گروگانها و نیروی دلتا در باشگاه امجدیه گردهم می آمدند آنگاه توسط بی سیم ۸ فروند هلی کوپتری را که در نزدیکی گرمسار مخفی بودند فراخوانده می شوند تا آنها را به پایگاه منظریه در نزدیکی قم که توسط یک واحد هوابرد آمریکایی تصرف شده بود برسانند.

ضمنا در حین عملیات ۲ هواپیمایی سی ۱۳۰ در آسمان تهران دور می زد تا اگر نیروهای ایرانی قصد حمله به دلتا را داشته باشند بر سرشان آتش بریزند.

در ضمن همزمان، هجوم به سفارتخانه یک تیم حمله ی ۱۳ نفری هم برای آزادسازی سه نفری را که در ساختمان وزارت خارجه به گروکان گرفته شده بودند توسط ماشین مینی بوس فلوکس واگن از راه دیگری به سوی هدفشان پیشروی می کردند.

نقشه انها طوری بود که از طریق پنجره های طبقه سوم وارد ساختمان شده و با از بین بردن هرگونه مقاومت احتمالی سه گروگان را آزاد نمایند و در خارج از ساختمان یکی از هلی کوپترها در یک منطقه پارک مانند فرود آمده، آنها را سوار کرده و به طرف منظریه حرکت میکرد.

وقتی که همه به منظریه رسیدند تمامی افراد اعم از گروگان ها ، راننده ها،مترجم ها،خلبان ها و نیروهای دلتا توسط هواپیما های سی ۱۴۱ از ایران خارج شدند . نیرو های هوا برد هم منظریه را تخلیه کرده به آمریکا برمیگشتند.

● شکست در مراحل اولیه عملیات:

با حرکت ۶ فروند هواپیما از جزیره مسیر عمان به سوی طبس عملا حمله نظامی آغاز گردید.

هواپیماها به منظور دیده نشدن توسط رادارهای جمهوری اسلامی خیلی دقیق به سمت بالا و پایین چپ و راست گردش می کردند و از مسیرهای آزاد و تعغییر پذیر استفاده می کردند.

در ساعت ۲۲ مطابق برنامه اولین هواپیمای نفربر در صحرای طبس واقع در ۱۸۰ کیلومتری این شهرستان در داخل جاده یزد – طبس که آن روزها هنوز خاکی بود به زمین نشست به دنبال او ۵ هواپیمای دیگر فرود آمدند و در کنار جاده پاک شدند (تجهیزات آنها موتورسیکلت – ماشین جیپ و دیگر سلاحهای مورد نیازشان بود) ۲ فروند از هوا پیماها به محض پیاده کردن نیروها به جزیره مسیره برگشتند و ۴ فروند هواپیما ها باقی ماندند.

نیروهای آمریکا اولین آسیب خود را با شلیک چند گلوله به طرف اتوبوس بنزی که از یزد عازم مشهد بود به مردم مظلوم ایران رساندند و ۴۵ مسافر اتوبوس را پیاده کرده و پس از بازرسی در دو طرف جاده ردیف کردند.

تصمیم گرفتند که این مسافرین را به منظریه قم ببرند و تا وقتی که دلتا در ایران است رهایشان نکنند که مبادا عملیات توسط این افراد لو رود.

دیری نپائید که یک تانکر نفت کش از آن طرف جاده به سویشان می آید بی درنگ با بی رحمی به سویش شلیک می کنند تانکر نفت منفجر می شود خوشبختانه راننده آن آسیب نمی بیند. یک ماشین سواری هم به دنبال تانکر در حال حرکت بود به محض اینکه اوضاع را نامناسب می بیند دور میزند و راننده تانکر را هم سوار کرده از تیررس آمریکائیها دور می شوند تانکر همچنان در آتش می سوخت که ۶فروند هلی کوپتر یکی پس از دیگری با ۵/۱ ساعت تاخیر به صحرای طبس رسیدند (قرار بوده ۸ هلی کو پتر بیایند ۲ فروند آنها خراب میشوند) هلی کوپترهابه محض رسیدن از سه هواپیمای سوخت رسان مشغول سوخت گیری می شوند نیروهای دلتا حدودا هر ۲۰ نفر پشت یک هلی کوپتر به صف میشوند تا هر وقت که سوخت گیری تمام شد سوار شده به طرف مخفی گاهشان در گرمسار حرکت کنند.

در همین حال یکی از خلبانان میگوید :”هلی کوپتر من خراب است نقص هیدرولیکی دارد.”

باید با پنج هلیکوپتر به سوی گرمسار حرکت کنی . سرهنگ بکوئیژ به شدت عصبانی میشود چون میبیند هلیکوپتر ها نمیتوانند بیشتر از ظرفیت سوار کنند ۲۰ نفر از افرادش جا میمانند چون در حمله به سفارت خانه به آنها نیاز دارد تصمیم میگیرد که به آمریکا برگردد تا عملیات درباره سازمان دهی شود و به افرادش دستور میدهد از هلی کوپتر ها پیاده شده و سوار هر چهار فروند هواپیمای موجود شوند تا به سوی آمریکا حرکت کنند در همین حال که افراد سوار بر هواپیما میشدند یکی از هلی کوپتر ها بلند میشود تا راه برای حرکت هواپیما باز کند ، به خاطر وجود طوفان شن و عدم دید کافی هلی کوپتر با هواپیما برخورد میکند و هردو درآتش میسوزند و در این آتش سوزی ۸ نفر کشته میشوند و نیروی دلتا با به جا گذاشتن ۵ فروند هلی کوپتر سالم و تجهیزات دیگر با تحمل شکستی فاحش به کشورشان بر میگردند .

نوشته: چارلی بکوئیژ، فرمانده عملیات حمله نظامی آمریکا به طبس

طبس: فرهاد شهبازیان طبسی

خلاصه کتاب “از پُلمی تا طبس” نوشته سرهنگ بکویئز فرمانده عملیات حمله نظامی آمریکا به طبس

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

خاطراتی از حاج احمد آقا درباره تسخیر لانه جاسوسی

خاطراتی از حاج احمد آقا درباره تسخیر لانه جاسوسی   دانشجویان مسلمان پیرو خط امام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *