یکشنبه , ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
قالب وردپرس درنا توس

واقعه طبس و شکست متجاوزین آمریکایی، رويدادي عبرت انگيز

شنبه ، 5 ثور 1388 ، 14:27

پنج شنبه 5 ثور 1388

در روز 25 آوريل سال 1980 ، در ايران حادثه اي بوقوع پيوست که شباهت زيادي با واقعه تاريخي ديگري در شبه جزيره عربستان داشت . بيش از 14 قرن پيش ، ابرهه پادشاه مسيحي يمن از اينکه شنيد ، مردم در گرد کعبه به طواف و عبادت مي پردازند ، به خشم آمد . ابرهه درصدد برآمد اين بناي مقدس را ويران و اعراب را به پذيرش آئين خود وادار كند . وي با لشگري عظيم که پيشاپيش آنها فيل هاي بزرگ در حرکت بودند ، به مکه يورش برد . مردم اين شهر که قادر به مقابله با سپاه ابرهه نبودند ، به کوهها پناه بردند ، اما اراده خداوند چيز ديگري بود . ناگهان انبوهي از پرندگان در آسمان ظاهر شدند و با سنگهايي مخصوص ، فيل ها و سپاهيان ابرهه را از پاي درآوردند . اين پرندگان از سوي خداوند مامور بودند که مکر و حيله متجاوزان را درهم بشکنند .

در شبانگاه 25 آوريل سال 1980 ، حادثه اي تا حدودي مشابه واقعه 14 قرن پيش شبه جزيره عربستان ، در ايران رخ داد . اين بار دولت آمريكا به رهبري جيمي کارتر رئيس جمهوري وقت اين کشور ، دستور حمله به ايران را صادر كرد . اين حمله در نيمه هاي شب با حضور كماندوهاي آموزش ديده آمريكايي كه به تجهيزات پيشرفته مسلح بودند ، آغاز شد و طیارات غول پيکر سي 130 و هليکوپترها ، پشتيباني عمليات را به عهده داشتند . 90 کماندوي شرکت کننده در عمليات ” پنجه عقاب ” که از نيروهاي زبده آمريکا بودند ، وظيفه داشتند جاسوسهاي آمريکايي را در تهران آزاد کنند . بازداشت شدگان ، پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران ، تحت پوشش ديپلمات در سفارتخانه سابق آمريکا در تهران به جاسوسي و توطئه عليه اين انقلاب بزرگ و مردمي ، مي پرداختند . اما گروهي از دانشجويان که خود را ” دانشجويان پيرو خط امام ( خميني) ” مي ناميدند ، در 4 نوامبر 1979 سفارت آمريكا را كه به يك مركز جاسوسي تبديل شده بود ، تصرف و افراد حاضر در آن را دستگير کردند . اسناد به دست آمده از سفارت آمريکا به خوبي نشان مي دهد که از آن محل ، عمليات جاسوسي و براندازي انقلاب ايران ، هدايت مي شد .

نيروهاي آمريکايي که براي آزادي جاسوسان اين کشور در تهران به خاک ايران تجاوز کردند ، ماهها تعليم ديده بودند . آنها در صحراي آريزونا در آمريكا و سپس در مصر که از لحاظ شرايط جغرافيايي ، مشابه منطقه طبس در ايران بودند ، بارها عمليات نظامي را تمرين کردند . با توجه به تمرينهاي گسترده و تجهيزاتي که کماندوهاي آمريکايي دراختيار داشتند ، با اطمينان خاطر ، عمليات خود را آغاز کردند . بويژه آنکه عوامل ضد انقلاب در داخل ايران نيز قبلا براي همکاري با عمليات پنجه عقاب ، آماده شده بودند . اما در مسير حرکت طیارات و هلي کوپترهاي نيروهاي آمريكايي به سوي صحراي طبس در شرق ايران ، دو هلي کوپتر دچار نقص فني شد . با اين حال عمليات ادامه يافت و بقيه هلي کوپترها و هواپيماها در مکان تعيين شده در صحراي طبس فرود آمدند و آماده مرحله بعدي عمليات يعني حرکت به سمت تهران شدند .

اما در طبس نيز همچون ماجراي حمله به مکه در 14 قرن پيش ، اراده خداوند بزرگ ، نيرنگ متجاوزان را خنثي ساخت . در اين هنگام ، يکي ديگر از هلي کوپترهاي آمريکايي دچار اشکال فني شد و از ادامه عمليات باز ماند . از آنجا که براي انجام اين عمليات مخفيانه ، حداقل نياز به شش هليکوپتر بود ، رئيس جمهور وقت آمريکا دستور توقف عمليات پنجه عقاب و بازگشت هواپيماها و هلي کوپترها را صادر کرد . کارتر در انديشه دلايل شکست تهاجم آمريكا به ايران بود که خبر ناگهاني ديگري ، افكار وي را پريشان ساخت . به هنگام برخاستن طیارات و هلي کوپترها از صحراي طبس ، براثر توفان شديد شن ، يک طیاره و يک هلي کوپتر با يكديگر برخورد كردند . دراثر اين برخورد ، انفجاري مهيب رخ داد و شعله هاي آتش ، شب تاريك صحرا را روشن كرد . در اين ماجرا هشت کماندوي آمريکايي کشته شدند و افراد باقيمانده ، وحشت زده و هراسناك به وسيله طیارات به سرعت از صحراي طبس گريختند . زبيگنيو برژينسکي ، مشاور امنيت ملي کارتر که حامي اصلي اين عمليات در کاخ سفيد بود ، درمورد واکنش کارتر به اين خبر غافلگير کننده مي گويد : ” کارتر با شنيدن اين خبر ، همچون مار زخمي به خود پيچيد و آثار درد و نگراني در چهره او نمايان شد . ” به اين ترتيب ، اراده خداوند بار ديگر بر قدرتهاي مغرور و سرکش پيروز شد و آنها با همه تجهيزات و ساز و برگشان ، طعم تلخ شکست را چشيدند .

امام خميني ( ره) بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران ، تهاجم آمريکا به ايران را جنايت و نقض حقوق بين المللي خواند و فرمود : ” آنها در طبس آمدند و گمان کردند که مي توانند نيرو پياده کنند و بيايند به بهانه خارج کردن گروگانها ، ايران را قبضه کنند . اما خداي تبارک و تعالي ، شنها و بادها را فرستاد و آنها را شکست داد . ” ايشان توکل به خدا و ايمان به امدادهاي غيبي را سلاحي بزرگ خواند که دولتهاي غربي از درک آن عاجز هستند . در طول مبارزات انقلابي مردم ايران عليه رژيم استبدادي شاه و همچنين در دوران هشت ساله دفاع مردم ايران دربرابر تجاوز رژيم صدام ، آنها بارها ياري خداوند را مشاهده كرده اند . اين وعده خداوند است که هر کس و هر ملتي در راه خداوند گام بردارد ، او نيز به آنها کمک مي کند .

شکست نيروهاي آمريکا در تهاجم به ايران ، درس عبرتي بزرگ براي متجاوزان بود . اين عمليات ، اين درس را براي ملت ايران نيز دربرداشت که بايد آمادگي مقابله با هرگونه تهاجم احتمالي بيگانگان را داشته باشد . به همين دليل ، مردم و رزمندگان شجاع ايراني هشت سال دربرابر ارتش متجاوز صدام که از پشتيباني کشورهاي غربي و بسياري از اعراب برخوردار بود ، ايستادند و آنها را در رسيدن به اهدافشان ناکام گذاشتند . از آن زمان تاکنون ، ايران به موازات تشديد تهديدات خارجي ، ‌به ويژه از سوي آمريکا و رژيم صهيونيستي ، توان دفاعي خود را افزايش داده است ، به گونه اي که اکنون ، صاحب نظران سياسي و نظامي ، ايران را يک قدرت منطقه اي و بزرگترين قدرت نظامي خاورميانه مي دانند .

به همت متخصصان ايراني ، ايران اکنون قادر به ساخت طیارات پيشرفته نظامي ، انواع راکت ،‌ زيردريايي ، توپ ، تانک ، هلي کوپتر و تجهيزات نظامي ديگر است . راکت های زمين به زمين ايران مي توانند اهدافي در مسافت بيش از 2000 کيلومتر را با دقت هدف قرار دهند . همچنين در ايران انواع راکتهای زمين به هوا ، و زمين به دريا براي مقابله با حملات هوايي و دريايي ، توليد شده است . انواع طیارات بدون پیلوت ايران نيز قادر به شناسايي و حمله به دشمن در عمق استحکامات آن است . متخصصين ايراني تاکنون شناورهاي بزرگ و کوچک متعددي ساخته اند و قايقهاي تندرو ايراني قادرند ضربات اساسي به ناوهاي دشمن وارد كنند . علاوه بر آن ، زيردريايي هاي ساخت ايران ، سلاحي بازدارنده درمقابل متجاوزان بشمار مي روند .

امروزه در نبردهاي دنيا ، جنگهاي الکترونيک جايگاه ويژه اي دارد و برخورداري از تجهيزات الکترونيکي و توان از کار انداختن جنگ افزارهاي الکترونيکي دشمن ، برتري قابل توجهي را نصيب هر ارتشي مي کند . درهمين راستا ، نيروهاي نظامي ايران نيز مجهز به سلاحهاي الکترونيک و تجهيزات جنگ الکترونيک شده اند . در مجموع ، مردم و نيروهاي مسلح ايران ، در دفاع از کشور خود در درجه اول به خداوند بزرگ و حمايتهاي او اميدوارند و درهمين راستا ، براساس دستور خداوند در قرآن کريم ، آمادگي دفاعي خود را به حداکثر رسانده اند . خداوند در سوره انفال ، آيه 60 به مسلمانان دستور مي دهد : ” هرآنچه در توان داريد ، براي مقابله با آنها ( دشمنان ) آماده کنيد و از اسبهاي ورزيده ( براي ميدان نبرد ) ، تا به وسيله آن دشمن خدا و خود را بترسانيد …”

عمل به اين دستور الهي تاکنون نتايج موثري براي جمهوري اسلامي ايران داشته است . آمريکا و رژيم صهيونيستي به ويژه طي چند سال اخير به بهانه تلاش ايران براي دستيابي به سلاح هسته اي ، بارها ايران را به تهاجم نظامي تهديد کرده اند . اما با پاسخ محکم و قاطع مردم و مسئولين ايراني که به ايمان به خداوند و ياري او متكي هستند ، مواجه شده اند . به علاوه ، دشمنان ايران اکنون مي دانند که حمله به اين کشور با توجه به قدرت دفاعي بالاي ايران ، نوعي خودکشي به شمار مي رود . به همين دليل رژيم صهيونيستي كه بارها ايران را به حمله نظامي تهديد کرده است ، اخيرا مجبور به عقب نشيني از اين موضع شد و رئيس اين رژيم اعلام كرد كه تهاجم نظامي به ايران ، اقدامي احمقانه است .

حادثه طبس ، براي همه درسي آموزنده است که در رويارويي ها ، تنها قدرت نظامي تعيين کننده نيست و اگر خداوند نخواهد ، توان مادي و نظامي جنگ افروزان ، كاري از پيش نمي برد .

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *