تیتر خبرها

واقعه طبس و شکست متجاوزین آمریکایی، رويدادي عبرت انگيز

شنبه ، 5 ثور 1388 ، 14:27

پنج شنبه 5 ثور 1388

در روز 25 آوريل سال 1980 ، در ايران حادثه اي بوقوع پيوست که شباهت زيادي با واقعه تاريخي ديگري در شبه جزيره عربستان داشت . بيش از 14 قرن پيش ، ابرهه پادشاه مسيحي يمن از اينکه شنيد ، مردم در گرد کعبه به طواف و عبادت مي پردازند ، به خشم آمد . ابرهه درصدد برآمد اين بناي مقدس را ويران و اعراب را به پذيرش آئين خود وادار كند . وي با لشگري عظيم که پيشاپيش آنها فيل هاي بزرگ در حرکت بودند ، به مکه يورش برد . مردم اين شهر که قادر به مقابله با سپاه ابرهه نبودند ، به کوهها پناه بردند ، اما اراده خداوند چيز ديگري بود . ناگهان انبوهي از پرندگان در آسمان ظاهر شدند و با سنگهايي مخصوص ، فيل ها و سپاهيان ابرهه را از پاي درآوردند . اين پرندگان از سوي خداوند مامور بودند که مکر و حيله متجاوزان را درهم بشکنند .

در شبانگاه 25 آوريل سال 1980 ، حادثه اي تا حدودي مشابه واقعه 14 قرن پيش شبه جزيره عربستان ، در ايران رخ داد . اين بار دولت آمريكا به رهبري جيمي کارتر رئيس جمهوري وقت اين کشور ، دستور حمله به ايران را صادر كرد . اين حمله در نيمه هاي شب با حضور كماندوهاي آموزش ديده آمريكايي كه به تجهيزات پيشرفته مسلح بودند ، آغاز شد و طیارات غول پيکر سي 130 و هليکوپترها ، پشتيباني عمليات را به عهده داشتند . 90 کماندوي شرکت کننده در عمليات ” پنجه عقاب ” که از نيروهاي زبده آمريکا بودند ، وظيفه داشتند جاسوسهاي آمريکايي را در تهران آزاد کنند . بازداشت شدگان ، پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران ، تحت پوشش ديپلمات در سفارتخانه سابق آمريکا در تهران به جاسوسي و توطئه عليه اين انقلاب بزرگ و مردمي ، مي پرداختند . اما گروهي از دانشجويان که خود را ” دانشجويان پيرو خط امام ( خميني) ” مي ناميدند ، در 4 نوامبر 1979 سفارت آمريكا را كه به يك مركز جاسوسي تبديل شده بود ، تصرف و افراد حاضر در آن را دستگير کردند . اسناد به دست آمده از سفارت آمريکا به خوبي نشان مي دهد که از آن محل ، عمليات جاسوسي و براندازي انقلاب ايران ، هدايت مي شد .

نيروهاي آمريکايي که براي آزادي جاسوسان اين کشور در تهران به خاک ايران تجاوز کردند ، ماهها تعليم ديده بودند . آنها در صحراي آريزونا در آمريكا و سپس در مصر که از لحاظ شرايط جغرافيايي ، مشابه منطقه طبس در ايران بودند ، بارها عمليات نظامي را تمرين کردند . با توجه به تمرينهاي گسترده و تجهيزاتي که کماندوهاي آمريکايي دراختيار داشتند ، با اطمينان خاطر ، عمليات خود را آغاز کردند . بويژه آنکه عوامل ضد انقلاب در داخل ايران نيز قبلا براي همکاري با عمليات پنجه عقاب ، آماده شده بودند . اما در مسير حرکت طیارات و هلي کوپترهاي نيروهاي آمريكايي به سوي صحراي طبس در شرق ايران ، دو هلي کوپتر دچار نقص فني شد . با اين حال عمليات ادامه يافت و بقيه هلي کوپترها و هواپيماها در مکان تعيين شده در صحراي طبس فرود آمدند و آماده مرحله بعدي عمليات يعني حرکت به سمت تهران شدند .

اما در طبس نيز همچون ماجراي حمله به مکه در 14 قرن پيش ، اراده خداوند بزرگ ، نيرنگ متجاوزان را خنثي ساخت . در اين هنگام ، يکي ديگر از هلي کوپترهاي آمريکايي دچار اشکال فني شد و از ادامه عمليات باز ماند . از آنجا که براي انجام اين عمليات مخفيانه ، حداقل نياز به شش هليکوپتر بود ، رئيس جمهور وقت آمريکا دستور توقف عمليات پنجه عقاب و بازگشت هواپيماها و هلي کوپترها را صادر کرد . کارتر در انديشه دلايل شکست تهاجم آمريكا به ايران بود که خبر ناگهاني ديگري ، افكار وي را پريشان ساخت . به هنگام برخاستن طیارات و هلي کوپترها از صحراي طبس ، براثر توفان شديد شن ، يک طیاره و يک هلي کوپتر با يكديگر برخورد كردند . دراثر اين برخورد ، انفجاري مهيب رخ داد و شعله هاي آتش ، شب تاريك صحرا را روشن كرد . در اين ماجرا هشت کماندوي آمريکايي کشته شدند و افراد باقيمانده ، وحشت زده و هراسناك به وسيله طیارات به سرعت از صحراي طبس گريختند . زبيگنيو برژينسکي ، مشاور امنيت ملي کارتر که حامي اصلي اين عمليات در کاخ سفيد بود ، درمورد واکنش کارتر به اين خبر غافلگير کننده مي گويد : ” کارتر با شنيدن اين خبر ، همچون مار زخمي به خود پيچيد و آثار درد و نگراني در چهره او نمايان شد . ” به اين ترتيب ، اراده خداوند بار ديگر بر قدرتهاي مغرور و سرکش پيروز شد و آنها با همه تجهيزات و ساز و برگشان ، طعم تلخ شکست را چشيدند .

امام خميني ( ره) بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران ، تهاجم آمريکا به ايران را جنايت و نقض حقوق بين المللي خواند و فرمود : ” آنها در طبس آمدند و گمان کردند که مي توانند نيرو پياده کنند و بيايند به بهانه خارج کردن گروگانها ، ايران را قبضه کنند . اما خداي تبارک و تعالي ، شنها و بادها را فرستاد و آنها را شکست داد . ” ايشان توکل به خدا و ايمان به امدادهاي غيبي را سلاحي بزرگ خواند که دولتهاي غربي از درک آن عاجز هستند . در طول مبارزات انقلابي مردم ايران عليه رژيم استبدادي شاه و همچنين در دوران هشت ساله دفاع مردم ايران دربرابر تجاوز رژيم صدام ، آنها بارها ياري خداوند را مشاهده كرده اند . اين وعده خداوند است که هر کس و هر ملتي در راه خداوند گام بردارد ، او نيز به آنها کمک مي کند .

شکست نيروهاي آمريکا در تهاجم به ايران ، درس عبرتي بزرگ براي متجاوزان بود . اين عمليات ، اين درس را براي ملت ايران نيز دربرداشت که بايد آمادگي مقابله با هرگونه تهاجم احتمالي بيگانگان را داشته باشد . به همين دليل ، مردم و رزمندگان شجاع ايراني هشت سال دربرابر ارتش متجاوز صدام که از پشتيباني کشورهاي غربي و بسياري از اعراب برخوردار بود ، ايستادند و آنها را در رسيدن به اهدافشان ناکام گذاشتند . از آن زمان تاکنون ، ايران به موازات تشديد تهديدات خارجي ، ‌به ويژه از سوي آمريکا و رژيم صهيونيستي ، توان دفاعي خود را افزايش داده است ، به گونه اي که اکنون ، صاحب نظران سياسي و نظامي ، ايران را يک قدرت منطقه اي و بزرگترين قدرت نظامي خاورميانه مي دانند .

به همت متخصصان ايراني ، ايران اکنون قادر به ساخت طیارات پيشرفته نظامي ، انواع راکت ،‌ زيردريايي ، توپ ، تانک ، هلي کوپتر و تجهيزات نظامي ديگر است . راکت های زمين به زمين ايران مي توانند اهدافي در مسافت بيش از 2000 کيلومتر را با دقت هدف قرار دهند . همچنين در ايران انواع راکتهای زمين به هوا ، و زمين به دريا براي مقابله با حملات هوايي و دريايي ، توليد شده است . انواع طیارات بدون پیلوت ايران نيز قادر به شناسايي و حمله به دشمن در عمق استحکامات آن است . متخصصين ايراني تاکنون شناورهاي بزرگ و کوچک متعددي ساخته اند و قايقهاي تندرو ايراني قادرند ضربات اساسي به ناوهاي دشمن وارد كنند . علاوه بر آن ، زيردريايي هاي ساخت ايران ، سلاحي بازدارنده درمقابل متجاوزان بشمار مي روند .

امروزه در نبردهاي دنيا ، جنگهاي الکترونيک جايگاه ويژه اي دارد و برخورداري از تجهيزات الکترونيکي و توان از کار انداختن جنگ افزارهاي الکترونيکي دشمن ، برتري قابل توجهي را نصيب هر ارتشي مي کند . درهمين راستا ، نيروهاي نظامي ايران نيز مجهز به سلاحهاي الکترونيک و تجهيزات جنگ الکترونيک شده اند . در مجموع ، مردم و نيروهاي مسلح ايران ، در دفاع از کشور خود در درجه اول به خداوند بزرگ و حمايتهاي او اميدوارند و درهمين راستا ، براساس دستور خداوند در قرآن کريم ، آمادگي دفاعي خود را به حداکثر رسانده اند . خداوند در سوره انفال ، آيه 60 به مسلمانان دستور مي دهد : ” هرآنچه در توان داريد ، براي مقابله با آنها ( دشمنان ) آماده کنيد و از اسبهاي ورزيده ( براي ميدان نبرد ) ، تا به وسيله آن دشمن خدا و خود را بترسانيد …”

عمل به اين دستور الهي تاکنون نتايج موثري براي جمهوري اسلامي ايران داشته است . آمريکا و رژيم صهيونيستي به ويژه طي چند سال اخير به بهانه تلاش ايران براي دستيابي به سلاح هسته اي ، بارها ايران را به تهاجم نظامي تهديد کرده اند . اما با پاسخ محکم و قاطع مردم و مسئولين ايراني که به ايمان به خداوند و ياري او متكي هستند ، مواجه شده اند . به علاوه ، دشمنان ايران اکنون مي دانند که حمله به اين کشور با توجه به قدرت دفاعي بالاي ايران ، نوعي خودکشي به شمار مي رود . به همين دليل رژيم صهيونيستي كه بارها ايران را به حمله نظامي تهديد کرده است ، اخيرا مجبور به عقب نشيني از اين موضع شد و رئيس اين رژيم اعلام كرد كه تهاجم نظامي به ايران ، اقدامي احمقانه است .

حادثه طبس ، براي همه درسي آموزنده است که در رويارويي ها ، تنها قدرت نظامي تعيين کننده نيست و اگر خداوند نخواهد ، توان مادي و نظامي جنگ افروزان ، كاري از پيش نمي برد .

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

خاطراتی از حاج احمد آقا درباره تسخیر لانه جاسوسی

خاطراتی از حاج احمد آقا درباره تسخیر لانه جاسوسی   دانشجویان مسلمان پیرو خط امام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *