تیتر خبرها
خانه / بخش 2) لانه جاسوسی آمریکا در ایران / 2)6) طبس و حمله نظامی آمریکا / 2)6)1) اخبار و مطالب مرتبط با واقعة طبس و تهاجم نیروهای نظامی آمریکا به ایران / روایات مختلف و مقالات متعدد، اخبار و اظهار نظرات گوناگون در رابطه با شكست تهاجم همه جانبه نظامی آمريكا در كوير طبس و شکست مفتضحانه آنان در روز 5 اردیبهشت 59

روایات مختلف و مقالات متعدد، اخبار و اظهار نظرات گوناگون در رابطه با شكست تهاجم همه جانبه نظامی آمريكا در كوير طبس و شکست مفتضحانه آنان در روز 5 اردیبهشت 59

بسم الله الرّحمن الرّحيم

«اَلَمْ تَرَ كَيفَ فَعلَ رَبّكَ بِاَصحابِ الْفيل، اَلم يَجعلْ كَيدهُمْ في تَضليلٍ و أرْسَلَ عَليهمْ طيراً اَبابيلَ، تَرميهمْ بِحجارةٍ مِنْ سِجيلٍ فَجعلهُمْ كَعصْفٍ مَأْكولٍ.»

آيا نديدي كه پروردگارت با صاحبان فيل چه كرد؟ آيا كيد و تدبيري كه براي خرابي كعبه انديشيدند خراب نكرد؟ و بر هلاك آنها مرغان ابابيل را فرستاد تا آن سپاه را به سنگ هاي سجيل (دوزخي) سنگباران كردند و تنشان را چون برگ هاي خرد شده گردانيد.

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، نيروهاي آمريكايي در عملياتي موسوم به “دلتا” در صحراي طبس پياده شدند. در ميان اين نيروها افسران حكومت پهلوی و افراد وابسته به ساواك نيز حاضر بودند. قرار بود آن‌ها از طبس با بالگرد به سوي تهران حركت كرده و در ورزشگاه شهيد شيرودي (امجديه) فرود آيند و با لباس مبدل به سفارت آمريكا در تهران حمله و گروگان‌هاي خود را آزاد كنند. طبق اين نقشه آن‌ها پس از پايان فعاليت‌شان قصد داشتند به طبس رفته و از آنجا با هواپيماهاي نظامي از ايران خارج شوند.

نيروهاي آمريكايي براي انجام اين عمليات در “فورت برگ” آمريكا آموزش نظامي ديده و در فرودگاه “كاروليناي شمالي” انجام آن را تمرين كردند.

عرشه ناو هواپيمابر آمريكا در درياي عمان از مراكز عمده برخاستن هواپيماها و بالگردهاي مهاجم آمريكا براي فرود در منطقه طبس بود. ناو هواپيمابر “نيميتس” چهار ماه پيش از اين حمله، در دي ماه سال ‪ ۱۳۵۸و در چارچوب نيروهاي موسوم به واكنش سريع وارد خليج فارس شده بود. حمله نظامي آمريكا به طبس دو هفته پس از آن صورت گرفت كه دولت اين كشور در اقدامي يك جانبه روابط كشورش را با جمهوري اسلامي ايران قطع كرد.

نيروهاي آمريكايي به وسيله هشت بالگرد و سه هواپيماي باربري هركولس پس از استقرار در طبس و قبل از حركت به تهران دچار حوادث مختلفي شدند و از ادامه ماموريت بازماندند. اين حوادث مصداقي از امدادهاي غيبي الهي براي انقلاب اسلامي مردم ايران بود.

در پي‌حادثه صحراي طبس و فرار نيروهاي نظامي آمريكا، كارتر رييس جمهور وقت اين كشور شكست اين عمليات مداخله‌جويانه را اعلام كرد. پس از اين مداخله، مطالب بسياري در خارج از كشور انتشار يافتند و اهداف پشت پرده آمريكا دراين حمله ناموفق و همچنين ابعاد رسوايي كاخ سفيد را بر ملا كردند.

اين حادثه يكي از بزرگترين رسوايي‌هاي نظامي و سياسي كاخ سفيد در برابر انقلاب اسلامي ايران محسوب مي شود. در پي‌شكست قطعي عمليات واشنگتن درطبس و بازگشت باقيمانده هواپيماهاي آمريكايي، يكي ‌از بالگردهاي برجاي مانده در طبس كه حاوي مداركي در مورد جزئيات عمليات بود، به طرز مشکوکی بمباران شد. در اين بمباران “محمد منتظرقائم” فرمانده سپاه پاسداران يزد به شهادت رسيد.

http://www.ibna.ir/vdciupap.t1avw2bcct.html

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

پس از تسخير لانه جاسوسي آمريكا در 13 آبان 1358 توسط دانشجويان مسلمان پيرو خط امام و به اسارت گرفتن 53 نفر از اتباع آمريكا، ضربه محكمي به حيثيت آمريكا زده شد و كاخ سفيد سعي داشت به هر نحو ممكن اين مساله را حل كند. به موازات كوشش هاي ديپلماتيك، تحريم هاي اقتصادي و … مساله طرح تجاوز نظامي به جمهوري اسلامي در دستور كار قرار گرفت. از همان روزهاي اول تسخير سفارت آمريكا در تهران، برنامه ريزي جهت نجات گروگان هاي آمريكايي شروع شد و نود نفر از كماندوهاي آمريكا به صحراي اريزوناي آمريكا اعزام شدند و بيش از 5 ماه تعليمات پيچيده و فشرده اي را پشت سر گذاشتند و پس از ناكامي همه تلاش هاي آمريكا در جهت حل بحران، نوبت تجازو نظامي فرا رسيد. عمليات در غروب روز پنجشنبه 4 ارديبهشت 58 شروع شد و شش فروند هواپيماي130-c و نود نفر از كماندوهاي آمريكا موسوم به نيروهاي دلتا، از قاهره به ناو هواپيمابر Nimitz در درياي عمان منتقل شدند. طبق نقشه مي بايست هواپيماها به همراه 8 فروند هلي كوپتر در صحراي طبس فرود آيند و سپس هلي كوپترها، كماندوها را به اطراف تهران منتقل كنند تا از آنجا با كاميون ها و خودروهايي كه از قبل توسط عمال داخلي و نفوذي آمريكا آماده شده بود به اطراف جاسوسخانه انتقال يابند. اما يكي از هلي كوپترها پس از ورود به حريم ايران اسلامي دچار نقص فني شد و سرنشينان آن با هلي كوپتر ديگري خود را به ناو نيمتيز رساندند و بدين ترتيب شش هواپيما و شش هلي كوپتر در صحراي طبس فرود آمد, اما در حال سوختگيري جهت انجام مرحله بعد عمليات يكي ديگر از هلي كوپترها دچار نقص فني شد و با بهم خوردن برنامه ها رييس جمهور ” كارتر” دستور توقف عمليات که عملیات پنجه عقاب نام گرفته بود و عقب نشيني داد اما در هنگامي كه قصد بازگشت داشتند توفان شن برخاست و يك هواپيما و يك هلي كوپتر با هم برخورد كردند و هر دو آتش گرفته و 8 تن از آمريكايي ها در آتش سوختند. حادثه طبس مصداقي از امدادهاي غيبي الهي براي انقلاب اسلامي مردم ايران بود كه بار ديگر قدرت فائقه و مطلقه الهي و وهن و سستي كيد و مكر دشمنان خدا را آشكار ساخت.

http://rahva.ir/archive/808-5–1359——–.html

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

نظامیان آمریکا در طبس

درچهارم اردبیهشت 1359 نیروهای امریكایی درعملیاتی موسوم به دلتا با هدف آزاد كردن گروگان های این كشور، درصحرای طبس پیاده شدند. 132 تكاور،

8 بالگرد وسه هواپیمای باربری هركولس c-130 پس ازاستقرار درطبس وقبل ازحركت به تهران دچار حوادث مختلفی شدند وازادامه ماموریت بازماندند .

ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی همچون قبله و الگویی برای مردم ستمدیده جهان به خصوص كشورهای جهان سوم درآمده بود كه توانست پرده ازچهره كریه امریكا برداشته و آن چه درسیرت داشت به صورت نشان دهد .در طول سه دهه از پیروزی انقلاب اسلامی  اصلی ترین هدف امپریالیسم جهانی شكستن این الگو ومحور اتكای ملل محروم  بوده است. پیروزی انقلاب ودستگیری جاسوسان امریکایی وشکست نظامی امریکا در ویتنام مهلك ترین ضربه ای بودکه برپیكر آمریكاوارد آمد. ابتدادستگاه تبلیغاتی ایران را متهم به نقض حقوق بشر کردند تا از این طریق بتوانند وجهه و مقام خود را در جهان تثبیت کنند  .تهاجم آمریکا به ایران را می توان شکست کوششهای دیپلماتیک  برای آزاد سازی گروگانها دانست .

در4 اردبیهشت  1359 ، 8 فروند هلیكوپتر  به همراه شش فروند هواپیمای 130-C  از ناو هواپیمابر  نیمیتز NIMITZ      پرواز کرده و  از عمان وارد حریم هوایی ایران شدند. نیروهای دلتا درمنطقه ای دركنار نمكزار اطراف گرمسار ودركوهپایه های جنوبی كوههای البرز، درمنطقه معادن متروك نمك – واقع درشمال غربی گرمسار وجنوب شرقی تهران – پنهان شدند ، نام عملیات پنجه عقاب بود. قبل از حركت به تهران دستگاه هیدرولیك یكی ازبالگردها از كارافتاد ، بالگرد دیگری در اثر توفان شن وعدم دیدكافی به هنگام جابجایی با یكی ازهواپیماها برخورد كرده وهردو وسیلقه آتش گرفت ودرنتیجه آن هشت تن ازنظامیان درشعله های آتش سوختند.

شکست نظامی امریکا از طبس چنان نا گهانی بود که سخنان فرمانده عملیات حکایت گویای آن است:

كارتمام شده بود . این شكست بود، گیج مبهوت مانده بودم ، بعد از صرف آن همه وقت وكاروعرق ریختن ، دست خالی باز می گشتیم . كم كم معنای این شكست را درك می كردم . باعث سرافكندگی كشور مابود . ما 8 مرد خوب وشجاع را ازدست داده بودیم وحالا چه برسر گروگانها می آمد  خدای بزرگ ، بعد از آن همه تلاش ما اینجا نشسته ایم وبه مصر بازمی گردیم . همه اش به خاطر آن هلیكوپتر لعنتی بود .

نظامیان آمریکا

نكاتی چند درمورد حادثه طبس

1-جنایتكاران امریكایی جهت پیاده نمودن اهدافشان درخاك ایران 5 ماه تمام  درصحرای آریزونا تمرین کرده بودند .

2- آمریكا درواقعه طبس از پیشرفته ترین امكانات نظامی و  تكنیك های جنگی استفاده کرد.

3-  هلیكوپترهای درنظرگرفته شده طبق ارزیابی امریكایی از بهترین نوع و آخرین مدلها بودند .

4- شبی كه حمله نظامی امریکا انجام شد شبی مهتابی بود به همین دلیل امید آن می رفت که از طوفان و باد های تند خبری نباشد وعلاوه براین اداره  هوا شناسی آمریكا براساس پیش بینی های علمی خبری ازهوای طوفانی در كویر نداده بود .

5- طبق ارزیابی كه طراحان این عملیات كرده بودند احتمال پیروزی این طرح بیش از 90 درصد به با بالا پیش بینی شده بود .

6-  هدف آمریكا دراین عملیات تنها آزادی گروگان های امریکایی نبوده بلكه پس ازشكست مفتضحانه در ویتنام آن بود تا  وجهه سیاسی ونظامی خود را اعاده کند.

7- نیروهای امریکایی با شکست عملیات به صحرای مصر بازگشتند و بالگردها و تجهیزات خود را که در اثر طوفان شن از کار افتاده بود در صحرای طبس بر جای گذاشتند .کاخ سفید اعلام کرد که در  بالگرد های باقی مانده اسناد و مدارک محرمانه باقی مانده است  ،از این رو بنی صدر  عامل  آمریکا که رئیس جمهور وقت ایران بود  برای انهدام آن اسناد دستور داد تا نیروی هوایی آن بالگرد ها را بمباران کنند.

نظامیان آمریکا در طبس

آنچه درطبس گذشت با تمام زوایای آن،  مصداقی دیگر برسوره فیل بود .

دراردبیهشت 1359 عام الفیل (یوم الفیل ) دیگر وكارتر مظهر استكبار جهانی ، ابرهه ای دیگر بود. همچنان که امام خمینی (ره ) در آن زمان فرمودند تازه اول كار است سرافکندگی های بیش تری در پیش داریدکه هر ایرانی آزاده ای شاهد آن است .

بخشی ازپیام امام به مناسبت حمله نظامی آمریكا به ایران وحادثه طبس :

((ملت رزمنده ایران دخالت امریكا راشنیدید وعذرهای كارتر را نیز شنیدید اینجانب كرارا”  گفته ام كارتر برای وصول به ریاست جمهوری حاضراست به هرجنایتی دست بزند ودنیا را به آتش بكشد . شواهد آن یكی پس ازدیگری ظاهر شده ومی شود اشتباه كارتر درآن است كه گمان می كند با دست زدن به این مانورهای احمقانه می تواند ملت ایران را كه برای آزادی اسلام عزیز ازهیچ فداكاری روی گردان نیست ، ازراه