تیتر خبرها
خانه / بخش 2) لانه جاسوسی آمریکا در ایران / 2)6) طبس و حمله نظامی آمریکا / 2)6)1) اخبار و مطالب مرتبط با واقعة طبس و تهاجم نیروهای نظامی آمریکا به ایران / روایات مختلف و مقالات متعدد، اخبار و اظهار نظرات گوناگون در رابطه با شكست تهاجم همه جانبه نظامی آمريكا در كوير طبس و شکست مفتضحانه آنان در روز 5 اردیبهشت 59

روایات مختلف و مقالات متعدد، اخبار و اظهار نظرات گوناگون در رابطه با شكست تهاجم همه جانبه نظامی آمريكا در كوير طبس و شکست مفتضحانه آنان در روز 5 اردیبهشت 59

بسم الله الرّحمن الرّحيم

«اَلَمْ تَرَ كَيفَ فَعلَ رَبّكَ بِاَصحابِ الْفيل، اَلم يَجعلْ كَيدهُمْ في تَضليلٍ و أرْسَلَ عَليهمْ طيراً اَبابيلَ، تَرميهمْ بِحجارةٍ مِنْ سِجيلٍ فَجعلهُمْ كَعصْفٍ مَأْكولٍ.»

آيا نديدي كه پروردگارت با صاحبان فيل چه كرد؟ آيا كيد و تدبيري كه براي خرابي كعبه انديشيدند خراب نكرد؟ و بر هلاك آنها مرغان ابابيل را فرستاد تا آن سپاه را به سنگ هاي سجيل (دوزخي) سنگباران كردند و تنشان را چون برگ هاي خرد شده گردانيد.

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، نيروهاي آمريكايي در عملياتي موسوم به “دلتا” در صحراي طبس پياده شدند. در ميان اين نيروها افسران حكومت پهلوی و افراد وابسته به ساواك نيز حاضر بودند. قرار بود آن‌ها از طبس با بالگرد به سوي تهران حركت كرده و در ورزشگاه شهيد شيرودي (امجديه) فرود آيند و با لباس مبدل به سفارت آمريكا در تهران حمله و گروگان‌هاي خود را آزاد كنند. طبق اين نقشه آن‌ها پس از پايان فعاليت‌شان قصد داشتند به طبس رفته و از آنجا با هواپيماهاي نظامي از ايران خارج شوند.

نيروهاي آمريكايي براي انجام اين عمليات در “فورت برگ” آمريكا آموزش نظامي ديده و در فرودگاه “كاروليناي شمالي” انجام آن را تمرين كردند.

عرشه ناو هواپيمابر آمريكا در درياي عمان از مراكز عمده برخاستن هواپيماها و بالگردهاي مهاجم آمريكا براي فرود در منطقه طبس بود. ناو هواپيمابر “نيميتس” چهار ماه پيش از اين حمله، در دي ماه سال ‪ ۱۳۵۸و در چارچوب نيروهاي موسوم به واكنش سريع وارد خليج فارس شده بود. حمله نظامي آمريكا به طبس دو هفته پس از آن صورت گرفت كه دولت اين كشور در اقدامي يك جانبه روابط كشورش را با جمهوري اسلامي ايران قطع كرد.

نيروهاي آمريكايي به وسيله هشت بالگرد و سه هواپيماي باربري هركولس پس از استقرار در طبس و قبل از حركت به تهران دچار حوادث مختلفي شدند و از ادامه ماموريت بازماندند. اين حوادث مصداقي از امدادهاي غيبي الهي براي انقلاب اسلامي مردم ايران بود.

در پي‌حادثه صحراي طبس و فرار نيروهاي نظامي آمريكا، كارتر رييس جمهور وقت اين كشور شكست اين عمليات مداخله‌جويانه را اعلام كرد. پس از اين مداخله، مطالب بسياري در خارج از كشور انتشار يافتند و اهداف پشت پرده آمريكا دراين حمله ناموفق و همچنين ابعاد رسوايي كاخ سفيد را بر ملا كردند.

اين حادثه يكي از بزرگترين رسوايي‌هاي نظامي و سياسي كاخ سفيد در برابر انقلاب اسلامي ايران محسوب مي شود. در پي‌شكست قطعي عمليات واشنگتن درطبس و بازگشت باقيمانده هواپيماهاي آمريكايي، يكي ‌از بالگردهاي برجاي مانده در طبس كه حاوي مداركي در مورد جزئيات عمليات بود، به طرز مشکوکی بمباران شد. در اين بمباران “محمد منتظرقائم” فرمانده سپاه پاسداران يزد به شهادت رسيد.

http://www.ibna.ir/vdciupap.t1avw2bcct.html

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

پس از تسخير لانه جاسوسي آمريكا در 13 آبان 1358 توسط دانشجويان مسلمان پيرو خط امام و به اسارت گرفتن 53 نفر از اتباع آمريكا، ضربه محكمي به حيثيت آمريكا زده شد و كاخ سفيد سعي داشت به هر نحو ممكن اين مساله را حل كند. به موازات كوشش هاي ديپلماتيك، تحريم هاي اقتصادي و … مساله طرح تجاوز نظامي به جمهوري اسلامي در دستور كار قرار گرفت. از همان روزهاي اول تسخير سفارت آمريكا در تهران، برنامه ريزي جهت نجات گروگان هاي آمريكايي شروع شد و نود نفر از كماندوهاي آمريكا به صحراي اريزوناي آمريكا اعزام شدند و بيش از 5 ماه تعليمات پيچيده و فشرده اي را پشت سر گذاشتند و پس از ناكامي همه تلاش هاي آمريكا در جهت حل بحران، نوبت تجازو نظامي فرا رسيد. عمليات در غروب روز پنجشنبه 4 ارديبهشت 58 شروع شد و شش فروند هواپيماي130-c و نود نفر از كماندوهاي آمريكا موسوم به نيروهاي دلتا، از قاهره به ناو هواپيمابر Nimitz در درياي عمان منتقل شدند. طبق نقشه مي بايست هواپيماها به همراه 8 فروند هلي كوپتر در صحراي طبس فرود آيند و سپس هلي كوپترها، كماندوها را به اطراف تهران منتقل كنند تا از آنجا با كاميون ها و خودروهايي كه از قبل توسط عمال داخلي و نفوذي آمريكا آماده شده بود به اطراف جاسوسخانه انتقال يابند. اما يكي از هلي كوپترها پس از ورود به حريم ايران اسلامي دچار نقص فني شد و سرنشينان آن با هلي كوپتر ديگري خود را به ناو نيمتيز رساندند و بدين ترتيب شش هواپيما و شش هلي كوپتر در صحراي طبس فرود آمد, اما در حال سوختگيري جهت انجام مرحله بعد عمليات يكي ديگر از هلي كوپترها دچار نقص فني شد و با بهم خوردن برنامه ها رييس جمهور ” كارتر” دستور توقف عمليات که عملیات پنجه عقاب نام گرفته بود و عقب نشيني داد اما در هنگامي كه قصد بازگشت داشتند توفان شن برخاست و يك هواپيما و يك هلي كوپتر با هم برخورد كردند و هر دو آتش گرفته و 8 تن از آمريكايي ها در آتش سوختند. حادثه طبس مصداقي از امدادهاي غيبي الهي براي انقلاب اسلامي مردم ايران بود كه بار ديگر قدرت فائقه و مطلقه الهي و وهن و سستي كيد و مكر دشمنان خدا را آشكار ساخت.

http://rahva.ir/archive/808-5–1359——–.html

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

نظامیان آمریکا در طبس

درچهارم اردبیهشت 1359 نیروهای امریكایی درعملیاتی موسوم به دلتا با هدف آزاد كردن گروگان های این كشور، درصحرای طبس پیاده شدند. 132 تكاور،

8 بالگرد وسه هواپیمای باربری هركولس c-130 پس ازاستقرار درطبس وقبل ازحركت به تهران دچار حوادث مختلفی شدند وازادامه ماموریت بازماندند .

ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی همچون قبله و الگویی برای مردم ستمدیده جهان به خصوص كشورهای جهان سوم درآمده بود كه توانست پرده ازچهره كریه امریكا برداشته و آن چه درسیرت داشت به صورت نشان دهد .در طول سه دهه از پیروزی انقلاب اسلامی  اصلی ترین هدف امپریالیسم جهانی شكستن این الگو ومحور اتكای ملل محروم  بوده است. پیروزی انقلاب ودستگیری جاسوسان امریکایی وشکست نظامی امریکا در ویتنام مهلك ترین ضربه ای بودکه برپیكر آمریكاوارد آمد. ابتدادستگاه تبلیغاتی ایران را متهم به نقض حقوق بشر کردند تا از این طریق بتوانند وجهه و مقام خود را در جهان تثبیت کنند  .تهاجم آمریکا به ایران را می توان شکست کوششهای دیپلماتیک  برای آزاد سازی گروگانها دانست .

در4 اردبیهشت  1359 ، 8 فروند هلیكوپتر  به همراه شش فروند هواپیمای 130-C  از ناو هواپیمابر  نیمیتز NIMITZ      پرواز کرده و  از عمان وارد حریم هوایی ایران شدند. نیروهای دلتا درمنطقه ای دركنار نمكزار اطراف گرمسار ودركوهپایه های جنوبی كوههای البرز، درمنطقه معادن متروك نمك – واقع درشمال غربی گرمسار وجنوب شرقی تهران – پنهان شدند ، نام عملیات پنجه عقاب بود. قبل از حركت به تهران دستگاه هیدرولیك یكی ازبالگردها از كارافتاد ، بالگرد دیگری در اثر توفان شن وعدم دیدكافی به هنگام جابجایی با یكی ازهواپیماها برخورد كرده وهردو وسیلقه آتش گرفت ودرنتیجه آن هشت تن ازنظامیان درشعله های آتش سوختند.

شکست نظامی امریکا از طبس چنان نا گهانی بود که سخنان فرمانده عملیات حکایت گویای آن است:

كارتمام شده بود . این شكست بود، گیج مبهوت مانده بودم ، بعد از صرف آن همه وقت وكاروعرق ریختن ، دست خالی باز می گشتیم . كم كم معنای این شكست را درك می كردم . باعث سرافكندگی كشور مابود . ما 8 مرد خوب وشجاع را ازدست داده بودیم وحالا چه برسر گروگانها می آمد  خدای بزرگ ، بعد از آن همه تلاش ما اینجا نشسته ایم وبه مصر بازمی گردیم . همه اش به خاطر آن هلیكوپتر لعنتی بود .

نظامیان آمریکا

نكاتی چند درمورد حادثه طبس

1-جنایتكاران امریكایی جهت پیاده نمودن اهدافشان درخاك ایران 5 ماه تمام  درصحرای آریزونا تمرین کرده بودند .

2- آمریكا درواقعه طبس از پیشرفته ترین امكانات نظامی و  تكنیك های جنگی استفاده کرد.

3-  هلیكوپترهای درنظرگرفته شده طبق ارزیابی امریكایی از بهترین نوع و آخرین مدلها بودند .

4- شبی كه حمله نظامی امریکا انجام شد شبی مهتابی بود به همین دلیل امید آن می رفت که از طوفان و باد های تند خبری نباشد وعلاوه براین اداره  هوا شناسی آمریكا براساس پیش بینی های علمی خبری ازهوای طوفانی در كویر نداده بود .

5- طبق ارزیابی كه طراحان این عملیات كرده بودند احتمال پیروزی این طرح بیش از 90 درصد به با بالا پیش بینی شده بود .

6-  هدف آمریكا دراین عملیات تنها آزادی گروگان های امریکایی نبوده بلكه پس ازشكست مفتضحانه در ویتنام آن بود تا  وجهه سیاسی ونظامی خود را اعاده کند.

7- نیروهای امریکایی با شکست عملیات به صحرای مصر بازگشتند و بالگردها و تجهیزات خود را که در اثر طوفان شن از کار افتاده بود در صحرای طبس بر جای گذاشتند .کاخ سفید اعلام کرد که در  بالگرد های باقی مانده اسناد و مدارک محرمانه باقی مانده است  ،از این رو بنی صدر  عامل  آمریکا که رئیس جمهور وقت ایران بود  برای انهدام آن اسناد دستور داد تا نیروی هوایی آن بالگرد ها را بمباران کنند.

نظامیان آمریکا در طبس

آنچه درطبس گذشت با تمام زوایای آن،  مصداقی دیگر برسوره فیل بود .

دراردبیهشت 1359 عام الفیل (یوم الفیل ) دیگر وكارتر مظهر استكبار جهانی ، ابرهه ای دیگر بود. همچنان که امام خمینی (ره ) در آن زمان فرمودند تازه اول كار است سرافکندگی های بیش تری در پیش داریدکه هر ایرانی آزاده ای شاهد آن است .

بخشی ازپیام امام به مناسبت حمله نظامی آمریكا به ایران وحادثه طبس :

((ملت رزمنده ایران دخالت امریكا راشنیدید وعذرهای كارتر را نیز شنیدید اینجانب كرارا”  گفته ام كارتر برای وصول به ریاست جمهوری حاضراست به هرجنایتی دست بزند ودنیا را به آتش بكشد . شواهد آن یكی پس ازدیگری ظاهر شده ومی شود اشتباه كارتر درآن است كه گمان می كند با دست زدن به این مانورهای احمقانه می تواند ملت ایران را كه برای آزادی اسلام عزیز ازهیچ فداكاری روی گردان نیست ، ازراه خویش كه راه خدا وانسانیت است منصرف كند. كارتر باز احساس نكرده با چه ملتی رو به روست وبا چه مكتبی بازی می كند .))

ابر قدرت ها به خصوص امریکا همیشه به کشور های جهان سوم به چشم مستعمره  می نگرند آنان هیچگاه

نمی خواهند این ملت ها از منابع طبیعی و خدادی خود در راه پیشرفت واعتلای کشورشان استفاده کنند .آمریکا همواره با نقشه های شوم  خواهان نابودی ملت و کشور ایران است و در راه رسیدن به هدفش همه موارد و احتمالات را در نظر می گیرد جز یک مورد  که آن هم اراده و قدرت فائقه خداوندی است . ملت ایران همواره نیز در دستیابی به حقوق حقه خود از  سوی قدرت های جهانی و آمریکا به مخالفت با صلح جهانی و یانقض حقوق بشر متهم شده است و حال که  به قدرت هسته ای دست یافته  و خواهان آن  است که از این نعمت خداوندی با اتکا به نیرو ی جوانان خود بهره گیرد خشم آمریکا و قدرت ها اروپایی را بر انگیخته است ولی اراده ملت ایران و تلاشهای دولت جمهوری اسلامی در پاسداری از خواست ملت در طول کمتر از سه دهه از انقلاب اسلامی نشان می دهد که دولت امریکا در رسیدن به اهداف خود ناکام خواهد بود.

منابع

1- اسناد لانه جاسوسی امریكا چاپ اردبیهشت 1370

2-” نیروی دلتا ازپلی می تا طبس” ترجمه رضا فاضل زرندی انتشارات امیركبیر تهران

3- صحیفه نور امام خمینی (ره )

نویسنده:

فاطمه سید حسین تهرانی

تبیان ، جامعه وسیاست

http://www.tebyan.net/Politics_Social/History/Iran/Political_History/2007/4/25/40644.html

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

انعکاس شکست نظامی آمریکا‌ در صحرای طبس

مجله‌ی هفتگی آمریکایی تایم، در تاریخ 5 و 12 می 1980، در مقاله‌ای تحت عنوان «شکست در صحرا»، عملیات نظامی آمریکا برای آزادسازی گروگان‌ها را بررسی كرده بود که مهم‌ترین قسمت‌های آن در اینجا ذکر می‌شود: «مأموریت کارتر، برای نجات گروگان‌ها در درون شعله‌ها فرو رفت.»

انعکاس شکست نظامی آمریکا‌ در صحرای طبس

پس از شکست نظامی آمریکا و فرار نیروهای عملیات نجات از معرکه‌ی طبس، این واقعه‌ی غیرمنتظره انعکاس گسترده‌ای در مطبوعات و نشریات پرتیراژ جهان به دنبال داشت و اکثریت قریب به اتفاق نشریات، به ذکر این واقعه پرداختند.

با وجود این، نشریات مذکور به لحاظ مالكیت و ماهیت صهیونیستی و امپریالیستی از افشای جزییات طرح و همچنین برنامه‌های بعدی آمریکایی‌ها پس از واقعه‌ی طبس طفره رفتند. اگر هم اشاره‌ای به مسئله شده بود، فقط به دلیل انحراف اذهان از اصل مسئله بوده است.

در یکی از نشریات آمریکایی مورخ 20 آوریل 1980 به نام «هوستون کرونیکل»، چهار روز قبل از واقعه‌ی طبس مقاله‌ای از فردی به نام «میلز کوپلند» ـ از عناصر سیا ـ چاپ و در آن به این موضوع اشاره شده بود که امکان یک حمله‌ی برق‌آسا برای آزادی گروگان‌ها وجود دارد؛ اما شیوه‌ای که این نشریه‌ی صهیونیستی بیان كرده بود، یک شیوه‌ی انحرافی بود و فکر و خیال خواننده را از اصل قضیه و واقعه‌ای که در شرف انجام بود، منحرف می‌کرد.

مجله‌ی هفتگی آمریکایی تایم، در تاریخ 5 و 12 می 1980، در مقاله‌ای تحت عنوان «شکست در صحرا»، عملیات نظامی آمریکا برای آزادسازی گروگان‌ها را بررسی كرده بود که مهم‌ترین قسمت‌های آن در اینجا ذکر می‌شود: «مأموریت کارتر، برای نجات گروگان‌ها در درون شعله‌ها فرو رفت.»

دیگر روزنامه‌های مشهور و معتبر جهان نیز به انعکاس این واقعه پرداختند. «لوموند» ـ ‌روزنامه‌ی پرتیراژ فرانسه‌ـ اقتدار حکومت آمریکا را زیر سؤال برد و نوشت: «درباره‌ی کارایی یک دستگاه نظامی که امنیت نیمی از جهان بدان محول شده، ولی قادر نیست حتی دو هلی‌كوپتر را در صحرا و تازه آن هم بدون دخالت دشمن در هوا نگاه دارد، چگونه فکر کنیم»؟

«ساندی اکسپرس» نیز نوشت: «نمی توان تصور کرد که پیشرفته‌ترین تکنولوژی دنیا با دستگاه‌های خود ساخته اش چنین افتضاحی به بار بیاورد».

روزنامه‌ی «نیویورک تایمز» ضمن بررسی وقایعی که در روابط میان ایران و آمریکا در سال 1980 میلادی اتفاق افتاده بود ، سال 1980 را برای آمریکا «سال شوم» نامید.

کد مطلب : 1690

http://www.adlroom.org/vdch.wnzt23n-vftd2.html

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

صحرای طبس؛ تجلی دوباره تفسیر سوره فیل

پنجم اردیبهشت ماه سالروز گرامیداشت واقعه ای است که در آن تفسیر سوره فیل پس از 1400 سال متجلی شد و ارتش امریکا همچون اصحاب ابرهه، روسیاهتر از همیشه تاریخ به هلاکت رسید.

به گزارش خبرنگار مهر در یزد، وقوع حادثه طبس و معجزات و امدادهای الهی که در آن شکل گرفت راوی حکایتی است که گویی بارها و بارها مشابه آن در ادوار مختلف و در عرصه های پیکار حق علیه باطل رخ داده و مرور آن تفسیرگر یک روایت است؛ “یدالله فوق ایدیهم”.

دستان خدا این بار در صحرایی برهوت و آرام بر دل دژخیمانی لرزه افکند که هرگز توان تحمل آرامش در کشوری اسلامی و توسعه بساط عدل الهی را نداشتند.

در حادثه طبس که حکایت آن در این گزارش به طور مفصل نقل خواهد شد، برای آنان که اهل تفکرند نشان از آن دارد که خداوند هرگاه اراده کند از کم‌ ارزشترین آفریده های خود نظیر شن برای سرنگونی ظلم و جور استفاده می کند تا قدرت لایزال خود را برای سردمداران کفر به تصویر بکشد.

روایت توفان شن در صحرای طبس همسانی هدفداری با سپاه بزرگ فیل ابرهه که برای نابودی خانه خدا صف کشیده بودند دارد. در آن واقعه تاریخی نیز سپاهی با آن عظمت توسط گروهی پرستو سنگباران شده و به هلاکت رسیدند.

واقعه طبس سند مستحکم دخالت امریکا در اداره امور ایران

پس از آنکه نیروهای امریکایی در سفارتخانه امریکا به اتهام جاسوسی دستگیر شدند، آمریکا از هر فرصتی برای آزادی آنها استفاده می کرد تا اینکه به این بهانه عملیاتی طراحی کرد تا علاوه بر آزاد سازی آنها به اهداف شوم دیگری نیز دست یابد.

در این حمله قرار بود نظامیان امریکا با هدایت نیروهای تصفیه نشده ارتش ایران و بر اساس طرحی منسجم و بی نقص با هلی کوپتری عازم ورزشگاه امجدیه تهران شوند و پس از آزادسازی گروگانها سایر اهداف خود نظیر بمباران بیت امام در جماران، بمباران مرکز نگهداری مهمات، سپاه، حزب ریاست جمهوری و … را نیز اجرا کنند.

همه چیز برای یک پیروزی تمام عیار مهیا بود. 95 نیروی کوماندو آموزش دیده با تجهیزات نظامی بسیار قوی در پنجم اردیبهشت ماه سال 59 درست دو هفته بعد از قطع ارتباط یک جانبه امریکا با ایران و تحریم ایران به لحاظ اقتصادی و سیاسی، در شبی آرام و مهتابی، 14 بالگرد و هواپیما در صحرای طبس در حال فرود و مهیای اجرای نقشه ای شوم بود که به ناگاه توفانی از شن به هوا خواست و دید خلبانان را به حدی ضعیف کرد که دو بالگرد با یکدیگر برخورد کردند و ‌آ‌تشی مهیب در صحرای طبس برپا شد.

این واقعه در حالی اتفاق افتاد که به گفته فرمانده این عملیات در کتاب خاطراتش، “در این عملیات از بالگردهای بسیار پیشرفته موسوم به اسب دریایی استفاده شده بود.

سه هواپیما کار حمل سوخت، سه هواپیما برای حمل نظامیان و هشت بالگرد برای انجام علمیت در درون خاک ما تدارک دیده شده بود، اما به ناگاه بالگردها آتش گرفت و ما خود را در جهنمی سوزان دیدیم”.

این عملیات از یک طرح و نقشه بسیار دقیق و کاملا حساب شده برخوردار بود که ماهها نخبگان نظامی آمریکا روی آن نقشه کار کرده بودند.

تمرینات و مانورهای مکرری نیز در صحرای آریزونا، نقطه ای مشابه صحرای طبس به لحاظ جغرافیایی و طبیعی، انجام شد به نحوی که موفقیت آن بالای 90 درصد پیش بینی می شد.

فرماندهی که برای این توطئه انتخاب شد، نظامی بسیار مجربی بود که در جنگهای متعدد دارای موفقیتهای قابل توجهی بود. او سرهنگی بود از ارتش آمریکا و مبتکر نیروی دلتای این کشور.

عملیات طبس به قدری حساب شده پیش می رفت که حتی مطالعات بسیار زیادی بر روی خاک این منطقه انجام شد تا از استحکام خاک منطقه برای فرود هواپیماها اطمینان حاصل شود البته مطالعاتی نیز بر روی اوضاع جوی و جغرافیایی این نقطه انجام شد و مقرر شد عملیات در شبی مهتابی که آرامترین شبهای کویر به شمار می رود انجام شود.

عملیات قرار بود طی دو روز انجام شود. روزهای چهارم و پنجم اردیبهشت در طبس و تهران. در این عملیات بعضی از کشورها از جمله اسرائیل، انگلستان و حتی برخی عوامل تصفیه نشده ارتش ایران نیز کمک کردند.

در آن شب عوامل بازدارنده ایران در خواب بودند. شاید در آن شب آرام، تنها دستی که در آستین خدا بلند بود، دستان امام و نیایش ایشان در امامزاده صالح بود که منجر به تحولی عظیم در صحرای طبس و توفان بود.

هنگامی که هواپیماها و بالگردها به طبس رسیدند، رابطانی که با دوربینهای مدار بسته همه چیز را تحت کنترل داشتند بارها اعلام کردند همه چیز آرام است و عملیات با موفقیت پیش می رود.

چند متری تا فرود باقیمانده بود، توفانی در گرفت. دستگاه هیدرولیک یکی از بالگردها از کار افتاد، دو بالگرد دیگر نیز به دلیل دید بسیار کم در اثر توفان با یکدیگر اصابت کردند و آتش گرفتند و هشت نظامی آمریکا در این میان به درک واصل شدند.

عملیات عملا شکست خورد. پس از دقایقی نیروهای سپاه خود را به منطقه رساندند. فرماندهی نیروهای سپاه منطقه را سردار محمدمنتظر قائم بر عهده داشت.

پس از قطعی شدن شکست آمریکا در طبس هواپیماها خیال بازگشت داشتند که به دستور بنی صدر،‌ رئیس جمهور وقت، هدف قرار گرفتند و طی آن سردار محمد منتظر قائم، تنها شهید این واقعه تاریخی شد تا این واقعه را با خون خود برای همیشه جاوید نگاه دارد.

به این ترتیب بار دیگر طبل رسوایی آمریکا در جهان کوبیده شد و شکستی تلخ و مفتضحانه را با خواری و ذلت با خود همراه کرد.

آمریکا هرگز تلخی شکست حادثه طبس را از یاد نخواهد برد

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس در مورد واقعه طبس گفت: آمریکا هرگز تخلی و شرمساری شکست مفتضحانه عملیات طبس را از یاد نخواهد برد و مهر ننگ آن را تا همیشه بر پیشانی خواهد داشت.

سرهنگ علی هژبری اظهار داشت: حادثه پنجم اردیبهشت پرقدرت‌ترین سند مربوط به دخالت آمریکا و استکبار جهانی در کشور ما به خصوص بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران قلمداد می شود.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی این بنیاد برای ماندگار ماندن واقعه طبس عنوان کرد: چندین سال است که پیگیر ساخت یک مجتمع یادمانی با عنوان “شکر” در صحرای طبس هستیم که البته قسمتی از این مجتمع که مسجدی است به همین نام است، چند سال پیش افتتاح شد.

هژبری افزود: مطالعات فاز اول و دوم پروژه یادمانی شکر به پایان رسیده و طرح و نقشه های آن نیز مهیا شده است همچنین برای تامین اعتبار این پروژه نیز برنامه ریزیهایی انجام شده و قرار است این مجتمع با ماهیت سیاحتی و زیارتی و برخورداری از دو نمایشگاه سرباز و سرپوشیده به بهره برداری برسد.

وی بیان داشت: نمایشگاه روباز دقیقا در محل وقوع حادثه با حدود شش هزار متر فضا با بازسازی واقعه احداث می شود و در نمایشگاه سرپوشیده نیز در فضایی به وسعت 200 متر مربع احداث، اسناد و مدارک جنایات آمریکا را در خود نگهداری خواهد کرد.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس همچنین عنوان کرد: در کنار ماکتهای نمایشگاه روباز، بخشهایی از تجهیزات منهدم شده امریکا نیز به نمایش درخواهد آمد.

هژبری همچنین از برنامه ریزی برای تدوین کتابی با موضوع حادثه طبس در خصوص نحوه وقوع حادثه، فرمایشات امام راحل و رهبر معظم انقلاب در خصوص این واقعه، شخصیت شهید منتظر قائم و عکسها و اسناد مربوط به این حادثه خبر داد و اظهار امیدواری کرد: مراحل تدوین آن به سرعت پیش رود تا پایان سال شاهد چاپ و توزیع آن باشیم.

به گزارش خبرنگار مهر، حادثه طبس از جمله حوادثی است که بازگویی نحوه وقوع آن و عوامل شکست آمریکا و پیروزی کشورمان، موجی از غرور به هر ایرانی مسلمانی هدیه می کند اما واقعه طبس تنها در روزهای نخستین اردیبهشت هر سال جانی می گیرد و دوباره افول می کند.

به نظر می رسد برای پررنگ تر شدن این حادثه تاریخی و آگاهی همه اذهان نسبت به آن و جنایات آمریکا لازم است بیشتر به ابعاد این واقعه تاریخی پرداخته شود.

از جمله راهکارهایی که می تواند به ماندگاری این واقعه کمک کند، ثبت آن در کتب درسی در قالب یک داستان است. اگر همانگونه که داستان ریزعلی خواجوی، پترس فداکار، تصمیم کبری و …. داستانهای دیگر در کتب درسی دانش آموزان گنجانده شده، جایی برای این واقعه بی نظیر تاریخی نیز باز شود، دیگر هرگز دانش آموزی از واقعه پنجم طبس اظهار بی اطلاعی نمی کند و آن را برای خود سندی از اسناد افتخار خواهد کرد.

http://www.bazyab.ir/index.php?option=com_content&task=view&id=40372&itemid=43

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

امریكا در صحرای طبس‌

چهارم اردیبهشت ۱۳۵۹ نیروهای امریكایی در عملیاتی موسوم به «دلتا» و با هدف آزاد كردن گروگانهای این كشور كه در لانه جاسوسی امریكا در تهران تحت مراقبت بودند، در صحرای طبس پیاده شدند.

چهارم اردیبهشت ۱۳۵۹ نیروهای امریكایی در عملیاتی موسوم به «دلتا» و با هدف آزاد كردن گروگانهای این كشور كه در لانه جاسوسی امریكا در تهران تحت مراقبت بودند، در صحرای طبس پیاده شدند.

قرار بود این نیروها كه در میان آنان افسران حكومت پهلوی و افراد وابسته به ساواك نیز حضور داشتند، از طبس با چرخبال به سوی تهران حركت كرده و در ورزشگاه امجدیه (شهید شیرودی‌) فرود آیند وسپس با لباس مبدل‌، به سفارت امریكا در تهران حمله كرده و جاسوسان خود را آزاد كنند. طبق این نقشه‌، آنان پس از پایان فعالیتشان، از همین راه به طبس رفته و از آنجا با هواپیما از ایران خارج می‌شدند.

نیروهای امریكایی برای انجام این عملیات در «فورت برگ‌» امریكا آموزش نظامی دیده و در فرودگاه كارولینای شمالی انجام آن را تمرین كرده بودند. پیش از شروع عملیات نیز به پایگاه‌هایی در مصر و عمان منتقل شده بودند.

فرودگاه‌های نظامی مصر، عمان و عرشه ناو هواپیمابر امریكا دردریای عمان از مراكز عمده برخاستن هواپیماها و چرخبال‌های مهاجم امریكا برای فرود در منطقه طبس بود. ناو هواپیمابر نیمیتس‌نیز ۴ ماه پیش از این حمله ـ دی ۱۳۵۸ ـ در چهارچوب نیروهای موسوم به «واكنش سریع‌» وارد خلیج فارس شده بودند. حمله نظامی امریكا به طبس‌، دوهفته پس از آن صورت گرفت كه دولت این كشور در اقدامی یكجانبه، روابط كشورش را با جمهوری اسلامی ایران قطع كرد.

نیروهای امریكایی ـ ۱۳۲ نظامی‌، ۸ چرخبال و سه هواپیمای باربری هركولس ۱۳۰ C-ـ پس از استقرار در طبس و قبل از حركت به تهران دچار حوادث مختلفی شدند و از ادامه مأموریت بازماندند. دستگاه هیدرولیك یكی از چرخبال‌ها از كار افتاد، چرخبال دیگر بر اثر طوفان شن و عدم دید كافی به هنگام جابجایی، با یكی از هواپیماهای هركولس برخورد كرده و هر دو وسیله نقلیه آتش گرفت و در نتیجه آن ۸ تن از نظامیان در شعله‌های آتش سوختند.

منابع سیاسی امریكا مدعی‌اند كه كاخ سفید برای توقف عملیات‌، از سوی كرملین نیز تحت فشار بوده‌اند‌. ادعایی كه به نظر می‌رسد با هدف كتمان شكست عملیات مطرح شده است. در تمام مراحل عملیات دلتا تنها ۴ نفر در امریكا از انجام آن باخبر بودند: كارتر رئیس جمهور، هارولد براون وزیر دفاع، هامیلتون جوردن مشاوركاخ سفید و برژینسكی مشاور امنیت ملی‌. در ایران نیز عوامل ناشناخته‌ای در جریان این عملیات بوده و با آن همكاری داشته‌اند.

به هرحال، درپی حادثه صحرای طبس و فرار باقی مانده هواپیماها و چرخبال‌های امریكایی به سوی ناو «نیمیتس‌» جیمی كارتر رئیس جمهور امریكا شكست این عملیات مداخله جویانه را اعلام كرد. پس از این مداخله، كتابهای بسیاری در خارج از كشور انتشار یافت و اهداف پشت پرده امریكا در این حمله ماجراجویانه و ناموفق وهمچنین ابعاد رسوایی كاخ سفید را بر ملا ساخت.

علاوه بر این، گزارشهای مستند و مصور منابع خبری امریكا به ویژه روزنامه نیویورك تایمز و مجلات تایم و نیوزویك، همچنین مصاحبه هایی كه از قول فرماندهان نظامی امریكا درباره عملیات طبس در این منابع منعكس شد، ابعاد مداخله جویانه تروریسم دولتی و نگاه متعرضانه كاخ سفید علیه جمهوری اسلامی ایران را نشان می‌داد. این حادثه یكی از بزرگترین رسوایی‌های نظامی وسیاسی كاخ سفید در برابرانقلاب اسلامی ایران محسوب می‌شود.

در پی شكست قطعی عملیات امریكا در طبس و بازگشت باقیمانده هواپیماهای آن كشور یكی از چرخبال‌ها كه حاوی مداركی در مورد جزئیات عملیات بود، به دستور بنی‌صدر بمباران شد. در همین بمباران بود كه محمد منتظر قائم، فرمانده سپاه پاسداران یزد به شهادت رسید. به هرحال این اقدام كاخ سفید كه پس از بلوكه كردن دارائی‌های ایران در بانك‌های امریكا، تحریم اقتصادی ایران و اعلام قطع رابطه سیاسی واشنگتن باجمهوری اسلامی ایران صورت گرفت‌، حلقه دیگری از اقدامات كاخ سفید علیه جمهوری اسلامی ایران در سالهای پس از پیروزی انقلاب بود كه به شكست انجامید.

پس از این حادثه، جاسوسان امریكایی در چند دسته به نقاط مختلف كشور برده شدند تا دسترسی به آنان میسر نباشد. جاسوسان امریكایی بیش از ۶ ماه پس از عملیات امریكا در طبس در اختیار دانشجویان پیرو خط امام بودند.

موسسه مطالعات وپژوهش های سیاسی

http://www.aftab.ir/articles/politics/plitical_history/c1c1151573478p1.php

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

شكست نظامي امريكا در صحراي طبس

مقدمه

انگيزه ها و زمينه هاي تجاوز امريكا

شرح ماجرا

صدور دستور بمباران هلي كوپترهاي به جا مانده توسط بني صدر

نكات برجسته ي ديگر درباره ي حمله نظامي امريكا

بسم الله الرّحمن الرّحيم

«اَلَمْ تَرَ كَيفَ فَعلَ رَبّكَ بِاَصحابِ الْفيل، اَلم يَجعلْ كَيدهُمْ في تَضليلٍ و أرْسَلَ عَليهمْ طيراً اَبابيلَ، تَرميهمْ بِحجارةٍ مِنْ سِجيلٍ فَجعلهُمْ كَعصْفٍ مَأْكولٍ.»(1)

آيا نديدي كه پروردگارت با صاحبان فيل چه كرد؟ آيا كيد و تدبيري كه براي خرابي كعبه انديشيدند خراب نكرد؟ و بر هلاك آنها مرغان ابابيل را فرستاد تا آن سپاه را به سنگ هاي سجيل (دوزخي) سنگباران كردند و تنشان را چون برگ هاي خرد شده گردانيد.

مقدمه

به راستي كه انقلاب اسلامي گستره ي شگرفي از تاريخ است كه در بستر آن سنّت هاي الهي با اعجازي خاص تجلي مي يابند و قانون هاي تاريخي در آن عرصه، نمود و نمايش مي يابند؛ تا همگان به چشم دل دريابند كه:

«هرگز براي سنت خداوندي تبديل و تغييري نيست.»

عبرت گرفتن از تاريخ كه در قرآن به آن توصيه و تأكيد شده است يك ضرورت است؛ اما اين امر در ذهن تحليل گران غرب كه قدرت را، محور حركات سياسي خويش قرار داده اند و در محاسبات خويش توازن اسباب مادي را در پديده هاي هستي اصل مي دانند نمي گنجد. تاريخ عرصه ي پيروزي حق بر باطل است. به مصداق آيه «وَ مَكرُوا مكْراً و مَكَرْنا مكراوهُمْ لا يَشْعرونَ»(2) تمامي كيدهاو فريب ها به سوي خود آنان بر مي گردد. چرا كه همه ي جريانات به طرفي واحد كه جهت حق است حركت مي كند، عدم درك حقانيت حق مثل سرنوشت ياران فيل است كه به سنگ هاي سجيل گرفتار آمدند و چونان برگ هاي خرد شده بر زمين افتادند.

قرآن هدف از بيان سرگذشت پيشينيان را اين مي داند كه نتايج آنها مورد تفكرو جمع بندي قرار گيرد (فَاقْصُصِ الْقَصَصَ لَعلَّهُمْ يَتفكَّرونَ)(3). لذا واقعه طبس مي تواند عظمت الهي و امدادهاي غيبي را براي مردم آشكار كند. ماجراي طبس يكي از رسواترين و افتضاح ترين توطئه هاي شكست امپرياليسم امريكا عليه انقلاب اسلامي ايران است. بدون شك ماجرايي كه در طبس به وقوع پيوست و با شكست مزدوران امريكايي مواجه شد، يكي از معجزات بزرگ قرن به حساب مي آيد؛ زيرا شيطان بزرگ امريكا با تمامي توان و با سود بردن از دقيق ترين و پيچيده ترين امكانات نظامي و با تدارك همه جانبه و هماهنگي كليه ي عوامل داخلي و خارجي به بهانه ي آزادي جاسوسان خود در ايران، و در حقيقت نابود ساختن نظام جمهوري اسلامي ايران، تهاجم خود را آغاز كرد

(سوال از خودم كه ربطی به متن نداره : فرد سمت راست اسمش چیه)

سران كاخ سفيد و مقامات پنتاگون از موفقيت اين عمليات كمال اطمينان را داشتند، و به زعم باطل خود هيچ عامل و نيرويي را در شكست عمليات خود دخيل نمي دانستند؛ اما از آنجايي كه خداوند همواره حافظ اين ملت و انقلاب بوده است، در طبس نيز امدادهاي غيبي او عينيت يافت تا بار ديگر ثابت شود كه اراده ي الهي بر هر چيزي تعلق بگيرد، شدني است.

انگيزه ها و زمينه هاي تجاوز امريكا:

1- پس از انقلاب دوم (فتح لانه ي جاسوسي) و شكست توطئه هاي مزورانه ي امريكا در نفوذ به صف استوار انقلاب اسلامي و نهايتاً مسخ آن از درون و افشاء دست هاي خيانت بار همكار با شيطان بزرگ و به اسارت گرفتن آنها، تهديدات نظامي و تحريم اقتصادي از ابتدايي ترين اقدامات جهت غلبه بر اين پيروزي بزرگ و شكست دادن اين نصر الهي بود. تمام هم كيشان شيطان بزرگ در اين توطئه ها با امريكا همدلي و همكاري داشتند.

تبليغات به منظور اجراي اين دو توطئه، نخست بر روي مداخله ي نظامي تمركز يافت و چون نتيجه اي گرفته نشد، به تشديد تبليغات بر سر مسأله ي تحريم اقتصادي و بسط آن توسط ساير كشورهاي هم پيمان پرداخت و اين، به دو علت بود:

اول آن كه آخرين حيلت دشمن بود، دوم انحراف اذهان و افكار عمومي از احتمال حمله ي نظامي. تا اين كه زمينه ي ذهني مردم از مسأله منحرف و دشمن خارجي فراموش شود و توجهات به مشكلات داخلي و مسائل اقتصادي معطوف شود.

2- از اهم زمينه هايي كه موجبات اين تهاجم را فراهم ساخت، مي توان شكست كوشش هاي ديپلماتيك و طرح هاي امريكا جهت آزادسازي جاسوسان خود را نام برد (مأموريت افرادي چون رمزي كلارك، هانس، حبيب شطي، بني صدر و قطب زاده).

3- در خلال تلاش هاي دشمن، عوامل و ايادي امريكا، يعني گروهك هاي چپ و راست و منافق، اين بار نيز به خاطر حفظ سنگر دانشگاه و مخالفت با تعطيل شدن آن و تقابل با انقلاب فرهنگي، با راه انداختن هياهوي بسيار به جنگ و جدال، خونريزي و سنگربندي مشغول شدند و آن چنان ماهرانه جو را آماده ساختند كه گويي اين بخش نيز جزيي از طرح كلي تجاوز نظامي بوده است.

4- آتش افروزي هاي رژيم بعث عراق در مرزهاي خود با ايران و غائله كردستان، شگفتي ماجراي تجاوز وقتي روشن مي شود كه بدانيم نيروهاي امريكايي در رابطه با چنين مأموريتي متجاوز از 5 ماه در صحراهاي آريزونا (جايي كه تقريباً شرايط كوير ايران را داراست) تعليمات پيچيده و فشرده اي را آموزش ديده و تمرينات سختي را نيز كماندوهاي مأمور طي كرده و با استفاده پيچيده ترين فنون نظامي و برخورداري از تسليحات نظامي مدرن و بودجه نامحدود براي اين عمليات آماده شده بودند.

سازمان هواشناسي امريكا وضع جوي ايران بخصوص منطقه ي فرود در صحراي طبس، را كاملاً مورد پيش بيني علمي قرار داده بود و به علت اين كه هواي آن شب مهتابي بود، ورود هر نوع هوايِ غير مطلوب و وقوع طوفان بعيد به نظر مي رسيد.

شرح ماجرا

تسخير لانه ي جاسوسي امريكا توسط دانشجويان مسلمان پيرو خط امام و به اسارت گرفتن 53 نفر امريكايي در 13 آبان كه به تعبير حضرت امام خميني(ره) انقلاب دوم ناميده شد، يكي از بزرگ ترين اقداماتي بود كه پس از پيروزي انقلاب عليه امريكا انجام پذيرفت.

مهم ترين نتيجه ي اين اقدامِ انقلابي و شجاعانه اين بود كه تمام محرومان و مستضعفان سراسر جهان كه جرأت نفس كشيدن نداشتند و خيال نمي كردند كه مي شود با امريكا درافتاد، جرأت پيدا كردند عليه منافع استكباري و ضد انساني شيطان بزرگ بپا خيزند. گوياترين تعبير در اين باره فرمايش حضرت امام (ره) است كه فرمودند:

«عمده اين است كه اين خوف هايي كه اين ها ايجاد كردند در دل ملت ها، اين شكسته شود… ارزش اين عمل اين است كه شكسته شد آن بت بزرگي كه براي ملت ها تراشيده بودند.»

از آنجايي كه اين عمل شجاعانه و بزرگ حيثيت ابرقدرتي امريكا را زير سؤال برد، و ابهت اين بت بزرگ شكسته شد، سردمداران كاخ سفيد بلافاصله پس از اطلاع از تسخير لانه ي جاسوسي، به موازات كوشش هاي ديپلماتيك، مسأله ي طرح تجاوز نظامي را در دستور كار خود قرار دادند. برژينسكي كه در آن زمان مشاور امنيت ملي جيمي كارتر رييس جمهور وقت امريكا بود، در اين باره گفته است:

«اگر چه از ابتداي گروگان گيريِ افرادمان، تا اتخاذ تصميم نهايي براي نجات آنها، حدود پنج ماه به طول انجاميد، اما برنامه ريزي جهت انجام يك عمليات نجات، به زودي پس از ماجرا آغاز شد . درست 2 روز بعد از واقعه، مرحله ي اول عمليات با تلفني كه من به هارولد براون وزير دفاع كردم، شروع گرديد. من از او خواستم كه به رييس ستاد مشترك ارتش دستور دهد تا يك برنامه جهت عمليات نجات طرح ريزي كند.»

در راستاي پياده شدن دستور ياد شده، يك ماه پس از فتح لانه جاسوسي، نود نفر از كماندوهاي امريكايي به ايالت آريزوناي امريكا اعزام شدند تا آخرين مرحله ي تمرين و آموزش خود را تحت شرايط موقعيت مشابه ايران بگذرانند. از سوي ديگر گروه هاي ويژه ي سري كه براي پشتيباني و تدارك وسايل تكميليِ طرح، در نظر گرفته شده بودند، مخفيانه وارد ايران شدند و با گروهك هاي ضد انقلاب تماس گرفتند.

نظاميان آموزش ديده امريكايي، در اواخر آذرماه 1358 عازم كشور مصر شدند و در پايگاهي در نزديكي قاهره استقرار يافتند.

برژيسنكي مي گويد:

«روز اول آوريل (22 فروردين) جيمي كارتر از من خواستارتشكيل جلسه ي اضطراري شوراي امنيت ملي شد وگفت كه به نظر وي زمان اقدام فرا رسيده است.»

كارتر جلسه ياد شده را با اين سخنان آغاز كرد:

«به نظرم امكان خلاصي گروگان ها بسيار بعيد به نظر مي رسد و ما بايستي حاكميت خود را اعمال كنيم و حالا وقت آن است كه عمل مناسب انجام پذيرد و جدول زماني آن هم تهيه شود.»

و ادامه داد:

«ما بايد براي آزادي گروگان ها وارد عمل شويم و عمليات در اولين فرصت ممكن بايد آغاز شود.»

رييس ستاد مشترك ارتش ژنرال جونز، تاريخ 4 ارديبهشت را مناسب ترين زمان شروع عمليات اعلام كرد.

بدين ترتيب غروب روز پنج شنبه 4 ارديبهشت 1359 تعداد شش فروند هواپيماي 130-C امريكايي، نود نفر كماندوي اين عمليات را كه امريكايي ها نام آن را «نور سبز» يا «دلتا» انتخاب كرده بودند، از قاهره به ناو هواپيمابر نيميتز NIMITZ در درياي عمان و نزديك آب هاي ايران منتقل كردند.

نيمه شب پنجشنبه 4 ارديبهشت هواپيماهاي مذكور و هشت فروند هلي كوپتر نفربر از عرشه ي ناو هواپيما برNIMITZبرخاستند و با پرواز در ارتفاع كم، راهي ايران شدند.

طبق نقشه هواپيماها و هلي كوپترها بايد در فرودگاه شماره ي 1 واقع در صحراي طبس فرود آيند، سپس هلي كوپترها، كوماندوها را به اطراف تهران منتقل كنند تا از آنجا با كاميون ها و خودروهايي كه از قبل توسط عمال داخلي و نفوذي امريكا آماده شده بود، به اطراف جاسوسخانه (ساختمان سفارت سابق امريكا) انتقال يابند.

پس از ورود به حريم ايران اسلامي، يكي از هلي كوپترها در 120 كيلومتري شهر راور كرمان دچار نقص فني شد و ناگزير فرود آمد. سرنشينان اين هلي كوپتر به هلي كوپتر ديگري منتقل شدند كه پس از طي مسافتي دستگاه هيدروليك اين هلي كوپتر نيز از كار افتاد، اما توانست خود را به ناو هواپيمابر نيميتز برساند.

در هر صورت، شش فروند هواپيماي 130-C و شش فروند هلي كوپتر در محل مورد نظر واقع در صحراي طبس در تاريكي شب فرود آمدند. يكي ديگر از هلي كوپترها در حال سوخت گيري براي اجراي مرحله ي بعدي عمليات، دچار نقص فني شد. با از كار افتادن اين هلي كوپتر، تمام برنامه هاي امريكايي ها به هم خورد زيرا با محاسباتي كه انجام داده بودند، براي انجام مرحله بعدي عمليات حداقل به شش فروند هلي كوپتر نياز داشتند. موقعيت به ناو نيميتز و از آنجا به كاخ سفيد گزارش شد و از رييس جمهور كسب تكليف شد. كارتر دستور توقف عمليات و عقب نشيني را صادر كرد؛ اما سپاه شيطان در چنگال عذاب الهي گرفتار شد. آن هنگام كه امريكايي ها قصد بازگشت كردند، توفاني از شن برخاست، هواپيماها و هلي كوپترهاي امريكايي، در حال برخاستن از زمين دچار مشكل شدند. يك هواپيما و يك فروند هلي كوپتر با هم برخورد كردند و هر دو آتش گرفتند. در اثر حادثه، هشت تن از امر يكايي ها در آتش عذاب الهي سوختند و بقيه ي پرنده هاي جنگي نيز از خاك ايران اسلامي فرار كردند

برژينسكي حالت كارتر را پس از صدور دستور توقف عمليات و عقب نشيني و آتش گرفتن هواپيما و هلي كوپتر امريكايي چنين توصيف كرده است:

«وي سرش را ميان دو دستش گرفت و به مدت چند ثانيه روي ميز گذاشت. من فوق العاده دلم براي وي سوخت! همين طور براي كشورم! ساعت 5:15 (پنج و پانزده دقيقه) بود كه كارتر خبر ديگري مبني بر برخورد يك هلي كوپتر با يك هواپيماي 130-C و آتش گرفتن آنها از ژنرال جونز دريافت كرد.اين برخورد همراه با تلفات جاني بوده است. كارتر با شنيدن اين خبر به مانند مار زخمي به خود پيچيد و آثار درد و نگراني بر تمامي صورت او آشكار شد.»

صدور دستور بمباران هلي كوپترهاي به جا مانده توسط بني صدر

پس از فرار امريكايي ها و صدور اعلاميه توسط كاخ سفيد مبني بر شكست عمليات و اين كه اسنادي سري و مهمي در درون هلي كوپترها به جاي مانده است. به دستور مستقيم بني صدر كه در آن زمان سمت فرماندهي كل قوا را داشت، هلي كوپترهاي به جا مانده بمباران شدند و اسناد سري و مهم باقي مانده در آتش سوختند و محمد منتظر قائم فرمانده سپاه پاسداران يزد كه از هلي كوپترها حفاظت مي كرد، به شهادت رسيد.

بهانه ي بني صدر براي انهدام هلي كوپترها اين بود كه امريكايي هاي جامانده، فرصت مجدد استفاده از آنها را به دست نياورند! در حالي كه حتي اگر چنين احتمالي مي رفت، باز كردن وسايل و قطعات حساس پروازي كافي بود كه آنها را از پرواز باز دارد.

از بين بردن اسناد و مدارك مربوط به ادامه ي طرح و برنامه هاي امريكايي ها پس از انجام مرحله ي اول عمليات و هم چنين اسامي عوامل مزدور داخلي و جاسوساني كه مي بايست طي اين عمليات با امريكايي ها همكاري كنند، خود امري مهم و قابل بررسي است.

نكات برجسته ي ديگر درباره ي حمله نظامي امريكا

نكات مهم ديگري كه از مطالعه ي اسناد و مدارك به دست آمده و گزارش ها و مقالات نوشته شده حاصل شده است، به شرح زير مي باشد:

1- امريكا در واقعه ي طبس از آخرين امكانات نظامي و فنون جنگي استفاده، و از طرف كنگره امريكا بودجه هنگفتي براي اجراي اين عمليات در نظر گرفته شده بود.

2- هلي كوپترهايي كه براي آزادي جاسوسان امريكايي در نظر گرفته شده بود، از بهترين نوع هلي كوپترها و از آخرين مدل آنها بود. بنابراين، مسأله ي از كار افتادن آنها در جريان عمليات كاملاً غير مترقبه بوده است.

3- شبي كه عمليات در آن به وقوع پيوست مهتابي بود و معمولاً در اين شب ها از توفان و بادهاي تند خبري نيست و افزون بر اين، بر اساس پيش بيني هاي علمي اداره ي هواشناسي امريكا، در شب عمليات، هواي كوير توفاني نبوده است!

4- بر اساس ارزيابي كارشناسان، احتمال پيروزي عمليات از نود درصد به بالا پيش بيني شده بود.

5- تهيه كننده وسايل نقليه اي كه مي بايست امريكايي ها را از اطراف تهران به لانه ي جاسوسي جابه جا كند، يك مزدور به نام علي اسلامي وابسته به حزب منحله ي خلق مسلمان بوده است.

6- كشورهاي مصر، عربستان سعودي، تركيه، عمان و پاكستان در طي اين عمليات امكانات خود را در اختيار امريكا قرار داده بودند.

7- با توجه به حساسيت دولت اتحاد جماهير شوروي (سابق) در باره ي تحركات امريكايي ها در منطقه و زير نظر داشتن دائم آنها، بدون شك اين عمليات با توافق وهماهنگي آنها انجام شده بود.

8- جهت فرود اضطراري هلي كوپترها وهواپيماهاي 130-C ، چهارده منطقه در تهران و حوالي آن، در نظر گرفته شده بود.

9- در شب حادثه ي طبس، چراغ هاي ورزشگاه شهيد شيرودي روشن بوده است.

10- علي اسلامي تهيه كننده ي اصلي كاميون ها جهت حمل امريكايي ها به تهران، قبل از اشغال لانه ي جاسوسي در رابطه با به راه اندازي تظاهرات عليه امام(ره) و انقلاب اسلامي با سفارت امريكا همكاري نزديكي داشته است.

11- مزدوران رژيم صهيونيستي در اين جريان نقش بسيار فعالي داشته اند. به طوري كه از تجربيات طراحان نقشه ي حمله به فرودگاه انتبه در اوگاندا از جمله شيمون پرز، استفاده فراواني شده بود.

به هر حال آنچه در طبس واقع شد، بدون شك مصداقي ديگر از سوره ي مباركه فيل بود و پنجم ارديبهشت 1359 عام الفيل ديگر و كارتر مظهر استكبار جهاني ابرهه اي ديگر بود و عنايت، لطف و مرحمت خداوندي مثل همه ي زمان هاي تاريخ بر مؤمنان رخ نمود. آنچه گذشت نه تنها يك واقعه ي ساده و زودگذر و فراموش شدني نبود، بلكه تمثيلي و ذكري است هميشگي و ماندني براي كساني كه با چشم دل خويش جز آنچه هست مي بينند و تذكر ديگري است بر اثبات قدرت فائقه و تامه ي الهي و بر وهن و سستي كيد و مكر دشمنان خدا.

پي نوشت ها:

1- سوره فيل

2- سوره ي نمل، آيه 50

3- سوره اعراف آيه 176

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=6244

…………………

http://www.daneshju.ir/forum/archive/t-25809.html

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

خدا و ناخداي انقلاب در صحراي طبس(شكست حمله نظامي آمريكا به طبس)

پنجم ارديبهشت 1359 يكي از روزهاي حساس و سرنوشت ساز و به يادماندني در تاريخ ايران اسلامي است. در اين روز بزرگ يك بارديگر خداوند قهار به ياري ناخداي انقلاب آمد, چرا كه خود در قرآن شريفش فرموده: «ان تنصرواالله ينصركم ويثبت اقدامكم» و وعده او تخلف ناپذير است. در اين باره به چند نكته مهم اشاره مي شود:

1) راز ورمز انقلاب اسلامي

راستي يكي از نكات برجسته و به عبارت ديگر راز ورمز پيروزي و تداوم انقلاب اسلامي چه مي تواند باشد به نظر حقير بدون شك اين راز مهم دست عنايت و قدرتمند الهي است كه همواره حامي اين ملت بزرگ بوده و انشاالله در آينده نيز خواهد بود. كافي است نگاهي گذرا به اقدامات خصمانه دشمنان انقلاب اسلامي كه در راس آنها, آمريكاي جنايتكار قرار دارد, بيندازيم و به عمق كينه آنها پي برده و از طرف ديگر دست قدرت الهي را به وضوح مشاهده نمائيم. «نقشه تجزيه ايران, اعمال فشارهاي اقتصادي, حمايت از گروههاي ضدانقلاب داخلي, طراحي كودتاي نوژه, تشويق و تحريك عراق به آغاز جنگ با ايران, حمله به سكوهاي نفتي و كشتيهاي تجاري و نظامي ايران, تحريم تسليحاتي, سرنگوني هواپيماي مسافربري (وكشته شدن بيش از 290 نفر از مسافرين بيگناه), ايجاد جنگ رواني, ادعاي حمايت ايران از تروريسم, متهم كردن ايران به نقض حقوق بشر, ادعاي تلاش ايران براي دستيابي به سلاحهاي هسته اي, تخصيص بودجه جهت براندازي نظام اسلامي و دهها توطئه ديگر كه هر كدام از آنها مي توانست هر حكومتي را ساقط كند, از اين جمله اند. اما علي رغم اين همه توطئه, نظام اسلامي با اقتدار به سوي ثبات و پيشرفت گام برداشته و چشم جهانيان را خيره كرده است. يكي ديگر از دسيسه هاي دشمن, حمله مستقيم نظامي به ايران اسلامي در صحراي طبس بود. حال بايد ديد منظور از اين حمله چه بوده است

2) هدف از حمله نظامي آمريكا به طبس

در اين مختصر, مجال پرداختن به ابعاد گسترده اين حادثه مهم تاريخي نيست و لذا بصورت مجمل به تشريح موضوع مي پردازيم.

از همان آغاز تسخير لانه جاسوسي آمريكا توسط دانشجويان مسلمان پيرو خط امام (ره), دولت آمريكا دست به اقدامات گسترده سياسي و همچنين تمهيدات نظامي زد, ناوگان نظامي خود را به خليج فارس اعزام و وانمود كرد كه آماده است تا هرلحظه به ايران حمله كند. آنها در حقيقت با يك تير دو نشان را مورد هدف قرار دادند, آزادي گروگانها و در كنار آن براندازي نظام نوپاي اسلامي, كه هدف اخير از اولي مهمتر بود چرا كه مي خواستند به آزاديخواهان و ملل مستضعف جهان گوشزد كنند كه قدرت عمليات نظامي آمريكا در دنيا بي نظير است و لذا هركس در هر جاي اين كره خاكي بخواهد برخلاف ميل ايالات متحده حركت كند محكوم به فناست.

كارتر «رئيس جمهور وقت آمريكا» در اين رابطه مي گويد: «من مي خواهم به محض آزاد شدن افرادمان, ايرانيها را تنبيه كنم, واقعا به آنها ضربه زنم, آنها بايد بدانند كه نمي توانند ما را به بازي بگيرند.» (1)

و «مايلز كاپلند» از دست اندركاران سابق دستگاه اطلاعاتي آمريكا و همكار روزولت در كودتاي 28 مرداد 32 در ايران, مي گويد: «هدف از تهاجم طبس, تنها آزادي گروگانها نبود, بلكه كودتا براي سرنگوني رژيم ايران, هدف اصلي اين عمليات بوده است.» (2)

3) شرح مختصر واقعه طبس

آمريكائيها پس از مهيا نمودن تمام امكانات, تجهيزات نظامي, طرح و نقشه هاي پيچيده, هماهنگي با هم پيمانان جهاني و منطقه اي و عوامل داخلي, برپايي رزمايشهاي متعدد و خلاصه با درنظر گرفتن تمام ريزه كاريهاي مربوط به اين عمليات, بالاخره در شب 5 ارديبهشت 1359 با تعدادي بالگرد و هواپيماي نظامي و 90 نفر كماندوي ورزيده و آموزش ديده و با تجهيزات كامل وارد خاك ايران شده و در صحراي طبس فرود آمدند.

آنها قصد داشتند پس از استراحت و تجديدقوا در طبس بوسيله بالگرد در زمين فوتبال استاديوم ورزشي شهيد شيرودي تهران فرود آمده و با كمك گروههاي ضدانقلاب كه از قبل آماده شده بودند در يك زمان به دو مركز نگهداري جاسوسان آمريكايي حمله كنند و سپس گروگانها را آزاد كرده و در ادامه با بمباران شديد مراكز حساس كشور به ماجراجويي خود تداوم بخشند امالله

اما, در همان بدو امر با شكستي خفت بار مواجه گرديدند, چرا كه آنها در محاسبات خود علي رغم درنظر گرفتن همه نكات, يك نكته اساسي را فراموش كرده بودند و آن چيزي نبود جز دست قدرت الهي, همان كه از طريق طوفان شن بصورت اعجازگونه به كمك ناخداي انقلاب اسلامي و ملت ايران آمد و دانه هاي شن مانند سنگ ريزه هاي الهي در جريان نابودي اصحاب فيل بر سر عقابهاي آهنين آمريكايي فرود آمده و طومار ننگينشان را درهم پيچيد و آنان با برجاي گذاشتن 9 نفر از جنازه هاي سوخته شده سربازان و همچنين لاشه هاي منهدم شده هواپيما و بالگردهاي خود, فرار را بر قرار ترجيح دادند و اين حادثه چيزي بيشتر از يك لكه ننگ در تاريخ مملو از جنايات آمريكا باقي نگذاشت.

4) يادي از شهيد اين حادثه محمد منتظر قائم

پس از اطلاع از حادثه, شهيد منتظر قائم با تعدادي از برادران سپاه يزد ماموريت يافتند تا موضوع را بررسي نمايند. ساعت 5 بعدازظهر آن روز به منطقه رسيدند, آنها به هنگام ورود موفق شدند از درون برخي هواپيماها و بالگردهاي متجاوزين كه در محل بجا مانده بود, اسناد و گزارشهاي محرمانه و فوق العاده مهمي را بدست آورند. براين اساس به دستور بني صدر خائن «رئيس جمهور وقت» چند جنگنده نيروهاي هوايي, هواپيماها و بالگردهاي سالم بجامانده از تروريستهاي آمريكايي را در منطقه بمباران كردند كه در اين حادثه شهيد بزرگوار و شجاع, سردار محمد منتظر قائم به شهادت رسيد.

5) مسجد شكر

در پايان بارديگر بايد خداي انقلاب را شاكر باشيم ـ كه صدالبته شاكريم ـ و به همين مناسبت در محل سقوط هواپيما و بالگردهاي آمريكايي, مسجدي به همت مردم و مسئولين نظام و با مديريت پاسداران غيور اين خطه, توسط دلاوران تيپ الغدير در حال ساخت است كه به شكرانه اين موهبت الهي ـ شكست آمريكا ـ و با اشاره رهبر معظم انقلاب آنرا مسجد شكر نام نهاده اند. باشد تا اين بنا براي هميشه در دل كوير براي نسلهاي آينده باقي بماند و مردم, شكرگذار خداي انقلاب باشند. خداوند روح پرفتوح ناخداي انقلاب و شهيد اين حادثه بزرگ را با شهداي كربلا محشور فرمايد.

محمدتقي حيدري

1) برژينسكي «سقوط شاه, جان گروگانها و منافع ملي» ترجمه منوچهر يزدانيار «تهران. كاوش. 1362» ص 95

2) جلويتو كيه زا «هدف, تهران, تهاجم كارتر و وقايع پشت پرده» ترجمه هادي سهرابي «تهران. نشر نو1362» ص 136

http://www.goonagoon.org/SubjectForPrint.aspx?key=297

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

شکست مفتضحانه امریکا در صحرای طبس

پنجم ارديبهشت ماه، سالروز واقعه اي تاريخي در طبس مي باشد. در اين روز ارتش آمريكا كه نيروهاي خود را براي آزادسازي 49 گروگان آمريكايي به ايران فرستاده بود شكست سختي خورد. Image

پنجم ارديبهشت ماه، سالروز واقعه اي تاريخي در طبس مي باشد. در اين روز ارتش آمريكا كه نيروهاي خود را براي آزادسازي 49 گروگان آمريكايي به ايران فرستاده بود شكست سختي خورد.

موضوع به سال قبل برمی گشت. جوانان انقلابی ايران در 13 آبان 1358 با هجوم به سفارت آمريکا در تهران، آن را به تسخير خود در آوردند و کارکنانش را به گروگان گرفتند و از دولت آمريکا خواستند که محمد رضا پهلوی، شاه سابق ايران را که در 22 بهمن 1357 سرنگون شده بود، برای محاکمه به دولت انقلابی ايران تحويل دهد. دولت آمريکا حدود 6 ماه بعد از اين ماجرا، روز 4 ارديبهشت 1359 عده ای از افراد ارتش خود را به طور محرمانه به ايران اعزام کرد تا طی عملياتی، گروگانها را آزاد و به آمريکا منتقل نمايند.

اولين پايگاه و در واقع محل فرود هواپيماها و هلی کوپتر های آمريکا، در صحرای غرب طبس (120 کيلومتری شهر طبس) در حوالی روستای رباط خان بود. سحرگاه پنجم ارديبهشت و در هنگام سوختگيری، دو هواپيمای ارتش آمريکا در ميان شنهای صحرای لايتناهی طبس با يکديگر برخورد نموده و دچار حريق شدند.

جيمی کارتر، رئيس جمهور وقت آمريکا، که عمليات را مستقيما از طريق ماهواره رهبری می کرد، وقتی با اين حادثه غير مترقبه که به کشته شدن چهار تفنگدار آمريکايی انجاميده بود، روبرو شد، دستور توقف عمليات و بازگشت بقيه افراد را صادر کرد.

و بدين ترتيب اين حادثه عجيب و باورنکردنی در تاريخ عمليات کماندويی ارتش آمريکا به عنوان يک شکست بی سابقه و غير قابل تصور ثبت شد و در روز پنجم ارديبهشت هر سال نام طبس بر روی تلکس خبرگزاريهای جهان قرار گرفت.

معجزه طبس، از زبان مقامات آمريكايي

“در تمام طول راه بازگشت (از طبس ) احساس پوچي و پژمردگي مي‌كردم. آه. آه. يأس بر وجودم سايه افكنده بود. گريه‌ام گرفت. اين موقعي بود كه نشستم و با تمام وجود گفتم: يا عيسي مسيح، تو مي‌داني كه چه گندي به بار آمده است.

ما واقعا باعث شرمساري كشور بزرگمان (آمريكا) شديم. خودم را بسيار حقير احساس مي‌كردم. نمي‌خواستم صحبت كنم، يا هيچ كار ديگري انجام دهيم؛ فقط احساس مي‌كردم كه ديگر آبرويي برايم باقي نمانده بود.”

مطلب فوق عين مطلبي است كه چارلي بكويت، فرمانده عمليات نافرجام طبس، در كتاب خود به نام “نيروي دلتا” در مورد احساسش هنگام بازگشت از طبس به رشته تحرير در آورده است.

هاميلتون جوردن رئيس كاركنان كاخ سفيد در كتاب خود به نام “بحران” در رابطه با آنچه در لحظه دريافت خبر برخورد هليكوپتر و هواپيما در طبس در كاخ سفيد گذشت مي‌نويسد:

” كارتر گوشي را برداشت و گفت: “ديويد (جونز) چه خبر؟”

ما حرفهاي جونز را نمي‌شنيديم. ولي حالت چهره كارتر و پريدگي رنگ او نشان مي‌داد كه خبرهاي بدي مي‌شنود. كارتر لحظه‌اي چشمانش را بست و در حاليكه به زحمت آب دهانش را قورت مي‌داد پرسيد: “آيا كسي هم مرده است؟” …

همه ما به دهان او زل زده بوديم. چند ثانيه‌ بعد گفت: “مي‌فهمم … مي‌فهمم” و گوشي تلفن را گذاشت. هيچكس سئوال نكرد تا اينكه خود كارتر پس از چند ثانيه سكوت گفت: “مصيبت تازه‌اي پيش آمده. يكي از هليكوپترها به يك هواپيماي سي 130 خورده و آتش گرفته و احتمالا چند نفري هم كشته شده‌اند …”

هاميلتون جوردن در ادامه مي‌نويسد:

“تصور اينكه گروهي از داوطلبان نجات گروگانها، خود جان باخته و در يك بيابان دور در آنسوي دنيا به خاك هلاك افتاده‌اند، چون كابوسي بر فكر و روح من سنگيني مي‌كرد. از اطاق كابينه بيرون آمدم تا كمي در هواي آزاد قسمت جنوبي كاخ قدم بزنم و افكار خود را منظم كنم، ولي هواي خفه و مرطوب بيرون بيشتر ناراحتم كرد. با حال تهوع به داخل كاخ برگشتم و به دستشويي خصوصي رئيس جمهور رفتم.”

كارتر در مورد لحظه ديدار با سرهنگ بكويت و گريه هر دو مي‌گويد:

“او با چشمان اشك آلود شروع به صحبت كرد و گفت: آقاي رئيس جمهور. من مي‌خواهم از طرف خود و اعضاي گروه دلتا به مناسبت عدم موفقيت در انجام اين ماموريت از شما و ملت آمريكا عذر خواهي كنم. من با شنيدن اين حرف به گريه افتادم.”

ماجراي اشغال لانه جاسوسي و حوادث مربوط به آن آنچنان تاثير به سزايي داشت كه كارتر در اين ارتباط مي‌گويد:

” عجيب است كه سرنوشت انتخابات رياست جمهوري اين كشور بزرگ، نه در شيكاگو يا نيويورك، بلكه در تهران تعيين مي‌شود!”

با اين مقدمه، نكاتي از عمليات طبس، از كتاب نيروي دلتا فرمانده عمليات طبس نقل مي‌گردد.

آنها در مسير حركت به سمت ايران در مصر و عمان توقف داشتند و قرار بود شب را در مصر به استراحت بپردازند. اما در مصر با آنچنان هجومي از سوي مگس‌ها مواجه مي‌گردند كه خواب را از آنها مي‌ربايد و اين امر موجب خسته و خواب آلود بودن نيروهاي عملياتي دلتا هنگام عمليات در طبس مي‌گردد.

بكويت در اين ارتباط مي‌نويسد:

” بيرون پايگاه منظره‌اي دلگير و بي پايان در گرماي آسمان بي ابر محو مي‌شد. مگسها همه جا بودند و روي هر جنبنده‌اي و هر چيزي مي‌نشستند و همه سعي مي‌كردند بخوابند؛ اما با وجود هواي داغ و سوزان و يا هيجان ناشي از ماموريت، عده زيادي نتوانستند استراحت كنند.”

هجوم مگسها به حدي بود كه بكويت در مورد ترك مصر مي‌نويسد:

” كسي از ترك مصر ناراحت نبود. مگسها و كثافت با پرواز توسط دو فروند سي 141 پشت سر گذارده شد.”

در مورد خواب آلودگي نيروها عملياتي دلتا در طبس، يعني زماني كه بايد همه در اوج بيداري باشند، بكويت در مورد يك عضو عمليات كه در داخل هواپيماي سي 130 بود مي‌نويسد:

“لحظاتي قبل از برخورد هليكوپتر به آن (هواپيما) چرت مي‌زد. هنگام انفجار، وي چرتش پاره شد و به صفي از افراد كه در حال خروج از يكي از دريچه‌هاي هواپيما بودند پيوست. دود و آتش همه جا را فرا گرفته بود. موتورها هنوز كار مي‌كردند. موتور هليكوپتر هنوز كار مي‌كرد و همچنان بدنه هواپيما را مي‌شكافت و به داخل آن رخنه مي‌كرد و هواپيما را به شدت تكان مي‌داد. عضو مزبور ناگهان فكر كرده بود كه هنگام چرت زدن وي، (هواپيماي) سي 130 به پرواز در آمده است و اكنون وقت عمليات پرش با چتر است. وقتي نوبت او براي ترك هواپيما رسيد، به طور خودكار وضعيت پرش با چتر را به خود گرفت و اقدام به سقوط آزاد كرد و مثل تپه روي زمين پهن شد. بعد از آن، همقطارش از او پرسيده بود كه وقتي وي پريد، بدون چتر چكار مي‌خواست بكند؟ او جواب داده بود: “نمي‌دانم، من در آن لحظه فقط فكر مي‌كردم كه بايد بپرم.”

گزارش هواشناسي در روز عمليات، مساعد بودن هوا را گزارش مي‌كرد و بكويت كه با هواپيما وارد ايران شده بود، در طبس شاهد هواي صاف بود بطوري كه مي‌نويسد:

” هوا خنك و صاف بود و ستاره‌ها به سادگي قابل رويت بودند. نور ماه براي ديدن افرادي كه سي چهل يارد دورتر ايستاده بودند، كافي بود.”

آنها منتظر هليكوپترها بودند كه بايد يك ربع بعد از آنها وارد طبس مي‌شدند. ولي از آنها خبري نمي‌شود. آنها در حقيقت در مسير حركت از عمان به ايران دچار طوفان شن عظيمي شده بودند. قرار بود 8 هليكوپتر به طبس بيايند. ولي در نهايت فقط 6 هليكوپتر به طبس رسيدند و دو تاي آنها بر اثر شدت طوفان از ميانه راه به عمان باز گشته بودند.

بكويت در ارتباط با گفتگويش با اولين خلبان هليكوپتري كه وارد طبس شده بود، مي‌نويسد:

” چيزهايي كه مي‌گفت به قدري تاثر آور بود كه اگر مي‌توانستيم، هليكوپترها را در بيابان مي‌گذاشتيم و با سي 130 ها به خانه بر مي‌گشتيم.”

بكويت در رابطه با خلبان دومين هليكوپتر كه در طبس فرود آمده بود نوشته است:

“او از هليكوپتر دور شد، زياد و تند صحبت مي‌كرد و چيزهاي وحشتناكي مي‌گفت.”

بكويت از قول او نقل مي‌كند كه:

” من نمي‌دانم چه كسي در سطح من كارها را اداره مي‌كند؛ اما اينقدر مي‌توانم بگويم كه براي لغو اين عمليات بايد همه چيز به دقت مد نظر قرار گيرد. نمي‌دانيد بر من چه گذشته است. با بدترين طوفان شني كه تا كنون ديده بودم مواجه شديم. بسيار دشوار بود. پيش خود فكر كردم مطمئن نيستم كه بتوانيم عمليات را انجام دهيم. واقعا مطمئن نيستم كه بتوانيم آن را انجام دهيم.”

در حالي كه 8 هليكوپتر براي عمليات پيش بيني شده بود، فقط 6 هليكوپتر به طبس رسيده بودند و اين تعداد حداقل هليكوپترهاي مورد نياز براي موفقيت در عمليات نجات گروگانها بود. اما يكي از هليكوپترها نيز اعلام مي‌كند كه قادر به ترك طبس نيست. ماموريت با 5 هليكوپتر ممكن نبود و بر اساس برنامه‌هاي از پيش تعيين شده در چنين صورتي چاره‌اي جز توقف عمليات نداشتند. آنها بايد اين هليكوپتر را جا مي‌گذاشتند و ايران را به سرعت ترك مي‌كردند. دستور لغو عمليات توسط كارتر صادر مي‌شود. طوفان شن كار خود را كرده و عمليات با شكست مواجه شده بود. ولي اين افتضاح براي آمريكا كافي نبود و اراده خداوند متعال در حفاظت از انقلابي كه حضرت امام(ره) رهبري آنرا بر عهده داشت، رسوايي بيشتري را براي آمريكا مقرر كرده بود.

خداوند با معجزه “طوفان شن” به ياري حكومت اسلامي آمده بود. شايد “مگسها” در مصر نيز ماموريت خود را انجام داده و استراحت را از نيروهاي دلتا ربوده بودند. اين دفعه نوبت “تند باد” بود كه ماموريت الهي خويش را انجام دهد.

نيروهاي دلتا عمليات فرار را آغاز مي‌كنند. بكويت با تاكيد بر اينكه “وقتي براي گريه نداشتم” در ارتباط با حادثه بعدي مي‌نويسد:

” در ميان تند باد، يكي از هليكوپترها را ديدم كه از زمين بلند شد و به سمت چپ كج شد و به آرامي به عقب خزيد. سپس صداي مهيبي بلند شد. صداي انفجار بمب نبود. صداي شكستن نبود، صداي چيزي بود كه با يك ضربه متلاشي شود. يك انفجار بنزين. گلوله آتشين آبي رنگي مثل بالون به هوا رفت. ظاهرا هليكوپتر سرگرد شافر به ئي سي 130 كه در شمالي‌ترين قسمت ايستاده بود و عنصر آبي را تازه سوار كرده بود، برخورد كرد. … شعله‌هاي آتش تا ارتفاع سيصد، چهارصد پايي مي‌رسيد. هوا مثل روز روشن بود. … در ميان آتش، هليكوپتر را مي‌ديدم كه به سمت چپ هواپيما برخورد كرده است. موشكهاي ردي منفجر مي‌شدند. گردونه‌هاي آتش مانند چهارم ژوئيه در آسمان مي‌چرخيدند. مثل اين بود كه افراد درون گوي آتش حركت مي‌كردند.”

http://korit.javanblog.com/post-79049.html

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

شكست تجاوز نظامی آمریكا در صحرای طبس

پس از تسخیر لانه جاسوسی آمریكا در 13 آبان 1358 توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام و به اسارت گرفتن 53 نفر از اتباع آمریكا، ضربه محكمی به حیثیت آمریكا زده شد و كاخ سفید سعی داشت به هر نحو ممكن این مساله را حل كند. به موازات كوشش های دیپلماتیك، تحریم های اقتصادی و … مساله طرح تجاوز نظامی به جمهوری اسلامی در دستور كار قرار گرفت. از همان روزهای اول تسخیر سفارت آمریكا در تهران، برنامه ریزی جهت نجات گروگان های آمریكایی شروع شد و نود نفر از كماندوهای آمریكا به صحرای اریزونای آمریكا اعزام شدند و بیش از 5 ماه تعلیمات پیچیده و فشرده ای را پشت سر گذاشتند و پس از ناكامی همه تلاش های آمریكا در جهت حل بحران، نوبت تجازو نظامی فرا رسید. عملیات در غروب روز پنجشنبه 4 اردیبهشت 59 شروع شد و شش فروند هواپیمای130-c و نود نفر از كماندوهای آمریكا موسوم به نیروهای دلتا، از قاهره به ناو هواپیمابر Nimitz در دریای عمان منتقل شدند. طبق نقشه می بایست هواپیماها به همراه 8 فروند هلی كوپتر در صحرای طبس فرود آیند و سپس هلی كوپترها، كماندوها را به اطراف تهران منتقل كنند تا از آنجا با كامیون ها و خودروهایی كه از قبل توسط عمال داخلی و نفوذی آمریكا آماده شده بود به اطراف جاسوسخانه انتقال یابند. اما یكی از هلی كوپترها پس از ورود به حریم ایران اسلامی دچار نقص فنی شد و سرنشینان آن با هلی كوپتر دیگری خود را به ناو نیمتیز رساندند و بدین ترتیب شش هواپیما و شش هلی كوپتر در صحرای طبس فرود آمد, اما در حال سوختگیری جهت انجام مرحله بعد عملیات یكی دیگر از هلی كوپترها دچار نقص فنی شد و با بهم خوردن برنامه ها رییس جمهور ” كارتر” دستور توقف عملیات كه عملیات پنجه عقاب نام گرفته بود و عقب نشینی داد اما در هنگامی كه قصد بازگشت داشتند توفان شن برخاست و یك هواپیما و یك هلی كوپتر با هم برخورد كردند و هر دو آتش گرفته و 8 تن از آمریكایی ها در آتش سوختند. حادثه طبس مصداقی از امدادهای غیبی الهی برای انقلاب اسلامی مردم ایران بود كه بار دیگر قدرت فائقه و مطلقه الهی و وهن و سستی كید و مكر دشمنان خدا را آشكار ساخت.

http://www.irdc.ir/fa/calendar/21/default.aspx

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

شكست امريكا در صحراي طبس‌

چهارم ارديبهشت 1359 نيروهاي امريكايي در عملياتي موسوم به «دلتا» و با هدف آزاد كردن گروگانهاي اين كشور كه در لانه جاسوسي امريكا در تهران تحت مراقبت بودند، در صحراي طبس پياده شدند.

قرار بود اين نيروها كه در ميان آنان افسران حكومت پهلوي و افراد وابسته به ساواك نيز حضور داشتند، از طبس با چرخبال به سوي تهران حركت كرده و در ورزشگاه امجديه (شهيد شيرودي‌) فرود آيند وسپس با لباس مبدل‌، به سفارت امريكا در تهران حمله كرده و جاسوسان خود را آزاد كنند. طبق اين نقشه‌، آنان پس از پايان فعاليتشان، از همين راه به طبس رفته و از آنجا با هواپيما از ايران خارج مي‌شدند.

نيروهاي امريكايي براي انجام اين عمليات در «فورت برگ‌» امريكا آموزش نظامي ديده و در فرودگاه كاروليناي شمالي انجام آن را تمرين كرده بودند. پيش از شروع عمليات نيز به پايگاه‌هايي در مصر و عمان منتقل شده بودند.

فرودگاه‌هاي نظامي مصر، عمان و عرشه ناو هواپيمابر امريكا دردرياي عمان از مراكز عمده برخاستن هواپيماها و چرخبال‌هاي مهاجم امريكا براي فرود در منطقه طبس بود. ناو هواپيمابر نيميتس‌نيز 4 ماه پيش از اين حمله ـ دي 1358 ـ در چهارچوب نيروهاي موسوم به «واكنش سريع‌» وارد خليج فارس شده بودند. حمله نظامي امريكا به طبس‌، دوهفته پس از آن صورت گرفت كه دولت اين كشور در اقدامي يكجانبه، روابط كشورش را با جمهوري اسلامي ايران قطع كرد.

نيروهاي امريكايي ـ 132 نظامي‌، 8 چرخبال و سه هواپيماي باربري هركولس 130 C-ـ پس از استقرار در طبس و قبل از حركت به تهران دچار حوادث مختلفي شدند و از ادامه مأموريت بازماندند. دستگاه هيدروليك يكي از چرخبال‌ها از كار افتاد، چرخبال ديگر بر اثر طوفان شن و عدم ديد كافي به هنگام جابجايي، با يكي از هواپيماهاي هركولس برخورد كرده و هر دو وسيله نقليه آتش گرفت و در نتيجه آن 8 تن از نظاميان در شعله‌هاي آتش سوختند.

منابع سياسي امريكا مدعي‌اند كه كاخ سفيد براي توقف عمليات‌، از سوي كرملين نيز تحت فشار بوده‌اند‌. ادعايي كه به نظر مي‌رسد با هدف كتمان شكست عمليات مطرح شده است. در تمام مراحل عمليات دلتا تنها 4 نفر در امريكا از انجام آن باخبر بودند: كارتر رئيس جمهور، هارولد براون وزير دفاع، هاميلتون جوردن مشاوركاخ سفيد و برژينسكي مشاور امنيت ملي‌. در ايران نيز عوامل ناشناخته‌اي در جريان اين عمليات بوده و با آن همكاري داشته‌اند.

به هرحال، درپي حادثه صحراي طبس و فرار باقي مانده هواپيماها و چرخبال‌هاي امريكايي به سوي ناو «نيميتس‌» جيمي كارتر رئيس جمهور امريكا شكست اين عمليات مداخله جويانه را اعلام كرد. پس از اين مداخله، كتابهاي بسياري در خارج از كشور انتشار يافت و اهداف پشت پرده امريكا در اين حمله ماجراجويانه و ناموفق وهمچنين ابعاد رسوايي كاخ سفيد را بر ملا ساخت.

علاوه بر اين، گزارشهاي مستند و مصور منابع خبري امريكا به ويژه روزنامه نيويورك تايمز و مجلات تايم و نيوزويك، همچنين مصاحبه هايي كه از قول فرماندهان نظامي امريكا درباره عمليات طبس در اين منابع منعكس شد، ابعاد مداخله جويانه تروريسم دولتي و نگاه متعرضانه كاخ سفيد عليه جمهوري اسلامي ايران را نشان مي‌داد. اين حادثه يكي از بزرگترين رسوايي‌هاي نظامي وسياسي كاخ سفيد در برابرانقلاب اسلامي ايران محسوب مي‌شود.

در پي شكست قطعي عمليات امريكا در طبس و بازگشت باقيمانده هواپيماهاي آن كشور يكي از چرخبال‌ها كه حاوي مداركي در مورد جزئيات عمليات بود، به دستور بني‌صدر بمباران شد. در همين بمباران بود كه محمد منتظر قائم، فرمانده سپاه پاسداران يزد به شهادت رسيد. به هرحال اين اقدام كاخ سفيد كه پس از بلوكه كردن دارائي‌هاي ايران در بانك‌هاي امريكا، تحريم اقتصادي ايران و اعلام قطع رابطه سياسي واشنگتن باجمهوري اسلامي ايران صورت گرفت‌، حلقه ديگري از اقدامات كاخ سفيد عليه جمهوري اسلامي ايران در سالهاي پس از پيروزي انقلاب بود كه به شكست انجاميد.

پس از اين حادثه، جاسوسان امريكايي در چند دسته به نقاط مختلف كشور برده شدند تا دسترسي به آنان ميسر نباشد. جاسوسان امريكايي بيش از 6 ماه پس از عمليات امريكا در طبس در اختيار دانشجويان پيرو خط امام بودند.

http://www.ir-psri.com/Show.php?Page=ViewArticle&ArticleID=97&SP=Farsi

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

استکبار جهاني از شکست آمريکا در صحراي طبس درس عبرت بگيرد

يزد – تسخير لانه جاسوسي آمريکا در 13 آبان 1358 توسط دانشجويان مسلمان پيرو خط امام و به گروگان گرفتن 53 نفر از اتباع آمريکا، ضربه محکمي به حيثيت آمريکا وارد شد.

به گزارش روز چهارشنبه ايرنا، صاحب نظران و محققان مي گويند: شکست مفتضحانه آمريکا در طبس، بايد درس عبرتي براي سردمداران کاخ سفيد در همه اعصار باشد.

به گفته آنها، استکبار جهاني و آمريکا بايد اين امر را آويزه گوش خود کنند که قادر به مقابله با ملت ايران اسلامي نيستند.

ملت ايران اسلامي با توکل به خدا و پيروي از ولي فقيه، تسليم زورگويي هاي استکبار نخواهند شد و همانند حادثه طبس، همواره پيروز ميدان خواهند بود.

کاخ سفيد که به دليل تسخير لانه جاسوسي اش در تهران عصباني شده و سعي آزاد سازي گروگان ها و جبران شکست هاي خود داشت مسئله طرح تجاوز نظامي به جمهوري اسلامي را در دستور کار خود قرار داد.

از همان روزهاي اول تسخير سفارت آمريکا در تهران، برنامه ريزي براي نجات گروگان هاي آمريکايي شروع شد و 90 نفر از کماندوهاي آمريکا به صحراي اريزوناي آمريکا اعزام شدند و بيش از پنج ماه آموزش هاي نظامي پيچيده و فشرده به ايران حمله کردند.

پس از ناکامي همه تلاش هاي آمريکا براي حل بحران، نوبت تجازو نظامي فرا رسيد.

فرودگاه‌هاي نظامي مصر، عمان و عرشه ناو هواپيمابر آمريکا در درياي عمان از مراکز عمده برخاستن هواپيماها و چرخبال‌هاي مهاجم آمريکا براي فرود در منطقه طبس بود.

روز چهارم ارديبهشت 1359 نيروهاي آمريکايي در عملياتي موسوم به ” دلتا ” و با هدف آزاد کردن گروگانهاي اين کشور که در لانه جاسوسي آمريکا در تهران تحت مراقبت بودند، در صحراي طبس پياده شدند.

قرار بود اين نيروها که در ميان آنان افسران حکومت پهلوي و افراد وابسته به ساواک نيز حضور داشتند، از طبس با چرخبال به سوي تهران حرکت کرده و در ورزشگاه امجديه (شهيد شيرودي‌) فرود آيند و سپس با لباس مبدل‌، به سفارت آمريکا در تهران حمله کرده و جاسوسان خود را آزاد کنند.

به هنگام ورود چرخبال هاي آمريکايي به حريم ايران ، يکي از آنها، دچار نقص فني شد و سرنشينان آن با هلي کوپتر ديگري خود را منطقه رساندند و بدين ترتيب شش هواپيما و شش هلي کوپتر در صحراي طبس فرود آمد.

اما در حال سوختگيري براي انجام مرحله بعد عمليات يکي ديگر از هلي کوپترها دچار نقص فني شد و با بهم خوردن برنامه ها، رييس جمهور وقت آمريکا ” کارتر” دستور توقف عمليات که عمليات ” پنجه عقاب ” نام گرفته بود را صادر کرد.

هنگامي هواپيماهها و هلي کوپتر هاي آمريکايي قصد بازگشت را داشتند توفان شن برخاست و يک هواپيما و يک هلي کوپتر با هم برخورد کردند و هر دو آتش گرفته و هشت تن از آمريکايي ها در آتش سوختند.

صاحب نظران ، وزش طوفان شن در صحراي طبس و شکست مفتضحانه آمريکا را از امدادهاي غيبي الهي مي دانند که شامل حال ملت ايران اسلامي شد و بار ديگر کيد و مکر دشمنان خدا را آشکار ساخت.

حمله نظامي آمريکا به طبس‌، دو هفته پس از آن صورت گرفت که دولت اين کشور در اقدامي يکجانبه، روابط کشورش را با جمهوري اسلامي ايران قطع کرد.

شکست آمريکا در طبس مصادق اين آيه شريفه قرآن کريم است که فرمود: ” اَلَمْ تَرَ کَيفَ فَعلَ رَبّکَ بِاَصحابِ الْفيل، اَلم يَجعلْ کَيدهُمْ في تَضليلٍ و أرْسَلَ عَليهمْ طيراً اَبابيلَ، تَرميهمْ بِحجارةٍ مِنْ سِجيلٍ فَجعلهُمْ کَعصْفٍ مَأْکولٍ.”

” آيا نديدي که پروردگارت با صاحبان فيل چه کرد؟ آيا کيد و تدبيري که براي خرابي کعبه انديشيدند خراب نکرد؟ و بر هلاک آنها مرغان ابابيل را فرستاد تا آن سپاه را به سنگ هاي سجيل (دوزخي) سنگباران کردند و تنشان را چون برگ هاي خرد شده گردانيد.”

به راستي که انقلاب اسلامي، گستره شگرفي از تاريخ است که در بستر آن سنّت هاي الهي با اعجازي خاص تجلي مي يابند و قانون هاي تاريخي در آن عرصه، نمود و نمايش مي يابند تا همگان به چشم دل دريابند که:

” هرگز براي سنت خداوندي تبديل و تغييري نيست.”

عبرت گرفتن از تاريخ که در قرآن به آن توصيه و تأکيد شده است يک ضرورت است اما اين امر در ذهن تحليل گران غرب که قدرت را، محور حرکات سياسي خويش قرار داده اند و در محاسبات خويش توازن اسباب مادي را در پديده هاي هستي اصل مي دانند نمي گنجد.

تاريخ عرصه پيروزي حق بر باطل است به مصداق آيه ” وَ مَکرُوا مکْراً و مَکَرْنا مکراوهُمْ لا يَشْعرونَ” تمامي کيدها و فريب ها به سوي خود آنان بر مي گردد چرا که همه جريانات به طرفي واحد که جهت حق است حرکت مي کند.

عدم درک حقانيت حق مثل سرنوشت ياران فيل است که به سنگ هاي سجيل گرفتار آمدند و چونان برگ هاي خرد شده بر زمين افتادند.

قرآن هدف از بيان سرگذشت پيشينيان را اين مي داند که نتايج آنها مورد تفکرو جمع بندي قرار گيرد (فَاقْصُصِ الْقَصَصَ لَعلَّهُمْ يَتفکَّرونَ).

لذا واقعه طبس مي تواند عظمت الهي و امدادهاي غيبي را براي مردم آشکار کند.

ماجراي طبس يکي از رسواترين و افتضاح ترين توطئه هاي شکست آمريکا عليه انقلاب اسلامي ايران است.

بدون شک ماجرايي که در طبس به وقوع پيوست و با شکست مزدوران آمريکايي مواجه شد، يکي از معجزات بزرگ قرن به حساب مي آيد زيرا شيطان بزرگ آمريکا با تمامي توان و با سود بردن از دقيق ترين و پيچيده ترين امکانات نظامي و با تدارک همه جانبه و هماهنگي کليه عوامل داخلي و خارجي به بهانه آزادي جاسوسان خود در ايران، و در حقيقت نابود ساختن نظام جمهوري اسلامي ايران، تهاجم خود را آغاز کرد

سران کاخ سفيد از موفقيت اين عمليات کمال اطمينان را داشتند، و به زعم باطل خود هيچ عامل و نيرويي را در شکست عمليات خود دخيل نمي دانستند.

اما از آنجايي که خداوند همواره حافظ اين ملت و انقلاب بوده است، در طبس نيز امدادهاي غيبي الهي عينيت يافت تا بار ديگر ثابت شود که اراده الهي بر هر چيزي تعلق بگيرد، شدني است.

شکست آمريکا در طبس حيثيت ابرقدرتي آمريکا را زير سؤال برد و ابهت اين بت بزرگ شکسته شد.

آمريکا در واقعه طبس از آخرين امکانات نظامي و فنون جنگي استفاده و از طرف کنگره آمريکا، بودجه هنگفتي براي اجراي اين عمليات در نظر گرفته شده بود.

هلي کوپترهايي که براي آزادي جاسوسان آمريکايي در نظر گرفته شده بود، از بهترين نوع هلي کوپترها و از آخرين مدل آنها بود بنابراين، مسأله ي از کار افتادن آنها در جريان عمليات کاملاً غير مترقبه بوده است.

شبي که عمليات در آن به وقوع پيوست مهتابي بود و معمولاً در اين شب ها از توفان و بادهاي تند خبري نيست و افزون بر اين، بر اساس پيش بيني هاي علمي اداره هواشناسي آمريکا، در شب عمليات، هواي کوير طبس توفاني نبوده است.

در پي شکست قطعي عمليات آمريکا در طبس و بازگشت باقيمانده هواپيماهاي آن کشور يکي از چرخبال‌ها که حاوي مدارکي در مورد جزئيات عمليات بود، به دستور بني‌صدر بمباران شد.

در همين بمباران بود که ” محمد منتظر قائم” اولين فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامي يزد به شهادت رسيد.

همه سال به منظور گرامي داشت روز پنجم ارديبهشت سالروز شکست نظامي آمريکا در صحراي طبس مراسم بزرگداشت و همچنين گرامي داشت ياد و خاطره شهيد حادثه ” محمد منتظر قائم ” در استان يزد و صحراي طبس برگزار مي شود.ک/3

1968/651

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 1050063

http://www.irna.ir/View/FullStory/?NewsId=1050063&IdZone=45

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

شکست امریکا در صحرای طبس‌ – عملیات پنجه عقاب

چهارم اردیبهشت 1359 نیرو های امریکایی شامل 90 نفر از کماندو ها در عملیاتی موسوم به « دلتا » با ده ها فروند هواپیمای لجستیکی و هلی‌ کوپتر های نظامی برای آزادی 16گروگان سفارت اشغال شده ‌ی امریکا در 13 آبان 58 در تهران ، به طور مخفیانه از فرودگاه نظامی در قاهره و ناو اتمی « یو اس اس نیمیتز » در دریای عمان از مرز های جنوب شرقی ایران عبور کردند و با هدف آزاد کردن گروگان های این کشور که در لانه جاسوسی امریکا در تهران تحت مراقبت بودند ، در صحرای طبس پیاده شدند .

قرار بود این نیرو ها که در میان آنان افسران حکومت پهلوی و افراد وابسته به ساواک نیز حضور داشتند ، از طبس با چرخبال به سوی تهران حرکت کرده و در ورزشگاه امجدیه ( شهید شیرودی ‌) فرود آیند و سپس با لباس مبدل ‌، به سفارت امریکا در تهران حمله کرده و جاسوسان خود را آزاد کنند . طبق این نقشه ‌، آنان پس از پایان فعالیت شان ، از همین راه به طبس رفته و از آنجا با هواپیما از ایران خارج می ‌شدند .

نیرو های امریکایی برای انجام این عملیات در « فورت برگ‌ » امریکا آموزش نظامی دیده و در فرودگاه کارولینای شمالی انجام آن را تمرین کرده بودند . پیش از شروع عملیات نیز به پایگاه‌ هایی در مصر و عمان منتقل شده بودند .

فرودگاه ‌های نظامی مصر ، عمان و عرشه ناو هواپیمابر امریکا در دریای عمان از مراکز عمده برخاستن هواپیما ها و چرخبال‌ های مهاجم امریکا برای فرود در منطقه طبس بود . ناو هواپیمابر نیمیتس ‌نیز 4 ماه پیش از این حمله ـ دی 1358 ـ در چهارچوب نیرو های موسوم به « واکنش سریع » وارد خلیج فارس شده بودند . حمله نظامی امریکا به طبس‌ ، دو هفته پس از آن صورت گرفت که دولت این کشور در اقدامی یکجانبه ، روابط کشورش را با جمهوری اسلامی ایران قطع کرد .

نیرو های امریکایی ـ 132 نظامی ‌، 8 چرخبال و سه هواپیمای باربری هرکولس 130 C- پس از استقرار در طبس و قبل از حرکت به تهران دچار حوادث مختلفی شدند و از ادامه مأموریت بازماندند . دستگاه هیدرولیک یکی از چرخبال‌ ها از کار افتاد ، چرخبال دیگر بر اثر طوفان شن و عدم دید کافی به هنگام جابجایی ، با یکی از هواپیما های هرکولس برخورد کرده و هر دو وسیله نقلیه آتش گرفت و در نتیجه آن 8 تن از نظامیان در شعله‌ های آتش سوختند .

منابع سیاسی امریکا مدعی‌ اند که کاخ سفید برای توقف عملیات ‌، از سوی کرملین نیز تحت فشار بوده ‌اند . ادعایی که به نظر می ‌رسد با هدف کتمان شکست عملیات مطرح شده است . در تمام مراحل عملیات دلتا تنها 4 نفر در امریکا از انجام آن باخبر بودند : کارتر رئیس جمهور ، هارولد براون وزیر دفاع ، هامیلتون جوردن مشاور کاخ سفید و برژینسکی مشاور امنیت ملی ‌. در ایران نیز عوامل ناشناخته‌ ای در جریان این عملیات بوده و با آن همکاری داشته‌ اند .

به هرحال ، در پی حادثه صحرای طبس و فرار باقی مانده هواپیما ها و چرخبال‌ های امریکایی به سوی ناو « نیمیتس‌ » جیمی کارتر رئیس جمهور امریکا شکست این عملیات مداخله جویانه را اعلام کرد . پس از این مداخله ، کتاب های بسیاری در خارج از کشور انتشار یافت و اهداف پشت پرده امریکا در این حمله ماجراجویانه و ناموفق و همچنین ابعاد رسوایی کاخ سفید را بر ملا ساخت .

علاوه بر این ، گزارش های مستند و مصور منابع خبری امریکا به ویژه روزنامه نیویورک تایمز و مجلات تایم و نیوزویک ، همچنین مصاحبه هایی که از قول فرماندهان نظامی امریکا درباره عملیات طبس در این منابع منعکس شد ، ابعاد مداخله جویانه تروریسم دولتی و نگاه متعرضانه کاخ سفید علیه جمهوری اسلامی ایران را نشان می ‌داد . این حادثه یکی از بزرگترین رسوایی ‌های نظامی و سیاسی کاخ سفید در برابر انقلاب اسلامی ایران محسوب می ‌شود .

در پی شکست قطعی عملیات امریکا در طبس و بازگشت باقیمانده هواپیما های آن کشور یکی از چرخبال ‌ها که حاوی مدارکی در مورد جزئیات عملیات بود ، به دستور بنی ‌صدر بمباران شد . در همین بمباران بود که محمد منتظر قائم ، فرمانده سپاه پاسداران یزد به شهادت رسید . به هرحال این اقدام کاخ سفید که پس از بلوکه کردن دارائی‌ های ایران در بانک‌ های امریکا ، تحریم اقتصادی ایران و اعلام قطع رابطه سیاسی واشنگتن با جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت‌ ، حلقه دیگری از اقدامات کاخ سفید علیه جمهوری اسلامی ایران در سال های پس از پیروزی انقلاب بود که به شکست انجامید .

پس از این حادثه ، جاسوسان امریکایی در چند دسته به نقاط مختلف کشور برده شدند تا دسترسی به آنان میسر نباشد . جاسوسان امریکایی بیش از 6 ماه پس از عملیات امریکا در طبس در اختیار دانشجویان پیرو خط امام بودند .

نقشه دولت کارتر

سیاستمداران کاخ سفید ، در ظاهر می‌ کوشیدند مسأله گروگان‌ ها به صورت مسالمت ‌آمیزحل شود ؛ حتی آنها پیش از آغاز برنامه نظامی ، برای مذاکرات جدید ، زمینه‌ چینی می‌ کردند تا مسئولان ایران را غافلگیر کنند .

اما در واقع ، مدت پنج‌ ماه بود که نیرو های ویژه‌ ای را برای این کار در محیطی مشابه صحرای طبس در « آریزونا » آموزش می‌ دادند . بنا بود که این طرح ، با نام « عملیات پنجه عقاب » چهارم تا ششم اردیبهشت 1359 اجرا شود .

برنامه‌ این گونه بود که در شب اول ، هشت بالگرد و هفت هواپیمای غول پیکر C-130 در عمق خاک ایران فرود بیایند . سپس بالگرد ها و شبانه سوختگیری و به نقطه‌ ای در نزدیکی تهران پرواز کنند و تا شب بعد منتظر بمانند . بنا بود که شب دوم گروه‌ های ویژه‌ ای به سفارت حمله کنند و همراه گروگان ها ، به ورزشگاهی نزدیکی سفارت بروند . سپس به طور همزمان ، فرودگاه مجاور اشغال شود و همه با هواپیمایی که آنجا مستقر شده است ، به پرواز درآیند .

سپس طرح پایانی اجرا می ‌شد که شامل حمله به مراکز اقتصادی و اماکن شخصیت‌ های مؤثر و کلیدی و در نهایت کودتایی با همکاری عوامل لیبرال ، ضد انقلاب و جاسوسان مستقر در ایران بود . سرانجام کارتر در نطقی ، سقوط نهضت اسلامی را اعلام می‌ کرد .

امریکا از ابتدای پیروزی انقلاب پی در پی از ملت ایران تحقیر و پس گردنی دریافت کرده است .

1- پیروزی انقلاب اسلامی و فرار شاه و سرنگونی رژیم تحت حمایت کامل امریکا .

2- شکست مقاومت ‌های مستقل امریکا با استفاده از ارتش شاهنشاهی ایران برای مقابله با پیروزی انقلاب از مهر ماه تا بهمن ماه 1357. ( این اقدامات سرکوبگرانه علیه ملت ایران پس از آنی بود که شاه نتوانسته بود جلوی موج نهضت ملت ایران را بگیرد .)

3- شکست کودتای امریکایی نیروی زمینی شاهنشاهی شب 22 بهمن 1357 که تصمیم داشت با یگان ‌های زرهی کل مراکز انقلاب از جمله مدرسه رفاه ( محل اقامت رهبران انقلاب ) را منهدم نماید .

4- شکست کودتای امریکایی نوژه که قرار بود توسط افسران تسویه نشده‌ ی نیروی هوایی ارتش اجرا و طی آن کلیه مراکز انقلاب در تهران از جمله مدرسه رفاه ( محل اقامت حضرت امام و رهبران انقلاب ) بمباران شود .

5- شکست عملیات نظامی امریکا در طبس .

6- شکست امریکا در تحریم اقتصادی ایران از سال 1359 .

7- شکست امریکا در جنگ غیر مستقیم علیه ایران توسط عراق پس از 8 سال .

8- شکست امریکا در جنگ مستقیم ( نفتکش‌ ها ) علیه ایران .

9- شکست امریکا در به انزوا کشاندن ایران در طول سال ‌های پس از انقلاب .

10- شکست امریکا در نابود کردن حزب الله لبنان در لبنان و جلوگیری از مقابله این جوانه انقلاب اسلامی با اسراییل .

11- شکست امریکا در طرح تهاجم فرهنگی علیه ایران در زمان کلینتون .

12- شکست امریکا در طرح تحریم سراسری علیه ایران ( داماتو در زمان بوش پدر ) .

13- شکست امریکا در طرح مهار دو جانبه در زمان کلینتون .

14- شکست امریکا در طرح محور شرارت در زمان بوش پسر .

15- شکست امریکا در رویارویی سیاسی با ایران در عراق .

16- شکست امریکا در طرح محور شرارت که ایران را در کنار صدام و کره شمالی قرار داده و به آن حمله کند .

17- شکست امریکا در جلوگیری از رشد تکنولوژیک و اقتصادی ایران با استفاده از باج دهی و فشار سیاسی به سایر کشور ها .

18- شکست امریکا در جلوگیری از توسعه اتمی ایران .

19- و انشا الله به زودی شکست نهایی و فروپاشی امریکا .

http://www.vefagh.co.ir/article/articles.php?num=880

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

حمله‌ی امریکا به طبس

در شامگاه 24 اوریل 1980 گروه عملیات ویژه سری شامل 90 نفر از کماندوهای ویژه‌ی دلتا ارتش امریکا با دهها فروند هواپیمای لجستیکی و هلی‌کوپترهای نظامی برای آزادی 16گروگان سفارت اشغال شده‌ی امریکا در 13 آبان 58 در تهران، به طور مخفیانه از فرودگاه نظامی در قاهره و ناو اتمی «یو اس اس نیمیتز» در دریای عمان از مرزهای جنوب شرقی ایران عبور کردند و وارد فرودگاه اضطراری صحرایی در صحرای طبس شدند تا از آنجا به کمک 8 فروند هلی کوپترهای تاکتیکی و 6فروند هواپیمای C-130 نیروها و امکانات و تجهیزات لازم را به تهران منتقل کنند و از آنجا طی یک عملیات رهایی گروگان با استفاده از آخرین تجهیزات و امکانات نظامی کارکنان سفارت امریکا که در خود سفارت و 3 تن دیگر در وزارت نیروی دلتای ارتش امریکا برای عملیات های ویژه و سریخارجه نگهداری می شدند را آزاد و به همراه خود به طبس و از آنجا به امریکا ببرند. پیروزی در این عملیات که به «پنجه عقاب» نام‌گذاری شده بود و بارها در صحرای آریزونا و ساختمان‌های شبیه سازی شده تمرین شده بود، صد درصد توسط طراحان و کارشناسان وزارت جنگ امریکا تضمین شده بود. بد نیست بدانید که چند هفته قبل از عملیات نمونه ای از خاک منطقه طبس به امریکا منتقل شد تا روی آن آزمایشات لازم انجام بگیرد. همه چیز درست و حساب شده بود. این اقدامی بود که برژینسکی (مشاور امنیت ملی وقت امریکا) آن را «عمل مناسب برای اثبات حاکمیت امریکا» نامید.

دانشجویا انقلابی با هماهنگی با نماینده امام سفارت امریکا را تسخیر کردندهمچنین اشغال سفارت امریکا که در تاریخ سیاسی جهان بی‌سابقه بود شوک شدیدی را به فضای سیاسی جهان وارد کرده و امریکا در کمال قدرت افکار عمومی ملت خود و کشورهای غربی را به همراه خود داشت.

در تمام مدت بیش از 200 روزی که کارکنان سفارت امریکا اسیر نیروهای انقلاب بودند، کارتر رییس جمهور وقت امریکا به کلی خواب و خوراک خود را از دست داده بود. بعد از جنگ ویتنام این بزرگترین بحران امنیتی برای امریکا بود. حمله یگان‌های ویژه سری دلتا می‌توانست تسکینی بر آلام همه امریکایی‌های تحقیر شده باشد. آنها با اتکا به قدرت نظامی و اطلاعاتی خود طرحی بسیار دقیق برای این عملیات آماده کرده بودند.

امام خمینی برای ایران پیروزی به ارمغان آوردما فرض می‌كنیم كه همچو قدرتی برای آن قدرتمندان باشد كه بریزند بكشند و همه چیز را از بین ببرند، معذلك ما چون بحق هستیم نباید بترسیم.

در صورتی كه نه اینطور هم نیست مسائل، آقای كارتر از روز اول هی با فریاد و با صدا می‌خواست تحمیل كند. اگر شما یادتان باشد اولی كه این جوان‌های ما رفتند و این لانه‌ی جاسوسی را گرفتند، هی مسائلی را اینها پخش می‌كردند، یعنی آنها تعلیم می‌دادند و اینهایی كه در ایران داشتند اینها پخش می‌كردند «بناست كه بیایند به لانه جاسوسی و چتر بازها بیایند و اینها را بی‌هوش كنند و عرض می‌كنم كه وارد بشوند و چه بكنند یا همه تهران را بیهوش بكنند». وقتی كه اعتنا به این حرف نشد معلوم شد مساله این نیست. حالا هم كه اینها امتحان كرده‌اند كه آمدند و با آن تجهیزاتی كه می‌گویند زیاد بوده است آمدند و در ایران هم پیاده شدند، خوب ضربه سیاسی خوردند، ضربه روحی خوردند

در هر صورت ما از اینطور ارعاب‌ها نمی‌ترسیم. من نمی‌گویم كه ما یك قوه سلاح زیادی داریم كه می‌توانیم با همه قدرت‌ها طرف بشویم، همچو چیزی ما نمی‌گوئیم. آنها شاید به اندازه‌ی جمعیت ایران قوای انتظامی داشته باشند فرض كنید. ما می‌گوئیم كه ما اتكال به یك مبدایی داریم به اتكال به آن مبدا، از مردن نمی‌ترسیم، شما هم آخر كارتان این است كه بیائید همه ما را بكشید همانی كه جوان‌های ما كرارا از من خواستند كه شما دعا كنید ما شهید بشویم كسی كه می‌گوید دعا كنید شهید بشویم دیگر نمی‌ترسد از اینكه آقای كارتر بفرستد اینها را به شهادت برسانند. بنابراین ابدا خوفی از این مسائل نیست. قوی باشید، قدرتمند باشید، اتكال به خدا بكنید. یك نفر شما وقتی اتكال به خدای تبارك و تعالی دارد، با عده ای از آنها می‌تواند مقابله بكند.

اینها اگر هم یك وقتی بی عقلی كنند و فرض كنید بریزند به ایران، این جوان‌های ما آنها را با چنگ و دندان از بین می‌برند، نمی‌گذارند اینها یكی‌شان هم بروند. اگر هم این كاری كه كرده بود رسیده بود به آنجایی كه بیایند در تهران و بیایند در این لانه جاسوسی آنوقت می‌فهمیدند كه با چه اشخاصی طرف هستند. در هر صورت من از شماها تشكر می‌كنم كه خودتان بدون اینكه غیر از خدا یك كسی وادارتان بكند (این چیزی است كه از مبدا الهی جوشش پیدا كرده) خودتان وارد این میدان شدید، اینطور نبوده است كه یك كسی بیاید شما را وادار بكند. سرتاسر ایران یكدفعه سپاه پیدا شد، نه یك جمعیتی بودند كه بروند یكی یكی اینها را اسم نویسی كنند و چه، نه مساله الهی بود.

امریکا اگرچه تهدیه به حمله نظامی کرده بود اما به دلیل شرایط خاص ابتدای پیروزی انقلاب ملت ایران بی دفاع بود، ارتش هنوز از عناصر ضد انقلاب تسویه نشده بود و نیروهای انقلاب هنوز سازماندهی منسجم برای مقابله با چنین عملیات پیچیده‌ای را نداشتند.

امریکا در مراحل اولیه حمله به ایران دچار شکست شد.در آن نیمه‌های شب ملت ایران هیچ مدافعی نداشت بجز لطف حضرت حق و لشگریانی که هیچ کس آن را به حساب نمی‌آورد. قبل از رسیدن هواپیماها به طبس سه فروند از هلی کوپترها به نوبت دچار نقص فنی شده و مجبور به فرود اضطراری در اطراف کرمان شدند. شن‌های بیابان و بادی که هرگز پیش بینی نمی‌شد نیز به یاری ملت خدایی شده ایران آمد. باد+شن= توفان. این توفان شن ناگهانی در صحرای طبس ترس و وحشت مبهمی که از ساعتی قبل چریک‌های ویژه یگان دلتا را در بر گرفته بود تصدیق کرد. آن‌ها به خوبی احساس می‌کردند که در یک دام ناشناخته افتاده‌اند. آنها این عملیات را نحس می‌دانستند و همان لشگر نادیدنی لکه ننگ گروه دلتا را هم برای همیشه به تاریخ امریکا نشاند.

امریکا از ابتدای پیروزی انقلاب پی در پی از ملت ایران تحقیر و پس گردنی دریافت کرده است.

1-       پیروزی انقلاب اسلامی و فرار شاه و سرنگونی رژیم تحت حمایت کامل امریکا.

2-    شکست مقاومت‌های مستقل امریکا با استفاده از ارتش شاهنشاهی ایران برای مقابله با پیروزی انقلاب از مهرماه تا بهمن ماه 1357. (این اقدامات سرکوبگرانه علیه ملت ایران پس از آنی بود که شاه نتوانسته بود جلوی موج نهضت ملت ایران را بگیرد.)

3-    شکست کودتای امریکایی نیروی زمینی شاهنشاهی شب 22 بهمن 1357 که تصمیم داشت با یگان‌های زرهی کل مراکز انقلاب از جمله مدرسه رفاه (محل اقامت رهبران انقلاب) را منهدم نماید.

4-    شکست کودتای امریکایی نوژه که قرار بود توسط افسران تسویه نشده‌ی نیروی هوایی ارتش اجرا و طی آن کلیه مراکز انقلاب در تهران از جمله مدرسه رفاه (محل اقامت حضرت امام و رهبران انقلاب) بمباران شود.

5- شکست عملیات نظامی امریکا در طبس.

6- شکست امریکا در تحریم اقتصادی ایران از سال 1359.

7- شکست امریکا در جنگ غیر مستقیم علیه ایران توسط عراق پس از 8 سال.

8- شکست امریکا در جنگ مستقیم (نفتکش‌ها)  علیه ایران.

9- شکست امریکا در به انزوا کشاندن ایران در طول سال‌های پس از انقلاب.

10-شکست امریکا در نابود کردن حزب الله لبنان در لبنان و جلوگیری از مقابله این جوانه انقلاب اسلامی با اسراییل.

11-شکست امریکا در طرح تهاجم فرهنگی علیه ایران در زمان کلینتون.

12-شکست امریکا در طرح تحریم سراسری علیه ایران (داماتو در زمان بوش پدر).

13-شکست امریکا در طرح مهار دوجانبه در زمان کلینتون.

14-شکست امریکا در طرح محور شرارت در زمان بوش پسر.

15-شکست امریکا در رویارویی سیاسی با ایران در عراق.

16-شکست امریکا در طرح محور شرارت که ایران را در کنار صدام و کره شمالی قرار داده و به آن حمله کند.

17-شکست  امریکا در جلوگیری از رشد تکنولوژیک و اقتصادی ایران با استفاده از  باج دهی و فشار سیاسی به سایر کشورها.

18-شکست امریکا در جلوگیری از توسعه اتمی ایران.

19-و انشا الله به زودی شکست نهایی و فروپاشی امریکا.

http://iranpolitics.blogfa.com/post-12.aspx

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

جزئیات حادثه صحرای طبس از زبان نخستین فرد حاضر در صحنه

حادثه صحرای طبس یک حادثه به یادماندنی است که در روز 5 اردیبهشت سال 1359در منطقه ای از صحرای طبس اتفاق افتاد که در این حادثه که نمودی از قدرت بی همتای خداوند برای شکست دشمنان ایران و اسلام بود، نظامیان آمریکا با تجهیزات آن همگی با قدرت خداوند نابود شدند.

حسن شکیبی یکی از اعضاء کمیته انقلاب اسلامی طبس در سال 1359 بود که در زمان بروز اتفاق در صحرای طبس اولین فردی بود که برای بازرسی منطقه اعزام شد.

وی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)-منطقه یزد؛ اظهار داشت: بیش از یک سال از انقلاب گذشته بود و من مشغول تحصیل و به صورت داوطلبانه عضو کمیته انقلاب اسلامی طبس بودم. صبح زود حدود ساعت 4 من مشغول درس خواندن بودم که یک نفر آمد به درب منزل ما و از من خواست که سریع به کمیته بروم. در آن زمان مهندس اخوان سرپرست کمیته انقلاب طبس بود و به من گفت ماموریتی است و سریع باید برویم ومن را به دلیل اینکه فعالیتهای در زمینه ورزشهای رزمی داشتم و آموزشهای پارتیزانی را نیز قبلا دیده بودم با خود به همراه برد.

حسن شکیبی بیان داشت: بلافاصله با سیمرغی که از واحد اکتشاف معدن زغال سنگ در اختیارمان گذاشته بودند حرکت کردیم و این هم مجهزترین ماشین طبس بود. ژاندارمری طبس هم با 4 سرباز 3 درجه دار و یک راننده ه همراه ما حرکت کردند. تا محل حادثه 162 کیلومتر جاده خاکی بود؛ اما ماشین ژاندارمری نمی توانست با سرعت زیاد حرکت کند و بنابراین ما در کمتر از 5/1 ساعت خود را در ساعت 7 و 30 دقیقه صبح به محل حادثه رساندیم.

وی گفت: در موقع ورود ما به محل حادثه در 2 کیلومتری محل حادثه مستقر شدیم و 5 دستگاه هلی کوپتر سالم نظامی و یک روشن و 4 دستگاه دیگر سالم وخاموش بود را درصحرا دیدیم.

وی گفت: احمد حبیبی ، غلامحسن رحیمی، رمضان رحیمی، اکبر قاضی،راننده مرحوم علی غلامی؛ 5نفر دیگر حاضر در منطقه بودیم.

در آن زمان تعداد اسلحه های موجود در کمیته طبس 7 عدد ژ-3 که 4 قبضه آن خراب و 3 قبضه آن نیمه سالم و تعداد اندکی برنو وتعداد 180 عدد فشنگ ژ-3 بود که این مهمات قدرتمندترین نیروی دفاعی طبس بود که می خواست برود با ارتش مجهز و تا دندان مسلح آمریکا درگیر شود.

حسن شکیبی در بیان توصیف صحنه اظهار داشت: یک فروند هواپیمای C-130 پر از مهمات بود که با یک هلی کوپتر باهم برخورد کرده و در حال سوختن بودند تعداد زیادی تورهای استتار، کپسولهای بزرگ انفجاری ، جیپ نظامی ، موتور کراس در محل بود و منطقه وسیعی با چراغ محدوده فرود هواپیما را مشخص کرده بود.

وی ادامه داد: قرار شد یک نفر نزدیک برود و محل را شناسایی کند زیرا معلوم نبود نیروهای امریکایی در منطقه حضور دارند یا خیر؟ البته در آن زمان ما نمی دانستیم اینها نیرویهای آمریکایی هستند زیرا هیچگونه علامت و نشانه ای از آمریکای بودن هواپیماها و هلی کوپترها وجود نداشت.

من به عنوان اولین نفر به همراه مرحوم غلامی با یک قبضه ژ-3 منطقه رابازرسی کردیم و هیچ نیروی نظامی را در منطقه ندیدیم و تعدادی تیربار کالیبر 50 با قطار فشنگ از داخل دربهای جلوی هر کدام از هلیکوپترها بیرون بود درب انتهایی هلیکوپترها هم باز بود و داخل بعضی از هلی کوپترها خودور بود.

بعد از شناسایی اولیه به محل همکاران در فاصله 2 کیلومتری برگشتیم و نیروی ژاندارمری تازه به محل رسیده بود که به همراه هم در آنجا مستقر شدیم.

وی ادامه دا د: با توجه به عدم ارتباط دو گروه کوچک نظامی با سایر مراکز مسئولان دو گروه تصمیم گرفتند تعدادی به صورت مشترک کمیته و ژاندارمری با پای پیاده هواپیماها رامورد شناسایی قرار دهند

در زمان عملیات هلیبرد آمریکا برای نجات گروگانها، جاسوسی با نام مستعار محمد زمانی که ایرانی بود و 60 سال سن داشت به طبس فرستاده شده بود و به عنوان نماینده مهندس بازرگان نخست وزیر ایران 40 روز مانده به حمله آمریکائیها در طبس مستقر شده بود و هر روز با ماشین یکی از ادارات تحت عنوان اینکه برای شناسایی معادن به کویر می رود منطقه را شناسایی و بررسی می کرد و این مطلب نیز در کتاب 444 خاطرات کارتر عنوان شده است.

بد نیست گفته شود؛ تا کنون هیچکس نسبت به محاکمه و بازجویی این فرد اقدامی انجام نداده و وی بلافاصله بعد از شکست حمله نظامی آمریکا در طبس ناپدید شد.

با وجود حضور نیروهای ژاندارمری اما تنها 5 نفر از نیروهای کمیته انقلاب به صورت سازماندهی شده به مقصد هلیکوپترها که در فاصله 100 متری از یکدیگر نشسته بودند برای شناسایی حرکت کردیم.

بد نیست گفته شود؛ هیچکدام از نیروهای ژاندارمری حاضر به حضور در این گروه شناسایی نشدند.

ما پنج نفر هر کدام به سمت یکی از هلیکوپترها رفتیم که یک دستگاه آن روشن بود.

طبق اظهارات کارتر رئیس جمهور وقت آمریکا آن هلی کوپتر روشن رادار آن کلیه حرکات ما را در منطقه طبس می فرستاده است که این موضوع در اسناد دانشجویان پیرو خط امام و اعترافات کارتر آمده است.

وی اظهار داشت: متاسفانه در ایران حکومت وقت یعنی بنی صدر با مرحوم بهشتی به شدت درگیر و سیاست زدگی خاصی کشور را فرا گرفته بود.گروه های التقاطی هم به شدت نظام را آزار می دادند زیرا بنی صدر هم مخالف روحانیت و مخصوصا کمیته انقلاب اسلامی بود.در نتیجه توجه دولتمردان به خارج کشور و امور بین الملل و مخصوصا سیاست ها خارجی در آن زمان بسیار ضعیف بود و گرنه رویدادهایی که در آمریکا رخ می داد نشان می داد که یک کار نظامی علیه ایران انجام خواهد شد.

شکیبی عنوان داشت: در زمان انقلاب اسلامی درسال 57 کارتر رییس جمهور ایالت متحده آمریکا بود و در همان زمان و بعد از افشای ادامه جاسوسی آمریکائیها در ایران تحت عنوان سفارت آمریکا تعدادی از دانشجویان مسلمان اقدام به تسخیر لانه جاسوسی کردند که حضرت امام خمینی (ره) به شدت مورد تایید قرار دادند و دانشجویان را تشویق کردند.

از آنجا که کارتر دو ضربه مهلک از سوی ایرانیان یکی از دست دادن حکومت پهلوی ودیگری تسخیرلانه جاسوسی خورده بود، حال باید برای پیروزی درانتخابات این گروگانها را آزاد می کرد.

وی ادامه داد: کارتر گروهی را که در جنگ های ویتنام موفق بودند گروگانها را ازداخل پادگانهای نظامی و درحال آماده باش سالم بیرون بیاورند را مامور آزاد سازی گروگانهای خود در ایران کرد و ساعتهایی هم بیشتر تا شروع انتخابات باقی نمانده بود و این مسئله برای کارتر بسیار حیاتی بود.

این گروه 6 ماه در صحرای نوادا آموزش دیده بودند و دراین صحرا دقیقا مطابق ساختمانها و راه های ایران ایران ساختمان و راه ساخته و صدها مانور کرده و آموزش دیده بودند.

حسن شکیبی اظهار داشت: 400 هواپیما از طریق ناو هواپیمابر نیکسون وارد خلیج فارس شده و آماده بمب باران ایران بودند. گروه مستقر در طبس مسیرهای آمریکا، اسرائیل، مصر، عمان و سپس کرمان را طی کرده بودند و در آن زمان 17 استان درایران کلیه پدافندها و رادارهای آنها جمع شده بود و استانهای ساحلی، کرمان، خراسان، سیستان وبلوچستان، سمنان، تهران و تعدای دیگر از استانها به حالت یک کودتا خزنده توسط افسران رژیم پهلوی که در ارتش ایران باقیمانه بودند پدافندهای هوایی و رادارها را جمع آوری کرده بودند وآمریکائیها هیچگونه مانعی برسرراهشان نبود و در آن زمان نیز در ایران حکوت وقت کانادا آمریکایی بود و بنی صدر توسط آمریکائیها در زندان پرورش داده شده بود و حتی خود بنی صدر در یکی از زندانها گفته بود که رییس جمهور آینده ایران من هستم.

شکیبی در ادامه توصیف روز حادثه صحرای طبس گفت: در هنگام شناسایی اولیه غرش هواپیماهای F-14 نیروی هوایی ارتش ایران را بالای سرمان شنیدیم که شروع به تیر اندازی به سمت ما کردند که در آن زمان به محل استقرار اولیه عقب نشینی کردیم.

در مرحله بعد گروهی از نیروهای مردمی با تفنگهای شکاری نزد ما آمده و خواستند تا برای مبارزه با این نیروهای متجاوز اقدام کنند.

که در مرحله شناسایی دوباره هواپیماها به ما حمله کرده و منطقه استقراری را بمباران کردند.

کلیه نیروها به جز من به محل قبلی برگشتند و من بسیار اصرار داشتم به جمع آوری اسلحه ها و اسنادی که روی زمین ریخته بود.

وی در خصوص علت حادثه طبس گفت: شب وقوع حادثه هلیکوپترها در کرمان سوختگیری کرده و در طبس مستقر می شوند که همان زمان با طوفانی که هر از چند گاهی در کویر می وزد مواجه می شوند البته تا آن زمان عملیات تغییری نکرده بود و قرار بر ترک منطقه نبود در همان شب دو دستگاه تانکر بنزین از سمت یزد به طبس در حال حرکت بودند که به محض پیدا شدن این دو دستگاه یکی از تفنگداران امریکایی با موتور تریل و اسلحه به سمت تانکر می رود و خودرو را به رگبار می بندد که راننده بلافاصله از ماشین خارج شده و خود را به ماشین پشت سری میرساند بعد از این جریان یک دستگاه اتوبوس به محل حادثه رسیده و با تفنگداران آمریکایی مواجه می شود که آنها اتوبوس را به خارج از جاده هدایت کرده و در آنجا مسافران را پیاده کرده و مورد اهانت و ضرب و شتم قرار می دهند.

شکیبی ادامه داد: در حالی که دستان مسافران از پشت بسته شده بود و فریاد الله اکبر و یا امام زمان و یا امام رضا به فریادمان برس سر می داند انفجار بسیار مهیبی در بیابان رخ می دهد که آن انفجار ناشی از برخورد هلیکوپتر با هواپیمای C-130 بود.علت این برخورد نیز طوفان شن و عدم دید خلبان ها بوده است.

بعد از انفجار نیروهای امریکایی با هلیکوپترهای سالم به عمان برمی گردند.

حسن شکیبی بیان داشت: در واقع شکست نظامی آمریکا در این لحظه صورت می گیرد و این در حالی است که کارتر در اتاق فرماندهی مشغول هدایت عملیات بوده و لحظات زیادی تا انتخابات ریاست جهوری باقی نمانده بوده است و هر لحظه به مردم امریکا پیام می داد که هرچه سریعتر گروگانهای آمریکایی را نجات خواهم داد.

وی ادامه داد: 9 آمریکایی در هواپیما در حال سوختن بودند و من برای نجات آمریکاییها در کنار هواپیما هرچه تلاش کردم فایده ای نداشت.در آن لحظه هیچگونه ارتباطی با جاهای دیگر نداشتیم و تنها وسیله ارتباطی ما خودروهای محلی و مردم بودند.من مرتب نامه می نوشتم و حدود 14 بار تلگراف زدم و تمام این اسناد در پاسگاه دیهوک طبس موجود است چون تنها پاسگاهی که بین طبس و مشهد ارتباط داشت پاسگاه دیهوک بود که به بیرجند مخابره می شد.

شکیبی اظهار داشت: من در نامه ها ذکر می کردم که ما در اینجا مستقریم و کاملا هواپیماها را در محاصره قرار داده ایم و کاملا اسناد و اسلحه ها و مهمات در اختیار ماست و هیچگونه نیروی نظامی خارجی در منطقه نیست؛ اما بنی صدر به تلگراف ها من هیچگونه توجهی نکرد و سرهنگ باقری فرمانده نیروی هوایی ارتش را با هواپیماهای جنگنده مامور شناسایی و انهدام اسناد و مدارک آمرییکائیها کرد که این فرد بعدا اعدام شد. بعد از ظهر بالغ بر 50 نفر از نیروهای کمیته انقلاب طبس به سرپرستی مرحوم حجت الاسلام حیدری به منطقه امدند بعد از ایشان تیمسار سهرابی فرمانده وقت ژاندارمری بیرجند و در حال حاضر مشاور فرماندهی کل قوا به منطقه آمدند و ماتحت امر ایشان قرار گرفتیم.

مقرر شد از محل استقرار قبلي حركت نموده و از ميان هوا‍‍‍پيماهاي آمريكايي عبور و در دو كيلومتري بعد از آن مستقر شويم.

وی ادامه داد: پس از مشاوره هاي نظامي زياد ناگهان طوفان سهمگيني مجددا منطقه را فرا گرفت و در حال نزديك شدن به ما بود با توجه آشنايي بنده به طوفان هاي كويري پس از اعلام خطر به حاضران تصميم گرفتيم از منطقه عبور نموده و در سمت طبس درميان تپه ماهور ها مستقر گرديم.

هنگام حركت حدود ساعت7:30 بعد از ظهر با اولين گروه اعزامي سپاه يزد شامل 4 نفر پاسدار و يك راننده به يك دستگاه استيشن سيمرغ آبي رنگ مواجه شديم و بعد از گذشت 12 ساعت از حضور ما در منطقه در هنگام غروب اولین ماشین پاسدار به فرماندهی شهید منتظر قائم به محل رسیدند.

فرمانده سپاه استان يزد شهيد محمد منتظر قائم كه از انقلابيون دوران مبارزات عليه طاغوت و فردي بسيار باهوش بود تقاضاي اطلاعات مربوط به حادثه را از اينجانب نمود .

پس از عزيمت بنده به داخل خودروي ايشان قريب به 10 دقيقه ايشان سوالاتي را مطرح نموده و من كليه مشاهدات خود را طي 12 ساعت گذشته براي ايشان و همراهان وي بازگو نمودم .

حسن شکیبی افزود: توقف كوتاه ما منجر به رسيدن طوفان شديد شن شد كه در اين موقعيت هيچ جايي قابل شناسايي نبود و كليه خودروهاي اعزامي از طبس به محل تصميم گيري و يا به اولين پاسگاه ژاندارمري سابق مستقر در 40 كيلومتري محل حادثه به نام پاسگاه رباط خان رفتند يك ربع تلاش ما در ميان طوفان باعث گرديد كه ما دقيقا در ميان غبار و تاريكي مغرب در كنار هواپيماها باشيم .

شهيد محمد منتظر قائم اصرار نمود بنده به همراه ايشان براي خارج نمودن اسناد نظامي آمريكا داخل هواپيماها برويم پس از تست ابتدايي تله انفجاري، دو نفري وارد هواپيما شديم و مقدار زيادي اسناد جمع آوري و تحويل محمد منتظر قائم نمودم.

يكي از اسناد بسته بزرگ پول جديد هزارتوماني تازه چاپ بود كه با كاغذ كاهي بسته بندي شده بود ايشان به محض باز نمودن پوشش پولها به من اعلام نمود اسكناس ها تقلبي بوده و توسط آمريكا به چاپ رسيده زيرا بنابر اطلاعاتي كه دارم از ابتداي انقلاب تا كنون ما در كشور چاپ اسكناس نداشته ايم .

شکیبی بیان داشت: در حال گفتگو بوديم که غرش مجدد هواپيماها كه حاكي از حمله قريب الوقوع آنها بود به گوش رسید و شروع به بمباران منطقه کردند، شهيد محمد منتظر قائم بر اثر تركش بمباران در ناحيه سينه مجروح و دست راست وي قطع گرديد و به مقام شهادت نائل شد. همچنين 4 نفر از همراهان وي مجروح شدند و من به دليل آنكه در جوب كنار جاده حالت نظامي گرفته بودم فقط براي مدت 20 دقيقه دچار موج انفجارشدم.

وی ادامه داد: از آنجا که من مسلط به رانندگي با ماشين سيمرغ نبودم از تنها راننده موجود در منطقه خواستم تا ماشين را از منطقه دور كند و دو نفري 500 متر از منطقه فاصله گرفتيم.

بلافاصله در تاريكي شب و ايستادن درمحل مورد نظر مجددا يكي از جنگده هاي نيروي هوايي به خودوري ما حمله كرد و من از داخل خودرو به سمت هواپيماي مزبور تير اندازي كردم سپس براي جمع آوري مجروحين و شهداي احتمالي به محل حادثه برگشتيم و در حالي كه با چراغ خاموش حركت مي كرديم يك دستگاه جيپ نظامي آمريكايي با چراغ خاموش با ما برخورد كرد که يكي از پاسداران قادر به رانندگي، خودروي آمريكايي ها را برداشته و به سمت ما آمده بود. بنابراين با دو دستگاه خودرور براي جمع‌آوري مجروحين به محل حادثه برگشتيم.

حسن شکیبی بیان داشت: مجروحين را بلافاصله به بيمارستان شهيد سيد مصطفي خميني طبس منتقل كرديم با اعلام نيازمندي به خون مردم ايثار گر طبس با تجمع در بيمارستان مبادرت به اهداي خون نموده و سپس با يك دستگاه ‌آمبولانس براي حمل جسد شهيد منتظر قائم به محل حادثه رفتم در حال عزيمت كه مجددا متوجه حضور هواپيماهاي گشت زني كه مرتبا با منور منطقه را روشن داشتند ناچار با وجود فرماندهي در منطقه و بلاتكليفي نيروهاي نظامي تازه وارد از شهرهاي مختلف از جمله تربت حيدريه ، فردوس ، گناباد ، بيرجند ، كرمان اقدام به برداشتن جنازه و برخي از قطعات جدا شده بدن نموده و شبانه شهيد منتظر قائم را به طبس فرستاديم.

گفتنی است؛ حسن شکیبی به دلیل حضور از ابتدا و آشنایی با کویر در آن زمان به عنوان مسئول نیروهای نظامی مردمی که بالغ بر 250 نفر بوده و در شعاع 500 متری حادثه مستقر بودند؛ شد.

http://badernews.persianblog.ir/post/3580

………………

http://www.yazdfarda.com/news/10330.html

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

موزه استکبار ستیزی در صحرای طبس تأسیس می شود

رئیس بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس، از تاسیس موزه بین المللی استکبار ستیزی در دل صحرای طبس خبر داد.

منبع خبر: www.shabestannews.com

سردار محمد باقرزاده درخصوص بزرگداشت واقعه طبس و تاسیس موزه استکبار ستیزی، گفت: بنا بر پیشنهاد بنیاد حفظ آثار و وتصویب فرماندهی کل قوا در تاریخ 23 اسفند سال 88، موزه بین المللی استکبار ستیزی در صحرای طبس تاسیس می شود.

وی افزود: بر اساس این اصل ساخت و عملیات این موزه توسط بنیاد حفظ آثار و با هماهنگی همه نهادها و همچنین کشورهایی که در حوزه استکبار ستیزی فعال بوده اند، راه اندازی می شود و در ساخت این موزه از فرهنگ مقاومت و ادبیات پایداری سایر ملل برای توسعه فرهنگ ایثار و شهادت برای مقابله با استکبار جهانی استفاده می شود.

باقرزاده خاطر نشان کرد: ایران به عنوان اتاق فکر مبارزات ضد استعماری این افتخار را دارد که در این راه پیشگام شود و فضایی را به وجود آورد و از همه ملتها که مایلند مبارزات ضد استعماری خود را به گوش جهانیان برسانند، حمایت کند.

رئیس بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس، تصریح کرد: در این طرح همه نهادهای علمی و هنرمندان داخلی و خارجی برای مشارکت دعول به عمل می آید. در همین رابطه سردار سید حسن فیروزآبادی با اختصاص یک میلیون تومان از محل اعتبارات سازمان نیروهای مسلح، نخستین گام را در این مسیر برداشته اند و در این زمینه ما انتظار داریم، همه نهادها اعم از خصوصی و غیر خصوصی و مسئولان در این کار پیشگام شوند و به ما بپیوندند.

وی در ادامه با اشاره به طرح کلیات این موزه، ادامه داد: کلیات طرح این موزه بر این اساس است که یک تصویر کلی از مبارزات انبیاء و اولیا درمقابل قلدران تاریخ به نمایش گذاشته شود و در استمرار آن تلاش ملتهای تحت ستم که در برابر استکبار قد علم کرده اند، به صورت منسجم در قالبهای هنری مختلف، نمایش داده شود.

باقرزاده اظهار کرد: پیش بینی ما این است که نمایش این دستاوردها از سرزمین ایران اسلامی که یادآور شکست آمریکا در سال 58 است به عنوان نقطه عبرت و معجزه پروردگار برای همه بشریت در همه عصرها شروع شود.

وی گفت: از آنجایی که محل این موزه در دل کویر است، این محل به عنوان بخش گردشگری و کویر نوردی، مورد بهره برداری قرار می گیرد، همچنین فراخوان بین المللی این موزه نیز به مسابقه گذاشته می شود و نتایج آن در تاریخ 13 آبان سال جاری در معرض دید عموم قرار می گیرد.

رئیس بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس، با اشاره به مهم ترین محورها در طراحی این موزه اظهار کرد: مهم ترین محور در طراحی این موزه بر اساس فراز های عمیق و زیبای امیر المومنین (ع)در خطبه “قاسعه” الهام گرفته شده است و طی آن وقایعی چون بمباران هیروشیما، عروسی های خونین در افغانستان، مبارزات مردم عراق، جنگ 33 روزه لبنان، مقاومت 22 روزه غزه، مبارزات مردم کوبا، شیلی و … نمایش داده می شود، اما گل سر سبد این موزه ماجرای صحرای طبس است.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس عنوان کرد: تاکنون برخی از تجهیزات تاریخی این موزه چون اتوبوسی که توسط آمریکایی ها در این منطقه گروگان گرفته شده بود، خریداری شده است، همچنین ما امسال یک پیام برای آمریکایی ها داریم و آن اینکه خدای صحرای طبس هنوز زنده و در کمین مستکبران است و در به شکست کشاندن مستکبران تردیدی ندارد، اگر دیروز شن های طبس مامور بودند، امروز هزاران هزار مردم از سراسر دنیا آمادگی دارند، طوفانی قوی تر از طبس برپا کنند.

وی در ادامه از سفرای ایران در خارج از کشور خواست تا کشورهایی را که تمایل دارند، تجهیزاتی را برای موزه استکبار ستیزی اهدا کنند، شناسایی و به این بنیاد معرفی کنند.

باقرزاده در پایان با اعلام برنامه های این بنیاد به مناسبت واقعه طبس تاکید کرد: پنج اردیبهشت امسال که سی امین سال شکست آمریکا در صحرای طبس است، ضمن برگزاری برنامه ویژه ای با سخنرانی یکی از سران جمهوری اسلامی، در مسجد واقع در این منطقه، مراسمی به عنوان نماز شکر برگزار می شود.

گفتنی است، نشست خبری رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس روز چهارشنبه 25 فروردین با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

000000000000000000

«موزه‌ بين‌المللي استكبار‌ستيزي» در صحراي طبس ساخته مي‌شود؛

سردار باقرزاده: از دستاوردهاي نهضت‌هاي آزادي‌بخش براي توسعه فرهنگ ايثار و شهادت استفاده مي‌كنيم

سرويس: فرهنگ و حماسه

1389/01/25

04-14-2010

13:04:05

8901-09387: كد خبر

خبرگزاري دانشجويان ايران – تهران

سرويس: فرهنگ و حماسه

نشست خبري رئيس بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس به مناسبت پنجم ارديبهشت سالروز شكست آمريكا در طبس و برنامه‌هاي اين روز برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سرويس «فرهنگ و حماسه» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در اين نشست خبري، سردار سيدمحمد باقرزاده، رئيس بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس اعلام كرد: بنا به پيشنهاد بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس و تصويب مقام معظم رهبري در تاريخ ‌٢٣/١٢/٨٨، موزه‌ بين‌المللي استكبار‌ستيزي در صحراي طبس ساخته خواهد شد.

وي افزود: براساس اين مصوبه، مطالعه و عمليات ساخت موزه‌ با هدايت بنياد و مشاركت همه‌ دستگاه‌هاي فرهنگي و عمراني كشور و حتي كشورهايي كه در حوزه استكبار‌ستيزي تلاش موثري داشته‌اند، ساخته خواهد شد.

سردار باقر‌زاده گفت: در ساخت اين موزه تلاش خواهد شد از دستاورد‌هاي همه نهضت‌هاي آزادي‌بخش و فرهنگ مقاومت و ادبيات پايداري ساير ملل براي توسعه‌ فرهنگ ايثار و شهادت و استقامت در برابر استكبار جهاني استفاده شود.

وي ادامه داد: جمهوري اسلامي ايران به عنوان اتاق فكر مبارزات ضداستكباري، اين افتخار را دارد كه در اين راه پيشگام شود و فضايي ايجاد كند تا همه ملت‌هايي كه مايلند مبارزات ضد‌استكباري خود را به گوش مردم دنيا برسانند، از اين فضا بهره‌مند گردند. در اين زمينه از همه‌ فرصت‌هاي علمي و عملي دستگاه‌هاي مختلف كشور و هنرمندان، حتي هنرمندان برجسته‌ ساير كشورها بهره‌گيري خواهد شد.

به گفته‌ سردار باقر‌زاده، در اين رابطه، سردار سرلشگر بسيجي دكتر سيدحسن فيروز‌آبادي، رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح با اختصاص ‌١٠٠ ميليون تومان از محل اعتبارات در اختيار، نخستين گام را در اين حركت استكبار‌ستيزي برداشته است و انتظار مي‌رود همه دستگاه‌ها، مسوولان و نهاد‌ها در اين كار پيشگام شوند و به ما بپيوندند. در اين زمينه از سرمايه‌گذاران بخش خصوصي نيز استقبال مي‌كنيم.

سردار باقر‌زاده ياد‌آور شد: كليات طرح موزه براين اساس استوار است كه يك تصوير كلي از مبارزات اولياء و انبياء الهي در برابر شياطين و قلد‌ران تاريخ به نمايش گذاشته مي‌شود و در استمرار آن، تلاش ملت‌هاي تحت ستم كه در برابر استكبار جهاني قدعلم كردند را در قالب آثار فاخر هنري و معماري و با استناد به اسناد و مدارك متقن نمايش مي‌دهيم.

وي اظهار كرد: پيش‌بيني مي‌كنيم اين نقطه كه ياد‌آور شكست هيمنه آمريكا در روز پنجم ارديبهشت‌ سال ‌١٣٥٩ است به عنوان يك نقطه‌ عبرت كه در آن معجزه‌ خداوند تحقق يافت براي همه‌ بشريت و همه‌ عصر‌ها و نسل‌ها قابل بهره‌برداري باشد. از سوي ديگر مي‌تواند به عنوان يك نقطه گردشگري مطرح شود، بنابراين بخش خصوصي نيز مي‌تواند سرمايه‌گذاري كند.

سردار باقر‌زاده اعلام كرد: فراخوان بين‌المللي اين طرح به‌زودي به مسابقه گذاشته خواهد شد و نتايج آن در روز ‌١٣ آبان‌ به اطلاع مردم رسانده مي‌شود.

به گفته‌ وي، مهم‌ترين محور در طراحي اين موزه كه سناريو اصلي موزه را تشكيل مي‌دهد بر محور خطبه «قاصعه» حضرت علي (ع) استوار است، چون اين فراز دستمايه‌ خوبي براي خلق آثار توسط هنرمندان است. ما نيز بايد استكبار‌ستيزي را از اين خطبه ياد بگيريم.

سردار باقر‌زاده در بخش ديگري از اين نشست خبري گفت: در اين موزه هم‌چنين به مواردي مانند واقعه بمباران اتمي شهرهاي هيروشيما و ناكازاكي ژاپن، زندان گوانتانامو، زندان ابوغريب، مبارزات مردم ويتنام، جنگ ‌٣٣ روز حزب‌الله لبنان با رژيم صهيونيستي، جنگ ‌٢٢ روزه در غزه، مبارزات مردم كشورهاي كوبا، شيلي و ونزوئلا و ديگر كشورهاي آمريكاي لاتين نيز پرداخته خواهد شد، اما گل سرسبد اين موزه، دفاع خداوند از ملت رشيد ايران در صحراي طبس است.

رئيس بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس در ادامه اين نشست خبري اظهار كرد: تاكنون بخشي از تجهيزات مورد نياز واقعه طبس از جمله اتوبوسي كه به گروگان گرفته شده بود آماده شده و هلي‌كوپتر‌هاي سيكورسكي و ديگر تجهيزات نيز به محل ساخت موزه‌ منتقل خواهد شد.

سردار باقر‌زاده هم‌چنين از نمايندگي‌هاي كشورمان در كشور‌هاي ديگر خواست با كشورهايي كه تمايل به اهداي تجهيزات و يا اسناد و مدارك مورد نظر در ساخت اين موزه دارند، همكاري كنند.

به گفته وي‌، در روز پنجم ارديبهشت‌ماه امسال نيز مراسم سي‌امين سالگرد شكست آمريكا در طبس با سخنراني يكي از مقامات كشورمان در محل مسجد شكر برگزار خواهد شد.

سردار باقرزاده هم‌چنين در پاسخ به سؤالي گفت: جنگ تحميلي را مردم ايران اداره كرد و اگر كسي دفاع مقدس را زيرسوال ببرد در واقع يك ملت را زير سؤال برده است.

و اما پيام سردار باقرزاده به دولتمردان آمريكا:

خداي صحراي طبس هنوز زنده است و هيچ‌گاه نمي‌ميرد و البته چنين خداي قوي و قهاري همواره در كمين مستكبران عالم است و لذا در به شكست كشانيدن آنها ترديدي ندارد.

اگر ديروز شن‌هاي طبس مامور بودند امروز هزاران هزار انسان فداكار آماده‌اند در راه اطاعت الهي جانفشاني كنند كه به مراتب قوي‌تر و مرگبار‌تر از طوفان شن طبس است.

انتهاي پيام

كد خبر: 8901-09387

000000000000000000

به گزارش شبکه ایران، سردار سرتیپ “سیدمحمد باقرزاده” روز چهارشنبه در نشستی خبری به مناسبت سالروز شکست آمریکا در صحرای طبس، با اعلام این مطلب که “موزه‌ بین‌المللی استکبار‌ستیزی” در صحرای طبس ساخته ‌خواهد شد، افزود: از دستاوردهای نهضت‌های آزادی‌ بخش سایر ملل برای توسعه فرهنگ ایثار و شهادت استفاده خواهد شد.

بنابر گزارش ایرنا، وی با اشاره به اینکه با پیشنهاد بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و تصویب مقام معظم رهبری، موزه‌ بین‌المللی استکبار‌ستیزی در صحرای طبس ساخته خواهد شد، ادامه داد: براساس این مصوبه، مطالعه و عملیات ساخت موزه‌ با هدایت بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و مشارکت همه‌ دستگاههای فرهنگی و عمرانی کشور و حتی کشورهایی که در حوزه استکبار‌ستیزی تلاش موثری داشته‌اند، ساخته می شود.

رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس با تاکید بر اینکه در ساخت این موزه از دستاورد‌های همه نهضت‌های آزادی ‌بخش، فرهنگ مقاومت و ادبیات پایداری سایر ملل برای توسعه‌ فرهنگ ایثار، شهادت و استقامت در برابر استکبار جهانی استفاده می شود، خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی به عنوان اتاق فکر مبارزات ضد استکباری، افتخار دارد که در این راه پیشگام شده و فضایی ایجاد کند تا همه ملت‌هایی که مایلند مبارزات ضد‌استکباری خود را به گوش مردم دنیا برسانند، از این فضا بهره‌مند شوند.

وی گفت: در این زمینه از همه‌ فرصت‌های علمی و عملی دستگاه‌های مختلف کشور و هنرمندان، حتی هنرمندان برجسته‌ سایر کشورها بهره‌گیری خواهد شد.

از سرمایه‌گذاران در این زمینه استقبال می‌کنیم

سردار باقر‌زاده ادامه داد: در این رابطه سردار سرلشکر فیروز‌آبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اختصاص ‌100 میلیون تومان از محل اعتبارات در اختیار، نخستین گام را در این حرکت استکبار‌ستیزی برداشته است و انتظار می‌رود همه دستگاه‌ها، مسوولان و نهاد‌ها در این کار پیشگام شوند و به ما بپیوندند. ما نیز از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در این زمینه استقبال می‌کنیم.

وی با اشاره به اساس کلیات طرح این موزه تاکید کرد: در این موزه تصویری کلی از مبارزات اولیاء و انبیاء الهی در برابر شیاطین و قلد‌ران تاریخ به نمایش گذاشته می‌شود و در استمرار آن، تلاش ملت‌های تحت ستم که در برابر استکبار جهانی قد علم کردند را در قالب آثار فاخر هنری و معماری و با استناد به اسناد و مدارک متقن نمایش می‌دهیم.

وی پیش‌بینی کرد، این نقطه که یاد‌آور شکست هیمنه آمریکا در روز پنجم اردیبهشت‌ سال ‌1359 است به عنوان یک نقطه‌ عبرت که در آن معجزه‌ خداوند تحقق یافت برای همه‌ بشریت و همه‌ عصر‌ها و نسل‌ها قابل بهره‌برداری باشد و تصریح کرد: از سوی دیگر این منطقه می‌تواند به عنوان یک نقطه گردشگری در کشور مطرح شود، بنابراین بخش خصوصی نیز می‌تواند در این طرح سرمایه‌گذاری کند.

سردار باقر‌زاده با اعلام اینکه فراخوان بین‌المللی این طرح بزودی به مسابقه گذاشته خواهد شد، افزود: نتایج این فراخوان در روز ‌13 آبان‌ به اطلاع ملت ایران رسانده می‌شود.

محور طراحی موزه، خطبه ای از حضرت علی

وی مهمترین محور طراحی این موزه که سناریو اصلی آن را تشکیل می‌دهد بر محور خطبه ای از حضرت علی (ع) دانست که در آن به حاکمان ظالم توصیه می کند تا از واقع عبرت انگیز درس بگیرند و تاکید کرد: چون این فراز دستمایه‌ خوبی برای خلق آثار توسط هنرمندان است، ما نیز باید استکبار‌ستیزی را از این خطبه یاد بگیریم.

سردار باقر‌زاده با اشاره به اینکه در این موزه به مواردی مانند واقعه بمباران اتمی شهرهای هیروشیما و ناکازاکی ژاپن، زندان گوانتانامو، زندان ابوغریب، مبارزات مردم ویتنام، جنگ ‌33 روزه حزب‌الله لبنان با رژیم صهیونیستی، جنگ ‌22 روزه در غزه، مبارزات مردم کشورهای کوبا، شیلی، ونزوئلا و دیگر کشورهای آمریکای لاتین نیز پرداخته خواهد شد، اما مهمترین موضوع آن دفاع خداوند از ملت رشید ایران در صحرای طبس است.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در ادامه این نشست خبری اظهار داشت: تاکنون بخشی از تجهیزات مورد نیاز واقعه طبس از جمله اتوبوسی که به گروگان گرفته شده بود، خریداری و آماده شده است.همچنین هلی‌کوپتر‌های سیکورسکی و دیگر تجهیزات آن وافعه مهم نیز به محل ساخت موزه‌ منتقل خواهد شد.

خدای صحرای طبس هنوز زنده است

وی از نمایندگی‌های کشورمان در کشور‌های دیگر خواست با کشورهایی که تمایل به اهدای تجهیزات و یا اسناد و مدارک مورد نظر در ساخت این موزه دارند، همکاری کنند و ادامه داد: روز پنجم اردیبهشت‌ماه مراسم سی‌امین سالگرد شکست آمریکا در طبس با سخنرانی یکی از مقامات کشوری در محل مسجد شکر این شهر برگزار خواهد شد.

رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس همچنین پیام برپایی این موزه را برای آمریکا اینگونه ارزیابی کرد که خدای صحرای طبس هنوز زنده است و هیچ‌گاه نمی‌میرد و البته چنین خدای قوی و قهاری همواره در کمین مستکبران عالم است و لذا در به شکست کشانیدن آنها تردیدی نخواهد داشت.

هزاران نفر انسان آزاده می توانند امروز طوفانی قوی تر از صحرای طبس برپا کنند

وی تصریح کرد: اگر دیروز شن‌های طبس مامور بودند، امروز هزاران هزار انسان فداکار و آزاده آماده‌ هستند در راه اطاعت الهی جانفشانی کنند که به مراتب قوی‌تر و مرگبار‌تر از طوفان شن طبس است.

نکند به زعم شما برای هر عملیات باید رفراندوم برگزار می‌شد

سردار باقرزاده همچنین در پاسخ به سؤالی درخصوص اینکه افرادی قصد زیر سوال بردن دفاع مقدس را دارند، گفت: جنگ تحمیلی را مردم ایران اداره کردند و اگر کسی دفاع مقدس را زیرسوال ببرد در واقع یک ملت را زیر سؤال برده است.

وی با اشاره به اظهارات فردی که او را یکی از شخصیت‌های دانشگاهی می‌نامید مبنی بر اینکه باید نظر مردم در رابطه با انجام عملیات‌ها اخذ می‌شد، گفت: من به او گفتم نکند به زعم شما برای هر عملیات باید رفراندوم برگزار می‌شد.

تهيه وتنظيم توسط طلبه بسيجي وفرزند جانبازشهيد حجّة الاسلام حاج سيدرضاباقري پور

مديرسايت هدي بلاگ

www.hodarayaneh.org

www.hodablog.net

پایان مطلب/

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

argo iran u.s.a hostages embassy 1979 2013 hollywood oscar ben affleck canada rescue mission

خاطره‌ای از حضرت امام خمینی رحمه‌الله راجع به تسخیر لانه جاسوسی آمریکا را به روایت رهبر انقلاب

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *