تیتر خبرها
خانه / بخش 2) لانه جاسوسی آمریکا در ایران / 2)4) زندگی نامه شهداي گرانقدر دانشجوي پیرو خط امام / 2)4)8) شهيدعلي صبوري / زندگينامه شهيد مهندس علي صبوري از دانشجويان مسلمان پيرو خط امام

زندگينامه شهيد مهندس علي صبوري از دانشجويان مسلمان پيرو خط امام

 

شهيد بزرگوار علي صبوري در اسفند سال 1339 (هجري شمسي )در خانواده اي متوسط و مذهبي در شهر تهران ديده به جهان گشود . علي از همان اوان طفوليت با مجالس روضه و عزاداري سيد الشهدا (ع)آشنا گرديد و روح پاكش با تعليمات اسلام عزيز و با اهداف و مجاهدات پيامبر عزيز اسلام (ص) و ائمه هدي ، خصوصاً ابا عبدالله (ع) ممزوج و آميخته شد . شهيد عزيز از استعداد و هوش سرشاري برخوردار بود و اين ويژگي از اوان كودكي و خصوصاً دوران تحصيل ابتدائي در او نمايان بود. در دوران تحصيل از لحاظ درسي و اخلاقي در بين همكلاسي هايش ممتاز و نمونه بود بطوريكه پس از اتمام كلاس چهارم ابتدائي ،موفق شد سال بعد به كلاس هفتم دبيرستان (نظام قديم ) راه يابد . و درپايان همان سال تحصيلي در ميان شاگردان رتبه اول را حائز گردد .

 

حضور جو مذهبي و ضد رژيم منحوس پهلوي، در منزل و نيز دور بودن از تبليغات مسموم رژيم بواسطه تحريم وسائل ارتباط جمعي و حضور فعال وي در مجالس وعظ و عزاداري ابا عبدالله (ع) شخصيت واقعي علي را از كودكي شكل داد و علي در اين فضا رشد كرد و روح بزرگ و متلاطم خود را سمت و هدف بخشيد تا نهايتاً انجام خوشي چون شهادت نصيب او شد .

 

شهيد صبوري در سال 1357 يعني در اوج انقلاب، پس از شركت در گزينش دانشجو در رشته معدن دانشگاه صنعتي اميركبير (پلي تكنيك) پذيرفته شد. پس از ورود به دانشگاه از همان ابتدا با عضويت و فعاليت در سازمان دانشجويان مسلمان دانشگاه، به مبارزه ي جدي و مستمر با نظام طاغوت پرداخت. با اوج گيري انقلاب پرشكوه اسلامي علي خودرا كاملا در اختيار انقلاب قرار داد و از آن روز تا لحظه شهادت از بذل مال و جان در راه اسلام و انقلاب و جمهوري اسلامی دريغ نورزيد. فعاليتهاي او در محل، از جمله تشكيل كتابخانه و مبارزه با عناصر منحرف و فعاليت شديدي در مسجد محل از ياد اهالی محله نخواهد رفت، فعاليت علي در محل بحدّي بود كه عليرغم جواني و كمي سن بودن وی بعنوان يكي از اعضاي شوراي هيئت امناي مسجد محل پذيرفته شد .

 

در زمان شكل گيري انقلاب اسلامي علي شب و روز در فكر مبازره بود . و در تظاهرات در تهران و حتي ديگر شهرها شركت فعّال داشت، علي به يك شهر وابسته نبود، هر جا كه جرقه ي از انقلاب پديد آمد علي بسرعت به آنجا مي شتافت و در شعله ور كردن انقلاب تلاش مي نمود. يكبار در حين تظاهرات توسط مزدوران شاه دستگير شد، ولي پس از دستگيري در ريو ارتشي ، با مزدوران به كتك كاري پرداخت .

 

 پس از پيروزي انقلاب اسلامي و با باز شدن دانشگاه ها، كه در آن زمان صحنه تاخت و تاز گروهك هاي ملحد و منحرف شده بود، علي در هدايت و راهنمائي تازه واردان و بر حذر داشتن آنان از دام هاي رنگارنگ اين دسته جات وابسته تلاش و سعي بسياري مي نمود بطوريكه از طرف سازمان دانشجويان مسلمان و دانشگاه مسئول كار كردن با دانشجويان ترم اول شد .

 

همزمان با تسخير انقلابي لانه جاسوسي و مركز فساد امريكاي جنايتكار توسط دانشجويان مسلمان پيرو خط امام شهيد صبوري همراه با جمع دانشجويان در ايجاد انقلاب دوم (بفرموده ي حضرت امام ) نقش فعال و موثر خود را ايفا نمود .

 

       علي در لانه جاسوسي مقداري از وقت خود را مصروف نگهداري از جاسوسان گروگان ميكرد و باقيمانده وقت خود را به مطالعه كتابهاي اسلامي و سياسي خصوصا كتب شهيد آيت الله مطهري اختصاص مي داد، جنب و جوش و پشتكار علي عاملي بود كه هيچگاه اوقات فراغت خود را بيهوده تلف ننمايد . بطوريكه از اين جهت در بين دوستانش معروف و مشهورشده بود.

 

       همزمان با تجاوز نظامي رژيم بعثي عراق به ميهن اسلامي كلاسهاي آموزشي تئوري نظامي و نيز اردوهاي چند روزه عمليات نظامي توسط دانشجويان ترتيب داده مي شد ،شهيد عزيز با علاقه و پشتكار زياد از اين كلاسها و اردوهاي آموزشي و نظامي خود را در تعلم فنون و عمليات نظامي و بكارگيري سلاحهاي مختلف نمايان ساخت اكنون پس از شهادت اين بزرگوارما درمي يابيم كه آن همه جدّيت و تلاش براي چه بود ،جز اين نبود كه او نياز انقلاب و جمهوري اسلامي را به داشتن نيروهاي رزمنده ماهرو درعين حال متّعهد و مؤمن بخوبي دريافته بود، بعداً نيز ديديم كه علي مهارت نظامي خود را در خدمت دستگيري عناصر ملحد و منحرف در جبهه داخلي و نيز در خدمت نبرد با دشمن كافر در در جبهه خارجي قرار داد .

 

هنگامي بر اساس مصالح آنروز جاسوسان در شهرهاي مختلف توزيع شدند، علي براي حفاظت از آنان به قم اعزام شد، و در آنجا علاوه بر انجام وظيفه اصلي خود به كارهاي فرعي ديگر از جمله تشكيل انجمن اسلامي دانش آموزان و همكاري با سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در بر پائي نمايشگاه پرداخت.

 

شهيد صبوري از جمله برادارني بود كه تا آخرين روز گروگان بودن جاسوسان دست از انجام وظيفه نكشيد و همانگونه كه خصلت او بود ،كار را تا پايان آن ادامه داد.

 

پس از آن به جهاد دانشگاهي دانشگاه پلي تكنيك پيوست و مسئوليت واحد فرهنگي و عضويت در شوراي مديريت جهاد دانشگاهي را بعهده گرفت، علي در سنگر دانشگاه آنچه در توان داشت گرفت با اخلاص و ايثار تمام براي پيشبرد انقلاب فرهنگي و اسلامي كردن جو دانشگاه و زدودن آن از عناصر ملحد و منحرف بكار گرفت، و آنچنان خوش درخشيد كه پس از شهادتش بپاس خدمت صادقانه و عاشقانه اش كتابخانه مرکزی دانشگاه را بانام پاك او مزين نمودند          “كتابخانه مرکزی شهيد علي صبوري”

 

 علي هنگاميكه در دانشگاه انجام وظيفه مي كرد از جبهه و جنگ نيز غافل نبود ،بطوريكه در عمليات فتح المبين و رمضان شركت كرد، با شروع عمليات های والفجر شهيد صبوري كاملاً به جبهه پيوست و نبرد با رژيم بعثي را بعنوان مسئله اصلي و پيشه اصلي خود برگزيد ،در عمليات والفجر 1 از ناحيه سر جراحت برداشت ولي چون مسئوليت يكي از محورهاي عمليات با بود تاچند روز پس مجروح شدن به پشت خط براي مداوا ي سرپائي بلافاصله به خط مقدم جبهه باز گشت . پس از پايان اين عمليات او كه از خود شايستگي و استعداد زيادي نشان داده بود مسئوليت واحد مهندسي رزمي لشكر محمد رسول الله را پذيرفت و تال لحظه شهادت در اين سمت بخوبي انجام وظيفه نمود . علي يكبار كه پس از عمليات به تهران آمده بود ،در ملاقات خصوصي با حضرت امام اشك فراوان ريخته بود بطوريكه صداي گريه اش بلند شد و از امام تقاضاي دعا باري شهادت نموده بود .پس از ملاقات با حضرت امام به مشهد رفته بود و در پاسخ به سئوال يكي از دوستان كه از او علت رفتن به مشهد را جويا شده بود ، گفته بود براي خداحافظي با امام رضا (ع) به مشهد رفته بودم.

 

او هميشه بخاطر رعايت حال مادرش كه از ناراحتي قلبي رنج مي برد ، از بيان فعاليت خود در جبهه و خداحافظي طولاني خودداري مي‌كرد ، ولي آخرين باري كه عازم جبهه بود بگونه اي ديگر رفتار كرد. مادر را آغوش گرفت و گفت : مادر اگر مي خواهي حضرت زهرا از شما راضي باشد صبر كن ! و آن بار وداعي عارفانه با مادر و خانواده خود كرد و همه احساس كردند كه رفتن اين بار علي مثل رفتن هاي قبل نيست

 

              در چه انديشه اي !:غم مخور !                                    وعده وصال يار نزديك است …..

 

 

 

شهيد صبوري به جبهه بازگشت.بنده اي از بندگان صالح خدا كه از آن هنگام كه خود را شناخت پا در ميدان مبارزه با ستم و ستمگران گذاشت و از تمام صحنه هاي مبارزه سر فراز و فاتح بيرون آمد. اكنون بسان فولاد آبديده ومستغني از بسياري از اشيا شده بود ،و گوئي خود را براي نيل به احدي الحسنين مهيا مي كند و در پي آنست كه از آخرين آزمون خداوندي نيز پيروز و مقبول بدر آيد و به فوز عظيم حضور در ضيافت … نايل آمد .

 

 عمليات خيبر نقطه اوج تلاش و كوشش علي بود و علي در اين عمليات هر آنچه در توان داشت خالصانه ايثار كرد .

 

…او تمام تجهيزات مهندسي رزمي را بسرعت از غرب به پادگان دو كوهه منتقل كرده و پس از سازماندهي نيروها شروع به جذب و آموزش نيروها كرد .در شرايط طاقت فرساي كار او از كار عقيدتي و آموزشي فرهنگي نيروها غافل نبود و در شرايطي كه هنوز دسترسي به يك روحاني نبود خود هر روز صبح نيروها را جمع و براي آنان سخنراني مي كرد .

 

شهيد در ضمن كار بسيار جدي و سختگير ولي در عين حال مهربان و رئوف بود . سعي مي كرد كه نيروهاي واحد خود را همواره تحت نظر داشته باشد .او درمدتي كه مسئول بود ،نمونه خوبي از مديريت و كار با ديگران را ارائه داد ه بود چند روز قبل از شهادت گفته بود :يك مسئول اگر بخواهد مسئول نمونه اي باشد بايد اگر در چادری پتو کم بود، فرد مسئول بايد  بدون پتو شب را بسر برد. در اين اواخر بسيار كم غذا و كم خواب شده بود .اكثر شبها 3يا 4 ساعت بيشتر نمي خوابيد .

 

باشروع عمليات خيبر او بسرعت نيروها را آماده كرد. در شب اول با موفقيت تمام توانست 5 كيلومتر خاكريزبزند در حاليكه آتش دشمن بسار شديد بود دو روز قبل از شهادت پس از اصلاح و استحمام ، تلفني آخرين خداحافظي را با خانواد ه خودكرد .

 

 شب قبل از شهادت مسئول زدن پل برروي كانال هاي آب شده بود كاري كه سه شب پياپي غير ممكن گرديده بود . او كه همواره در كارها همه جوانب را مي سنجيد اين بار نيز در حدّ يك مسئول پر تلاش و فداكار جلوه نمود او براي اطمينان از حسن انجام كار و امنيت لازم سه مرتبه از معبر مشخصي كه بچه ها باز كرده بود ند عبور كرد و خود را به كانال و خاكريز عراقي رساند، پس از كسب اطمينان از مرتب بودن كارها و باز بودن معبر دستور حركت به نيروها را داد. البته قبل از حركت، دشمن معبر را زير رگبار گلوله هاي  توپ و خمپاره و مسلسل گرفت ، در همين زمان به او اطلاع داده شد كه راه از روي دژ قسمت جنوبي هور العظيم باز شده است لذا نيروها و دستگاهها را براي خاكريز زدن به سمت مناطق آزاد شده از روي دژ حركت داد و در نتيجه او بسرعت نيروهاي خود را آماده و به خط اول رساند ،شهيد صبوري با آن همه خستگي و بيخوابي روحيه و رفتار ديگري پيدا كرده بود او برخلاف هميشه كه دائماً در جنب و جوش و تكاپو بود ، اكنون با وقار و آرام مي نمود شب قبل از عمليات يكي از برادران با حال گريه از شهيد خداحافظي می كرد، و علي پاسخ گريه او را با لبخندي پر معني داده بود .

 

در ساعت 6 كه تازه هوا روشن شده بود ، بشدّت احتمال خطر مي رفت ولي نيروهاي تحت نظر او شروع به خاكريز زندن كردند و تا ساعت 5/8 كه پاتك هاي دشمن شروع شد، تعداد قابل توجّهي خاكريز زده شده بود. علي دراين لحظات حساس كه دشمن نيروها را زير آتش شديد گرفته بود، بسيار خونسرد و مطمئن مي نمود و حتّي با يكي از برادران كه شب پيش بعلّت مسئله اي تند شده بود، در آن موقع در زير آتش شديد دشمن مزاح و شوخي مي كرد .

 

 شهيد صبوري تا ساعت 5/4 بعد از ظهر آنروز در مقابل آتش دشمن استقامت كرد و خاكريز هاي بسياري را مهيا كرد پس از آن كمال آرامش در سايه يك دستگاه لودر آخرين نماز خود را خواند و راز و نياز آخرين را با معبود خويش به انجام رساند و پس از آن براي باز سازي نيروها و هماهنگي با شهيد حاج همت قصد بازگست به عقب جبهه ها را  نمود لذا در قسمت عقب وانت تويوتا سوار شد هنگامي كه تويوتا از روي دژ عبور ميكرد ، دشمن بعثي آنجار را باتير مستقيم تانك و گلوله هاي ماليوتكا زير آتش شديد گرفته بود.

 

… شهيد علي صبوري مجاهد پر تلاش و خستگي ناپذير پس از عمري مجاهدت در راه حق مورد اصابت مستقيم موشك ماليوتكا قرار مي گيرد و سينه اش را سراسر مي شكافد و آناً جان به جان آفرين تسليم مي نمايد .

 

 …آري عاقبت سينه علي شكافت سينه اي كه درون آن قلبي رئوف و عطوف نهفته بود قلبي كه در دوران عمر كوتاهش براي اسلام و حق مي طپيد .پيكر پاك علي پس از شهادت براستي ديدني بود … سينه اي سراسر بشكافته و سيمائي گشاده و خندان.علي عاقبت جان بر سر پيمان با ربّ العالمين نهاد و در ضيافت الله حضور يافت تا از نعمات و رضوان الهي بهره مند شود.

 

روحش شاد و راهش پر رهرو باد

 

 

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

ویژگیهای روحی و اخلاقی شهید عزیز علی صبوری از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام و دانشجوی دانشگاه امیرکبیر

ویژگیهای روحی و اخلاقی شهید عزیز علی صبوری از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام و دانشجوی دانشگاه امیرکبیر

بسم الله الرحمن الرحیم ویژگیهای روحی و اخلاقی شهید عزیز علی صبوری از دانشجویان مسلمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *