تیتر خبرها

زندگینامه شهید مهندس مهدی رجب بیگی دانشجوی پیرو خط امام

 شغل : عضو جهاد سازندگي

سن : 24 سال

وضعيت تأهل : مجرد

محل شهادت : خيابان صبا جنوبي

تاريخ شهادت : 5/7/1360

زندگينامه …

در سال 1336 در شهر دامغان ديده به جهان گشود و سپس به اتفاق خانواده اش به تهران عزيمت كرد و از آغاز زندگي در محله هاي فقيرنشين تهران ، طعم فقر و محروميت را چشيد و با تمامي مشكلات و كمبودها تحصيلات ابتدايي و متوسطه را با موفقيت تمام پشت سر گذاشت .

در جميع مراحل تحصيلي شاگردي ممتاز بود و همواره مشتاق مطالعه به ويژه در زمينه كتب مذهبي بود و شخصيت والايش با تأثير از اينگونه مطالعات شكل گرفت . به مستضعفان محبتي خاص داشت و اين ويژگي در طول دوران زندگيش به خوبي بارز بود .

وي از دوران نوجواني با درك روح عرفاني عبادت و راز و نياز با پروردگار خويش در دل شب قلب و روح خود را به نور ايمان روشن ساخت . نوري كه همچون چراغي راهنماي او در فراز و نشيب هاي زندگي دنيا بود .

در سال 1354 به دانشكده فني دانشگاه تهران راه يافت و در رشته مهندسي راه و ساختمان به تحصيل مشغول گشت . از همان ابتداي ورود به دانشگاه به همراه ساير برادران مسلمان به فعاليت هاي صنفي سياسي روي آورد و در اواخر سال اول دانشگاه به عضويت شوراي دانشجويي دانشكده انتخاب شد و اين مسئوليت را تا سال 1358 و آغاز انقلاب فرهنگي عهده دار بود و همچنين مسئوليت كتابخانه اسلامي دانشجويان فني را نيز بر عهده داشت و به ورزش كوهنوردي نيز علاقمند بود و در برنامه هاي كوهنوردي دانشجويان مسلمان شركت مي جست .

در دوران حاكميت طاغوت با وجود اختناق موجود ، مسئوليت خود را در قبال اسلام با پخش اعلاميه در دانشكده و شركت در تظاهرات دانشجويي و اداره فعاليت هاي سياسي _ صنفي دانشگاه انجام مي داد و در دوران شكوفايي انقلاب اسلامي در مبارزات گسترده مردم حضوري فعال داشت و در برپايي و سازماندهي تظاهرات و راهپيمايي ها ، ايثارگونه شركت مي جست .

در اواخر سال 1357 و با توجه به حضور دائمي مردم در صحن دانشگاه ، به نمايش فيلم و اسلايد و عكس براي مردم مي پرداخت و در يكي از مساجد تهران نيز فعاليت مي كرد و پس از پيروزي انقلاب و گشايش مجدد دانشگاه و تشكيل سازمان دانشجويان مسلمان دانشكده فني ، مسئوليت انتشار نشريه دانش آموزي ” هجرت ” را بر عهده گرفت .

با جريان ها و مسائل سياسي داخل و خارج از كشور آشنايي كامل داشت و با تسلط و قدرت كم نظيري قادر بود پيچيده ترين مسائل را تحليل و با قلمي شيوا تحرير نمايد . پس از پيروزي انقلاب به خدمت در آموزش و پرورش روي آورد و شغل شريف معلمي را در جنوب شهر تهران برگزيد .

 

به دانش آموزان خود مي گفت : ” آيا مي دانيد براي چه پشت اين ميز نشسته ايد ؟ براي آن كه بتوانيد عنصري مفيد در جامعه جهت رسيدگي به درد محرومين كه خود نيز از آنان هستيد ، باشيد . بتوانيد در يك پست حساس انقلابي فعال باشيد و خود كه از قشر مستضعفين هستيد باري از دوش مستضعفان برداريد .”

به هنگام آغاز انقلاب دوم ، او از پيش قراولان دانشجويان مسلمان پيرو خط امام در تسخير لانه جاسوسي آمر يكا در تهران بود و در مدت يك سال و اندي كه اين مركز توطئه و فساد و جاسوسي در تسخير آنها بود ، مسئوليت هاي حساس ، همچون مسئوليت برگزاري و انجام گردهمايي را بر عهده داشت .

همچنين از طرف دانشجويان در مراسم عبادي _ سياسي نماز جمعه سخنراني مي نمود و در چندين نوبت نيز اطلاعيه هاي افشاگرانه آنان را قرائت نمود . فروتن ، متواضع و با تقوا بود و آتش عشقي عميق به اسلام و امام در دلش زبانه مي كشيد و به او در فعاليت هاي خستگي ناپذيرش حرارت مي بخشيد .

شهادتنامه …

مهدي رجب بيگي عضو فعال جهاد سازندگي يكي از تسخير كنندگان لانه جاسوسي آمريكا ، مبارز خستگي ناپذير جبهه ضد استكباري و خصم آشتي ناپذير همه دشمنان اسلام ، در روز 5 مهر 1360 در بلواي شوم منافقين به درجه رفيع شهادت نائل آمد .

پزشكي قانوني علت شهادتش را به شرح زير گزارش كرده است :

” علت مرگ اصابت گلوله و يا مواد منفجره به شكم و سينه و دست چپ كه شكستگي دست چپ (ساعد) دارد و قسمتي از روده ها از محل آسيب شكم خارج شده … “

از مرگ او فقط استكبار جهاني شاد شد و بس . اما قسم به صبح پيروزي اسلام كه دشمنان اسلام تقاص اين خون پاك را به سختي پس خواهند داد . يادش گرامي باد .

شعر زير سروده اي از شهيد مهدي رجب بيگي است . از او وصيت نامه اي بر جاي نمانده است ، اما اين شعر بهتر از هر وصيتنامه اي گوياي راه خونبار و خصايص اخلاقي و انساني اوست .

خون شدم دلم خدايا ، رحمي نما به حالم ، از دوري رفيقان آشفته شد خيالم

تا قله هدايت ، ياران من برفتند ، گم گشته ام خدايا در كوچه ظلالم

همچون پرنده عاشق ، من عاشق پريدن ، اندر غم شهيدان بشكسته هر دو بالم

…………

از شاهدان تاريخ ديدار تازه گردد ، فالي گرفته ام دوش ، خوبين نمود فالم

آيم به سوي جنت تا رويتان ببينم ، مهمان شوم شما را گر حق دهد مجالم

مزار شهيد : بهشت زهرا ، قطعه 24 ، رديف 97 ، شماره 4

 

 

 

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

میرویم تا خط امام بماند. شهید مهدی رجب بیگی از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام

میرویم تا خط امام بماند. زندگی نامه شهید مهندس مهدی رجب بیگی از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام

میرویم تا خط امام بماند. شهید مهدی رجب بیگی از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *