تیتر خبرها

تغيير مواضع برخي تسخير كنندگان لانه جاسوسي انحرافي است

 

رجايي‌فر: تغيير مواضع برخي تسخير كنندگان لانه جاسوسي انحرافي است

گفت‌وگوي تفصيلي با فارس با يكي از فاتحان لانه جاسوسي؛

خبرگزاري فارس: دبير كل استشهاديون گفت: انقلاب با همان معيار اول عمل مي‌كند و اگر برخي دوستان تسخير كننده لانه جاسوسي مورد بي‌مهري انقلاب قرار مي‌گيرند به دليل انحرافاتي است كه در مواضع خود آنها ايجاد شده كه دليل آن انگيزه‌هاي سياسي، اقتصادي يا رواني و دلخوشي‌هاي بي‌جا است.

 

به گزارش خبرنگار سياسي باشگاه خبري فارس«توانا»، سفر باراك اوباما به آسيا و اعتراضات خياباني مردم و دانشجويان هند و اندونزي به حضور وي در اين كشورها، از آگاهي مردم جهان نسبت به سياست هاي استعماري آمريكا در جهان حكايت دارد، شايد شديدترين اعتراض به سياست‌هاي مداخله جويانه در كشوري مربوط به دانشجويان مسلمان پيرو خط امام باشد كه سفارت آمريكا را در تهران به مدت 444 روز در تسخير خود داشتند.

 

ساعت 10 صبح 13 آبان 1358 توجه مردم خيابان‌هاي اطراف سفارت آمريكا به 400 نفري جلب شد كه آمده بودند سفارت آمريكا را در اعتراض به دخالت‌هاي اين كشور در ايران اشغال كنند.

 

تسخير سفارت كشوري هرچند جزو موارد نادر و غيرديپلماتيك در روابط كشورها است اما اهميت و دليل تسخير سفارت آمريكا وقتي بيشتر مي‌شود كه از اتاق‌هاي اين سفارتخانه اسنادي به دست آمد كه باعث تعجب مردم و اثبات ادعاي دانشجوياني شد كه آمده بودند دست آمريكا را رو كنند.

 

خانم فروز رجايي فر، متولد انديمشك و ورودي مهر 1354 دانشگاه پلي تكنيك اميركبير و جزو 400 دانشجويي است كه در تسخير لانه جاسوسي نقش فعال داشته، اشغال لانه جاسوسي به آن ميزان در زندگي رجايي فر تاثير داشت كه وي رشته مهندسي پليمر را در مقاطع بالا ادامه نداد و رشته علوم سياسي را براي مقطع ارشد و دكترا برگزيد.

 

رجايي فر اكنون دانشجوي دكتراي علوم سياسي دانشگاه تهران است و هدف خود را از ادامه تحصيل در رشته علوم سياسي را دگرگوني‌ها و انحرافاتي عنوان مي‌كند كه از دوره هاشمي آغاز و باعث حاكم شدن انديشه‌هاي غربي در كشور و فاصله گرفتن از ادبيات اصيل انقلاب شد.

 

گفت‌وگو با رجايي فر در آبان هر سال به دليل مطرح شدن سوالاتي كه به اقتضاي زمان مطرح مي‌شود جالب و خواندني است كه در زير متن كامل آن مي‌آيد:

 

* فارس: خانم رجايي فر، چطور شد به اين نتيجه رسيديد كه لانه جاسوسي را تسخير كنيد و هماهنگ كننده اين اقدام چه گروه يا شخصي بود؟

 

رجايي فر: در دو هفته آخري كه منتهي به اشغال لانه است و بعد از انتقال شاه به آمريكا، امام (ره) در موضعگيري‌ها و پيام‌هاي خودشان، حملات شديدي را عليه آمريكا آغاز كردند و در همان زمان جريان ديگري در كشور حاكم اجرايي بود كه در حال بازسازي روابط و مناسبات و تمديد قرارداد با آمريكا به همان نحوي بود كه در زمان شاه جريان داشت و به اين قائل نبود كه آمريكا شيطان بزرگ است.

 

اين جريان حاكم بر كشور بر اين تفكر بود كه مبارزه، مبارزه‌اي ضد استبدادي بود كه با سقوط شاه به پايان رسيده و بايد به جريان عادي روابط با جهان برگرديم و اين در حالي بود كه در راس اين جهان، قطب‌هاي استكباري وجود داشت و آمريكا نيز ابرقدرتي بود كه به مدت 25 سال، جنايات شاه در ايران متكي به حمايت آمريكا بود و اين حمايت نيز به دليل برآوردن خواسته‌ها و منافع آمريكا توسط شاه در ايران و منطقه بود.

 

شكاف بين نيروهاي اجرايي نظام و مواضع حضرت امام (ره) بچه‌ها را واداشت كه به عنوان نيروهاي هوشيار و پيشگام جامعه در حركت انقلابي به فرمان امام (ره) لبيك گويند و حمله به سفارت آمريكا براي استرداد شاه، بر اساس مطالباتي بود كه از فرمايشات حضرت امام خميني (ره) قابل استنباط بود.

 

* فارس: خود حمله‌كنندگان استنباط كردند؟

 

رجايي فر: بله، 400 نفر حمله كننده به سفارت چنين استنباط كردند، در آن زمان بچه‌هاي مسلمان تشكل‌هايي به شكل انجمن اسلامي داشتند _ مثل الان خيلي تشكيلاتي و منظم نبود و انتخابات نداشتند _ و شورايي به نام «تحكيم وحدت حوزه و دانشگاه» تشكيل داده بودند تا انجمن اسلامي دانشگاه‌ها با روحانيت جوان در كنار هم قرار گيرند و روابط دانشگاهي‌ها با حوزوي‌ها را توسعه داده و اهداف انقلاب را بر مبناي فقه حوزوي تعقيب كنند.

 

در شوراهايي كه تشكيل مي‌شد از هر دانشگاهي يك نماينده حاضر بود و در يكي از آنها حمله به سفارت آمريكا مطرح شد كه نمايندگان برخي دانشگاه‌ها با آن مخالفت كرده بودند ولي 4 دانشگاه _ دانشگاه‌هاي ملي (شهيد بهشتي)، اميركبير، صنعتي شريف و تهران _ اين اقدام را پذيرفته و عملي كردند كه از هر يك از دانشگاه‌ها تقريبا 100 نفر براي حمله معرفي شده بود.

 

* فارس: لانه جاسوسي چطور تسخير شد؟

 

رجايي فر: ساعت 10 صبح حمله شروع شد و بعد از ورود به محوطه سفارت، دانشجويان تا ساعت 13، اطراف ساختمان مركزي جمع شده بودند و تنها شعار مي‌دادند و به دنبال راه ورودي به داخل سالن مركزي بودند تا اينكه دانشجويان متوجه شدند از زيرزمين راه وجود دارد و بعد از كندن نرده‌هاي پنجره زيرزمين به ساختمان مركزي وارد شدند كه در ابتدا اعضاي سفارت با گاز اشك‌آور مقاومت كردند ولي بالاخره نتوانستند مقاومت كنند و تسليم شدند.

 

* فارس: از سفارت چه اسنادي به دست آمد؟

 

رجايي فر: بسياري از اسناد را سعي كرده بودند از بين برند و برخي از اسناد نيز پودر شده و به هيچ وجه قابليت بازيابي نداشت.

 

اسنادي كه پودر شده بود اسناد خيلي مهمي بودند كه از دست رفت؛ اسنادي نيز بودند كه به صورت رشته رشته در آمده بودند و دانشجويان تصميم گرفتند اين رشته‌ها را به هم چسبانند و از آنجايي كه اين امر مورد استقبال مردم بود گروهي از دانشجويان و حتي دانش‌آموزان تصميم گرفتند اسناد را به هم بچسبانند برخي از اسناد نيز بود كه طبقه‌بندي پايين‌تري داشت و شايد هنوز وقت آن نرسيده بود كه پودر شود.

برخي اسناد به دست آمده درباره جاسوسي آمريكا از شوروي بود.

 

* فارس: آيا فكر مي‌كنيد، تسخير لانه جاسوسي تا اين اندازه اهميت داشت كه به ادعاي آنها ايران تحريم شود؟

 

رجايي فر: وقتي كه شما تحريم مي‌شويد مزيت خاصي را از دست مي‌دهيد ولي وقتي نظام به خطر مي‌افتد اصل نظام را از دست مي‌دهيد در تحريم نقطه‌اي از دست مي‌رود و تحريم‌كنندگان مي‌گويند مثلا به شما هواپيما نمي‌دهيم كه اين جزئي از نيازهاي يك نظام است.

 

سرنوشت اسلام با سرنوشت اين نظام گره خورده و اگر اين نظام به دليل سهل‌انگاري يا معادلاتي كه در ذهنمان مي‌سازيم كه تحريم‌ها ضرر دارد از بين رود، امانتي كه اسلام به دست اين نظام سپرده به خطر مي‌افتد.

 

اسلام در حال حاضر در جمهوري اسلامي خلاصه شده و اسلام اصيل و محمدي و قرائت حضرت امام (ره)، صحيح‌ترين اسلامي است كه در حال عرضه است و آيا ما راضي بوديم كه امام حسين عليه‌السلام زمان را ذبح كنيم و در برابر دو اسب بگيريم؟

 

* فارس: تسخير لانه جاسوسي چه تاثيري در آغاز جنگ تحميلي داشت؟

 

رجايي فر: موثر بوده، برخي اصرار دارند بگويند نشانه‌هايي از قبل وجود داشته؛ حتي اگر نشانه‌هايي بوده بر مي‌گردد به اينكه آنها مايل به براندازي نظام جديد و انقلابي ايران بودند.

 

استكبار به دنبال راه‌هاي مختلف براي براندازي نظام بود و تا زمان تسخير لانه جاسوسي، در عمل پروژه ايجاد آشوب در نقاط مرزي و استان‌هاي حاشيه‌اي و مناطق اقليت نشين را دنبال مي‌كرد كه وقتي لانه جاسوسي اشغال شد پروژه‌هاي آنها نيز متوقف شد چون لانه فساد و جاسوسي از بين رفت.

 

بعد از اينكه طراحي توطئه‌ها و دسيسه‌ها به شكل فيزيكي از دست آمريكا خارج شد آنها گزينه‌اي را كه گاهي به آن فكر مي‌كردند و هنوز هم به آن فكر مي‌كنند و آن حمله نظامي به ايران است پررنگ‌تر شد.

 

در جريان حمله عراق به ايران، شخصيت صدام پتانسيل‌ خوبي براي اين ماجرا داشت كه وارد چنين بازي خطرناكي شد.

 

شروع جنگ نقطه‌اي بود كه براي آمريكا اميد ايجاد مي‌كرد تا اسلام سياسي حاكم شده بر ايران را به اسلام مخصوص تشيع محدود كند و عنوان كند كه اسلام در رويارويي با جهان عرب و اهل سنت است و جنگي را بين عرب و عجم سازماندهي كند و آن را به مناسبات ايدئولوژيكي تسري دهد.

 

* فارس‌: مخالفين تسخير لانه جاسوسي عنوان مي‌كنند كه حمايت حزب توده از اين حركت نشان مي‌دهد تسخير لانه از ابتدا با هدف براندازي دولت موقت بوده است.

 

رجايي فر: در شرايط كنوني بحث و تحليل‌هاي خيلي بي‌مايه و غلطي نسبت به اين ماجرا در حال اتفاق افتادن است و برخي ادعا مي‌كنند كه دولت موقت با اين حركت مخالف بود يا از آن انتقاد كرد.

 

اسناد و روزنامه‌هاي باقيمانده نشان مي‌دهد كه كوچكترين مخالفتي با اين حركت نشده و حزب توده و انواع چپي‌ها_ پيكاري، مائويي، آلبانيايي و …_ گروه‌هاي مسلمان و ليبرال آن را تاييد كرده‌اند و دولت موقت نيز اين حركت را تاييد كرده است.

 

بعد از اينكه اسنادي از لانه بيرون آمد و آقاي امير انتظام دستگير شد، انتقادات از تسخير لانه شروع شد در حالي كه قبل از آن اينگونه نبود و همه از اشغال لانه جاسوسي حمايت كردند.

 

* فارس: حتي دولت موقت؟

 

رجايي فر: بله، خود آقاي يزدي گفت كه اشغال واكنشي به كارهايي است كه آمريكا با ما كرد و 25 سال جنايت كرده‌ و مردم ايران عصباني شده‌اند.

 

هيچ كس انتقادي نكرد، ما هم شنيده‌ايم كه برخي از روحانيت مبارز و آگاه در اقدامات محافظه‌كارانه‌اي در داخل شوراي انقلاب و بعد از سقوط دولت موقت انتقاداتي مي‌كردند و بر اين اعتقاد بودند كه بايد اين مسئله را جمع كرد و به اين طريق از انقلاب حفاظت كرد كه اين نگاه هيچ وقت علني نبود.

 

در برابر فرمايشات محكم امام (ره) درباره دانشجو‌ها و آمريكا، هيچ‌كس نمي‌تواند اظهار كند كه با تسخير لانه جاسوسي مخالفم و اين سخنان مطرح شده مبني بر مخالفت عده‌اي مبتني بر خواب و رويا است و چنين چيزي اتفاق نيفتاده است.

 

جزب توده نيز از تسخير لانه حمايت كرد كه طبعا به منافع شوروي نظر داشته و اين اشكالي ندارد و آنها نگاه خودشان را داشته‌اند.

 

اين درست است كه ما به آمريكا ضربه زديم و اين ضربه به نفع شوروي بود و شوروي هم به اين دليل به تحريم ايران در شوراي امنيت سازمان ملل راي منفي داد، اما 2 ماه بعد از اشغال لانه جاسوسي، شوروي به افغانستان حمله كرد كه ما با آن مقابله كرديم و نگفتيم چون به آمريكا ضربه زده‌ايم شوروي ديگر دوست ما است و هر كاري شوروي كند ما آن را تائيد مي‌كنيم.

 

حتي آقاي ولايتي گفته‌اند شوروي زماني از ما خواست كه اگر دست از انتقاد عليه اشغال افغانستان برداريد به عراق سلاح نمي‌دهيم كه نظام اعلام كرد كه نمي‌توانيم از وظيفه خود كه حمايت از افغانستان است دست برداريم.

لذا ما كه در مقابل آمريكا ايستاديم، همزمان در برابر شوروي نيز ايستاديم و اين امر موجب نشد از آمريكا جدا شده و به دامن شوروي بيفتيم.

 

هر وقت در برابر آمريكا ايستاده‌ايم به نفع مقابله‌كنندگان با آمريكا بوده كه شوروي نيز از اين جريان مستثني نيست و اينگونه نيست كه كسي بخواهد از اين موضوع خوشحال باشد و به نظام اين را نسبت دهد كه با اين اقدام خود را در دامن شوروي انداخت.

 

* فارس: آيا ايده اشغال لانه جاسوسي، ادامه ايده چريك‌هاي فدايي خلق بود كه در 25 بهمن 1357، سفارت آمريكا را اشغال كرد؟

 

رجايي فر: مسلما نبود، آنها از نگاه خود دست به چنين اقدامي زدند كه ديدگاهي مثلا ضد‌امپرياليستي و شايد به دستور نيروهاي چپ و به قول خودشان «برادر بزرگ» بود، اما كاري كه ما انجام داديم لبيك به پيام‌ها، فرياد‌ها و خواسته‌هاي حضرت امام (ره) بود و اينگونه نيست كه كسي بتواند انگيزه ما را با انگيزه چريك‌هاي فدايي خلق مقايسه كند.

 

تسخير لانه جاسوسي اين دستاورد را نيز داشت كه داعيه ضدامپرياليستي را از دست چپي‌ها درآورد و علم ضدامپرياليستي بودن را نيروهاي مسلمان به دست گرفتند.

 

چپي‌ها در اوايل انقلاب مدعي بودند كه شما انقلاب كرده‌ايد ولي امپرياليست اصلي سر جاي خود مانده و با آن جنگي نداريد و در حال صلح هستيد كه وقتي لانه اشغال شد علم از دست آنها در آمد، چون آنها حرف مي‌زدند ولي ما عمل كرديم كه در اين مسير امام (ره) نيز ما را حمايت كرد كه بالاترين مرجع سياسي، مذهبي و بنيانگذار نظام بود و ايشان تاكيد كرد كه در مقابل آمريكا بايد بيشتر از اين نيز ايستاد.

 

ضرري كه نيروهاي چپ در اشغال لانه جاسوسي كردند اين بود كه آن پيشگامي و داعيه‌هاي آنها نسبت به امپرياليسم عقيم ماند.

 

* فارس: وقتي كه لانه جاسوسي را تسخير مي‌كرديد و در جريان اشغال آن نقش داشتيد، آيا فكر مي‌كرديد دست به چه اقدام مهمي زده‌ايد كه در تاريخ ايران و جهان ثبت خواهد شد؟

 

رجايي فر: حتي اگر خيلي روشن بوديم نمي‌توانستيم ابعاد وسيع اين موضوع را از نظر تاريخي درك كنيم

از نظر جغرافيايي مسلم بود كه در همان روز خبر در همه دنيا خواهد پيچيد و بازتاب‌هايي را ايجاد خواهد كرد و آثاري را در داخل كشور، منطقه و جهان خواهد داشت.

 

ابعاد تحليلي تسخير لانه در آن زمان چندان پيچيده نبود و مي‌‌شد به آن فكر كرد كمااينكه سقوط دولت موقت جزو پيش‌بيني‌هاي بچه‌ها بود.

 

آنچه كه نمي‌شد در لحظه اشغال به آن فكر كرد نفوذ تاريخي جريان و تداوم آن بود كه حتي بعد از 30 سال آمريكا راهي براي برگشتن به ايران پيدا نمي‌كند و كماكان پشت درهاي بسته نظام باقي مانده و نمي‌تواند به مقصد خود كه آوردن اسب تروا و سرنگوني نظام است دست يابد.

 

انقلاب اسلامي متصل به انقلاب جهاني است و هدفي والاتر و فراگير دارد كه آن ظهور حضرت حجت (عج) و اقامه حكومت عدل مهدوي است و قرار بوده كه انقلاب زمينه‌ساز ظهور باشد و حضور در صحنه ملت ايران راه را براي امكان ظهور باز مي‌كند.

 

جرياني نيز كه با تسخير لانه شروع شد جريان دانشجويي محدودي بود كه حضرت امام (ره) با حمايت خودشان آن را به جريان تاريخي، ملي و جهاني تبديل كردند و اگر خواستيم امتيازي به اين جريان دهيم حواسمان باشد كه گروهي دانشجو كه اين كار را انجام دادند خيلي بزرگ نكنيم كه ملت ايران هزينه‌هاي اين حركت را در طول تاريخ پرداخت كرده است.

 

* فارس: برخي از تسخير كنندگان لانه جاسوسي با گذشت ساليان تغيير موضع داده و به مذاكره با آمريكا متمايل شدند، دليل اين چرخش چيست؟

 

رجايي فر: هر شخصي، سرزميني و پديده‌اي در طول زمان در حال تحول است و هيچ چيز ثابتي نداريم

وقتي به ساختار اتم نگاه مي‌كنيم در ظاهر شكل ثابتي دارد ولي با دقت مشاهده مي‌شود كه باز در درون آن حركت وجود دارد و تمايل به تركيب شدن با اتم ديگر يا تبادل الكترون و تشكيل جرم جديد را دارد.

 

اين نگاه غلط است كه اگر امروزه راه كسي خطا است در گذشته نيز راه غلطي داشته است، دنيا دار فتنه و امتحان براي مومن است و قرار شده كه شيطان بر سر راه كساني باشد كه ايمان آورده يا ادعاي ايمان اوردن دارند.

 

لذا انسان‌‌ها با امتحاناتي كه بر سر راهشان است و تحولاتي كه در اطراف آنها رخ مي‌دهد تغيير مي‌كنند و تحولات سياسي و اقتصادي نظام در طي 10 سال گذشته موجب شد تا تحولاتي در شخصيت انسان‌ها رخ دهد.

 

فقط تخسير كنندگان لانه جاسوسي نبودند كه تغيير كردند و خيلي‌ها از جمله تعدادي از مديران كشور تغيير كرده و سراغ كساني رفتند كه در زمان جنگ يك ريال را براي خود حلال نمي‌ديدند و به يك باره وارد پروژه‌هاي مفاسد اقتصادي شدند.

 

لذا تغيير و تحول منحصر به بچه‌هاي لانه نيست و آنها در زمان خود حركت درستي انجام دارند ولي مثل هر كس ديگري در اثر تحولات سياسي، اجتماعي و اقتصادي دچار تغييراتي شدند.

 

در ضمن دوستاني هستند كه بر مواضع خود مانده‌اند و از اعتقادات خود دفاع مي‌كنند.

 

ممكن است كسي بر گردد و مطرح كند كه اين چگونه انقلابي است كه بچه‌هايي كه رفته و انقلاب 13 آبان (انقلاب بزرگتر) را رقم زده‌اند اكنون در زندان اند؟

 

من اين سوال را اينگونه جواب مي‌دهم كه آيا آن بچه به خاطر حفظ اعتقادات قبلي خود در زندان است كه اگر اينگونه باشد رويه نظام ‌تغيير كرده و از خط خود خارج شده و جواني را كه داعيه انقلابي قبلي خود را دارد زنداني كرده است.

 

اما موقعي نيز است كه نظام بر همان مواضع انقلابي فرد مواضع خود را تغيير داده كه اين جا متوجه مي‌شويم كه اين سخن كه انقلاب فرزند خود را مي‌خورد مغالطه است و انقلاب هنوز كساني را كه در حال دفاع از مواضع قبلي خود هستند حفظ كرده و نظام بر همان موضع انقلابي ايستاده ولي در برابر كساني كه مايل به مذاكره با آمريكا و استقرار حكومت سكولار هستند ايستاده و انها را به عنوان ناخالصي پس مي‌زند.

 

لذا انقلاب با همان معيار اول عمل مي‌كند و اين دوستان اگر مورد بي‌مهري انقلاب قرار مي‌گيرند به دليل انحرافاتي است كه در مواضع خود آنها ايجاد شده كه دليل ان نيز انگيزه‌هاي سياسي، اقتصادي يا رواني و فردي و دلخوشي‌هاي بي‌جا است.

 

* فارس: از كساني كه هنوز در مسير هستند و كساني كه از مسير جدا شده‌اند مي‌توانيد نام ببريد؟

 

رجايي فر: بي‌طرف، رحيم باطني و ضرغامي كه عملكردش در صدا و سيما در دفاع از نظام عريان است و همچنين يزدانپرست كه از اساتيد دانشگاه بود و خيلي از كسان ديگر كه در جاهاي مختلف مشغول خدمت هستند.

 

* فارس: از بقيه 400 نفري كه لانه را تسخير كرده‌اند اطلاعي داريد؟

 

رجايي فر: نه،‌ ولي بچه‌هايي كه حزب منحل شده مشاركت را تشكيل دادند و مواضع مشابه داشتند قدرت و انسجام داشتند، اما بقيه 400 نفر منسجم نيستند و ارتباطي با هم ندارند و ارتباطشان موردي و اتفاقي است.

 

تشكيلاتي كه كانون اتصال باشد وجود ندارد و خود اشغال‌كنندگان لانه نيز چون در قدرت نبوده‌اند چنين امكاني را ندارند.

 

براي ارتباط و انسجام 400 نفر سازمان‌هايي نياز است كه بتوانند هزينه كرده و وقت گذارند كه از طريق اين مصاحبه پيشنهاد تشكيل چنين كانوني را مي‌دهم تا با جمع شدن در كنار هم نشان دهيم ابعاد زيباي اين ماجرا در زمان خود تا چه ميزان بوده و زيبايي‌هاي آن را براي مردم بازگو كنيم و از همه مهمتر شهدا و خانواده‌هاي آنان را شناسايي كنيم و در شناساندن آنهابه مردم كمك كنيم.

 

اين كاري است كه هنوز ابتر باقي مانده و علي‌رغم اينكه بچه‌هاي لانه بيش از 30 شهيد دارند ولي اطلاعاتي در مورد آنها در دست نيست و امسال كه بنياد شهيد قصد جمع‌آوري اسامي و تصاوير آنها را داشت نتوانست آن را انجام دهد.

 

گفت‌وگو: كوخه‌يان

 

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

روایت عزت الله ضرغامي رئیس صدا و سیما و از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام از سیزده آبان 58 و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا برای اعتراض به بردن شاه به آمریکا

روایت عزت الله ضرغامي رئیس صدا و سیما و از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام از سیزده آبان 58 و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا برای اعتراض به بردن شاه به آمریکا

روایت عزت الله ضرغامي رئیس صدا و سیما و از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام از سیزده آبان 58 و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا برای اعتراض به بردن شاه به آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *