تیتر خبرها

عمليات ناموفق آمريكا در طبس

روايت عابدي ازعمليات ناموفق آمريكا در طبس
در گفتگو با فارس مطرح شد:
خبرگزاري فارس: نماينده فردوس، طبس و سرايان در مجلس حادثه طبس را نقطه عطفي در تاريخ جمهوري اسلامي ايران دانست و گفت: ملت ايران در 5 ارديبهشت 1359 شاهد يكي از اعجازهاي الهي بود كه خداوند آن را به وسيله تيرهاي غيبي فراهم كرد.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري فارس، پس از اشغال لانه جاسوسي آمريكا در تهران و دستگيري اعضاي سفارت آمريكا از سوي دانشجويان در سال 1359، در پي ناكامي دولت ايالات متحده آمريكا در اعمال فشار سياسي و اقتصادي براي آزادي اعضاي سفارت سابق آمريكا در تهران كه در ماجراي اشغال لانه جاسوسي اين كشور بازداشت شده بودند، “جيمي كارتر ” رئيس‌جمهور ايالات متحده آمريكا دستور انجام عمليات آزادسازي را صادر كرد.

در تاريخ 5 ارديبهشت 1359 هواپيما‌ها و بالگردهاي آمريكايي به دستور و با فرماندهي “جيمي كارتر ” رئيس‌جمهور وقت آمريكا وارد منطقه‌اي از صحراي طبس شدند، امّا وقوع طوفان شن در آن شب موجب برخورد هواپيماهاي C – 130 و بالگرد‌هاي سيكورسكي شد و 8 تن از نظاميان آمريكايي در اين حادثه كشته شدند.

محمدكريم عابدي نماينده مردم فردوس، طبس و سرايان و عضو كميته دفاعي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي در اين باره به خبرنگار پارلماني خبرگزاري فارس مي‌گويد: در 5 ارديبهشت 1359 يكي از اعجازهاي الهي شامل حال ملت ايران شد و به وسيله تيرهاي غيبي كه خداوند وسيله آنرا فراهم مي‌كند، ناوگان تهاجمي بالگردي و هواپيمايي و در ادامه آن آن جنگنده‌هاي آمريكا براي ورود به جمهوري اسلامي ايران در عمق بيش از 1000 كيلومتري خاك كشورمان در صحراي طبس به شكست انجاميد.

** ورود 8 فروند ناو هلي‌كوپتربر به كشورمان

او در خصوص جزئيات اين حمله نظامي آمريكا ادامه مي‌دهد: در 4 ارديبهشت 1359 حدود ساعت 20 شب بود كه 8 فروند ناو هلي‌كوپتربر مدرن به نام سيكورسكي كه هركدام بين 30 تا 40 نفر را مي‌تواند جابجا كند، به سمت ايران پرواز مي‌كنند.

عابدي تأكيد دارد: اين هلي‌كوپترها پس از 2.5 تا 3 ساعت پرواز بايد مجدداً‌ سوخت‌گيري كند و از آنجايي كه سوخت‌گيري در هوا براي اين نوع هلي‌كوپترها مقدور نيست، بايد با نشستن روي زمين، اقدام به اين كار كنند.

به گفته اين عضو شوراي مركزي فراكسيون اصولگرايان، در كوير طبس مناطقي براي ورود اضطراري هواپيماهاي مسافربري وجود دارد، از آنجايي كه آنها نقشه‌هاي ايران را داشتند، اين منطقه را كه نسبتاً امن بوده و با جاده طبس به يزد نيز فاصله زيادي نيز نداشته را انتخاب مي‌كنند و پس از چند ساعت پرواز، نزديك ساعت 23 شب 4 ارديبهشت با پشتيباني 4 فروند هواپيما در صحراي طبس مي‌نشينند كه دو فروند آن هواپيماي C – 130 بوده و دو فروند هم هواپيمايي به نام “كي‌سي ” كه يكي از آنها براي كارهاي اجرايي و ديگري نيز به عنوان هواپيماي رزرو استفاده مي‌شده است.

** اخلال و اشكال در يكي از هلي‌كوپترها

وي كه مي‌گفت اين هلي‌كوپترها از لحظه پرواز از درياي عمان به سمت كوير طبس پرواز كردند، همچنين مي‌افزايد: يكي از هلي‌كوپترها در منطقه باتلاق جازموريان دچار اشكال مي‌شود، بلافاصله فرماندهان اين عمليات “جيمي كارتر “را در جريان موضوع مي‌گذارند و “كارتر ” دستور به رهايي هلي‌كوپتر مي‌دهد.

طبق اظهارات اين عضو كميسيون امينت ملي مجلس كه نمايندگي مردم فردوس، طبس و سارايان را نيز در خانه ملت بر عهده دارد، مسئولان عمليات طبق دستور “كارتر ” پس از سوار كردن خلبان و افراد هلي‌كوپتر دچار اشكال شده، سيستم‌ها و مدارهاي الكترونيك اين هلي‌كوپتر را با سيم‌چين‌هاي مخصوص قطع و به مسير ادامه مي‌دهند.

** ادامه عمليات با 6 فروند هلي‌كوپتر

به بيان عابدي، در خليج فارس و در منطقه نزديك طبس رادارهايي براي شناسايي عوامل ورودي مختلف وجود دارد، اما آمريكايي‌ها با ترفندهاي الكترونيكي، اقدام به پارازيت‌دار كردن اين رادارها مي‌كنند تا شناسايي نشوند.

وي كه متذكر شد به فاصله يك ساعت پس از پرواز، مجدداً يكي ديگر از هلي‌كوپترها در مسير دچار اشكال و اختلال مي‌‌شود و از كار مي‌افتد، همچنين گفت كه پس از ارائه گزارش اين موضوع به “جيمي كارتر ” فرمانده عمليات، وي دستور به رهايي اين هلي‌كوپتر نيز مي‌دهد و عمليات مذكور با 6 فروند‌ هلي‌كوپتر ادامه مي‌يابد.

عابدي ادامه مي‌دهد: 6 فروند بالگرد آمريكايي پس از نشستن در صحراي طبس، اقدام به سوخت‌گيري از هواپيماهاي سوخت‌رساني مي‌كنند؛ سوخت‌گيري تا نزديك ساعت يك بامداد 5 ارديبهشت طول مي‌كشد، درحالي كه اين هلي‌كوپترها بايد طوري و برنامه ريزي و پرواز مي‌كردند كه حدود ساعت 3 بامداد در پشت ارتفاعات غرب گرمسار روي تپه‌ها مي‌نشستند.

** دستگيري زائران امام‌رضا(ع) از سوي آمريكايي‌ها

نماينده مردم طبس در خانه ملت با بيان اينكه در اين مقطع آمريكايي‌ها همه مسافران اتوبوسي را كه در حال جابجايي زائران امام‌رضا(ع) از مشهد به سمت يزد بوده را دستگير مي‌كنند، عنوان مي‌کند: از آنجايي كه در كوير شن، خاك، ماسه و باد وجود دارد، باد ايجاد شده در زمان بلند شدن يكي از هلي‌كوپترها با بادي كه در صحرا وجود دارد، مي‌پيچيد و تضاد ايجاد مي‌كند، از اين رو طوفاني به صورت گردباد به وجود مي‌آيد و خلبان به طور ناگهاني گيج مي‌شود.

وي بر همين اساس تأکيد دارد: 2 تانكر سوخت از آن محل در حال عبور بوده كه آمريكايي‌ها موفق به متوقف كردن يكي از تانكرها مي‌شوند اما ديگري را نمي‌توانند متوقف كنند.

** ناكامي عمليات و دستور لغو آن از سوي “جيمي كارتر ”

اين عضو شوراي مركزي فراكسيون اصولگرايان مجلس مي‌افزايد: ملخ‌هاي اين هلي‌كوپتر هنگام بلند شدن با اين تانكر سوخت و همچنين با هواپيماهاي “كي‌سي ” كه داراي چند صد هزار ليتر سوخت بوده اصابت مي‌كند و مانند يك بمب در صحراي طبس منفجر مي‌شود.

به گفته وي اين انفجار وحشتي را در دل ساير خلبانان مي‌اندازد كه اين انفجار 8 كشته و تعداد زيادي مجروح برجاي مي‌گذارد؛ اين موضوع در نيمه شب به اطلاع فرمانده عمليات “جيمي كارتر ” مي‌رسد كه وي نيز دستور به لغو عمليات و بازگشت سايرين مي‌دهد.

عابدي در خاتمه متذكر مي‌شود: در خاطرات كارتر آمده است كه وي در اين لحظه گريه مي‌كند و مي‌گويد اي خداي بزرگ، خداي خميني بر خداي من پيروز شد و اين دقيقاً نقطه عطفي در تاريخ كشور ماست.

درباره ی مدیریت

مطلب پیشنهادی

خاطراتی از حاج احمد آقا درباره تسخیر لانه جاسوسی

خاطراتی از حاج احمد آقا درباره تسخیر لانه جاسوسی   دانشجویان مسلمان پیرو خط امام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *