تیتر خبرها
خانه / بخش 6) آمریکا و نظام سلطه / 6)4) یمن و حوادث آن / روزشمار تحولات جنگ دولت با شیعیان یمن

روزشمار تحولات جنگ دولت با شیعیان یمن

صحنه سیاسی یمن امسال به علت برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و تلاش نامزدها از جمله ژنرال “علی عبدالله صالح” برای جذب آرای مردم سالی آرام را پشت سر گذاشت اما وی بار دیگر پس از رسیدن به قدرت، حمله به شیعیان را آغاز كرد.
روزشمار تحولات كشتار شیعیان یمن به دست نیروهای نظامی این كشور:

85/02/31 : ژنرال “علی عبدالله صالح” رئیس‌جمهور یمن در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری و با هدف افزایش آرای خود، دستور آزادی دو روحانی را كه سال گذشته به علت اتهام جاسوسی برای ایران و حمایت از شورش مسلحانه شیعیان سال 2004 به اعدام و حبس ابد محكوم شده بودند، صادر كرد.

85/04/03 : ژنرال “علی عبدالله صالح” رئیس جمهور یمن به‌رغم ادعای پیشین خود مبنی بر عدم نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری این كشور قاطعانه اعلام كرد: من از تصمیم خود برای نامزد نشدن در انتخابات ریاست‌جمهوری چشم می‌پوشم و پس از 28 سال حكمرانی، بار دیگر برای احراز این سمت نامزد می‌شوم.

85/06/31 : “ژنرال “علی عبدالله صالح” رئیس جمهور یمن بار دیگر پس از 28 سال حكومت بر مردم یمن، در انتخاباتی كه با اعتراضات و انتقادات فراوانی مواجه بود به ریاست‌جمهوری رسید.

85/11/08 : در درگیری بین نیروهای دولتی یمن با شیعیان این كشور 6 سرباز یمنی كشته و 20 نفر دیگر زخمی شدند.

85/11/14 : ژنرال “علی عبدالله صالح” رئیس‌جمهور یمن، كشورها و طرف‌هایی را كه از آنها نام نبرد به حمایت از رزمندگان شیعه استان صعده با هدف سرنگونی نظام جمهوری در این كشور متهم كرد.

85/11/15 : ژنرال “علی ‌عبدالله صالح” رئیس‌ جمهور یمن، در نشستی ویژه با فرماندهان نظامی و امنیتی دستور حمله به شیعیان شمال این كشور را صادر كرد.
این در حالی است كه یك روزنامه شبه‌رسمی یمنی ادعا كرد: ایران در ناآرامی‌های استان صعده در شمال این كشور نقش دارد. همزمان “حسین كمالیان” سفیر جمهوری اسلامی ایران در صنعا با “ابوبكر القربی” وزیر خارجه این كشور دیدار و گفت‌وگو كرد.
“سید یحیی طباطبایی حوثی” نماینده شیعیان صعده در پارلمان یمن نیز اتهامات مطرح‌ شده در رسانه‌ها به نقل از برخی مقامات یمنی را مبنی بر زمینه ‌سازی شیعیان این كشور برای باز كردن پای ایران به منطقه، تكذیب كرد.

85/11/16 : در پی دستور رئیس‌جمهور، حمله گسترده ارتش یمن به مناطق شیعه‌نشین شمال این كشور آغاز شد.
یك پایگاه خبری یمنی هم از ترور نافرجام “سید عبدالملك طباطبایی الحوثی” فرمانده شبه‌نظامیان شیعه یمن در شمال این كشور به دست افراد ناشناس خبر داد.
نیروهای امنیتی فرودگاه بین‌المللی صنعا نیز “ابراهیم الحوثی”، نوه علامه “سید بدرالدین طباطبایی الحوثی” را دستگیر و به دایره امنیت سیاسی منتقل كردند.
“سید عبدالملك طباطبایی الحوثی” فرمانده شیعیان یمن عصر این روز با صدور اطلاعیه‌ای، ضمن تبیین اهداف قیام شیعیان این كشور، از تمامی شهروندان یمنی خواست در برابر نظام فاسد حاكم بر این كشور بایستند. وی همچنین از تسلیم خود به نیروهای نظامی این كشور خودداری كرد و از سران قبایل خواست به مبارزان شیعه بپیوندند.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در صنعا نیز در مصاحبه با خبرنگار پایگاه خبری “الشوری” هرگونه دخالت ایران در حوادث شمال یمن را رد كرد.

85/11/17 : حمله نظامیان یمنی به مناطق شیعه‌نشین 42 كشته و 81 زخمی بر روی دست ارتش گذاشت این در حالی است كه بر اساس خبری كه از سوی خبرگزاری فرانسه نیز منتشر شد تعداد كشته‌های ارتش طی روزهای اخیر به مرز 500 تن رسیده است.
از سوی دیگر “عبدالكریم الإریانی” مشاور سیاسی ژنرال “علی عبدالله صالح” رئیس‌جمهور یمن، خواستار ریشه‌كن‌كردن شیعیان هوادار الحوثی شد.
دبیركل كمیته دفاع از حقوق شیعیان مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس برای میانجی‌گری با هدف حل بحران موجود بین دولت و شیعیان یمن اعلام آمادگی كرد.
فرمانده شیعیان یمن هم با صدور اطلاعیه‌ای هشدار داد: اگر جلوی حملات دولت به مناطق شمالی یمن گرفته نشود این جنگ سراسر خاك این كشور را در بر خواهد گرفت.
یك مقام دولتی یمن نیز بار دیگر در ادعایی واهی جمهوری اسلامی ایران را به حمایت مالی از مبارزان شیعه در شمال این كشور متهم كرد.

85/11/18 : نیروی هوایی ارتش یمن، مناطق شیعه‌نشین در استان صعده واقع در شمال این كشور را با به‌كارگیری هواپیماهای جنگنده ‌بمب‌افكن بمباران كرد.

85/11/20 : ژنرال “علی عبدالله صالح” رئیس‌جمهور یمن بار دیگر مدعی شد برخی دستگاه‌های اطلاعاتی خارجی در پس حملات شیعیان استان صعده علیه حكومت این كشور هستند.
منابع نزدیك به ژنرال “علی عبدالله صالح” رئیس‌جمهور یمن نیز از بازنگری در روابط این كشور با جمهوری اسلامی ایران خبر دادند.

85/11/21 : نایب‌رئیس هیأت اجرایی ائتلاف معارضان دولت یمن موسوم به دفاع مشترك، از تصمیم دولت این كشور برای بازنگری در روابط با برخی كشورها استقبال كرد.
یك روزنامه یمنی نیز نوشت: مبارزان شیعه یمنی به شدت تحت تأثیر انقلاب اسلامی ایران هستند و در ایام سالگرد پیروزی انقلاب، بر شدت حملات خود به نیروهای دولتی افزوده‌اند.
كارشناسان و ناظران یمنی با انتشار مقالات و انجام مصاحبه، از گسترش درگیری‌ها در استان‌های شمالی یمن به دیگر كشورهای و تبدیل این درگیری به جنگ مذهبی ابراز نگرانی كردند.
این در حالی است كه همزمان مراسم چهلمین روز اعدام صدام، رئیس‌جمهور معدوم عراق، با حضور “عزت ابراهیم الدوری” معاون وی در رژیم بعثی ، و به میزبانی یمن، در صنعا پایتخت این كشور برگزار شد.

85/11/23 : رسانه‌های یمنی نزدیك به دولت با انتشار اخبار،‌ مصاحبه‌ها و مقالات متعدد، در صدد دامن زدن به حمایت ایران از شیعیان این كشور هستند.
دولت یمن، انتشار آمار قربانیان كشتار شیعیان استان صعده را ممنوع كرد.

85/11/24 : بمباران مناطق شیعه‌نشین در استان صعده توسط ارتش یمن همچنان با شدت ادامه دارد.
“سید عبدالملك طباطبایی حوثی”، فرمانده رزمندگان شیعه یمن بار دیگر تأكید كرد هیچ‌گونه ارتباطی با ایران ندارد.
ورود غیر قانونی یك خودرو از یمن به عربستان‌سعودی به درگیری مسلحانه انجامید.

85/11/25 : یمن مرزهای خود را در استان شیعه‌نشین صعده با عربستان‌سعودی بست.

85/11/28 : دولت یمن از لیبی خواست “یحیی بدرالدین الحوثی” برادر فرمانده شیعیان ناراضی یمنی را به دولت یمن تحویل دهد.
هفته‌نامه “الكفاح‌العربی” چاپ بیروت اعلام كرد تشدیدحملات نظامی ارتش یمن به مناطق شیعه‌نشین صعده، این استان را به جهنم تبدیل كرده است.

85/11/29 : ژنرال “علی عبدالله صالح” رئیس‌جمهور یمن با صدور دستوری خطاب به مسؤولان استان صعده، تأكید كرد: نظامیان مسلح باید در سریع‌ترین زمان ممكن، به جنبش شیعیان پایان دهند.
نیروهای امنیتی دولت یمن، دستگیری گسترده شخصیت‌ها و فعالان مذهبی و فرهنگی در پنج استان این كشور را آغاز كردند.
سید یحیی طباطبایی حوثی، نماینده مردم یمن در مجلس این كشور و برادر فرمانده شیعیان ناراضی استان صعده نیز اعلام كرد: جنگ در این استان از هفت روز پیش تا كنون، در اوج شدت است.
از سوی دیگر، سازمان عفو بین‌الملل با صدور اطلاعیه‌ای فوری، در مورد نقض گسترده حقوق‌بشر، كشتار بی‌گناهان و به‌كارگیری بیش از اندازی زور و خشونت از سوی دولت علیه شیعیان این كشور هشدار داد.
نیروهای امنیتی دولت یمن، یك پیمانكار ایرانی را به اتهام حمایت از فعالیت‌های گروه شیعی جوانان مؤمن و رزمندگان پیرو الحوثی در استان صعده بازداشت كردند.

85/11/30 : نیروهای امنیتی دولت یمن با حمله به منزل “سید طه بن عبدالله الصعدی” برجسته‌ترین عالم دینی در منطقه ضحیان استان صعده، وی را در برابر چشم همسر و فرزندانش ترور كردند.

85/12/01 : ژنرال “علی عبدالله صالح” رئیس‌جمهور یمن، مدعی شد شیعیان ناراضی شمال این كشور، مجریان تسویه ‌حساب‌های منطقه‌ای ویژه برخی كشورها هستند.
“ابوبكر القربی” وزیر خارجه یمن نیز تأكید كرد: برای پایان‌دادن به شورش شیعیان در شمال كشور، از هر وسیله‌ای استفاده خواهیم كرد.
همزمان شورای ‌عالی دفاع ملی و كمیته عالی امنیتی یمن در جلسه‌ای به ریاست ژنرال “علی عبدالله صالح” رئیس‌جمهور یمن، طرح كاهش روابط سیاسی و اقتصادی با ایران را تصویب كرد.
سخنگوی حزب حاكم موسوم به كنگره عمومی ملی یمن هم مؤسسات ایرانی را به حمایت از قیام شیعیان در استان‌های شمالی این كشور متهم كرد.
این در حالی است كه نیروهای عربستان‌سعودی نیز با ورود به عرصه درگیری‌های دولت یمن با رزمندگان شیعه در مرزهای شمالی این كشور، 20 باب منزل شیعیان استان صعده را ویران كردند.
جنگنده‌بمب‌افكن‌های ارتش یمن، بمباران مناطق شیعه‌نشین شمال این كشور را از ظهر تشدید كرده و بر حجم و دامنه این حملات افزودند.

85/12/02 : یك هیأت امنیتی از كمیسیون اطلاعات و امنیت كنگره آمریكا، با ژنرال “علی عبدالله صالح” رئیس‌جمهور یمن دیدار و با وی درباره تبادل اطلاعات جاسوسی و همكاری نظامی با صنعا گفت‌وگو كرد.
سرتیپ “یحیی الشامی” استاندار صعده یمن اذعان كرد: حوادث جاری در این استان، با اطلاع و هماهنگی كامل و رایزنی با برادران سعودی در حال وقوع است و با تداوم رایزنی‌ها، آنها از تمام مسائل كنونی و آینده صعده اطلاع كامل دارند.

85/12/05 :‌ رزمندگان شیعه یمنی، یك فروند بالگرد نظامی ارتش یمن را كه در حملات دولت به مناطق شیعه‌نشین به كار گرفته شده بود سرنگون كردند.
همزمان با تشدید حملات سنگین نظامیان یمن به مواضع رزمندگان شیعه در استان‌های شمالی این كشور، شیعیان با حمله به پادگان “قهرةالضراب”، این پایگاه مهم نظامی را نیز به تصرف خود درآوردند.
روزنامه القدس‌العربی هم اعلام كرد: با ورود جنگنده‌بمب‌افكن‌های میگ و بالگردهای موشك‌انداز به دایره حملات نیروی هوایی ارتش یمن به مناطق شیعه‌نشین شمال این كشور، آمار قربانیان افزایش یافت.
آمریكا برای نخستین‌بار، حمایت قاطع خود را از حملات دولت یمن به مناطق شیعه‌نشین این كشور اعلام كرد.
ده‌ها تن از علمای دینی و شخصیت‌های اجتماعی مناطق نجران و ظهران در جنوب عربستان‌سعودی، با صدور بیانیه‌ای خطاب به حكومت این كشور، در مورد دخالت ریاض در حوادث استان‌های شمالی یمن هشدار دادند.

85/12/06 : یك فروند هواپیمای جنگنده‌بمب‌افكن سوخوی ارتش یمن، در جنوب استان صعده سرنگون شد.
“سید عبدالملك طباطبایی حوثی” فرمانده شیعیان یمنی با صدور اطلاعیه‌ای بار دیگر، هر گونه ارتباط با خارج از جمله ایران و لیبی را قاطعانه تكذیب كرد.

85/12/07 : نیروهای امنیتی دولت یمن، با یورش به منزلی در روستای “حده” در حومه صنعا، “علوی” پسر “سید یحیی طباطبایی حوثی” نماینده مجلس این كشور را دستگیر كردند.
“حمود عباد” وزیر اوقاف و ارشاد یمن ادعا كرد: اقدامات حوثی و پیروانش در خدمت اغراض و اهداف كشورهای بیگانه‌ای مانند ایران و لیبی است.
انگلیس اعلام كرد آماده است از دولت یمن در زمینه مبارزه با بحران‌ها، تروریسم و جرایم سازمان‌یافته حمایت امنیتی و فنی كند.
معاون وزیر كشور امارات عربی متحده نیز در سفر به صنعا با مقامات امنیتی یمن در زمینه همكاری در مبارزه با تروریسم گفت‌وگو كرد.

85/12/08 : دولت یمن در راستای سركوب تحركات مدنی شیعیان این كشور، پایگاه‌های اینترنتی نشریات و رسانه‌های شیعیان را فیلتر كرد.
روزنامه القدس‌العربی با انتشار مقاله‌ای تحلیلی درباره اوج‌گیری قدرت شیعیان یمنی در سال‌های گذشته، فاش كرد: دولت یمن، سیاست كشتار و دستگیری سازمان‌یافته شیعیان زیدی و دوازده‌امامی را در دستور كار خود قرار داده است.
پژوهشكده مطالعات راهبردی با انتشار تحلیلی با عنوان “نسل‌كشی شیعیان در یمن” اعلام كرد: دولت یمن به مجری سیاست‌های آمریكا بر ضد اسلام تبدیل شده و سناریوهای آمریكا و صهیونیست‌ها را اجرا می‌كند.

85/12/09 : “ملك عبدالله بن‌عبدالعزیز” پادشاه عربستان‌سعودی با ارسال نامه‌ای برای ژنرال “علی عبدالله صالح” رئیس‌جمهور یمن اعلام كرد ریاض آماده همكاری با صنعا در زمینه امنیتی است.

85/12/11 :‌ روزنامه الشرق الاوسط از سفر هیاتی از شورای امنیت ملی ایران به صنعاء پایتخت یمن خبر داد.

85/12/12 : پایگاه خبری “المسلم” اعلام كرد: بررسی موضوع كشتار شیعیان یمن به دست نظامیان این كشور، از محورهای مذاكرات “محمود احمدی‌نژاد” رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در ریاض است.

85/12/13 : یحیی حوثی رهبر شیعیان یمن در گفت‌وگو با شبكه تلویزیونی العربیه گفت: شیعیان یمن از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ایران به این سو همواره متهم به ارتباط با ایران هستند.
ژنرال “قاسم سلام” رئیس حزب بعث سوسیالیست ملی عربی یمن مدعی شد: الحوثی فرمانده شیعیان ناراضی یمن قصد دارد استان صعده را به مركز تشیع دوازده‌امامی در منطقه تبدیل كند.
سفارت جمهوری اسلامی ایران در صنعا با رد ادعاهای “طارق الشامی” سخنگوی حزب حاكم این كشور، آن را غیر مسؤولانه اعلام كرد.

85/12/14 : ده‌ها روحانی ایرانی با برگزاری تجمعی اعتراض‌آمیز در برابر سفارت یمن در تهران، خواستار اخراج سفیر این كشور از ایران شدند.

85/12/15 : منابع آگاه از به‌كارگیری گازهای سمی در حمله به استان صعده و مثله‌كردن پیكر رزمندگان شیعه به دست نظامیان یمنی خبر دادند.
هفته‌نامه لبنانی “الكفاح‌العربی” در بیروت، ژنرال “علی عبدالله صالح” رئیس‌جمهور یمن را شكست‌خورده سیاسی هفته اخیر نامید.
فعالان سیاسی یمنی از تغییر نام خیابان “شهید آصف” تهران به “شهید حسین حوثی” كه سفارت این كشور در آن قرار دارد، استقبال كردند.

85/12/16 :‌ دو فروند جنگنده‌بمب‌افكن سوخوی ارتش یمن، پس از بازگشت از مأموریت بمباران مناطق شیعه‌نشین صعده به‌طور شگفت‌آوری همزمان در یك فرودگاه محلی دچار آتش‌سوزی شد.
روزنامه یمنی “اخبارالیوم” مدعی شد: نیروهای اطلاعاتی یمن بیمارستانی را كشف كردند كه زیر نظر ایرانی‌ها در منطقه “النقعه”، رزمندگان شیعه را درمان می‌كند.
“ابوبكر القربی” وزیرخارجه یمن به‌طور ناگهانی وارد تهران شد. وی در دیدار با منوچهر متكی همتای ایرانی خود با تشریح نقش سازنده ایران در منطقه و جهان اسلام گفت: امینت ایران و جهان عرب از یكدیگر تفكیك‌ناپذیر است.
همچنین ساعتی بعد، پیام رئیس‌جمهور یمن به محضر مقام معظم رهبری، توسط وزیر خارجه این كشور تسلیم مشاور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در امور بین‌الملل شد.

85/12/18 : “محمود احمدی‌نژاد” رئیس‌جمهوری اسلامی ایران با اشاره به هجوم گسترده دشمنان به امت اسلامی و با بیان اینكه امروز هرجا درگیری میان مسلمانان وجود دارد حضور و رد پای دشمنان جهان اسلام و قدرت‌های زورگو محسوس است بر ضرورت توقف سریع درگیری‌ها میان برادران مسلمان در یمن تأكید كرد.
85/12/20 : “ابوبكر القربی” وزیر خارجه یمن پس از بازگشت از تهران به صنعا، مدعی شد: حقیقت جنگ صعده اشتباه به برادران ایرانی ما منتقل شده و نامه رئیس‌جمهور یمن برای آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران و محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهوری این كشور برای تصحیح این اشتباه مقامات ایرانی و توضیح در مورد برافروختن آتش فتنه از سوی تروریست‌ها بود.
شبكه خبری الجزیره اعلام كرد: رادیو و تلویزیون و نشریات دولتی یمن از امروز به‌طور رسمی موظف شدند با درج مطالب، اخبار و مقالات ضد شیعی با افكار شیعیان زیدی و دوازده‌امامی این كشور به مبارزه برخیزند.

منبع:فارس

درباره ی مدیریت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *