تیتر خبرها
خانه / بخش 6) آمریکا و نظام سلطه / 6)2) نهضت جهاني اسلام / 6)2)3) لبنان و مقاومت اسلامي / سید حسن نصرالله سند سیاسی حزب الله لبنان را تشریح کرد

سید حسن نصرالله سند سیاسی حزب الله لبنان را تشریح کرد

سید حسن نصرالله در کنفرانسی خبری به تشریح سند سیاسی حزب الله لبنان و دیدگاه سیاسی حزب الله، اهداف و برنامه ها و مواضعش در قبال مرحله سیاسی کنونی در لبنان پرداخت.

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان، در کنفرانسی خبری در حومه جنوبی بیروت موسوم به ضاحیه از طریق ویدئو کنفرانس و در تشریح سند سیاسی این حزب که چند روز پیش در جریان کنگره عمومی این حزب تصویب شد،  اظهار داشت: هدف از این سند که حزب الله لبنان آن را تدوین کرده، بیان دیدگاه سیاسی حزب الله، اهداف و برنامه ها و مواضعش در قبال مرحله سیاسی کنونی است.

گفتنی است که روزنامه نگاران، اصحاب رسانه و بسیاری از سیاستمداران از جمله ابراهیم امین السید، رئیس شورای سیاسی حزب الله و محمد رعد، رئیس فراکسیون وفاداری به مقاومت وابسته به حزب الله در پارلمان لبنان در این کنفرانس خبری حضور داشتند.

سید حسن نصرالله با اظهار اینکه استکبار اسراییلی و آمریکایی همواره به دنبال ناتوان سازی و ایجاد ضعف و شکست در جهان عرب و اسلام بوده است، گفت: آمریکا با تلاش های خود سعی دارد توازن قوا را از بین ببرد و یک نظام تک قطبی در جهان ایجاد کند که سرمایه ی جهانی در اختیارش باشد و بتواند طرح ها و خواسته هایش را عملی کند؛ اما مقاومت لبنان و مقاومت اسلامی توانست به مبارزه با استکبار بپردازد و پیروزی های مقاومت در مناطق مختلف صور، نبطیه و دیگر مناطق لبنان و پیروزی حزب الله لبنان در ژوئیه 2006، صداقت مقاومت را به اثبات رساند و مقاومت در کنار نقش سیاسی و داخلی خود از قدرت بازدارندگی و دفاع از کشور نیز استفاده کرد. اکنون مقاومت ارزش ملی، انسانی،  اسلامی و عربی و جهانی دارد.

وی با اشاره به تحولات کنونی و استراتژی جنگ طلبانه دشمن و با توجه به میزان چالش ها و تسلط امریکا بر جهان، گفت: مقاومت با دستاوردهای خود در زمینه های اقتصادی، تکنولوژیکی و نظامی توانست جایگاه واقعی خود را به اثبات برساند. در واقع استراتژی زیاده خواهی آمریکا هیچ حد و مرزی ندارد و آمریکا در این زمینه به دنبال جنگ افروزی در منطقه و ایجاد اختلافات داخلی در کشورهای منطقه است.

دبیرکل حزب الله لبنان با تاکید بر اینکه جهانی سازی آمریکا به خطرناک ترین مرحله خود رسیده و در جنگ افغانستان، عراق، لبنان و نوار غزه به دنبال ادامه تحقق اهدافش بود، اما شکست  در لبنان، غزه، عراق و افغانستان موجب عقب گرد دولت آمریکا در اجرای استراتژی اش شد، افزود: در واقع به اعتقاد ما طرحی که دولت جورج بوش با هدف نابودی تروریسم آغاز کرد، آمریکا را تبدیل به منفورترین کشور در جهان ساخت و بدون شک آمریکا خود اصل تروریسم در جهان است، چرا که آمریکایی ها هر روز با عناوین متفاوت جنگ هایی را در منطقه آغاز می کنند تا با غارت ثروت های طبیعی و نفت منطقه، بر ملت ها تسلط یابند. در واقع حمایت آمریکا از صهیونیست ها و تامین شبکه های امنیتی برای این غده سرطانی با هدف تحقق همین استراتژی و سیاست ظالمانه اش است. آمریکا در این راستا به دنبال نابودی امکانات فرهنگی،  اقتصادی و نابودی روحیه ی ملت ها است. هدف اصلی استعمار آمریکا ایجاد پایگاه هایی مستحکم برای خود در منطقه است و به راه انداختن آشوب های مذهبی نیز جزء این مسئله است.

سید حسن نصرالله همچنین تاکید کرد:  خطر آمریکا یک خطر داخلی یا محدود نیست، لذا باید یک جبهه ی گسترده جهانی برای رویارویی با آمریکا ایجاد شود. بر اساس تحولات کنونی به این نتیجه می رسیم که نقش آمریکا رو به کاهش و ستاره رژیم صهیونیستی رو به افول است.

وی مقاومت را تنها راهکار در وضعیت کنونی برای ایجاد زندگی بهتر، آینده ای مستقل و مناسب برای آیندگان و ایجاد روابط دوستانه، صلح و امنیت در جهان دانست و از تمام سازمان ها و ملت ها خواست که با یکدیگر متحد شوند.

سید حسن نصرالله اسرائیل را دولتی نژادپرست دانست که همواره لبنان را تهدید می کند و گفت: باید یک دولت قدرتمند و توانمند با یک نظام سیاسی عادل که به نمایندگی از تمام گروه های لبنانی باشد، در لبنان تلاش کند. به ویژه اینکه طمع ورزی های اسرائیل در ثروت طبیعی به ویژه آب های لبنان همچنان وجود دارد و باید دولت لبنان به مسئولیت خود در این زمینه عمل کند.

وی با اشاره به سکوت مخوف اعراب و نبود دولت توانمند که در مسئولیت هایش عمل کند، عمل کردن مقاومت به مسئولیت خود را ضروری دانست و گفت: مقاومت دستاورد مهمی را برای لبنان به همراه داشت و اکنون ارتش ملی لبنان و ملت نیز دریافته اند که مقاومت در دفاع از کشور و تکمیل آزادسازی بقیه سرزمین های اشغال شده توسط اسرائیل نقش محوری دارد و تا زمان نبود یک دولت قدرتمند که به رویارویی با طمع ورزی های اسرائیل بپردازد و تا زمان اشغال مقاومت نیز ادامه خواهد داشت.

دبیرکل حزب الله لبنان در این سخنان که به طور مستقیم از شبکه المنار پخش شد، افزود: در این راستا باید دولت در برابر وجود استعمارگران و کشورهای مستکبر یک چارچوب دفاعی را ایجاد کند و از طریق آن به حمایت از ملت بپردازد و با یک ارتش ملی به مسئولیتش عمل کند. در این سند سیاسی ما عنوان کردیم که استراتژی دفاعی یک چتر دفاعی برای لبنان است و تلاش اسرائیل برای محاصره مقاومت، خلع سلاح آن و ادامه تهدیدات علیه لبنان، تنها مقاومت را محکم تر می سازد. ما تا زمان آزادسازی اسرا و روشن شدن سرنوشت مفقودان به تلاش هایمان ادامه می دهیم.

وی بخش دیگر این سند را مربوط به دولت و نظام سیاسی دانست و گفت: مشکل ما این است که نظام سیاسی لبنان برگرفته از نظام طایفه گری سیاسی است. نظام طایفه گری مانعی در مسیر تحقق دموکراسی و احیای حقوق لبنانی ها است، از این رو باید نظام طایفه ای از نظام سیاسی حذف شود و یک هیات جهت لغو طایفه گری سیاسی تشکیل شود و لبنانی ها از طریق مذاکرات به چنین مسئله ای پایان دهند و به جای آن دموکراسی توافقی اساس کشور قرار گیرد تا بتوانیم به یک منشور سیاسی مشترک دست یابیم. دولت باید به آزادی های عمومی و وحدت ملی، دفاع از کشور،  استقلال و ایجاد ارتش قوی و مجهز متعهد باشد.

سید حسن نصرالله بخش دیگر سند سیاسی این حزب را مربوط به آوارگان فلسطینی عنوان کرد و گفت: هم لبنانی ها و هم فلسطینی ها از مسئله اقامت فلسطینی ها در لبنان رنج می برند. این فلسطینی ها به خاطر اقدامات وحشیانه اسرائیل آواره شده اند و دیگر کشورها نیز گرفتار پیامد این مسئله شده اند. به اعتقاد ما باید یک روابط قوی میان لبنان و فلسطین بر اساس اصول درست و قانونی و منافع مشترک ایجاد شود. موفقیت در این زمینه مستلزم گفت وگوی مستقیم میان لبنان و فلسطین،  توانایی فلسطینی ها در انتخاب نمایندگانی برای انجام این مذاکرات و دستیابی آن ها به حقوق مدنی و اجتماعی شان است تا هویت و مسئله فلسطین حفظ شود. اوضاع غیرعادی فلسطینی ها در لبنان و شرایط سختی که در آن به سر می برند، یک ضرورت است که مسئولان لبنان باید به آن بپردازند.

وی در ادامه، بخش دیگر سند سیاسی حزب الله لبنان را دوچندان کردن تلاش هخا میان کشورهای عربی برای پشت سر گذاشتن اختلاف ها و درگیری ها در جهان عرب عنوان کرد و گفت: باید موضع گیری کشورهای عربی قوی تر شده و یک موضع گیری متفاوتی را اتخاذ کنند و به دفاع از مقاومت در برابر اسرائیل بپردازند. در این راستا سوریه همواره به حمایت از گروه های مقاومت پرداخته و در کنار آن ها بوده است، لذا من بر تحکیم روابط میان سوریه و لبنان در جهت تحقق منافع مشترک تاکید می کنم چرا که سیاست های آمریکا در جهت اختلاف انگیزی میان کشورهای عربی است. جهان عرب و اسلام در حال حاضر با چالش هایی روبرو هستند که باید با برنامه به آن پایان دهند.

سید حسن نصرالله ایران را کشوری مهم و مرکزی در جهان اسلام دانست و تاکید کرد: ایران همواره به دفاع از جنبش های مقاومت پرداخته و با شجاعت و جدیت در مبارزه با استعمار به ویژه استعمار آمریکا ادامه داده است. سیاست جمهوری اسلامی ایران روشن و ثابت است. جمهوری اسلامی ایران حامی اصلی مسئله مسلمانان یعنی مسئله فلسطین است. این حمایت ها از زمان امام خمینی (قدس سره)، ولی فقیه، زمانی که سفارت اسرائیل را بست و سفارت فلسطین را در ایران بازگشایی کرد، آغاز شده و همچنان با حمایت امام خامنه ای (مدظله العالی) ادامه داشته است و هرگونه موضع گیری مخالف عربی علیه ایران غیرقابل قبول است. ایران بر اساس مواضع سیاسی اش به حمایت از مسئله فلسطین، مبارزه با سیاست های آمریکا و تجاوزات اسرائیل پرداخته است.

وی در ادامه عنوان کرد: باید همکاری میان کشورهای اسلامی و همبستگی آن ها در برابر طرح های استکباری پررنگ تر شود و کشورهای اسلامی با هوشیاری تن به درگیری های مذهبی ندهند.

دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد: بخش دیگر این سند مربوط به روابط لبنان با جهان است. لبنان باید در روابط جهانی اش میان کشورهای استعمارگر و کشورهایی که دوستش هستند، تفاوت قائل شود. حمایت بی حد و حصر آمریکا از اسرائیل و تشویق آن به جنگ باید لبنان را به این مسئله آگاه سازد که نمی تواند به روابط خود با آمریکا اعتماد کند. آمریکا همواره موجب نگرانی کشورهای منطقه است. سلطه گری های یک جانبه آمریکا توازن را در منطقه و ثبات در جهان و صلح و امنیت بین المللی را از بین برده است و همین موضع گیری آمریکا در قبال اسرائیل و حمایت های بی حد و حصر آن موجب شده که ما آن را دشمن امت اسلامی و عربی بدانیم.

وی درباره روابط لبنان با کشورهای اروپایی گفت: توجه و پیروی اروپا از سیاست های آمریکا یک خطر استراتژیک است که موجب افزایش مشکلات می شود در حالیکه لبنان باید به روابط خود با کشورهای آمریکای لاتین که با طرح مقاومت همسو هستند و یک پیشینه ی سیاسی و اخلاقی مشترک دارند، همسو شود.

سیدحسن نصرالله تاکید کرد: ما با یهودیان مشکلی نداریم و مشکل ما با اسرائیل مشکل دینی نیست. ما با صهیونیست ها مشکل داریم که از دین به عنوان ابزاری برای رسیدن به ابزارشان استفاده می کنند. جورج بوش رییس جمهور سابق آمریکا، باراک اوباما رییس جمهور کنونی آمریکا و رهبران اسرائیل از فلسطین می خواهند که یهودیت کشور اسرائیل را به رسمیت بشناسند، در حالیکه ما چنین رژیمی را قبول نداریم و زندگی در کنار چنین رژیمی غیرممکن است.

وی در ادامه سند سیاسی حزب الله به مسئله بیت المقدس و مسجد الاقصی اشاره کرد و گفت: مسجد الاقصی قبله نخست مسلمانان است و هیچ کس نمی تواند جایگاه عظیم مسجدالاقصی را در میان مسلمانان انکار کند، چرا که بیت المقدس دربرگیرنده مقدسات اسلامی و مسیحی است و اسرائیل تنها می خواهد با تخریب منازل فلسطینی ها و از بین بردن آثار اسلامی بیت المقدس آن را یهودی کند.

دبیرکل حزب الله لبنان، تجاوزات مداوم علیه مسجد الاقصی را خطری برای تمامی جهان اسلام دانست و نه تنها فلسطینی ها وافزود: باید به دفاع از بیت المقدس بر اساس یک مسئولیت دینی، انسانی و اخلاقی پرداخت لذا از اعراب و مسلمانان می خواهیم به یاری بیت المقدس بپردازند. این حق قانونی آنهاست که به دفاع از سرزمین شان بپردازند و در این راستا می توانند از تمامی اشکال مقاومت و در راس آن ها مبارزه مسلحانه استفاده کنند. به ویژه اینکه استعمارگران به دنبال منافع دشمن هستند و بهترین راه حل بازپس گرفتن حقوق استفاده از مبارزه مسلحانه است. مقاومت فلسطین حق قانونی است که در پیام های آسمانی و قوانین بین المللی به آن اقرار شده است.

وی در ادامه این سند به مذاکرات فلسطینی ها با اسرائیلی ها اشاره کرد و گفت: نتایج مذاکرات صلحی که پیش از این با اسرائیل صورت گرفته چه بوده است جز اینکه به خشونت اسرائیل افزوده و تنها موجب عملی شدن شروط اسرائیل شده است. تجربه ثابت کرده است که مقاومت مسلحانه می تواند سرزمین های اشغال شده را آزاد کند و حقوق فلسطینی ها را به آن ها بازگرداند. مذاکرات صلح یک مذاکرات بیهوده است، همانطور که در خصوص توافقنامه های کمپ دیوید و توافقنامه اسلو دیدیم هیچ نتیجه ای برای اسرائیل نداشت.

سید حسن نصرالله اعراب را به گوش فرادادن به به خواسته های ملت هایشان فراخواند و گفت: اعراب باید بدانند که دولت های آمریکا شریک شفافی نیستند که به آن ها تکیه کنند. آن ها تنها به دنبال منافع هم پیمان استراتژیک خود هستند. ما وجود اسرائیل را به رسمیت نمی شناسیم. از تمامی اعراب و مسلمانان می خواهم به مسئله فلسطین و بیت المقدس بازگردند و تمامی شرایط و ملزومات ادامه مقاومت را فراهم کنند و با تمامی طرح های عادی سازی روابط با دشمن صهیونیستی مخالفت کنند و با هرگونه رد حق بازگشت فلسطینی ها به سرزمین شان به رویارویی بپردازند و در زمینه آزادسازی 11 هزار اسیر فلسطینی برنامه عملی اتخاذ کنند. در پایان می گویم که ما خواهان حق و حقیقت هستیم.

منبع خبر: www.rasanews.ir

درباره ی مدیریت

مطلب پیشنهادی

فيلمهاي كوتاه – مقاومت لبنان

براي مشاهده بر روي همين جمله كليك كنيد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *