تیتر خبرها

بر سر شيعيان يمن چه مي گذرد؟

در كمتر از يك ماه گذشته، نزديك به پانصد تن از شيعيان يمن به دست ارتش اين كشور و نيز نيروهاي نزديك به «القاعده» به قتل رسيده‌اند.
اين درگيري‌ها كه از سپتامبر 2004 در يمن آغاز شده، تاكنون موجب كشته شدن بيش از هزار نفر شده كه عمدتا از شيعيان اين كشورند.
در گيري‌هاي دو هفته اخير، از شديدترين نوع درگيري‌هاي نظامي در اين كشور است كه در بين نيروهاي حامي «عبدالمالك الحوثي» با دولت يمن و اكنون نيروهاي «جيش عدن ابين» كه به كمك نيروهاي دولتي آمده‌اند و سومين درگيري نظامي كه شديدترين آن از سال 2004 آغاز شده، رخ داده است.
سايت شورا اعلام كرد: گروه‌هايي در جنوب عربستان كه با شمال يمن و محل استقرار نيروهاي الحوثي و استان «صيده» مجاورت داشته‌اند، از استان «ابين» وارد استان «صعده» شده‌اند تا با نيروهاي الحوثي نبرد كنند.
اين گروه به وسيله «خالد عبدالنبي» رهبري مي‌شود.
آنچه تعجب هر ناظري را بر مي انگيزد آن است كه، مقامات رسمي يمن اعلام كرده‌اند كه مردم يمن و استان صيده به خاطر مسائل ملي‌گرايي عليه الحوثي بجنگند!
«يحيي الحوثي»، برادر «عبدالمالك الحوثي» كه پيشتر عضو مجلس يمن بوده، پس از مرگ پدرش در سال 2005 مجبور شد به آلمان سفر كند و اكنون دولت يمن قصد دارد از طريق پليس اينترپل او را كه شخصي ميانه‌رو به شمار مي‌رود، دستگير كند.
دولت يمن هرگونه مداخله و گفت‌وگو و ميانه‌روي را كنار گذاشته و به سركوب شديد شيعيان زيدي ادامه مي‌دهد.
رئيس‌جمهور يمن پس از پايان ضرب‌الاجل دو روزه براي تسليم شيعيان و خودداري آنان از اين اقدام، دستور حمله گسترده به مناطق شيعه‌نشين شمال اين كشور را صادر كرد.
ژنرال صالح گفت: اين آخرين مهلت بود كه به عبدالملك حوثي و رزمندگان پيرو او براي تسليم خود و تمام سلاح‌هاي سنگين و سبك‌شان، اعطا شده بود.
وي خطاب به شيعيان ناراضي گفت: اگر تسليم بشويد به شما اجازه مي‌دهم در چارچوب قانون، يك حزب سياسي ملي تشكيل دهيد.
رئيس‌جمهور يمن در اشاره ضمني به اتهام حمايت برخي كشورهاي منطقه از شيعيان شمال يمن، اضافه كرد: اگر شيعيان مايل به تشكيل حزب باشند بايد فارغ از هر گونه گرايش منطقه‌اي، ‌محلي و مذهبي اين كار را بكنند.
«علي عبدالله الصالح»، رئيس‌جمهور يمن، مي‌گويد: اين شيعيان به دمكراسي اعتقاد ندارند و از پيشرفت كشور حمايت نمي‌كنند و مي‌خواهند كشور را به عقب بكشانند، اما الحوثي اين نگاه دولت را نمي‌پذيرد و اظهار مي‌دارد: مي‌گويند ما به خاطر شيعه بودن به ايران وابسته هستيم و به خاطر مخالفت با عربستان سعودي، ما را به همكاري با ليبي متهم مي‌كنند، در حالي كه ما كاملا مستقليم و دولت مي‌تواند به جاي برخوردهاي خشونت‌آميز با ما به مذاكره و گفت‌وگو بنشيند و راه‌هاي مسالمت‌آميز را برگزيند.
گروه او كه با نام «معتقدان جوان مؤمن» شناخته مي‌شود، بر اين باورند كه دولت يمن از فساد مالي و تبعيض رنج مي‌برد، از غرب و حكومت آمريكا پيروي مي‌كند و اكنون كه توان مقابله با مخالفان را ندارد، از طريق نيروهاي سلفي، قصد نابودي شيعيان مخالف دولت را دارد.
اين در حالي است كه دولت سعودي، اكنون به عنوان حامي اصلي دولت يمن در اين زمينه، از هرگونه اقدام براي نابودي اين شيعيان بهره مي‌برد.
پس از آن‌كه شيعيان در 13 جولاي 2004 تظاهراتي به رهبري «حسين الحوثي» انجام دادند و پرچم‌هاي حزب‌الله لبنان و رهبر آن سيدحسن نصرالله را به نشانه اعتقاد به آيين او بالا بردند، روزنامه «كريستين ساينس مانيتور» ـ نزديك به مسيحيان آمريكا ـ نوشت: اين افراد كه تظاهرات عليه دولت كمونيستي پيشين «عبدالله صالح» را به راه انداختند،‌ هر كدام مبلغ يكصد دلار از سيدحسن نصرالله دريافت كرده‌اند.
اما در همان سال، «حسين الحوثي» به دست نيروهاي دولتي يمن كشته شد كه پس از آن «بدرالدين الحوثي»، رهبري را بر عهده گرفت كه در ماه مارس سال 2005، دوباره ارتش يمن به آنان حمله كرد كه تظاهراتي كه با دعوت آيت‌الله سيستاني در عراق برگزار شد، اما صداهايي كه بايد از اين دست به گوش جهانيان براي اين شيعيان بي‌دفاع شنيده شود، به گوش نرسيد.
با درگيري‌هاي سوم كه از 25 روز پيش در استان صيده آغاز شده، مجلس يمن دستور داد كه حمله همه‌جانبه‌اي براي نابودي مخالفان انجام شود.
تاكنون خبرهاي رسيده از قتل چهارصد نفر، اطلاع مي‌دهد كه بين آنان حدود دويست نيروي ارتش و تعداد بسياري از مخالفان و غيرنظاميان ديده مي‌شوند

تصاويري از تخريب منازل شيعيان در يمن

درباره ی مدیریت

مطلب پیشنهادی

كالبد شكافي الحوثي ها

اشاره كشور يمن پس از اتحاد دو بخش شمال و جنوب از سال 1990 تاكنون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *