تیتر خبرها
خانه / بخش 6) آمریکا و نظام سلطه / 6)4) یمن و حوادث آن / 6)4)1) اخبار / سه استان شمالی، صحنه نبرد یاران الحوثی

سه استان شمالی، صحنه نبرد یاران الحوثی

یاران الحوثی موفق شدند شش ارتفاع مهم و استراتژیک را که سال گذشته در پی قرارداد آتش بس دوحه و برای نشان دادن حسن نیت، به ارتش تحویل داده بودند پس بگیرند و اکنون با تسلط بر جبل مفتاح بلندترین ارتفاع این منطقه، کنترل منطقه حیدان، مران و خولان در دست شیعیان قرار گرفته است.

در تحولی مهم و تاکتیکی جدید که یاران الحوثی سعی می کنند جنگ را به خارج استان صعده بکشانند منطقه بنی حشیش (به ضم حاء و فتح شین) واقع در خروجی شمال شرق صنعاء و در ابتدای جاده استانهای مأرب و حضرموت، شاهد درگیری بین شیعیان و ارتش بود. یاران الحوثی موفق شدند تا کنترل این منطقه مهم را در دست بگیرند و حتی در یک مرحله درگیری، چتربازان ارتش نتوانستند کاری از پیش ببرند. درگیری در این منطقه همچنان ادامه دارد.

روز جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۷ دو استان صعده و عمران شاهد شدیدترین درگیری ها بین نیروهای ارتش و یاران الحوثی بود. پاتک نیروهای ارتش در بسیاری مناطق با شکست مواجه شده است. در منطقه حرف سفیان، واقع در استان عمران (جنوب استان صعده و در مسیر صنعاء) یاران الحوثی مانع عبور کاروان نظامی متعلق به گارد ویژه ریاست جمهوری تحت فرماندهی احمد پسر علی عبدالله صالح بسوی استان صعده شدند. نیروهای دولتی بسیار تلاش کردند تا این جاده استراتژیک را باز کنند ولی با مقاومت شدید یاران الحوثی مواجه شدند. به گفته شاهدان محلی یکی از هلی کوپترهای ارتش در حرف سفیان سقوط کرده و سه دستگاه تانک نیز منهدم شده است. جنگنده های ارتش نیز تمامی ساختمانهای دولتی در این منطقه را بمباران کردند تا مورد استفاده یاران الحوثی قرار نگیرد.

و اما در منطقه خولان که جبال مرتفع مران در آن واقع شده است یاران الحوثی موفق شدند شش ارتفاع مهم و استراتژیک را که سال گذشته در پی قرارداد آتش بس دوحه و برای نشان دادن حسن نیت، به ارتش تحویل داده بودند پس بگیرند و اکنون با تسلط بر جبل مفتاح بلندترین ارتفاع این منطقه، کنترل منطقه حیدان، مران و خولان در دست شیعیان قرار گرفته است. چهار سال پیش، حسین بدرالدین الحوثی با یاران خود، حدود سه ماه در این منطقه مقاومت کرده بود و دولت یمن با مکر و حیله و سوء استفاده از هلی کوپتر حامل علما که برای وساطت قرار بود نزد حسین الحوثی بروند، موفق شد به این کوهستان نفوذ کند و حسین بدرالدین و یارانش را به شهادت برساند.

هم اکنون اهالی استان صعده، در حال ترک منازل خود هستند و به مناطق امن تر در استان الجوف (در شرق استان صعده) مهاجرت می کنند. محاصره استان صعده در ماه های گذشته موجب شد تا مواد غذایی در این استان کمیاب شود. تمامی تلفنهای ثابت و موبایل استان صعده نیز قطع شده است. همچون چهار جنگ گذشته، ورود کلیه خبرنگاران داخلی و خارجی به استان صعده ممنوع شده است. حتی وزارت رسانه های یمن، رسانه ها را از اطلاع رسانی درباره حوادث جنگ منع کرده و آنان را به لغو امتیاز تهدید کرده است.

منبع: اخبار شیعیان یمن

درباره ی مدیریت

مطلب پیشنهادی

كالبد شكافي الحوثي ها

اشاره كشور يمن پس از اتحاد دو بخش شمال و جنوب از سال 1990 تاكنون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *