تیتر خبرها
خانه / بخش 6) آمریکا و نظام سلطه / 6)4) یمن و حوادث آن / 6)4)1) اخبار / اتحاد ارتجاع عرب برای قتل عام شیعیان یمن

اتحاد ارتجاع عرب برای قتل عام شیعیان یمن

منابع دیپلماتیك از حمایت سران مرتجع كشورهای عربی از رژیم آل سعود برای قتل عام شیعیان صعده در دومین هفته تهاجم گسترده عربستان به خاك یمن خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری ها، شورای همكاری خلیج فارس با صدور بیانیه ای، حمایت قاطعانه كشورهای عضو را از تجاوز ارتش عربستان به خاك یمن اعلام كرد.

در بیانیه ای كه از سوی «یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان در یازدهمین نشست این شورا قرائت شد، آمده است: ما اطمینان كامل داریم كه عربستان قادر به پاسخ به تجاوزات است و امنیت یمن و عربستان با امنیت كشورهای عضو شورای همكاری خلیج فارس مرتبط است.

«حمد بن جاسم آل ثانی» نخست وزیر و وزیر خارجه قطر نیز تاكید كرد: تزلزل در امنیت عربستان، تزلزل در امنیت كشورهای عضو شورای همكاری خلیج فارس است.

«عمروموسی» دبیركل اتحادیه عرب، نیز هرگونه تلاش یا اقدام برای تعرض به حاكمیت عربستان و یمن را غیرقابل قبول دانست و درباره عملیات نظامی عربستان علیه شیعیان الحوثی در یمن گفت: بسیاری از مسائل در دست بررسی است و در تلاش هستیم كه اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آوریم.وی اضافه كرد: در هر حال ما معتقدیم كه تعرض به حاكمیت كشوری چون عربستان یا یمن، اقدامی غیرقابل قبول است و هر اقدامی كه موجب بی ثباتی در یمن شود، پذیرفتنی نیست.

این در حالی است كه « شیخ جابرالمبارك» وزیر دفاع كویت در دیدار با ملك عبدالله پادشاه عربستان، ضمن ارائه پیام امیر این شیخ نشین، از سركوب شیعیان صعده حمایت كرد.

همچنین منابع دیپلماتیك از دستور پادشاه اردن برای اعزام 450 نیروی زبده ارتش این كشور به عربستان برای همكاری با عربستان در سركوب الحوثی ها خبر داد.

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری «نهرین نت»، منابع مطلع تعداد نیروهای اردنی كه برای كمك به عربستان اعزام خواهند شد را 450سرباز و افسر از نیروهای ویژه ارتش اردن اعلام كردند و انتظار می رود تا روز جمعه تعداد آنها به 1500نفر برسد.

این در حالی است كه بمباران روستاهای مرزی و مناطق مسكونی یمن از سوی هواپیماهای جنگنده اف15 و تورنادو موجب آواره شدن هزاران نفر در منطقه شده است.

از سوی دیگر، نیروی هوایی عربستان سه شنبه شب، بمباران شدید مواضع الحوثی ها در جنوب این كشور (شمال یمن) را از سر گرفت. در این عملیات جنگنده های ارتش، مناطق اطراف رشته كوههای هم مرز با یمن را كه شاهد درگیری ها در هفته گذشته بود با بمب های سنگین و فسفری مورد حمله قرار دادند.

همچنین ارتش عربستان با استفاده از هلی كوپترهای پیشرفته آپاچی، تعداد زیادی از نیروهای خود را از منطقه «تبوك» به خاك یمن منتقل كرد.حمله عربستان به خاك یمن كه با هماهنگی دولت علی عبدالله صالح صورت گرفته است، به قصد نابودی شیعیان صعده و به بهانه ایجاد امنیت برای سعودی ها وارد دومین هفته خود شده است.

در همین حال رسانه های جمعی یمن روز چهارشنبه از برگزاری دومین نشست گفت وگوهای مقام های بلندپایه یمنی و آمریكا در صنعا خبر دادند كه طی آن موافقتنامه همكاری های امنیتی و نظامی بین ارتش دو كشور به امضا رسید.

در پایان این نشست كه به مدت دو روز طول كشید، سرلشكر ستاد «احمد علی الاشول» رئیس ستاد مشترك یمن، از تلاش های همتای آمریكایی خود در كمك به مواضع الحوثی ها تشكر كرد.
از سوی دیگر سرتیپ «جفری اسمیت» رئیس برنامه ریزی در ستاد مشترك ارتش آمریكا، خشنودی خود از برگزاری این نشست و نتایج به دست آمده از آن را اعلام كرد. وی از حمایت كامل آمریكا از امنیت و وحدت یمن را مورد تاكید قرار داد.

گزارش خبرگزاری ها حاكی است، خالد بن سلطان معاون وزیر دفاع عربستان از تصمیم این كشور برای ادامه سركوب شیعیان صعده در روزهای آینده خبر داد.

وی گفت: بمباران و گلوله باران مواضع الحوثی ها را تا زمانی كه ده ها كیلومتر از مرزهای عربستان عقب نشینی نكنند، ادامه خواهیم داد.

خالد بن سلطان، اسارت نیروهای عربستان توسط شیعیان صعده را تكذیب كرد، اما مفقود شدن چهار تن از نیروهای سعودی را پذیرفت.

وی در دیدار از یك پاسگاه مرزی در جاده «الخوبه» در مرز یمن با عربستان، با تكرار ادعای پیشین درباره ورود شیعیان یمن به داخل خاك عربستان، تصریح كرد: شرایط برای بازگشت اهالی روستاهای مرزی عربستان پس از پاكسازی كامل منطقه امكان پذیر خواهد شد. این در حالی است كه بمباران روستاهای مرزی و مناطق مسكونی یمن، موجب آوارگی هزاران نفر شده است.

منبع: كیهان

درباره ی مدیریت

مطلب پیشنهادی

كالبد شكافي الحوثي ها

اشاره كشور يمن پس از اتحاد دو بخش شمال و جنوب از سال 1990 تاكنون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *