تیتر خبرها
خانه / بخش 6) آمریکا و نظام سلطه / 6)4) یمن و حوادث آن / 6)4)1) اخبار / احتمال استفاده ارتش یمن از سلاح شیمیایی علیه شیعیان

احتمال استفاده ارتش یمن از سلاح شیمیایی علیه شیعیان

بنابر اخبار موثق به نقل از یحیی بدرالدین الحوثی، در هفته گذشته ارتش یمن محموله ای از سلاحهای شیمیایی را از كشور پاكستان به صورت غیرقانونی خریداری كرده و برای استفاده در جنگ صعده در اختیار تیپ ۱۵ زرهی قرار داده است. ارتش قصد دارد در مناطقی كه با مقاومت شدید شیعیان مواجه شده و نتوانسته پیشروی كند از سلاح شیمیایی استفاده نماید. مناطق هدف بمباران شیمیایی عبارتند از: ضحیان، آل صیفی، نقعة، مطرة و… که در هفته گذشته شدیدترین حملات هوایی و زمینی ارتش در طول جنگ، علیه شیعیان در این مناطق صورت گرفت و نتیجه ای برای ارتش دربرنداشت.

به گزارش سایت “اخبار شیعیان” به نقل از شیعیان یمن، حتی زمان حمله شیمیایی نیز تعیین شده و قرار است پس از بازگشت هیئت علمایی كه از طرف رئیس جمهور به صعده اعزام شده، این جنایت بزرگ در حق رزمندگان شیعه و مردم بی پناه استان صعده اتفاق بیفتد. هم اكنون هیئت علمای وابسته به دولت از جمله شیخ عبدالمجید الزندانی، قاضی حمود الهتار وزیر اوقاف، ابوالحسن المأربی كه مواضع سلفی و ضد شیعی آنان بر همگان آشكار است، در استان صعده حضور دارند تا به نیروهای الحوثی پیام دولت را ابلاغ كنند و آن پیام این است که هرچه سریعتر بدون هیچ شرطی تسلیم شوید و در صورت تسلیم نشدن، فتوای قتل آنان را صادر كنند و به دولت و ارتش یمن اجازه شرعی قلع و قمع آنان را بدهند!

یحیی بدرالدین الحوثی از جامعه جهانی، سازمانهای بین المللی و احزاب سیاسی داخل و خارج از یمن خواسته تا دیر نشده مانع استفاده از سلاح شیمیایی در استان صعده شوند و به مسئولیت انسانی خود در این رابطه عمل كنند. بنابر گزارشهای رسیده، صبح امروز یگانهای ارتش از تمام جبهه های جنگ عقب نشینی كرده اند که احتمالا برای در امان ماندن از آثار بمباران شیمیایی بوده است.

در همین حال، سایت عدن پرس اعلام كرد دولت یمن برای استفاده از سلاح شیمیایی در صعده اقداماتی را انجام داده و برای توجیه این جنایت، علمای درباری را بسیج كرده تا با صدور بیانیه و مهدور الدم دانستن خون نیروهای الحوثی، زمینه لازم را فراهم سازند. در همین راستا چند روز قبل علی محسن الأحمر فرمانده جنگ، در دیدار خود با علی عبدالله صالح در حضور جمعی از افسران ارتش اعلام کرده برای کنترل بحران صعده هیچ راه حل نظامی وجود ندارد مگر اینکه از سلاحهای پیشرفته استفاده کنیم.

پس از حمله بزرگ ارتش به منطقه آل الصیفی در اواسط هفته گذشته، شیعیان با سازماندهی مجدد نیروهای خود حملات شدیدی را علیه نیروهای ارتش در مناطق آل الصیفی، الطلح و الدرب الهاشمی انجام دادند. به گزارش سایت الإشتراكی نت، جمعه شب نیروهای الحوثی موفق به تصرف دو پایگاه نظامی ارتش در منطقه آل الصیفی شدند. در این حملات یك دستگاه تانك و دو دستگاه آتشبار دوشكای ارتش منهدم شد. همچنین نیروهای ارتش ۱۵ كشته و ۲۲ مجروح تلفات دادند. در عملیات شیعیان، محسن جراد فرمانده عملیات لشگر ۱۵ زرهی كه در تصرف آل الصیفی مشاركت داشت كشته شده است.

تلفات نیروهای الحوثی، در درگیری های آل الصیفی، فقط ۷ كشته و ۹ مجروح بوده كه بیشترین تعداد در دو ماه گذشته می باشد. در نتیجه عملیات پارتیزانی و آشنایی به مناطق كوهستانی، تلفات شیعیان در مقایسه با نیروهای دولتی بسیار كم است. به گزارش شاهدان عینی از شهر صعده، در طول سه روز گذشته ۲۰ كشته و ۳۰ مجروح از نیروهای ارتشی به بیمارستان السلام تحویل شده است.

در پی حملات اخیر شیعیان، المصری استاندار صعده در یك برنامه تلویزیونی از همه مشایخ قبایل صعده خواسته تا با نیروهای ارتش همكاری كنند. این درخواست از یك طرف به معنی ناتوانی و ضعف ارتش در مقابله با شیعیان ارزیابی شده و از طرف دیگر كشاندن اهالی صعده به جنگ و جدالهای بی پایان را در نظر دارد. گفته می شود انتخاب المصری به منظور انتقام گیری وی از اهالی صعده می باشد زیرا پدرش ۴۰ سال پیش در درگیری جمهوری خواهان با طرفداران امام زیدی كشته شده است.

در خبر دیگری به نقل از یحیی الحوثی آمده بیشتر مقتولان ارتش از پشت هدف قرار گرفته اند. بنابر مشاهدات عینی، فرماندهان ارتش با شلیك گلوله برخی سربازان را مجبور به پیشروی می كنند. خبر مذكور نشان می دهد سربازان در حال فرار هدف گلوله قرار گرفته اند.

درباره ی مدیریت

مطلب پیشنهادی

كالبد شكافي الحوثي ها

اشاره كشور يمن پس از اتحاد دو بخش شمال و جنوب از سال 1990 تاكنون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *