تیتر خبرها
خانه / بخش 6) آمریکا و نظام سلطه / 6)4) یمن و حوادث آن / 6)4)2) مقالات / درگيري‌هاي صعده به بحران منطقه‌اي تبديل شده است

درگيري‌هاي صعده به بحران منطقه‌اي تبديل شده است

يک کارشناس مسائل يمن با بيان اينکه دولت صنعا داراي مشکلات اساسي در مديريت بحران درگيري‌هاي صعده است، گفت: دولت يمن نتوانست اين بحران را خوب مديريت کند و به همين دليل به يک بحران منطقه‌اي تبديل شده است.

دکتر “محمود اليمني ”  با اشاره به درگيري‌‌هاي داخلي يمن گفت: درگيري نيروهاي الحوثي با ارتش يمن در راستاي 6 درگيري پيشين آنان با يکديگر است. در واقع، اين درگيري‌ها به دليل مختلف روز به روز در حال توسعه است. مثلا منطقه جغرافيايي اولين درگيري حوثي‌ها با ارتش يمن(سال2004) به صعده محدود مي‌شد و اين محدوده جغرافيايي خيلي کم بود اما در جريان درگيري دوم تاکنون شاهد بوده‌ايم که منطقه جغرافياي اين درگيري‌ها توسعه پيدا کرده‌ و اقتدار نيز افزايش يافته است.

وي درباره علل توسعه اين درگيري‌ها گفت: اين مسئله علل زيادي دارد يکي از مهم‌ترين آن، مسائل اعتقادي و ايدئولوژي است که مردم صعده و قبائل اطراف جنبش حوثي‌ها بدان رسيده‌اند يعني اين مردم اعتقادشان به جنبش حوثي‌ها بيشتر شده‌ است. چرا که شاهد اشتباهات دولت صنعا در استفاده از زور و نيروي نظامي براي سرکوبي حوثي‌ها هستند مردم ملاحظه مي‌کنند که آنان يک عده افراد فاقد سلاح هاي آنچناني هستند ولي ارتش يمن با سلاح‌هاي پيشرفته خود به سرکوب حوثي‌ها پرداخته و در اين زمينه از توان نيروي هوايي عربستان نيز استفاده مي‌کند. به هرحال، اين درگيري نه تنها سبب قتل عام مردم صعده و حوثي‌ها مي‌شود بلکه سبب کشتار مردم قبائل آن منطقه نيز مي‌شود و آنان بهاي چنين ستم‌هايي را مي‌پردازند.

اين کارشناس مسائل يمن با تاکيد بر اينکه درگيري حوثي‌ها با ارتش يمن يک مسئله داخلي است، گفت: دولت صنعا مي‌توانست اين بحران را خوب مديريت کند اما دليل مشکلات اساسي که در مديريت دارد، نتوانست اين بحران را خوب مديريت کند. به همين دليل، بحران مزبور هم اکنون به يک بحران منطقه‌اي تبديل شده است و روز به روز به دامنه آن افزوده مي‌شود و احتمالا به سطح بحران دارفور مي‌رسد.

وي با اشاره به سفر هفته جاري عمروموسي دبيرکل اتحاديه عرب به صنعا تصريح کرد: سفر دبيرکل اتحاديه عرب به صنعا نشانگر تبديل شدن بحران داخلي يمن به يک بحران منطقه‌اي است. يعني يمني‌ها نتوانستند بحران داخلي خود را مديريت و مهار کنند. بنابراين از عرب‌ها خواستند به کمک صنعا بشتابند و اين درحالي است که صنعا مي‌توانست با استفاده از ريش‌سفيدان و بزرگان قبائل، بحران مزبور را حل و فصل کند و نيازي به درخواست از اعراب نبود.

اليمني با بيان اينکه يک نوع رقابت ميان هيئت حاکم بر صنعا وجود دارد،‌ گفت‌: اين رقابت بر سر قدرت است. در حقيقت قدرت ميان خاندان‌هاي حاکم مثل احمري‌ها و خاندان علي عبدالله صالح وجود دارد و اين مسئله به دامن زدن به ناآرامي‌ها و درگيري‌ها صعده کمک مي‌کند.

وي حمايت‌هاي خارجي از گروه الحوثي را رد کرد و افزود:‌ رسانه‌هاي طرفدار دولت صنعا و سلفي‌هاي يمن و عربستان با انتشار اخبار و گزارش‌هاي واهي مي‌کوشند تا اين نکته را القا کنند که شيعيان جهان از زيدي‌هاي يمن حمايت مي‌کنند. اين القائات خلاف حقيقت است.

اين کارشناس مسائل خاورميانه درباره حمايت‌هاي داخلي از حوثي‌ها گفت: مردم يمن به دليل توسعه نيافتني، ضعف‌هاي اقتصادي و فشارهاي مالي به ويژه بحران‌هاي اخيري که اين کشور دچار آنها شده از دولت صنعا ناراضي هستند و همبستگي آنان با حوثي‌ها خود نشانگر همين نارضايتي‌ها است.

وي با بيان اينکه بيشتر مردم يمن پيرو مذهب شافعي و زيدي هستند، گفت: دولت صنعا مدعي است که شافعي‌ها پيروان زيادي در يمن دارد و اين درحالي است که در گذشته زيدي‌ها در اکثريت قرار داشتند. شما مي‌دانيد که قبائل در يمن نقش زيادي دارد و قدرت در اين کشور بين شافعي‌ها و زيدي‌ها تقسيم شده است. اکنون قبائل از قبيله‌ حاشد که قدرت را در يمن به دست دارند، ناراضي هستند. لذا اين قبائل يک نوع سمپاتي با دولت علي عبدالله صالح دارند و به همين دليل از حوثي‌ها حمايت مي‌‌کنند.

اين کارشناس مسائل يمن با اشاره به رقابتي که بين ساکنان شمال و جنوب يمن وجود دارد، گفت: جنوبي‌ها از عملکرد دولت صنعا در ارتباط با خودشان ناراحتند و دنبال احياي يمن جنوبي هستند. قبائل اين منطقه بويژه قبائل “حضرموت ” به دنبال اين هستند که قدرتشان احيا بشود و بتواند در قدرت و ثروت سهيم باشند. آنها مي‌خواهند در قدرت که در دستان خاندان حاشد قرار دارد يک سهمي هم داشته باشند و اين علت توسعه درگيري به جنوب يمن است.

درباره ی مدیریت

مطلب پیشنهادی

روند سیاسی جنبش «الحوثی» در یمن

شیعه یمانی روند سیاسی جنبش «الحوثی» در یمن جنبش «الحوثی»، قیام اعتراض آمیز شیعیان زیدی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *