تیتر خبرها

جنایات اسرائیل در صبرا و شتیلا

قتل عام فلسطينيان در اردوگاههاي صبرا وشتيلا
زمان واقعه: 17 سپتامبر 1982
تطبيق واقعه با سال شمسي: 26 شهريور 1361
مكان واقعه: اردوگاههاي صبرا وشتيلا
مدت زمان گذشته از واقعه: 24 سال
علت وقوع: درهم كوبيدن سازمان آزاديبخش فلسطيني و ستمگري اسرائيل
رهبران وقوع: سربازان اسرائيلي و فالانژيستها
خلاصه مطالب: در 17 سپتامبر سال 1982 معادل 26 شهريور ماه 1361 اسرائيليها و فالانژيستها با حمله به اردوگاههاي صبرا و شتيلا قتل عام وسيعي را به راه انداختند. علت وقوع اين حادثه درهم كوبيدن سازمان آزاديبخش فلسطين و ستمگري اسرائيل بود و نوع واقعه واقعه بين‌المللي بود. مدت زمان گذشته از واقعه 20 سال مي باشد. اينك به شرح ماجرا مي پردازيم:
لبنان داراي جغرافياي تاريخي و فرهنگ پيچيده اي است كوههاي لبنان كه ارتفاع آنها حدودا به 3 هزار متر مي رسد ودر شعاع 25 كيلومتري ساحل مديترانه قرار دارند. هميشه پناهگاه مناسبي براي گروههاي اقليت مذهبي كه از ترس آزار و شكنجه به آنجا پناهنده مي شدند بوده است بعداز حمله مسلمانان در قرن هفتم ميلادي به اين منطقه مسيحيان ماروني و بعدها اقليتهاي مسلمان در روز و شيعه درمناطق كوهستاني داخل متمركز شدند لبنان از نظر مذهبي نامتجانس ترين كشور منطقه است به‌طور رسمي 17 فرقه يا كليساي شناخته شده دارد و حداقل 60 درصد لبنانيها مسلمان هستند.
در پيمان ملي 1943 ميلادي كليه مقامات رسمي اعم از هيئت وزيران كريسمهاي پارلمان و مقامات اداري براساس تقسيم بنديهاي ثابت به جوامع مختلف داده شد مقام رياست جمهوري براي هميشه در دست مارونيها (مسيحيان) باقي ماند. نخست وزير به سنيها داده شده اما جنگ لبنان در ژوئن و سپتامبر 1982 را با اين ذهنيت توضيح مي دهيم:
تهاجم اسرائيل به لبنان در ژوئن 1982، به تعبيري به پنجمين نبرد اعراب و اسرائيل شهرت دارد.

در 3 ژوئن 1982 ميلادي رژيم صهيونيستي به منظور درهم شكستن استخوان بندي سازمان آزاديبخش فلسطين و اخراج آنها از لبنان، روي كار آمدن يك دولت دست نشانده و گسترش پيمان كمپ ديويد، متعاقب ترور سفير اسرائيل در لندن حمله برق آسايي را از طريق تهاجم گسترده هوايي، زميني و دريايي به لبنان آغاز كرد.
عمليات نظامي باعنوان «تامين امنيت جليله» با بمباران اردوگاههاي فلسطيني در اطراف بيروت آغاز
شد و نيروهاي زميني صهيونيست نيز تجاوز خود را به سوي شمال ادامه داد بنابه گفته مقامات ارتش صهيونيستي 150 هزارنفر در اين تهاجم شركت داشتند اين نيروها پس از 10 روز جنگ تمام عيار قسمت غربي بيروت را محاصره كردند ولي مقاومت شديد نيروهاي فلسطيني و لبناني بيش از 80 روز طول كشيد در اين حملات بيروت صحنه آزمون پيشرفته ترين جنگ افزارهاي ويرانگر نظير بمبهاي خوشه اي، فسفري ساچمه‌اي و غيره بود. حجم نيروهاي فلسطيني در برابر يورش تا متعادل به 24500 نفر مي رسيد ادامه يورشهاي رژيم صهيونيستي باعث شد تا سازمان آزاديبخش فلسطين ضربه نظامي شديدي را متحمل شود آمريكا و عربستان سعودي با تاكيد بر لزوم ادامه حيات اين سازمان به عنوان يك سازمان سياسي معتدل و به كارگيري راه حلهاي آمريكايي رهبر ساف را وادار ساختند تا در طي ده روز 12000 چريك فلسطيني را به همراه رهبران آنها از لبنان خارج نمايد و آنها را روانه اردن، عراق – تونس – يمن جنوبي و شمالي سودان – قبرس، يونان – سوريه
و الجزاير كند در ادامه تجاوزهاي ژوئن 1982 نيروهاي اسرائيلي و صهيونيستي در پي قتل بشير جميل
در روزهاي 16 و 17 سپتامبر 1982 به اردوگاههاي فلسطيني صبراوشتيلا حمله بردند و 3297 نفر از سكته آنها را قتل عام كردند بدين ترتيب برگ سياه ديگري برتاريخ صهيونيسم و برگ خونيني برتاريخ ملت فلسطيني افزوده شد. وسيعترين قتل عام در اردوگاه شتيلا اتفاق افتاد كه كنترل آن پس از هجوم سربازان اسرائيلي به فالانژيستها سپرده شد فالانژيستها دراين اردوگاه به كشتاري شبيه آنچه كه درسال 1975 در تل زعتر انجام داده بودند در اردوگاه شتيلا هيچ كس زنده نماند تا آنچه كه برآنان رفته بود توضيح دهد.
از سوي ديگر داوود كلوتي نماينده سازمان آزاديبخش فلسطين تائيد و تاكيد كرد كه نيروهاي صهيونيستي، فالانژزيستها، و سربازان سرگرد شورشي «سعد مداد» مشتركانه در ساعاتي پس از ظهر آن روز 1400 تن
از فلسطينيهاي ساكن در اردوگاه برج‌البراجنه وشتيلا را در غرب بيروت به طور وحشيانه قتل عام كردند.

شوراي امنيت درخواست كرد كه اسرائيل تمامي نيروهاي نظامي اش را فورا و بدون قيد و شرط به مرزهاي شناخته شده بين‌المللي لبنان به عقب بكشد، اما رژيم اشغالگر به حملاتش در بيروت ادامه داد و سراسر منطقه را با بمبارانهاي هوايي تخريب كرد و راه رسيدن تداركات غذايي و پزشكي را به قربانيان بمبارانها بست شوراي امنيت خواستار شد كه راه را باز كند و نيازهاي مردم برطرف شود شوراي امنيت و مجمع عمومي اين كشتارها را به عنوان «قتل عام جناحي غير نظاميان فلسطيني» محكوم كرد و مجمع عمومي آن را يك كشتار خواند در نتيجه اسرائيل از بخش اعظم لبنان عقب نشيني كرد اما شماري از نيروهايش را در جنوب لبنان نگه داشت درپي يورش وحشيانه صهيونيستها به جنوب لبنان و به خاك و خون كشيدن مسلمانان اين سرزمين امام خميني(ره) با صدور پيامي فرمودند.
«من كلمه مبارك استرجاع رانه براي جنايات اسرائيل و شهادت و آسيب بسياري از مسلمانان مظلوم جنوب لبنان عزيز مي گويم گرچه آن هم استرجاع دارد و نه براي شهر و روستاهاي آن كشور اسلامي كه به دست جنايتكار رژيم صهيونيستي كافر اسرائيل اشغالگر و خراب شده ، گرچه آن هم استرجاع دارد. بلكه براي بي‌تفاوتي كشورهاي اسلامي يعني حكومتهاي آنها استرجاع مي كنم و اي كاش فقط بي تفاوتي بود. »

– نتايج و تاثيرات حاصله
از اين اقدام صهيونيستها در صبراوشتيلا در بعد ملي و بين‌المللي عبارتند از:
1- مشخص شدن چهره غاضب استعماري يهوديان وچهره مظلوم ملت بي‌گناه فلسطين
2- روي آوردن مردم فلسطين به مبارزات و تظاهرات گسترده
3- مشخص كردن هويت كشورهاي عربي (كشورهايي كه به ظاهر دم از دفاع فلسطينان مي زدند)
4- تشديد آرمان بازگشت به فلسطين
5- مطرح شدن سازمان آزاديبخش درسطح جهاني
6- تشديد ناسيوناليسم فلسطيني و شروع انتفاضه جديد
7- تشديد حركات شهادت طلبي فلسطينيان

درباره ی مدیریت

مطلب پیشنهادی

بسترسازي ها براي تشكيل رژيم صهيونيستي

رويكرد محافل سياسي-خبري غربي در مورد رژيم نامشروع اسرائيل، به گونه اي است كه موجوديت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *