تیتر خبرها
خانه / بخش 6) آمریکا و نظام سلطه / 6)5) فلسطین / 6)5)3) انتفاضه فلسطين / نگاهى به تأثيرات عميق جنگ ۲۲روزه

نگاهى به تأثيرات عميق جنگ ۲۲روزه

پايان موازنه «ترس يكجانبه»

مقاومت و پايدارى ۲۲ روزه حماس در برابر ماشين جنگى رژيم صهيونيستى ، تحقق اهداف طراحان اين جنگ را ناممكن ساخت ‎/ حذف حماس از صحنه سياسى به عنوان هدف محورى جنگ ، به امرى محال تبديل شد. پيروزى حماس و ديگر نيروهاى مقاومت در چنين نبرد تاريخى ، شرايط سياسى تازه اى فراهم كرد كه بدون شك تحولاتى را در سطوح مختلف اجتناب ناپذير مى سازد.

در سطح داخلى فلسطين ، پايدارى مردم غزه حكايت از ريشه دار بودن نيروهاى اسلامگراى مقاومت (حماس و جهاد اسلامى) داشت و با اين پايدارى سناريوى حذف اين نيروها از معادلات خاورميانه براى هميشه باطل شد. در حال حاضر ، دولت انتصابى مستقر در رام الله به رهبرى محمود عباس نه تنها با اين جنگ مشروعيت سياسى خود را زير سؤال برد كه راهى براى بازسازى اين مشروعيت ندارد جز از طريق گفت وگو با حماس و در پيش گرفتن راهكار آشتى داخلى ‎/ دولت هاى وابسته عربى نيز اين واقعيت را به خوبى مى دانند و به همين علت آنها در اجلاس اخير سران عرب در كويت اعلام كردند كه كمك هاى مالى خود را به محمود عباس خواهند داد ‎/ در واقع سران عرب او را سوار بولدوزرى كردند تا به عنوان مهندس بازسازى معرفى گردد! و با اين نقش حماس ناچار به گفت وگو با او شود. در چنين شرايطى ، شناسايى حماس از سوى ابومازن امرى اجتناب ناپذير است و راهى جز قبول اين بازيگر سياسى براى او باقى نمانده است. اين آشتى سياسى داخلى در فلسطين زمانى ارزش سياسى مى يابد كه راهكار سياسى در سطح ملى يكسان و مورد اجماع قرار گيرد.

در غير اين صورت هر گونه آشتى سياسى به علت نگاه متفاوت نسبت به دو مقوله اساسى «مقاومت يا سازش» و انتخاب راهكار مناسب براى آزادسازى فلسطين ناپايدار و سطحى خواهد بود و زمينه بروز مجدد اختلاف در آينده وجود خواهد داشت مگر آنكه انتخابات آتى مورد توافق قرار گيرد و مردم داور نهايى اين اختلاف از طريق انتخابات باشند.البته در اينجا ذكر اين مسئله ضرورى است كه اكثريت مردم فلسطين در انتخابات گذشته حماس را نماينده خود برگزيدند اما مشكل آنجا بروز كرد كه فتح و شخص ابومازن در برابر انتخاب قاطع و شفاف مردم تمكين نكردند و طرف هاى غربى نيز محرك اصلى اين رفتار ضد دموكراتيك او شدند. بنابراين حل و فصل بحران سياسى كنونى و دوگانگى در صحنه فلسطين زمانى امكان پذير است كه هر دو طرف در برابر رأى مردم تمكين كنند و از دخالت عنصر خارجى در مسائل داخلى فلسطين جلوگيرى كنند. در سطح تضاد فلسطينى ، اسرائيلى ، انتظار مى رود پيروزى حماس و شكست اسرائيل در جنگ ۲۲ روزه تحولات بسيارى برجاى گذارد و مناسبات ديرينه اعراب و رژيم صهيونيستى را از هر جهت متأثر سازد ‎/ رژيم صهيونيستى اكنون دريافته است كه معادله رويارويى كاملاً دوسويه شده است و ديگر اين رژيم نمى تواند همانند گذشته قواعد بازى را به صورت يكجانبه طراحى كند. اين نكته عميق ترين بخش از آثار دو جنگ ۳۳ روزه لبنان و ۲۲ روزه غزه بر معادلات سياسى خاورميانه است كه موازنه سياسى ميان اعراب و اسرائيل را بعد از حدود ۶۰ سال به ضرر طرف صهيونيستى دگرگون ساخت.نبايد از نظر دورداشت كه نيم قرن برترى اسرائيل در ميدان موازنه قدرت با اعراب حاصل چند جنگ و كشتار بود. اين رژيم از ۶۰ سال پيش زمان اعلام موجوديت غاصبانه خود قتل عام هاى گوناگونى در ديرياسين، طنطوره ، كفرقاسم، ام الفحم ، صبرا، شتيلا و.‎/‎/ انجام داد تا جامعه فلسطين قادر به تشكيل معادله دوسويه مبتنى بر موازنه وحشت نشود اما اكنون مقاومت اسلامى اين معادله را تشكيل داده و در جنگ غزه آن را كاملاً تثبيت كرد. رژيم صهيونيستى در آينده قادر به ناديده گرفتن اين واقعيت جديد (معادله وحشت) نخواهد بود.

از همين منظر بايد جنبه ديگر تأثيرات جنگ ۲۲روزه غزه در درون اسرائيل را مورد توجه قرار داد. اين بار بر خلاف جنگ ۳۳ روزه سال۲۰۰۶ نيازى به ماهها انتظار طولانى نيست تا كميته وينوگراد گزارش خود را منتشر سازد وعلل شكست اسرائيل در جنگ را از زبان آنها بشنويم. انتخابات پارلمانى زودرس اسرائيل كه در بهمن ماه جارى برگزار خواهد شد وينوگراد زودهنگامى براى احزاب حاكم (كاديما و كار به رياست تزيپى ليونى و ايهود باراك) خواهد بود؛ انتخاباتى كه پيشاپيش مسجل شده كه ناكامى ديگرى به شكست ها و ناكامى هاى سياسى ، نظامى اسرائيل خواهد افزود و آرايش سياسى درون ساختار حكومتى اين رژيم متجاوز را به هم خواهد ريخت.

پيروزى حماس در سطح منطقه اى و عربى نيز تأثيرات بسيارى خواهد گذاشت.منطقه خاورميانه از زمان جنگ ۳۳ روزه ميان دو جريان طرفدار «تغيير وضع موجود» از طريق مقاومت و جريان «حفظ وضع موجود» كه همپيمان غرب و اسرائيل است دو قطبى شد و در جنگ۲۲ روزه اين شكاف سياسى آشكارتر گرديد و از ابعاد نظامى محدود در غزه به ابعاد پر دامنه سياسى و ديپلماتيك و رسانه اى در سطح منطقه گسترش يافت. حال پايان جنگ با پيروزى جريان مقاومت فلسطين ، جبهه مقابل را وادار كرد تا به عقب نشينى آشكار دست بزند.

409395.jpg

در اين ميان اجلاس هاى بى خاصيت اتحاديه عرب و سياست تمنا و التماس سازمان هاى بين المللى شديداً مورد اعتراض مردم منطقه و حاميان مقاومت قرار گرفت. پس از آن برگزارى اجلاس دوحه در قطر و تصميم قاطع آن براى قطع هر گونه رابطه با دشمن صهيونيستى ، اين دوگانگى را در ابعاد سياسى نمايان ساخت، به اين صورت در فضاى قطب بندى شده خاورميانه پيروزى مقاومت فلسطينى در غزه ضربات تاريخى بر جبهه محافظه كار طرفدار حفظ وضع موجود تحميل كرد. كافى است در اين باره به آنچه در جريان اجلاس سران عرب در كويت رخ داد نگاه شود، از اتفاقات قابل تأمل اين اجلاس ارائه وعده كمك دو ميليارد دلارى براى بازسازى غزه و اعلام اينكه طرح عربى براى هميشه روى ميز باقى نمى ماند بود كه هر كدام تحولى پرمعنا در جهان عرب به شمار مى رود. بسيارى از كشورهاى محافظه كار عرب در گذشته اعلام مى كردند كه تنها راهكار حل بحران فلسطين ، سياسى است و از طريق گفت وگو با دشمن (و نه مقاومت) بايد پيش رفت.

در همين راستا آنها مدعى بودند كه طرح عربى مى تواند چارچوب حل و فصل بحران باشد. اما اكنون با پيروزى مقاومت در غزه و تشكيك در اينكه طرح عربى براى هميشه روى ميز باقى نمى ماند به معناى اين است كه اگر راه حل سياسى به نتيجه نرسد مقاومت «راهكار جايگزين» خواهد بود و اين نكته در معادلات سياسى منطقه ، تحول قابل توجهى در جبهه حفظ وضع موجود به شمار مى آيد. (طرح صلح عربى در سال ۲۰۰۲ در اجلاس سران عرب در بيروت مطرح شد ولى اسرائيل با چند جنگ به آن پاسخ داد اما سران عرب همچنان به اين طرح پايبند هستند)‎/

در ابعاد بين المللى قطعاً مى توان گفت كه شرايط قبل از حمله به غزه با شرايط پس از آن متفاوت است. اسرائيل بالاترين ميزان آتش در هر جنگى را در غزه به كار برد و اين رفتار بى سابقه با نقض اعلاميه هاى حقوق بشر، حقوق بشر دوستانه و كنوانسيون هاى چهارگانه ژنو و عهدنامه هاى منع توليد و به كارگيرى سلاح هاى كشتار جمعى (فسفرى، خوشه اى، خفه كننده) و.‎/‎/ همراه بود و قطعاً كشورهاى آزاده و آزاديخواهان جهان در برابر اين رفتار ناقض مقررات بين المللى سكوت نخواهند كرد. انتظار مى رود در آينده اسرائيل و حاميان آن به دليل جنايات بى سابقه غزه تحت فشار جبهه جديد حقوقى و سياسى و دادگاه هاى بين المللى قرار گيرند، اين اتفاق بى شك هزينه حمايت از اسرائيل را براى غرب بسيار بالا خواهد برد. حمله وحشيانه ارتش صهيونيستى به غزه به حجم بى سابقه نفرت از اسرائيل و حاميان آن در سرتاسر جهان دامن زد و متحدان اين رژيم هيچگاه اين گونه منفور ملت ها در سطح جهان بويژه در جهان اسلام نبوده اند. در وضع فعلى دولت هاى غربى حامى اسرائيل هر كدام در پى راهى براى باز سازى آبروى خود هستند. وجهه مخدوش شده كسانى كه در جنايات غزه سكوت كردند يا متجاوز را تشويق كردند ترميم نخواهد شد مگر از طريق تغيير سياست هاى خاورميانه اى بويژه در بحران فلسطين و در پيش گرفتن سياستى متفاوت از گذشته در اين منطقه از جهان.

درباره ی مدیریت

مطلب پیشنهادی

بار ديگر انتفاضه

حضور يهوديان تندرو در مسجدالاقصي مي تواند آغازگر مرحله جديدي از تنش و درگيري ميان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *