تیتر خبرها

نامه کارتر به امام

در نامه به رهبر كبير انقلاب اسلامي عنوان شد:

رييس جمهور آمريكا: تصرف سفارت ما در تهران عكس‌العملي موجه است

خبرگزاري فارس: عاليجناب! ما رئيس جمهوري را از آمادگي كامل خود براي اهتمام جدي در راه تامين رضايت لازم مردم ايران براي حل مسالمت‌آميز اختلافات موجود بين دو حكومت مطلع ساخته‌ايم. من مي‌توانم به خوبي درك كنم كه تصرف سفارت ما در تهران مي‌توانسته است عكس‌العمل موجهي براي جوانان ايران تلقي شود

به گزارش خبرگزاري فارس ،مدتي پس از اشغال لانه جاسوسي آمريكا در تهران توسط دانشجويان مسلمان پيرو خط امام،شاه مجبور به ترك خاك ايالات متحده گرديد و در هشتم فرودين ماه 1359 محمد رضا پهلوي پس از مدتي آوارگي دركشور هاي همجوار آمريكا، عازم مصر شد.پس از ورود شاه مخلوع به مصر،مخالفت‌هاي مصريان بروز كرد.
پس از عزيمت شاه مخلوع به مصر يكنوع آرامش توام با نگراني، خانواده‌هاي گروگان‌هاي امريكائي‌ها را فرا گرفت. خانم مارلي لوپز كه پسرش گروهبان جيمزلو پز جزء گروگان‌ها بود اظهار داشت: «من خوشحالم كه شاه مخلوع به ايالات متحده نيامده است. آرزو مي‌كنم كه ورود وي به قاهره حادثه‌اي براي گروگان‌ها در برنداشته باش» ديگ گاله گوس پدر يكي ديگر از گروگان‌ها اعلام كرد: «چنانچه تصور كنيم كه ايرانيان نتوانند شاه مخلوع را مصر تحويل بگيرند اين امر ادامه زنداني بودن گروگانها را بدنبال خواهد داشت»
خانواده گروگان‌ها در آن هنگام تصميم گرفتند اواخر يكي از هفته‌ها گرد هم جمع شند قبل از عزيمت شاه مخلوع از پاناما آنان نامه‌اي به جيمي كارتر نوشته از وي تقاضا كرده بودند كه شاه مخلوع را بريا عمل جراي به آمريكا راه ندهند. در اين نامه كه به امضا 43 تن از خانواده‌هاي گروگان‌ها بود تاكيد شده بود كه اجازه ورود شاه مخلوع در اكتبر گذشته به امريكا و بستري شدن وي در نيويورك اساس گروگان‌‌گيري سفارت امريكا در تهران بوده است.
در اواخر فروردين ماه 59 و اوائل ارديبهشت ماه همين سال از جانب كارتر يك پيام به رئيس جمهور ايران داده شد و پيام ديگر نيز تقديم حضور امام گرديد.بر خلاف انتظار مقامات آمريكايي، رسانه هاي ايران دريافت اين نامه ها را به شكل عمومي اعلام كردند. بلافاصله پس از افشاي خبر دريافت پيام ها ، كاخ سفيد ارسال هر دو پيام را تكذيب نمود. اما سفير سوئيس در تهران گفت: «كه او پيامي از طرف رئيس جمهور آمريكا به ابوالحسن بني صدر رئيس جمهور ايران تحويل داده است.»
با انتشار پيامي كه جيمي كارتر رئيس جمهور آمريكا براي امام خميني فرستاده بود و تكذيب آن پيام از طرف مقامات كاخ سفيد، حجت الاسلام حاج احمد آقا خميني به خبرنگاران گفت اين پيام توسط آقاي قطب زاده به دست امام رسيد كه از قراري كه آقاي قطب زاده گفته توسط كاردار سوئيس به دست ايشان رسيده و بعد با همان، يك پيام ديگر هم به آقاي بني صدر دادند.
البته در پيام امام تندي هائي كه در پيام آقاي بني صدر بوده نبوده و ملايمت داشته و ما آنرا از بابي كه امام فرمودند هيچ چيز نبايد از ملت دور باشد ما اين را به راديو داديم و منشر شد.
خبرنگاران از حجت الاسلام حاج احمد خميني سوال كردند: شما از صحت اين پيام كه از جانب كارتر آمده مطمئن بوديد؟ او پاسخ داد: اين مسلم است براي اينكه اين پيام را كاردار سوئيس خودش آورده آنجا و داد، و گفته اين نمي‌شود دروغ باشد و تكذيب آنها هم يك امر مسلم و ضروري بود از نظر ما؛ و اين سابقه هم داشت براي آنكه پيام كندي هم به امام بعد تكذيب شد. و بطور كلي در آمريكا رسم بر اين است كه وقتي پيامي را مي‌دهند سعي مي‌كنند اين منتشر نشود. پيامهاي اين چنيني را ما به اين دليل منتشر كرديم كه به مردم بگوئيم كه زير پرده چيزي نداريم و تكذيبش را هم مي‌دانستي و انتظارش را هم داشتيم. اما خوب اگر آن مرتبه ما نتوانستيم پايه را سفت بكنيم، اين مرتبه هم من تماس با آقاي بني صدر گرفتم و هم تماس با شوراي انقلاب و آقاي قطب زاده گرفتم و هر سه شخص آقاي كاردار را كه اين را آورده بود معرفي كردند و گفتند كه مسلم است و اين تكذيب هم از نظر ما مسلم است كه تكذيب كرده اند. گرجه در حدود نيم ساعت پيش تلفن شد به اينكه دولت سوئيس تكذيب كرده تكذيب خود شانرا، و باز از كاخ سفيد تكذيب كردند تكذيب خود شانرا، اما تكذيب‌هايشان را نيز خبرگزاري‌ها منتشر نكردند و حالا نمي‌دانم كه منتشر بشود.
سوال شد: در اين پيام كه ملاحظه فرموديد مهر محرمانه سفارت سوئيس هم بود؟
حجت الاسلام حاج احمد خميني گفت: به هيچ وجه ديده نمي‌شد .البته مي‌دانيد كه پيام هاي اين چنيني را هرگز با مهر و امضا و شماره نامه نمي‌دهند. مثلا در موقعي كه افغانستان توسط شوروي اشغال شد سفير شوروي ساعت 4 نيمه شب آمد قم و گفت پيامي از برژنف دارد، حتي آنرا هم روي كاغذ سفيدي نوشته بودند و آوردند كه مثلا عكسي العملي دولت ايران نشان ندهد و امام در همان موقع ععكس العمل نشان دادندف و راست قضيه اين است كه آنها انقلاب ايران را نشناخته اند. اگر انقلاب ايران را شناخته بودند و مي‌دانستند همه چيز مردمي است و چيزي از مردم پنهان نمي‌ماند و نبايد بماند و ملاك پيروزي هم در جريان قرار دادن مردم است آنها هرگز دست به چنين كارهائي نمي‌زدند؛ اما از جائي كه آقاي كارتر در يك وضعيت بسيار بدي در امريكا قرار گرفته و با شكست مواجه شده است دست به هر عملي مي‌زند. منجمله آقاي رئيس جمهوري را تهديد مي‌كند و مي‌داند كه امام اهل تهديد نيست و پيش از خضوع مي‌كند و بعد هر دو را تكذيب مي‌كند؛ و اميدواريم كه آقاي رئيس جمهور هم پيامشان را منتشر كنند و نيز شنيدم ايشان هم اطلاعيه اي داده اند كه لابد بعد منتشر مي‌شود كه در آن اشاره كرده اند كه روز سه شنبه كه روز جمهوري اسلامي است مفصل در اين باره صحبت خواهند كرد:
سوال شد: امام كه پيام را ديدند چه فرمودند؟ آيا نظري داشتند در مورد مفاد پيامي را كه ديده بودند و احتمالا جوابي به آن خواهند داد؟
پاسخ داده شد: «بطور كلي امام پيام را كه ديده بودند من اينجا نبودم اما چند ساعت بعد كه من آمدم ايشان فرمودند كه اين بايد منتشر بشود براي اينكه ما چيزي را از ملت پنهان نمي‌كنيم و در ثاني به احتمال قوي اينها ممكن است خودشان منتشر كنند و بعد يك چيزهايي فكر كنند و مردم هم فكر كنند كه چيزهايي زير پرده است و ما بايد آنچه كه مي‌گذرد به مردم بگوئيم و خود مردم تصميمشان را مي‌گيرند و به همين دليل گفتند كه فورا ما منتشر كنيم.»
سوال شد: پس با اين تكذيبي كه شده جوابي به اين پيام داده نخواهد شد؟
پاسخ داده شد: «تكذيب را گفتم كه دو مرتبه تكذيب كردند. البته تكذيب آنها را منتشر كردند، و كارتر شنيده ام گفته كه اين يك پيام خصوصي بوده و در عرف بين الملي اين پيام ها بهيچوه منتشر نمي‌شود، و لذا سخنگو و بقيه افراد نمي‌دانند ولي خوب اينها همه دروغ است؛ و در خود اين پيام هم به مسائلي اشاره شده كه خيلي هايش دروغ است. مثلا اشاره به اينكه من نمي‌دانستم مصر با شاه تماس گرفته و شاه مي‌خواهد برود ما به اين معني توجه نداريم كه اين را تكذيب مي‌كنند يا نه. آنچه كه امام به آن توجه دارد آن است كه آنچه كه مي‌گذرد مردم مطلع شوند و كاري هم نداريم كه بعدا امريكا آنرا تكذيب مي‌كند يا نه.
سوال شد «شما هيچ شكي در مورد اين مفاد پيام كرديد كه قل از اينكه منتشر شود دروغ و يا احتمالا يك بازي سايسي باشد به اين دليل كه اگر اينچنين نبود آنها از انتشار آن ناراحت نمي‌شدند و تكذيب نمي‌كردند اين فكر را شما قبلا كرديد.
پاسخ داده شد: من يقين دارم كه اين پيام مال كارتر است و امام هم، يعني مضامين مضاميني است كه كه مال آنها است.
سوال شد: منظورم مفاد پيام است يعني اگر او اعتقاد داشت به آنچه در پيام آمده بود از انتشار آن ناراحتي نمي‌شد.
پاسخ داده شد: نه اين طور نيست آنها در مرحله اول اين را منتشر كردند كه به يك نتيجه برسند؛ براي اينكه وضع رياست جمهوري در آنجا مطرح است. يعني كارتر برد و باختش روي گروگان‌ها است. با آزادي و عدم آزادي گروگان‌ها برد و باخت او در انتخابات آمريكا مطرح است. اگر اينطور باشد آنها پيام را مي‌دهند. البته عدم شناخت شخص امام و انقلاب ايران است مي‌گويند ما اين را مي‌دهيم بلكه به يك پيروزي رسيديم و گروگان ها تسهيلاتي نسبت بهشان فراهم شد، مثلا به دست اولت افتاد، مثلا آزاد شد، مثلا امام فرمودند كه مجلس شوراي اسلامي گفته حالا بروند، اين احتمالات و لو اينكه احتمالش ضعيف است چون محتمل قوي است، روي اينها حساب باز مي‌كنند؛ لذا پيش خود گفته اند اگر منتشر نشد فبها، و اگر منتشر شد كه آنرا تكذيب مي‌كنيم. چرا براي اينكه نه آرمي در كار است و نه شماره اي نه دستخطي و نه امضائي بلكه پيامي است كه بوسيله شخص ديگر داده شد، متن پيام هم فرانسه است و بناست روي متن پيام هم تصميم گرفته شود و دولت سوئيس بايد بالاخره موضع خودش را روشن كند يعني معنا ندارد كاردار سوئيس در تهران اين را بياورد بدهد به آقاي رئيس جمهور و وزير خارجه و بعد صراحتا تكذيب كند.
تكذيب خودشان را هم همانطور كه آنرا رسمي تكذيب كردند اينرا هم بايد رسمي تكذيب كنند. و اگر اينكار را نكنند بايد توضيح بدهند و اگر توضيح ندادند قطعا وزير خارجه ما به آريالاي رئيس جمهور كه كاردار را پذيرفته اند حتما روي اين معنا عكس العمل نشان مي‌دهند.
سوال شد «اين پيام امضاي كارتر و يا مهر كاخ رياست جمهور داشت؟
پاسخ داده شد«نه هيچكدام»
سوال شد: خبرگزاري‌هاي يك مرتبه منتشر كردند كه هم امضاي كارتر بوده و هم مهر كاخ رياست جمهوري امريكا و هم مهر سفارت سوئيس به ايران.
پاسخ داده شد: من آنرا متن پيام را به فرانسه نديدم اما ترجمه اي كه اينجا آوردند نگفته به ما كه چنين چيزي است اگر چيزي بود حتما به ما مي‌گفتند من فكر نمي‌كنم چنين چيزي باشد.
سوال شد: يعني متن ترجمه شده پيام را از سفارت سوئيس آوردند.
حجت الاسلام حاج سيد احمد خميني پاسخ داد«نه، اصل را آوردند متن ترجمه شده اش را از وزارت خارجه دادند.»
صادق قطب زاده نيز در مصاحبه اش با خبرگزاري پارس (جمهوري اسلامي) گفت: از سوي كارتر رئيس جمهور آمريكا پيام ديگري براي دكتر ابوالحسن بني صدر رئيس جمهور ايران ارسال شده است و افزود: اين پيام كارتر توسط سفير سوئيس در جمهوري اسلامي ايران پيش از ظهر روز دهم فروردين ماه 59 به رئيس جمهور تسليم شده است، قطب زاده تاكيد كرد ارسال پيام ديگر رئيس جمهور آمريكا نشانه جدي بودن مسئله پيام نخستين است، و حاكي از اين است كه كل روابط ايران با آمريكا بايد بر اساس معيارهاي شرافتمندانه و صادقانه و عدل و عدالت حل شود.
قطب زاده در اين گفت و گو تاكيد كرد كه پيام نخستين كارتر را از كاردار سفارت سوئيس در تهران دريافت داشته و شخصا تسليم امام كرده است.
قطب زاده عقيد داشت اين پيام نشانه بزرگترين پيروزي براي ديپلماسي ايران است و يكي از كم نظير ترين پيروزي‌هاي در جهان سوم بشمار مي‌رود او در رابطه با تكذيب ارسال پيام از سوي سخنگوي كاخ سفيد گفت: علت تكذيب اين خبر مسائل داخلي امريكا ست و واشنگتن براي گرفتن زهر اين خبر آنرا تكذيب كرده است. وي افزود تكذيب پيام كار احمقانه اي بود ،چرا كه اثر مثبت اوليه پيام را از بين برد و تكذيب هم پايه و اساس درستي نداشت. قطب زاده در رابطه با كار كميسيون تحقيق گفت: اين كميسيون كار خود را ادامه خواهد داد چرا كه در سياست ايران تعارف و مجامله وجود ندارد و در نهايت بر ادب و متانت اسلامي متكي است.
وي افزود: اين گروههاي وابسته و نوكران روسيه شوروي هستند كه مي‌خواهند به هر قيمت شده ما را به دامن شوروي بيندازند.
وزير امور خارجه در توجيه دلائلش براي صحت پيام كارتر گفت: به گزارش خبرگزاري‌ها مقام هاي عاليرتبه امريكا تاكيد كرده اند كه مذاكراتي بين طرفين در اين مورد وجود داشته و اين نامه محتواي همان مطالب است. وزير خارجه در توجيه علت تكذيب كاردار سوئيس گفت: به نظر من ايشان پس از تكذيب ناگهاني سخنگوي كاخ سفيد سر در گم شده و به ناچار از تائيد خبر خودداري كرده است.
ابولحسن بني صدر رييس جمهور وقت نيز در مورد پيام هاي كه كاردار و سفير سوئيس از سوي كارتر رئيس جمهور امريكا براي وي فرستاد سخناني داشت. او در اين باره گفت: شوراي انقلاب بعد از آرمدن «كورت والدهايم» دبيركل سازمان ملل متحد به ايران تصميم گرفت كه فكري و پيشنهادي را از طريق وزارت خارجه پيش ببرد و آن تشكيل يك كميسيون بود تا جنايات آمريكا در ايران بر افكار عمومي مردم امريكا و دنيا شناخته شود و يك دستور العملي براي كميسيون تنظيم كرده بود. بعد از اينكه من در شوراي انقلاب حاضر شدم ملاحظه شد كه كار كميسيون پيش رفته و آماده تحقق و شروع به كار است. قرار شد كه من در مقام رئيس جمهوري و رئيس شوراي انقلاب بگويم كه ايران آماده پذيرفتن كميسيون است. من در بيمارستان به خدمت امام رفتم و از ايشان پرسيدم شما موافق به آمدن كميسيون هستيد فرمودند بله… عيبي ندارد. من هم آن كميسيون را دعوت كردم يكي از كارهاي كميسيون هم ديدرا از گروگان ها بود و آن ترتيبي پيش آمد كه مي‌دانيد قرار اين بود در صورتي كه كار اين كميسيون پيش رفت و گزارش داده شد و تعقيب شاه سابق و پاناما پيش رفت و قضيه استرداد او جدي شد، گروگان‌ها را تحت مراقبت پزشكي در آورديم كه افكار عمومي كه در دنيا بر ضد ما تبليغات مي‌كنند و آنها مي‌خواهند به ما كه اسلام ما همه اش درس انسانيت است درس انسانيت بدهند ومعلوم بشود كه هيچگونه بدرفتاري با گروگان‌ها نمي‌شود و تحت مراقبت پزشكي و تحت مراقبت دولت هم هستند. اين دستورالعمل‌ بود بعد از اينكه شاه سابق را از پاناما به مصر بردند، پيامي براي ما آمد كه شما به وعده‌تان عمل بكنيد. گفتم: وعده ما چه بود كه به آن وفا كنيم! گفتند كه: انتقال و مراقبت پزشكي از گروگان‌ها به وضعيتي كه افكار عمومي ما مطمئن بشود كه گروگان‌ها از هر جهت در امن هستند. گفتم آن به اين شرط بود كه شاه سابق از پاناما به مصر نرود و گزارش كميسيون هم داده شود.
اما شما بي جهت نگران هستيد، مسئله ما مسئله اجراي اسلام است، شما مطمئن باشيد هم از نظر سلامت و هم از نظر امنيت هيچ كم و كسري در كار آنها نخواهد شد، ما حاضريم تامين‌هاي لازم را انجام بدهيم ولي باور نمي‌كنيم كه اين شاه سابق مفلوك خود به مصر رفته باشد. جناب كيسينجر شما در اينجا حاضر بوده و ايشان اين فساد را كرده است و اينكه بگوئيد كه شما نخواسته‌ايد شايد شما در اينجا شخصا اطلاعي نداشته‌ايد ولي رقباي شما كه مي‌خواهند جاي شما را در رياست جمهوري بگيرند شايد اينكار را كرده باشند. آن را نمي‌دانيم، ولي ما مي‌دانيم كه دستگاه حاكمه آمريكا اين كار را كرده و ما با اين دستگاه طرف هستيم. پيام دوباره‌اي به من نوشته‌اند كه ترجمه فارسي آن را براي شما مي‌خوانم:

*متن پيام كارتر به رييس جمهور ايران

ما به عكس‌العمل آقاي بني صدر رئيس جمهوري نسبت به پيام 25 مارس توجه كرده‌ايم. پيامي كه در آن ارزيابي خود را از وخامت وضع و ضرورت اقدام به يك مرحله قطعي به منظور انتقال گروگان‌ها براي آنكه تا دوشنبه 31 مارس تحت كنترل دولت درآيد، شرط كرده‌ايم، ما اطمينان‌هاي تجديد‌شده آقاي بني‌صدر رئيس جمهوري را كه به آقاي «كاي سر» از سفارت سوئيس مبني بر اينكه گروگان‌ها تحت مراقبت دولت در مي‌آيند را ارج مي‌داريم به نظر ما اهميت دارد كه اين امر بلافاصله انجام بگيرد در تحليل ما شرايط سياسي در ايران و ايالات متحده آمريكا انتقال را در فرصت ديرتر بسيار مشكل‌تر مي‌كند.
در يك پيام جداگانه ما تغيير در عكس‌العمل روساي سياسي آمريكا و افكار عمومي آمريكا را درباره بحران ايران شرح داده‌ايم.
مي‌توان انتظار داشت اگر كارهاي مثبتي انجام نشود بر شدت اين رفتار منفي در هفته‌هاي آينده افزوده خواهد شد. اما درباره مطالبي كه آقاي رئيس جمهوري به آقاي «كاي سر» گفته‌اند ما بر اين عقيده‌ايم كه در حقيقت آمريكا حسن نيت خود را به ايران و رئيس جمهور آن نشان داده است. موافقت با تشكيل كميسيون سازمان ملل متحد بهترين علامت آن است. وانگهي در دو ماه گذشته ما از هرگونه بيان سخت و خشن نسبت به ايران خودداي كرده و سعي كرده‌ايم موضع آقاي بني صدر رئيس جمهوري را از نظر دور نداريم.
ما بدون آنكه موفق شويم سعي كرده‌ايم شاه در پاناما بماند در 27 مارس آقاي ونس وزير خارجه در يك بيان علني موافقت خود را با انتشار كتاب سفيدي درباره تاريخ روابط ايران و آمريكا اظهار كرده، ما مايليم به يك رشته مراحل متقابل مبادرت كنيم. بيان آقاي بني صدر به تلويزيون آمريكا كه گروگان‌ها مي‌‌توانند قبل از تشكيل مجلس آزاد شوند به شرط آنكه شرايط واقعي جمع بشوند (كه آن شرط به طوري كه من گفته‌ام استرداد شاه است. امروز شاه را از مصر بياورند اينجا همان لحظه‌ ما گروگان‌ها را در فرودگاه مي‌فرستيم تا بروند) و تغييري در رفتار آمريكا به وجود ايد توجه ما را جلب كرده است. ما آماده‌ايم هر فكر خاص را در اين باره دريافت كنيم ما بايد به آقاي رئيس جمهوري ايران خاطرنشان كنيم كه دولت امريكا به دقت تا حد وسواس مسئوليت‌هاي خود را در هر يك از مراحل عمل رعايت كرده است.
اينك انتظار داريم مقامات ايراني مراحلي را كه در مسئوليت آنها قرار دارند انجام دهند به خصوص در آنچه مربوط مي‌شود به انتقال گروگان‌ها. اگر اينكار سريعا انجام شود انتقال گروگان‌ها مي‌تواند راه را براي حل سريع بحران باز كند.
بني صدر در ادامه سخنان خود افزود:
«بعد از اينكه اين پيام آمد پريشب در شوراي انقلاب مورد بحث قرار گرفت و شورا تصميم گرفت كه اگر آمريكا طبق يك بيان رسمي اعلام بكند كه تا تشكيل مجلس و اتخاذ تصميم از سوي مجلس درباره گروگانها نه تبليغي بكند و نه ادعايي بكند نه حرفي بزند و نه تحريكي بكند، شوراي انقلاب مي‌پذيرد كه گروگان‌ها را تحت نظارت خود در آورد. بنابراين ما اين موردي كه درباره روابط ما با امريكا بود در اين مرحله هستيم كه عينا به اطلاع شما مردم ايران رسيد. حالا من بايد به شما بگويم كه ما به عنوان كانون انقلاب جهاني بر ضد سلطه‌گران، مبارزه با سلطه ابرقدرتهاي امريكا و روس را يك مبارزه اسلامي، يك جهاد انقلابي تلقي مي‌كنيم و براي انجام اين جهات آنچه را كه لازم است انجام مي‌دهيم. ما مي‌خواهيم كه در اين جهان اثري از سلطه ابرقدرتها بر جاي نماند. آنچه را كه ما تعهد بكنيم انجام مي‌دهيم اما ما مبارزه با سلطه و آثار سلطه آمريكا بر ايران را چه در زمينه اقتصادي و چه در زمينه سياسي يا فرهنگي و چه در زمينه برانداختن گروههاي وابسته به سلطه گر آمريكا و البته ابرقدرت روس هم به همين ترتيب مبارزه بي امان خود را بايد با قاطعيت انجام دهيم. نجات بشريت امروز و نجات كشور خود ما از فقر تا بيكاري، از ذلت از دون انساني گري كه تحميل نظام سلطه‌گران است بسته به پيروز يما در مبارزه بزرگ با اين دو ابرقدرت زمان است. براي من مسئله سلطه آمريكا بر ايران مسئله فوري‌تر، عاجل‌تر و مقدم‌تري است، براي اينكه آثار سلطه آمريكا بر ايران هم بر اقتصاد ما هم بر قواي نظامي ما هم بر سياست و دستگاه اداري ما و هم فرهنگ ما است. بنابراين تا بتوانيم و مي‌توانيم با همه قاطعيت اگر در اينجا و آنجاي كشور عناصري مسلحانه در برابرقدرت دولت ايستاده‌اند، اين به خاطر اداره آثار سلطه بر كشور ماست، و ما نمي‌توانيم تا وقتي آثار اين سلطه از جهان بر نيفتد لباس سربازي اسلام را از تن بدر آوريم، و حاضريم در راه اين مبارزه بزرگ تعيين كننده شهادت را بپذيريم؛ همچنانكه شهداي ما پذيرفتند. بنابراين اجتماع ما و اجتماعي كه بار ديگر تكرار مي‌كنم خوب است همه شما به عظمت اين اجتماع بنگريد بدون هيچ نشانه‌اي از تبعيض و تمايز بيان كننده و تجلي گاه توحيد، اين جامعه انقلابي ما در روز بنيانگذاري جمهوري شده است.
در هيچ جاي اين ميدان بزرگ هيچ نشانه‌اي از تبعيض، تمايز و اختلافي كه براي دشمنان كشور ما روزانه اميدي باز كند به چشم نمي‌خورد، و اين ملت يكپارچه مصمم است كه هم استقلال كامل را در كشور خود به وجود بياورد، هم آن را به همه كشورهاي محروم هديه كند.
برادران ما در كشورهاي اسلامي بدانند ملت عزيز مصر بداند كسي كه به عنوان رئيس جمهوري آن كشور شاه سابق را پذيرفته است به ملت اسلام خيانت كرده است.
در اين روز كه روز جمهوري است ملت اسلام به او عنوان خائن شماره يك …. و شاه خائن و سادات را دو خائن به مستضعفان جهان و ملت اسلام مي‌داند و ما از همه برادران و خواهران خودمان در همه جاي دنياي اسلام و در همه جاي جهان مي‌خواهيم اين را وظيفه اساسي و اصلي خود تلقي كنند.»
بني صدر در همين رابطه و در مصاحبه‌اي با (ويس نيوز) نقطه نظرهاي خود را پيرامون مسئله فرار شاه سابق به مصر و نيز عكس‌العمل ايران در قبال اين مسئله روشن ساخت. بني صدر همچنين اشغال نظامي افغانستان توسط شوروي را يكي از پي‌آمدهاي كودتاي ننگين 28 مرداد دانست كه در طول تاريخ استمرار يافته است، و افزود اگر 25 تا 30 سال پيش از اين پيروز شده بوديم محل بسيار ترديد است كه اين وقايع در افغانستان به وجود مي‌آيد. او در مورد فرار شاه مخلوع به مصر گفت « اگر شيطان بتواند ثابت كند كه اين يك اقدام فردي بوده است و شخص خود او اين توانايي را دارد كه از ‌آنجا به مصر برود و يا اينكه اگر اين يك اقدامي بوده است كه يك دستگاه انجام داده است بايد روشن شود كه آن دستگاه چه كسي است و چرا اينكار را انجام داده است»
وي افزود: «به هر حال در آنچه به من مربوط است در طرز فكرم نسبت به اين مسئله تغييري حاصل نشده است.» او در مورد آخر و عاقبت اينكار گفت: «كه چون ما مسلمان هستيم فكر مِ كنيم كه آخر و عاقبت امور به خير مي‌شود. اما اينكه چه وقت؟ «العلم عندالله» (دانش اين امور با خدا است). و اضافه كرد كه «فكر مي كنم در هر زمينه‌اي و از جمله در همين زمينه، سرعت لازمه پيشرفت انقلابي ما است.»
ويس نيوز از بني صدر پرسيد: «مرحله دوم انتخابات دست كم يك ماه به تاخير افتاده است، آيا شما هنوز مي‌خواهيد كه تصميم در مورد گروگان‌ها توسط مجلس گرفته شود»؟ بني صدر پاسخ داد: «امريكاست كه مشكل درست مي‌كند و ما نمي‌توانيم قبول كنيم كه آنها واقعا علاقه‌اي به آزاد شدن گروگانها دارند» وي تاكيد كرد «درست در لحظه‌اي كه مِ‌خواست تقاضاي استرداد شاه به دادگاه‌هاي پاناما داده شود اينها يك روز قبل از آن شاه را از آنجا بيرون برده‌اند». بني صدر در ادامه سخنان خود گفت: «مسئله اين نيست كه مجلس ما چه زماني شروع به كار خواهد كرد.
همين الان هم اگر آمريكايي‌ها به نوكرشان بگويند كه شاه را به ما تحويل بدهد، ما بيدرنگ اين گروگان‌ها را رها مي‌كنيم. مسئله اينجاست كه اگر شما مي‌گوئيد قراردادها و مقررات بين‌المللي را بايد رعايت كرد، پس چرا خودتان رعايت نمي‌كنيد؟ و اگر اين مسايل نيست و شما مِ خواهيد كه ما به زور تسليم بشويم اين تقاضائي است كه ما نمي‌توانيم برآورده كنيم.»

*اما پيام كاتر به امام خميني:

در اين زمينه خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران پيام جيمي كارتر را كه توسط كاردار سفارت سوئيس در تهران از طريق وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران خطاب به امام خميني رهبر انقلاب اسلامي ايران به دفتر ايشان در تهران تسليم شد به اين شرح مخابره كرده بود:

عاليجناب! من امكان اين را داشتم كه پيام بيست و يكم مارس شما را خطاب به مردم ايران بخوانم. من اين پيام را يك سند اساسي براي آينده كشور شما تلقي مي‌كنم. در اين پيام شما موضع خود را در سياست بين‌المللي مشخص نموده‌ايد، اين امر مورد توجه ما است. من موافقم كه صلح جهاني نيازمند روابط جديد بين دولت‌ها بخصوص، احترام به حاكميت ملل و حق مردم دائر بر تعيين سرنوشت خود مي‌باشد. مايلم تاكيد كنم كه اين دو اصل كه مكرر از طرف شما و آقاي بني صدر رئيس جمهوري عنوان مي‌شود از اصول مورد قبول من نيز مي‌باشد و ما به دنبال تصميم خود را دائر بر عملي كردن اين اصول چه در نيكاراگوئه، چه در افغانستان و يا در مقابل يك خطر احتمالي به حاكميت يوگسلاوي ثابت نموده‌ايم.
مايلم تاكيد كنم كه حكومت من وارث وضع بين‌المللي خيلي حساسي مي‌باشد كه نتيجه سياست و اوضاع و احوال ديگري است و همه ما را به ارتكاب اشتباهاتي در گذشته وادار كرده است مزيت بزرگ دمكراسي امريكايي اين است كه هميشه توانسته است اشتباهات خود را شنسايي نموده و يا آن را محكوم كند. ما موافقت خود را به كمسيون تحقيق در كنگره آمريكا براي روشن كردن حقيقت اعمال وخيم مداخله آمريكا مثلا در مورد شيلي اعلام نموده‌ايم و اين كميسيون تحقيق، تصميمات مهمي در مورد محكوم كردن اين مداخله و تدابير بسيار مهمي در قبال مسئوليت‌هاي ناشي از اين اعمال اتخاذ كرده است. ما آقاي بني صدر ،رئيس جمهوري را مطلع ساخته‌ايم كه آماده‌ايم اين كميسيون تحقيق را در آمريكا به نحوي برنامه‌ريزي كنيم هك بتواند حل اين بحران بين ملتين ما را امكان‌پذير سازد.
همچنين ما آقاي بني صدر رئيس جمهوري را از آمادگي كامل خود براي اهتمام جدي در راه تامين رضايت لازم مردم ايران براي حل مسالمت‌آميز اختلافات موجود بين دو حكومت مطلع ساخته‌ايم. من مي‌توانم به خوبي درك كنم كه تصرف سفارت ما در تهران مي‌توانسته است عكس‌العمل موجهي براي جوانان ايران تلقي شود، اما زمان سپري مي َشود و من دلايل جدي براي ترديد درباره انگيزه‌هاي واقعي آناني كه سفارت ما را تصرف كرده‌اند در دست دارم. اشغال سفارت امروز مسايل عمده‌اي براي حكومت شما و حكومت ما ايجاد مي‌كند و نهايتا عامل اختلافاتي گرديده است كه مانع رفع بحران كنوني و ايجاد روابط جديد‌ بر اساس برابري و احرام متقابل كه شما خواهان آن بوده و ما نيز با آن موافقت داريم مي‌باشد. ما آماده پذيرش حقايق جديدي كه مولود انقلاب ايران است مي‌باشيم اين امر همچنان هدف ما و آرزوي ماست زيرا من تصور مي‌كنم ما هدف واحدي را كه صلح جهاني و برقراري عدالت براي همه ملل است تعقيب مي‌كنيم. از زمان عزيمت شاه سابق مخلوع از آمريكا كه به دلايل انساني و درماني پذيرفته شده بود، حكومت من تصميم گرفت كه در اين مسايل مداخله نكند. ترك پاناما يك تصميم شخصي شاه سابق بوده و ما نسبت به مذاكراتي كه بين خود او و سادات براي پناه يافتن در مصر انجام يافته سات كاملا بيگانه بوده‌ايم. ما با مراجعت او به آمريكا مخالفت كرديم، ما با معالجه او در بيمارستان‌هاي امريكايي و به وسيله پزشكان امريكايي مخالفت كرديم، ما كليه اطلاعاتي كه درباره وضع مزاجي شاه سابق داشتيم در اختيار آقاي بني صدر رئيس جمهوري گذارديم. من حفظ اصل تفكيك كامل دو موضوع را اساسي مي‌دانم بحران فيمابين بايد از راه اعمال اراده و قابليت حكومت‌هاي ما بر مبناي واقعيات و منافع آينده جدي دو ملت حل و فصل شود مي‌خواهم موكدا خاطرنشان كنم به محض اينكه مسئله فوري از طريق انتقال مسئوليت گروگانها به حكومت ايران حل شود ما آماده اتخاذ رويه معقول و دوستانه‌اي براي حل و فصل مسايل عديده دوجانبه فيمابين مي‌باشيم. ايجاد يك كميسيون مشترك به عنوان عامل رسيدگي به مسايل دوجانبه به ما توصيه شده است. ما آماده‌ايم با نظر مساعد اين فكر را بپذيريم و بتوانيم چنين كميسيوني را به عنوان وسيله‌اي كه روابط آينده ما را توسعه دهد تلقي نمائيم. تمني دارم مرا در حال بحران فيمابين بر اساس ضوابط منصفانه و شرافتمندانه جدا ياري نماييد و از اين بابت نهايت حق‌شناسي را خواهم داشت. دو ملت ما نيز از شما حق‌شناسي خواهند نمود اجازه مي‌خواهم جسارتا اعلام دارم كه به نظر من، زمان و دشمنان واقعي نظام‌هاي سياسي مربوطه ما به زيان ما مشغولند.
با تقديم بهترين احترامات، جيمي كارتر 26 مارس 1980

چنانكه قبلا گفتيم اين پيام از طرف كارتر و محافل كاخ سفيد شديدا مورد تكذيب قرار گرفت، و اين تكذيب طبيعي بود. زيرا كارتر با همه سرمايه و شرف سياسي خود به ميدان آمده بود. در آمريكا اين پيام انتقادهاي شديدي را برانگيخت به همين جهت سناتور جرج بوش يكي از جمهوري خواهان آمريكا در اين زمينه اظهار داشت كه اين عمل باعث سرافكندگي دولت امريكا بوده و ادامه بحران ميان ايران و آمريكا را به دنبال خواهد داشت.

«ويژه نامه شيطان بزرگ» در خبرگزاري فارس

درباره ی مدیریت

مطلب پیشنهادی

چرا قرارداد 1975 مرزی الجزایر میان عراق و ایران ، متزلزل شد؟

  چرا قرارداد 1975   مرزی  الجزایر میان عراق و ایران ، متزلزل شد؟ گر چه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *