تیتر خبرها

عقده گشايي به روش آمريكايي

حاج رضوان از نگاه دشمن(2)

خبرگزاري فارس: افكار عمومي جهان غرب ، خصوصا ايالات متحده با همين دست تحليل ها در 3-4 نشريه پر تيراژ مهندسي مي شود .پس عجيب نيست كه در اذهان عمومي مردم آمريكا ، “حاج رضوان ” هيولايي افسانه ايست كه دشمني توجيه نشده اي با آمريكايي هاي خوب و نازنين داشته است.

همان طور كه ملاحظه شد نويسنده مقاله پيشين يعني “اسكات مك لود ” در مقاله اي ديگر كه به صورت مشترك با “برايان بنت ” نوشته شده است ، ضمن آن كه “عماد مغنيه ” را استاد تروريست حزب الله ” لقب داده است بار ديگر ده ها اتهام ديگر را از “چاه ويل اتهام زني هاي آمريكايي ” بيرون آورده و نثار آين مجاهد پرآوازه نموده است.اين در حالي است كه اين نويسندگان كه ادعاي بي طرفي فراواني هم دارند براي اتهامات خود حتي يك برگ سند يا يك مصاحبه چند دقيقه اي با منبعي موجه و معتبر(با كمترين سطح از اعتبار) ارائه نمي دهند. آنان به راحتي خصوصيات شخصي كسي را مورد بررسي قرار مي دهند كه تا چند روز پيش از نگارش مقاله شان حتي يك عكس مطمئن از او در سراسر جهان وجود نداشت و حتي يك آمريكايي نمي تواند ادعا كند كه “حاج عماد ” را در زمان حياتش به اندازه ثانيه اي ديده باشد .اما آن چه از موارد ديگر مهم تر به نظر مي آيد تقلاي فراوان نويسندگاني از اين دست براي تبرئه آمريكا از شركت در ترور عماد مغنيه است و بيشتر اين معنا را تداعي مي كند كه چنين قلم هايي با سفارش گيري خاص به كار افتاده اند تا زمينه هاي انتقام گرفتن حزب الله از سيا و ساير دستگاه هاي امنيتي آمريكا را كم نموده و اين خون پرحرارت را از دامان آمريكا بزدايند. در مقاله مذكور به قلم “اسكات مك لود ” و “برايان بنت ” آمده است:

“عماد مغنيه كه روز سه شنبه در سوريه به قتل رسيد يكي از مردان سايه در خاورميانه بود. وي استاد عمليات تروريستي بود كه در پشت انگيزه هاي سياسي عمل مي‌كرد. اگرچه از نظر او مبارزه و انگيزه به يك ميزان اهميت داشت. وي از حضور در محافل عمومي خودداري مي كرد. هرگز در محافل عمومي سخنراني و نطقي انجام نداد. كسي نمي داند كه وي مصاحبه اي مطبوعاتي حتي با خبرنگاران همسو و يا همفكر سياسي انجام داده باشد. به خبرنگاران غربي كه خواستار كمك و همكاري گروه شيعه حزب الله براي گذاردن قرار ملاقات با وي بودند خيلي محترمانه و در عين حال جدي توصيه مي‌شد به آنجا نروند. بنا براين، آيا سازمان اطلاعات مركزي آمريكا و ديگر سازمان هاي اطلاعاتي آمريكايي در نهايت توانستند كاري كنند كه مغنيه را به دام اندازند؟ همه حتي برخي از نزديكترين دوستان وي ممكن است از انگيزه لازم برخودار بوده باشند.
مقامات آمريكايي به هفته نامه تايم آمريكا گفتند كه مغنيه به عراق سفر كرد تا به ارتش المهدي تحت امر مقتدا صدر، جنگ سالار معروف عراق آموزش دهد. به گفته يكي از مقامات آمريكايي، مغنيه فرمانده عمليات خارجي حزب الله لبنان بود و عنصر كليدي فعاليت‌هاي نظامي اين گروه به شمار مي رفت.
مقامات آمريكايي اعتراف كرده اند سازمان ها و نهادهاي جاسوسي آمريكايي در پنج سال گذشته و در طول مدتي كه عماد مغنيه بين تهران، بغداد، دمشق و بيروت در حال تردد بود، به شدت به دنبال ردي از وي بودند.
اعتقاد بر اين است كه صرفنظر از رابطه اش با حزب الله، مغنيه همكاري نزديكي نيز با ايران داشته است. يكي از مقامات آمريكايي گزارشي را تاييد كرد كه در سال 2006، عماد مغنيه در سفر محمود احمدي نژاد، رئيس جمهوري ايران به سوريه وي را همراهي كرد و با بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه نيز ملاقات كرد.
در دهه 1980، عماد مغنيه به همه موارد از بمبگذاري در سفارت آ مريكا و پادگان تفنگداران دريايي ارتش آمريكا در بيروت گرفته تا ربودن خبرنگاران، دانشگاهيان آمريكايي و ربودن رئيس دفتر سازمان سيا در بيروت متهم شد.
اخيراً برخي ادعا كرده اند كه مغنيه با اسامه بن لادن همكاري داشته است. مغنيه پس از اعضاي ارشد سازمان تروريستي القاعده، در زمره افراد برجسته اي بوده كه در فهرست افراد تحت تعقيب پليس فدرال آمريكا (اف بي آي) قرار داشته است و 5 ميليون دلار براي وي جايزه تعيين شده بود. ”
حزب الله بلافاصله اسرائيل را در ترور شب سه شنبه عماد مغنيه در شهر دمشق مقصر اعلام كرد. با توجه به عزم اسرائيلي ها براي سپردن عماد مغنيه به دست عدالت به خاطر دخالت وي در بمبگذاري دهه 1990 در سفارت اسرائيل و مركز فرهنگي يهوديان آرژانتين، منطقي ترين مظنون در اين ترور سازمان جاسوسي موساد به شمار ميرود.
سازمان جاسوسي اسرائيل سابقه خوبي در از بين بردن طراحان اصلي تروريستي دارد حتي زماني كه مكان آنها در پايتخت هاي كشورهاي متخاصم عربي شناسايي شود. يكي از مقامات آمريكايي به هفته نامه تايم گفت كه مغنيه در 50 تن مواد منفجره كشف شده توسط يكي از كماندوهاي نيروي دريايي اسرائيل در رهگيري يكي از كشتي هاي باري موسوم به “كارين اي ” Karine A در درياي احمر، دست داشته است.
به گفته يكي از مقامات امريكايي، اخيراً مغنيه به ربودن سربازان اسرائيلي كه به جنگ ژوئيه 2006 در لبنان ممنجر شد، ربط داده شده است. دفتر نخست وزير اسرائيل با صدور بيانيه اي هرگونه دخالت در قتل مغنيه را رد كرد. يكي از مقامات ارشد پيشين اطلاعاتي آمريكا به هفته نامه تايم آمريكا گفت: “آمريكايي ها به دنبال او بودند، سعودي ها و مسيحيان لبناني نيز به دنبال او بودند. ما تنها كساني نبوديم كه در تعقيب وي بوديم. ”
به گفته يكي از مقامات پيشين كه خواست نامش فاش نشود، شكار عماد مغنيه 20 سال به طول انجاميده بود. وي از مغنيه با عنوان “قاتل متعصب ” ياد كرد و گفت: “مثل آن است كه سنگ بزرگي را از روي قلب من برداشته اند. ”
در مقاله «جهان تروريسم و سياست خاورميانه» نوشته “جان لي كار ” John Le Carre نمي توان تئوري هاي مختلف دسيسه جويانه را منتفي دانست. از جمله اين تئوري كه دوستان مغنيه در سوريه و يا ايران ممكن است به اين نتيجه رسيده باشند ادامه حيات وي برايشان ناراحت كننده بود. يا ممكن است آنها به اين اعتقاد رسيده باشند از نظر سياسي مفيد خواهد بود اگر اينگونه نشان دهند در كنترل تروريسم در خاورميانه مي توان به آنها اتكا كرد. البته تا زماني كه آمريكا تلاش نكند نظام هاي تهران و دمشق را تحت تعقيب قرار دهد. ”

آيا يك ذهن جستجوگر كه به دنبال كسب اطلاعاتي قابل اطمينان از عماد مغنيه و مبارزات او باشد ، در مقاله فوق چيزي جز گزافه گويي و عقده گشايي به روش آمريكايي (اتهام بزن و فرار كن)، نكته ديگري خواهد يافت؟ البته نبايد اين تلاش زيركانه نويسندگان را براي ايجاد شك و شبهه داخلي در ميان نيروهاي حزب الله نديده گرفت كه بسيار رقت بار به نظر مي آيد. اما نبايد از اين مهم غفلت نمود كه افكار عمومي جهان غرب ، خصوصا ايالات متحده با همين دست تحليل ها در 3-4 نشريه پر تيراژ مهندسي مي شود .پس عجيب نيست كه در اذهان عمومي مردم آمريكا ، “حاج رضوان ” هيولايي افسانه ايست كه دشمني توجيه نشده اي با آمريكايي هاي خوب و نازنين داشته است.

ادامه دارد

*به همت:محمد علي صمدي

ويژه نامه اولين سالگرد شهادت «عماد مغنيه»

درباره ی مدیریت

مطلب پیشنهادی

عماد مغنيه:اسراييلي ها و آمريكايي هافكر مي كنند كليد امور جهان در دست من است

ويژه نامه اولين سالگرد شهادت «عماد مغنيه»: خبرگزاري فارس: روزنامه صهيونيستي معاريو در تحليلي در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *