تیتر خبرها
خانه / 13)- جریانات و وقایع کردستان در سالهای اول انقلاب / روایت غلامرضا شیران یک آزاده در بند دموکراتها از زندان‌های حزب دموکرات و زندان دوله تو در سردشت‌

روایت غلامرضا شیران یک آزاده در بند دموکراتها از زندان‌های حزب دموکرات و زندان دوله تو در سردشت‌

 

 

* سراسیمگی دموکرات‌ها از شنیدن صدای گلوله‌های رزمندگان اسلام

 

وی بیان داشت: با پیشروی نیروهای اسلام، تشکیل قرارگاه حمزه سیدالشهداء (ع) و موفقیت‌های پی‌درپی سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی ایران در عملیات‌های پاکسازی‌هایی که در آن منطقه انجام می‌گرفت، صدای گلوله‌های پیشرفت نیروهای اسلام را در ۲۰ شهریور ۱۳۶۱ در دره‌های آلواتان می‌شنیدیم.

کردستان
کردستان

شیران خاطرنشان کرد: صدای گلوله‌های رزمندگان اسلام سبب سراسیمگی مسئولین زندان شد و آنها ما را از مسیر دره به محلی که بین سردشت و پیرانشهر بود، منتقل کردند و ما با زندانی که بهترین دوستان در آنجا به شهادت رسیده بودند و ایام بی‌گاری، گرسنگی، تشنگی، بیداری را در آنجا گذرانده بودیم خداحافظی کردیم.

وی افزود: یک سال بود که ما حتی رنگ خودرو را ندیده بودم و ما اسیرانی بودیم که صلیب سرخ جهانی از ما خبری نداشت و حتی یک پیش‌مرگ ۱۰ ساله می‌توانست، ما را در بین راه آزار دهد یا با گلوله‌ای نفسمان را بگیرد.

این آزاده زندان‌های حزب دموکرات افزود: غروب ۲۰ شهریور ما را به طرف زندان «دولتو» منتقل کردند و آسمان شب پتو و خاک زمین تشک ما بود؛ پیش‌مرگ‌ها دور تا دور ما آتش روشن کرده بودند که ما از درون حلقه آتش نتوانیم فرار کنیم.

وی بیان داشت: ما در آن زمین نمناک منطقه دلتو که در کنار رودخانه‌ای بود و از یک جهت به کوه و از جهتی دیگر به دشت مشرف بود نشسته بودیم و برخی از اسرا چرت می‌زدند.

شیران با بیان اینکه آن شب برایم یکی از سخت‌ترین شب‌های عمرم بود، افزود: آن شب هر از چندگاهی دمکرات‌ها رگبار می‌زدند تا زندانی‌ها بترسند و فرار نکنند و در دل تاریکی مسئولین اتاق‌های هشت‌گانه زندان آلواتان بچه‌ها را جمع کردند، حدود و قصوری را تعیین کردند و گفتند که از اینجا تکان نخورید.

وی بیان داشت: در زندان «دولتو» بی‌گاری به تدریج آزاد شده بود و زندانیان در روی سنگ‌هایی که چیده بودند، می‌نشستند و زندانبانان در منطقه‌ای که آفتاب و باران اذیت‌شان نمی‌کرد، می‌نشستند.

این آزاده زندان‌های حزب دموکرات خاطرنشان کرد: زندانیان پس از ورود به منطقه وظیفه داشتند که برای زندان‌بانان چادر بزنند و امکانات رفاهی برای آنها فراهم کنند.

 

کردستان
کردستان

* بازگشت اسرا به زندان «دوله‌تو» خاطره هجوم ناجوانمردانه دشمنان را تداعی می‌کرد

 

وی افزود: زندان «دوله‌تو» در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ۱۳۶۰ در یک هماهنگی میان گروهک دموکرات و رژیم بعثی عراق، توسط جنگنده‌های ارتش بعثی عراق بمباران شده بود و بیش از ۱۳۰ تن از زندانیان شهید و مجروح شده بودند؛ دیدن بقایای اتاق‌ها در آنجا برای زندانیانی که از آن محل خاطره داشتند و دوستان‌شان را در آن بمباران از دست داده بودند،خیلی سخت بود.

شیران ادامه داد: داوود خاکپور و شهید صدرالله نوری، در آنجا خاطرات شهید یزدان‌پناه را برای ما می‌گفتند؛ در واقع زندان «دوله‌تو» محلی بود که اسرای بی‌پناه ناجوانمردانه مورد حمله قرار دادند.

وی بیان داشت: آن منطقه به قدری مرطوب بود که روزها پتوهای‌مان را در آفتاب پهن می‌کردیم تا بتوانیم شب‌ها رویمان بکشیم و ما در زندان آلواتان دچار بیماری رماتیسم شدیم و در این زندان بیماری‌مان تشدید شد.

این آزاده زندان‌های حزب دموکرات گفت: در زندان دولتو زندانیان جدیدی از جمله شهید شهبازی [در زندان «گُره‌شیر» به شهادت رسید] و سربازی از اهل کاشان به ما پیوستند و با ما که در اتاق ۶ زندانی بودیم هم اتاق شدند.

 

پاوه
پاوه

* اعدام چند نفر از اسرا برای تمرکز بر مدیریت در دستور کار دموکرات‌ها بود

 

وی افزود: حدود ۱۰ روزی را که در زندان دولتو بودیم، هر وقت می‌خواستند از حوزه قضایی یا مراکز قضایی حزب دموکرات برای بازجویی بیابند، زندان‌بانان با اسرا لطیف‌تر می‌شدند؛ زمانی که ماموستا وارد می‌شد، گوسفندی برایش می‌کشتند و کباب درست می‌کردند و بعد این مراحل زندانیان منتظر بودند تا فرا خوانده شوند.

شیران بیان داشت: حزب دموکرات، ماموستا، قاضی و افراد نظامی داشتند؛ معمولاً در بازجویی‌ها نماینده قضایی که یکی از آن خشن‌ترین و وحشتناک‌ترین مأموران حزب دموکرات می‌آمد که معروف به ماموستا گوران بود.

وی خاطرنشان کرد: ماموستا گوران، چندین بار بنده را بازجویی کرد؛ او فردی بود که خونسرد در جایگاه می‌نشست؛ به آرامی صحبت می‌کرد؛ لابه‌لای صحبت‌ها می‌خندید؛ یادداشت‌هایی می‌کرد؛ آرام بلند می‌شد و می‌رفت و بعد از چند روز می‌دیدم تیربار کاشته می‌شد و چند نفر اعدام می‌شدند.

این آزاده زندان‌های حزب دموکرات افزود: هدف از بازجویی‌هایی که در زندان دولتو صورت می‌گرفت، کاهش جمعیت و تمرکز بر مدیریت زندان بود در واقع اعدام چند نفر از زندانیان در دستور کار دموکرات‌ها قرار داشت.

 

کردستان
کردستان

* لحظه‌ای ناامیدی، لحظه مرگ یک آزاده بود

 

وی یادآور شد: یک اسیر فقط با امید زنده است اگر هر لحظه امید از او گرفته شود لحظه مرگ اوست. در شرایط سخت آنجا حتی در لحظات بازجویی ماموستا تنها به امید زنده بودیم.

شیران خاطرنشان کرد: ۱۵ روز پس از بازجویی‌ها، در تاریخ ۶ مهر، زندانیان بیرون آمدند و در ۲ ستون صف کشیدند تا زندان دولتو را بازسازی کنیم.

وی با اشاره به خاطراتی از شهید «حسن امینی» بیان داشت: ۴۵ دقیقه تا یک ساعت در دل دره‌ها از دولتو به سمت مرز عراق حرکت می‌کردیم؛ لحظه‌ای از حرکت ایستادیم؛ از کنار کوه‌هایی رد شدیم که خاک سیمانی داشت؛ خانواده کردی در آنجا بود و زنی که در این خانواده بود به صورتش می‌زد و با گریه می‌گفت «این پسر مردمه».

این آزاده زندان‌های حزب دموکرات اظهار داشت: به آن نقطه رسیدیم و در آن نقطه جوانی به پشت، روی زمین افتاده بود؛ این جوان، شهید «حسن امینی» از درجه‌داران هوانیروز ارتش بود.

وی بیان داشت: عبور از کنار پیکر غرق به خون شهید «حسن امینی» برای ما خیلی سخت بود ولی ما چاره دیگری نداشتیم زیرا در فاصله چند متری، نگهبانان روی تخته سنگ‌ها ایستاده بودند و چگونگی عبور ما را نظاره می‌کردند.

شیران اضافه کرد: در مهر ۱۳۶۲ما را به زندان «گُره‌شیر» منتقل کردند؛ آنجا نقطه‌ای بود که گذران روزها به مراتب سخت‌تر بود، در آنجا ۱۷ نفر از بهترین دوستان‌مان را جلوی چشم ما اعدام کردند.

شهید اصغر وصالی قهرمان مقاومت انقلاب اسلامی در برابر ضد انقلاب و ابسته به آمریکا در شهر مظلوم و محاصره شده پاوه
شهید اصغر وصالی قهرمان مقاومت انقلاب اسلامی در برابر ضد انقلاب و ابسته به آمریکا در شهر مظلوم و محاصره شده پاوه

وی بیان داشت: زندان «گره‌شیر» جایی بود که احکامی را که دموکرات‌ها در دولتو برای بچه‌ها صادر کرده بودند، در آنجا اجرا کردند.

این آزاده زندان‌های حزب دموکرات گفت: آخرین زندانی که در آنجا اسیر بودیم، زندان گناب بود و در عملیات «والفجر ۴» با پیشروی رزمندگان اسلام در اول آبان ۱۳۶۲ مصادف با روز عاشورا به همراه ۱۹۰ نفر از اسرا، آزاد شدیم.

وی در این زمینه ادامه داد: با پیشروی رزمندگان اسلام دموکرات‌ها عقب‌نشینی کردند و به خاطر اولتیماتومی که فرماندهان ایرانی به آنها داده بودند، نتوانستند جابجایی انجام دهند و تن به آزادی حدود ۲۰۰ اسیر دادند.

کردستان پاوه شهید چمران و تعدادی از نیروهای مردمی و پاسدار
کردستان پاوه شهید چمران و تعدادی از نیروهای مردمی و پاسدار

غلامرضا شیران از آزادگانی است از اوایل سال ۶۰ به اسارت دموکرات درآمد و طعم تلخ اسارت را در زندان‌های گوره‌‌دار بانه، آلواتان، دولتو، گره‌شیر، اشکان، گِناب چشید و پس از آزادی از زندان گِناب برای همیشه آزاده شد.

این آزاده اکنون در شورای اسلامی شهر اصفهان فعالیت‌های چشمگیری دارد.

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

شهید اصغر وصالی قهرمان مقاومت انقلاب اسلامی در برابر ضد انقلاب و ابسته به آمریکا در شهر مظلوم و محاصره شده پاوه

قلب ایران در پاوه در محاصره ضد انقلاب می تپد. روایتی از حضور اصغر وصالی فرمانده دستمال سرخها و شهید دکتر مصطفی چمران در پاوه

  چند ماه پس از آزادی پاوه مردی به نام ناصر کاظمی فرماندار شهر شد. …

یک دیدگاه

  1. پدر منم تو اونجا اسیر بوده اونم ۴٣ماه چون فوت کردن نمیدونستم اونجا چی شده بود این مطلب خیلی تاثیر گذاشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *