تیتر خبرها
خانه / 13)- جریانات و وقایع کردستان در سالهای اول انقلاب / سر بریدن ۱۸ پاسدار انقلاب اسلامی در شهر پاوه توسط ضد انقلاب وابسته به آمریکا و صهیونیسم

سر بریدن ۱۸ پاسدار انقلاب اسلامی در شهر پاوه توسط ضد انقلاب وابسته به آمریکا و صهیونیسم

 

اشرار اسلح به پاوه حمله کرده اند و شهر را به محاصره کامل خود درآورده‌اند. سپاه پاسداران شهر پاوه مکرر از سپاه پاسداران کرمانشاه تقاضای ارسال کمک و مهمات می‌کند. درگیری بین مهاجمان و پاسداران انقلاب پاوه شدت گرفته است

«تهران پرس»-گروه پایداری: آنچه در ماه‌های تیر و مرداد سال ۱۳۵۹ در کردستان روی داد، مقدمه‌اش در سال ۱۳۵۸ فراهم شده بود، اینجا نقطه‌ای بود که باید عزم انقلابی بر اراده خارجی برای خرد کردن مردم ایران پایان یابد. یک سال جنایت تمام عیار گروهک‌های وابسته به غرب و شرق در کردستان به خصوص شهر پاوه همه چیز را از ایرانی‌ها ربوده بود و همه دنبال آن بودند تا شاید بتوانند این شورش داخلی و آدم‌کشی‌ها را پایان دهند. ۲۶ مردادماه، سالروز آزادسازی شهر قهرمان پاوه است. شهری که امام خمینی (ره) دستور آزادی آن از دست اشرار را دادند و برای آزادی آن خون‌ها داده شد.

شهدای پاسدار که به دست احزاب ضد انقلاب در پاوه اعدام گردیدند
کردستان – پاوه – مرداد ۵۸ شهدای پاسدار که به دست احزاب ضد انقلاب در پاوه اعدام گردیدند

آنچه در زیر می‌آید، روایتی است از این واقعه مهم، مستندی از آنچه که بر این شهر گذشت و حماسه‌ای که برای آزادی آن آفریده شد. روزشماری است از ۴۸ ساعت پیش از شروع حمله به پاوه و آزادسازی آن. ارتش، سپاه و پیشمرگ‌های کرد مسلمان دست به دست هم داده بودند و آمده بودند تا آخر مردادماه را با پیروزی پشت سر بگذارند و کومله و دمکرات‌ها نیز امید به یک ماه بعد بسته بودند تا همزمان با حمله عراق به ایران دیگر نظامیان ایرانی توان خود را برای برقراری امنیت و کنترل کردستان از دست بدهند. شاید هیچ کس نتواند در این مورد حماسه دکتر مصطفی چمران، شهید صیاد شیرازی، شهید اصغر وصالی و گروه دستمال قرمزها و رزمندگان پادگان ولی عصر(عج)  دیگران را به سادگی فراموش کند، به خصوص حماسه‌ای که هوانیروز قهرمان و تیپ ۵۵هوابرد شیراز برای امن کردن کردستان و سرکوب اشرار خلق کردند.

پاوه نقطه آخر او بود. ۲۵ مرداد سال ۵۸ شهر پاوه به طور کامل در محاصره مهاجمین مسلح قرار گرفت و از گوشه و کنار شنیده می‌شد که پاوه سقوط کرده است. سقوط پاوه جدا شدن کامل کردستان عزیز و میهن اسلامی بود و به وجود آوردن یک مرکز برای در هم کوبیدن انقلاب اسلامی. در این گیر و دار امام آن حکم تاریخی و سرنوشت‌ ساز را صادر کرد که به دولت، ارتش و ژاندارمری اخطار می‌کنم که اگر با توپ‌ها و تانک‌ها و قوای مجهز تا ۲۴ ساعت دیگر به سوی پاوه حرکت نشود و ضد انقلاب به طور کامل قلع و قمع نگردد، من همه را مسئول می‌دانم، من به عنوان ریاست کل قوا به رئیس ستاد ارتش دستور می‌دهم که فورا با تجهیز کامل عازم منطقه شوند.

شهید اصغر وصالی در آغوش شهید چمران
شهید اصغر وصالی در آغوش شهید چمران

چهارشنبه ۲۴ مرداد سال ۱۳۵۸ ساعت ۳۰/۲ بامداد

خبر می رسد اشرار اسلح به پاوه حمله کرده اند و شهر را به محاصره کامل خود درآورده‌اند. سپاه پاسداران شهر پاوه مکرر از سپاه پاسداران کرمانشاه تقاضای ارسال کمک و مهمات می‌کند. درگیری بین مهاجمان و پاسداران انقلاب پاوه شدت گرفته و از کشته شدگان و زخمی‌ها اطلاع دقیقی در دست نیست.

پنجشنبه ۲۵ مرداد، ۳۰ دقیقه بامداد

خبر رسیده که پاوه به دست مهاجمین سقوط کرده است و تلاش پاسداران اعزامی و گروهان ژاندارمری این شهر به نتیجه نرسیده است. آخرین گزارشات حاکی است که سپاه پاسداران و گروهان ژاندارمری پاوه و کرمانشاه تقاضای اعزام نیروهای کمکی کرده‌اند. پیام‌ها به ترتیب در ساعتهای ۲۳/ ۱۰ دقیقه تقریبا ۳۰دقیقه بامداد این روز ارسال شده است. پاسداران و گروهان ژاندارمری در این پیام‌ها یاد آور شده بودند که تنها حدود یک ساعت خواهند توانست مقاومت کنند. بدنبال آخرین پیام‌ها پاوه بدست مهاجمین  سقوط کرده، قبل از سقوط شهر پاوه پاسداران تقاضای یک هلیکوپتر نمودند ولی هیچ‌گونه کمکی به آنها نرسید.

ساعت ۶ بامداد

توسط بی‌سیم شهربانی پیامی ارسال می‌گردد. در این پیام آمده است که در سطح شهر پاوه بین مردم و مهاجمین زد و خورد و جنگ تن به تن شدید خانه به خانه و کوچه به کوچه شروع شده و از سویی، فرودگاه هلی کوپتر پاوه بدست مهاجمین افتاده و کار کمک رسانی به مردم پاوه بیش از پیش مشکل شده است و همچنین فرمانده ستاد مشترک سرتیپ تقی ریاحی صبح این روز طی پیامی اظهار می‌دارد که شهر پاوه سقوط نکرده بلکه در محاصره افراد مسلح قرار گرفته است.

شهید اصغر وصالی در آغوش شهید چمران
شهید اصغر وصالی در آغوش شهید چمران

ساعت ۳۰/۹ صبح

وضع بسیار بحرانی است آخرین خبرها حاکیست افراد سپاه پاسداران انقلاب و گروهی از مردم شهر پاوه در داخل شهر با مهمات بسیار کمی در مقابل مهاجمین مقاومت می‌کنند. و ادامه این وضع سقوط پاوه را حتمی می‌سازد.

تیمسار ریاحی و وزیر دفاع در مورد خبر خبرگزاری راجع به سقوط پاوه می گویند صحت چنین خبری را به هیچ وجه تایید نمی‌کنم! وی در زمینه اعزام نیروی کمکی به پاوه اظهار می‌دارد که نیروی کمکی به سوی پاوه اعزام شده و به زودی وارد عملیات می‌شود.

بعد از ظهر پنجشنبه ۲۵ مرداد

درگیری همچنان با شدت ادامه دارد، تنها ایمان شهر را بر پا نگاه داشته است. ضد انقلاب بیمارستان پاوه را نیز جهت جلوگیری از رسیدگی به مجروحین، مورد اصابت گلوله خمپاره قرار داده و قسمتی از بیمارستان و مقداری از خانه‌های اطراف آن ویران شده است. در این روز دکتر چمران معاون نخست وزیر ، تیمسار فلاحی فرمانده نیروی زمینی و ابوشریف فرمانده عملیات سپاه پاسداران با هواپیما وارد کرمانشاه می شوند. طی خبری که در بعد از ظهر این روز از سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شده ۱۸ نفر از برادران پاسداران در شهر پاوه توسط مهاجمین، سر بریده شده‌اند و ضدانقلاب آخرین حربه‌های خود را بکار می‌برد.

خروش امام در صبح جمعه ۲۶ مرداد

صبح این روز امام خمینی به عنوان فرمانده کل قوا به ارتش دستور می‌دهد برای سرکوبی مهاجمان پاوه اقدام جدی کنند. متن فرمان امام به شرح زیر است که از رادیو تلویزیون خطاب به ارتش قرائت می گردد:

بسم الله الرحمن الرحیم

از طرف ایران گروه‌های مختلف ارتش و پاسداران و مردم غیرتمند تقاضا کرده‌اند که من دستور دهم بسوی پاوه رفته و غائله را ختم کنند. من از آنان تشکر می‌کنم و به دولت، ارتش و ژاندارمری اخطار می‌کنم اگر  با توپ‌ها و تانک‌ها و قوای مجهز تا ۲۴ ساعت دیگر حرکت به سوی پاوه نشود من همه را مسئول می‌دانم. من به عنوان ریاست کل قوا به رئیس ستاد ارتش دستور می‌دهم که فورا با تجهیز کامل عازم منطقه شوند و به تمام پادگان‌های ارتش و ژاندارمری دستور می‌دهم که بی انتظار دستور دیگر و بدون فوت وقت با تمام تجهیزات به سوی پاوه حرکت کنند و به دولت دستور می‌دهم وسائل حرکت پاسداران را فورا فراهم کند. تا دستور ثانوی من مسئول این کشتار وحشیانه را قوای انتظامی می‌دانم و در صورتی که تخلف این دستور نمایند با آنان عمل انقلابی می‌کنم، مکررا از منطقه اطلاع می دهند که دولت و ارتش کاری انجام نداده است من اگر تا ۲۴ ساعت دیگر ، عمل مثبت انجام نگیرد سران ارتش و ژاندارمری را مسئول می دانم . والسلام.

به دنبال پیام امام خمینی شورشی دیگر بپا می شود و امت همیشه بیدار ایران و مردم تهران در مقابل نخست وزیری اجتماع می کنند و تقاضای اسلحه برای کمک به مردم پاوه را می نمایند . همچنین مردم شهرهای دیگر ایران طی تعطیل بازارها و مغازه ها ، خشم خود را متوجه ضد انقلاب می کنند. به همین خاطر پاسداران جان بر کف و داوطلبین در نقاط مختلف کشور و مامورین انتظامی جهت کمک به مردم پاوه بسوی این شهر حرکت می کنند.

کردستان
کردستان

عصر جمعه ۲۶ مرداد ۵۸

امام خمینی در یک سخنرانی مهیج در حضور بیش از ۳۰۰ هزار نفر از مردم قم و زائرین شهرهای مختلف به عموم مسئولان دولت و ارتش می فرمایند:

که اگر انقلابی عمل نکنند خود به تهران خواهند آمد و انقلابی عمل خواهند کرد. امام در قسمتی از سخنان خود اظهار می دارند:

… و اما اشتباهی که ما کرده ایم، این بود که به طور انقلابی عمل نکردیم و مهلت دادیم به این قشرهای فاسد. و دولت انقلاب، و ارتش و انقلاب و پاسداران انقلاب و هیچ یک از اینها عمل انقلابی نکردند و انقلابی نبودند … این توطئه گرها در کردستان و غیر آن در صف کفار هستند، با آنها باید به شدت رفتار کرد. می آیم تهران و با روسایی که مسامحه می کنند، انقلابی عمل می کنم … باید بدانید که من با آنها اگر آمدم انقلابی عمل می کنم … لکن نهضت عقب نخواهد رفت.

ساعت ۲۰/۲۰ دقیقه ۲۶ مرداد

شب فرا رسیده و عده زیادی از افراد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و مردم مسلمان و انقلابی شهر کشته و زخمی شده اند و بیمارستان به دست ضد انقلاب افتاده و توسط این چپی ها چند پرستار و پزشک و پاسدار زخمی و کشته شده اند و خبرهای رسیده تا این ساعت می گوید که دکتر چمران در حلقه محاصره مهاجمین قرار دارد.

مهاجمین از سوی گروههای جلال طالبانی ، سالارجاف ، پالیزبان و عشایر منطقه نودشه ، نوسود ، مریوان قلخانی و سایر مناطق اورامانات و کردستان و نواحی مرزی ایران و همچنین کشور عراق، به رهبری حزب دمکرات کردستان دائما تقویت می شوند، آنها دارای سلاح های سنگین هستند و دیوانه وار مردم و پاسداران را می کشند. پاوه برایشان بسیار مهم است، حتی اگر به قیمت خون تمامی زنان و بچه ها و پیرمردهای شهر تمام شود محاصره شدگان را تعقیب می کنند. پاوه بکلی تخلیه شده است و مردم به ناچار در زیر زمین ها خود را پنهان کرده اند. مهاجمین حلقه محاصره را بر دکتر چمران و پاسداران کرمانشاه و پاوه و مامورین ژاندارمری تنگ تر کرده اند، همه در انتظار بسر می برند و زخمی ها، بچه ها، مادرها، پیرمردها و جوانها همه در انتظار…

کردستان پاوه شهید چمران و تعدادی از نیروهای مردمی و پاسدار
کردستان پاوه شهید چمران و تعدادی از نیروهای مردمی و پاسدار

ساعت ۲ بامداد ۲۷ مرداد

سر انجام تیر اندازی بین طرفین درگیر قطع شده است. ارتش تا این لحظه مداخله ای نکرده ، ولی از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیروهای، کمکی به پاوه اعزام شده اند. از تعداد کشته شدگان و زخمی ها آمار دقیقی در دست نیست. آخرین خبر حاکیست: دکتر چمران که به محاصره مهاجمین افتاده بود از حلقه محاصره در آمده است.

نیروبی هوایی ارتش جمهوری اسلامی نیز صبح این روز به کمک محاصره شدگان شتافته و سر انجام به دنبال صدور فرمان امام و حرکت مردم و پاسداران و ارتش به سوی پاوه مهاجمین از ترس عقوبت متواری وتارو مار می شوند. نیروهای اعزامی وارد شهر شده و مورد استقبال نیروهای مقاوم و خسته شهر پاوه قرار می گیرند.

به محض ورود نیروهای اعزامی قلع و قمع اشرار شروع می شود.

اعدام جنایتکارانی که دستشان به خون مردم بومی کردستان و پاسداران و ارتشیان قهرمان آغشته شده بود
کردستان

جلال طالبانی طی اعلامیه ای خود را در کردستان تکذیب می کند و شورای انقلاب هم در نشست خود حزب دموکرات کردستان را غیر قانونی اعلام کرده و دادستان انقلاب، عزالدین حسینی، متین دفتری، مرزبان و قاسملو را به عنوان جنایتکاران و مسببان این فاجعه مورد تعقیب قرار می دهد.

اسناد به دست آمده ماهیت جریان را روشن کرد و معلوم شد که از عراق، اسرائیل و سازمان سیای امریکا، شاه خائن و سردارانش با اصطلاح خلقی به آن منطقه هجوم آورده بودند تا به این وسیله زیر پوشش ایجاد کردستان آزاد موضعی را برای در هم کوبیدن انقلاب اسلامی ایجاد کنند.

رهبری حضرت امام خمینی و از جان گذشتگی برادران پاسدار و مردم پاوه ضربه ای مهلک بر فرق توطئه گران شد.

یادپاسداران شهید پاوه گرامی باد.

 

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

شهید اصغر وصالی قهرمان مقاومت انقلاب اسلامی در برابر ضد انقلاب و ابسته به آمریکا در شهر مظلوم و محاصره شده پاوه

قلب ایران در پاوه در محاصره ضد انقلاب می تپد. روایتی از حضور اصغر وصالی فرمانده دستمال سرخها و شهید دکتر مصطفی چمران در پاوه

  چند ماه پس از آزادی پاوه مردی به نام ناصر کاظمی فرماندار شهر شد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *