تیتر خبرها
خانه / بخش 2) لانه جاسوسی آمریکا در ایران / 2)18) دسته‌بندی نشده / نظر امام خمینی در رابطه با خلاف بودن گروگانگیری با قوانین بین الملل

نظر امام خمینی در رابطه با خلاف بودن گروگانگیری با قوانین بین الملل

                     

نظر امام خمینی در رابطه با خلاف بودن گروگانگیری با قوانین بین الملل

 مصاحبه كننده: خبرنگاران امريكايى.

در نمازم خم ابروی تو در یاد آمد. حالتی رفت که محراب به فریاد آمد
در نمازم خم ابروی تو در یاد آمد. حالتی رفت که محراب به فریاد آمد

    صحيفه امام، ج‏13، ص: 213

سؤال: [برخلاف كليه قراردادهاى بين المللى، شما عده‏اى از گروگانها را در ايران نگه داشته‏ايد. آيا آنها را آزاد خواهيد كرد؟ و كى؟].

جواب: قراردادهاى بين المللى اقتضا مى‏كند كه جاسوس در يك مملكتى به اسم سفير باشد يا به اسم كاردار سفير باشد! يا نه؟ اگر سفرايى باشند، اشخاصى باشند كه در يك مملكتى خيانت نخواهند بكنند، جاسوسى نمى‏خواهند بكنند، اسباب حكومت نمى‏خواهند فراهم كنند، اينها هستند كه گروگان گرفتنشان صحيح نيست. و اما اينكه ملت ما عمل كرده است، اين گرفتن يك دسته جاسوس است كه اين جاسوسها به حسب قواعد بايد بازرسى و محاكمه شوند. و بايد بر حسب قوانين ما با آنها عمل بشود. و اما آنچه كه كارتر كرده است برخلاف قوانين بين المللى است. براى اينكه مجرم (1) به يك كشور بايد بيايد در همان كشور محاكمه بشود و يك كشورى حق ندارد مجرم را نگه دارد و پناه بدهد و برخلاف قوانين بين المللى است. اين كارتر است كه برخلاف قوانين بين المللى رفتار كرده است نه ما ..

– كارتر كاملًا روشن كرده است كه شاه را به ايران برنمى گرداند. در حالى كه ديپلماتها و خانواده هايشان از اين جريان سخت ناراحت هستند. آيا محلى براى مذاكره وجود دارد؟].

– تا مادامى كه اين مجرم برنگردد و آقاى كارتر به قوانين بين المللى احترام نگذارد، اين جاسوسها را ما نمى‏توانيم برگردانيم. ما چنانچه بعد از آمدن شاه هم جاسوسها را برگردانيم اين براى اين است كه يك تخفيفى به آنها داده‏ايم. و الّا اينها بايد محاكمه‏ بشوند و در همين جا بر حسب قانون ما با آنها رفتار بشود ..

 

– [آيا تنها شرطى كه شما مى‏گذاريد براى اين مسئله، همين است. يعنى برگشتن شاه؟].

– تنها شرط، برگشتن شاه است. و اين روى تخفيفى است كه ما به اينها مى‏دهيم ..

– [ايران و امريكا در حال جنگ اقتصادى و سياسى هستند و در عين حال ايران قبول نمى‏كند كه هيچ گونه نماينده‏اى را از نمايندگان امريكا بپذيرد و با آنها صحبت كند. علت اين مسئله چيست؟].

– اين جنگ اقتصادى و سياسى است كه آقاى كارتر به وجود آورده است. و ما نه از جنگ سياسى او واهمه داريم و نه از اقتصادى. بلكه اعتقاد داريم كه جنگ سياسى حتماً به ضرر امريكاست و جنگ اقتصادى به ما ضررى نمى‏رساند. و مع ذلك تا شاه برنگردد و مجرم را به ما برنگرداند و كارتر سر به قوانين بين المللى فرود نياورد، ما نمى‏توانيم براى مذاكرات راه پيدا كنيم. ما در آقاى كارتر انساندوستى را سراغ نداريم ..

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

از سوی رهبر انقلاب سیاست‌های ‌کلی جمعیت ابلاغ شد

از سوی رهبر انقلاب سیاست‌های ‌کلی جمعیت ابلاغ شد حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *