تیتر خبرها
خانه / بخش 1) مطالب از مسئول سایت تسخیر / 1)2) مقالات مسئول سایت تسخیر / مقاله از مسئول سایت: تقابل گروههای غربگرا با تشکیل نظام جمهوری‌اسلامی و مواضع امام – سید محمد پوریزدانپرست – قسمت دوم

مقاله از مسئول سایت: تقابل گروههای غربگرا با تشکیل نظام جمهوری‌اسلامی و مواضع امام – سید محمد پوریزدانپرست – قسمت دوم

بنام خدا

تقابل گروههای غربگرا با تشکیل نظام جمهوری‌اسلامی و مواضع امام

سید محمد هاشم پوریزدان پرست
سید محمد هاشم پوریزدانپرست

ابراهیم یزدی
ابراهیم یزدی

خلاصه:

با پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی، گروههای غربگرا همراه با برپایی شورشهای مسلحانه و کشتار مردم کشور و نیز شورشهای اجتماعی و برپایی کودتا و تهاجم تبلیغی و طرح نظامهای جانشین و در نهایت اعلام قیام مسلحانه، به تقابل با تشکیل نظام جمهوری‌اسلامی و اسلامی شدن قوانین در مراحل تدریجی  آن پرداختند.

با اعلام همه­پرسی جمهوری‌اسلامی آنان به طرح نظامهای گوناگون جمهوری بعنوان جایگزین آن مبادرت کردند لکن رأی ۲/۹۸% مردم به آن آنانرا در این امر ناکام نمود.

با اعلام تشکیل «مجلس‌خبرگان» بجای «مجلس مؤسسان» بدلیل شرایطی که همین جریانات با حمایت بیگانگان برای نابودی انقلاب اسلامی بوجود آورده بودند و تدوین سریع قانون‌اساسی برای گذر از این مرحله ضروری بود آنان بمخالفت برخاسته و بر تدوین قانون‌اساسی در مجلس مؤسسان تأکید داشتند.

با تشکیل مجلس‌خبرگان و تدوین قانون‌اساسی و پذیرش ولایت‌فقیه عادل بر جامعه اسلامی توسط نمایندگان این مجلس، بمخالفت با آن پرداختند و با کمک جاسوسان آمریکایی اقدام به انحلال مجلس‌خبرگان نمودند.

با تدوین قانون‌اساسی، به اعتراض به آن و لزوم طرح مجدد آن در سطح عموم روی آوردند.

همه‌پرسی قانون‌اساسی آن را تحریم و تلاش نمودند که با حداقل شرکت کنندگان در رأی گیری برگزار گردد.

با عدم اقبال مردم به آنان در انتخابات مجلس شورا ادّعای تقلب ر مطرح نودند

با ارائه قانون اسلامی شدن قوانین به مجلس به تقابل با آن برخاستند

 و با ارائه لایحه قصاص به مجلس آنرا غیرانسانی توصیف نمودند که با فتوای «ارتداد» روبرو شدند.

 با  آغاز قیام مسلّحانه عوامل ضد انقلاب، حکم «محاربه» آنان نیز صادر گردید و این جریان باعث فرار رهبران هر دو جریان و محو آنان از صحنه سیاسی ایران و تثبیت نظام جمهوری‌اسلامی گردید.

لغات کلیدی: امام خمینی، جمهوری‌اسلامی، لایحه قصاص، مجلس‌خبرگان، جبهه ملی، ارتداد،

دولت موقت
دولت موقت

 قسمت دوم

انتخابات گروهکی بعد از انقلاب و محرومیت توده­های مردم از کاندیدا شدن در انتخابات

پس از برگزاری همه‌پرسی  و آشکارشدن قلّت مخالفین، گروهکهای ضدانقلاب شرق و غربزده و وابسته به بیگانه که تعداد آنها از یکصد گروه نیز گذشته بود و چون جریانات دوران مشروطه که مشروطه طلبان آزادیخواه و منحرف­کننده مشروطیت عدالتخواه، از سفارت انگلیس خط میگرفتند (میرزا صالح ۱۹۲:۱۳۸۸) و آنان توسط عوامل خود  و با ‌ایجاد مقدمات و تأمین امکانات و به بهانه بست نشینی، تعدادی از مردم را به آنجا کشانده و با استفاده از غیبت علمای تهران و رهبران نهضت عدالتخانه که معترضانه تهران را ترک کرده بودند، به  تبلیغ افکار و پیاده نمودن اهداف خود پرداخته بودند[۱]، و با استفاده از غفلت روحانیت آن زمان و عدم اطلاع دقیق از نیات و اهداف و افکار آنان توانستند افکار و اندیشه­های خود را در قالب مشروطه پیاده نمایند[۲] و طرفدارن مشروطه مشروعه را بعنوان دشمنان آزادی، سرکوب و از صحنه بیرون نمایند[۳]، اینان نیز با هماهنگی یکدیگر بدنبال تحمیل افراد مورد نظر خود بعنوان نمایندگان واقعی ملّت‌ ایران و قبضه نمودن مجلس‌مؤسسان و تحمیل قوانین مورد نظر خود بر آمده و مجدّداً چون مشروطیّت با تحت تسلط در آوردن اکثریّت نمایندگان، البته اینبار نه به صورت صنفی و طبقاتی و فرستادن اعضای انجمنهای مخفی(مامونتف ۳۳۹:۱۳۷۶ به نقل از انصاری۱۳۹:۱۳۷۶) بلکه  با فرستادن نمایندگان گروه­های خلق الساعه سیاسی انقلابی نمای وابسته به بیگانگان، بعنوان نمایندگان مردم به مجلس مؤسّسان به شیوه دلخواه خود قانون‌اساسی را تصویب کنند و از اسلامی‌شدن قوانین جلوگیری نمایند[۴].

بدنبال جریانات کنگره وکلا و آغاز مخالفت کسانی که با نظام شاه همراه بودند، رهبران انقلاب  بشدّت نسبت به آن عکس­العمل نشان دادند. آیت‌الله بهشتی بیان داشتند[۵]:

 ملّت ما برای آزادی مبارزه میکرد و در ‌ این مقطع صرفاً خواستار تحقّق نظام عدل اسلامی است.

چنین افراد و چنین گروههایی بیگانه از خط انقلابیِ ملّت ایران هستند.

نفاق لیبرالی و کمونیستی در کنار هم و در کنار خلبان شاه
نفاق لیبرالی و کمونیستی در کنار هم و در کنار خلبان شاه

باید‌ اینها محاکمه شوند، تا معلوم شود با چه انگیزه‌ای میگویند اسلام نمیتواند راه حل باشد اگر صرفاً یک اظهار نظر است، اظهار نظر آزاد است.

امام در ۱۱ خرداد در پاسخ به تحرّکات و سخنان عناصر ملّی‌گرای عرفی­گرا بیان میدارند(امام خمینی ج۸، ۴۳:۱۳۸۵):

اینها عمّال خارجی هستند. اینها و اربابانشان از اسم اسلام میترسند. اسلام بود که تو دهنی به آنها زد و از مملکت بیرونشان کرد. میگویند ین جمهوری لازم نیست اسلامی باشد هرچه میخواهد جایش باشد. میگویند،جمهوری باشد، جمهوری ایرانی باشد، جمهوری دموکراتیک باشد. اینها از روحانی میترسند. اگر روحانیّت نباشد، اسلام را هیچ کس نمیتواند نگه دارد.

حسن‌نزیه در پاسخ به دکتر بهشتی بیان داشته است[۶]:

‌ این دکتر بهشتی است که باید محاکمه شود، نه من. چون‌ایشان در لباس روحانیّت میخواهند به مردم دروغ بگویند. اینها میخواهند زیر پای امام پوست خربزه بگذارند. عدّه‌ای هستند که  مردم را رو در روی امام قرار داده و میدهند.

این مشکلاتی که با آن  مواجه هستیم صرفاً ناشی از برخورد و طرز تلقّی اطرافیان امام با مسائل میباشد و بس. من یک شبه مسلمان نشده­ام و یک شبه مجاهد و انقلابی نشد­ه­ام. سالهاست که مسلمان و مؤمن و معتقد هستم. سالهاست که در پناه قرآن و اسلام مبارزه کرده و میکنم.

دکتر مصدق را یاران نادان بر زمین زدند

با توجّه به طرح مجدّد تز اسلام منهای روحانیّت و مخالفت با حاکمیّت قوانین‌اسلامی توسط یاران دکتر مصدق، حجّت الاسلام فلسفی که بمناسبت چهلمین روز شهادت آیت‌الله مطهری در مدرسه فیضیه و در خدمت امام سخن میگفت، ضمن اشاره به چهار نهضت و انقلاب بزرگ در تاریخ معاصر‌ ایران و نقش روحانیّت در آنها در رابطه با نهضت ملّی‌شدن صنعت نفت بیان داشت[۷]:

در آن موقع همان دوستان نادان مصدّق که الان هم هستند میخواستند تز اسلام منهای روحانیت را پیاده کنند و به همین جهت  آیت‌الله کاشانی را کنار زدند و با کنار زدن کاشانی، همه کسانی که بنام خدا فریاد میزدند از دور و بر مصدّق کنار رفتند و مصدّق پایگاه ملّی خود را از دست داد و لذا سقوط کرد.

سیدکاظم شریعتمداری در یک مصاحبه مطبوعاتی اعلام میکند[۸]:

استقبال بعثی ها از مسعود رجوی هنگام ورود به بغداد
استقبال بعثی ها از مسعود رجوی هنگام ورود به بغداد

عدم تشکیل مجلس‌مؤسّسان قطعاً اشتباه بسیار بزرگی است.

با همه‌پرسی قانون‌اساسی‌ آینده‌ ایران مخالف هستم و من رأی نخواهم داد.

امام پس از سه هفته مخالفت عوامل غربگرا با تشکیل مجلس‌خبرگان در ۲۵ خرداد خطاب به آنان میفرمایند:

 اسلام، جنایتکارها که رفقای بعضی از شما بودند را به درک فرستاد. شما از اسلام وحشت دارید و حق دارید وحشت داشته باشید، ولی ملّت اسلام، ملّت ایران نمیتواند تابع هوای نفس شما باشد، نمیتواند قرآن را کنار بگذارد و قانون‌اساسی غربی را قبول کند.

مجلس‌مؤسّسان اگر اعتبار دارد برای این است که مجلس مبعوث از ملّت است. میزان، رأی ملّت است. (امام خمینی ۱۳۸۵ ج۸: ۱۷۲)

طرح مجلس‌مؤسّسان به آن معنائی که از غرب طرح شده  و از شیاطین الهام گرفته است موجب تعویق شده و ریشه‌های گندیده به هم متّصل میشوند و اساس اسلام را از بین میبرند.

آیت‌الله گلپایگانی با صدور اطّلاعیّه‌ای بیان داشته‌اند[۹]:

 اگر قانون‌اساسی بطور کامل طبق قوانین شرع تدوین نشود و مسأله اتّکای حکومت به نظام امامت و ولایت روشن نشود، حکومت بر اساس آن طاغوتی و ظالمانه خواهد بود.

حضرت آیت‌الله مرعشی نجفی نیز اعلام کردند[۱۰]:

 ولایت‌فقیه باید در قانون‌اساسی گنجانده شود.

ارتباط ابوالحسن بنی صدر با واقعه حمله نیروهای نظامی آمریکایی از طریق بیابان طبس و کودتای عوامل آمریکایی در ارتش در پادگان شهید نوژه 17 آبان 1389
ارتباط ابوالحسن بنی صدر با واقعه حمله نیروهای نظامی آمریکایی از طریق بیابان طبس و کودتای عوامل آمریکایی در ارتش در پادگان شهید نوژه ۱۷ آبان ۱۳۸۹

برگزاری کنگره حامیان و مخالفان انقلاب­اسلامی

کنگره‌ای برای بررسی و نقد پیش‌نویس قانون‌اساسی در دانشگاه تهران در ۴ تیر برگزار میشود. افراد دعوت شده به‌ این کنگره بیشتر افراد نزدیک به رهبری انقلاب و حزب جمهوری‌اسلامی میباشند[۱۱].

 همزمان با آن، سمیناری با عنوان «خواستهای ملّت از قانون‌اساسی» نیز برگزار میشود که ۳۵ گروه  ضد انقلاب در آن حضور دارند.

۱۱۰ تن از علمای حوزه علمیّه قم در روز ۱۳ تیر خواستار درج ولایت‌فقیه در قانون‌اساسی میشوند. و بیان میدارندکه قانون‌اساسی مشروطیّت به مراتب از پیش‌نویس فعلی، اسلامی­تر میباشد و ملّت عالیترین مقام کشور را جز در مرجعیّت شیعه نمیداند.

امام خمینی در آستانه انتخابات  بیان میدارند (امام خمینی ۱۳۸۵ ج۹: ۹۳):

   خبرگانی که انتخاب میشوند باید آشنا به مسائل اسلام و خبره در آن و نیز معتقد به اسلام و متعهّد و امین و ملّی و مورد اعتماد و بی­گرایش به چپ و راست و پرهیزکار باشند.

امام به علمای اسلام­شناس و خبره توصیه نمودند در انتخابات مجلس‌خبرگان در ۱۲ مرداد شرکت نمایند و از مردم خواستند به آنان رأی دهند.

تصویب آئیننامه داخلی مجلس‌خبرگان[۱۲]

در ۱۶ مرداد لایحه قانونی اداره امور جلسات و آئین‌نامه داخلی مجلس پس از تصویب آن در هیئت‌دولت در شورای‌انقلاب مطرح و مورد تصویب قرار میگیرد.

  در ۲۰ مرداد نتایج قطعی انتخابات مجلس‌خبرگان اعلام میشود. نفر اول آیت‌الله طالقانی با بیش از دو میلیون رأی و ده کاندیدای حزب جمهوری‌اسلامی نفرات اوّل بودند(قلفی ۲۹۹:۱۳۸۴). بین نفر دهم و یازدهم اختلاف بسیار فاحش یک میلیون رأی وجود دارد و بار دیگر وزن اجتماعی عناصر غیر خط‌امام را روشن میکند.

افتتاح مجلس‌خبرگان

مجلس‌خبرگان در روز ۲۸ مرداد  با پیام امام آغاز بکار میکند و‌ این در حالی است که شدیدترین توطئه­ها توسط ‌ایادی بیگانه در تهران و سایر نقاط کشور بخصوص در کردستان در حال اجرا میباشد و یک شب قبل از آن تهاجم نهایی ضدانقلاب برای جدایی کردستان از طریق تسلط بر پاوه آغاز شده بود.

امام خمینی ضمن پیامی  بر اسلامی‌شدن قوانین تأکید مینمایند(امام خمینی ۱۳۸۵ ج۹: ۳۰۹):

قانون‌اساسی و سایر قوانین در این جمهوری باید صددرصد بر اساس اسلام باشد و اگر یک ماده هم بر خلاف احکام اسلام باشد، تخلّف از جمهوری و آرای اکثریّت قریب به اتّفاق ملّت است. وکالت نمایندگان محدود به حدود جمهوری اسلامی است.

آئین‌نامه داخلی مجلس‌خبرگان

رحمت‌الله مقدّم مراغه­ای بلافاصله پس از سوگند نمایندگان، به آئیننامه داخلی تهیه شده توسط دولت‌موقت و مصوّب شورای انقلاب اعتراض میکند:

هیچ آئین­نامه­ای تا در اینجا تصویب نشود نمیتواند مورد قبول باشد.

 این اعتراض موجب بحثهای فراوانی در مجلس‌خبرگان گردید و وقت مجلس را گرفت و در نهایت نیز موجب کنار گذاشته شدن آئین­نامه دولت‌موقّت شد. تهیّه آئین نامه توسط خود مجلس‌خبرگان نیز در نهایت زمینه کنار گذاشتن  پیش‌نویس تهیه شده توسط دولت‌موقت را فراهم آورد.

نیروهای لیبرال همواره از اصرار بر تشکیل مجلس‌مؤسّسان و نیز اصرار مقدّم مراغه­ای در مجلس‌خبرگان بر تهیّه آئیننامه داخلی توسط خود نمایندگان که موجب کنار گذاشتن پیش‌نویس قانون‌اساسی شد، اظهار پشیمانی کرده­اند.

هدف او از طرح شیطنت­آمیز این موضوع، اتلاف وقت مجلس بود و یکی از دلائل عدم اتمام تدوین قانون‌اساسی در موعد معین شده گردید و مستمسک تلاش برای انحلال این مجلس توسط همین شخص و همفکرانش گردید.

قربانگاه 7 تیر قتل گاه یاران مخلص امام آیت الله بهشتی و یارانش که به دست مزدوران امریکا بوجود آمد
قربانگاه ۷ تیر قتل گاه یاران مخلص امام آیت الله بهشتی و یارانش که به دست مزدوران امریکا بوجود آمد

هیأت دولت‌موقت بدنبال انحلال مجلس‌خبرگان

از ۷۲ نفر نماینده انتخاب شده در مجلس‌خبرگان  ۴۲ نفر مجتهد، ۱۲نفر درس خارج خوانده و جمعاً ۵۸ نفر دروس حوزوی خوانده بودند و بر خلاف دوران مشروطه که نمایندگان اکثراً افرادی بی­سواد و بی­اطلاع از قانونگذاری و اوضاع و افکار روزگار بودند، چنین افرادی به تدوین قانون‌اساسی پرداختند.

یکی از بزرگ‌ترین خدمات آیت‌الله بهشتی اداره مجلس‌خبرگان  و تدوین قانون‌اساسی بود. ایشان توانست‌ از میان عقاید و جریان‌های فکری گوناگون در مجلس و از میان اختلافات فقهی موجود در میان علمای بزرگ و خبره­ای که در آن مجلس بودند، متن قانون‌اساسی را بتصویب آنان برساند.

 اصل ولایت‌فقیه، پر سروصداترین و اختلاف برانگیزترین اصل قانون‌اساسی بود و عوامل لیبرال و عوامل مرتبط با لانه‌جاسوسی بیشترین تلاش را نمودند تا‌ این اصل بتصویب نرسد. امّا قدرت مدیریّت آیت‌الله بهشتی و حمایت مراجع از این اصل توانست‌ آنرا در مجلس بتصویب برساند و توطئه آنانرا ناکام بگذارد. از آن پس‌ این گروه‌ها بدنبال توطئه انحلال مجلس‌خبرگان برآمدند و سفیر‌ ایران در کشورهای اسکاندیناوی عباس امیرانتظام از جانب جاسوسان آمریکایی مأموریّت یافت با کمک لیبرال­ها و در رأس آنان رئیس و اعضای دولت‌موقت به‌ این امر مبادرت نماید.

در ۲۸ مهر ۵۸ در حالی که مجلس‌خبرگان در حال بررسی اصول قانون‌اساسی است و بیش از دو سوّم اصول را بتصویب رسانده بود، امیرانتظام سفیر دولت‌موقت در کشورهای اسکاندیناوی  پس از تهیّه متن لایحه انحلال این مجلس توسط ابوالفتح بنی‌صدر دادستان کل کشور و احمد صدر حاج سیّد جوادی وزیر دادگستری و شورایی مرکب از چند تن از وزرای کابینه دولت‌موقت، آن را به امضای ۱۴ تن از وزرا رسانده و سپس در اختیار مهندس بازرگان که او نیز بعلّت هم‌فکری با آنان با طرح موافقت کرده بود، میگذارد تا در هیئت‌دولت با اطمینان مورد تأیید قرار گیرد و سه تن از اعضای شورای انقلاب که در هیئت‌دولت شرکت مینمودند یعنی آقایان سیّدعلی خامنه­ای و ‌ها شمی و مهدوی­کنی نتوانند جلو تصویب آن را بگیرند و سپس سریعاً در اختیار خبرگزاری‌ها و مطبوعات و رادیو تلویزیون­های داخلی و خارجی که تا دیر وقت بر اساس توطئه طراحی شده آماده بودند، گذاشته شود و با پخش آن در سراسر جهان، امام را در برابر عمل انجام شده قرار داده و مجبور به پذیرش انحلال مجلس‌خبرگان بنمایند.

اما موضوع با مخالفت‌ آقایان مواجه میگردد و آنان میخواهند که موضوع ابتدائاً باید با امام در میان گذاشته شود و لذا رئیس دولت‌موقّت مجبور میشود که قبل از اعلام انحلال مجلس، نظر امام را در‌ این رابطه جویا شود. توطئه­گران که تلاش‌های خود را برباد رفته می­یابند، در میان خودشان قرار میگذارند امام را تهدید نمایند که در صورت عدم موافقت با انحلال مجلس‌خبرگان اعضای هیئت‌دولت دسته جمعی استعفا خواهند داد. گزارش جاسوسان آمریکایی(مؤسسه مطالعات و پزوهشهای سیاسی ۳۱۴:۱۳۸۶) از جلسه انحلال جالب توجه است:

در یک اجلاس کابینه بتاریخ ۲۸ یا ۲۹ مهر ۱۷ نفر از ۲۲ نفر عضو دولت‌موقت‌ ایران درخواستنامه­ای را که نخست­وزیر مهدی بازرگان ارائه کرده بود امضا نمودند که در آن انحلال مجلس‌خبرگان که مشغول تصحیح پیش­نویس قانون‌اساسی میباشد، تقاضا شده بود. در ۲۹ مهر مهدی بازرگان و پنج تن دیگر از وزرای کابینه به قم رفتند تا تأیید  آیت‌الله روح‌الله خمینی را جلب کنند.

 بازرگان عنوان نمود که مجلس با دوباره نویسی کامل پیش‌نویس قانون‌اساسی از حدود اختیارات خود تجاوز کرده و از مدّت قانونی خود فراتر رفته است.

 خمینی قاطعانه پیشنهاد را رد نمود و بازرگان را برای ارائه آن شدیداً توبیخ نمود. او بازرگان و سایر وزرا را متّهم به همدستی با انتقاد کنندگان از مجلس خصوصاً  مقدّم مراغه­ای و کسان دیگری که با حزب جمهوری‌اسلامی خلق‌مسلمان بودند، نمود.

این اطّلاعات را اس.دی. پروب/۱ (مقدّم مراغه­ای) از حاج سیّد جوادی وزیر دادگستری که بازرگان را در سفر قم همراهی مینموده است بدست آورده است. او خود در اخذ تصمیم یاد شده ( انحلال) شرکت داشته است.

ما بسیار احساس خوشوقتی میکنیم که اس.دی.پروب/۱ در یک موقعیّت منحصر به فرد است که گزارش­هایی از مجلس‌خبرگان که بسیار مورد علاقه تحلیل­گران [جاسوسان آمریکایی]  است میدهد.

دیکتاتوری نعلین بجای دیکتاتوری پوتین!

امام در فردای جلسه هیأت دولت و قبل از ملاقات بازرگان و چند تن از وزرا با‌ ایشان نیز به سختی به مقدّم مراغه‌ای و هم‌فکران او حمله مینمایند:

 بنابراین است که نگذارند این نهضت به ثمر برسد و برنامه‌هائی که در اسلام هست پیاده بشود، به گوش‌ها می­خوانند که این‌ها هم همان مسائل است! فقط اسم اسلامی رویش گذاشته­اند! این‌ها از دیگران دیکتاتورتر هستند! دیکتاتوری عمامه بدتر از دیکتاتوری کذا[ تاج]. کدام دیکتاتوری!؟ خوب من یک عمامه­ای هستم، کدام از ما دیکتاتوری کرده‌اند؟ چه دیکتاتوری!؟ (امام خمینی ج۱۰، ۱۳۸۵: ۲۹۴).

حجم گسترده تهاجم به اصل ولایت‌فقیه و دیکتاتوری خواندن آن و طرح اتّهام رفتن «دیکتاتوری پوتین» و آمدن «دیکتاتوری نعلین» پس از تصویب این اصل و هم‌زمان با توطئه انحلال، جالب توجّه است.

انحلال مجلس‌خبرگان، طرحی بود که تمامی گروه‌های ضدّانقلاب برای مقابله با اسلامی‌شدن واقعی نظام جمهوری‌اسلامی در حول آن به وحدت رسیده بودند و توسط افرادی چون امیرانتظام و مقدّم‌مراغه‌ای و با حمایت گسترده جاسوسان آمریکایی و وابستگان داخلی آن‌ها باجرا درآمده بود.

همه‌پرسی قانون‌اساسی

با توجه به تسخیر لانه­جاسوسی توسط دانشجویان پیرو خط‌امام و بوجود آمدن جوّ انقلابی و وحدت اعجاب­انگیز مردم کشور و و از هم پاشیدن تشکیلات جاسوسی آمریکا و رسوا و فلج شدن نیروهای مرتبط با آنان و نبود تبلیغات منفی در آستانه همه­پرسی، مردم کشور با رأی بالا به قانون‌اساسی، آنرا تأیید نمودند.

مجلس شورای‌اسلامی آخرین سنگری  که ضدانقلاب به فتح آن دل بسته بود!

با شکست عوامل ضدانقلاب و ضداسلام و طرفداران مکاتب التقاطی در جلوگیری از همه‌پرسی جمهوری‌اسلامی و تشکیل مجلس‌خبرگان و تصویب اصل ولایت‌فقیه و عدم توان آنها برای جلوگیری از همه‌پرسی قانون‌اساسی، آنان توانستند در انتخابات ریاست جمهوری یکی از عناصر جبهه‌ملّی که منافقانه دم از اسلام و طرفداری از امام و انقلاب اسلامی میزد را به ریاست جمهوری برسانند و سپس به تهاجمی همه جانبه برای تسخیر کرسیهای مجلس  روی آوردند.

در روز جمعه ۲۴ اسفند ۵۸ جمعیّتی بالغ بر ده و نیم میلیون نفر در فضایی توأم با آرامش و امنیّت، آرای خود را به صندوق‌ها ریختند.

این انتخابات یکی از آزادترین انتخابات بود و تمامی گروه‌ها با تفکّرات گوناگون از شانس برابری برای راه‌یابی به مجلس برخوردار و با وسائل گوناگون مواضع و دیدگاه‌های خود را مطرح نمودند و حسّاسیت زمان، اختلاف عقیده عمیق، وجود گروه‌های متنوّع با تفکرات بسیار متضاد باعث گردید که رقابت بسیار جدّی‌ وجود داشته باشد. در حقیقت نتیجه این انتخابات می‌توانست نفوذ هر یک از این جریانات را در کشور و در میان مردم نشان بدهد.

روز تعیین سرنوشت کشور بپا خیزید و به صندوق‌ها هجوم آورید

امام طی پیام مهمی در روز ۲۱ اسفند ۵۸ با اظهار نگرانی از تحرّکات دشمنان اسلام، از مردم بخصوص جوانان خواستند تا به داوطلبان متعهد به قوانین اسلام رأی دهند (امام خمینی ج۱۲ ۱۷۸:۱۳۸۵).

نتیجه انتخابات با پیروزی ائتلاف بزرگ که در رأس آن حزب جمهوری‌اسلامی و روحانیّت مبارز تهران، که پس از احساس خطر از جانب او برای انقلاب از حمایت او خودداری و در مقابل او صف بسته­اند و سایر گروه‌ها و احزاب طرفدار امام و انقلاب و منفردهای نزدیک به آنها با ۲۰۰ نماینده، نهضت‌آزادی با حدود ۲۰ نماینده، دفتر همکاریهای مردم با رئیس‌جمهور ۳۳ نماینده بپایان رسید و کاملاً مشخص بود که ریس‌جمهور که با فریب افکار عمومی توانسته به ریاست جمهوری برسد، در تسلّط بر مجلس و همسو کردن آن با خود شکست خورده است و‌ نیروهای مارکسیست و منافقین علی­رغم سروصدای فراوان نتوانسته بودند حتّی یک نماینده به مجلس بفرستند و مجدداً اکثر کرسیهای آن در اختیار یاران انقلاب و امام قرار گرفته بود.

اگر ما رأی نیاورده­ایم، پس تقلّب شده است

نحوه­ برگزاری انتخابات مورد اعتراض نیروهای لیبرال و التقاطی و منافقین که  بی­پایگی خود در میان مردم را دریافته بودند، قرار گرفت و با بی­صداقتی کامل وزارت کشور را متّهم به تقلّب در انتخابات نمودند.

امام خمینی در پیام خود بمناسبت افتتاح مجلس فرمودند(امام خمینی ج۱۲ ۳۶۱:۱۳۸۵):

 شما دوستان محترم، نماینده ملّتی هستید که جز به اسلام بزرگ و عدالت الهی اسلامی فکر نمی‌کند و انتخاب شما برای پیاده نمودن عدالت اسلامی است.

 افتتاح مجلس در روز ۱۳ رجب (هفتم خرداد) که سالگرد شهادت مرحوم شهید شیخ فضل­الله نوری نیز بود، بسیار پرمعنا بود و برای دشمنان انقلاب پیام­های زیادی در بر داشت!

طرح لایحه‌قصاص و مخالفت ضدانقلاب وابسته به بیگانگان با آن

با نزدیک شدن تاریخ افتتاح مجلس شورای‌اسلامی، شورایعالی قضایی با تعیین پنج فقیه: آیات عظام آقایان بهشتی، جوادی­آملی، قدّوسی، موسوی­اردبیلی و ربّانی­املشی، آنانرا موظّف نمود که «لایحه‌قصاص» که برآمده از قرآن و شریعت باشد را تهیّه و پس از تصویب دولت، در قالب یک لایحه به مجلس شورای‌اسلامی تقدیم نمایند.

کلیّه گروهها و جناح­های ضدانقلاب پس از ناامیدی در کسب کرسیهای مجلس شورای‌اسلامی که آخرین امید آنها بود به بهانه ارائه لایحه‌قصاص به مجلس زیر سایه حمایت  بنی­صدر بمخالفت‌ صریح و مستقیم با آن و در حقیقت با اسلامی‌شدن قوانین که اتمام راه شهید شیخ فضل‌الله نوری بود، میپردازند.

از جمله مجدّداً یکصد نفر از حقوق‌دانان و قضات دادگستری که در تابستان سال قبل، کنگره وکلای دادگستری را تشکیل داده بودند، در بیانیه‌ای که در ۳۰ فروردین ۱۳۶۰ در روزنامه «انقلاب‌اسلامی» منتشر شد، بمخالفت با این لایحه برخاسته و خواهان تجدید نظر کلّی در آن میشوند.

 اینان همان عناصری بودند که برهبری «‌نزیه» و «مقدم­مراغه­ای» و «متین­دفتری»، در خرداد ۵۸ با تشکیل مجلس‌خبرگان بمخالفت برخاسته بودند و قوانین‌اسلامی را قابل اجرا نمیدانستند. امّا‌ اینک در خرداد ۵۹ بدلیل یافته شدن اسناد جاسوسی­ این افراد برای آمریکا و افشای آن توسط دانشجویان خط‌امام از صحنه سیاست حذف و عناصر جدید و هم­فکر دیگری، سردمدار‌ این جریان شده بودند.

 این افراد مدّعی شده­اند که نظام کیفری اسلام با شرایط جامعه تناسب ندارد و نیاز به اجتهاد نو دارند و لایحه‌قصاص دارای اشکالات جدّی حقوقی و اخلاقی و نقایص فقهی میباشد و بدون توجّه به نظرات حقوق‌دانان و دستاوردهای علمی جرمشناسی و جامعه­شناسی تنظیم شده است.

در ادامه جبهه‌ملّی که یکی از عناصرشان با فریبکاری به ریاست جمهوری رسیده است، هم‌گام با تمام عناصر ضدانقلاب و منافقین که در زیر پوشش او متشکّل شده­اند، بمخالفت با لایحه‌قصاص برخاسته و در مقابل حضرت امام و انقلاب و مردم مسلمان و خواسته­های آنان‌صف­بندی میکنند.

تشکیلات نوین قضایی بر اساس تعالیم مقدس اسلام

امام در حکم انتصاب آیت‌الله بهشتی به ریاست دیوانعالی کشور در ۴ اسفند ۵۸ بر «ضرورت‌ایجاد تشکیلات نوین قضایی بر اساس تعالیم مقدس اسلام» تأکید ورزیدند و ایشان  هم با علم به مشکلات و مخالفت­های فراوان پیش رو، قاطعانه در این راه قدم برمیدارند.


[۱] –  ناظم الاسلام کرمانی به این نمونه مطالب در موارد متعددی اقرار نموده است که نشانگر فعالیت و اهداف اینها میباشد: اهل طهران در این ‌ایام تحصن در سفارتخانه، به حدی بیدار شده و به دایره تمدن و حقوق پا گذارده‌اند که در مدت دهسال ممکن نبود. اشخاصیکه در خارجه تربیت شده‌اند… شب و روز در کار بیداری مردم میباشند.(کرمانی۴۷۸:۱۳۵۷)

[۲] – ‌ اینان سخن از قانون، و از برابری و از همدستی و مانند‌ اینها راندندی و نویدها به مردم در باره‌ آینده دادندی و بیشتر برای گفته‌های خود گواه از قرآن و حدیث آوردندی و معنی مشروطه و نتیجه‌های آن را بدانسان که اروپائیان میشناختند کمتر میدانستند.(کسروی  ج ۱، ۲۳۴:۱۳۵۷)

[۳] – شیخ فضل‌الله نوری از رهبران اصلی مشروطه که اهداف اصلی اینان را کشف و درک کرده بود بعنوان مخالف آزادی و مشروطیّت و حامی استبداد و به تعبیر جلال‌آل‏احمد در حقیقت بعنوان «مدافع کلیّت تشیع اسلامی»(آل احمد ۶۷:۱۳۸۰)  بالای دار رفت[۳]. شیخ خود چنین بیان داشته است: ‌ایها الناس! من به هیچ وجه، منکر مجلس شورای ملّی نیستم… صریحاً می‏گویم که من آن مجلس شورای ملّی را می‏خواهم که که اساسش بر اسلامیت باشد و بر خلاف قرآن و بر خلاف شریعت محمدی و بر خلاف مذهب مقدس جعفری، قانونی نگذارد»(ترکمان ص ۲۸۵ به نقل انصاری ۱۹۷:۱۳۷۶).

[۴] – مرحوم شهید شیخ فضل­الله نوری تلاش کرد که با حضور در مجلس و کمیسیون‏های آن، مشروطه را مقیّد به شرع و نظارت «هیئت طراز اوّل» نماید و بر همین اساس با همکاری برخی از عالمان و مراجع طرفدار مشروطه نجف، اصل دوّم متمم قانون‌اساسی که به «اصل ابدیّه»  معروف شد را تهیه کرد و در متمم قانون اساسی توانست بگنجاند.

[۵]جمهوری اسلامی، ۱۰ خرداد ۵۸، ص ۳

[۶]اطّلاعات، ۱۲ خرداد ۵۸، ص۲

[۷]اطّلاعات،۲۰ خرداد۵۸، ص۱۲

[۸]اطّلاعات، ۲۰ خرداد۱۳۵۸، صص ۷ و۱۱

[۹]جمهوری اسلامی، ۳۰ خرداد ۵۸ ص۱

[۱۰]کیهان، ۱ مرداد۵۸

[۱۱]جمهوری اسلامی، ۳ تیر۵۸ ص۱

[۱۲]جمهوری اسلامی، ۱۷ مرداد ۵۸، ص ۱

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

شهید دکتر مصطفی چمران قهرمان بزرگ نجات کردستان و مردم مظلوم آن از دست مزدوران آمریکا و صهیویسم

کردستان، گروهکهای ضد انقلاب و پیام تاریخی امام در مرداد پنجاه و هشت – قسمت دوم – سید محمد هاشم پوریزدانپرست

کردستان، گروهکهای ضد انقلاب و  پیام تاریخی امام  در مرداد پنجاه و هشت – قسمت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *