تیتر خبرها

خیبر ؛ اعجاز دفاع مقدس

جام جم آنلاين: ايام پاياني سال در تقسيم‌بندي ذهني اغلب ما ايراني‌ها، فقط و فقط فرصتي براي خريد رخت و لباس تازه و آجيل و شيريني و نهايت ترقه‌بازي شب چهارشنبه‌سوري و جمع و جور كردن حساب و كتاب‌هاي مالي است.

به همين دليل شايد در اين ميان، صحبت كردن از برنامه‌اي مانند «خيبر» كه قسمت اول آن يكشنبه شب ساعت 50/21 از شبكه 2 پخش شد، كاري به دور از موقعيت‌سنجي‌هاي معمول باشد.اما قسمت دوم اين برنامه قرار است امشب ساعت 50/21 از شبكه 2 سيما پخش شود.

اين برنامه ساخته محمود جوانبخت، يكي از فعالان عرصه دفاع مقدس است و از جهات مختلفي حائز اهميت است؛ اهميت اول آن اين است كه اين برنامه در ساختاري كاملا ساده و همه فهم به يكي از مهم‌ترين عمليات‌هاي دفاع مقدس يعني عمليات خيبر مي‌پردازد.

البته اين سادگي سبب نشده تا محتواي برنامه شكلي سردستي پيدا كند و هركجا كه لازم بوده، طي گفتگو با دست‌اندركاران اين عمليات بزرگ، اطلاعات جالبي را درباره آن ارائه كرده است.

مساله مهم سوژه‌يابي اين برنامه است كه به يكي از عمليات‌هايي پرداخته كه تاكنون درباره آن كمتر شنيده‌ايم. عمليات خيبر در سال 1362 در 3 محور طلاييه، جزاير مجنون و شرق دجله انجام شد كه در 2 محور طلاييه و شرق دجله ناكام ماند؛ اما جزاير حفظ شد و اين مساله واكنش شديدي را در نيروهاي عراقي ايجاد كرد.

مقاومت جزاير مجنون در اين عمليات به اندازه‌اي شديد بود كه باعث شد عراقي‌ها براي اولين بار به شكلي وحشيانه از بمب شيميايي استفاده كنند كه البته اين مساله با وجود مشكلات فراواني كه براي نيروهاي ايراني به دنبال داشت، مقاومتي جانانه را در ميان رزمندگان ايجاد و در نهايت به حفظ جزاير در دست نيروهاي ايراني منجر شد.

ويژگي مهم ديگر عمليات خيبر استفاده از يك پل شناور 15 كيلومتري بود كه تا امروز جزو يكي از اعجاب‌آورترين بخش‌هاي مهندسي جنگ باقي مانده است. حضور هوانيروز در اين عمليات بسيار موثر و پررنگ بود. بد نيست بدانيد هلي‌كوپتر در شب پرواز نمي‌كند؛ اما در اين عمليات با پرواز شبانه هلي‌كوپترها نيروهاي زيادي در جزيره مجنون پياده شدند و سرنوشت جنگ را به گونه‌اي ديگر رقم زدند.

عمليات خيبر از جهت ميزان «شهداي فرمانده» هم در ميان ديگر عمليات‌هاي جنگ ايران شاخص است؛ حاج‌ابراهيم همت، اكبر زجاجي، حميد باكري، مرتضي ياغچيان، بهروز غلامي، عبدالعلي بهروزي، رمضان عامل و جمع زيادي از فرماندهان گردان در اين عمليات به شهادت رسيدند.

درباره ی مدیریت

مطلب پیشنهادی

سایت مرحوم مهندس حاج بهروز شریفی طراح پل خیبر

سايت مرحوم مهندس حاج بهروز شريفي طراح پل خيبر ( كليك كنيد) پیام سردار سرلشگر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *