تیتر خبرها
خانه / بخش 1) مطالب از مسئول سایت تسخیر / 1)3) کتاب های تألیفی مسئول سایت تسخیر / ناگفته هایی از تسخیر لانه جاسوسی شیطان بزرگ – سید محمد هاشم پوریزدانپرست از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام

ناگفته هایی از تسخیر لانه جاسوسی شیطان بزرگ – سید محمد هاشم پوریزدانپرست از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام

ناگفته هایی از تسخیر لانه جاسوسی شیطان بزرگ

سید محمد هاشم پوریزدانپرست دانشجوی پیرو خط امام
سید محمد هاشم پوریزدانپرست دانشجوی پیرو خط امام

  محمدرضا صادقی

نگاهی به کتاب«روز خدا»؛ خاطرات دکتر سید محمد هاشم پور یزدان پرست

سید محمد هاشم پوریزدان پرست
سید محمد هاشم پوریزدانپرست

کتاب«روز خدا»؛ خاطرات دکتر سید محمد هاشم یزدان پرست از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام است که به شرح حوادث و رخدادهای نخستین روزهای تسخیر لانه جاسوسی پرداخته است. این کتاب با تدوین و ویرایش حسین نصرالله زنجانی و از سوی انتشارات سوره مهر در تهران چاپ و منتشر شده است. بنا بر گفته هایی پیرامون این کتاب، هرچند اثر اولیه شامل اطلاعات مطبوعات و تحقیقات نویسنده بوده و حجمی حدود چهار هزار برگ را شامل می­شده است ولیکن در کتاب حاضر سعی شده است خاطرات و روزشمار آن حماسه ماندگار از متن مطالب استخراج شود. در این کتاب به تحولات نیمه اول ۱۳۵۸، دلایلی که منجر به تسخیر لانه جاسوسی شد و خاطره­های نخستین روزهای تسخیر اشاره شده است و نویسنده که خود از دانشجویان پیرو خط امام و در متن قضایا بوده سعی کرده برای تکمیل مطالب اسناد و مدارک مرتبط با حوادث را به صوت پاورقی ارائه کند. در این کتاب به مطالب متنوعی درباره موضوع اصلی که همانا تسخیر لانه جاسوسی و  رویدادهای پیرامونی آن است پرداخته شده است. از جمله، بررسی علل و زمینه­های تسخیر لانه جاسوسی، نفوذ از پنجره­های باز انقلاب، درگیری در گنبد، عدم همراهی دولت موقت با سیاست­های انقلابی امام، توافق با ضد انقلاب و برآورده کردن خواسته­های آنان، توطئه در تجمع­های اطراف دانشگاه تهران، خلاء وجود دانشجویان مسلمان و گسترش ضد انقلاب، استفاده از فضای آزاد مطبوعاتی، کلاس­های دانشگاه، ستاد عملیاتی گروهک­ها، تشکیل جهاد سازندگی و ترور آیت الله مطهری و آیت الله بهشتی. همچنین از دیگر موضوعات کتاب روز خدا می توان به تشکیل کلاس­ های عقیدتی، فعالیت در روزنامه جمهوری اسلامی، کوره پز خانه­های جنوب شهر، مصاحبه با شخصیت­ها، شرکت در مناظره­های خیابانی اطراف دانشگاه تهران، حزب فقط حزب الله رهبر فقط روح الله، تاسیس روزنامه انقلاب اسلامی بنی صدر، تشکیل مجلس خبرگان، شرکت در جلسه­های مجلس خبرگان قانون اساسی، برپایی نماز جمعه تهران، تهاجم برای جداسازی کردستان، رحلت آیت الله طالقانی و تصویب اصل ولایت فقیه اشاره کرد.

از بخش های خواندنی این کتاب که در ردیف آثار تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی قرار می گیرد، می توان به حج فرصتی برای وحدت مسلمانان: مصاحبه مهندس بازرگان با خانم اوریا نافالانچی، دیکتاتوری در پناه شیطان، شایعه پس دادن هواپیمای اف ۱۴، توطئه انحلال مجلس خبرگان: دیدار چهار ساعته هیات دولت با امام، راهپیمایی چهارم آبان، با قدرت تمام حملات خود را علیه آمریکا و اسرائیل گسترش دهید، برپایی اولین نماز عید قربان بعد از انقلاب اشاره کرد. در ادامه کتاب به بیان رویدادهای روزانه پیرامون موضوع اصلی کتاب پرداخته می شود. مانند اولین روز حضور در لانه جاسوسی آمریکا، روز خدا، خصوصیات ساختمان مرکزی، ساختمان سفید، ساختمان انبار، ساختمان ژنراتور، ساختمان سوپرمارکت، ویلاهای مسکونی، پمپ بنزین و گاراژ، برنامه ریزی تسخیر لانه جاسوسی، چرا دانشجوی مسلمان پیرو خط امام؟!، تلاش خط سازش برای بیرون آوردن دانشجویان، دومین روز حضور در لانه جاسوسی آمریکا، دوباره در ایران انقلاب شده بود، تسخیر لانه جاسوسی به خاطر حمایت از دولت موقت، سومین روز حضور در لانه جاسوسی امریکا، شایعه خوشحال کننده استعفای دولت موقت، چهارمین روز حضور در لانه جاسوسی امریکا، آمریکا هیچ غلطی نمی­تواند بکند، مرکز بت سازی و کانون جاسوسی، پنجمین روز حضور در لانه جاسوسی امریکا، پذیرفته نشدن نمایندگان کارتر، ما بیشتر از همه در خط امام بودیم!، ششمین روز حضور در لانه جاسوسی امریکا، عید غدیر، هفتمین روز حضور در لانه جاسوسی امریکا، جناب آقای پاپ به این ملت ضعیف کمک کنید. در این بخش و درباره هفتمین روز تسخیر سفارت آمریکا آمده است: «امروز چهارمین اطلاعیه افشاگری نیز منتشر می‌شود. وزیر امور خارجه آمریکا، سایروس ونس، طی نامه‌ای که مدت‌ها قبل به سفارت آمریکا در تهران ارسال شده است از سفارت آمریکا در تهران در مورد درخواست شاه مبنی بر اقامت در آمریکا و اثر پذیرفتن این درخواست بر سلامت و ایمنی آمریکایی‌های ساکن ایران، مخصوصا کارمندان سفارت و روابط فیمابین دولت آمریکا و ایران استفسار شده است و در نامه تذکر داده شده که ما واقفیم راه حداقل کردن مخالفت‌ها و خطر‌های احتمالی و تیره شده روابط دو کشور، در دست بازرگان و دولت اوست. در این نامه محرمانه از کاردار سفارت آمریکا در ایران خواسته شده است که سایر کارمندان سفارت از موضوع مطلع نشوند. این نامه سند معتبری است که اصولا موضوع مریضی شاه بهانه‌ای بیش نبوده و آنان تصمیم داشته‌اند شاه را خارج از مباحث بیماری و مسایل انسانی در آمریکا بپذیرند.»  ( ص ۱۲۰)

سید محمد هاشم پوریزدانپرست دانشجوی پیرو خط امام
سید محمد هاشم پوریزدانپرست دانشجوی پیرو خط امام

بنابر مطالب ارائه شده در بخش های بعدی کتاب، هشتمین روز حضور در لانه جاسوسی امریکا، با اعلام پنج روز روزه سیاسی همراه است، نهمین روز حضور در لانه جاسوسی امریکا، کارتر نمی­داند با چه ملتی روبروست، دهمین روز حضور در لانه جاسوسی امریکا، یازدهمین روز حضور در لانه جاسوسی امریکا، کارتر سپرده­های ارزی ایران را بلوکه کرد، دوازدهمین روز حضور در لانه جاسوسی امریکا، پایان تدوین قانون اساسی، سیزدهمین روز حضور در لانه جاسوسی امریکا، آمریکا حق ندارد یک دوست ۳۷ ساله را رها کند، پانزدهمین روز حضور در لانه جاسوسی امریکا، گروگان­ها محاکمه خواهند شد، محاکمه گروگان­ها، شانزدهمین روز حضور در لانه جاسوسی امریکا، اطلاعیه دانشجویان خطاب به سپاهیان آمریکا، هفدهمین روز حضور در لانه جاسوسی امریکا، آزادی زنان و سیاه پوستان، تهدید نظامی در شب اول محرم و شب اول آغاز قرن پانزدهم، هجدهمین روز حضور در لانه جاسوسی آمریکا، اولین روز قرن پانزدهم هجری قمری و راهپیمایی هجرت، نوزدهمین روز حضور در لانه جاسوسی امریکا، فدائیان خلق هم عاقبت اقدام دانشجویان را تایید کردند، بیستمین روز حضور در لانه جاسوسی امریکا، آمریکا شیطان بزرگ، بیست و یکمین روز حضور در لانه جاسوسی امریکا، مغزهای خود را از خودباختگی و غرب زدگی شست و شو دهید، بیست و دومین روز حضور در لانه جاسوسی امریکا، ما آماده شهادتیم، بیست و سومین روز حضور در لانه جاسوسی امریکا، ممکلتی که بیست میلیون جوان دارد، باید بیست میلیون تفنگدار داشته باشد، مملکت اسلامی باید همه­اش نظامی باشد، و سرانجام بیست چهارمین روز حضور در لانه جاسوسی امریکا از دیگر مطال کتاب است.

در پایان کتاب تصاویر و اسناد مرتبط با تسخیر لانه جاسوسی آمده است

کتاب «روز خدا: علل و خاطرات نخستین روز‌های تسخیر لانه جاسوسی» در قطع وزیری و ۳۳۵ صفحه با شمارگان ۲۵۰۰ نسخه و بهای ۸۹ هزار تومان به سفارش دفتر مطالعات و ادبیات پایداری مراکز استانی و دفتر مطالعات و ادبیات پایداری حوزه هنری از سوی انتشارات سوره مهر در تهران چاپ و منتشر شده است.

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

خاطرات سید محمد هاشم پوریزدانپرست از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام از عملیات پیروزمند و حماسه بزرگ شکست حصر آبادان ( عملیات ثامن الائمه ) – قسمت یازدهم

شهادت مهدي فيروزي سي ام شهريور رسيد. صبح يكي از بچّه هاي شيراز از ترور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *