تیتر خبرها
خانه / بخش 1) مطالب از مسئول سایت تسخیر / 1)1) مصاحبه های مسئول سایت تسخیر / دانشجوي خط امامي ديروز و استاد انقلابي امروز گفتگو با دکتر پوريزدانپرست، استاد اقتصاد دانشگاه شيراز

دانشجوي خط امامي ديروز و استاد انقلابي امروز گفتگو با دکتر پوريزدانپرست، استاد اقتصاد دانشگاه شيراز

دانشجوي خط امامي ديروز و استاد انقلابي امروز

گفتگو با دکتر پوريزدانپرست، استاد اقتصاد دانشگاه شيراز

پرسمان: با تبريک روز استاد و تشکر از فرصتي که در اختيار نشريه گذاشتيد، لطفا خودتان را معرفي فرماييد.

بنده سيد محمد هاشم پوريزدان¬پرست، دانشور رشته اقتصاد هستم و حدود بيست و سه سال است که به تدريس دروس اقتصاد و انقلاب اسلامي در دانشگاه شيراز اشتغال دارم.

پرسمان: استاد گويا در تسخير لانه جاسوسي به همراه دانشجويان خط¬امام بوده¬ايد، با توجه به فيلم اخيري که هاليوود با موضوع تسخير لانه جاسوسي ساخت و البته بيشترين جوايز اسکار هم به آن رسيد! از انقلاب دوم برايمان بگوييد.

واقعيت قضيه اين است که بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ايران در 22 بهمن سال 1357، اوضاع کشور بسيار آشفته بود، سال اول انقلاب، هرج و مرج زيادي در کشور حاکم بود و تشکيلات اداره کشور، نابساماني هاي فراواني داشت. همچنين حضور دولت موقت به عنوان رأس ارگان هاي اجرايي کشور و سياست هاي خاص دولت موقت، همه اين ها دست به دست هم داده بود تا زمينه دخالت آمريکا در امور ايران فراهم شود.

آمريکايي¬ها به تحريک و تقويت گروهک¬هاي ضدانقلاب مي¬پرداختند، و حتي گاهي اوقات زحمت پنهان کردن فعاليت¬هايشان را بخود نمي¬دادند و به طور علني، عليه انقلاب اسلامي اقدام مي¬کردند. به طور مثال در خرداد 1358 در حالي که قوه قضائيه يکي از وابستگان به گروهک¬هاي ضد انقلاب را محاکمه و حکم اعدام او را صادر کرد، سناي آمريکا اين حکم را محکوم کرد. مردم در پاسخ به اين دخالت آشکار در امور کشور، در 14 خرداد راهپيمايي کردند و در اين روز آقاي هاشمي رفسنجاني سخنران اين راهپيمايي بود؛ در عصر روز راهپيمايي، گروهک ضدانقلاب فرقان، اقدام به ترور آقاي هاشمي کردند، که اين ترور بي نتيجه ماند.

همچنين امام خميني در 10 آبان 1358 سخنراني ضدآمريکايي انجام دادند و در آن دولتمردان آمريکا را مورد توبيخ قرار دادند و عصر همان روز، گروهک منحط فرقان اقدام به ترور آيت الله قاضي طباطبايي کردند.

همه ي اقدامات، کاملا به صورت علني انجام مي¬شد و سفارت آمريکا از اين اقدامات حمايت مي¬کرد.گروه ;فرقان جزو گروه¬هايي بود که توسط سفارت آمريکا مورد حمايت قرار مي¬گرفت که بعدا اسناد آن در تسخير لانه جاسوسي، کشف و ضبط گرديد. همچنين عوامل نهضت آزادي، با سفارت آمريکا در ايران ارتباطات خاصي داشتند.

فردي هست که در اسناد مشکوفه از لانه جاسوسي آمريکا اسم ايشان موجود است و سفارت آمريکا از طريق او با گروهک فرقان در ارتباط بودند و از طريق اين فرد، اعمال نفوذ مي¬کردند و بسياري از حوادث پيش آمده توسط گروهک فرقان، از طريق اين شخص سامان مي¬يافت.

سید محمد هاشم پوریزدانپرست
سید محمد هاشم پوریزدانپرست

پرسمان: آيا تسخير لانه جاسوسي آمريکا مقدمات خاصي داشت يا مثل فيلم آرگو، صرفا يک موج احساسي و انقلابي بود؟

نه، اصلا نمي توان گفت يک موج احساسي بود. امام خميني رحمه الله عليه از نه¬ماه قبل از تسخير لانه جاسوسي، شروع به موضع¬گيري عليه آمريکا کردند. اگر توجه کنيد، امام قبل از انقلاب خيلي به آمريکا کاري نداشتند، اما بعد از شروع توطئه ها توسط آمريکا، امام شروع کردند به موضع گيري علني، مثلا در ارديبهشت سال 58، علنا فرمودند: منافقين و چريکهاي فدايي، آمريکايي هستند.

تمام توطئه¬هايي که عليه انقلاب انجام مي¬شد، آشکارا و علني به سفارت آمريکا باز مي¬گشت، مثل جريان امروز سوريه که براي همه مشخص و واضح است که توسط آمريکا سازماندهي مي¬شود و تحريکات آمريکا، بحران را به اين جا رسانده که بسياري از مردم سوريه توسط عوامل دست چندم آمريکايي، قتل عام مي¬شوند. در آن زمان هم در ماجراي کردستان يا ترکمن صحرا يا بلوچستان و مدارس و دانشگاه ها، در تمام اين¬ها عوامل آمريکايي مخالفت¬ها و موضع گيري هاي ضدانقلابي و ضد خط امام و ضدجمهوري اسلامي داشتند.

آمريکا، همان آمريکاي زمان شاه بود.و هيچ فرقي نکرده بود. اين ادعايي که مي¬کنم و مي¬گويم امام خميني بعد از انقلاب، بيشتر بر عليه آمريکا حرف مي زدند را مي توانيد در صحيفه امام جستجو کنيد و ببينيد که چند بار لفظ آمريکا در سخنراني¬هاي امام، تکرار شده .سخنراني¬هايي که امام بعد از انقلاب تا تسخير لانه جاسوسي داشتند، پر از موضع¬گيري و روشن¬گري عليه آمريکا مي¬باشد. پس نمي-توان تسخير لانه جاسوسي را صرفا حرکت چندتا دانشجوي احساساتي دانست که يک-دفعه به آن تصميم گرفته¬اند.

آخرين محرک هم براي حرکت به سمت لانه جاسوسي، رفتن شاه به آمريکا و استقبال دولت آمريکا از شاه بود و امام در سخنراني خودشان، در روز 10 آبان، اين حرکت آمريکا را مورد توبيخ قرار دادند و خطاب به دانشجويان و طلاب فرمودند که عليه آمريکا و اسرائيل و منافع آنها، اقدام کنند. همه اين¬ها، منجر به تسخير لانه جاسوسي آمريکا در روز 13 آبان شد .دانشجويان خط امام قرار گذاشتند همراه با راهپيمايي مردم، به مناسبت اولين سالگرد کشتار دانش-آموزان و همچنين تبعيد امام، يک راهپيمايي به سمت دانشگاه تهران انجام دهند و در مسير وقتي به سفارت آمريکا رسيدند، آن را تسخير کنند که خوشبختانه با موفقيت انجام شد و تمام اعضاي سفارت به گروگان گرفته شدند. اين کار تأثيرات بسيار شگرفي در معادلات منطقه¬اي و بين¬المللي داشت که دور از تصور بود. ساير جزييات تاريخي آن دوره را مي توانيد در منابع تاريخي که به لانه جاسوسي پرداخته¬اند پيدا کنيد.

پرسمان: آن زمان مانعي از طرف شهرباني يا کميته براي تسخير سفارت آمريکا جلوي روي شما نبود؟

شهرباني بسيار متزلزل بود، چون در دوره انقلاب، کساني که به مردم تيراندازي کرده بودند مورد محاکمه قرار گرفتند و کميته هم که تازه تشکيل شده بود. البته بعضي خواستند کميته را بفرستند تا دانشجويان را بيرون کند که نشد.

پرسمان: در آن زمان همه طيف هاي دانشجويي با تسخير لانه جاسوسي، موافق بودند يا مخالفي هم وجود داشت؟

مخالف که وجود داشت، همه دانشگاه ها شرکت نکردند، مثلا علم و صنعت شرکت نکرد و فقط دانشجويان خط امام چهار دانشگاه، برنامه ريز اين جريان بودند: دانشگاه¬هاي اميرکبير، تهران، شريف، ملي(شهيد بهشتي). انجمن اسلامي اين دانشگاه ها، بچه هاي ارزشي و انقلابي آن زمان بودند.

سید محمد هاشم پوریزدانپرست حرم امامین عسکریین قبل از تخریب به دست گروههای آمریکایی تفرقه افکن تکفیری
سید محمد هاشم پوریزدانپرست
حرم امامین عسکریین قبل از تخریب به دست گروههای آمریکایی تفرقه افکن تکفیری

پرسمان: دليل مخالفين تسخير لانه جاسوسي چه بود؟

آنها مشکل اصلي را آمريکا نمي¬دانستند، بلکه معتقد بودند،روسيه و کمونيسم مشکل اصلي انقلاب مي باشد، البته آنها هم خط امامي بودند، اما خوب، اين گونه تصميم گرفتند.

آن زمان متاسفانه، منافقين در دانشگاه ها حضور پر سروصدايي داشتند و جو دانشگاه ها را مسموم مي¬کردند و باعث تفرقه و اختلاف نظر بين بچه هاي خط امامي مي شدند. مثلا پيکاري¬ها، بچه¬ هاي مسلمان و مجاهد بودند، اما سال 54 علنا اعلام کردند که دين را کنار گذاشته¬اند و معتقد به اسلام نيستند و گروه¬هاي انقلابي زيادي به خاطر همين اختلاف نظرها، از اسلام و دين جدا شدند و بسياري هم به جان همديگر افتادند که بسيار اسفناک بود.

پرسمان: به نظر شما دانشجوي آن زمان آگاه تر بود يا دانشجوي امروز؟

اول انقلاب جو دانشگاه¬ها از فضاي خط امام فاصله داشت اما کم¬کم، قشر دانشگاهي جذب نگاه انقلابي امام شدند. شما سخنراني¬هاي بعد از سال 57 امام را گوش کنيد، بخش عظيمي از آنها، درباره دانشگاه و دانشجو و غرب¬زدگي و تبيين مکتب مي باشد. دانشگاه¬ها در زمان شاه، بسيار جو خفقاني داشتند. بسياري از دانشجويان از دين اطلاعي نداشتند و آن¬هايي که انقلابي بودند، مارکسيست مي شدند يا بچه مسلمان¬هايي که به دين خوشبين بودند، اطلاعات کافي نداشتند و همين باعث جذب خيلي از جوانان به گروهک ها شد اما الان، بحمدالله پس از 34 سال تجربه، ادبيات عظيم انقلاب در کشور حضور دارد که قبلا وجود نداشت و همين ها کمک مي کند که دانشجوي امروز، زمينه آگاهي بيشتري داشته باشد. خيلي از وقايع تاريخي بعد از انقلاب، چشم جوانان را باز کرده است، جنگ، توطئه ها، کودتا، حوادثي همچون طبس، باعث شده که دانشجويان زمينه آگاهي شان خيلي بيشتر از قبل باشد. البته مراجعه به اين ميراث، بسيار مهم مي باشد.

پرسمان: دانشجويان سال¬هاي انقلاب چگونه بودند؟

اين جو ابتداي انقلاب که همه خود را براي پيروزي و حفظ انقلاب موظف مي¬دانستند بسيار تاثيرگذار بود. اما آن زمان همت و حسن باقري و … دانشجو بودند. همين شهيد باقري به خاطر فعاليت هاي سياسي قبل ازانقلاب نمي تواند درس بخواند و ازدانشگاه بيرونش مي کنند.و بعد از انقلاب، در رشته حقوق قبول مي شود، همين انسان در زمان جنگ چنان خوش مي¬درخشد که افسران درجه اول فنون نظامي درمقابلش مات ومبهوت مي¬شوند.

پرسمان: يعني آن شرايط آدمها را سخت و جدي بار آورده بود؟

بله مثل ماه رمضان که آدم بايد تصميم محکم بگيرد و… آن وقت آدم¬ها به خاطر حفظ انقلاب و بعدهم شرايط جنگ و… خيلي جدي و سختکوش بودند؛ هرچه و هر کسي بود، بايد خودش را نشان مي داد و اين گونه شد که بسياري خودشان را درجنگ پيداکردند.

سید محمد هاشم پوریزدانپرست دانشجوی پیرو خط امام
سید محمد هاشم پوریزدانپرست دانشجوی پیرو خط امام

پرسمان: چرا الان دانشجو اين وظيفه را کم¬تر احساس مي¬کند؟

شايد چون درگيري به صورت مستقيم نيست، آن زمان انقلاب بود، بايد حفظش مي کردند، جنگ بود و… احساس درگيري مستقيم مي تواند خيلي مؤثر باشد.

پرسمان: الان چه کنيم تا همين حس را پيدا کنيم؟

اين فشار و ضربه و تحريمي که دشمن ايجاد کرده است، را بايد حس کنيم و بايد فعاليت کنيم. معضل، الان خيلي فرق دارد با گذشته، الان افتاده¬ايم در روال عادي زندگي، شغل، زن، مدرک و…

خب اين ها هم ضروري هستند. الان روال زندگي اين طور است.آن زمان دفاع بود و جهاد و کسي به فکر اين نبود که شغل خوب داشته باشد. الان اما مي گويد بايد زندگي کنم!

پرسمان: چه کار کنيم تا از رکود خارج شويم؟

هرکسي بايد شخصا انگيزه داشته باشد، البته بايد همه را بسيج کرد به سمت انقلاب؛ هر چند که شرايط فرق کرده است اما جنگ نظامي تبديل شده به جنگ فرهنگي و اقتصادي و علمي و مسائل ديگر.

دانشجويان بايد در اين جبهه احساس حضور کنند، آن وقت آدم¬هاي جهادي در اين مبارزه هم ساخته مي شوند. اکنون بستر جهاد تغيير کرده است. ديگر جهاد، از جبهه نظامي به سمت جبهه فرهنگي رفته است. بايد به دانشجو اين شناخت را داد تا اين جبهه را حفظ کند.

پرسمان: با دانشجوي امروز، رابطه تان چگونه است؟

خودماني هستيم و خودمان را دانشجو حس مي¬کنيم، خوابگاه هم اگر دعوت کنند، مي روم، نمازخانه خوابگاه بزرگ است و معمولا به دعوت دانشجويان به آن جا مي روم.

پرسمان: توصيه شما به عنوان دانشجو و استاد انقلابي به دانشجوها و اساتيد چيست؟

انقلاب در هر صورت براي استقلال و آزادي و بازگشت به معنويت و اسلام و غيره تشکيل شده است و توفيق هاي عظيمي در اين سي و چهار سال به دست آورده¬ايم و از راه خيلي مانده است. هنوز به موفقيت کامل نرسيده¬ايم؛ البته هيچ وقت مردم اين زندگي خوب را نداشته اند، از جهت علمي و فني و غيره خيلي جلو آمديم و الان ديگر تو سري خور نيستيم. حالا که اين انقلاب را انجام داده ايم، بايد تا آخر ادامه بدهيم. ملت را بايد بسيج کنيم، هم استاد و هم دانشجو را براي رسيدن به هدف هاي متعالي بسيج شوند و اگر لازم باشد بايد همه چيز را فداي آرمان¬هايمان کنيم.

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

مروری دوباره به اظهارات ابراهیم اصغرزاده در گفت‌وگو با دکتر یزدان‌پرست؛ لطفاً با فرزند شهید احمدی‌روشن ( مصطفی) و فرزند شهید رضائی نژاد (آرمیتا) همدردی کنید! قسمت دوم

مروری دوباره به اظهارات ابراهیم اصغرزاده در گفت‌وگو با دکتر یزدان‌پرست؛ لطفاً با فرزند شهید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *