تیتر خبرها
خانه / بخش 2) لانه جاسوسی آمریکا در ایران / 2)9) خبر / ضرورت بيداري در برابر استكبار

ضرورت بيداري در برابر استكبار

استكبار از ديدگاه فرهنگ سياسي اسلام، وجود نوعي سلطه گري، سلطه جويي، استعمار و بهره كشي فرهنگي، سياسي و اقتصادي توسط اقليت محدودي زورگو و نفع طلب بر خيل عظيم توده هاي محروم مي باشد. اين عمل، مي تواند داخلي باشد؛ به همان طريق كه يك عده ديكتاتور و زورگو بر ملت هاي محروم تحت سلطه خود حاكميت داشته، آنها را تحت فشار و ظلم قرار دهند و همچين مي تواند بين المللي باشد؛ بدين معني كه دولت و يا كشوري، ساير ملت ها را استثمار و به استضعاف بكشاند كه نمونه بارز آن اعمال سياست هاي استعمارگونه و امپرياليستي قدرت هاي بزرگ شرق و غرب در جهان مي باشد. امروزه در فرهنگ سياسي دنيا، واژگاني نظير «استعمار» و «امپرياليسم» نيز در رساندن مفهوم فوق به كار مي روند.

1 .منفعت طلبي

اصولامبناي تمام ظلم ها و ستم هاي انسان، چيزي جز منفعت طلبي نيست و اين موضوع، در قدرت هاي استكباري در حد بالايي وجود دارد. آنان به تنها چيزي كه اهميت مي دهند، منافع مادي و حيواني آنان است. از اين رو، در صورت به خطر افتادن اين منافع، حاضرند كه از مردم كشور خويش نيز بگذرند و دوستان و متحدان و نوكران خود را فدا كنند تا منافع آنها تامين شود.

2. جهان خواري و به دست آوردن سلطه جهاني

دست يابي به امكانات موجود در سراسر جهان، يكي از ويژگي هاي كشورهاي استكباري است. از اين رو، كسب سلطه جهاني و تصاحب ذخاير ملت هاي ديگر و به چنگ آوردن شريان حيات اقتصادي جهان، از ويژگي هايي است كه در تمامي مستكبران ديده مي شود.

3 .عقب نگه داشتن مستضعفان از رشد واقعي

يكي از روش هاي اساسي و مهم استكبار جهاني، براي حفظ سلطه و برتري خود بر جهان و ادامه بقا و حيات خويش، جلوگيري از پيشرفت ملت هاي مستضعف است. استكبار، در اين جهت، از انجام هيچ گونه اقدامي – اعم از جذب نخبگان كشورهاي جهان سوم و يا كشورهاي در حال پيشرفت، كارشكني در برنامه هاي آنان، اعمال تحريم ها و محدوديت هاي بين المللي، به بهانه هاي مختلف – دريغ نمي ورزد.

4. اضطراب و ترس دروني

استكبار همواره درصدد تجاوز به حقوق ديگران است و اصولابا تجاوز به حقوق ديگران رشد مي كند. مستكبر، همواره در خوف و اضطراب به سر مي برد و از انتقام كشورهاي تحت سلطه، هراسان است. از سوي ديگر، تلاش روز افزون در به دست آوردن هر چه بيشتر منافع و منابع ديگران، خواب راحت را از چشمان استكبار ربوده است و از اين جهت، همواره دلهره و نگراني با مستكبران همراه است.
استكبار جهاني، جهت دست يابي به اهداف شوم خود، از زمينه ها و راهكارهايي نظير، ايجاد اختلاف بين مردم كشورهاي مستضعف، ترويج فساد و فحشا، منزوي كردن نيروهاي كارآمد و متعهد و به كارگيري عناصر داخلي وابسته و روشنفكران غرب گرا استفاده مي كند.

دلايل مبارزه با استكبار

هر فرد مسلمان و هر دولت اسلامي، بر اساس منطق و آموزه هاي ديني، موظف به مقابله با ظلم و استكبار جهاني است.
1. از نظر عقلي نمي توان «براي حيات زير سلطه غير»، ارزشي قائل شد؛ زيرا «ارزش حيات، به آزادي و استقلال است.» حضرت امام(ره) تاكيد مي كند كه «اين، مطابق هيچ منطقي نيست كه سي ميليون جمعيت، هميشه تحت فشار [باشد [و هميشه اين جمعيت كار بكنند و حاصل كارشان را ديگران ببرند؛» زيرا «زندگاني اي كه در آن استقلال نباشد [و يك ملتي[ به زحمت كار بكنند، براي استفاده دشمن ها، اين كه زندگاني نيست.»
از نظر شرعي نيز در آيات و روايات متعددي، مستضعفين، يعني كساني كه مورد ظلم و تهاجم استكبار قرار گرفته اند، موظف به دفاع و مقابله با مستكبرين شده اند. قرآن كساني را كه در راه حمايت از مستضعفين كوتاهي و سستي مي كنند، مورد مواخذه قرار مي دهد.
بر اين اساس، قانون اساسي «جمهوري اسلامي ايران، سعادت انسان در تمام جامعه بشري را آرمان خود مي داند و استقلال، آزادي و حكومت حق و عدل را حق همه مردم جهان مي شناسد و در عين خودداري كامل و نفي هرگونه دخالت در امور داخلي ملت هاي ديگر، از مبارزه حق طلبانه مستضعفين در برابر مستكبرين، در هر نقطه از جهان حمايت مي كند.
در هر صورت، اصل وقوع انقلاب اسلامي، براي رهايي از يوغ استكبار بود و حفظ آن و همچنين تامين اهداف و منافع كشور، ادامه اين مبارزه را مي طلبد. عمل به آموزه هاي دين مبين اسلام، حكم عقل، منطق و قانون اساسي است و ما را بر آن مي دارد تا در جهت حفظ عزت، استقلال و رعايت منافع كشور خود و همچنين دست يابي به پيشرفت و توسعه همه جانبه و دفاع از حقوق همه ستم ديدگان و مستضعفان جهان، مبارزه با استكبار جهاني را تا پيروزي نهايي ادامه دهيم. واضح است كه منظور از مبارزه با استكبار، فقط مبارزه نظامي نيست؛ بلكه بيشترين تاكيد بر مبارزه فرهنگي و تلاش براي بيداري و رشد سياسي ملل مظلوم جهان است. حضرت امام(ره) مي فرمايد: «اگر ملتي بخواهد سر پاي خود بايستد، لازم است كه اول بيدار شود.»

منبع: روزنامه رسالت

درباره ی مدیریت

مطلب پیشنهادی

چرا قرارداد 1975 مرزی الجزایر میان عراق و ایران ، متزلزل شد؟

  چرا قرارداد 1975   مرزی  الجزایر میان عراق و ایران ، متزلزل شد؟ گر چه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *