تیتر خبرها
خانه / بخش 1) مطالب از مسئول سایت تسخیر / 1)3) کتاب های تألیفی مسئول سایت تسخیر / خاطرات نخستین روزهای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام – سید محمد هاشم پوریزدانپرست قسمت نوزدهم

خاطرات نخستین روزهای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام – سید محمد هاشم پوریزدانپرست قسمت نوزدهم

بیست و یکمین روز

3 آذر 1358

 شنبه

4 محرّم الحرام 1400

24 نوامبر1979

«مغزهای خود را از خود باختگی و غربزدگی شستشو دهید»

 

لانه جاسوسی آمریکا در ایران پس از تسخیر به دست دانشجویان مسلمان پیرو خط امام
لانه جاسوسی آمریکا در ایران پس از تسخیر به دست دانشجویان مسلمان پیرو خط امام

امروز نگهبانی در محوطه چمن مقابل ساختمان مرکزی و کنار خیابان طالقانی، آغاز می­شود. خیابان بر خلاف روزهای قبل تقریباً خلوت است و در خلوتی صبحگاهی، ماشین­ها هم در حال تردد هستد. جز نگهبانان بیرونی که برادران سپاه و کمیته می­باشند، تعداد اندکی خبرنگار و تعداد اندکی از افراد و دستفروشانی که در کنار دکّه و بساط خود به خواب رفته­اند، مشاهده می­شوند.

حوادث و اخبار روزهای گذشته، حمله به خانة خدا و عکس­العمل مردم پاکستان، حرکت ناوهای آمریکایی به سوی ایران، راهپیمایی عظیم روز اوّل محرّم، اخبار راهپیمایی دانشجویان ایرانی در کشورهای گوناگون جهان، حرکت پیاده دانشجویان کرمانشاهی به سوی لانة جاسوسی که اینک به نزدیک همدان رسیده­اند، تقریباً تمام ذهن من را مشغول به خود نموده است. دو ساعت زمان پاس با قدم زدن و مرور این حوادث می­گذرد.

 بعد از سه هفته که از تسخیر لانة جاسوسی می­گذرد، هیجاناتی که با اقدامات گوناگون کارتر و عکس­العمل­های امام، و با تهدیدات و اقدامات اقتصادی و نظامی آمریکا، همة مردم را به حرکت در آورده است. به نظر می­رسید که آهسته آهسته تسخیر لانة جاسوسی اهمیّت خبری خود را از دست بدهد و به مرور به یک موضوع بی­اهمیّت تبدیل شود. امّا در عمل با موضع­گیری­های کارتر و تهدیدات ساده­لوحانة او هرکس می­خواهد به نحوي از اقدام دانشجویان و خواستة آنان که استرداد شاه است، اعلام حمایت نماید.

ستاد مرکزی انتخابات کشور تاریخ همه­پرسی پیرامون قانون اساسی را روز 12 و 13 محرّم اعلام نموده است. معلوم است در چند روز آینده همه­پرسی پیرامون قانون اساسی، کانون اصلی توجه مردم خواهد بود.

 اگرچه با تسخیر لانة جاسوسی وحدتی بی­نظیر در کشور به وجود آمده و تلاش ضد انقلاب برای ایجاد یأس و بدبین نمودن مردم نسبت به انقلاب اسلامی و نتایج آن با این اقدام، تقریباً بی­نتیجه مانده است و کوشش فراوان آنان برای عدم شرکت مردم در همه­پرسی قانون اساسی بر باد رفته است امّا دانشجویان در نظر دارند با توجه به نفوذی که در میان مردم پیدا نموده­اند، جهت بسیج آنان برای شرکت حداکثری در همه­پرسی اقدام نمایند.

دیشب با چند تن از برادران دانشجو برای انجام مأموریتی به میدان راه‌آهن رفته بوديم. نزدیکی­های میدان اوضاع به هم ریخته بود و بچّه‌های کمیته و نیروهای مردمی، راه را بسته بودند و ماشين­هاي عبوري و سرنشينان آن­ها را بازرسي مي‌کردند، احتمالاً گروهک­های ضدانقلاب، دسته گلی به آب داده بودند.

من با نشان دادن كارتي كه براي دانشجويان صادر شده بود، قصد داشتم که به سهولت از آن محل عبور کنیم. بچّه‌هاي كميته با تعجّب به کارت و صورت ما نگاه می­کردند، به صورتی كه موجب تعجّب همة ما شد. يك از آنان با شگفتي کارت من را به دوستانش نشان داد. مثل اینکه باورش نمی‌شد و برایش یک رؤیا بود که چند تن از دانشجویان خط امام، در مقابلش قرار گرفته‌اند و پس از آن با چه احترامی به ما اجازه عبور دادند.

در هر صورت دانشجويان مسلمان پيرو خط امام با توجه به اقبالي كه مردم به آنان پیدا نموده­اند، یقیناً می­توانند نقش مهمّی را در بسيج آنان براي شركت در همه­پرسي قانون اساسي، بازی نمایند.

بطور نمونه جبهة ملّي پس از چندين ماه تلاش اعضای مجلس خبرگان برای تدوین قانون اساسی و پس از تأیید این قانون تدوین شده به وسیلة امام، تازه به فكر اين افتاده است كه وسايل ارتباط جمعي لازم است در مورد اصول قانون اساسي گفت و شنودهاي روشنفكران و افراد مطّلع! و دلسوز! را پخش نمايند تا مردم بدون آگاهي از اصول قانون به آن رأي ندهند[1]!

بیست و دوّمین روز

4 آذر 1358

 یکشنبه

5 محرّم الحرام1400

25نوامبر1979

ما آمادة شهادتیم

 

در نمازم خم ابروی تو در یاد آمد. حالتی رفت که محراب به فریاد آمد
در نمازم خم ابروی تو در یاد آمد. حالتی رفت که محراب به فریاد آمد

امروز تعداد کثیری از مردم در حالی که کفن پوشیده بودند و بر روی کفن­های خود نوشته بودند: «ما آماده شهادتیم»، به سوی لانة جاسوسی راهپیمایی می­نمایند. در میان آنان هزاران نفر از مردم قم نیز حضور دارند. آنان شعار می­دهند:

– نه سازش نه ذلّت، جهاد تا شهادت

 – هفتاد هزار کشته، صدها هزار زخمی، دیگر نباید سازش، دیگر نباید تسلیم

– خمینی می­رزمد، آمریکا می­لرزد

– خون بر شمشیر پیروز است، کارتر، کارتر، نابود است

به گزارش خبر گزاری­ها، دولت کارتر امروز موضع خود نسبت به تشکیل جلسة شورای امنیّت را تغییر داده و به شدّت از درخواست کورت­والد­هایم دبیر کل سازمان ملل متّحد دائر بر تشکیل جلسه حمایت کرده است.

 یکی از مقامات آمریکایی بیان داشته است:

 ایالات متّحده به این دلیل با تشکیل جلسه موافقت نموده است که اطمینان دارد در نهایت این جلسه قطعنامه­ای را صادر خواهد نمود که از دعاوی آمریکا در مورد آزادی فوری و بدون قید و شرط قبلی گروگان­ها قویّاً حمایت خواهد کرد.

 جیمی کارتر نیز در بازگشت از تعطیلات پایان هفته در کمپ دیوید بیان داشته است که؛ ما امیدواریم که در شورای­امنیّت به موفقیّت دست یابیم[2].

 کورت والدهایم ضمن درخواست تشکیل اجلاس فوری شورای امنیّت گفت[3]:

 پس از بحران موشکی کوبا، بحران ایران و آمریکا جدّی­ترین تهدید برای صلح جهانی محسوب می­شود و می­تواند نتایج وخیمی برای تمام دنیا به بار بیاورد.

 والدهایم افزوده است:

 دولت ایران خواستار رسیدگی به بی­عدالتی­ها و نقض حقوق بشر که به اعتقاد آن­ها توسط رژیم گذشته اعمال شده است، می­باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بیست و سوّمین روز

5 آذر 1358

دوشنبه

6 محرّم الحرام1400

26 نوامبر1979

«مملكتي كه بيست ميليون جوان دارد بايد بيست ميليون تفنگدار داشته باشد.»

 

امروز که مصادف با هفتمین روز حمله به مسجد الحرام است، دانشجویان خط امام با صدور چهل و نهمین اطلاعیة خود، ضمن اعلام عزای عمومی، مسلمانان جهان را به بزرگداشت خاطرة شهدای واقعة حمله به مسجد الحرام فرا می­خوانند:

آمریکا مزدوران سرسپردة خود را مأمور اهانت و گستاخی به قلب امّت اسلام و کعبة مسلمین می­کند و حاضر نیست به خود بقبولاند که امروز نجات بشریّت رسالتی است که از جانب خداوند که بر دوش امّت اسلام نهاده شده است و ملّت­ها با حرکت­های رهایی بخش خود پوزة آمریکا را به خاک مالیده و پشت ابرقدرت­های سلطه­گر را خواهند شکست و این راه را با سلاح شهادت به پایان خواهند رساند.

 بدین­وسیله شب سه شنبه 5 آذر که مصادف با هفتمین شب این ضایعه دردناک است را اعلام عزا نموده و از عموم مسلمانان در سراسر جهان بخصوص ملّت­های شرق تحت ستم و ظلم خواستاریم که در این شب به هر وسیله ممکن و پسندیده خون­های به ناحق ریخته این حادثه را پاس دارند.

 

مملكت اسلامي بايد همه اش نظامي باشد

تظاهرات مردمی در برابر لانه جاسوسی
تظاهرات مردمی در برابر لانه جاسوسی

امام طي سخناني در جمع پاسداران مرکز تهران مي‌گويد:[4]

– در رأس همه مسائل اسلامي ما، قضيه مواجهه با آمریکاست.

– نبايد فراموش كنيم ما مواجهيم با يك چنين قدرت بزرگ كه علاوه بر قدرت تسليحاتي، قدرت­هاي بزرگ شيطاني هم دارد كه الان در همة دنيا فعّاليّت و تبليغات مي­كند.

– قواي شما بايد الان همه مجتمع در يك راه باشد. قواي فكري­تان، قواي غير­فكري­تان همه بايد در يك راه برود. شما مي­خواهيد براي اسلام خدمت بكنيد. الان در رأس همة مسائل اسلامي ما، قضية مواجهه با آمریکاست. امروز اگر قواي ما از هم منفصل شوند، به نفع آمریکاست و الان دشمن ما آمریکاست و بايد تمام تجهيزات ما به طرف اين دشمن باشد.

– شما الان مي­دانيد كه مقابله ما با يك قدرتي است كه قدرتش صدها برابر و بلكه زيادتر از آن قدرت قبلي است.

– مملكت شما الان يك حالي دارد كه اگر دير بجنبيم، براي هميشه تا آخر از بين رفتيم. همه بايد يك­صدا باشند. سروصداي امروز، فقط مقابله با آمریکاست.

– من به شما پاسدارها علاقه دارم، پاسدارها بودند كه مملكت ما را در چنين زماني كه هيچ كس نمي­توانست حفظ بكند، حفظ كردند. الان هم حفظ مي‌كنند، اين يك علاقة الهي است كه ما به شما داريم

 

– جوان­ها را يادشان بدهيد، همه جا بايد اينطور بشود كه يك مملكتي بعد از چند سالي كه بيست ميليون جوان دارد، بيست ميليون تفنگدار داشته باشد و بيست ميليون ارتش داشته باشد و يك چنين مملكتي آسيب پذير نيست و الان هم الحمدلله آسيب پذير نيست. الان هم ما پشتيبانمان خداست و ما براي او نهضت كرديم، براي پياده كردن دين او نهضت كرديم، و خدا با ماست و من اميدوارم كه شكست براي شما نباشد.

 

بنی صدر وزیر امور خارجه، بیان نموده است:

«تاریخ تشکیل شورای امنیّت را از ایران پنهان داشتند و تاریخ آن را یکروز قبل از تشکیل جلسه به اطّلاع ما که شاکی بودیم، رساندند.»

بنی­صدر در حالی­ که در میان تعجّب مردم انقلابی و پیرو خط امام، با مادر چند تن از کشته شدگان سازمان مجاهدین خلق، عازم رفتن به نیویورک می­باشد. او چشم و دل به جلسة شورای امنیّت سازمان ملل دوخته که مسائل ما بین ایران و آمریکا در آنجا حل شود ناگهان بر روی پلکان هواپیما با دستور امام مواجه می­گردد که ایشان حق رفتن به سازمان ملل و شرکت در جلسة شورای امنیّت را ندارند.

او با مشاهده مخالفت امام با رفتن به سازمان ملل، دلائل خود برای توجیه درخواست تشکیل جلسة شورای امنیّت را بیان و کار خود را توجیه نموده است:

 ما دچار خیالبافی نبودیم[5] که این شورا رأیی خواهد داد و آمریکا فوراً به آن گردن خواهد نهاد. ما می­خواستیم از فرصت تشکیل شورای امنیّت حقایق زیر را برای افکار عمومی مردم آمریکا و همة جهان روشن نماییم:

 

 

بیست و چهارمین روز

6 آذر 1358

سه شنبه

7 محرّم الحرام 1400

27 نوامبر1979

مجسمه آزادی نماد جهانخواری و در بند کشیدن منافقانه و فریبکارانه مردم جهان
مجسمه آزادی نماد جهانخواری و در بند کشیدن منافقانه و فریبکارانه مردم جهان

به دنبال سخنان امام در رابطه با بسیج همگان برای مقابله با آمریکا و تشکیل ارتش بیست میلیونی، سپاه پاسداران اطلاعیه­ای صادر نمود و طی آن بیان داشت که این نیرو همگان را آموزش نظامی خواهد داد[6].

کورت والدهایم دبیر کل سازمان ملل بیان داشته است:

 آمریکا فعلاً موافقت نموده است از پیشنهاد تشکیل کمیسیون بین­المللی برای تحقیق در مورد اتهاماتی که در زمینة حقوق بشر به شاه مخلوع وارد می­شود، حمایت کند.

او افزوده است:

 هنگام تشکیل اجلاس علنی شورای امنیّت سعی خواهد شد در مورد دو مسئلة اساسی این بحران، یعنی آزادی گروگان­ها و تشکیل یک کمیسیون بین­المللی برای رسیدگی به نقض حقوق بشر به دست شاه مخلوع و خارج کردن ثروت­های ملت ایران به دست او توافق به عمل آید. این کمیسیون زیر نظر سازمان ملل خواهد بود.

یونایتد پرس گزارش داده است:

 آمریکا در مورد تشکیل کمیسیونی برای رسیدگی به جنایات شاه و نقض حقوق بشر سکوت اختیار کرده و اظهار نظر ننموده است.

وزارت خارجة ایران به سرپرستی ابوالحسن بنی­صدر درخواست تشکیل جلسه شورای امنیّت را نمود ولی علیرغم مخالفت اوّلیة آمریکا، به ناگهان اعلام شد که آمریکا با طرح مسئلة گروگان­ها در شورای امنیّت موافقت نموده است و این شورا تنها بیست و چهار ساعت قبل از تشکیل جلسه به وزارت خارجة ایران موضوع را اطلاع داد. بنی­صدر که با عمل انجام شده روبرو شده بود، تقاضای تعویق جلسه را نمود. شورای امنیّت علیرغم این، جلسه را در روز سه شنبه ششم آذر تشکیل داد و پس از بحث­های مقدّماتی اعلام نمود که جلسه بعدی به خاطر برگزاری روزهای مذهبی در ایران و احترام به آن به روز شنبه آینده، دهم آذر موکول خواهد شد. قرار است بنی­صدر در رأس هیئتی عصر شنبه وارد نیویورک شده و در جلسه شورای امنیّت شرکت نماید.

بنی صدر در گزارشی پیرامون جلسة سه شنبه ششم آذر بیان داشته است:

نمایندة آمریکا پس از جلسه در یک کنفرانس مطبوعاتی خاطر نشان کرده است که نه تنها در شورای امنیّت، بلکه در سازمان ملل هم آراء عمومی متّفق الرأی عمل گروگانگیری را محکوم خواهند نمود.

در میان سر و صدای بنی­صدر و طرح رفتن به شورای امنیّت سازمان ملل و تعویق تاریخ تشکیل جلسة آن، ناگهان پیامی از جانب امام صادر می­گردد و تفاوت سیاست­های امام با افرادي چون بنی­صدر آشکار می­گردد[7].

ملّت ما با شورای امنیّت فرمایشی که از اوّل تکلیف آن معلوم شده، موافق نیست.

 بسم‌الله‌الرحمن‌الرحيم‌

اين روزها زمزمه آن است كه شوراي امنیّت براي رسيدگي به امر گروگان­ها كه نزد ملت ما جاسوسي آن­ها ثابت است، تشكيل شود.

 آقاي كارتر پس از مانور نظامي و سياسي، راضي شده­اند كه شوراي امنیّت فقط براي رسيدگي به اين امر تشكيل شود، غافل از آنكه ملت ما مي­دانند كه هر شورايي يا محكمه­اي كه تحت نفوذ مستقيم آمريكا تشكيل شود، از اوّل رأي آنان ديكته شده است و محكوميّت ملت مظلوم ما مورد استقبال آنان است.

 ملت ما با شوراي امنیّت فرمايشي كه از اوّل تكليف آن معلوم شده موافق نيست. رسيدگي به امر شاه مخلوع و امر جاسوسان در مركز جاسوسي، جز در ايران امكان ندارد. زيرا علائم و شواهد جرم در ايران است و قابل انتقال به غير از ايران نيست. ما قريب صد هزار شهيد داديم و چندين ميليون شاهد و بيش از صدهزار معلول داريم كه امكان ندارد به خارج روند و عرضه شوند و شهادت دهند. علاوه بر پرونده­هاي بسياري كه در اينجا هست و رسيدگي به امر لانة جاسوسي بايد در همان محل به اصطلاح سفارت صورت گيرد، زيرا شواهد جرم در همان محل است. با توجه به مراتب فوق تشكيل هر محكمه يا شورائي بر خلاف موازين قضائي و از نظر ملت ما مردود است.

ملّت عزيز ما بايد بدانند كه در اين ميدان پيروز و به خواست خداوند تعالي و با اتّكا به قدرت اسلام و ايمان، نقشه­هاي شوم قدرتمندان يكي پس از ديگری نقش برآب خواهند شد. من براي چندمين بار تكرار مي‌كنم كه در اين امر حياتي قشرهاي ملت با هر مسلكي كه دارند و با هر فكر سياسي يا مذهبي كه دارند لازم است وحدت خود را حفظ نموده و عليه جنايات بي­شمار دولت امريكا موضعي خصمانه گرفته و اشكال تراشي و تفرقه­اندازي كه به سود دشمنان كشور ماست، نباشد.

 والسلام علي عبادالله الصالحين

جیمی کارتر در یک سخنرانی به دروغ­گویی در رابطه با رفتار دانشجویان با گروگان­ها روی آورده است. او بیان داشته است:

دانشجویان مسلمان گروگان­ها را به خاطر صحبت کردن تنبیه می­کنند و با نشانه­گیری یک هفت تیر به طرف آن­ها، آن­ها را تهدید می­نمایند.

 کارتر رفتار دانشجویان با 49 گروگان آمریکایی را قابل سرزنش خوانده و گفته است:

 اینگونه رفتارها، توهینی است برای هر کس که به حقوق مدنی معتقد است. گروگان­ها اگر به یکدیگر صبح به خیر هم بگویند توسط دانشجویان تنبیه می­شوند[8].

یک مقام آمریکایی پس از ملاقات با کارتر خاطر نشان ساخته است:

 آمریکا در صدد است که حتی پس از آزادی گروگان­ها نوعی عملیات تلافی­جویانه علیه ایران انجام دهد. این سخن را سناتور «بنت جانستون» بیان داشته و خاطر نشان کرده است که برای این منظور واشنگتن راه­های مختلفی دارد که لزوماً شامل عملیات نظامی

نخواهد بود[9].[1]. اطّلاعية جبهة ملّي: به قرار اظهار مقامات مسئول، همه­پرسی براي قانون اساسي به زودي انجام خواهد شد. جبهة ملّي ضمن تذكّر اين نكتة اصولي كه همه‌پرسي براي 174 اصل خلاف عرف و مفهوم كلّي همه پرسی است، از شوراي انقلاب انتظار دارد تا حداقل براي آگاهي مردم سرزمينمان از محتواي قانون اساسي به رسانه‌هاي گروهي به ويژه راديو و تلويزيون دستور دهد تا فرصت و مجالي براي اظهار نظر مردم و گروه­ها و احزاب سياسي كه نظرات انتقادي و اصلاحي دارند فراهم آورد تا به گفت و شنود و نقد و اصلاح در اين مسئله كه بنياد جامعه نوين ايران بر آن استوار خواهد بود، همگان آگاهانه بتوانند راه و رسم خود را انتخاب نمايند و اين همه‌پرسي فقط بر پاية استفاده از هيجانات عمومي و تهييج احساسات پاك مذهبي و بدون آگاهي كامل از متن و محتواي قانوني كه بر سرنوشت همگي حاكم خواهد بود، برگزار نگردد. ضمناً از عموم طبقات مردم و احزاب و گروه‌هاي سياسي و متفكّران جامعه انتظار دارد با تأييد درخواست جبهة ملّي از شوراي انقلاب، راه را براي استفاده از وسايل ارتباط جمعي براي بيان نظرات اصلاحي و رعايت صلاح ملك و ملّت هموارتر سازند.

[2]. جمهوری اسلامی، 6 آذر 1358 ص 12

[3]. همان

[4]. صحيفه نور ج 10 صفحه 238

[5]. بنی صدر که با بی توجهی و بی احترامی سازمان ملل مواجه شده بود و تنها بیست و چهار ساعت قبل از تشکیل جلسه شورای امنیّت به او خبر داده بودند، تقاضای تعویق جلسه را نمود و با توجه به اینکه به در خواست او بی توجهی نمودند، شورای امنیّت جلسه را بدون حضور ایران تشکیل داد. در این جلسه پس از طرح موضوع، تصمیم گرفته شد که مجدداً 5 روز دیگر جلسه­ای با حضور ایران تشکیل شود. بنی­صدر که همراه مادر رضائی­ها عازم نیویورک بود در بالای پلکان هواپیما به دستور امام مجبور به بازگشت و عدم حضور در شورای امنیّت گردید.او بلافاصله بعد از برخورد قاطع امام با او، از سمت خود استعفا داد و به جای او صادق قطب­زاده رئیس سازمان صدا و سیما به وزارت خارجه برگزیده شد. شورای امنیّت نیز پس از تشکیل مجدد جلسه، ایران را محکوم و خواستار آزادی گروگان­ها گردید. یک ماه بعد از این اظهارات در اواسط دیماه 58، بنی صدر که کاندید ریاست جمهوری شده بود، به دعوت دانشجویان خط امام در یک جلسه در لانة جاسوسی شرکت نمود. دانشجویان سؤالات گوناگونی از او نمودند. یکی از سؤالات پیرامون همین سفر بود که چرا بر خلاف نظر امام که مخالف حضور ایران در شورای امنیّت بود، شما عازم این سفر شدید و مادر رضائی­ها را نیز با خود بردید که امام شما را در پای پلکان هواپیما بازگرداند. بنی­صدر با کمال تعجّب پاسخ داد: من می­خواستم در سازمان ملل با بردن مادر رضائی­ها کربلا درست کنم! این قطب­زاده بود که با رادیو و تلویزیون خود امام را تحريک کرد تا امام مرا از این سفر منع کند! جالب توجه اینکه در انظار عمومی قبلاً بیان داشته بود صادق قطب زاده مردم را تحريک کرده بود! و این موجب شد که من به سازمان ملل نروم. امّا اینجا گفت امام را تحريک کرده بود. به عبارت دیگر حتّی یک ماه بعد، نظر خود را نسبت به نظر امام صحیح­تر می­دانست! با این سخن دانشجویان دانستند که او به امام اعتقادی ندارد و تا کنون با دو رویی خود را پیرو امام نشان داده است.

[6]

[7]. در روز 13 آذر 58 شورای امنیّت به اتّفاق آرا با صدور قطعنامه از دولت ایران خواست تا گروگان­های آمریکایی را در اسرع وقت آزاد سازد در این قطعنامه هیچگونه توجهی به شکایت ایران و حمایت آمریکا از شاه مخلوع و پناه دادن به او نشده بود.

[8]. کیهان، 7 آذر 58 ص 2

[9]. کیهان، 7 آذر 58 ص 4

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

خاطرات سید محمد هاشم پوریزدانپرست از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام از عملیات پیروزمند و حماسه بزرگ شکست حصر آبادان ( عملیات ثامن الائمه ) – قسمت دوازدهم

عذاب وجدان!     فرماندهي در كار نبود. سازمان رزم تقريباً به هم خورده بود. بچّه­هاي …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *