تیتر خبرها
خانه / بخش 1) مطالب از مسئول سایت تسخیر / 1)3) کتاب های تألیفی مسئول سایت تسخیر / خاطرات نخستین روزهای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام – سید محمد هاشم پوریزدانپرست قسمت هجدهم

خاطرات نخستین روزهای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام – سید محمد هاشم پوریزدانپرست قسمت هجدهم

نوزدهمین روز

1 آذر 1358

پنجشنبه

2 ذی‌الحجة‌الحرام 1400

22 نوامبر 1979

فدائیان خلق هم عاقبت اقدام دانشجویان را تأیید کردند

 

دانشجویان پیرو خط امام
دانشجویان پیرو خط امام

پاس صبحگاهي از ساعت شش تا هشت، در محوطة مقابل ساختمان مركزي و در پشت نرده­های خیابان طالقانی آغاز می­شود.

از شور و هیجانات دیروز در اطراف لانه خبری نیست. اگر چه آثار حضور جمعیت عظیم دیروز هنوز برجاست و خیابان هنوز پاک­سازی نشده است. صاحبان دکّه­های کتاب و نشریه فروشی و مواد غذا­فروشی که روز پرکاری را روز قبل داشتند در کنار بساط خود به خواب رفته­اند.

با توجه به اینکه پاسداران در پشت نرده­ها نگهباني را به عهده دارند، فرصت خوبي براي صحبت با آنان پیش می­آید..

يكي از آن­ها از توافقنامة صلح در كردستان، ابراز رضايت مي‌كند و از حوادث كردستان و ستمي كه بر مردم آن خطه به دست گروهك­ها شده است، سخن مي‌گويد. او از اسارت خود در دست گروهك كومله[1] و از آزارها و شكنجه‌ها و اذیّت­هايي كه به او و ساير پاسداران و برادران جهادسازندگي و ارتشي شده خاطرات جالبي تعريف مي‌نماید.

در هر صورت آن صبحگاه با ياد فداكاري­هاي پاسداران و ارتشی­ها و نيروهاي داوطلب و با ياد مردم مظلوم آن خطّه كه تحت سلطة اين گروهك­هاي جنايت­كار دچار ستم مضاعف شده بودند، آغاز شد.

ياد فريادهاي مشفقانه مرحوم آيت‌الله طالقاني در ماه رمضان در نماز جمعه تهران، چند هفته قبل از وفات، افتادم كه ایشان بيان مي‌داشتند:

در اواخر اين ماه پر بركت، ماه رمضان، ماه روزه، ‌ماه تقوي، ماه توجه به خدا و ماه همبستگي قلوب و وجدان­هاي مسلمانان، يك عدّه جاني، اين بركت را، ‌اين خير را آلوده كردند. افرادي كه در انجام جنايت از هيچ كاري فروگذار نكردند. تازه اسم خودشان را هم دمكرات مي‌گذارند. دمكراتي كه مردم را به گلوله ببندد، مردم مظلوم، مردم بيچاره، مردم بي­طرف، پاسداران، بيماران، اي خاك بر سرشان باد. چقدر اين نام دمكرات هميشه براي اين كشور خاطرات بدي داشته است.

….اگر مي‌خواهند كردستان را تجزيه كنند، در دامان چه كسي مي‌خواهند قرار دهند، بهتر از دامان اسلام و رهبرهاي اسلامي و مردم مسلمان. من يقين دارم چنين انديشه‌اي از مردم و توسط كردستان نيست

تا پايان پاس خاطرة حوادث كردستان و مظلومیّت مردم این خطّه و شهدای مظلومی که برای جلوگیری توطئة فتنه گران تا کنون به شهادت رسیدند، دست از سرم بر‌نمي‌دارد. سخنان امام در رابطه با كردستان، حوادث پاوه و فداكاري­هاي دكتر چمران و صحبت‌هاي اين برادران پاسدار.

گروگانهای آمریکایی
گروگانهای آمریکایی

فدائیان خلق هم عاقبت اقدام دانشجویان را تأیید کردند

اطّلاعیّه‌اي هم از سوي سازمان چريك­هاي فدائي خلق كه در روزهاي اوّل تسخير لانة جاسوسي حتّي حاضر نشدند اين جريان را تأیيد كنند و امام آن­ها را در سخنان خود به همين دليل سرزنش نمودند صادر شده است[2] كه بخشي از آن را مي‌آوريم؛

 امپرياليسم آمريكا كه به دنبال شكست‌هاي پياپي در عرصة جهاني و به ويژه پس از پيروزي حماسه آفرين خلق قهرمان ويتنام در برابر ارادة ميلياردها مردم جهان به زانو در آمده، واپسين دوران حيات ننگين خود را مي‌گذراند، اكنون با مانورهاي نظامي تهديد به محاصرة اقتصادي، عوام­فريبانه مي‌كوشد خود را قدرتمند نشان دهد و در ارادة خلق ما كه در مقابل توطئه‌هاي كثيف امپرياليسم آمريكا ايستاده‌اند، خلل وارد كند، غافل از اين كه خلق قهرمان ما همان طور كه با نيروي 37 ميليوني خود پوزة رژيم شاه را به خاك ماليده، به همان گونه هم تمام بندهاي اسارت خويش را خواهد گسست.

در پايان اين اطلاعیه سازمان چريك­هاي فدایي خلق از تمام سازمان­ها و نيروهاي ضد امپرياليستي و ترقي‌خوا‌ه دعوت كرده است كه در راهپيمایي و تظاهراتي كه روز يكشنبه چهارم آذرماه، ساعت 3 بعد از ظهر از دانشگاه تهران به سوي سفارت آمریکا[3] آغاز مي‌شود، شركت نمايند.

کانون نویسندگان ایران نیز با صدور اطّلاعیّه‌ای بیان داشته است که اعضای این کانون در چهارم آذر­ماه ساعت 5 در مقابل سفارت آمریکا اجتماع می‌كنند.

در هر صورت هيچ کدام از گروهک­های سیاسی ضد انقلاب، حتی گروهک­هایی كه تا هفتة قبل بدترين تهمت­ها و را به نظام جمهوری اسلامی و امام و مردم قهرمان و مظلوم ایران وارد آورده­‌اند، باقی­نمانده مگر اینکه اقدام دانشجويان را تأیيد نموده باشد.

امروز عصر يكصد و بيست نفر از افسران نيروي سه­گانه ارتش جمهوري اسلامی پاكستان، به همراه سرتيپ مسرّت‌نواز، پس از مراجعت از سفر خانة خدا، در قم به حضور امام خميني رسيدند و امام برای آنان سخنرانی مبسوطی ‌ایراد فرمودند[4]. قسمتي از اين بيانات چنين بود:

…. – مگر يك كار آساني است براي آمريكا كه بيايد و ملت ما را قتل عام كند. يك كاري نيست كه او بتواند اين كار را بكند. بر فرض اينكه بتواند، ملت ما با چنگ و دندان آن­ها را نابود خواهند كرد و جوان­هاي ما الان اعلام كرده­اند كه اگر اين­ها يك وقت بخواهند يك چنين كاري بكنند، سفارتخانه را با هر كس در آن هست منفجر مي­كنيم و اگر يك همچو بشود ما نمي­توانيم اين جوان­هائي كه الان در غرور جواني هستند و ظلم ديدند، ما نمي توانيم آن­ها را كنترل كنيم.

– يك همچو ملّتي را ما نمي­توانيم كنترل كنيم كه اگر آمريكا بخواهد يك غلطي بكند، مردم بنشينند همين طور نگاه كنند كه آقا بيايند و چتربازهايشان بيايند. امتحان كنند، بيايند ببينند چطور مي­توانند اين كار را بكنند. تمامشان را از بين خواهيم برد و خودمان هم كشته ­شويم، آن­ها را از بين مي­بريم.

فكر اينكه بيايند در اينجا، مستشارهايشان بيايند در اينجا، مامورينشان بيايند در اينجا، چپاولگرانشان بيايند در اينجا و ما را چپاول كنند، را از سر آن­ها بيرون كنيم.

takeover usa hostages
takeover usa hostages

 

 

بیستمین روز

2 آذر 1358

جمعه

3 محرّم الحرام 1400

23 نوامبر1979

آمریکا شیطان بزرگ

 امروز قبل از ظهر گروه­هایی که به سوی نماز جمعه در حرکت هستند، در مقابل لانه تجمع می­نمایند و پس از دادن شعار و اعلام حمایت از دانشجویان به سوی دانشگاه تهران حرکت می­نمایند.

در حدود ظهر جمعیّت کمی در مقابل لانه مشاهده می­شود.با تعدادی از دوستان دانشجو در نماز جمعه شرکت می­نمائیم. شور و هیجان مردم غیر قابل توصیف است. جوّ حاکم بر نماز جمعه جوّ ضد آمریکایی است و شعارها و سخنان سخنرانان نیز در این رابطه است. ابوالحسن بنی صدر سخنران پیش از خطبه­هاست. او بیان می­دارد:

 در صورت حملة آمریکا به ایران تمام چاه­های نفت خاورمیانه منفجر خواهد شد. اگرچه احتمال حمله آمریکا به ایران در حد صفر است.

ایران بدهی های رژیم شاه را پرداخت نخواهد نمود.

یک از دوستان می­گوید؛ او هفته قبل با سخنان خود بهانه بلوکه شدن اموال ایران را به دست آمریکا داد و با این حرف نیز بهانه­های تازه­ای برای اعمال فشار بر ایران، حداقل در سطح رسانه­ها به دشمنان خواهد داد.

آیت الله منتظری نیز در خطبه­های نماز جمعه بیان داشتند :

 ما از آمریکا وحشت نداریم. کشتی فرستادن­ها همه بازی است. ما مسلمان­ها عاشق شهادتیم. ماه محرّم هم ماه شهادت است. مسئله، مسئله ایران و آمریکا نیست. مسئلة اسلام و کفر است. ما وقتی میتوانیم با آمریکا روابط حسنه داشته باشیم که دست از سر همه کشورهای اسلامی بردارد و بگذارد که مسلمانان خودشان سرنوشت خودشان را تعیین نمایند.

 پس از نماز چمعه مجدداً جمعیت کثیری به سمت لانه راهپیمایی می­نمایند و تا ساعاتی بعد از مغرب، تجمع قابل توجّهی در مقابل لانه وجود دارد. از امشب قرار است به مناسبت محرّم سخنرانانی در مقابل لانه برای مردم سخن بگویند. دانشجویان خط امام با صدور اطلاعیه­ای از مردم برای شرکت در این سخنرانی­ها دعوت به عمل آورده بودند:

به نام خدا

در تداوم عاشورای حسینی و در امتداد خط سرخ شهادت، اینک محرّمی دیگر فرا رسیده است و نبردی دیگر آغاز شده است. نبرد توحید و شرک. جنگ اسلام و کفر. مبارزه خلق با امپریالیسم آمریکا. بی­شک این نبرد با پیروزی خلق پایان خواهد یافت. خلقی که شهادت را بر ذلّت ترجیح می­دهد. خلقی که شهادت را سعادت می­داند. خلقی که حسین را دارد.

 امّا ساده­اندیشی است که از نیرنگ­های دشمن غافل بود. باید دشمن را شناخت. باید عملکردها و نقش پایگاه­های داخلیش را ارزیابی نمود. آری باید شیوه­های عمل این شیطان بزرگ را شناخت. و آنگاه با تکیه برتوکّل به خدا و درک قانونمندی­های آفرینش به مقابله با این جنایتکاران شتافت.

 لذا در جهت شناخت این عملکردها و نقش پایگاه­های داخلی آمریکا برنامه­های سخنرانی از ساعت شش و نیم هر شب در مقابل لانة جاسوسی برگزار می­شود.

سخنران امشب حجّت الاسلام دکتر علی گلزاده غفوری است. ایشان در گوشه­ای از سخنان خود بیان می­دارد:

 سازمان ملل متّحد که باید سازمان ملل نا متّحد نامیده شود، باید حقوق حقّه بشریّت را احیا کند، در صورتی­که در همان شهری که این سازمان واقع شده این جانی خیانت­کار را برده اند و در آنجا نگهداری می­کنند.

 ملت ایران در این ماه شهادت همگی قیام خواهند کرد و از پای نخواهند نشست تا اینکه حرف مظلومان جهان را به کرسی بنشانند.

ملّت استقلال طلب ما روزه می­گیرد و مصرف را کم می­کند.

پس از پایان سخنرانی تا پاسی از شب جمعیت قابل توجّهی در آنجا حضور دارند و زمانی که ساعت پاس من فرا می­رسد كه تنها اندکی از جمعیّت و تعدادی از خبرنگاران باقی مانده­اند. خبرنگاران کنجکاوی که تمام حرکات و سکنات دانشجویان را زیر نظر دارند و از آن عکس و تصویر تهیه می­کنند.

اسم شب امشب «آمریکا شیطان بزرگ» است.

مقابل لانه جاسوسی
مقابل لانه جاسوسی[1]. كومله: «سازمان انقلابي زحمتكشان كردستان»: اين سازمان ظاهراً ماركسيست – مائوئيستي، با هدف تأسیس حكومت ماركسيستي، از طريق قيام مسلّحانة دهقانان تشكيل شد. بنيانگذاران اين سازمان عمدّتاً از عناصر شناخته شدة ساواك و ساير وابستگان رژيم شاه بودند. صلاح الدّين مهتدي[1] رهبر اصلي اين سازمان، از عناصر شناخته شدة ساواك شاه بود. اين سازمان با كمك و تأیید سازمان جاسوسي بلوك غرب به خصوص انتليجنت سرويس تشكيل[1] شد و هدف از تشكيل آن دو مطلب عمده بود: 1- ضربه زدن به انقلاب اسلامي از طريق ايجاد نا امني و درگيري در شهرها و روستاهاي غرب كشور. 2. استفاده از كمونيست­هاي چيني، به منظور تضعيف حركت كمونيست­هاي طرفدار شوروي. كوموله­ها برخلاف چريك­هاي فدايي، كم­تر به دادن شعارهاي ضدامپرياليستي مي‌پردازند. اين سازمان با همكاري رژيم بعث عراق كه با آغاز انقلاب اسلامي در ايران، خود را در معرض انقلاب اسلامي مردم شيعي عراق مي‌بيند، برای سرنگوني انقلاب اسلامي در ايران، به تحريك و تسليح گروه­هاي قومي و سياسي در مناطق غرب و جنوب غربي ايران پرداخته است، همكاري نموده و از آن رژيم اسلحه و پول دريافت مي‌دارد. كوموله نشريه‌اي بنام « شورش» را منتشر مي‌كند.اين گروهک بيش از ساير گروهک­هاي فعّال در كردستان بر طبل جنگ­طلبي مي‌كوبد و جنايات آن در حقّ مردم كردستان و پاسداران و جهادگران كه برای خدمت به مردم كردستان به آن خطّه رفته­اند، بي‌نظير است و به شقاوت و بي­رحمي شهرت يافته است. اين گروه سعي مي­كند با تهديد و ارعاب و دستگيري و شكنجة مردم كردستان، آنان را تحت انقياد خود درآورد. عليرغم فساد اخلاقي حاكم بر اعضاي گروهك­هاي ضدانقلاب، اين گروهک از همگنان خود جلو زده و توجّة ويژه‌اي به گسترش فساد اخلاقي در ميان اعضاي خود، آنهم به صورت علني و اعلام شده دارد، به صورتي كه در بيانيه­هاي خود علناً به آن اشاره مي‌نمايند.

[2]. اطّلاعات، 3 آذر 58 ص6

[3]. نه لانة جاسوسی!

[4]. صحيفة نور، ج 10 صفحه 224 تاريخ: 3/9/58

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

خاطرات سید محمد هاشم پوریزدانپرست از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام از عملیات پیروزمند و حماسه بزرگ شکست حصر آبادان ( عملیات ثامن الائمه ) – قسمت دوازدهم

عذاب وجدان!     فرماندهي در كار نبود. سازمان رزم تقريباً به هم خورده بود. بچّه­هاي …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *