تیتر خبرها
خانه / بخش 1) مطالب از مسئول سایت تسخیر / 1)3) کتاب های تألیفی مسئول سایت تسخیر / خاطرات نخستین روزهای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام – سید محمد هاشم پوریزدانپرست قسمت هفدهم

خاطرات نخستین روزهای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام – سید محمد هاشم پوریزدانپرست قسمت هفدهم

 

شانزدهمین روز

28 آبان 1358

28 ذی‌الحجة‌الحرام 1979

19 نوامبر 1979

اطّلاعیة دانشجویان خطاب به سیاهان آمریکا

 

لانه جاسوسی گروگان
لانه جاسوسی گروگان

در اولین ساعات امروز سه گروگان آماده می‌شوند تا با ماشین استیشن سفید رنگ سفارت به فرودگاه برده شوند. تعدادی از دانشجویان نزدیک ماشین ایستاده‌اند. گروگان­ها از تك تك آنان خداحافظی می‌کنند و بعضی از دانشجویان نیز با زبان انگلیسی و بعضی با تکان دادن دست با آن­ها خداحافظی می‌کنند.

خانم کتی گروس، بسیار خوشحال است و پس از دست دادن با چند تن از خانم­های دانشجو که در دو هفتة گذشته، محافظ او بوده‌اند، خداحافظی می‌کند و سپس سوار ماشین مي‌شود.

گروهبان کوارلز، شدیداً تحت تأثیر محبّت دانشجویان قرار گرفته و از رفتاری که با او به علت سیاه‌پوست بودن شده است، متعجّب می‌باشد. ناراحتی دور شدن از دانشجویان در چهره‌اش کاملاً مشهود است و آن را ابراز می‌دارد.

 دو تن از برادران با اسلحه جهت محافظت از گروگان‌ها در کنار آن­ها می­نشینند و در حالی که ساير دانشجویان برای آنان دست تکان می­دهند و به سمت درب اصلی لانه حرکت مي‌كنند و در خلوتی نسبی صبحگاهی وارد خیابان می­شوند.

 خبرنگاران و فیلم برداران و عكاسان که به انتظار ایستاده‌اند، با تعقیب آنان به فیلم‌برداری و تهیة گزارش و گرفتن عکس می‌پردازند.

در فرودگاه حجّت‌الاسلام سیداحمد خمینی حضور دارد تا بر کار آزادی آنان نظارت نماید. گروگان­ها در فرودگاه به نمایندگان وزارت خارجه تحویل داده مي‌شوند و ساعت هشت و چهل و پنج دقيقه با هواپیمای اس.آ.اس به سمت کپنهاک پرواز می‌نمایند.

سپس حجّت‌الاسلام سیداحمد خميني در جمع خبرنگاران حاضر شده و پس از سخنان کوتاهی به سؤالات آنان پاسخ مي‌گويند.

بر اساس بررسی­های انجام شده از شش زن باقی‌مانده، چهار تن دیگر به دلیل این که شغل منشی‌گری داشته‌اند و شش تن از هفت سیاه‌پوست موجود، قرار است آزاد شوند.

اسامی زنان به صورت زیر اعلام مي‌شود:

1- الیزابت مونتن، چهل ساله منشی کاردار سفارت

2- تری تلفورد، بيست و چهار ساله منشی

3- جوئن والش، سي و سه ساله منشي

4- لیلیان جانسون، سي و دو ساله منشي

هر چهار نفر بدون اطّلاع قبلی از جریان آزاد شدن خود، در حالی که دوربین مشغول فیلم‌برداری است به یکی از اتاق­ها آورده می‌شوند.

ابتدا، ‌حجّت‌الاسلام و المسلمین خوئینی­ها به قرائت متن پیام امام می‌پردازد و سپس توسط خانم معصومة ابتكار مترجم دانشجويان، پیام ترجمه می‌شود.

 دستور آزادی زنان آن‌چنان غیر منتظره است که یکی از زنان از جا می‌پرد و از شادی و شعف و هیجان گریه می‌کند.

آنان تحت تأثیر پیام امام قرار می­گیرند و در سخنانی از این که امام دستور آزادی آنان را داده، ابراز خوشحالی می­کنند.

 این جریان برای سیاه‌پوستان نیز در بعد از ظهر تکرار می‌شود، و آنان هم به طور غیر منتظره در جریان قرار گرفته‌اند، خوشحال شده و از این که امام به علت سیاه‌پوست بودن، دستور آزادی آنان را داده‌اند، متعجّب شده و تشکّر و قدردانی می‌نمایند.

شب گذشته جهت اطّلاع گروگان­ها، بعضی اسناد به دست آمده در لانة جاسوسی كه نشانگر دخالت در امور داخلی کشور ایران است، به گروگان­ها نشان داده می‌شود. این اسناد نشانگر دخالت جاسوسان آمریکایی در کردستان و وجود مقدار کلانی مارک و ريال تقلبی در سفارت آمریکا است، که جهت ضربه زدن به اقتصاد ایران به کار گرفته شده . همچنين اسنادي در ارتباط با بختیار كه با سفارت آمریکا همكاري داشته است.

 اسامی شش تن از گروگان­هاي سیاه‌پوست به شرح زیراست:

1- دیوید واکر، تفنگدار دریایی، بيست و پنج ساله

2- سسلدید رولنز، بيست و هفت ساله

3- سوسلی ویلیامز،   بيست وپنج ساله

4- تری رومیسون، بيست و هفت ساله

5- جیمز هاکز، سي ساله

6- ژازف وینر، چهل و يك ساله

امشب قرار است گروگان­ها در یک مصاحبة مطبوعاتی شرکت نمایند و فردا پس از تحویل به نمایندة وزارت امور خارجه، ایران را ترک نمایند.

 برای جلوگیری از ادّعاهای بعدی، روز قبل یک پزشک از سازمان شیر و خورشید[1] همراه با نمایندة صلیب سرخ به لانة جاسوسي دعوت شدند تا نظر خود را در مورد سلامت سيزده گروگان اعلام نمایند که این کار توسط آنان انجام شده است.

اطّلاعیة شمارة سي و نه دانشجویان نیز در همين رابطه صادر می‌شود. دلايل و خبر آزادي گروگان‌هاي زن و سياهپوست به اطلاع عموم مي‌رسد.

اطّلاعیة شمارة چهل دانشجویان نیز خطاب به سیاهان آمریکا، صادر و در آن به سیاست­های حکّام امریکا در ظلم به سیاه‌پوستان و همچنین مبارزات آزادی‌خواهانه آن­ها اشاره می‌شود و تصمیم امام را نشانی از اعتراض به تبعیض نژادی و احترام به مبارزات آنان اعلام می‌کند.

فراموش نمی‌کنم؛ نامه‌ای به امضاي چند تن از نویسندگان مارکسیست وابسته به حزب توده، در جراید منتشر شد و طی آن به دولت که به عنوان نمایندة انقلاب بود، اعتراض شده بود که با گذشت کم‌تر از یک ماه از پیروزی انقلاب هنوز مشکل ترافیک شهر تهران! حل نشده است. که موضوع آنقدر تعجّب‌آور بود که مورد تمسخر بعضی جراید قرار گرفت. یکی از امضا کنندگان آن نیز داستان‌نویس مشهور وابسته به حزب توده، به‌آذین (م- اعتمادزاده) بود.

 همان­طور که بیان شد در حال حاضر اقدام دانشجویان پيرو خط امام و تسخير لانة جاسوسي، این نوع افراد را مجبور به صف­بندی در مقابل آمریکا و حمایت از دانشجویان و راهی که ملت در پیش گرفته، نموده است.

تمدّن غرب سه خصوصيّت و سه بعد داشته است:

1-     بُعد علم و اندیشه و مكتب و فرهنگ و اعتقادات و تمدّن و تخصّص و تكنولوژي و هنر

2-     بُعد استعمار و غارت مردم و منابع جهان

3-  بُعد واقعيّت­هايي كه درون خود اين جوامع مدّعي تمدّن و پيشرفت، مي‌گذرد و اينكه اين تمدّن مدّعي پيشرفت و مدّعی تشكيل جامعة ايده‌آل خود در كجا واقع شده است و مردم خود را به كجا برده است؟ و چهرة‌ واقعي اين بهشت زميني!‌ چيست؟

مقابل لانه جاسوسی - حمایت مردمی از اقدام دانشجویان مسلمان پیرو خط امام
مقابل لانه جاسوسی – حمایت مردمی از اقدام دانشجویان مسلمان پیرو خط امام

با آغاز مجدّد انقلاب اسلامي در سال 57 نسل جوان و تحصيل­كرده و معتقدی كه جذب انقلاب شده و در پيروزي آن نيز سهم به سزايي داشتند و مزة تلخ شكست‌هاي اوايل دهة 50 را چشيده بودند و با تمام توان خود براي حفظ انقلاب و پیروزی آن مي‌كوشيدند، عصر جديد روشنفكري اسلامي را آغاز نمودند و دانشجويان مسلمان پیرو خطّ امام نيز از همين نسل بوده و در حقیقت نمايندة آنان می­باشند كه در سه بعد فوق، راه و رسمي نو و دنيايي جديد را در پيش پاي تحصيل­كردگان و روشنفکران ايران و نیز جهان تحت­سلطه قرار داده‌اند و انديشه‌هاي بسياري را جذب خود نموده‌اند.

در بعد اوّل

اكثر دانشجويان پيرو خط امام از جهت علمی از زبده‌ترين دانشجويان کشور هستند كه در بهترين دانشگاه­ها به تحصيل مشغول بوده و با علوم مختلفة دانشگاهي[2]، آشنايي دارند و با مكاتب غربي چه ليبراليستي و چه ماركسيستي به خوبي آشنا هستند و عليرغم اين آشنائي، اسلام امام را برگزيده‌اند و توطئة التقاط افكار مختلف غربي با اسلام براي جذب آنان نيز نتوانسته است آن­ها را فريب بدهد و آشنايي آنان با علوم دانشگاهي موجب خودباختگي و گم­گشتگي هويّت آن­ها نشده است.

در بعد دوّم

نفرت از آمريكا و استعمار قديم و جديد گوشه‌اي از شخصيّت آن­ها را تشکیل داده است زيرا با توجه به اينكه از اوّلين روزهاي حضور سلطة آمريكا بر ايران پس از كودتاي بيست و هشت مردادِ 1332 دانشجويان، اوّلين قشري بودند كه در برابر اين سلطه‌گري قيام كردند و اوّلين شهيدان مبارزه بر عليه آمريكا نيز از ميان آنان قد علم نمودند. تسخير لانة جاسوسي نيز از اين نفرت كه طيّ حدود سه دهه در ميان مردم ايران و بخصوص در دانشگاه­ها و بالاخص در ميان دانشجويان شكل گرفته و تكامل يافته بود، نشأت گرفته است. در حقيقت آنان وارث حدود 30 سال مبارزة دانشجوئي بر عليه آمريكا در دانشگاه­هاي كشور هستند.

در بعد سوّم

دانشجويان، همگام با مردم ايران دو نظام سياسي غرب و شرق و اعتقادات و تفکّر مادي و شيوة زندگي مردمي كه تحت ادارة اين نظام­ها زندگي مي‌كنند و راه و رسم اقتصادی و سياسي و فرهنگي و اعتقادي آن­ها را نفي نموده و هر دو نظام را موجب بيچارگي مردم جهان از جمله مردم ایران مي‌دانند و با طرح جمهوري اسلامي به عنوان شيوة جديد و راه نوين زندگي براي بشريّت بخصوص در قرن آینده در بعد سوّم نيز گام نهاده و خوب درخشيده­اند.

آزادي زنان و سياهپوستان نيز در همين رابطه قابل توجيه است و در حقيقت اعتراض به تبعيض و ظلم و جنايتي است كه در حقّ سياهپوستان و ساير نژادها در نظام آمريكا اعمال مي‌شود و آزادي زنان اعتراض به تحقيري است كه زير پوشش «آزادي زن» و «تساوي حقوق او با مرد» در اين نظام­ها بر او وارد مي‌‌شود.

در روزنامه‌ها و مجلات، مقالات متعدّدي پيدا مي‌شود كه حتی تا دو هفتة قبل اثر چنداني از آن نبود و كاريكاتورها و طرح­هايي يافت مي‌شود كه در دنياي هنر نامفهوم بود و اشعاري كه ديگر از غفلت و بي‌تفاوتي در آن خبري نیست و سرايندگان آن در صحنة مبارزة حقّ و باطل حضور يافته‌اند. مقالات و كاريكاتورها و طرح­ها و اشعاري كه اصول و مباني سياست و فرهنگ و اعتقادات تمدّن غرب به خصوص آمریکا را زير سؤال برده و همة وجدان­های بیدار را به بازنگري در آن دعوت مي‌نمايد.

امروز هم خيابان آيت‌الله طالقاني شاهد تظاهرات گستردة مردم است. گروه‌هاي مختلف مردم مدام از راه مي‌رسند. گويا كار روزمرة مردم، حضور در مقابل لانة جاسوسي است. موضوع آزادي گروگان­ها موجب حضور گسترده‌تر مردم شده است.

امروز تعدادي از روحانيون جنوب تهران در يك راهپيمايي به طور جداگانه تا لانة جاسوسي شركت نمودند. نمايندگان آنان همراه ‌نمایند‌گان سایر اقشار براي اعلام همبستگي به داخل لانه آمدند و قطعنامة راهپيمايي خود را نيز قرائت نمودند. كارمندان بانك­ها و شركت داروسازي و كارگران چيت‌سازي تهران، كاركنان وزارت كشور، گروه‌هاي دانشجويي و دانش‌آموزي و گروه‌هايي از زنان، راهپیمایان امروز را تشکیل می‌دهند.

مهندس توسلي، شهردار تهران، با كاركنان و كارگران و كارمندان، جزء راهپيمايان امروز بودند كه هنگام ظهر، نماز را به جماعت در مقابل لانه برگزار نمودند. شهردار تهران ضمن حضور در لانة جاسوسی، حمايت خود و پرسنل شهرداري را از اقدام دانشجويان اعلام داشت.

حدود ساعت دوازده، حدود سه هزار تن از افسران و درجه‌داران ژاندارمري كه با نظم و ترتيب خاصي راهپيمايي كرده بودند، در مقابل لانه حضور پيدا كردند. آنان بر عليه شاه و كارتر شعار مي‌دادند و در قطعنامة خود، استرداد شاه مخلوع را خواستار شدند و آمادگی خود را براي مبارزه با امپرياليسم آمریکا و هرگونه مقاومت در برابر تجاوز بيگانگان اعلام نمودند.

طومارهايی حدود بيست و پنج متر از پنجرة ساختمان­هاي بلند مقابل آويزان نموده‌اند كه در هر يك از اين طومارها از تسخير لانة جاسوسی حمايت شده و هزاران نفر با امضا و اثر انگشت، مطالب آن را تأييد نموده‌اند.

هنگام مغرب جمعیّت به شدّت فشرده است و امروز قرار است آدمک کار‌تر سوزانده شود، خبرنگارانی كه حضور دارند، هنگام مراسم كارتر سوزان، به علت هیجان مردم حاضر نمي‌توانند به راحتي فيلم‌برداري نمايند.

 چاپ آگهي­هاي حمايت از دانشجويان در روزنامه‌ها هنوز ادامه دارد.

هزاران تن از كارگران يك پروژة نيمه‌تمام، كه در خانة كارگر اجتماع كرده بودند، با شعار:

– آمریکا با رنج ما زنده است، با قطع جريان نفت امپرياليسم مرده است.

دست به يك راهپيمايي زده و مقابل لانة جاسوسی اجتماع نمودند. نمايندة آنان قطعنامه‌شان را قرائت نمود. نكات عمدة قطعنامه به صورت زير بود:

1-         مبارزه با امپرياليسم و سرمايه‌داري وابسته

2-         مصادرة سرمايه‌هاي امپرياليستي

3-         افشاي كلية قراردادهاي نظامي و اقتصادي

4-         استرداد بدون قيد و شرط شاه خائن و محاكمة او در دادگاه

حجّت‌الاسلام و المسلمین سیّداحمد خميني هم در يك مصاحبة تلويزيوني اعلام نموده است:

اسناد و مداركي كه در لانة جاسوسی به دست دانشجويان افتاده است، مبيّن اين واقعيّت است كه آمریکا در بحران­هاي كردستان و خوزستان دخالت مستقيم داشته است و در صورت محاكمة گروگان­ها و طرح اين اسناد در جلسة علني دادگاه، به طور حتم و يقين به سياست جهاني آمریکا، لطمه فراوان خواهد خورد و از اعتبار جهاني اين كشور كه داعية حقوق بشر دارد، خواهد كاست.

ناظران سياسي اعلام نموده‌اند نگراني شديد كاخ سفيد از محاكمة گروگان‌ها در دادگاه‌هاي ايران به دليل افشاء شدن اسرار سياسي آن كشور در رابطه با اقدامات جاسوسي آن­ها عليه ايران است.

سه گروگان آمریکايي كه وارد كپنهاك شده‌اند، مورد استقبال سفير آمریکا قرار گرفته‌اند. آنان در توقف كوتاه‌شان در خاك دانمارك حتی يك كلمه نيز صحبت ننموده‌ و بلافاصله سوار يك هواپيماي نظامي آمریکايي شده و به سوي پايگاه نظامي آمریکا در فرانكفورت اعزام شده‌اند.

با توجه به اينكه تنها يك روز ديگر به شروع ماه محرّم مانده، حزب جمهوري اسلامي از مردم دعوت نموده است كه در شب اوّل محرّم در پشت‌بام­ها فرياد الله‌اكبر سر دهند.

در اطلاعیه این حزب آمده است:

اِن كانَ دينِ مُحَمَّدٍٍ لَم يَستَقِم اِلّّا بِقَتلي فَيا سُيُوفُ خُذيني

 گر جز به كشتنم نشود دين حقّ بلند

 اي تيغ‌ها بيائيد بر پيكرم فرود

مجسمه آزادی نماد جهانخواری و در بند کشیدن منافقانه و فریبکارانه مردم جهان
مجسمه آزادی نماد جهانخواری و در بند کشیدن منافقانه و فریبکارانه مردم جهان

اكنون كه خروش خشم ملت ما به پيروي از رشادت امام، لانة جاسوسي آمريكا را در هم نورديده و مي‌رود تا طومار سلطه­گران جهاني را در هم پيچيده و حكومت عدل اسلامي را كه آرزوي همة مستضعفان و مظلومان است، در جهان تحقّق بخشد، فريادهاي الله اكبرمان در بام خانه‌ها، تداوم غريو الله اكبر شهيدان محرّم گذشته است.

آن­ها كه با شعار هميشگي از آدم تا حسين و از حسين تا آخرالزّمان را با خون سرخ خودشان در دل سياه شب رژيم سرنگون شده نوشتند كه: كلّ يومٍ عاشورا و كلّ ارضٍ كربلا

و بدينسان پيروزي خون بر شمشير به اثبات رسيد.

ماه محرّم امسال از چند بعد اهميّت خاص دارد:

– بعد اوّل اين است كه امسال اوّلين محرّم بعد از انقلاب است

– بعد دوّم اين است كه اوّلين سالگرد شهادت عزاداران حسيني در شب اوّل محرّم به دست عوامل جنايت كار طاغوت است كه در منطقة سرچشمه تهران چندين هزار عزادار را به رگبار بستند و ده‌ها تن از آن­ها به شهادت رسيدند.

– بعد سوّم اين است كه محرّم امسال مردم ايران در برابر آمريكا این ابرقدرت ستمگر و سلطه­گر و جنایت­کار صف­بندي نموده‌اند و نداي «هَيهات مِنّا الذِلّه» حسيني را سرداده‌اند و حضور مردم در حمایت از دانشجویان خط امام و پشتيباني آن­ها از این اقدام، آمريكا را زمين‌گير كرده است و حضور گسترده و حماسي مردم در محرّم امسال تأثير سياسي وسيعي خواهد داشت و موجب خواهد شد آمريكا در اقدامات نسنجيدة خود تدبّر بيشتري بنمايد.

ديويد نيوسام مرد شمارة سه وزارت خارجة آمريكا، براي استقبال از سه‌ گروگان آزاد شده به فرانكفورت رفته است. اعلام شده است كه او در سفر به اروپا به دنبال تشكيل يك جبهة متّحد و جلب حمايت آنان عليه ايران است.

سخنگوي كاخ سفيد اعلام نموده است كه هر نوع محاكمة ديپلمات‌هاي آمريكايي در سفارت نقض حقوق بين‌المللي است.

معاون وزارت دارايي آمريكا نيز طيّ يك كنفرانس مطبوعاتي اعلام نموده است كه دولت او تصميمي به مسدود نمودن سرمايه‌هاي خصوصي در آمريكا ندارد. او سپس ارقام زير را در رديف سرمايه‌هاي رسمي ايران كه مسدود شده است، بر شمرده است:

– دويست ميليون دلار به صورت اوراق قرضة دولتي آمريكا

– چهار ميليارد دلار به صورت سپرده در بانك­هاي آمريكايي در خارج از آمريكا

– يك ميليارد دلار به صورت سپرده در بانك­هاي آمريكايي

– شش صد ميليون دلار ذخيرة طلا

– چهار صد ميليون دلار به صورت وديعه براي خريد اسلحه آمريكايي

– مقداري ديگر هم مربوط به سفارت ايران براي پرداخت بورس تحصيلي به دانشجويان ايراني

رويتر گزارش داده است كه آمريكا همة شرايط قبلي ايران را براي آزادي گروگان‌ها رد كرده و تنها اميدش اين است كه با تبليغات وسيعي كه به راه انداخته افكار عمومي را طوري عليه ايران برانگيزد كه ايران مجبور شود نظر آمريكا را بپذيرد. مقامات آمريكايي مدّعي‌اند كه اگر ايران تهديد خود جهت محاكمة گروگان‌هاي متّهم به جاسوسي را عملي سازد، خشم جهانيان را بر عليه خود برانگيخته خواهد كرد. يك مقام كاخ سفيد گفته است تصميم ايران به آزادي زنان و سياه‌پوستان موجب نخواهد شد كه افكار عمومي آمريكا را از نظر نژادي و يا طبقات زن و مرد، دست خوش تفرقه كند.

به عقيدة او مصاحبة امام خميني با دو شبكة تلويزيوني آمريكا بدين منظور بوده كه تبليغاتي را كه عليه ايران در خارج دامن زده شده است، خنثي كند.

به عقيدة مقامات آمريكايي اگر ايران در وضعي قرار گيرد كه در برابر افكار عمومي دنيا حسّاسيّت نشان دهد، راه براي حلّ نهايي ديپلماتيك اين ماجرا هموار خواهد شد.

حدود يك صد نفر دانشجوي ايراني و آمريكائي كه خود را دانشجويان مخالف خشونت اعلام كرده‌اند، امروز در مقابل سفارت ايران در واشنگتن تظاهرات نموده‌اند. آنان پايان خشونت، هم در ايران (!) و هم در آمريكا را خواستار شده‌اند. رهبر تظاهر كنندگان مدّعي شده است كه ما مي‌خواهيم نشان دهيم كه ايراني و آمريكايي مي‌توانند دست در دست هم راه بروند!

آيت‌الله لاهوتي نماينده امام در سپاه پاسداران كه در قضیة تسخير لانة جاسوسی از دانشجويان حمايت زيادي نمود، امروز با ارسال نامه‌اي خدمت امام اعلام نموده است:

«با اينكه تصميم داشتم در حسّاس‌ترين ارگان مبارزاتي يعني سپاه پاسداران در راه اسلام و امام و امّت تا آخرين قطرة خون خويش خدمت نمايم، ولي با كمال معذرت از پيشگاه محترم آن حضرت اعلام مي‌دارم به عللي از جمله كسالت قلبي، بيش از اين در اين پايگاه نمي‌توانم در خدمت اسلام و مسلمين باشم. اميدوارم در جاي ديگر تا آخرين حد بتوانم به خدمت سربازي‌ام ادامه بدهم.»

دانشجويان مسلمان پيرو خط امام، امشب اطّلاعیّه‌اي در مورد آغاز سال جديد قمري و آغاز قرن پانزدهم صادر نمو‌‌دند. در این اطلاعیه آمده است:

… به اين مناسبت از كليّة خواهران و برادران مسلمان ايراني در داخل و خارج از كشور دعوت مي‌كنيم كه روز چهارشنبه اوّل محرّم الحرام را به افتخار هجرت پيامبر اسلام و به ياد محرّم­هاي خونين اين امّت، همه با هم در يك صف با راه‌پيمائي، آغاز هجرتي جديد را در صحنة جهاني به تمام مستضعفين مژده دهيم و به يك صدا تمامي محرومين زمين را براي نبرد عليه مستكبرين كه در رأس آن­ها آمريكا است، فرا خوانيم.

از اخبار حدود يك ساعت و بيست دقيقه‌اي تلويزيون، نزديك به يك ساعت آن پيرامون مسائل لانة جاسوسی، آزادي چند گروگان، عكس‌العمل رسانه‌هاي جهان در برابر آن و مسائلي از اين قبيل گذشت، و جالب توجه است كه با توجه به شايعاتي كه پيرامون پياده شدن چتربازان آمریکایي در خاك كويت مطرح شده، وزير خارجة كويت طی نامه‌اي به همتاي ايراني‌اش يعني بني‌صدر اعلام نموده است: «كويت اجازه نمي‌دهد از خاك اين كشور عليه ايران استفاده شود.»

ساعت 8 امشب در محل سفارت، برنامة مصاحبة تلويزيوني تعدادی از گروگان­ها که قرار است آزاد شوند، برگزار شد. ابتدا پيام امام به زبان انگليسي قرائت شد و حدود 150 خبرنگار داخلي و خارجي در اين مصاحبه حضور داشتند. بعد از قرائت پيام، ابتدا گروگان­ها خود را معرفي نمودند و سپس خبرنگاران به سؤال از آن­ها پرداختند.

يكي از گروگان­ها بيان داشت:

 من معتقدم كه شاه بايد براي محاكمه به ايران بازگردانده شود.

 با توجه به اينكه دانشجويان اسنادي در رابطه با دخالت سفارت آمریکا در جريانات كردستان و نيز نشر اسكناس­هاي تقلبي كه از طريق تركيه وارد ايران شده بود، منتشر كرده بودند، سؤالاتي در اين رابطه از گروگان­ها مي‌شود. يكي از آن­ها بيان مي‌دارد:

 تا آنجا كه من مي‌دانم سفارت آمریکا در اين رابطه دخالت نداشته است.

 كه البته پاسخ او مي‌توانست نشان‌گر اين واقعيّت باشد که او واقعاً از این جریان اطّلاع نداشت. چون تمام اعضاي سفارت از چنين اعمالي مطلع نبوده‌اند و ساده‌ترين اصول سياسي و امنیّتي هم همين را به ذهن متبادر مي‌نمايد، به خصوص كه اين ده نفر تا آنجا كه دانشجويان تحقيق نموده‌اند، افراد عادي سفارت بوده‌اند و به همين دليل نيز در حال آزاد شدن هستند.

و امّا مطلب دوّم اين است كه او مطلع است كه اين اعمال خلاف در يك كشور مستقل انجام شده است و شايد خود او از عوامل اين جريانات باشد و دانشجويان نتوانسته‌اند چهرة واقعي او را بشناسند و حال مي‌خواهد خود و دولت سلطه‌گر و استكباري آمريكا را تطهير نمايد.

برادران و خواهران روابط عمومي كه مسئول برنامة مصاحبه بودند، آنقدر امشب پرتلاش و مشغول و سرگرم كار بوده‌اند كه حتی شام را فراموش كرده‌اند و اين را در آخر برنامه از صحبت يكي از برادران متوجّه مي‌شویم. وقتي براي سلامت او ابراز نگراني مي‌كنيم، با حالتي عجيب كه همة ما را تحت تأثير قرار مي‌دهد، مي‌گويد:

 «فداي يك لبخند امام!».

پاس امشب من در محوطة لانة جاسوسی است. هنگام قدم زدن در ميان درخت­ها و زیر نور نورافكن­ها و در سكوت نيمه شب كه گاهي صداي عبور ماشيني در خيابان مبارزان كه با سرعت در حال گذر است آن را مي‌شكند، فرصت كافي جهت تكرار مكرّر حوادث امروز وجود دارد. اسم رمز امشب، «یا استرداد، یا محاکمه» است

 

 

 

 

هفدهمین روز

29 آبان 1358

29 ذی‌الحجة‌الحرام 1399

20 نوامبر 1979

آزادی زنان و سیاهپوستان

 

در اولین ساعات امروز شش گروگان سياه‌پوست و چهار گروگان زن آزاد و به فرودگاه مهرآباد منتقل خواهند شد.

به دليل جلوگيري از تماس كاردار فراري آمریکا در ايران هرگونه ارتباط تلفني با آمریکا قطع شده است. بعضي از دوستان سعي مي‌كنند با تماس با دانشجويان ايراني در سایر کشورها از اثرات آزادي گروگان­ها مطلع شوند، اگر چه از راديوهاي بيگانه و منابع ديگر نيز اين جريان پي‌گيري مي‌شود.

امروز آخرين روز قرن چهاردهم است. در آخرين سال اين قرن، ملت ايران نظام شاهنشاهي را از صفحة روزگار محو و در آخرين روزهاي آن، نظام شيطاني آمریکا را در بند خود كشيده است.

در كتاب درسي دبيرستان، شعري از خاقاني شرواني در رابطه با كاخ كسري در مدائن وجود داشت كه پس از تبیین و تفسیر آن توسط دبير محترم ادبیات، برايم بسيار جالب توجه شده بود و آن را حفظ کرده بودم و امروز با توجه به تمام جریانات انقلاب از جمله سقوط نظام شاهنشاهی و تسخیر لانة جاسوسی و اینکه من هم سعادت داشته­ام در جریان تسخیر قرار بگیرم، ذهنم مشغول این موضوع است. این شعر را بارها و بارها در سر پاس با خود زمزمه می‌نمایم:‌

هان اي دل عبرت بين، از ديده عَبَركن[3]، هان!

ايــوان مدائــن را آئينــة عبــرت دان

دندانــة هــر قصـري پنـدي دهــدت نـونـو

پنـد سـر دندانـه بشــنو ز بـن دنـدان

پــرويـز بـه هــر بومــي زريـن تــرّه آوردي

كردي ز بساط زر، زرّيـن تـرّه را بستـان

پرويز كنون گم شد، زان گمشده كمتر گوي

زرين ترّه كو بر خوان؟ رو «كَم تَرَكُوا…» بر خوان

گفتي كه كجا رفتند آن تاجوران، اينك؟

زيشان شكم خاك است، آبستن جاويدان

و آية اشاره شده در آن را چند بار با خود خواندم:

كَم تَرَكُوا مِن جَنّاتٍ و عُيونٍ و زُروعٍ وَ نَعيمٍ كانُوا فيها فاكِهين[4]

كه اين آيه را خداوند پيرامون سرنوشت عبرت‌آموز فرعون و سپاهيانش پس از غرق شدن در دريا، براي آيندگان فرموده است:

«و چه باغها و كشت‌زارها و چشمه‌ساران و نعمت­ها را كه در آن متنعم و خوشحال بودند را گذاشتند و رفتند‌‌.»

و خاقانی به زيبايي در قسمت اوّل بيان داشته است كه برو ببين كه تره و سبزي زرين، كو بر سفرة آن­ها، و برو آيه «كَم تَرَكُوا مِن جَنّاتٍ و عُيونٍ و زُروعٍ وَ نَعيمٍ كانُوا فيها فاكِهينرا بخوان و عبرت بگير» از شباهت كلام، بهترين استفاده را برده است.

 مطالب كتاب «آري اينچنين بود، برادر!» از مرحوم دکترشريعتي[5] تاريخ پر از جنايت شاهان و طواغيت و فراعنه و تاریخ مظلومیّت بردگان و مظلومان تاریخ را در جلو چشمم به رژه درآورده بود.

حس مي‌كنم با همة وجودم به امام، كه ملت ما را از دو هزار و پانصد سال استبداد و جنايت و ظلم و جور شاهان نجات داده است، عشق مي‌ورزم و از اينكه با رضايت ايشان و دستور ايشان در جريان تسخير لانة جاسوسي آمريكا حضور دارم در خود احساس غرور مي‌كنم.

تهدید نظامی در شب اوّل محرّم و شب اوّل آغاز قرن پانزدهم

شاه در سال قبل در طليعة ماه محرّم با تهديد ملت ايران، جهت جلوگيري از عزاداري، بزرگ‌ترين اشتباه خود را مرتكب شد و با عملي كردن تهديد خود در شب اوّل محرّم و كشتار عزاداران حسيني با عكس‌العمل همگاني مردم در روز تاسوعا و عاشورا و راه‌پيمائي بزرگ آنان، گور خود را كند و با كمال تعجّب و ناباوري و با چشمان گريان قبل از اربعين سالار شهيدان، كشور ايران را براي هميشه ترك نمود و امسال دولت آمريكا و سردمداران آن در آستانة ماه محرّم و در روز پاياني قرن، با كمال تعجّب و ناباوري ملت ايران را به دخالت نظامي تهديد نموده­اند و ناوهاي آمريكايي را به سمت ايران به حركت درآورده اند! و اين سردرگمي رهبران آمريكا و بی­اطّلاعی آنان از فرهنگ و اعتقادات این ملت را نشان می­دهد.

متن گزارش خبرگزاري فرانسه در اين رابطه به اين صورت است:

 آمريكا براي اوّلين بار اشاره نموده است كه در صورت محاكمة‌ گروگان‌ها از حقّ خود براي دخالت نظامي در ايران استفاده خواهد نمود. در عين حال سخنگوي كاخ سفيد اصرار كرد كه آمريكا مي‌كوشد كه از طريق مسالمت آميز اين مسئله را حل نمايد. به عقيدة او اين راه حل به درجات بر ديگر راه‌ها كه براساس منشور سازمان ملل متّحد در اختيار ماست برتري ‌دارد.

اصل هفتم اين منشور گفته است: هنگامي كه بر اثر عمل تجاوزكارانه‌اي صلح تهديد مي‌شود هر كشوري حقّ دفاع طبيعي دارد، دولت كارتر هشدار داد كه محاكمة گروگان­ها نقض آشكار قوانين بين‌المللي و اصول اساسي مذهبي! است و دولت ايران مسئولیّت كامل عوارض آن را برعهده خواهد داشت.

هنوز ساعتي از مخابرة خبر فوق نگذشته است كه وزارت دفاع آمريكا به ناو هواپيمابر (گيتي هاوك) دستور مي‌دهد كه از اقيانوس فيليپين به اقيانوس هند رهسپار شود و ناو (ميدوي) و دو كشتي ديگر آمريكايي در خليج فارس باقي بمانند.

تا امروز مقامات آمريكايي با دقّت فراوان مواظب بودند كه براي جلوگيري از وخامت بيشتر اوضاع، كلمات حساب شده‌اي به كار ببرند و اشاره‌اي به توسّل به زور ننمايند. امّا امروز كارتر با وزير دفاع (براون) و رئيس ستاد مشترك آمريكا (جونز) ديدار نموده است و اين تهديدات را به زبان آورده است.

 دفتر امام نیز با صدور اطّلاعیّه­ای مردم را به راهپیمایی در اولین روز محرّم که اولین روز آغاز قرن پانزدهم نیز می­باشد، دعوت می­نماید.

اعلام همبستگي با دانشجويان علاوه بر حضور در كنار لانة جاسوسی و ارسال طومار و نامه كه روزانه به هزاران مورد مي‌رسد، در روزنامه‌ها ادامه دارد و نشانگر حضور همگاني ملت ايران در حمايت از تسخير لانة جاسوسی است.

از نخستين ساعات بامداد امروز اقشار مختلف مردم به سوي لانة جاسوسی راهپيمایي و مقابل آن تجمع نموده‌ و خواستار استرداد شاه مخلوع شده‌اند. امروز جمعیّت همانند روزهاي اوّل موج مي‌زند و پرچم­هاي آمریکا و آدمك­هاي كارتر و شاه، در ميان شور و هيجان جمعیّت به دفعات سوزانده مي‌شود و خبرنگاران و فيلم‌برداران در حال تهیّه گزارش و فيلم هستند.

امروز هم روز پركار ديگري براي برادران مسئول بلندگو و اتاق نگهباني مي‌باشد. دانشجویان واحد تبليغات كه در چند روز گذشته مشغول چاپ تراكت­ها و پوسترهايي مربوط به ماه محرّم و آغاز ماه حماسه حسيني بوده­اند، جهت آوردن و توزيع آن­ها به شدّت مشغول كار هستند.

مسئولان روابط عمومي برای به دست آوردن عكس­ها و فيلم­هاي دوران انقلاب، چند عكس تكي از گروگان­ها را در اختيار خبرنگار بي‌بي‌سي گذاشته‌اند و در ازاي آن فيلم­ها و عكس­ها را دريافت نموده‌اند و با نشان دادن آن­ها به گروگان­هايي كه مي‌خواسته‌اند آزاد شوند، آنان را از جنايات شاه آگاه کرده­اند.

 مصطفی بازیار بيان مي‌داشت كه عكس­ها به دليل اينكه اولین عكس از گروگان­ها بوده، را خبرگزاری­ها از خبرنگار فوق‌الذكر بيش از صدهزار دلار خریده­اند و اين موجب شده است تا دوستان روابط عمومي با توجه به نياز شديد مالي، خود به فكر اين كار بيفتند و با فروش عكس­هاي خبري به خبرنگاران، بودجه‌هاي روزافزون حضور در لانة جاسوسی را تأمين نمايند.

امروز از سوي وزارت كشور دستور انجام همه‌پرسي قانون اساسی به تمام فرمانداري­هاي كشور صادر شده است.

هيچ فرصتي گران‌بهاتر از اين ‌ايام برای برگزاري رفراندوّم يافت نمي‌شود. مردم ايران همواره در ماه محرّم در ساية بزرگداشت شهادت سالار شهيدان، بسيج مي‌شوند و وحدت اجتماعي آنان در دهة اوّل اين ماه به اوج خود مي‌رسد و جالب‌تر، همزماني روز رفراندوّم قانون اساسی با آغاز انقلاب اسلامي[6] مي‌باشد.

بیانات کارتر و تهدید ملت ایران به مداخلة نظامي و حركت ناوهاي آمريكايي به سوي خليج فارس، همة آنچه را كه انقلاب و رهبر آن مي‌خواهد در اختيار آنان می­گذارد.

اصولاً امام همواره از اشتباهات دشمن بهره‌برداري نموده است و ضربة كاري و اساسي را بر او وارد ساخته است. در قضية 15 خرداد، بزرگترین اشتباهی که شاه مغرورانه مرتکب شد، حمله به مدرسة فيضيّه بود و این به خاطر پشتيباني رئیس جمهور آمریکا، جان اف کندی، از او بود. در دوران انقلاب هم اوّلين اشتباه بزرگ شاه و آمريكا به شهادت رساندن آقا مصطفي و سپس پشتیبانی بیدریغ رئیس جمهور آمریکا، جیمی کارتر، از او بود، كه موجب اهانت شاه به امام را فراهم آورد و انقلاب را شعله‌ور ساخت. نهايتاً بردن شاه به آمريكا، بزرگ­ترين اشتباه آنان بود، كه بزرگترين فرصت را جهت بهره‌برداري به نفع انقلاب در اختيار امام گذاشت و حال در شب اوّل محرّم اشتباه بزرگ بعدي دولتمردان مغرور آمريكا، يعني تهديد نظامي، بزرگ­ترين و تاريخي‌ترين و گرانبهاترين فرصت را در اختيار امام و مردم ايران قرار داده است.

با تصويب قانون اساسي در مجلس خبرگان بسياري از گروهك­ها به طرق مختلف اعتراض خود را اعلام مي‌نمايند و عليرغم شيطنت‌هايي كه وابستگان آن­ها در به درازا كشاندن زمان تصويب آن به كار برده‌اند، توفيقي در اين امر برايشان حاصل نشده است، تازه متوجّه شده‌اند كه همه پرسی قانون اساسي در محرّم انجام خواهد شد و برخلاف نظر آنان انبوه مردم مسلمان، به حرکت درآمده و بسیج می­گردند و به صورت گسترده در انتخابات شركت خواهند نمود.

یکی از برادران دانشجو که پدرش در امور حج فعّال است، خبر داد که ارتباط تلفني عربستان با خارج قطع شده است، احتمالاً حادثه‌اي در اين كشور به وقوع پيوسته و تا آخرين ساعات امروز زوایای این خبر روشن نشده است.

پس از بر پایی نماز مغرب و عشا، جمع كثيري از مردم حاضر، مقابل در لانه و در خيابان آيت‌الله طالقاني به صورت دسته‌هاي منظم سينه‌زنی به عزاداري و نوحه‌خواني پرداختند.

امام خميني؛ امروز به مناسبت آغاز محرّم با روحانیون و خطبا ديدار داشته و بيانات بسيار مهمّي را ايراد فرموده‌اند. با توجه به اعلام این موضوع از رادیو و تلویزیون، يك حالت التهاب و انتظار در دوستان دانشجو و مردمي كه در مقابل لانه حضور دارند، برای شنیدن سخنان امام دیده می‌شود.

– جمعيّت با هيجان شعار مي‌دهد و به نوحه‌هايي كه از بلندگو پخش مي‌شود، پاسخ مي‌دهد:

– اي شيعيان، اي شيعيان، همچون حسين در كربلا.

-اي شيعيان، اي شيعيان، فرياد جانبازي كشيد.

-اي شيعيان، اي شيعيان، تا شهد آزادي چشيد.

هر لحظه جمعيّت بيشتر و بيشتر مي‌شود و در حالي كه تلويزيون­هايي را مردم با خود آورده و در مقابل لانه بر روي چند ماشين نهاده‌اند و آمادة دیدن تصویر امام و شنيدن سخنان ایشان مي­شوند.

در محوطة لانه نیز تقريباً كسي ديده نمي‌شود. تمام دانشجويان به محل­هاي اقامت خود رفته‌اند تا سخنان امام را گوش بدهند.

سخنان تاريخي امام آن شب بالاخره آغاز شد و جان و روح همه را به شوق و هيجان آورد و بلافاصله با پایان آن، جمعيّت عظيمي در آن شب از نقاط مختلف تهران به سمت لانة جاسوسي به حركت درآمدند و مقابل لانه تجمع نمودند، به صورتي كه تمام شبكة بلندگويي كه در خيابان­هاي اطراف نصب شده بود، روشن شد و برنامه‌هاي نوحه و سينه‌زني و شعار بر عليه آمريكا كه با ‌هيجان جمعيّت همراه بود، تا نيمه‌هاي شب ادامه داشت. گوشه­ای از بيانات امام كه مسير قرن آينده را مشخّص مي‌نمود بدين­صورت بود:

محرّم امسال، ماه مبارزه با ام‌ّالفساد قرن آمريكا.

اين ماه محرّم، با ماه محرّم سابق، فرق‌ها دارد. از جمله اينكه ما در ماه محرّم سابق با دستگاه ستم­كار پهلوي كه شاخه‌اي از فساد ام‌الفساد بود، مواجه بوديم و در اين ماه محرّم با خود امّ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌الفساد مواجه هستيم. آناني كه همة ملّت‌هاي ضعيف را تحت سيطرة خودشان قرار داده‌اند و در هر جا بر سر ملّت‌ها براي چپاولگري مأموري گذاشته‌اند.

… آقاي كارتر در يك كلامي گفته است كه اگر اين اشخاص ديپلمات را كه در لانة جاسوسي هستند بخواهند محاكمه نمايند، خشم جهانيان برانگيخته مي‌شود. جهان در نظر اين مستكبرين غير از جهان است. آن­ها به دليل بيماري روحي كه دارند و اين بيماري موجب شده است توده‌هاي بزرگ ملّت­ها را اين­ها به حساب نياورند و جزء مردم جهان ندانند.

… همين بيماري موجب شد محمّدرضا خودش را فرمانفرما و خودش را همة ملت بداند

… آقاي كارتر هم همين بيماري را يك قدري بيشتر دارد،

… پناه دادن به فردي كه سي‌ و چند سال جرم كرده است و سي و پنج ميليون نفر بر مجرميّت او شهادت مي‌دهند و در ساير ممالك نيز صدها ميليون نفر مي‌دانند كه او آدم مجرم و ستم­كار و جنايت­كاري بوده است و در حقّ ملت ايران آنقدر جنايت كرده و آن­ها را به حبس كشيده و تبعيد كرده و كشتار نموده است. پناه دادن به چنين شخصي خودش يك شكست سياسي در دنيا است.

… آقاي كارتر هر چه هم كوشش كرد محمّدرضا را نگهدارد و اين اواخر هم كراراً پيش ما مي‌فرستاد كه مثلاً ايشان باشد و بعد هم مي‌خواست بختيار را نگهدارد، ولي نتوانست و شكست خورد. آن يك شكست بود، گرچه بزرگ بود، لكن در مقابل اين شكست دوّم كه خواهد خورد، كوچك است.

كارتر گاهي ما را از جهات نظامي و گاهي از جهات اقتصادي مي‌ترساند و خودش هم مي‌داند كه دارد طبل ميان تهي مي‌زند. او نه همچون عرضة نظامي دارد و نه از او گوش مي‌كنند و اين اشتباه هم روي همان بيماري است كه اين ابرقدرت­ها دارند.

اگر جهان عبارت از آن واقعیّتي است كه وجود دارد، اين واقعیّت، اين مستضعفين هستند كه دارند جهان را اداره مي‌كنند و مستكبرين فقط كارشان ايجاد فساد است و نه چيز ديگر.

… او فكر مي‌كند تمام كشورها مثل يك انگشتر در دست اوست و اگر وقتي گفت كه مثلاً به ايران گندم نفروشيد، تمام كشورها دستشان را به سينه مي‌گذارند و تعظيم مي‌كنند و مي‌گويند چشم! حتی در كشور خودش از او اطاعت نكردند و وزير كشاورزي‌اش گفت كه اين امري غير صحيح است. ما چه احتیاجي به گندم آمريكا داريم؟

… الان فهميد كه قشر بزرگي از ملت آمريكا كه سياهپوستان هستند از او جدا شدند و روحانیّون مسيحي سياهپوست بر عليه او و به نفع ايران تظاهرات كردند و بعد هم ديگران خواهند كرد. ديگراني كه آن­ها را اينان جزء جهان نمي‌دانند.

… اين خانة جاسوسي را هم ما در اينجا مي‌بنديم. اين خانة جاسوسي هم قابل اين نيست كه سفارتخانه‌اي بشود، مگر بخواهند بساط جاسوسي را بهم بزنند. اگر بساط جاسوسي را به هم بزنند و او را هم برگردانند در آنصورت ممكن است، كه روابطي كه براي ما نفع داشته باشد محفوظ باشد.

… در ظرف اين چند سال و خصوصاً اين دو سال آخر در كشور ما تحوّل پيدا شده و افراد افكارشان يك افكار ديگر شده. همان­طور كه ساير ملّت‌ها تغيير و تحوّل پيدا كرده‌اند و ديگر خواب نيستند كه شما بر آن­ها حكومت كنيد و آن­ها تسليم محض باشند. اين سران كشورها اعم از آمريكا و غيرآمريكا بايد خودشان را عوض كنند و اگر نكنند صلاح خودشان هم نيست و به تباهي كشيده مي‌شوند.

… جوانان ما فكر نكنند اين دستجاتي را كه در ايّام عاشورا راه مي‌افتند اين را ما به راهپيمايي تبديل كنيم. اين خودش راهپيمايي است با يك محتواي سياسي و بايد همان­طوري كه سابق بود، بلكه بالاتر، همان سينه‌زني، همان نوحه‌خواني، همان‌ها رمز پيروزي ماست. در سراسر كشور مجلس روضه‌ باشد، همه روضه بخوانند. همه گريه كنند. شما در كجا سراغ داريد كه يك ملّتي اينطور هماهنگ شود؟ كي اين­ها را هماهنگ كرده؟ اين­ها را سیّدالشهدا هماهنگ كرده است.

… امروز هم كه نزديك محرّم است گفته مي‌شود بعضي جوان­هاي ما بازي خورده‌اند و اگر آقايي بخواهد روضه‌ بخواند، مي‌گويند ديگر لازم نيست. اين­ها ملّتفت نيستند كه آن­هايي كه با روضه مخالفند، همان­هايي هستند كه با روحانیّت مخالف بودند و همان­هايي هستند كه با دانشگاه مخالفند و با روحانیّت مخالف بودند و همان­هايي هستند كه با كارگر و كشاورز مخالفند و همان­هايي هستند كه مي‌خواهند ما را بدوشند و ما را ذليل نگه دارند. اين هماهنگي كه در تمام ملت ما در قصّة كربلا هست، اين بزرگ­ترين امر سياسي و امر رواني در دنيا است. تمام قلوب با هم متّحد مي‌شوند. اگر خوب اين جريان را راه ببريم، به خاطر اين هماهنگي ما پيروزيم و قدر اين را بايد بدانيم.

… تكليف آقايان است روضه بخوانند و تكليف مردم است دسته‌هاي سينه­زن شكوهمند بيرون بياورند. تا ابد هم اگر براي سیّدالشهداء گريه كنيم، براي سیّدالشهداء نفعي ندارد. براي ما نفع دارد.

… من اميدوارم انشاالله همان­طوري كه آن محرّم براي ما هديه آورد و مجرم فرعي ما را از بين برد، همين­طور اين محرّم هم براي ما هديه بياورد و مجرم اصلي ما را به جاي خودش بنشاند.

سخنان امام ابهّت دروغین آمریکا را فرو میریزد و رعب و ترس را با سلاح شهادت­طلبی که سرچشمه گرفته از حماسة کربلاست، از دل­ها زایل می­نمایند و انحرافات بزرگي را که در ذهن­ها رسوب کرده است، شستشو می­دهند و مسیر صحیح را در پیش پای ملت فداکار ما می­گذارند.

سرود خميني اي امام كه معمولاً به دنبال پخش سخنان امام از راديو پخش مي‌شد، از بلندگوهاي لانة جاسوسی پخش و جمعیّت عظيمي كه حضور داشتند، با شور و هيجان با آن همراهی می­کنند.

هنوز ساعتي از پايان سخن امام نگذشته است، كه موج جمعیّت به سمت لانة جاسوسی حركت مي‌كند و موج موج دسته‌های مختلف مردم عزادار از محلات مختلف تهران در حالي كه شعار مي‌دهند و نوحه مي‌خوانند، وارد خيابان طالقاني و خيابان­هاي اطراف مي‌شوند.

جمعیّت فشرده و فشرده‌تر مي‌گردد. در آن شب و در آن آخرين ساعات پايان قرن چهاردهم هجري قمري، تهدیدات کارتر و خبر حرکت ناوهای آمریکایی به سمت خلیج فارس و سخنان امام، اين‌گونه خواب را از چشم مردم انقلابي و وفادار تهران ربوده و آنان را به سمت لانة جاسوسی كشانده است.

از بلندگو كه توسط دانشجويان اداره مي‌شود شعار داده مي‌شود:

–       حقّ بر باطل پيروز است، كارتر، كارتر، نابود است.

اين شعار جمعيّت را به هيجان مي‌آورد و از اعماق وجودشان اين شعار را فرياد مي‌زنند:

–       توپ تانك مسلسل ديگر اثر ندارد

 كشور ما الهي است كارتر خبر ندارد.

صداي شليك هوايي گلوله‌ها از خيابان­هاي اطراف و دور دست، گاهي در ميان فرياد جمعیّت به گوش مي‌رسد و يادآور شب اوّل محرّم سال گذشته و شليك گلوله‌هاي دژخيمان به سوي عزاداران حسيني در خيابان­هاي جنوبي تهران است.

يكي از دوستاني كه تازه وارد لانة جاسوسی شده است از دسته‌های مختلفي كه در خيابان­هاي تهران به راه افتاده و مشغول عزاداري است، سخن مي‌گويد و جالب اين بود كه او تعريف مي‌كرد كه با توجه به اينكه مردم سال گذشته جهت شكستن حكومت نظامي در خيابان‌ها با آتش زدن لاستيك دست به مقاومت زده بودند و سپس دست به ابتكاري بديع و تاريخي زده و با تهاجم نيروهاي جنايتكار و تيراندازي آنان به سوي مردم، به پشت بام‌ها رفته و نداي الله‌اكبر سر داده بودند. امسال نيز مردم پس از سخنراني امام به خيابان‌ها ريخته و لاستيك آتش زده و به سينه‌زني و عزاداري پرداخته‌اند و به سوی لانة جاسوسی به حرکت در آمده بودند.

ساعت نه و چهل و پنج دقیقه طبق دعوت حزب جمهوري اسلامي، مردم بالاي پشت بام­ها رفته و فرياد الله‌اكبر سر مي‌دهند. از بلندگوهاي لانة جاسوسی برنامة راديو که مشغول پخش فریادهای مردم در پشت بام­هاست، در حال پخش است. دانشجويان هم به محوطه آمده‌اند و در مقابل جمعیّت، پشت در ايستاده‌اند و همراه با آنان، شروع به گفتن الله‌اکبر مي‌كنند. شور و هيجان اين شب تاريخي را نمي‌توان وصف نمود. لحظاتي وجود دارد كه تا انسان در آن واقع نشود و از نزدیک و خود آن را احساس نکند، عظمتش قابل تصوّر نيست.

مادر سه شهيد در مقابل در و جلوی جمعیّت ايستاده است و همراه جمعیّت با هیجان شعار مي‌دهد.

 مردي بلند قدي جلوی جمعیّت توجّهم را جلب مي‌كند، چهره‌اش آشناست. به ياد مي‌آورم كه فرزند نوجوانش در دوران انقلاب به شهادت رسیده بود و روزي كه او و خویشاوندان و نزدیکانش براي مراسم تدفين آن شهید به بهشت زهرا آمده بودند، او را عزادار فرزندش ديده بودم. روزي هم كه امام وارد ايران شدند و قرار بود در قطعة 17 بهشت‌زهرا سخنراني كنند و من جزء نگهبانان آن قسمت بودم، این مرد با چه هيجاني و با چه حالت عجولانه‌ای و در حالي كه دست یکی از فرزندانش را گرفته بود، با عدّه‌اي از خانواده‌هاي شهدا به سمت محل استقرار امام می‌رفتند و حال در مقابل لانة جاسوسی و در ميان جمعیّت ايستاده بود و همراه آنان الله‌اكبر مي‌گفت. از مشاهدة او و مادر سه شهيد، بغض گلويم را گرفت و اشک از چشمانم جاری شد. حس كردم، تحمّل ديدن اين صحنه‌ها و قدرت تحمّل اين لحظات را ندارم.

پس از پايان مراسم تکبیر­گویی، جواني پشت تريبون قرار مي‌گيرد و با صداي نسبتاً زيبائي كه دارد شروع به خواندن اشعار زير به سبك اشعار دوران انقلاب مي‌نمايد و جمعيّت نيز با پاسخ دادن به بعضي بندها با او همراهي مي‌نمايد:

اي كارتر خائن، سكوتم محال است،

 اي كارتر خائن، سكوتم محال است.

با سكوتم دين حقّ پايمال است

با خون خود مي‌نويسم، رهبرم روح خداست،

 با خون خود مي‌نويسم، رهبرم روح خداست.

تا انتقام شهيدم نگيرم،

 تا انتقام شهيدم نگيرم

 ننشينم از پا، مگر خود بميرم.

با خون خود مي‌نويسم، رهبرم روح خداست،

 با خون خود مي‌نويسم، رهبرم روح خداست.

و به اين وسيله مراسم عزاداري همراه با شعارهاي سياسي برعليه يزيد زمان و سلطه‌گران مستكبر كاخ سفيد نشين در مقابل لانة جاسوسی آغاز مي‌شود.

شعارهاي امشب نیز جالب است:

–      تهديدات نظامي ديگر اثر ندارد

 از وحدت مسلمين كارتر خبر ندارد.

–      ناو هواپيمابر ديگر اثر ندارد

 از لذّت شهادت كارتر خبر ندارد.

–      لااله الاالله، مرگ بر كارتر، مرگ بر شاه

–      نه سازش، نه تسليم، نبرد با آمريكا

–      مستضعفين پيروزند، آمريكا و كارتر نابودند.

–      رهبر يكي روح‌الله، مرگ بر كارتر، مرگ بر شاه

–      اي شاه اگر آمريكا حامي و ياور توست

 چوبة دار ملت منتظر سر توست.

–      با تبر بت شكني، اين كارتر رو مي‌شكنيم.

–      آمريكا، آمريكا، مرگ به نيرنگ تو

 ، خون شهيدان ما مي‌چكد از چنگ تو

–      به فرمان خميني، پيش به سوي وحدت

 هميشه پاينده باد، آتش رزم ملّت.

ساعت به نيمه شب نزديك مي‌شود، جمعیّت با شور و هيجان در حال شعار دادن و ابراز تنفّر نسبت به شاه و كارتر و آمریکاست.

پاس امشب من از ساعت دوازده تا دو است. به بلوک می‌روم تا خود را آماده ‌كنم. از شدّت گرسنگي متوجّه مي‌شوم كه شام نخورده‌ام. با عجله مقداري از شام را كه در يخچال گذاشته شده است، برمي‌دارم تا با خود سر پاس ببرم، از زيادي غذاي موجود در يخچال متوجّه مي‌شوم بايد تعداد ديگري از دوستان نيز مانند من گرسنگي را فراموش و هنوز شام خود را نخورده باشند.

وظيفة من نگهباني در ميان درختان بلند محوطة باغ مانند لانه و حفاظت از ديوار شرقي آن بود.

با تحویل سلاح از نگهبان قبلی و رفتن او و پاس­بخش، دو ساعت نگهباني در تنهايي و در حالي كه صدای شعار مردم حاضر در مقابل لانه نيز به گوش مي‌رسد، يك­دنيا مطلب را در ذهنم به تلاطم در مي‌آورد. تهدید کارتر به حمله نظامی، حرکت ناوهای جنگی آمریکایی به سمت ایران، سخنان امام، تظاهرات مردم، عزاداري، تكبير در پشت بام­ها، مادر سه شهيد، پدر نوجوان شهيد و شعارها و … همانند فیلمی بر پرده­ای، در مقابل چشمم رژه مي‌رود.

در اواخر پاس از خستگي كنار جوي آب وسط محوطه مي‌نشينم و در حالی که چشمانم به سوی دیوارهاست، به درختي تكيه مي‌زنم. ترنّم گوش نواز آب جاری درجوی آب، گذر عمر را نشان می­دهد و در آن خلوتی شب چه عبرت آموز.

 عباس وراميني، پاسبخش این شب، با يكي از دوستان پيدايش مي‌شود. بلند مي‌شوم و براي او دست تكان مي‌دهم تا مرا ببيند. می­خواستم اسلحه و خشاب­ها را به نگهبان بعدی تحويل بدهم، كه آنان مرا از وقوع حادثه‌اي در خانة خدا مطلع می‌کنند. يك حرکت مسلّحانه در آنجا به وقوع پيوسته و دليل قطع مخابرات عربستان نيز همين بوده است. آنان از جزئيات حادثه خبر دقيقي نداشتند و خبر را از راديوهاي بيگانه شنيده بودند.

 اسم شب امشب: «حملة نظامی تهدید تو خالی» است

 

 

 

 

هجدهمین روز

30 آبان 1358

چهار شنبه

اوّل محرم 1400

21 نوامبر 1979

اوّلین روزقرن پانزدهم هجری قمری و راهپیمایی هجرت

 

نخستين ساعات امروز، به نگهباني ديوار شرقي گذشت و از ساعت 6 تا 8 صبح نيز نوبت دوّم پاس من بود، امّا در مقابل ساختمان مركزي و در محوطة پشت ديوار جنوبي كه در خيابان طالقاني واقع است.

از جمعیّت ديشب چندان خبري نيست. افرادی در پياده‌روها حضور دارند. تك و توكي ماشين نيز هر از چند دقيقه عبور می­کند. كنارة خيابان چادرهاي مختلف ديده مي‌شود.

قسمت­هايي از ديوار رو به رو سياه‌پوش است. چند جوان كنار پياده‌رو آتش روشن كرده‌اند و در سرماي صبحگاهي به آن پناه آورده‌اند.

من هم اسلحه را بر دوش انداخته و دست­هايم را از سر‌ما در جيب آوركت كرده و كلاه آن را بر سر انداخته‌ام و مشغول گشت پشت ديوار و نرده‌هاي مشرف به خيابان هستم.

امروز دوستان دانشجو، زودتر از روزهاي قبل، تعدادي پلاكارد با زبان فارسي و انگليسي و عربي و نيز عكس­هایي از حضرت امام را بر سر در لانة جاسوسی نصب مي‌کنند. بلندگوها كه از روز قبل تعداد آن بيشتر شده و تا چند خيابان آن طرف‌تر هم نصب شده‌اند، آزمايش مي‌شود. مسئولان واحد سیّار صدا و سيما صبح زود آمده‌اند و مشغول آماده‌سازي واحدهاي خود هستند.

با توجه به اعلام راهپيمايي بزرگداشت هزار و چهارصدمين سال هجرت پيامبر و به خصوص با توجه به تأييد امام و دعوت شوراي انقلاب از مردم براي حضور در راهپيمايي و اعلام تعطيل عمومي در سراسر كشور، پيش‌بيني مي‌شود جمعیّت عظيمي در اين راهپيمايي كه به سمت لانة جاسوسی خواهد بود، شركت نمايند.

تعدادي از برادران پاسدار كميته و نيروهاي شهرباني در حالي كه اسلحه بر دوش انداخته‌اند، در پياده‌رو، پشت ديوار به نگهبانی ايستاده‌اند.

تعدادي از برادران روحاني هم پشت نرده‌ها روی پتويي که روی زمین انداخته‌اند، نشسته‌اند و به گفتگو با یکدیگر مشغولند. سر صحبت را كه با آن­ها باز مي‌کنم، متوجّه مي‌شوم صبح زود از قم آمده‌اند تا در راهپيمايي و مراسم این روز شرکت کنند. از صحبت­هاي آن­ها متوجّه مي‌شوم تعداد زيادي از روحانيون و طلاب قم، عازم تهران هستند و قرار است به سمت لانة جاسوسی راهپيمايي نمايند.

اواسط پاس متوجّه می­شوم که آهسته آهسته صدها نفر در مقابل لانه تجمع نموده‌اند و رفت و آمد ماشين­ها نیز دارد قطع مي‌شود.

خبرنگاران زيادي مقابل در اصلي حاضر شده­اند و دوربين­ها روي دوش فيلم‌برداران، خودنمايي مي‌كند.

 با رسيدن ساعت هشت صبح، خيابان پر از جمعیّت شده و بلندگوي سفارت به كار افتاده است.

با پايان نوبت پاس به بلوك مي‌روم و صبحانه‌اي را كه امروز، با آش و شله‌زرد نذري خانوادة چند تن از دانشجويان تهراني، شاهانه شده است، با سرعت مي‌خورم و پس از استحمام، با يكي دو نفر از دوستان بيرون مي‌رويم. دانشجویان در پشت‌بام اتاق نگهباني به صورت فشرده‌ای تجمع نموده‌اند و آنجا دیگر جايي براي ايستادن نيست. به قسمت غربي در ورودي كه مي‌توان پشت ديوار ايستاد و از آنجا خيابان را ديد، رفتیم و با زحمت جايي براي ايستادن پيدا کردیم. جمعیّت هيجان‌زده در مقابل لانه تجمع نموده و تا چشم كار مي‌كند گروه‌هاي مختلف در حال حركت هستند، جمعیّت هر لحظه فشرده و فشرده‌تر مي‌شود.

پرچم­هاي عزاداري و علم و كتل­ها و صدای سنج و طبل عزا، به همراه گروه‌هاي زنجيرزن و سینه‌زن، منظرة راهپيمايي را با روزهاي قبل متفاوت نموده و حال و ‌هوای معنوی خاصي ایجاد کرده است. تهديد نظامي آمریکا و حركت ناوگان آمریکا به سمت ايران، بر شور و هیجان مردم افزوده است.

شعارها بسيار پر‌شور‌تر از روزهاي قبل و محتواي آن­ها متناسب با جریان روز است.

– اي كارتر بي‌ايمان، تو با سلاح ناوگان

 ما با سلاح ايمان بجنگ تا بجنگيم.

– تا خون در رگ ماست، خميني رهبر ماست.

– آمریکا، آمریکا، تو پيرو يزيدي

 ما پيرو حسينيم، در كربلاي ايران، بجنگ تا بجنگيم.

– تحريم اقتصادي، تهاجم نظامي، هرگز اثر ندارد.

– منتظر تو هستيم تفنگدار آمریکا

 به خاك و خونت كشد خلق مسلمان ما.

راهپيمايي گسترده‌تر از آن است كه به نظر آيد. روحانيون زيادي در صف­هاي به هم پيوسته، خود را جلوی لانه رسانده‌اند و از مقابل آن رژه می­روند. تعدادي از آنان بسيار مسن هستند و بعضي آن‌چنان با مشت­هاي گره كرده و با هيجان شعار مي‌دهند كه موجب تعجّب انسان می‌شود. امام با جان مردم چه كرده است و نهضت او چگونه زن و مرد، پير و جوان و نوجوان و حتی كودك را به حركت در آورده است. امام مردم را به فطرت پاك الهي وجودشان، بازگردانده است. در حقيقت امام شخصیّت و هویّت تاريخي و فرهنگي و ديني ملت ایران و ايمان به خود و خودي را در وجودشان زنده نموده است و انقلاب ما نيز چيزي جز بازگشت به خويشتن الهي خويش نیست.

شركت زنان در تظاهرات بسيار چشمگير و گسترده است، آنان دسته‌جات بسيار بزرگي را تشكيل داده و جداگانه با نظم و ترتیب حركت مي‌كنند.

کار‌کنان نيروي­زميني و دريايي و هوايي ارتش نيز با لباس­هاي فرم خود به چشم مي‌آيند.

خبرنگاران نيز گزارش داده‌اند كه در ساعت يازده و آغاز رسمي برنامه، چند ميليون نفر در اطراف لانه جاسوسي و خيابان‌هاي اطراف تجمع نموده‌اند.

امروز به دعوت حزب جمهوري اسلامي، مراسمي نیز به مناسبت سالگرد كشتار عزاداران حسيني در عاشوراي سال گذشته در محل شهادت آنان، يعني خيابان سرچشمه كه دفتر مركزي حزب هم در همان محل واقع شده است، برگزار مي‌شود و قرار است پس از اتمام برنامه، جمعیّت آنجا هم، به سمت لانة جاسوسی حركت کنند.

جمعيّت در خیابان فردوسی تا نزديك ميدان فردوسي و در خيابان طالقاني از غرب و شرق آن تا چشم كار مي‌كند و در خيابان مبارزان از یک طرف تا نزديك خیابان انقلاب و از سوی دیگر تا كنار مسجد جوادالائمه و خيابان كريم خان زند حضور دارد.

تعداد زيادي از جوانان از درخت­ها و اسكلت­هاي نيمه‌تمام چند ساختمان نزديك لانه، بالا رفته‌اند. پشت‌بام­هاي مقابل سفارت نیز پر از جمعیّت شده است.

انسان حس مي‌كند با هر شعاري كه از طريق بلندگو اعلام مي‌شود و جمعيّت آن را تكرار مي‌كند، در و ديوار مي‌لرزد. جمعيّت آنچنان هيجان زده و از عمق جان فرياد مي‌زند كه گويا صداي او بر گونة تمام ظالمين و ستمگران و جهان­خواران سيلي زده و در گوش آنان فرياد مقاومت و جهاد و ايثار و استقامت را مي‌خواند.

يكي از دوستان كه كنار من ايستاده است، جمله‌اي را از امام سجاد (ع) مي‌خواند:‌ «الحمدلله الذي جَعَل اَعدائَنا منَ الحُمقا.» شكر خدايي را كه دشمنان ما را از احمق­ها قرار داد.

چقدر اين جمله به جا بود. تا آخر آنچه را در ذهن او بود خواندم:‌ «كاخ سفيد در شب اوّل محرّم اطلاعیه داده و ملت شهادت طلب ايران را به اقدام نظامي تهديد نموده است و اين را اگر حماقت ندانيم، پس چيست؟!»

پس از تلاوت قرآن، مردم به شعارهايي كه از بلندگوها پخش مي‌شود پاسخ مي‌دهند.

اعلام می­شود که تعدادی از دانشجویان که در مسجد دانشگاه تهران و اطراف آن تجمع نموده­اند، به دنبال سخنان امام در رابطه با برپایی مراسم سنّتی عزاداری، با حمل پرچم عزاداري و زنجيرزني و سينه‌زني به شکل سنّتی به سمت لانة جاسوسی حركت نموده‌اند.

این حرکت بسیار پر معنا و نشانگر تأثیرات سخن امام در قشر تحصیل­کرده مسلمان و کنار رفتن شبهات و نمایان شدن سنّت­های عمیق و گرانبهای اسلامی که در جامعة ما متروک و مورد تهاجم قرار گرفته است، می­باشد.

 يكي از دانشجویان پشت تریبون قرار گرفته و به بررسي آثار خارجي تسخير لانة جاسوسی پرداخته و بیان می­دارد:.

اين جريان موجبات بيداري و اميدواري مردم جهان سوّم را فراهم آورده است و در پيش چشم آنان ابهّت دروغين آمريكا را در هم شكسته است و براي نخستين بار طي سی سالي كه از سياست‌هاي سلطه‌گرانه و توسعه طلبانة آنان در اين سوي جهان مي‌گذرد موجب شده است كه سردمداران جنايت­كار حاكم بر آمريكا در برابر چشم تمام جهانيان احساس حقارت نمايند و تمام اقدامات آنان با عكس‌العمل شديد ملت ايران مواجه گردد و عظمت ملت ايران را به همة جهانيان نشان دهد.

سپس حجّت‌‌‌الاسلام والمسلمین خوئيني­ها در ميان شعار جمعیّت كه فرياد مي‌زند:‌

– روحاني مبارز خدا نگهدار تو

– دانشجوي خط امام، بر تو درود، بر تو سلام

– فيضيه، دانشگاه، ضد كارتر ضد شاه

در سخناني اعلام می‌کند:

ما مرد جنگيم، ما فرزند محرّم هستيم؛ ماهي كه خون بر شمشير پيروز شد. ملت ايران براي نبرد عليه آمریکا، آغاز محرّم سال هزار و چهارصد هجري را آغاز اين نبرد انتخاب كرده است.

 آمريكا شما را به محاصرة اقتصادي تهديد مي‌كند و رهبر بزرگمان امام خميني در كمال قدرت و در نهايت اقتدار، كارتر و كاخ نشينان واشنگتن را به مسخره مي‌گيرد كه ما را از لحاظ اقتصادي تهديد مي‌كنيد؟ ما روزه مي‌گيريم و ملت نشان داد كه ما گرسنگي را تحمّل مي‌كنيم، امّا ذلّت را هرگز!

آمريكا با تهديد نظامي مي‌خواهد ما را از پاي درآورد و امام فرياد مي‌زند ما را از جنگ مي‌ترسانيد؟ ما مرد جنگ هستيم. ما مرد مبارزه هستيم. ما مرد شهادت هستيم.

ای حسین! ای وارث آدم! اگر تو در سال شصت يك هجري فرياد زدي كه: آيا كسي هست كه مرا ياري كند؟ ملت ما در آغاز سال هزار و چهارصد هجري فرياد مي‌زنند: اي حسين! تو تنها نيستي. ما همه براي تو و به ياري تو در كربلاي ايران ايستاده‌ايم.

امروز كشتي انقلاب هدايت­گري همچون هدايت­گر كشتي نوح دارد. امروز انقلاب ما رهبري چون انقلاب كربلا دارد و مي‌رود تا همة بيچارگان و مستضعفان زمين را نجات دهد.

.

در اينجا صداي فریاد جمعیّت مانند انفجاري بلند مي‌شود:

– واي اگر خميني حكم جهادم دهد

 ارتش كارتر نتواند كه جوابم دهد.

–       ما همه سرباز توايم خميني

 گوش به فرمان توايم خميني.

با پایان سخنرانی حجّت الاسلام موسوی خوئینی­ها، ساعت از يك گذشته است، امّا اعلام مي‌شود به دليل اينكه گروه عظيمي از راهپيمايان كه در سالگرد شهادت عزاداران حسيني در مراسم سرچشمه شركت نموده‌ و در حال حرکت به سوی لانة جاسوسی می­باشند، قرائت قطعنامه تا رسيدن كلیّة راهپيمايان، به تأخير خواهد افتاد.

هلي‌کوپتري آبي رنگ بالاي سر جمعیّت به فيلم‌برداري مشغول است و گاهي آنچنان به جمعیّت نزديك مي‌شود و پایين مي‌آيد كه صداي آن برای حاضرین مزاحمت ايجاد مي‌كند.

از صحبت دوستان متوجّه مي‌شوم، مراسم راهپيمايي به طور زنده از شبكة سراسري راديو و تلويزيون در حال پخش است. براي اطّلاع بیشتر به بلوك مي‌روم و راديوی كوچك را بر مي‌دارم تا بهتر در جريان اخبار باشم. احساس مي‌كنم همة ملت ايران در اين لحظه به صحنه‌هايي كه با دو چشمانم از نزديك آن را مشاهده مي‌كنم متوجه هستند.

پس از پايان سخنان حجّت‌الاسلام والمسلمین خوئيني­ها، يكي از خواهران دانشجو پشت تريبون قرار می‌گیرد و از هجرت تاريخي پيامبر كه موجب تشكيل يك جامعة اسلامي در عصر ايشان شد، سخن می‌گوید.

از مسائلي كه امروز به كرّات مشاهده مي‌شود، افرادي هستند كه به علت ازدحام شديد جمعیّت، حالشان به هم مي‌خورد و به واحدهاي درماني سیّار كه در همان نزديكي مستقر است، رسانده مي‌شوند.

 برخلاف روزهاي قبل، در راهپيمايي عظيم امروز، جمعیّت پلاكارد با خود حمل نمي‌كند. گويي همه مي‌دانند كه چه مي‌خواهند بگويند! و لازم نیست در این رابطه به کسی تذکّر داد.

نماز جماعت در لانه نیز حدود ساعت یک در محوطة داخل لانه و در مقابل جمعیت عظیم حاضر برگزار می­شود.

همانطور كه بيان شد راديو برنامة راهپيمائي را به صورت زنده پخش مي‌كند و خبرنگاران، لحظه به لحظه از آنچه در مقابل لانة جاسوسي و يا خيابان‌هاي تهران و نیز از تجمع و راهپيمايي سرچشمه تهران که جهت سالگرد شهداي محرّم سال قبل برپا شده است، گزارش می­دهند. سخنران این تجمع حجت‌الاسلام هادي غفاري فرزند شهيد آيت‌اله غفاري است.

حدود ساعت يازده و نيم و پس از پايان برنامه، جمعیّت از سرچشمه به سوی لانة جاسوسی به راه افتاده‌اند. پيش‌بيني مي‌شود كه به علت كثرت جمعیّت، آنان بعد از ساعت دو برسند.

تجمّع سرچشمه كه اكثر حاضران آن، وابستگان شهيدان شب و روز اوّل محرّم سال گذشته هستند، دارای شور و حال خاصی است و پخش مستقيم آن از راديو همراه با سينه زني جمعیّت، كه با شعار حسين حسين و نوحه‌خواني همراه بود، انسان را متأثّر مي‌نمود. اين در حالي بود كه ما ناظر جمعیّت عظيم مقابل لانة جاسوسی و شعارهاي هیجان انگیز آنان نيز بوديم.

يكي از كساني كه در تجمع سرچشمه سخنراني كرد و صحبت­هاي او پخش می­شد، فرزند يكي از شهداي گرانقدر آن محل، يعني فرزند شهيد «رضا استاد حسن بنا» رانندة فداكار شركت واحد بود، كه در روز اوّل محرّم سال 57، با مشاهدة تيراندازي دژخيمان رژيم شاه به سمت عزاداران حسيني براي نجات جان آنان، اتوبوس دو طبقة شرکت واحد را مقابل مأموران دژخیم شاه حائل کرد تا از اصابت گلوله­های دژخیمان شاه به مردم عزادار جلو گیری نماید و خود با اصابت گلوله به شهادت ‌رسید.

طبق گزارش خبرنگار راديو، اتوبوس دو طبقة رانندة فداكار شركت واحد، شهيد استاد حسن بنّا در محل حادثه قرار داده شده و بدنة آن سياهپوش شده است. در این تجمع از شهردار تهران درخواست شد كه چهار راه سرچشمه را به نام اين شهيد گرانقدر تغيير نام دهند. محتواي چند پلاكارد كه در محل برگزاری مراسم و محل شهادت این شهیدان گرانقدر، نصب شده بود و توسط گزارشگر برنامه خوانده شد.

اخبار ساعت 2 بعد از ظهر رادیو، توسط ‌دوستان روابط عمومی، از بلند‌گوهای اطراف لانه پخش می‌شود. جمعیّت مقداری سا‌کت می‌شو‌د. اخبار با یک خبر کا‌ملاً غیر‌مترقبه آغاز می‌شود:

«افراد مسلّحي ديروز وارد مسجدالحرام شده و ضمن اشغال آن امام جماعت مسجدالحرام را كشته‌اند.»

خبرگزاري‌هاي معتبر عالم و نيز مطبوعات مصر و كويت و همچنين منابع ژاپني خبر داده‌اند، كه از بامداد ديروز تمام ارتباطات تلفني و تلكس سعودي با جهان خارج قطع شده است. گزارش‌هاي خبرگزاري‌ها در رابطه با حملة مردان مسلّح به طور كلّي مغشوش و متضاد است.

اين خبر آنچنان تعجّب‌آور است كه راديو تنها پس از اعلام جزئیات آن، به پخش اخبار راهپيمايي بزرگ هجرت و سال‌گشت شهداي محرّم و آغاز سال 1400 مي‌پردازد.

جزئیات بيشتري از این حادثه اعلام نشده است. خبر كاملاً سانسور شده است. تمام خبرهاي موجود از طريق دفتر هيأت نمايندگي آمریکا در مکّه به جهان مخابره مي‌گردد. رويتر به نقل از منابع عربستاني گزارش داده است كه يك رهبر مذهبي مسلمان در جريان اشغال كشته شده. شايعات ديگري مبني بر به گروگان گرفته شدن او وجود دارد.

گفته شده كه امام جماعت مسجدالحرام، از شخصیّت­هاي بارز عربستان و طرفدار انقلاب اسلامي و مخالف سرسخت آمریکا بوده است.

محافل نزديك به آمریکا ادّعا كرده‌اند كه حمله كنندگان از فرقة مهدیّه بوده و رابطة نزديك با مسلمانان شيعة ايران دارند. در هر صورت اين­ها اخبار مغشوشي است كه از اين حادثه به جهان مخابره شده است، امّا اصل حادثه فعلاً معلوم نيست.

 تنها چيزي كه مي‌توانست خبر راهپيمايي عظيم هجرت را تحت‌الشعاع خود قرار دهد، چنين خبري بود و تنها چيزي که در همان لحظات اوّل به ذهن خطور مي‌كند اين است كه این جریان، يك بازي و یک توطئه است. همين. اين آب گل‌آلوده براي چه درست شده و چه كسي و يا چه كساني مي‌خواهند از آن ماهي مقصود بگيرند، بايد در روزهاي آتي روشن شود.

از سوی دفتر امام نیز اطّلاعیه­ای در این رابطه صادر و در آن بیان می­گردد:

طبق اخبار واصله عدّه‌اي مسلّح به مسجدالحرام حمله كرده و امام جماعت مسجد مورد اصابت گلوله واقع شده، اين كار خلاف موازين اسلامي بوده و علاوه برآنكه مسجدالحرام مأمن مسلمان هاست، مكة معظّمه نيز مأمن است. پيداست كه دست­هاي جنايت­كاري مي‌خواهند بين مسلمين اختلاف انداخته چهرة انقلاب­هاي اسلامي را زشت نمايند، و بعيد به نظر نمي‌آيد كه اين كار امپرياليسم خيانت­كار آمريكا باشد تا با اينگونه نيرنگ­ها به صفوف فشردة مسلمين رخنه كنند.

اخبار حاكي از اين است كه در سراسر كشور، راهپيمايي با شکوهی به مناسبت بزرگداشت هزار و چهارصدمين سالگرد هجرت پيامبر برگزار شده و حضور مردم در آن بي‌نظير بوده است.

 راديو اعلام مي‌كند در تهران هنوز بسياري از گروه‌هاي راهپيمايان به لانة جاسوسی آمریکا نرسيده‌اند و گزارشی از تجمع مردم تهران و بسياري شهرستان­هاي نزديك به تهران را پخش مي‌كند.

در قم، راهپيمايان هجرت، پس از تجمع در مسجد دروازه كاشان و سخنراني آيت‌الله خلخالي، به سوي بيت امام راهپيمايي نموده‌ و در مقابل منزل ايشان تجمع کرده‌اند و حضرت امام، عليرغم كسالت و سردي هوا، در ميان راهپيمايان حضور يافته‌اند.

امروز حدود يكصد نفر از هنرجويان هنرستان صنعتي كرمانشاه، به منظور پشتيباني از دانشجويان مسلمان پيرو خط امام از كرمانشاه، پياده به مقصد تهران، راهپيمايي خود را آغاز نموده‌اند.

در حدود ساعت 3 رادیو اعلام مي‌کند، به دليل حضور تمامي راهپيمايان، قطعنامة راهپيمايي قرائت مي‌گردد. متن قطعنامة راهپيمايي عظيم هجرت، توسط دانشجويان پيرو خط‌ امام تهیّه شده است.

بندهاي گوناگون قطعنامه با تأييد جمعیّت عظيم راهپيما همراه است. گاهي نيز شعارهايي به دنبال تكبيرها گفته مي‌شود. بعضی از بندهای قطعنامه چنین است:

قطعنامه راهپيمايي هجرت

«جهان عبارتست از مستضعفين و جهان بر دوش مستضعفين مي‌چرخد و مستكبرين جهان­خوار جز فساد و تباهي چيزي ندارند.»

 امام خميني

در اين زمان كه در پرتو عنايات خداوند و رهبري امام خميني نسيمي از اسلام بر اين امّت به خون نشسته وزيدن گرفته و قشرهاي مختلف مردم از آن نور خدايي پرتو مي‌گيرند و با تنها رمز پيروزي، يعني وحدت كلمه، توده‌هاي ميليوني در ساية ايمان به خدا چنان اقيانوس عظيمي پديد آورده­اند كه قادر است ام‌ّالفساد جوامع بشري، يعني آمريكاي جهان­خوار را همچون خاشاكي از سر راه خود بردارد، انقلاب اسلامي ايران در ابعاد حركت جديدش، ضربات پي‌درپي خود را چنان بر پيكر نيمه جان امّ‌الفساد قرن، امپرياليسم آمريكا فرود مي‌آورد كه قريباً او را در صحنة بين‌المللي از اعتبار ساقط خواهد نمود.

همانگونه كه محرّم سال گذشته، سرآغاز هجرت اسلام به سوي شهادت بود و از آن پايگاه رفيع، طاغوت ايران و مجرم فرعي ساقط شد، در محرّم امسال كه هزار و چهارصدمين سال هجرت پيامبر بزرگ اسلام مي‌باشد، بايد طاغوت بزرگ و مجرم اصلي را به جاي خود نشاند. اينك اصول قطعنامة راهپيمايي هجرت را كه به خاطر دستيابي به هدف بزرگ فوق يعني نفي شيطان بزرگ قرن، آمريكاي تبهكار و استرداد محمّدرضاي پهلوي خائن به ايران است به شرح زير اعلام مي‌داريم:‌

1- ملت ايران انقلاب اسلامي خود را به رهبري امام خميني در اين مقطع تاريخ، مبارزة همه جانبه عليه آمريكاي جهان­خوار مي‌داند.

2- ملت ايران، دولت آمريكا، اين امّ‌الفساد قرن را دشمن شمارة يك خود دانسته و به مبارزة بي‌امان خود عليه او تا پيروزي نهايي ادامه خواهد داد.

3- ملت ايران محمّدرضا پهلوي را پناهنده سياسي نمي‌داند و به شهادت همة آزادي­خواهان جهان، اين موجود پليد را يك جنايت­كار حرفه‌اي و قاتل فراري مي‌شناسد.

4- پناه دادن به محمّدرضا پهلوي، جنايت­كار محكوم و فراري ايران، از طرف دولت آمريكا عملی است برخلاف موازين بين‌المللي و از اين جهت ملت ايران دولت آمريكا را مجرم داشته و شديداً محكوم مي‌نمايد.

5 – ملت ايران سفارت آمريكا را محل فعّاليّت‌هاي ديپلماتيك ندانسته بلكه مطابق شواهد و قرائن و اسناد قطعي، اين محل را مركز جاسوسي و توطئه عليه انقلاب اسلامي ايران و منطقه شناخته و از اين جهت تصرّف اين لانة جاسوسي را توسط دانشجويان مسلمان پيرو خطّ‌ امام عملی صددرصد قانوني و انقلابي مي‌داند

6- گروگان‌هاي آمريكايي بايد در ايران محاكمه شوند و پس از افشاء خيانت­هاي آنان كه به دستور دولت آمريكا انجام شده است، مجازات گردند. مگر در صورتي كه آمريكا شاه مخلوع را به ملت ايران تحويل دهد كه در اين صورت با يك درجه تخفيف از محاكمة آنان صرفنظر شده و از ايران اخراج خواهند شد.

8- تهديد نظامي و محاصرة اقتصادي از طرف دولت آمريكا كم­ترين تأثيري در اقدامات انقلابي ملت ايران نداشته و مسدود نمودن ذخاير ارزي ايران از نظر ملت ما يك راهزني آشكار مي‌باشد.

9- ملت ايران اقدام متهوّرانة كشيشان سياهپوست را عليه كارتر و درخواست استرداد شاه خائن به ايران را تقدير نموده و از مبارزات حق­طلبانة آنان قويّاً پشتيباني مي‌نمايد.

10- ملت ايران جلوگيري از تظاهرات دانشجويان عزيز ايراني مقيم آمريكا و اعمال هرگونه فشار و شكنجه بر آنان و نيز جلوگيري از ادامة تحصيل آنان را شديداً محكوم نموده و اعلام مي‌دارد كه دانشگاه‌هاي سراسر ايران، با آغوش باز فرزندان مبارز خود را پذيرا مي‌باشند.

راهپيمايي عظيم هجرت، در ميان شعارهاي مرگ بر آمریکا، مرگ بر شاه، مرگ بر كارتر و مرگ بر سه مفسدين، كارتر و سادات و بگين، يعني مثلث شوم امپرياليسم، ارتجاع عرب و صهيونيسم كه به دنبال به ذلت كشاندن امّت اسلامي هستند، به پايان می‌رسد. اگر چه تا ساعت­ها بعد از قرائت قطعنامه، جمعیّت عظيمي در مقابل لانة جاسوسي حضور داشتند.

پس از قرائت قطعنامه، شعري در مورد محرّم، از حجّت‌الاسلام جواد محدثي خوانده می‌شود كه جالب توجه است.عنوان شعر «الا …. اي محرّم!» و بند اوّل آن اینگونه بود:

الا …. اي محرّم!

تو آن خشم خونين خلق خدايي

 كه از خنجرِ سرخ و پاك شهيدان برون زد

تو بغض گلوي تمام ستم­ديدگان جهاني

 كه در كربلا

 – نيمروزي-

 به يكباره ترك خورد

امروز بلندگوهاي نصب شده كه تا چند كيلومتر را پوشش مي‌داد، يك لحظه توقف و سكون و خاموشي نداشت، پيام­ها يا به صورت شعار يا سخنراني يا قطعنامه يا اطلاعیه و يا شعر و خبر و يا اعلام همبستگي از جانب اقشار مختلف و دانشجويان برای وجدان­های بیدار خوانده مي‌شد.

انقلابي كه در اوّل راه خود است و هدفش نجات انسان­ها از بندگي بندگان خداست و نداي مظلومان در برابر طاغوت­هاي زمان را بلند کرده است، به چنين تريبوني سخت محتاج بود و خداوند آن را در اختيار او قرار داد. امروز چقدر اين آيه كه در محافل دانشجويي از آيه‌هاي مشهور بود و در قنوت­هاي دانشجويان بسيار خوانده مي‌شد، در ذهنم تكرار شد:

 «الّذين يُبَلِّغونَ رِسالاتِِ الله و يَخشَونَه و لايَخشَونَ اَحَداً الّا الله …… »

«آنان که رسالات الهی را ابلاغ می­کنند و از خداوند خشیت به دل دارند و از احدی غیر از خدا خشیتی به دل ندارند…»

چهل و پنجمين اطلاعیه نیز از سوی دانشجویان خط امام پیرامون حملة نظامی آمریکا صادر گردیده است و بر هیجانات امروز بیش از بیش افزوده است:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحيم‌

ملّت رزمندة ايران!

دولت آمريكا در برابر موضع قاطع امام و راهپيمايي عظيم و پرشكوه هجرت در سراسر ايران سخت وحشت كرده است. آمريكا از ترس رسوائي خود در محاكمة‌ گروگان­هاي جاسوس دست به ارعاب و تهديد مي­زند. طبق اطّلاعات واصله، بزرگ­ترين ناوگان دريايي آمريكا در اقيانوس هند به طرف آب­هاي خليج فارس به حركت درآمده و نيز طبق اخبار رسيده قصد حملة نظامي به خاك ايران را دارد. ما قوياً به دولت آمريكا اخطار مي‌كنيم:‌

1- در صورتي كه احساس گردد تهديدهاي آمريكا جنبه واقعي به خود مي‌گيرد، كليّه گروگان­ها را يكجا نابود خواهيم كرد.

2- در صورت كوچك­ترين تعرّض نظامي از طرف آمريكا، كليّة آمريكائيان مقيم ايران در مخاطره واقع مي‌شوند و سفارت كه محل جاسوسي بوده منفجر خواهد شد.

3- دولت آمريكا بايد بداند كه كشورهاي اسلامي در برابر اقدامات تجاوزكارانه او ساكت نخواهند نشست.

4- آمريكا بايد بداند كه در صورت بروز حركت نظامي در خاك ايران، ملت مسلمان و رزمنده ایران با تمام قدرت و با چنگ و دندان از كشور عزيز خود دفاع خواهد كرد و دشمن را از پاي درخواهد آورد.

به ملت رشيد ايران اطمينان مي‌دهيم كه از كليّة گروگان­ها و از اطراف محل آنان در سفارت در كمال دقّت و قدرت مراقبت مي‌شود و كم­ترين حركت مشكوك كنترل شده و شرايطي حاكم است كه در يك لحظه بتوانيم كليّة گروگان­ها و ساختمان محل سكونت آنان را نابود كنيم.

از كليّة خواهران و برادران تقاضا مي‌كنيم كه ضمن تقويت آمادگي رزمي، آرامش خود را كاملاً‌ حفظ كرده و هيچ‌گونه عمل حساب نشده‌اي از خود نشان ندهند كه خواست ضدّ انقلاب است.

دانشجويان مسلمان پيرو خط‌ّ امام

امروز، عجب روز هيجان‌انگيزي بود، بسياري از دانشجويان نهار را فراموش كرده بودند و من اين را سر سفرة شام متوجّه شدم. بعضي دوستان دانشجو عليرغم گرسنگي روحية شاداب آنان، انسان را به تعجّب وامي‌دارد.

اخبار تلويزيون را از اوّل تا آخر گوش داديم. اخباري كه بيش از يك و نيم ساعت طول كشيد. هيجان مردم در سراسر كشور حيرت‌‌آور است. چه در مقابل لانة جاسوسی و چه در سرچشمة تهران و چه در قم در مقابل امام و چه در ساير شهرها، و اين از عمق روح و اعتقاد مردم ما و جامعة ما و عزم و تصميم آنان براي دفاع از اسلام و انقلاب كه تداوم راه سرخ حسيني است، خبر مي‌دهد. امّا اینکه دشمنان انقلاب و در رأس آن آمريكا و ايادي‌اش اين پيغام را درك می­نمایند يا نه؟ آينده نشانگر آن خواهد داد.

اخبار رسيده حاكي است كه مسجد‌الحرام هنوز در دست مردان مسلّح است و نيروها و سربازان عربستاني نتوانسته‌اند آنان را از حرم بيرون برانند. لذا با توجه به اينكه اخبار این جریان شديداً سانسور مي‌شود و با توجه به اينكه پخش اخبار، دست آمریکایي­ها در آن به خوبی مشاهده مي‌گردد، معلوم نیست که قضیه چیست؟ و حوادث مربوط به آن نیز اصلاً قابل حدس و پيش‌بيني نيست و فقط بايد منتظر بود.

با اعلام شيعه بودن مهاجمين و با اعلام کشته شدن امام جماعت مسجد‌الحرام به دست آنان، توسط بعضی رسانه‌ها، بوي دشمني با انقلاب اسلامي و اختلاف‌اندازي بين مسلمين مي‌آيد كه امام نيز متقابلاً تبليغات سوء آنان را با اعلام دست داشتن آمریکا و صهيونيسم در آن حادثه، خنثي می‌نمایند.

اخبار امشب با يك خبر غيرمترقبه ديگر همراه است. مردم پاكستان با شنيدن خبر اشغال مسجدالحرام، آن را توطئه‌اي از جانب آمریکا دانسته و با تظاهرات عظيمي اعتراض خود را اعلام نموده‌اند. اين تظاهرات در شهرهاي اسلام آباد، راولپندي، كراچي و لاهور صورت پذيرفته و سفارت آمریکا و ساير مراكز وابسته به آمریکا به محاصرة مردم درآمده و به آتش كشيده شده است.

مسلمانان مخالف آمريكا به كنسولگري آمريكا در كراچي، مركز فرهنگي آمريكا و ساختمان آمريكن اكسپرس در راولپندي و ساختمان یک بانك امريكايي در اسلام آباد حمله كرده‌اند. ساختمان بزرگ سفارت نیز با خاك يكسان شده است. تظاهر كنندگان كه تعداد آن­ها به چندين هزار نفر می­رسيده است از درهاي بزرگ سفارت كه ديواري سه متري آن را حفاظت مي‌كند، وارد شده و هر چيزي را كه ديده‌اند به آتش كشيده‌اند. تظاهر كنندگان فرياد مي‌زده‌اند:

–       مرگ بر كارتر

–       مرگ بر آمريكا

 ساختمان دفتر هواپيمائي سعودي و ساختمان بيمة آمريكا در كراچي نيز مورد حمله قرار گرفته است.

امشب با تعداد زيادي از دوستان دانشجو، تا ديروقت مقابل در لانةجاسوسی، شاهد حضور مردم هستم. در ساعت 11 نیز در مراسم دعای کمیل که در سالن خانة سفیر به وسیلة رسول مهاجر که دستی در خواندن دعا بخصوص دعای کمیل دارد، شرکت می­کنم و تا به خود مي‌آيم، متوجّه مي‌شوم نوبت پاس من هم رسيده است و باید دعا را نیمه تمام رها کنم.

امشب پاس من درب ورودي پشت لانه است. با شروع پاس من در ساعت دوازده، مجري اخبار نیز با سلام به شنوندگان ايراني در داخل و خارج كشور اخبار را آغاز مي‌كند. اخبار را که بیش از یک ساعت طول می­کشد، تا آخر گوش مي‌دهم. كوهي از اخبار داخلي و خارجي خوانده مي‌شود. پس از اخبار در سكوت شبانگاهی و غرق در حوادث روز گذشته، به قدم زدن مي‌پردازم و وقتي پاسم تمام مي‌شود و اسلحه را تحويل مي‌دهم، سبكبار به بلوك باز‌ مي‌گردم و پس از اينكه سر را بر روي پتوي تا شده مي‌گذارم و پتوي ديگر را روي خود مي‌كشم خستگی و بی ­خوابی اجازه نمی­دهد حتی لحظه‌اي بيدار بمانم و آرامش خواب، اولین روز پر هيجان و پر حادثه و پر حماسة قرن پانزدهم را براي من پايان مي‌دهد.[1]. هلال احمر کنونی

[2]. كه فعلاً جز آنچه در دانشگاه­هاي غربي مطرح مي‌باشد، مطالب جديد كم­تر در آن ديده مي‌شود.

[3]. اشک بریز

[4]. قرآن كريم، سورة دخان ، آيات 27-25

[5]. که نامه‌اي است كه او در پاي اهرام ثلاثة مصر خطاب به همة بردگان دفن شده در نزدیک این اهرام که به خاطر حمل سنگ­های بزرگ برای ساختن آن اهرام سر به فلک کشیده مردند تا این اهرام را که مقبره فرعون­ها بود را بر پا کنند و خطاب به همة بردگان و مستضعفين تاريخ نوشته است و حكومت‌هاي طاغوتي، از فرعون‌ها گرفته تا خلفاي فريب­كار اموي و عباسي را رسوا نموده است.

[6]. دوازدهم محرّم 1342 و مصادف با 15 خرداد آن سال

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

خاطرات سید محمد هاشم پوریزدانپرست از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام از عملیات پیروزمند و حماسه بزرگ شکست حصر آبادان ( عملیات ثامن الائمه ) – قسمت دوازدهم

عذاب وجدان!     فرماندهي در كار نبود. سازمان رزم تقريباً به هم خورده بود. بچّه­هاي …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *