تیتر خبرها
خانه / بخش 1) مطالب از مسئول سایت تسخیر / 1)3) کتاب های تألیفی مسئول سایت تسخیر / خاطرات نخستین روزهای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام – سید محمد هاشم پوریزدانپرست قسمت چهاردهم

خاطرات نخستین روزهای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام – سید محمد هاشم پوریزدانپرست قسمت چهاردهم

 

 

نهمین روز

21 آبان 1358

21 ذی‌الحجة‌الحرام 1399

12 نوامبر 1979

کارتر نمی­داند با چه ملّتی روبروست

۱۳۱ iran usa hostages embassy 1979 2012 2013 1980 hollywood oscar ben affleck obama argo rescue mission
۱۳۱ iran usa hostages embassy 1979 2012 argo iran usa hostages embassy 1979 2013 hollywood oscar ben affleck canada rescue mission president univesity usa student liberty un ben 2013 1980 hollywood oscar ben affleck obama argo rescue mission

ساعت 4 بامداد توسط يکي از برادران از خواب بيدار شدم. قرار است براي نگهباني به پشت‌بام ساختمان ويزا بروم. با پوشيدن لباس و آورکت به محل نگهباني مي‌روم تا پاس را تحويل بگيرم.

وقتي به نزديك ساختمان ويزا مي‌رسم، صداي راديو از ده بيست متري شنيده مي‌شود.

صداي ملکوتي تلاوت قرآن در آن نيمه‌شب در فضا پيچيده است. حالت عجيبي را در خود حس مي‌کنم. چنين فرصت­هايي در زندگي انسان کمتر به وجود مي‌آيد. بيداري در ميانة شب، آن هم در چنين وضعيتي و آن هم با چنين معنویّتي.

کاظم ده­بزرگی نگهبان قبل از من است. اسلحه و خشاب­ها را به من تحويل مي‌دهد و قرار مي‌شود كه براي من هم سحري بياورد.

حدود ساعت چهار و نيم دعاهاي سحر خوانده مي‌شود. معنويّت‌ ماه رمضان و خاطرات آن در دلم زنده مي‌شود و از گوشه‌هاي چشمانم قطره‌هاي اشک فرو مي‌ريزد. با تمام وجودم حس مي‌کنم من، مردم ايران، امام و انقلاب را دوست دارم و آرزو مي‌کنم همه چيزم را فداي آنان كنم.

در آن تاریکی شبانه که تنها نقاطی از آن را نور افکن­ها روشن نموده­اند، از صداي پا و سر و صدايي که مي‌آيد متوجّه مي‌شوم چند تن از دانشجويان به سوی من مي‌آيند. سه نفر هستند و از طرز راه رفتن‌شان آن­ها را تشخيص مي‌دهم. به خصوص کاظم را که معمولاً مثل کماندوها چابک و شاداب حرکت می­کند. مثل اينکه روي نوک پا دارد حرکت مي‌کند.

سفرة سحري را در کنار من و در محلي که نسبتاً بر منطقة نگهباني ديد دارد، مي‌اندازند. غذا را در سفره مي‌چينيم و در آن سرما مشغول خوردن سحري مي‌شويم. بلندگوهاي سفارت هم از بیست دقيقه به اذان مانده برنامة سحري را پخش می‌کنند.

يکي از دوستان خبر مي‌دهد كه عدّه‌اي از مردم، مقابل در اصلي لانة جاسوسی حضور دارند و مي‌خواهند همراه دانشجويان خط امام و در کنار آن­ها سحری خورده و در روزة سياسي شرکت کنند.

در دلم مي‌گويم: «کارتر نمي‌داند با چه ملّتي رو به روست و مثل همة قدرتمندان عالم، سر تا پاي وجود او را غفلت گرفته است.»

از محبت دوستان که نخواستند من در پشت‌بام به تنهايي سحري بخورم، شرمنده مي‌شوم و با تمام وجود خوشحال می­شوم و از خوبي و لطف آن­ها حس مي‌کنم با چه انسان­هاي با صفایی همنشين شده‌ام و اين را نعمتي مي‌دانم که از جانب خدا شامل حالم شده است و شکر آن را بر خود واجب مي‌دانم.

با پخش اذان، دوستان براي شرکت در نماز جماعت خداحافظي کردند و من هم در همان پشت‌بام وضو گرفتم و نماز را خواندم.

هوا در حال روشن شدن است که پست را تحویل می‌دهم و به سمت بلوک مي‌روم تا استراحت کنم.

 حدود ساعت نه از خواب بیدار می‌شوم. سر­و­صداي جمعیّت که در بيرون از لانة جاسوسی مشغول شعار دادن هستند، به گوش مي‌رسد. پس از شستن دست و صورت به آنجا مي‌روم. گروه‌هاي کثيري از مردم مقابل در تجمع نموده‌اند. مانند هر روز پلاکاردهایی دیده می‌شود که حاکي از حمايت از دانشجويان خط امام و استرداد شاه است. امّا امروز موضوع روزة سياسي نيز به آن اضافه شده است.

روي يکي از پلاکاردها نوشته شده است:

۱۳۱ iran usa hostages embassy 1979 2012 2013 1980 hollywood oscar ben affleck obama argo rescue mission
۱۳۱ iran usa hostages embassy 1979 2012 2013 1980 hollywood oscar ben affleck obama argo rescue mission

 «در برابر محاصرة اقتصادي، ما فرزند رمضانيم و در برابر تهاجم نظامي، فرزند محرّم»

کارکنان و اعضای بسياري از ادارت و سازمان­ها در حالي که روزه گرفته‌اند، به سمت لانة جاسوسی راهپيمايي نموده‌اند. هر لحظه گروه جديدي به مقابل لانه مي‌رسد. پيام­هاي همراهی با روزة دانشجويان خط امام را با هماهنگي مسئولين اتاق نگهباني و بلندگو قرائت مي‌کنند.

در ميان جمعیّت روزه‌دار، دانش‌آموزان بعضی مدارس هم ديده مي‌شوند.

بسياري از مردم در اين روزها به خيابان طالقاني می­آیند تا با حضور در كنار لانة جاسوسي از دانشجويان و خواست آن­ها اعلام حمايت نمایند. حتّي بعضي­ها از صبح تا شب در آنجا حضور دارند.

امروز شعارهاي:

– آمريکا آمريکا تحريم اقتصادي، ديگر اثر ندارد. ملت اگر که خواهد هر روز روزه دارد

– کارتر بايد بداند تحريم اقتصادي، بر ملت مسلمان، هرگز اثر ندارد

توسط جمعيّت به شعارهاي ديگر اضافه شده است.

شايد از اعجاب­انگيزترين پديده­هاي انقلاب اسلامي که در ساير انقلاب­ها مشاهده نمي­گردد، شعارهاي مردم ايران بوده است. هر جا عدّه­اي مي­توانستند دور هم جمع شوند، اقدام به شعار دادن مي­کرده­اند و انقلاب ما با شعارها و اعلام خواست عمومي در شعارها دشمنان را سرکوب و ماهيّت آنان را رسوا نمود و آنان را خلع سلاح کرد و پيروز شد.

امروز صبح آيت‌الله مهدوي كني، حجّت‌الاسلام خسروشاهی و حجّت‌الاسلام دکتر محمّد مفتح رئيس دانشکدة الهيّات تهران و از اعضای برجسته جامعه روحانیّت مبارز تهران از لانه بازديد و از اقدام انقلابي دانشجويان حمايت كردند، دکترمحمّد مفتّح در جمع دانشجويان گفت:

 در سال قبل مردم در مبارزه با شاه به يک وحدت کلمه رسيده بودند و امسال نيز با اين اقدام و تسخير لانة جاسوسي و درخواست استرداد شاه به ايران، مجدّداً به يک وحدت کلمة جديد رسيده اند .

آيت‌الله مهدوي کني نيز بيان داشت :

 در صدر مشروطيّت مسلمانان به عنوان تحصّن به برخي از سفارتخانه­هاي خارجي مي‌رفتند، ولي امروز دانشجويان ما به صورت تهاجمي وارد سفارت آمريکا که لانة جاسوسي و مرکز توطئة او بود شده­اند و ما اين تفاوت را به فال نيک مي­گيريم که اين انقلاب به پيروزي نهايي برسد.

در اين ديدار تعداد زيادي از روحانيّون تهران شرکت داشتند. روحانيّوني که در دوران انقلاب پيشتاز انقلاب و با فداکاری حود موجب بیداری مردم گردیده بودند و بازديد آنان از جهت حمايت از اقدام دانشجويان، بسيار با ارزش بود.

argo  argo oscar  cia  failed mission argo iran usa hostages embassy 1979 2013 hollywood oscar ben affleck canada rescue mission    president univesity usa student liberty un ben
argo argo oscar cia failed mission argo iran usa hostages embassy 1979 2013 hollywood oscar ben affleck canada rescue mission president univesity usa student liberty un ben

گروه‌هاي کارگري نيز به سوي لانة جاسوسی حرکت نموده‌اند. برخي از آن­ها با لباس­هاي کار خود در تظاهرات شرکت کرده بودند.

کارگران کارخانجات ايران ناسيونال که با تعداد زيادي اتوبوس به نزديکي­هاي لانة جاسوسی آورده شده بودند نيز در تظاهرات شرکت داشتند.

گروه‌های مختلف مردم، از اصناف و مدارس و دانشگاه‌ها و کارمندان ادارات که اکثراً روزه گرفته بودند، در دسته‌های صدها نفری در خیابان طالقانی حضور یافته‌اند.

روي پلاكاردهايي كه توسط كارگران حمل مي‌شود نوشته شده است:

ـ در جهاد مقدّسی که آغاز شده است همه با هم فرمان‌بر امام خمینی هستیم.

ـ روزه می‌گیریم تا با آمریکا مبارزه کنیم.

– کارتر باید بداند که این سرنوشت تاریخی همة قدرت­های ستمگر است که سرانجام در جهنم قهر ملّت­های ستم دیده نابود می­شوند.

کارگران ساختمانی نیز با ده‌ها دستگاه کامیون که بر آن سوار بودند، از مقابل لانة جاسوسی عبور کردند. حرکت آنان به علت کثرت جمعیّت به کندی صورت مي‌گرفت.

در اجتماع اعضای سندیکای کارگران کارخانه سیمان سفید دماوند، پس از قرائت قطعنامه از بلند­گوی لانةجاسوسی، پرچم آمریکا به آتش کشیده شد.

فروش کتاب در پیاده‌روهای اطراف، عجیب رواج يافته است و انواع کتاب بر روی میزها و دکه‌ها به جمعیّت تظاهر کننده، عرضه می‌گردد و کار و بار کتاب فروش­ها گرفته است.

پلاکاردها و پارچه‌نویسی­های جمعیّت آنقدر زیاد است که انبوهی از آن­ها کنار دیوارها گذاشته شده است.

اصناف خیابان ملت و قماش فروشان بازار اعلام نموده‌اند؛ به مردم روزه‌دار افطاری و سحری خواهند داد. به همين دليل امروز صبح چند چادر در پیاده‌روها برپا شده و مشغول تهیّه و تدارک این امر هستند. از بعد از ظهر نیز علیرغم وجود جمعیّت بسیار زیاد مقابل لانةجاسوسی، دیگ­های غذا روی اجاق­ها گذاشته شده است.

نماز جماعت امروز ظهر نیز به امامّت حجت‌الاسلام والمسلمين خوئینی­ها برگزار می‌شود و هم­زمان جمعیّت کثیری نیز در مقابل در لانه به نماز می‌ایستند.

نماز امروز حال و هوای دیگری دارد. چه در داخل و چه در بیرون، دانشجویان و مردم روزه دارند و معنویّتی خاص بر این نماز حاکم است. آقای خوئینی­ها نیز طي سخناني در مورد مسائل داخلي لانة جاسوسی تذکّراتی می‌دهند و از همبستگی گسترده مردم با روزه اعلام شده سخن می‌گویند و از دانشجویان می‌خواهند از فرصت بزرگی که برای آنان به وجود آمده است، بهترین استفاده را برای خودسازی بنمایند.

پس از پایان نماز دانشجویان در حالی که عکس­های امام را با خود حمل می‌کنند، در محوطة مقابل در، دایره‌وار به راهپیمایی می‌پردازند و سپس در پشت درهای لانه تجمع نموده و همراه جمعیّت شعار مي‌دهند.

شعارهایی که توسط دانشجویان داده می‌شد عبارت بود از:

ـ این خواست ماست امروز، این حرف ماست امروز، نبرد با آمریکا، خواسته ماست امروز

ـ ای مردمان دنیا، پیام ما چنین است، این آمریکای جانی، حامی خائنین است

جمعیّت نیز با هیجان اين شعارها را همراه دانشجویان تکرار می‌کرد.

 در رابطه با تهدید آمریکا مبنی بر محاصرة اقتصادی نیز این شعار توسط دانشجویان داده می­شد:

– فشار اقتصادی ، با روزة الهی خنثی باید گردد

 در جنگ با آمریکا ، نبرد تا شهادت ، فریاد باید گردد.

ـ خروش رهبر ماست، فریاد ملت ماست، آمریکا، آمریکا، شاه را باید پس بدی

پس از پایان نماز و تظاهرات دانشجویان، برای تماشای جمعیّت به کنار در می‌روم. چهره‌های مصمّم جوان و پیر و زن و مرد، برای من جالب و جذّاب است و با کنجکاوی به تماشای حرکات و شعارها و فریادهای آنان می­پردازم.

 حجم نامه‌های تحویلی به اتاق نگهبانی و اعلام حمایت و همراهی با روزة پنج روزه، اعجاب‌انگیز است. این امر به نوعی اعلام آمادگی مقابله مردم انقلابی ایران با آمریکا است.

یکی از برادران دانشجو از بلندگو اعلام می‌کند که روز چهارشنبة آینده، برای مرحوم «سید صدرالدین حاج میر مَلِک» که در اعتراض به سیاست­های آمریکا در مقابل لانة جاسوسی خودسوزی نمود و شب قبل دار فانی را وداع گفت، از ساعت 3 تا 5 مجلس ختمی در مدرسة عالی استاد شهيد مطهری بر پا می‌گردد و از جمعیّت می‌خواهد برای همدردی با خانوادة داغدار آن مرحوم، در این مراسم شرکت نمایند.

امروز دانشجویان پيرو خط امام طي اطّلاعیّه‌ای از دانش‌آموزان و دانشجویان می‌خواهند که از توطئه‌های احتمالی دشمن که به دنبال ایجاد تشنّج و درگیری در محیط دانشگاه و مدارس هستند، جلوگیری نمایند و از کارگران و کشاورزان درخواست می‌شود با کار و تلاش بیشتر وابستگی­های کشور به آمریکا را کاهش دهند.

از پدیده‌های جالب امروز بعد از ظهر، راهپیمایی هزاران تن از پرسنل نیروی زمینی ارتش بود. آن­ها با نظمي خاص به سمت لانة جاسوسی حرکت می‌کردند و تصاویری از شهدای ارتش و عکس­های امام و پلاکاردهایی با مضامين زير همراه خود حمل می‌نمودند:

ـ ما با پیروی کامل از امام خمینی، مشت­های گره کرده خود را بر دهان مزدوران شرق و غرب خواهیم کوفت.

ـ درجه‌داران نیروی زمینی ضمن اعلام روزة سیاسی، همبستگی خود را با دانشجویان مسلمان پیرو خط امام اعلام می‌دارند.

و شعار‌های ذیل را هم به صورت بسیار منظم و کوبنده تکرار می‌کردند:

ـ وای اگر خمینی حکم جهادم دهد، ارتش دنیا نتواند که جوابم دهد

ـ امام اگر حکم جهادم دهد، غسل شهادت می‌کنم، از مرز و بوم کشورم با خون حفاظت می‌کنم.

جمعیّت حاضر كه به علت کثرت پرسنل نيروي زميني، بالاجبار به پیاده­روها و خیابان­های اطراف پناه برده بودند، به گرمی از آنان استقبال نموده و شعار می‌دادند:

– ارتشي قهرمان، خدا نگهدار تو

 بمیرد، بمیرد، دشمن خونخوار تو

– ارتش برادر ماست، خمینی رهبر ماست، آمریکا دشمن ماست

با رسیدن صف آنان به مقابل لانةجاسوسی، فریاد «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر شاه» جمعیّت به اوج خود رسید و سپس متن قطعنامه آنان نیز قرائت شد.

انجمن سینماداران ایران، طی اطّلاعیّه‌ای اعلام نموده است که جهت پشتیبانی از دانشجویان پیرو خط امام، از روز 21 آبان هیچ فیلم آمریکایی در سینماهای ایران نمایش داده نمی‌شود.

حزب توده كه داراي افكار ماركسيستي است و وابستگی آن به شوروی برای کسی پنهان نمانده، منافقانه سعی می‌نماید خود را طرفدار انقلاب نشان دهد، در ماجرای لانة جاسوسی و روزة سیاسی هم از اقدام دانشجويان اعلام حمایت نموده است.

با اعلام روزة سیاسی توسط دانشجویان خط امام، این حزب نیز امروز اعلامیّه­ای صادر و ضمن آن بیان داشته است:

ما از روزة سیاسی برادران و خواهران دانشجوي خط امام در ابعاد وسیعی پشتیبانی کرده و از کلیّة هواداران حزب در ایران می­خواهیم که در تحمّل محرومیّت­های ناشی از مبارزات ضد امپریالیستی، پیوسته در صف اوّل باشند.

دانشجویان با تمسخر و طنز میگویند:

 – برادر نورالدین ­کیانوری!

 – برادران حزب توده!

اعضاي حزب توده معمولاً براي اعضا و همفكران خود كلمة «رفيق» را به كار مي­برند مثلاً: رفیق کیانوری[1] و به اعضاء حزب رفقا می­گویند و مسلمانان معمولاً كلمة برادر و خواهر را بر اساس آیة«ِانَّما المُؤمنون اِخوَه ، مومنان برادر يكديگرند» را در ميان خود به کار می­برند.

حجّت الاسلام سیّد علی خامنه­ای امروز پس از نماز ظهر و عصر برای دانشجویان دانشگاه تهران در مسجد اين دانشگاه سخنرانی نموده­اند.

 ایشان در ماه­هاي گذشته به طور مرتّب با دانشجویان برنامة هفتگی داشتند ولي به علت سفر حجّ به مدّت دو هفته برنامة ايشان تعطیل بوده است.

دو نفر که به نمایندگی مردم مریوان، در مجلس خبرگان جهت برآورده شدن خواسته‌های خود متحصّن شده‌اند، امروز ضمن حضور در لانة جاسوسی آمریکا و پشتیبانی مجدّد از دانشجویان خط امام، اعلام نموده‌اند که آنان نیز در روزة سیاسی شرکت خواهند نمود تا به جهانیان اعلام کنند که قوم مسلمان کُرد دوش به دوش برادران خود در صف مبارزه خواهند ایستاد. این دو در حالی که با لباس­های محلی مقابل لانة جاسوسی حضور یافته بودند، پلاکاردی با مطالب زیر را در مقابل چشم مردم و خبرنگاران گرفته بودند:

بسمه‌تعالی

«آقای کارتر، ما را از مبارزه نترسانید ما مرد جنگ هستیم ما ترجیح می‌دهیم که آبرویمان حفظ شود و گرسنه بمانیم.»

با توجه به روزة سیاسی اعلام شده و حمایت خالصانه مردم انقلابی از اين اقدام، توسط شورای مرکزی لانه از «آقاي فخرالدين حجازي» كه به عنوان يك سخنران انقلابي در ميان مردم مطرح است، دعوت می‌شود که پنج‌شنبه ساعت 4 بعد از ظهر مقابل لانة جاسوسی سخنرانی کند. موضوع طی اطّلاعیّه‌اي به اطّلاع مردم می‌رسد و از آنان جهت شرکت در این سخنرانی دعوت به عمل می‌آید.

 پیش‌بینی می‌شود ده‌ها هزار نفر در این سخنرانی شرکت نمایند. لذا دانشجویان تدارکات لازم و سیستم صوتی گسترده‌ای که لازم است را مهیّا می‌کنند.

با نزدیک شدن مغرب، جمعیّت تراکم بیشتری پیدا می‌کند. بسیاری از روزه‌داران می‌خواهند هنگام افطار در کنار لانة جاسوسی و همراه دانشجویان باشند.

 بوی غذاهای گوناگون در فضای خیابان پیچیده است و همان‌طور که بیان شد توسط اصناف و قماش‌فروشان بازار، قرار است به مردم روزه‌دار افطاری داده شود.

صداي جمهوري اسلامي برنامة ويژة افطاري و دعاهاي ماه رمضان را با همان معنويّت اين ماه مبارک، پخش مي­نمايد و دانشجویان خط امام نیز آن را براي جمعیّت حاضردر مقابل لانه از بلندگوها پخش مي‌نمایند. بغض گلويم را گرفته است. چنين صحنه‌اي را در تمام عمرم نديده‌ام، اين همه انسان، زن، مرد، جوان، نوجوان و پير، بدون هيچ اجبار، به عنوان حمايت از سخنان امام، خالصانه روزه گرفته‌اند و حال به انتظار اذان ايستاده‌اند.

 بعضي­ها برای افطار، غذا با خود آورده‌اند و بعضي­ها در فکر تهيّة آن از دست‌فروش­هاي اطراف لانه که اين چند روزه مثل قارچ در پیاده روهای اطراف لانه روئیده­اند، مي‌باشند.

توسط اصناف و پيشه‌وران نيز غذا به صورت گسترده تهیّه شده است. عجب جنب و جوشي در چادرها و اطراف آن ايجاد شده است.

با بلند شدن صداي اذان مغرب، گروه کثيري از جمعیّت بيرون و دانشجويان نيز در محوطة مقابل در، به نماز جماعت مي‌ايستند. معنويت عجيبي بر نماز حاکم است. صدای مکبّر دو نماز جماعت در هم می‌پیچد و نماز­گزاران به رکوع و سجود می­روند.

 جمعیّت عظیم مردم، صدای مکبّرها، نورافکن­ها، قیافة نورانی دانشجویان و مردم روزه­دار که به نماز ایستاده‌اند، زمزمة دعا و ذکر سجود و رکوع، آن هم با زبان روزه، همه موجب شور و هيجان و شعف در وجودم مي‌شود. احساس مي‌كنم كه سبك‌بار شده‌ام، و بيش از آنچه قابليت دارم سعادتمند گردیده‌ام. با خود مي‌گويم: تو کجا و اینجا کجا؟

پس از نماز در حالي كه دانشجویان دست در دست هم نهاده و آن­ها را بلند كرده­اند به خواندن دسته جمعی دعاي وحدت می­پردازند، با تمام وجود مفهوم دعای وحدت را حس می­کنم.

آن لحظات شیرین پیروزی و استیصال سردمداران سلطه‌گری و استکبار، در پایان یک روز روزه، در کنار آن همه جمعیّت باایمان و خالص روزه‌دار، این جملات که ياران پیامبر گرامي اسلام پس از فتح مکّه آن را در مقابل مشرکین شکست خورده می‌خواندند، بر دل ما جوانانی که بر قلب شیطان بزرگ هجوم برده و جاسوسان آمریکايي را در چنگال خود داشتيم، چه تأثیر اعجاب انگیزی داشت. نماز در میان سلام و صلوات دانشجويان و مردم پایان یافت.

جهت تماشای جمعیّت بیرون و عکس‌العمل آنان به پشت در رفتم. ظروف غذا داشت در میان جمعیّت توزیع می‌شد و در گوشه و کنار خیابان تعداد زیادی بر زمین نشسته و مشغول خوردن افطاری بودند. میزهای چایی نیز برپا شده بود.

 خبرنگاران خارجی بهت‌زده و حیران به تماشا مشغول بودند و از این صحنه‌ها عکس و گزارش تهیّه می‌کردند. در فرهنگ آنان چنین مسائلی یافت نمی‌شد. آنان در درک فرهنگ و آداب و رسوم ملت ما گیج و وامانده شده بودند.

آخرین خبر امروز نیز طبق گزارش خبرگزاري رویترز اين بود كه پرزیدنت کارتر رئیس جمهور بشردوست آمریکا، شب گذشته عابد و زاهد شده و پس از آنکه دستور اخراج دانشجویان ايراني متخلّف از قوانین آمریکا را صادر نموده است و در حالی که خستگی شدید از چهره­اش نمایان بوده است، به کلیسای پاتيست واشنگتن رفته و برای رهایی گروگان­های آمریکایی در تهران دست به دعا برداشته است.[2]

اَبااَبان وزیر خارجة پیشین اسرائیل نیز طیّ یک پیام تلويزیونی خواستار اعلام یک روز به نام روز همبستگی با گروگان­های سفارت آمریکا در تهران، شده است. او پیشنهاد داده است همة مدارس اسرائیل در این روز تعطیل شود و وسائل ارتباط جمعی به روشن کردن افکار عمومی در مورد حوادث ایران و نفوذ تروریسم بین­المللی در ماجرای گروگان­گیری در تهران بپردازند. او از کلیّة مؤمنین خواسته است دعاهای مخصوص بخوانند.[3]

این وضع روزگار ماست. روزگار فریبکاری وحقه بازی!

دوستان اتاق نگهبانی دعوت می­کنند که براي افطار در کنار آن­ها باشم، اگر چه از دیدن مردم سیر نمی­شوم، به اتاق نگهبانی می­روم و همراه آنان بر سر میز افطاری می­نشینم. چهرة معنوی و معصوم آنان در هنگام افطار تماشایی است. رادیو از مقابل سفارت برنامه­ای زنده را پخش می­کند و گزارشگر برنامه، آن حالت معنوی نماز و افطار را به سراسر کشور گزارش می­کند و از عزم و ارادة مردم جهت مقابله با محاصرة اقتصادی آمریکا سخن می­گوید. با توجه به زنده بودن برنامه و پخش آن از بلندگوی سفارت و آنچه دارم مشاهده می­کنم، احساس می­کنم همة ملت انقلابی و مظلوم ایران اين‌جا حضور دارند.

 پس از افطار به بلوک خودمان برمی‌گردم و به دیدن اخبار و گزارشات تلويزيون که این روز‌ها بیشتر در رابطه با موضوع لانة جاسوسی و مسائل داخلی و خارجی پیرامون آن و عكس‌العمل­هاي مردم ايران و دولتمردان آمريكا است، می­پردازم.

برنامة سه تن از دانشجويان خطّ امام كه در يك مصاحبه مطبوعاتي و راديو تلويزيوني عصر امروز شركت كرده بودند نيز در اخبار پخش شد و در سؤالي پيرامون خطّ امام كه مقصود از خط امام چيست؟ يكي از دانشجويان پاسخ داد:

 خطّ امام راهي است كه اين انقلاب را به نتيجه رسانده و معيارها و ارزش­هاي مكتبي را طرح مي‌كند و تنها بعد ضدّ امپرياليستي براي خطّ امام مطرح نمودن يك انحراف است و بلكه خطّ امام يك خطّ همه جانبه و با ابعاد مختلف است كه يك خطّ اسلامي و انساني است و الزاماً يك خطّ ضدّ امپرياليستي نيز مي‌باشد و اسلام امام هيچگاه حاضر نيست براي توجيه خود از ساير مكاتب استفاده نمايد.

و براي ما جاي تعجّب است كه امام روی كرة‌ زمين باشد و امپرياليست­ها بخصوص آمريكا راحت باشند. امام يك فرد نيست يك جريان است و نمود و عينيّت اسلام است كه از قلب توده­ها سرچشمه گرفته است.

امشب نیز برق منطقه و از جملة لانه جاسوسي قطع مي‌گردد. امّا لحظه‌اي بعد برق اضطراري در جريان قرار مي‌گيرد و مشكلي ايجاد نمي‌گردد.

با توجه به اعلام اخراج تعدادی از دانشجویان ایرانی از آمریکا، چهار دانشگاه کشور اعلام نموده اند که مقدّمات پذیرش این دانشجویان را فراهم آورده­اند.

یکی از دانشجویان اخراج شده که وارد ایران شده است، در یک مصاحبه با روزنامة کیهان مطالب جالبی را از وضعیّت دانشجویان ايراني ساكن آمريكا و برخورد آمریکائی­ها با آنان بیان داشته است[4]:

رفتار آمریکائیان با ایرانیان خاصّه با دانشجویان تا قبل از اشغال سفارت خانة این کشور توسط دانشجویان خط امام، خوب بود ولی همین که سفارتخانة آمریکا در تهران اشغال شد، به یک باره وضع دگرگون شد و اهانت­ها ،آزارها و توهین­های مردم و مقامات آمریکائی به ایرانی­ها بالا گرفت.

مکزیک هم امروز تصمیم گرفت است سفارت خود در ایران را تعطیل کند. وزارت­خارجة اين كشور دلیل اين اقدام را بی­ثباتی اوضاع ایران اعلام نموده است. احتمالاً كارتر براي رهايي از مخمصه­اي­ كه گرفتارآن شده است با هماهنگي مكزيك در فکر بردن شاه به اين كشور می­باشد و قرائنی نیز در این رابطه وجود دارد و این دروغ آشکار را مكزيكي­ها بهانة بستن سفارتخانة خود در تهران قرار داده­اند تا از اقدامات تلافي جويانة مردم ايران مصون باشند.

سفارت انگلیس نیز به اتباع انگلیسی که در ایران هستند اعلام نموده است اگر کار ضروری ندارند، باید فکری برای خروج خود از ایران بنمایند.

 

 مختصری استراحت می‌کنم تا برای پاس ساعت ده شب آماده شوم.

امشب با یکی از دانشجویان دانشگاه تهران، مشترکاً نگهبان درِ شمالی لانة جاسوسی هستیم. نام او فضل‌الله میرعابدینی[5] است. لهجة آذری او به خوبی مشخّص است. اهل یکی از روستاهای زنجان است. از زندگی سخت دوران کودکی‌اش و از وفات مادرش در کودکی سخن مي‌گويد، از تلاشي که در زندگی نموده است و سختی­هایی که در زندگی روستایی داشته است، از تعدادی گاو شیرده که در خانه­اشان داشته­اند و او موظّف بوده است که روزها آن­ها را برای چرا به صحرا ببرد. خاطراتش برایم بسیارجالب است و از اینکه مادرش را در کودکی از دست داده است، شدیداً متأسّف می‌شوم و تکان می­خورم، امّا چیزی ابراز نمی‌کنم. آدم بسیار خالص و مخلصی است. عشق به امام و انقلاب از همة وجودش می‌بارد.

در نگهبانی عجیب جدّی است و با قاطعیّت عمل می‌کند. با مشاهدة جدیّت او، از اینکه چند شب قبل پشت همین در، چرت زده و با برخورد اسلحه به در و دیوار بیدار شده بودم، پیش خود شرمنده می‌شوم. حدود ساعت يازده، فضل‌الله كه لحظاتی برای استراحت به داخل اتاق کوچک نگهبانی رفته بود، ناگهان با حالت عجیبی صدایم می‌زند و می‌گوید: «سریع بیا! مثل اینکه خبر مهمّی شده است.»

با سرعت به سمت اتاقک نگهبانی می‌روم. رادیو برنامة عادی خود را قطع نموده است و چند بار اعلام می‌کند:

 به خبر مهمّی که هم اینک به دست ما رسیده است، توجه فرمايید.

سپس شروع به خواندن یک اطلاعیه از جانب شورای انقلاب می‌نماید:

 به دنبال حرکات خصمانه دولت آمریکا در قبال انقلاب اسلامی ایران، شورای انقلاب تصمیم به قطع صدور نفت ایران به آمریکا گرفته است.

صدای تکبیر جمعیّت حاضر در خيابان آيت‌الله طالقاني، كه از طريق بلندگوي لانه از اين خبر مطلع شده بودند و صدای تکبیر دانشجویان در محوطة داخلي، در آن ساعات پایانی شب می‌پیچد و ما نیز از همان انتهای محوطه با آنان همراهی می‌کنیم.

طی چند روز پيش، اقشار مختلف با صدور اطّلاعیّه‌هاي جداگانه از شوراي انقلاب خواستار قطع صدور نفت ايران به آمریکا شده بودند، و اين موضوع بارها در شورا مورد بحث قرار گرفته بود. كه نهايتاً در جلسة امروز عصر، شورا تصمیم به قطع صادرات نفت ایران به آمریکا گرفت.

دهمین روز حضور در سفارت آمریکا

22 آبان 1357

22 ذی‌الحجة‌الحرام 1399

13 نوامبر 1979

امروز ساعت 4 بامداد با صداي پاس‌بخش بیدار می‌شوم و با یکی از دوستان سر پاس می­رویم. در اين نيمه‌شب هم‌ صحبت از موضوع تصمیم شورای انقلاب در مورد قطع صدور نفت به آمریکاست و عجب توجّه‌ها به آن جلب شده است.

در میانه‌های پاس و در حالی که رادیو در حال پخش برنامة سحری است، برنامه را قطع و مجدّداً تصمیم شورای انقلاب اعلام و متعاقب آن بیانیة شورای اسلامی کارکنان شرکت نفت را قرائت مي‌كند:

 … بلافاصله پس از اطّلاع از تصمیم شورای انقلاب مبنی بر قطع صدور نفت ايران به آمریکا و اطّلاع از فرمان امام خمینی و با هماهنگی آقای معین­‌فر وزیر محترم نفت و در اجرای فرمان شورای انقلاب، در ساعت 1 بامداد انتقال نفت به کشتی «نوردن لاینگ» را که در اسکلة شمارة 14 جزیرة خارک، جهت صدور نفت به آمریکا مشغول بارگیری بود، قطع نمود.

و بدین صورت دوّمین روز روزة سیاسی، با شادی قطع صدور نفت به آمریکا آغاز می­شود و سفرة سحری چند نفره در پشت‌بام ساختمان ویزای و با حضور چندین هزار نفر از مردم در خیابان طالقاني در آن نیمه شب كه پس از شنيدن خبر تصمیم شورای انقلاب در آنجا تجمع نموده بودند و در ميان فرياد تکبیر آنان، قطع صدور نفت به این نظام جهان­خوار را جشن گرفتیم.

اگر چه در ساعت حدود 12 و پس از پایان نگهبانی به در ورودی سری زده بودم و کثرت جمعیّت را مشاهد کرده بودم، امّا به ذهنم خطور نمی‌کرد که آن همه جمعیّت نه تنها تا صبح مانده بودند، بلكه تعداد زيادي نيز به آنان پيوسته باشند. صدای هیجان‌انگیز «مرگ بر آمریکا»ی جمعیّت حاضر، انسان را به وجد می‌آورد.

اصناف وعده داده بودند که سحري را براي كساني كه مي‌خواهند همراه دانشجويان روزه بگیرند، آماده خواهند نمود تا آنان از جهت تهیّه سحري مشكلي نداشته باشند.

یکی از دوستان که متوجّه شده است، دوست دارم در نماز جماعت صبح شرکت کنم، با اصرار مي‌خواهد که به جای من نگهبانی دهد.

 با اقامه اذان، جهت شركت در نماز به محوطة مقابل در می‌روم. تعداد زیادی از دانشجویان آماده نماز هستند. جمعیّت بیرون نیز علی‌رغم سر‌مای صبحگاهی آمادة برپایی نماز جماعت می‌شود.

 با گفتن اذان، نماز به امامت حجّت‌الاسلام والمسلمين خوئینی­ها اقامه می‌شود. در قنوت، دعای «اَلَّذینَ یُبَلِغونَ رسالاتِ الله وَ یَخشَونَهُ وَ لایَخشَونَ احداً الّا الله» خوانده می‌شود و چه به جا و چه تأثیرگذار و موجب غرور و هیجان و وجد و انگیزانندة تصمیم جدّی برای ادامة راه.

در پایان نماز نيز مانند تمام نمازها، دعای وحدت خوانده می‌شود. چند دقیقه‌ای نظری به جمعیّت عظیم بیرون لانه که به نماز جماعت ایستاده‌اند، می‌اندازم و با سرعت به محل نگهبانی برمی‌گردم. از دوستم خواهش مي‌كنم جهت استراحت به بلوك برود، امّا خواب از سر همه پریده است و آن برادر هم همان‌جا می‌ایستد و با هم پیرامون مسائل مختلف، از جمله قطع نفت و اثر آن بر آمریکا و اقتصاد آن صحبت می‌کنیم.

با پایان پاس به مقابل در لانه می‌رویم و از پشت میله‌ها به تماشای جمعیّت کثیری که شب تا صبح را در مقابل لانه گذرانده و پس از برپایی نماز صبح مصمم به شعار دادن مشغولند، می‌ایستیم.

 هیجان آنان غیر قابل وصف است. با نزدیک شدن صبح و طلوع خورشید، سیل جمعیّت جدید، آهسته آهسته به سمت لانة جاسوسی به حرکت در می­آید و حدود ساعت هشت صبح تجمع عظیمی شكل گرفته است، با پخش اخبار در این ساعت هیجان جمعیّت به اوج خود می‌رسد.

هر روز موضوعی تازه، موتور انقلاب دوّم را مشتعل­تر می‌کند. امروز هم موضوع قطع صدور نفت به آمریکا، جمعیّت روزه‌دار کثیری را برای ابراز حمایت و همراهی به آنجا می‌کشاند.

شعارهای امروز به سمت موضوع قطع صادرات نفت کشيده شده است و هر دسته از جمعیّت در اين رابطه شعاري را مطرح مي‌سازد:

ـ آمریکا، آمریکا با رنج ما زنده است

 با بستن شیر نفت، امپریالیسم مرده است.

ـ شیرای نفت رو بستیم، خمینی

 آمریکا رو شکستیم، خمینی

ـ مرگ بر شیطان بزرگ آمریکا

 آنکه مکیده خون ملت ما

ـ آمریکا! آمریکا! ضد خلق و خدایی

 غارتگر دنیایی، دشمن مایی، دشمن مایی

–      نفت ملت را بردی، خون ملت را خوردی

 ای مرگ بر کارتر، ای مرگ بر کارتر

–      وحدت مستضعفان راه نجات بشر

 آمریکا، آمریکا، دشمن نوع بشر.

–      با روزة سیاسی، کارتر گردیده عاصی

–      آمریکا، آمریکا، غارتگر نفت ما

 با بستن شیر نفت، عاجز از دست ما

–      با روزة سیاسی، تحریم اقتصادی، دیگر اثر ندارد

 این آمریکای جانی، غارتگر جهانی گویا خبر ندارد

عدّه‌اي از روشن‌دلان آموزشگاه روشن‌دلان تهران، امروز به صورت دسته جمعی در راهپیمایی شرکت نموده‌اند. تعدادی از آنان را خواهران روشن‌دل تشکیل می‌دهند. شعار «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر شاه» آنان، انسان را به هیجان می‌آورد.

روشندلان شعار می­دهند:

 – کارتر، کارتر، حامی شاه

 مرگ بر کارتر، مرگ بر شاه

– کارتر، کارتر، حامی شاه

 داون ويت کارتر، داون ويت شاه

 صحنة راهپيمايي آنان آنقدر جالب و هیجان‌انگیز است که تعداد زيادي از دانشجويان به پشت‌بام اتاق نگهبانی و يا روي ديوارهاي كنار آن رفته‌اند و به تماشای آنان نشسته‌اند.

مادر سه شهید كه تقريباً به صورت دائمي در مقابل در اصلي لانة جاسوسی حضور دارد و وقتي به هيجان مي‌آيد، خطاب به جمعیّت شروع به سخنرانی می‌کند، امروز با دیدن دختران و زنان روشن‌دل، در حالي كه به شدّت به هيجان آمده است، خطاب به آنان سخناني را بیان می‌دارد و آنان را تحسین می‌نماید.

کارگران و کارمندان صنعت نفت در جزيرة خارک نيز پس از قطع نفت امروز دست به تظاهرات گسترده­اي عليه آمريکا و کارتر نموده­اند.

امروز گروه‌های کارگری فراوانی از کارخانجات مختلف تهران به سمت لانة جاسوسی راهپیمایی كرده و حمایت خود را از اقدام دانشجويان اعلام می‌نمایند. آن­ها ضمن حمل پلاکاردهایی که روی آن خواسته‌های آنان نوشته شده بود، تصاويري از امام را نيز با خود حمل می‌کردند و شعار می‌دادند:

– ملت به پاست امروز، نبرد با آمریکا، شعار ماست امروز

– کالای آمریکایی، تحریم باید گردد

 تولیدات ایرانی، تشویق باید گردد

– فشار اقتصادی، با روزة الهی، هرگز اثر ندارد

– تداوم انقلاب فرمودة امام است

 مرگ بر امپریالیسم، زیباترین کلام است.

– تحریم اقتصادی، با کوششت کارگر، باید خنثی گردد.

– تحریم اقتصادی، دیگر اثر ندارد

 از کار و کوشش ما، کارتر خبر ندارد.

گروه­های کارگری بر روی پلا کاردهای خود جملاتی به صورت زیر نوشته بودند:

– ما حاضریم گرسنگی بخوریم امّا آبرویمان حفظ شود.

 امام خمینی

– ما با تلاش و کوشش خود محاصرة اقتصادی امپریالیسم را با شکست روبرو خواهیم کرد.

– ما توطئه­های فراوان آمریکا در به تعطیل کشاندن کارخانجات را محکوم می­کنیم.

– روزه می­گیریم تا با آمریکا مبارزه کنیم.

گروه‌های کارگری پس از رسیدن به درب اصلی لانه، قطعنامه‌های خود را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند و سپس نماینده آنان به قرائت آن می‌پردازد.

با رسیدن کارگران کارخانجات شهرک صنعتی البرز قزوین، که برای اعلام پشتیبانی از قزوین به تهران آمده‌اند، حجّت‌الاسلام خوئینی­ها طی سخنانی از آنان خواستند برای از بین بردن توطئه‌های امپریالیسم آمریکا و عوامل داخلی‌اش که سعی در تعطیلی کارخانجات دارند، تلاش و کوشش بيشتري نمایند.

از راهپیمایی­های جالب امروز، راهپیمایی نیروی ویژة کلاه سبزها بود، که از پادگان هوابرد تا مقابل لانة جاسوسی راهپیمایی نموده و مورد استقبال بسیار گرم مردم حاضر مقابل لانه قرار گرفتند.

در این برنامه یکی از افسران کلاه سبز به پشت‌بام اتاق نگهبانی رفت و ضمن سخنانی اقدام متهورانة دانشجویان خط امام را ستود و به تأثیر شگرف جهانی این عمل اشاره نمود؛ و اظهار داشت:«در صورت موافقت فرماندة کل قوا حاضر هستیم حفاظت لانة جاسوسی را به عهده بگیریم و در مقابل دشمن اصلی خلق­های مستضعف جهان یعنی آمریکا، در هر نقطه از جهان، مبارزه کنیم.»

پس از سخنرانی او، یکی از دانشجویان پیام تشکّر دانشجویان مستقر در سفارت از آنان را قرائت نمود و سپس با خوانده شدن قطعنامه پرسنل كلاه سبز، در میان غریو شادی مردم، این نیروها به طور منظمی محل را ترک نمودند.

اعلام پشتیبانی نیروهای ویژه کلاه سبز، موجب آشنایی آنان با دانشجویان خط امام شد و زمينة همکاری آنان با دانشجویان را فراهم آورد[6]و دانشجويان خط امام توانستند زير نظر آنان آموزش­هاي نظامي فشرده‌اي را بگذرانند.

خبرهايي از حركت­هاي دانشجویان ایرانی در سراسر جهان كه شجاعانه به حمایت از دانشجویان خط امام و خواست آنان برخاسته‌اند، منتشر مي‌شود. امروز هم دانشجویان ایرانی در ایالت­های مختلف آمریکا، فيليپين، انگليس، دمشق، لوس آنجلس، پرتلند، راهپيمائي اعتراض‌آميز به سياست‌هاي آمريكا و حمايت از دانشجويان خط امام دانستند.

در سه شهر ترکیه دانشجویان دست به اعتصاب غذایی چهل و هشت ساعته زده و در پایان آن با صدور قطعنامه­ای حمایت خود از رهبری قاطع امام خمینی در مقابل امپریالیسم و نيز خواسته­های به حق و انقلابی دانشجویان خط امام، و قطع صدور نفت ايران به آمریکا را اعلام نموده­اند.

انجمن دانشجویان ایرانی در شهر­های لوس آنجلس، پرتلند، دالالنسينگ و هوستون آمریکا و انجمن دانشجویان مسلمان ایرانی ساکن سوئد، ایتالیا، انگلستان، فرانسه، با ارسال پیام­هایی اعلام روزة سیاسی نموده اند.­

با توجه به فداکاری فوق‌العاده و شجاعت دانشجویان ایرانی در خارج از کشور و مقاومت بی‌دریغ آنان در برابر توطئه‌ها و خشونت­ها، دانشجویان خط امام ضمن صدور اطّلاعیّه‌ای در این رابطه از آنان ستایش نموده و ابراز می‌دارند:

فعّالیت شما در کشورهای بیگانه، مخصوصاً آمریکا که دشمن سرسخت ملت مستضعف ما بوده و اکنون نیز شاه جنایت­کاری را که باید در دست ملت عزیزمان باشد تا به سزای اعمال ضدانسانی‌اش برسد در خود جای داده، بسیار چشمگیر است و هر روز شاهد گزارش­هایی از مبارزات پي‌گير شما علیه دولت آمریکا و توطئه‌هاي سازمان جاسوسی سیا هستیم. امروز مسئولیّت شما در برابر تبليغات مسموم و دروغین دولت­های جنایت کار و خائن مخصوصاً دولت امپریالیستی آمریکا، بس سنگین است. شما پیروان خط امام باید در مجاهدت برای نجات ملت های مستضعف و اسیر، الگوی دیگران باشید و بیانگر آتش مقدّس خشم ملّتی باشید که برای طبیعی­ترین خواست خود یعنی استرداد شاه جلاد به ایران پا فشاری می­کند[7].

انجمن اسلامي دانشجويان دانشکده علوم پزشکي ايران اعلام كرده است اعضای اين انجمن با توجه به اعلام روزة سياسي دانشجويان خط امام، از دوشنبه تا چهارشنبه روزه گرفته و با زبان روزه سر کلاس­هاي درس حاضر مي‌شوند. آن­ها از دانشجويان روزه‌دار تقاضا نموده‌اند که در عين مبارزه با امپرياليسم از تعطيلی کلاس­ها خودداري نمايند.

موج عظيم پيام­هاي اعلام حمايت از دانشجويان و اعلام روزة سياسي از اقصي نقاط کشور از شهر و روستا حتی نقاط مرزي و عشايري به سوي لانة جاسوسی سرازير است. روزنامه‌ها نيز که فقط نام ادارات و انجمن­ها و… را بدون پيام آنان چاپ مي‌کنند، مجبور شده‌اند مقادير زيادي از ستون­هاي خود را به اين امر اختصاص دهند.

امروز با حضور اقشار مختلف مردم و تعدادي از دانشجويان خط امام به نمايندگي از ساير دانشجويان، جنازة مرحوم صدرالدين حاج مير ملک، از مقابل بيمارستان سوانح و سوختگي ونک تشييع شد.

 از نخستين ساعات گروه‌هاي کثيري از مردم جلوی بيمارستان تجمع نموده بودند. حضور برادران ارتشي در اين مراسم چشمگير بود. پس از بيرون آمدن تابوت اين کارگر فداکار از بيمارستان، تا مسافتي بر دوش مردم حمل و سپس با آمبولانس و در حالي که تعداد کثيري از مردم همراه آن حرکت مي‌کردند، به سمت بهشت زهرا تشييع شد.

 در بهشت زهرا نيز جمعیّت کثيري تجمع کر‌ده بودند و همراه ساير مشايعين و در حالي که بر عليه آمريکا و امپرياليسم شعار مي‌دادند، در مراسم تدفين اين کارگر گرانقدر شرکت نمودند.

مجلس خبرگان عليرغم تلاش فراوان ضد انقلاب و جوّي كه به وسيلة قلم به دستان و روزنامه نگاران وابسته به ابرقدرت­ها بر عليه آن ساخته شده بود و تلاش­هايي که جهت انحلال آن صورت پذيرفت، پس از بر­گزاري شصت و شش جلسه، اعلام نمود که دو روز ديگر آخرين جلسة خود را برگزار خواهد نمود.

 اين خبر موجب مسرّت همة طرفداران انقلاب شده است. چون پس از يک انتظار چند ماهه و پس از تأييد امام، قانون اساسي نوشته شده، به همه­پرسي گذاشته خواهد شد،

سرباز جوان آمریکایی که چند روز با ما زندگی می‌کرد، تحت تأثير رفتار دانشجويان، حاضر شده است در یک مصاحبه شرکت کند. دانشجویان نیز نوار مصاحبة او را در اختیار خبرگزاري­ها قرار داده‌اند. او در این نوار بیان داشته است:

 «کارتر به عنوان رئیس جمهور آمریکا باید ما را به شاه ترجیح دهد. او موقعیّت ما را درک نمی‌کند. با ما بد رفتاری نمی‌شود. ما پزشک مخصوص داریم و تنها مشکل ما آزاد نبودن است که باید دولت آمریکا هر چه زودتر برای رفع این مشکل تصمیمی بگیرد.

 او از ملت آمریکا سؤال نموده است:

 اگر شما جای ما بودید آیا دلتان می‌خواست دولت آمریکا شاه را پس بدهد تا بتوانید به خانه و زندگی خود برگردید یا نه؟»

 یک دختر آمریکایی نیز امروز در راهپیمایی مقابل لانة جاسوسی در حالی که عکسی از امام در دست دارد و علیه شاه و کارتر شعار می‌دهد، شرکت نموده است. او كه دانشجوی رشتة جامعه‌شناسی دانشگاه میسوری آمریکا است در یک مصاحبه شرکت نموده و بیان داشته است:

 «آمریکا باید شاه را به ایران برگرداند. من چهار ماه قبل مسلمان شده‌ام و قرار است با یک ایرانی ازدواج نمایم.»

هاشم صبّاغيان وزير قبلي کشور که از هم فکران رئيس دولت موقّت است در يک مصاحبة مطبوعاتي بيان داشت:

 من در نهضت آزادي به فعّاليّت خود ادامه خواهم داد.

 او ضمن تأييد و ستايش از دانشجويان پيرو خط امام که سفارت آمريکا را به اشغال خود درآورده­اند گفت:

از نقطه نظر مبارزه با امپرياليسم اين فکر و اين راه، راه ارزنده­اي بود و نشان داد که روحيّة انقلابي، هميشه در ما وجود دارد. البته اين دليل آن نيست که مبارزه با امپرياليسم راه­هاي ديگري ندارد، بلکه ما مبارزه با امپرياليسم را از تمام جناح­ها ادامه خواهيم داد، زيرا عامل تمام بدبختي­هاي گذشتة اين مملکت، امپرياليسم و در رأس آن دولت آمريکا بوده است.[8]

امروز نیز یک مصاحبة مطبوعاتی در لانة جاسوسي برگزار شد و طیّ آن دانشجویان پيرو خط امام به پرسش­های متعدّد خبرنگاران پاسخ دادند.

در پاسخ به سؤالی پیرامون قطع صدور نفت، بيان شد :

این حرکتی که در ایران امروز مشاهده می­کنیم، یعنی روزة اسلامی که مردم ایران هماهنگ با هم در آن شرکت نموده­اند و مملکت چهرة ایّام ماه رمضان به خودش گرفته است، جوابی به آن­ها است که در فکر محاصره و فشار اقتصادی به ایران هستند. و قطع صدور نفت نه تنها برای ما ضرر نداشته بلکه به نفع ملت ما تمام شده است.

در رابطه با سئوالی پیرامون روابط ایران و آمریکا پس از استراداد شاه، یک از دانشجویان پاسخ داد :

 امام فرموده اند که رابطه ایران و آمریکا رابطة مظلوم با ظالم است، رابطة میش با گرگ است و گرگ همیشه گرگ است و هیچگاه بین این دو رابطة انسانی برقرار نخواهد شد و این مبارزه تا جایی که این گرگ از بین برود، ادامه دارد. امّا در حال حاضر شاه باید به ایران بازگردانده شود و اموال او مسترد گردد و تمام روابط ظالمانه با آمریکا قطع گردد و معلوم است که هیچگاه یک رابطة صمیمانه بین ما و آمریکا برقرار نخواهد شد و بنابرا ین بهتر است این رابطه قطع گردد.

حجّت الاسلام خوئینی­ها نیز در پاسخ به سؤالی در بارة عکس­العمل سایر کشورها نسبت به تصرّف سفارت آمریکا بیان داشت:

 درست است که این اقدام ابتدا به وسیلة گروهی از دانشجویان انجام گرفته است، ولی مورد تأیید امام و ملت قرار گرفته است و این نشان مي­دهد که اقدام دانشجویان اقدامی انقلابی بوده است. محکوم کردن این اقدام از سوی شورای امنیّت سازمان ملل متّحد نشان دهندة آن است که ابرقدرت­ها همه با هم این حرکت را محکوم می­کنند و این بیانگر آن است که انقلاب اسلامی علیه یک ابرقدرت و وابسته به یک ابرقدرت دیگر نیست و صد در صد یک حرکت مستقل اسلامی است و این انقلاب یک حرکت مكتبی است و بر اساس اصول مکتبی ادامه پیدا خواهد کرد و به عکس­العمل­های آمریکا ارتباطی ندارد و بر پایة اصول خود، جهت خود را ادامه خواهد داد.

دانشجویان خط امام امروز دو اطلاعیة افشاگری صادر نموده‌اند؛ در افشاگری اوّل ضمن بیان مطالبی، در مورد سلطة نظامی آمریکا در کشورهاي مستضعف جهت کنترل و جلوگیری از انقلاب‌های آزادی‌بخش در اين كشورها، بيان شده است: آمریکا در ایران ارتشي ساخته بود که به جای دفاع از منافع خلق مسلمان و دفاع از استقلال و اسلامیّت ایران، برای دفاع از منافع آمریکا در منطقه، در مقابل انقلاب بايستد. ارتش ایران در دوران شاه، که مجهز به آخرین جنگ‌افزارهای روز بود، خود را جزیی از ارتش آمریکا می‌دانست.

 سپس در اين افشاگري دو سند به دست آمده افشا مي‌گردد.

 در سند اوّل، موضوع تشکیل واحد مستشاری که هدف آن حفظ تسلط آمریکا بر ایران و مقاومت در مقابل تجاوزات احتمالی به آن است.

 در سند دوّم ، موضوع وابستة دريايي آمریکا در ايران و اقدامّات جاسوسی او و نظارت او بر تحوّلات نیروی دریایی ایران مطرح شده است.[9]

در اطلاعیة دوّم نیز سندی منتشر شده است که طی آن نشان داده می‌شود که پس از دستور حضرت امام، جهت برگزاری جشن­های آغاز پانزدهمین قرن هجرت پیامبر گرامي اسلام، چگونه جاسوسان آمریکايي می‌خواسته‌اند با همراهی با این جریان، احساسات پاک ملت مسلمان ایران را به سوی خود جلب نمایند.[10]

دوّمین روز روزه نیز با حضور انبوه جمعیت روزه‌دار، در حالی که برنامة ویژه افطار از رادیو پخش می‌شود، با برپایی نماز جماعت به پایان می‌رسد. بسیاری از مردم برای روزه‌داران خرما و شیرینی و انواع غذاها را آورده‌اند.

امشب پاس من در کنار دیوار شرقی سفارت و نزدیکی ساختمان سفیر است. در لا به لای درخت­ها که چون باغی زیباست، به نگهبانی مشغول می‌شوم. در فاصله‌های دورتر که با نورافکن­ها روشن شده است، برخی برادران را مشاهده می‌کنم که به نگهبانی ایستاده‌اند.

محل نگهبانی من محوطه بسیار خلوتی است و در کنار جوی آب که از نزدیک خانه سفیر سرچشمه می‌گیرد و انتهای آن یک حوض است که فواره زیبایی در وسط آن قرار دارد، قدم می‌زنم. صدای ریزش آب فواره و همهمه و گاهی شعار جمعیّت به گوش می‌رسد. زیبایی گل­ها و چمن­های محوطه در زیر نور سفیدرنگ نورافکن­های ساختمان سفیر بسیار زیبا جلوه می‌کند.

 [1]. او پس از انقلاب، رهبری این حزب را بر عهده گرفت. او پس از کودتای 28 مرداد از ایران گریخت و به مدّت بیست و پنج سال در کشورهای اروپای شرقی زندگی و حدود یک ماه بعد از پیروزی انقلاب برای غنیمت خواهی وارد ایران شد. او نوة مرحوم شیخ فضل‌الله نوری است. پدرش جزء مشروطه‌طلبان بود و با مرحوم پدرش یعنی شهید شیخ فضل الله نوری به سختی مخالفت می­نمود. او در زیر دار آن شهید مشغول کف زدن بود. نورالدین کیانوری نهایتا در جریان یک کودتا علیه نظام جمهوری اسلامی همراه با سایر رهبران حزب دستگیر و پس از چند سال در زندان در گذشت. او مانند پدر مشروطه طلبش عاش شقیّا و مات خسیرا!

[2]. اطّلاعات 21/8/58 ص 12

[3]. اطّلاعات 23/8/58 ص 12

[4]. جمهوری اسلامی 22/8/58 ص 12

[5]. فضل‌اللّه میرعابديني، دانشجوی دامپزشکی دانشگاه تهران، اولين شهيد دانشجويان خط امام بود و در حماسة تاريخي پايداري و مقاومت رزمندگان اسلام در جریان محاصرة سوسنگرد، توسط نیروهای متجاوز بعثی به شهادت رسيد.

[6]. همين آشنايي موجب شد كه اين نيروها آموزش نظامي دانشجويان پيرو خط امام را به عهده بگيرند و در اين رابطه مرحوم شهيد سرهنگ شهرام‌فر با چند تن از پرسنل كلاه سبز مأمور اين آموزش شدند. مرحوم سرهنگ شهرام‌فر در عمليات آزادسازي ارتفاعات بازي‌دراز در غرب كشور كه به فرماندهي يكي از دانشجويان خط امام كه مدّتي پيش از آن آموزش نظامي خود را نزد ايشان گذرانده بود و با سرعت مراتب آگاهي نظامي را طي كرده بود، يعني شهيد محسن وزوائي شركت نمود و طي اين عمليات به شهادت رسيد. شهيد محسن وزوائي بعداً از فرماندهان تيپ حضرت رسول اكرم(ص) شد و در عمليات بيت‌المقدّس به شهادت رسيد.

[7]. اطلاعیة شمارة 31 دانشجویان خط امام

[8]. کيهان 58/8/23 ص 9

[9]. اطلاعیة افشاگری شمارة 8

[10]. اطلاعیة افشاگری شمارة 9

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

خاطرات سید محمد هاشم پوریزدانپرست از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام از عملیات پیروزمند و حماسه بزرگ شکست حصر آبادان ( عملیات ثامن الائمه ) – قسمت دوازدهم

عذاب وجدان!     فرماندهي در كار نبود. سازمان رزم تقريباً به هم خورده بود. بچّه­هاي …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *