تیتر خبرها
خانه / بخش 1) مطالب از مسئول سایت تسخیر / 1)3) کتاب های تألیفی مسئول سایت تسخیر / خاطرات نخستین روزهای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام – سید محمد هاشم پوریزدانپرست قسمت سیزدهم

خاطرات نخستین روزهای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام – سید محمد هاشم پوریزدانپرست قسمت سیزدهم

 

 

ششمين روز

18 آبان 1358

18 ذی‌الحجة‌الحرام 1399

9 نوامبر 1979

عید غدیر

 

مجسمه آزادی نماد جهانخواری و در بند کشیدن منافقانه و فریبکارانه مردم جهان
مجسمه آزادی نماد جهانخواری و در بند کشیدن منافقانه و فریبکارانه مردم جهان

امروز به دو دليل تعطيل است؛ جمعه و عيد­غدير. اما در لانه تعطيلي وجود ندارد. بايد گروگان­ها را نگه داشت و اين يعني دقّت و هوشياري و نگهباني دائمي. راهي است كه دانشجويان وارد آن شده‌اند و بايد تا آخر آن را ادامه دهند.

يكي از خواهران دانشجو ضمن تبريك عيد غدير مقداري شيريني را كه خانواده‌اش آورده‌اند، بين دانشجويان توزيع مي‌كند. قيافة خانواده‌اش ديدني است. از شادي حضور فرزندشان در جريان تسخير لانة جاسوسی آمریکا، در پوست خود نمي‌گنجند. برادران و خواهر كوچك‌ترش با كنجكاوي و حالتي خاص به قيافة تك تك دانشجويان نگاه مي‌كنند و نگاه پدرش كه با نگاه من تلاقي مي‌كند، حالت خجالت به من دست مي‌دهد و سرم را پایين مي‌اندازم.

 پدر و مادر يكي از دانشجويان نيز که در حجّ حضور داشته‌اند و دو روز قبل به شهرستان خود بازگشته‌اند، با شنيدن حضور فرزندشان در ماجراي تسخير لانة جاسوسی با خوشحالي زايدالوصفي خود را به لانه رسانده و با در آغوش گرفتن فرزندشان از او تشکّر و قدرداني نموده‌اند.

دوستان، اين موضوع و مطالبي را كه اين پدر و مادر از عكس‌العمل حجّاج در رابطه با تسخير لانة جاسوسی در حجّ بيان كرده بودند، براي يكديگر تعريف مي‌كردند.

 سيل نامه‌ها و پيام­ها هنوز هم به سمت لانه سرازير است. حتی بعضي افراد اشعار سروده شدة خود را به اتاق نگهباني تحويل مي‌دهند تا قرائت شود.

امروز را‌هپيمايان زيادي از مقابل لانة جاسوسی جهت شركت در نماز جمعه مي‌گذرند و در حال عبور شعارهايي در حمايت از دانشجويان خط امام مي‌دهند و خواستار تداوم تلاش و كوشش دانشجويان جهت بازگرداندن شاه هستند.

 جالب است كه همانند دوران انقلاب در مورد هر حادثه‌اي مردم موضع‌گيري نموده و در شعارهاي ساخته شده، موضع خود را بيان مي‌دارند. البته در كنار شعارهاي كلّي كه معمولاً در هر برنامه‌اي و تظاهراتي وجود دارد، شعارهاي جديد نيز ساخته مي‌شود.

با آن‌كه هنوز چند ماه از اقامه نماز جمعه نگذشته، نماز جمعه نقش عظيمي در تداوم انقلاب اسلامی و رسوائی توطئه­های دشمنان پيدا کرده است. هر جمعه ميليون­ها نفر در سراسر كشور در اين مراسم حضور مي‌يابند و بافته‌ها و شايعات گستردة دشمن كه از طرق مختلف جهت تضعيف روحیة مردم انقلابي و ايجاد شك و شبهه و سستي و عدم حضور در صحنه‌هاي انقلاب پخش مي‌شود را نقش برآب مي‌سازد. بطور وضوح آشكار است كه در هفته­هايي كه حادثة مهمّي براي انقلاب اتّفاق افتاده است، حضور مردم در نمازهاي جمعه گسترده­تر بوده است.

 به همين دليل، مشخّص بود كه نماز جمعة ‌اين هفته با جمعيّت بسيار زيادي برگزار خواهد شد و مردم در آن حضور گسترده‌اي خواهند داشت، و لذا تصميم داشتم كه پس از نوبت نگهباني در نماز جمعه شركت نمايم.

در موقع نگهباني از طريق راديوی يكي از دوستان، به مراسم نماز جمعه و سخنرانی­های قبل از خطبه كه مستقيماً پخش مي‌شد، گوش مي‌دادم.

امروز اولین جمعة پس از فتح لانة جاسوسی است. مي‌توان گفت هيجاني كه در جمعیّت نمازگزار بود، پس از انقلاب نظير نداشت و اين از شعارهاي «مرگ بر آمریکا» و ساير شعارهاي آنان به خصوص شعار مرگ بر كارتر و مهمان او، مشخّص بود.

پس از پايان نوبت نگهباني و تحويل پاس، سريعاً با چند تن از دوستان دانشجو عازم نماز جمعه مي‌شويم. پس از پيمودن فاصله‌اي بسيار كم در ميدان قدس به جمعیّت نمازگزار که تا این میدان در صفوف نماز جمعه نشسته­اند، مي‌رسيم. كنجكاوي بيشتر موجب شد از كنار جمعیّت نمازگزار به سمت دانشگاه تهران حركت كنيم و در حالي كه به خطبه‌هاي نماز جمعه كه توسط آيت‌الله منتظري بيان مي‌شد، با هر مكافاتي بود وارد محوطه دانشگاه که جمعیّت بسيار انبوه نمازگزار سراسر محوطة آن را پر نموده بود، شدیم.

خطيب پيرامون تفسير آية «هو الذي بَعَثَ فِي الاُميّينَ رَسولاً مِنهُم يَتلوا عَلَيهِم آياتِه و يُزَكّيهِم و يُعَلِّمُهُمُ الكِتابَ وَ الحِكمه» سورة جمعه صحبت مي‌نمود و بيان مي‌داشت:

 دليل اينكه تزكيّه قبل از تعليم آمده، اين است كه اگر علم را به افراد فاسد و تزكيّه نشده بياموزند، وسيلة فساد و تجاوز مي‌شود. همان‌گونه كه در آمریکا كه آثاري از اخلاقیّات و صفات عالية انساني ديده نمي‌شود و روح انساني از ميان رفته است، علوم و صنايع و پيشرفت­هاي مهم، در راه تعدّي و ظلم و فساد مصرف مي‌شود و لذا بايد صفات رذيلة خودپرستي و خودپسندي و رياست­طلبي از اجتماع ريشه كن شود و سپس علم و آگاهي به مردم داده شود.

 ايشان تعجّب خود را از اينكه يك ميليارد مسلمان با منابع عظيم اقتصادي خود در برابر اسرائيل و آمریکا به ذلت و خواري كشانده شده‌اند، ابراز نمود و از ملت آمریکا خواستند كه به دولت خود كه به شاه، كه هزاران جوان ايراني را به شهادت رسانده، پناه داده است، اعتراض نمايند.

پس از پايان نماز، جمعیّت عظيمي از مردم نمازگزار از طريق خيابان طالقاني و با دادن شعار به سمت لانة جاسوسی به راه افتادند:

– اي آمریکاي جاني، ستمگر جهاني، جز تحويل شاه خائن، راه دگر نداري (2)

– قلم به دست وابسته، دلار چشاشو بسته

– خواست ملت با ايمان، استرداد شاه به ايران

– تا خون در رگ ماست، خميني رهبر ماست

– رهبري خميني، اساس وحدت ماست

– تا شاه كفن نشود، اين وطن وطن نشود

– ايران براي هميشه، تسليم آمريكا نميشه

– شاه بايد برگردد به وطن، محاكمه گردد و اعدام و كفن

– اي آمريكاي جاني، ستمگر جهاني، جز تحويل شاه خائن، راه دگر نداري (2)

– قلم به دست مزدور، وابستة زر و زور، همراه شاه خائن، آخر ميري توي گور

– اي كارتر بيچارة مستبد،‌ ملت ما بُوَند همه متحّد، راه دگر نيست برايت كنون، جز كه شود شاه به ما مسترد

– ايران سرزمين ايمانه،كارتر و كرده ديوانه

– كارتر شده انسان دوست، از مردم جهان كنده پوست

– اين قاتل فراري، اين شاه آمريكائي، به دادگاه اسلامي، تحويل بايد گردد

وقتي ما همراه جمعیّت به لانة جاسوسی رسيديم، جمعیّت آن‌چنان فشرده بود كه حتی نتوانستيم به نزديكي در برسيم و به ناچار از خيابان­هاي فرعي و از طريق در پشت، وارد لانة جاسوسی شديم و از درون محوطه، خود را به در اصلي كه محل فشرده‌ترين تجمع از اولین روز تسخير تا حال بود، رسانديم. از بلندگوي سفارت اخبار در حال پخش شدن بود و آهسته آهسته شعارهاي جمعیّت اوج می‌گرفت.

حدود ساعت دو و نيم يكي از دانشجويان پشت ميكروفون پشت‌بام اتاق نگهباني قرار گرفته و شروع به دادن شعار مي‌نمايد و جمعیّت نيز با تكرار شعارها با او همراهي مي‌كند:

– خميني بت‌شكن، رهبر ماست امروز، نبرد با آمریکا، شعار ماست امروز

– اين خواست ماست امروز، اين حرف ماست امروز، نبرد با آمریکا، حكم خداست امروز

– اين دولت آمریکا، دشمن ماست امروز، نبرد تا رهايي، خواستة ماست امروز

تسخیر لانه جاسوسی  بر پایی نماز جماعت توسط دانشجویان پیرو خط امام
تسخیر لانه جاسوسی بر پایی نماز جماعت توسط دانشجویان پیرو خط امام

سپس اطّلاعية افشاگري صادر شده در آن روز خوانده می‌شود. موضوع آن افشاگري اسنادي در رابطه با طرح­هاي آمریکا، پيرامون اقتصاد ايران است که نشان مي‌دهد آمریکا به دنبال متلاشي كردن اقتصاد بومي ايران و وابسته كردن واحدهاي اقتصادي به كشورهاي غربي و به خصوص آمریکا و پياده نمودن و اجراي برنامه‌هاي اقتصادي غرب، در كشور ما بوده است.

به دنبال قرائت بیانیه، فرياد مرگ بر آمریکا از ميان جمعیّت بلند می­شود، سپس يكي از دانشجويان خط امام از دخالت­هاي آمریکا در امور مختلف ايران علي‌الخصوص كردستان، ايجاد غائله و نفوذ در ارگان­هاي اجرايي كشور به منظور انحراف انقلاب از مسير اصلي خود مطالبي را ارائه می­کند و همچنین چگونگي تسخير لانة جاسوسی و نيز امكانات موجود برای جمعیّت را تشريح می­کند.

با پايان سخنان اين برادر، اعلام شد كه حجّت‌الاسلام خوئيني­ها سخنراني مي‌نمايند، و ابتدا اطلاعیه دانشجويان در مورد توطئه كارتر براي فرستادن شاه مخلوع به كشور ديگري قرائت شد كه توسط جمعیّت با شعار:

 «كارتر! كارتر! ننگت باد، شاه! شاه! مرگت باد»

پاسخ داده شد.

حجّت‌الاسلام موسوي خوئيني­ها نيز در ميان شعار:

 «فيضيه، دانشگاه، ضد كارتر، ضد شاه»

به ايراد بيانات خود پرداخت و خط امام را خط سازش‌ ناپذيري با ستمگران و سلطه‌گران جهاني معرفی و اعلام نمود اين خط همان خطي است كه ما را در انقلاب پيروز نمود و شاه را كه همة مستكبران از او حمايت مي‌كردند به خاك مذلّت نشاند.

ایشان افزود:

خطّ امام يعني خطّ تكيه بر انسان­هاي انقلابي و با ايمان. خطّ تكيه بر خدا و بر معنويّات و خطّ مبارزه و مقاومت در برابر شياطين.

 ايشان با اشاره به عدم پذيرش نمايندگان كارتر توسّط امام و اصرار بر تسليم شاه، اعلام نمود:

در صورتي كه آنان در تحويل شاه تعلّل كنند، دانشجويان مقدّمات محاكمة گروگان­هاي آمريكايي به عنوان جاسوسي و دخالت در امور داخلي كشور انقلابي ايران را فراهم خواهند نمود.

جمعیّت آنچنان فشرده بود كه بارها از راهپيمايان خواسته شد به سمت لانة جاسوسی حركت ننمايند و از خيابان­هاي اطراف كه سيستم صوتي آن جهت اين تجمع عظيم توسط دانشجويان در روز قبل آماده شده بود، به مراسم گوش دهند.

شكلك پارچه‌اي بزرگي از كارتر به مقابل در لانه آورده مي‌شود و در ميان فرياد «مرگ بر كارتر» به آتش کشیده می­شود. اين تجمع بزرگ كه با شعارهاي هيجان‌انگيز راهپيمايان همراه بود تا حدود ساعت چهار ادامه داشت.

 آن روزها تنها چيزي كه در بسياري از مواقع به ذهن خيلي­ها نمي‌رسيد، گرسنگي بود. جمعیّت پس از حضور در نماز جمعه و راهپيمايي و حضور حدود يك و نيم ساعت در مقابل لانةجاسوسی، هنوز در انتظار ادامة برنامه بود.

 پس از پايان برنامه‌ها، جمعیّت عظيمي در مقابل لانه باقي ماند و تا ساعاتي از شب، حضور آن­ها ادامه داشت.

 تجمع خبرنگاران شبكه‌هاي مختلف خبري نيز بي‌نظير بود. با عدم پذيرش نمايندگان كارتر توسط امام، شامة تيز خبري خبرنگاران، حوادث هيجان‌انگيزي را پيش‌بيني مي‌كرد و در نتيجه خبرنگاران جهان به سمت تهران سرازير شده بودند.

بسياري از دانشجويان خط امام كه در آن لحظات مسئولیتي بر عهده نداشتند، در محوطة مقابل در، در مقابل جمعیّت تجمع كرده بودند و گاهي با دادن شعار، بر اطاعت خود از امام، تداوم راه ايشان، مقاومت تا پايان كار و تحويل شاه به ايران، تأكيد مي‌كردند. سپس به راهپيمايي در محوطة لانة جاسوسی پرداختند. شعارهاي دانشجويان معمولاً توسط مهدي رجب بيگي[1] ساخته مي‌شد كه در سرودن شعر نيز دستي داشت و در قسمت اتاق نگهباني و فعّاليت­هاي آن نيز فعّال بود:

– اين گفتة امام است، تا شاه برنگردد، محاكمه و اعدام نگردد، گفتگو با آمریکا محال است، محال است.

– تا شاه برنگردد، محاكمه و اعدام نگردد، جاسوس آمریکايي، هرگز رها نگردد.

– تا خون در رگ ماست، اسلام مكتب ماست، خميني رهبر ماست، آمریکا دشمن ماست.

– ما با تمام قدرت، ما با سلاح وحدت، از بهر حفظ مكتب، تجديد پيمان مي‌كنيم با رهبري امت.

– مي‌جنگيم، مي‌جنگيم تا خون در رگ ماست، امپرياليسم خونخوار، هميشه دشمن ماست.

 نهار امروز را با تعدادي از دانشجويان در ساعت چهار و نيم صرف كرديم. برادران سپاه، علي‌الظاهر به خاطر روز جمعه و روز عيد غدير به ما بيشتر از روزهاي قبل رسيده بودند و غذاي بهتري نسبت به روزهاي قبل فرستاده بودند.

امروز هم دانشجويان ايراني در بعضي كشورهاي جهان دست به راهپيمائي و اعتراض زده‌اند. در سانفرانسيسكو دانشجويان پلِ «گُلدن گِيت» را اشغال نموده‌اند و بر عليه ابرقدرت­هاي غرب و شرق شعار ‌داده‌اند و بدين وسيله به آوردن شاه به آمريكا اعتراض نموده‌اند. پليس آمريكا به آنان حمله نموده و تعدادي از آنان را دستگير نموده است.

در پاريس دانشجويان در مقابل سفارت آمريكا و مركز فرهنگي آمريكا در پاريس دست به تظاهرات زده­اند.

 در كانادا تعدادي از دانشجويان ايراني و كانادائي مشتركاً دست به تظاهرات زده و خواستار استرداد شاه به ايران گرديده­اند.

در استراسبورگ فرانسه دانشجويان ايراني كه در ميان آنان تعدادي از خواهران چادر به سر داشته­اند، دست به تظاهرات مشابهي زده­اند.

در مكّه معظمه، زائران ايراني به حمايت از دانشجويان خط امام دست به تظاهرات زده­اند و همراه حجّاج غيرايراني مراتب انزجار خود از عوامل آمريكا را اعلام داشته‌اند.

در داخل ايران نيز در اكثر شهرها در آئين­هاي نماز جمعه، موضوع تسخير لانة جاسوسي مطرح گرديده است و مردم از اين اقدام دانشجويان حمايت نموده‌اند.

 در شيراز آيت‌الله سيّد عبدالحسين دستغيب در نماز جمعه بيان داشته‌اند:

 ما با دولت آمريكا و سران آن جنگ داريم، اين­ها با قرآن مخالفند و مخالفت با آنان واجب است و اين دانشجوياني كه افرادي را به گروگان گرفته‌اند، ديگر تاب تحمّل توطئه­هاي اين آمريكاي جنايت­كار را نداشته‌اند و امام فرستادة كارتر را قبول نكرد، آمريكا و كارتر فكر كرده‌اند كه امام يك رهبر سياسي دنيوي است و مي‌توانند با مذاكره ايشان را از راهشان بازدارند.

در افشاگري دوّمي كه امروز منتشر مي‌شود[2] دانشجويان خط امام نامة وزير امور خارجة آمريكا كه در آن مدّت­ها قبل، از سفارت آمريكا در تهران به طور بسيار محرّمانه از نتايج احتمالي بردن شاه به آمريكا و اثر آن بر ايمني آمريكائيان ساكن تهران و رابطة بين دو كشور سؤال نموده است را به اطّلاع مردم مي‌رسانند.

انورسادات رئيس جمهور مادام‌العمر مصر اعلام مي‌دارد حاضر است شاه را به عنوان ميهمان بپذيرد و بيان مي‌دارد به خاطر رضايت كارتر همة سعي خود را در اين رابطه به كار خواهد بود. بعد از صحبت­هاي او، سفير مصر در آمريكا از شاه در بيمارستان ديدن كرده است.

 وزير خارجة مكزيك هم بيان داشته است كه شاه با ويزاي قبلي نمي‌تواند به مكزيك باز گردد و بايد مجدّداً تقاضاي ويزا نمايد.

 يكي از مستخدمين شاه در مكزيك نيز گفته است كه به ما گفته‌اند شاه بر‌مي‌گردد اما زمان آن معلوم نيست.

 با توجه به اخباري كه به دانشجويان مي‌رسد كه جوّ تبليغاتي مسمومي را خبرگزاري­ها و دستگاه­هاي تبليغاتي وابسته به آمريكا براي تحريك افكار عمومي مردم اين كشور به راه انداخته‌اند و نسبت به سلامتي گروگان­ها ابراز ترديد نموده‌اند، دانشجويان طيّ اطّلاعیّه‌اي[3] از سفراي سه كشور الجزاير، سوريه و سوئد دعوت مي‌نمايند كه براي رساندن رفتار اسلامي دانشجويان با گروگان­ها، از لانة جاسوسي آمريكا ديدن به عمل آورند.

پاپ، نماينده‌اي جهت ملاقات با امام به تهران اعزام نموده است و امام نيز اين ملاقات را پذيرفته‌اند. او حامل نامه‌اي است كه در آن سلامت و آزادي گروگان­ها را خواستار شده است.

سازمان منافقين كه امام آنان را وابسته به آمريكا اعلام نموده است و با تسخير لانة جاسوسي شديداً دچار سر در گمي شده‌اند و پاسخي براي طرفداران خود در مورد اظهار نظرهاي گذشتة خود كه در آن امام و مسئولان را به كوتاهي در مبارزه با امپرياليسم متّهم مي‌نمودند، ندارند، با صدور اعلاميّه‌اي ضمن بزرگداشت ارادة ضدّ امپرياليستي دانشجويان خطّ امام، منافقانه در اطّلاعية خود پيشنهاد نموده‌اند كه چنانچه خواهران و برادران دانشجو موافقت داشته باشند متّفقاً از محضر امام استدعا نمائيم پس از قطع رابطه با آمريكا، لانة جاسوسي مزبور به موزة جنايات آمريكا و شهداي انقلاب تبديل گردد.

از امروز پروازهاي هواپيمائي ايران به آمريكا به دليل عدم دادن سرويس به پروازهاي قبلي در فرودگاه­هاي آمريكا به آنجا قطع شده است.

جمعيّت بيرون نيز امشب به نماز جماعت ايستاده است و جالب توجه صداي مكبّر است كه با يك بلندگوي دستي نماز را اداره مي‌كند.

حجم عظيم نامه‌هاي اعلام حمايت نيز امروز به سوي اتاق نگهباني سرازير است و روز بسيار پركاري را برادران اتاق نگهباني داشته‌اند و در طي كلّ روز و تا پاسي از شب جمعيّت عظيمي را با برنامه­هاي خود اداره نموده و پاسخگوي مراجعات مختلف بوده‌اند.

نماز مغرب و عشاء امشب نيز به امامت آقاي خوئيني­ها برگزار شد. ايشان به اهمیّت خودسازي دانشجويان كه مورد توجه و علاقه مردم انقلابي ايران قرار گرفته‌اند، تأكيد و از آنان خواستند به قرآن و تلاوت آن توجه بيشتري بنمايند.

خبرنگاران كشورهاي مختلف ، امروز فعّاليّت بسيار شديدي داشتند خبرنگاران فراوانی. از انواع نژادها! در مقابل سفارت مشاهده مي‌شوند و مشغول شكار لحظه‌ها و هیجانات و شورها هستند حتی در موقع نماز هم ول كن معامله نیستند.

اواخر شب شايعاتي مبني بر كنار گذاشته شدن دكتر ابراهيم يزدي از وزارت خارجه و سرپرستي ابوالحسن بني‌صدر بر وزارت خارجه پخش مي‌شود.

امشب موقع پاس بين ساعت ده تا دوازده آنقدر خسته بودم كه ما بين در ورودي عقب سفارت و ديوار ساختماني كه به فاصله بيست و پنج متر است بالاجبار قدم مي‌زدم تا بي‌خوابي دست از سرم بردارد و چند بار به خاطر برخورد نوك اسلحه ژ- سه كه بر دوش انداخته‌ام با در و ديوار، چرتم پاره مي‌شود. شديداً با بي­خوابي خود و چرت­زدن­ها مبارزه مي‌كنم و چشمان خسته‌ام را باز نگه مي‌دارم. از چند چرتي هم كه زده‌ام، شديداً معذّب هستم. همه‌اش در فكر اين هستم كه الان كسي از در و ديوار عبور مي‌كند و وارد محوطه مي‌شود و همين موجب مي‌شود تا پايان پاس به راه رفتن خود ادامه بدهم و با بي‌خوابي مبارزه کنم.

 

 

 

 

هفتمین روز

19 آبان 1358

19 ذی‌الحجة‌الحرام 1399

10 نوامبر 1979

 جناب آقای پاپ!

به اين ملت ضعيف كمك كنيد و به همة ابرقدرت­ها، نصيحت پدرانه كنيد

 

با توجه به اينكه امام نماينده پاپ را پذيرفته‌اند، نمايندة پاپ قرار است امروز عصر با امام ملاقات نمايد، خبرنگاران جدیدی وارد تهران شده‌اند و تعداد زيادي از آنان در مقابل لانة جاسوسی تجمع نموده­اند تا اخبار مرتبط با لانة جاسوسی و با این ملاقات را به سراسر جهان مخابره ‌نمايند.

يك هفته است كه سر كلاس­هاي درس حاضر نشده‌ايم و پيش‌بيني مي‌کنیم در كل ترم سرگرم حل و فصل موضوع گروگان‌گيري خواهيم بود، بالاجبار بايد اين ترم را حذف كنيم.

 از يكي از دوستان كه به دانشکده می‌رود، مي‌خواهم كه براي من هم كارت حذف ترم دريافت كند، تا در این رابطه اقدام نمايم.

امروز بين جمعي از دانشجويان دانشگاه ملّي، كه در اتاق بالاي عملّیات سكونت دارند، موضوعي مطرح مي‌شود؛ يكي از دانشجويان دانشگاه خودمان عضو گروهك جنبش مسلمانان مبارز است كه اعتقاد چنداني به انقلاب و رهبري آن ندارند، و عضویّت او در این گروهک توسط تمام دوستان تأیيد می‌شود. قرار گذاشته می­شود که چند نفر از دوستان به شوراي مركزي لانه در اين رابطه تذکّر بدهند.

دانشجويان متأهل اجازه دارند از لانه به دفعات بيرون بروند و نسبت به ما مجردها آزادي بیشتری دارند. البته ما هم آن را پذيرفته‌ايم و اعتراضي به تصميم شوراي مركزي نداريم. در هر صورت بايد يك نظم و نظام دقيق بر حفاظت از لانه حاكم باشد و اين موضوع را كاملاً در نظر داشته باشيم كه هر لحظه احتمال اقدام پیش‌بینی نشده‌ای از جانب آمریکا و وابستگان داخلي او كه كم هم نيستند، مي‌رود. لذا بايد وقت كافي جهت حفاظت از لانه و گروگان­ها مي‌گذاشتيم و حضور كم­تر متأهل­ها را هم جبران مي‌نموديم.

براي ديدن يكي از دوستان به ساختمان انبار و به اصطلاح آمریکایي­ها هتل قارچ، مي‌روم و از ديدن وسایل مختلفي كه آن‌جاست تعجّب مي‌كنم. بسته‌بندي­هاي دقيق و وسایلي که نشانگر تكنولوژي و جهان صنعتي غرب است. در هر صورت ما يك كشور جهان سوّمي و از جهت صنعتي و تكنولوژي و علمي نسبت به آن­ها بسيار عقب هستيم. آنجا احساس می‌کنم كه با چه قدرت بزرگي در افتاده‌ايم.

 به خاطرم آمد قبل از پيروزي انقلاب، زماني كه تازه براي ادامة تحصيل به تهران آمده بودم، در خيابان انقلاب از يك آمریکايي چهل پنجاه ساله كه كنار خيابان ايستاده بود، با همان سادگي دانشجويي در رابطه با جنايات آمریکا در ويتنام سؤال کردم. اما او كه احتمالاً از مسئولان آمریکايي در تهران بود، به جاي پاسخ اهانت نمود. اين عكس‌العمل براي من غيرمنتظره بود و نمي‌دانستم در آن شرايط خفقان چه عكس‌العملي بايد نشان بدهم. يعني در پايتخت يك كشور، يك خارجي به خود اجازه دهد كه به مردم آن كشور بدترين اهانت­ها را بنماید. آتش كينه نسبت به آمريكائي­ها از همان زمان در دلم شعله‌ور شد. تا چند روز حال طبيعي نداشتم، از ذلّت ملت ايران و پستي و خيانت رهبران و مسئولان كشور كه موجب چنين چيزي شده بود، به خود مي‌پيچيدم و از اينكه پاسخ مناسبي به او نداده يا نتوانسته بودم بدهم دچار عذاب وجدان بودم و خود را سرزنش مي‌كردم.

حال چند سال بعد از آن اهانت، جاسوسان مغرور اين ابرقدرت را در دست­هاي خود به اسارت گرفته بوديم. دلم مي‌خواست آن آمریکایي را مي‌ديدم و اثر آن اهانت را نشانش مي‌دادم و به او بگويم كه من هم در ميان دانشجويان خطّ امام حضور دارم، و در حالی كه حتّي كاربرد يك سلاح ژ- سه را به خوبي وارد نيستم تو را و دولت مغرور و مستكبر و جنايت­كار و سرتا مسلّح تو را به گروگان گرفته‌ام و ذلّت و خواري همگي شما را با ذرّه ذرّة وجودم حس مي‌كنم.

از بوي باروتي كه در زيرزمين پيچيده است تعجّب مي‌كنم وقتي داشتم از پله‌هاي زيرزمين پایين مي‌آمدم، در دست يكي از اعضای شوراي مركزي لانه يك قبضه كلت دیدم. از موضوع كه سؤال مي‌كنم متوجّه مي‌شوم در قسمتي از زيرزمين كه مساحت بسيار زيادي نيز داشت و تا ارتفاع بلندي كيسه‌هاي شن بر روي هم چيده شده بود، آن­ها مشغول تمرين تيراندازي بوده‌اند.

بسياري از وسایل موجود در اين انبار بزرگ اصولاً ربطي به وظايف يك سفارتخانه نداشت، براي من وجود آن­ها در آنجا تعجّب‌انگيز بود. زيرزمين، طبقة دوّمي نيز دارد كه تقريباً كف آن يك متر از سطح محوطه سفارت بلندتر است و حجم عظيمي از امكانات در آنجا وجود دارد.

 يكي از دانشجويان دانشگاه پلی تکنیک به نام اكبر رفان مسئول انبار است و از امكانات موجود در آنجا حفاظت مي‌كند و امكانات و ملزومات مورد نياز دانشجويان را در اختيار آنان مي‌گذارد و به اصطلاح انباردار شده است. ماشين تايپ، دستگاه زيراكس، دستگاه برق اضطراري، حجم انبوهي كاغذ و انواع و اقسام لوازم‌التحرير و… تشك،‌ حجم عظيمي كتاب و قفسه و وسايل روشنایي، چرخ خياطي و… در انبار وجود دارد.

تعدادي از هنرمندان، طرح­هايي را در رابطه با ماهيّت جهان‌خوارگي و جنايت‌گري آمریکا طراحي كرده و به دانشجويان ارائه و پيشنهاد چاپ آن­ها را داده‌اند. با توجه به پذيرش اين طرح­ها توسط شوراي لانه‌، واحد تبليغات كه من هم در آنجا فعّاليت مي‌كنم، جهت چاپ آن­ها اقدام مي‌كند.

مسئول واحد تبليغات، حسين کمالی، از دانشجويان پلي‌تکنيك است. يكي از برادران انقلابي به نام مجيد شفایی كه در زمينة امور چاپ تجربه دارد، با دعوت دانشجويان با اين واحد همكاري می­نمايد. مجيد فردي خوش‌برخورد و فعّال است خيلي زود با او دوست مي‌شويم. با تجربة خوبي كه دارد موجب شده كه در زمينة چاپ، مشكلي براي دانشجويان وجود نداشته باشد. به همين دليل طرح­ها سریع چاپ و در اختيار مردم قرار مي‌گيرد. حضور او موجب مي‌شود ما هم به امور چاپ و نیز با چاپخانه‌هاي تهران آشنا شويم.

در واحد ما در زمينة تبليغات و امور تبليغي، هر كاري پيش بيايد انجام مي‌دهم. تايپ، زيراكس، طراحی و ساخت تراكت و چاپ پوستر و نوشتن پارچه نوشته‌ها. با چند بار خراب شدن دستگاه زيراكس و تعمير آن در مقابل چشم ما، ما هم به تعمير آن آشنا مي‌شويم و بسياري از مشكلات دستگاه را به راحتي مي‌توانيم حل كنيم.

پوسترهاي رنگي چاپ شده طرفداران زيادي پيدا کرده و با تيراژ بسيار بالا به دانشگاه­ها و ادارات و کارخانجات و مراکز مختلف فرستاده مي‌شود، مراجعين بسيار زيادي نيز براي دريافت آن مراجعه مي‌نمايند.

تراكت­هايي كه درست مي‌شود، معمولاً ده سانتي‌متر در بيست سانتي‌متر است كه در گوشه‌اي از آن عكس حضرت امام و در مقابلش جمله‌اي كوتاه از ايشان، در زير آن عبارت «دانشجويان مسلمان پيرو خط امام» نوشته شده است.

 در تبليغات ديني و اسلامي چنين شكل تبليغ تا آن زمان وجود نداشت. اگر چه در دوران انقلاب پوسترسازي رواج يافت و آثار جاوداني به وجود آمد، اما اين شكل از تبليغ هنوز زمينة ايجادش مهيا نشده بود و به دلیل اینکه لازم بود جملات امام در مورد آمریکا به اطّلاع مردم برسد، ما این شیوه را به کار گرفتیم. امام با ديدن اين تراكت­ها و این شیوه جدید اطّلاع رسانی فرموده بودند:

دانشجويان چه كارها كه نكرده‌اند!

 و اين خبر موجب خوشحالي فراوان دوستان واحد ما شده بود.

در اين روز هم با توجه به توطئه تبليغاتي كه در آمريكا جريان دارد و دستگاه­هاي تبليغاتي آن­ها مزوّرانه موضوع «عدم سلامتي گروگان­ها» و نيز «بدرفتاري دانشجويان خطّ امام با آنان» را مطرح نموده­اند. لذا توسط دانشجويان اطّلاعیّه‌اي[4] صادر و در آن بيان مي‌گردد :

با توجه به اينكه دانشجويان بر اساس خطّ مشي انساني و اسلامي عملي نموده و از آن خارج نشده‌اند و با گروگان­ها به بهترين وجه رفتار نموده‌اند، از سفراي سه كشور الجزاير، فرانسه و سوئد دعوت مي‌شود جهت رساندن پيام شرف و انسانيّت كه بر رفتار با گروگان­ها حاكم است از آن­ها ديدن و اين پيام را به همة ملّت­ها و بخصوص ملت آمريكا برسانند.

در ضمن در اين اطلاعیه به دولت­هاي جهان در مورد پذيرش شاه در كشور خودشان هشدار داده شده است و از آنان خواسته شده كه كشور خود را پناهگاه اين جاني قرار ندهند.

انجمن ملّي و فرهنگي ارامنه نيز با ارسال تلگرافي حمايت اعضاي انجمن از اقدام انقلابي دانشجويان خط امام و همگامي خود را با مبارزات مردم ايران عليه امپرياليسم جهان‌خوار و در رأس آن آمریکا به رهبري امام خميني را اعلام نموده است.

پديدة جالبي كه اين روزها در روزنامه‌ها مشاهده مي‌شود، اعلام حمايت­هاي روزنامه‌اي بسياري از شركت­ها، انجمن­ها و سازمان­هاست كه نشان از عمق تنفّر مردم از آمریکا و عمق علاقه‌مندي آنان به اقدام دانشجويان خط امام است. به طور مثال دو نمونه از اين اطّلاعیّه‌ها آورده مي‌شود.

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحيم

ما پرسنل پايگاه دوّم جمهوري اسلامي ايران تبريز، پشتيباني خود را از دانشجويان پيرو خط امام اعلام داشته و حاضريم تا آخرين قطرة خون خود را در راه امام براي سركوبي امپرياليسم جهان‌خوار به سركردگي آمریکا ادامه دهيم.

 پرسنل پايگاه دوّم جمهوري اسلامي ايران تبريز

برادران عزيز دانشجوي مسلمان پيرو خط امام

ما كاركنان شركت عام ساسان، حمايت كامل خود را از اشغال سفارت آمریکا در تهران توسط شما دانشجويان مسلمان پيرو خط امام خميني اعلام داشته و خواستار قطع كامل روابط سياسي با آمریکا و افشاي اسناد به دست آمده از اين لانة جاسوسی از طريق وسایل ارتباط جمعي مي‌باشيم.

 شوراي منتخب كارگران

 شركت سهامي عام ساسان

چند تن از دانشجويان پيرو خط امام كه در ماجراي تسخير لانة جاسوسی شركت نموده‌اند، قبلاً در آمریکا تحصيل ‌كرده‌اند و با ايرانيان ساكن آمریکا و دانشجويان انجمن­هاي اسلامي در آمریکا آشنا هستند و با آنان در ارتباط مي‌باشند. به همين دليل مسائلي كه در آمریکا مي‌‌گذرد و ممكن است از چشم دانشجويان در لانة جاسوسی پنهان بماند، توسط آنان به اطّلاع دانشجويان مي‌رسد.

 ايرانيان و به خصوص دانشجويان ايراني ساكن در آمریکا به طرق مختلف از جمله با راهپيمایی و تظاهرات و اعتراضات گوناگون از دانشجويان خط امام حمايت مي‌نمايند و انصافاً دانشجويان ايراني در خارج از ايران، به خصوص در آمریکا خطرات زيادي را به جان خريده‌ و زحمات زيادي در جریان تسخیر لانة جاسوسی و جهانی کردن آن كشيده‌اند.

دادستان كل انقلاب اسلامي‌، آيت‌الله قدّوسي با صدور احضاريّه‌اي از شاه خواسته است كه به اتّهام كشتار مردم بي‌گناه و شكنجه و حبس آنان و حيف و ميل بيت‌المال و ايجاد خفقان و مسلّط نمودن بيگانگان استعمارگر و چپاولگران بين‌الملل بر جان و مال ملت ايران و صدها اتّهام ديگر، به محض رؤيت اين اخطاريّه خود را به دادگاه انقلاب اسلامي تهران معرفي نمايد[5]. در ضمن ايشان از وزارت خارجه نيز خواسته‌اند كه متن احضاريه را از طريق سفارت ايران در آمريكا در اختيار نامبرده گذاشته و به او اخطار گردد كه سريعاً خود را به دادسراي انقلاب اسلامي تهران معرفي نمايد.

آيت الله قدّوسي، داماد علّامه طباطبائي هستند و از جمله كساني هستند كه از اقدام دانشجويان خط امام حمايت نموده اند. احضارية فوق نيز در همين رابطه صادر شده و علاوه بر وظيفة قانوني يك نوع حمايت از دانشجويان خط امام نيز مي‌باشد.

راديو صداي آمريكا در اخبار بامدادي خود اعلام نمود، كه مقامات دولت آمريكا تأييد كرده­اند كه بروس لينگن كاردار سفارت آمريكا در تهران كه جزء سه نفري است كه در ساختمان وزارت خارجه ايران هستند، و در حال مذاكره مي‌باشند. اما از اينكه آيا مذاكرات آن­ها به نتيجه‌اي رسيده است يا نه اطّلاعي در دست نمي‌باشد.

امروز چهارمين اطّلاعية افشاگري نيز منتشر می­شود. وزير امور خارجة آمریکا، سايروس ونس، طي نامه‌اي كه مدّت­ها قبل از تسخير لانة جاسوسی به سفارت آمریکا در تهران ارسال شده است، از سفارت آمریکا در تهران در مورد در خواست شاه جهت اقامت در آمریکا و اثر پذيرفتن اين درخواست بر روي سلامّت و ايمني آمریکایي­هاي ساكن ايران، مخصوصاً كارمندان سفارت و روابط فيما بين دولت آمریکا و ايران استفسار شده است و در نامه تذکّر داده شده كه ما واقفيم كه راه حداقل نمودن مخالفت­ها و حداقل نمودن خطرات احتمالي و تیره شدن روابط دو كشور در دست بازرگان و دولت اوست.

 در اين نامة محرّمانه از كاردار سفارت آمریکا در تهران خواسته شده است که ساير كارمندان سفارت هم از موضوع مطلع نشوند.

اين نامه، سند معتبري است كه اصولاً موضوع مريضي شاه بهانه‌اي بيش نبوده، و آنان تصميم داشته‌اند شاه را خارج از مباحث بیماری و مسائل انساني در آمریکا بپذيرند. آمریکایي­ها خود از اثرات اقدام خود و برانگيخته شدن خشم ملت ايران آگاه بوده‌اند و علي‌الظاهر عواملي در دولت موقّت به آنان قول همکاری و مساعدت داده بودند كه آنان به اين خطاي بزرگ سياسي مبادرت نموده‌اند[6].

بعد از ظهر امروز هم پنجمين اطلاعیه افشاگري در اختيار رسانه‌هاي جمعي گذاشته مي‌شود و طي آن سه سند افشا مي‌گردد، كه محتواي اسناد، دادن هدايا به افسران ارتش شاه و شهرباني و تشكيلات سپاه و موقعيت امام و شوراي انقلاب و ارتباط سفارت آمریکا با سرمايه‌داران وابسته و سازمان‌دهي خروج پول توسط آنان از ايران را نشان مي‌دهد[7].

 با توجه به اقبال مردم به دانشجويان خط امام و آمادگی آنان جهت هرگونه كمك و فداركاري در راه اهداف مطرح شده توسط دانشجویان خط امام، عدّه‌اي فرصت‌طلب و افرادي مغرض دست به انجام اموري زده‌اند كه با روح اين جريان و روح خط امام مغايرت دارد. عدّه‌اي فرصت‌طلب به خود اجازه داده‌اند خود را دانشجوي خط امام معرفي نموده و به جمع­آوری کمک مبادرت نمایند. لذا طي اطّلاعیّه‌اي موضوع به اطّلاع مردم مي‌رسد، كه ما دانشجويان پيرو خط امام هيچ‌گونه نياز مادي نداشته و كاري نكرده‌ايم تا باري بر دوش ملت خود باشيم. ما به دنبال اين هستيم كه باري از دوش آنان برداريم. در ضمن صدور اطلاعیه و تهديد اشخاص به نام دانشجويان خط امام، محكوم گردیده و اعلام مي‌شود فقط اطّلاعیّه‌هايي كه از راديو تلويزيون پخش مي‌شود معتبر است[8].

امروز با اعلام روزة سياسي در حمايت از اقدام دانشجويان پديدة جالبي آغاز مي‌گردد. اين ابتكار را ورزشكاران آغاز مي‌كنند. نمايندة سازمان ورزش و سرپرست باشگاه نياوران طي يك تماس تلفني اعلام مي‌كند اعضاي باشگاه؛ تا پيروزي قطعي و استرداد شاه مخلوع به ايران، روزه خواهند گرفت.

در اين روزها جوّ انقلابي و اسلامي ايجاد شده در جامعه در مد و پوشش لباس مردم نيز تأثير گذاشته است.

متأسّفانه بعد از انقلاب بسياري از خانم­ها به عادت دوران طاغوت بدون حجاب و با لباس­هاي بسيار نامناسب در خيابان­ها ظاهر مي‌شده اند. اما اينك پس از تسخیر لانة جاسوسی بازار خريد و استفاده از چادر و پوشش اسلامي مورد توجه خانم­ها قرار گرفته است، كه يكي از روزنامه­ها ضمن ابراز خرسندي از نمونه­های مختلفي از پوشش كه خود خانم­ها اختراع و از آن استفاده مي‌كنند، اعلام مي‌دارد كه اين موضوع يك نگراني هم به وجود مي‌آيد كه مبادا حجابي كه اسلحه زنان ما براي مبارزه مي‌باشد تبديل به يك مد و وسيلة مدبازي گردد و طرّاحان غربي، زنان را خلع سلاح نمايند[9] ! و بطور دقيقي بر مسئله انگشت گذاشته است.

اين روزها انسان به لباس­هايي با پوشش كامل و با مدهاي متعدّد كه زنان در بر كرده­اند، برخورد مي‌نمايد. بعضي نيز مقداري موجب جلب توجه بيننده و گاهي نه چندان در خور شأن زن مسلمان ايراني. چيزي مثل شير شتر پلنگ!

مقابل لانه جاسوسی - حمایت مردمی از اقدام دانشجویان مسلمان پیرو خط امام
مقابل لانه جاسوسی – حمایت مردمی از اقدام دانشجویان مسلمان پیرو خط امام

امروز خبرهايي به گوش مي‌رسد كه گروه‌هاي كثيري از دانشجويان ايراني در آمریکا تظاهرات نموده‌اند و گروه‌هايي نيز به در مخالفت با آن­ها تظاهرات نموده‌اند.

تظاهرات دانشجويان ايراني در لس‌آنجلس شديدتر از ساير نقاط بوده و حدود يكصد و پنجاه نفر دانشجوي ايراني امروز در آمریکا دستگير شده‌اند.

امروز چند تن از شخصیّت­هاي انقلاب مهمان ما بودند و از لانة جاسوسی ديدن نمودند. حجّت‌الاسلام شیخ فضل‌الله محلاتي، نمايندة امام در امور حجّ، همراه آقاي حسين مهديان، مدير مؤسسة كيهان، به لانة جاسوسی آمدند و پس از ملاقات با حجت‌الاسلام والمسلمين خوئيني­ها در جمع دانشجويان حضور يافتند و اقدام انقلابي دانشجويان خط امام را تأييد نمودند.

 حجّت‌الاسلام محلاتي از تجمع عظيم حجّاج ايراني و غیر ايراني در مسجدالحرام و طواف دسته جمعي و دعاي خيرشان در حقّ دانشجويان خط امام خبر داد.

سپس طوماري را كه تعداد كثيري از حجّاج آن را امضاء نموده بودند، در اختيار دانشجويان قرار دادند، و همچنين قطعنامة تجمع عظيم حجاج در مسجدالحرام توسط ايشان برای دانشجويان قرائت شد. در اين قطعنامه از دانشجويان خط امام حمايت شده و از آمریکا كه شاه را پناه داده است، ابراز تنفّر گرديده بود[10].

هنگام نماز ظهر و عصر حجّت‌الاسلام محلاتي و آقاي حاج حسين مهديان همراه دانشجويان در نماز جماعت شركت کردند. دانشجويان در پايان نماز در پاسخ متقابل به جمعیّت كثيري كه در مقابل سفارت شعار «درود بر دانشجوي خط امام» مي‌دادند، شعار «درود بر امّت خط امام» سر دادند.

با توجه به اينكه قرار است نماينده پاپ با امام ديدار كند، خبرنگاران زيادي وارد تهران شده‌اند، همچنين با توجه به دعوت دانشجويان از سفراي چهار كشور جهت ديدار با گروگان­ها، خبرنگاران زيادي در مقابل سفارت تجمع نموده‌اند و تحرّك و كثرت خبرنگاران نسبت به روزهاي قبل كاملاً مشهود است.

جمعیّت با هيجان و شور فراوان شعار مي‌دهد:

–            توطئة آمریکا ديگر اثر ندارد، اين كارتر ديوانه، گويا خبر ندارد.

–            شاه اگر آمریکا حامي و ياور توست، چوبة دار ملّت، منتظر سر توست.

حجّت‌الاسلام لاهوتي نمايندة امام در سپاه نيز به لانة جاسوسی آمدند و با آقاي خوئيني­ها مذاكراتي انجام دادند و سپس به ديدار نقاط مختلف لانه پرداختند. ايشان در حين خروج، مورد استقبال جمعيت هزاران نفري كه در مقابل در ورودي تجمع نموده بودند قرار گرفت و با درخواست آنان جهت سخنراني بر روي ماشيني رفته و در ميان شعار جمعیّت كه «خميني مي‌رزمد، كارتر مي‌لرزد»، طي سخناني بيان داشت:

 اينجانب اگر چه كسالت داشتم ولي امروز به ديدن دانشجويان عزيز تسخير كنندة لانه جاسوسي آمدم تا حمايت خود و سپاه پاسداران را از اقدام دانشجويان اعلام نمايم. سپاه ضمن موافقت با اين اقدام، حفاظت از اين برادران را به عهده گرفته است و در ضمن به حجّت‌الاسلام خوئيني­ها پيشنهاد نمودم تا زماني كه دانشجويان در لانه حضور دارند، مهمان سپاه بوده و از غذاي ساده و سربازي آنان استفاده نمايند.

سپس ايشان افزود:

 اي امام پيشرو،‌ ما با تو تجديد بيعت مي‌نمائيم و تا آخرين قطرة خون و رمق كه در بدن داريم، فقط در خطّ شما و به همراه شما و پشتيبان شما، راه شما را ادامه خواهيم داد و هيچ راهي غير از راه شما و هيچ رهبري غير از رهبري شما و هيچ امامتي غير از امامت شما را نمي‌پذيريم.

حدود ساعت سه سفراي دعوت شده در فواصلي كوتاه وارد لانة جاسوسی مي‌شوند. جمعیّت با ديدن آن­ها، با هيجان شعار «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر كارتر» و «اسلام پيروز است، آمریکا نابود است» مي‌دادند.

پس از ورود، آن­ها توسط دانشجويان سوار ماشين استيشني كه كاملاً از درون با كاغذ پوشيده شده بود، به ديدار گروگان­ها برده شدند. سفراي سوئد، فرانسه، الجزاير و سوريه پس از ديدار و گفتگو با گروگان­ها، در يك مصاحبة مطبوعاتي شركت نمودند سفير سوئد از جانب خود و بقية سفرا، از سلامتي كامل گروگان­ها خبر داد و رفتار دانشجويان با آنان را انساني توصيف نمود و اعلام نمود هيچ گونه شكايتي از جانب گروگان­ها دريافت نكرده است[11].

تجمّع عظيم خبرنگاران در مقابل در ورودي بي‌سابقه است و خبرنگاران خارجي با تجهيزات كامل از طرف خبرگزاري­ها و راديو و تلويزيون­هاي جهان به تهران اعزام شده‌اند.

سفير سوئد، در كنار سه سفير ديگر، در حالي كه در نزديكي­هاي پشت در ورودي روي فرش­هايي كه پهن شده نشسته بود، از طريق بلندگو نظرات و مطالب خود در رابطه با ملاقاتشان با گروگان­ها و وضعیّت آنان را براي مردم و خبرنگاران ابراز داشت. در پشت سر سفرا و دانشجوياني كه در اطراف آن­ها تجمع نموده بودند، جمله‌اي با اين مضمون و به زبان انگليسي مشاهده مي‌شد «آمریکا تو خالي است، ويتنام گواهي است.»

سي و سه تن از سي و پنج گروگان كه در سفارت حاضر هستند، نامه‌اي بسيار كوتاه نوشته‌اند كه:

 «ما از ملت خود درخواست مي‌كنيم كه شاه ایران را به دولت ايران مسترد كنند تا ما آزاد گرديم.»

 سپس نامه را همگي امضاء نموده‌اند.

يكي از گروگان­ها نيز نامه‌اي را به پدر و مادر خود نوشته است:

 «شايد كسي يا چيزي بايد كارتر را متقاعد سازد كه در درجة اوّل به محافظت از اتباع آمریکايي بپردازد، نه حمايت از شخص احمقي چون شاه، در اين صورت است كه ما مي‌توانيم سالم و زنده به كشور خود بازگرديم[12]

 كپي این دو نامه در اختيار خبرنگاران قرار مي‌گيرد تا در رسانه‌هاي خبري جهان منتشر شود و توطئة رسانه‌هاي تبليغي آمریکا خنثي گردد.

گروگانهای آمریکایی
گروگانهای آمریکایی

اسقف هانيبال برگينيني، فرستادة ويژه پاپ، كه صبح امروز وارد تهران شده است، امروز عصر همراه با سرپرست وزارت خارجه، ابوالحسن بني‌صدر، به قم رفته و به حضور امام رسيده و پيام ويژة پاپ را به امام خميني تقديم نموده است.[13]

 پذيرش نمايندة پاپ توسط امام، از ميان آن همه ميانجي كه كارتر از تمام جهان بسيج كرده بود تا ميانجيگري كرده و او را از اين مخمصه بيرون آورند، جالب توجه بود. شايد در مرحلة اوّل به نظر مي‌رسيد به احترام پاپ، امام مي‌خواهند در قضية لانة جاسوسی مقداري از مواضع خود عقب‌نشيني نموده و گروگان­ها را آزاد نمايند. اما امام چون عقابي كه بر فراز آسمان­ها در پرواز است، خود شكار خود را انتخاب و از او جهت پيشبرد اهداف الهي خود و پيشبرد انقلاب دوّم كه شكستن بت ابرقدرتي آمريكا و شكستن اسطورة تمدّن غربي در تمام ابعاد آن است، استفاده می­‌نمايد.

امام به نماينده پاپ فرمودند:

من خوشحال شدم كه ايشان پيغام فرستادند تا نكاتي را به ايشان متذكّر گردم

و سپس فرمودند:

براي من و ملت ايران و بلكه ملت هاي مستضعف جهان اعمّ از مسلمين و نصارا و غير آن­ها يك نقطة ابهام وجود دارد و من ميل دارم آن را تذكّر بدهم و آن اين است كه گوش سي و پنج ميليون جمعيّت ايران كه پنجاه سال در زير يوغ استعمار و علي‌الخصوص فشار آمريكا و اخيراً فشار كارتر بوده‌اند و گوش ميليون­ها مردم مستضعف جهان، انتظار نوازشي پدرانه از مقام روحانيّت پاپ داشت كه لااقل از حال آن­ها استفسار نمايند و به مستكبريني كه به آن­ها ظلم نموده‌اند، هشدار بدهند و يا ميان آن­ها و ابرقدرت­ها كه خودشان را مسيحي نيز معرفي مي‌نمايند، ميانجيگري نمايند، اما تاكنون گوش هيچ كس چنين نداي روحاني را نشنيده است.

ما پنجاه سال كشته داديم و كشتارهاي دسته جمعي از ما شد. در حبس بوديم، آنهم حبس­هاي غيرانساني كه بهترين افراد اين ملت را در آنجا شكنجه­هاي غيرانساني مي‌دادند و آقاي پاپ اعظم به فكر اين نيفتادند كه از اين ملت مستضعف پشتيباني كنند و يا لااقل ميانجيگري كنند كه كارتر رئيس جمهور آمريكا دست از سر اين مستضعفين بردارند، اما چه شد كه امروز كه ملت ما و جوان هاي ما كه سال­هاي طولاني تحت فشار و تحت رنج بودند، رفته‌اند و اين چند نفري را كه در آن لانة ‌جاسوسي عامل توطئه و جاسوسي بر ضدّ ملت ما و بلكه بر ضدّ ملل منطقه بوده‌اند را گرفته‌اند، آقاي پاپ اعظم براي حس انسان دوستي به فكر افتاده‌اند كه توصيه كنند كه با اين­ها رفتار خوب شود و آزادشان نمايند. در صورتي كه دلائل جاسوسي آن­ها و توطئه آن­­ها فراوان است و بزرگ­ترين شاهد نيز اين است كه آن­ها اسناد و مدارك را پودر كرده‌اند تا قابل استفاده نباشد و اگر اين­ها جزء وظايف سفارتي بود، احتياجي به چنين كاري نبود.

خواست ملت و جوانان ما اين است كه اين شخصي كه سي و هفت سال به ملت ما خيانت كرده است و ذخاير ما را به باد فنا داده است و جوانان ما تحت سلطة او زندگي انساني نداشته‌اند و سي و هفت سال اختناق همه جانبه بر اين مملكت و بر اين ملت از طرف او حكمفرما بوده است و او با دست خود در پانزده خرداد مباشرتاً آنگونه كه اشخاص نقل مي‌كنند عدّه‌اي را به قتل رسانده است به ايران بازگردد و عادلانه محاكمه گردد و من نمي‌توانم باور كنم واتيكان از اين مسائل بي خبر بوده است. اگر ملت ما از من بپرسد كه روحانيّت مسيح با جناياتي كه اين­ها كردند موافق هستند يا نه؟ چه جوابي به آن­ها بدهم.

معذوریم که نمی­توانیم بپذیریم

 اميد است آقاي پاپ توجّهي به حال اين ملت مظلوم كند و از اينكه با اين وضع نمي‌توانيم مسائل ايشان را بپذيريم، معذور دارند. لاكن مسئله اوّلي كه ايشان گفتند كه با آن­ها خوشرفتاري شود حاصل است و من ميل دارم شما كه نمايندة‌ پاپ هستيد برويد و با گروگان­ها صحبت كنيد و وضع آن­ها را ببينيد.

اگر آن­ها ما را محاصرة اقتصادي كنند، ما ملّتي هستيم كه به گرسنگي خوردن عادت كرده‌ايم، ما روزه مي‌گيريم ما يك وعده غذا مي‌خوريم. ما را از اين مطالب نترسانيد. اگر امر داير شود بين اينكه آبروي ما حفظ شود يا شكم ما سير بشود، ما ترجيح مي‌دهيم كه آبرويمان حفظ شود و شكممان گرسنه باشد[14].

بيانات ساده، صميمي و صريح امام كه به گوش مردم رسيد، دليل پذيرش نمايندة پاپ از جانب ايشان معلوم گرديد.

از سوی دفتر امام اطّلاعیّه‌اي خطاب به آقاي خوئيني­ها در این رابطه انتشار يافت:

«بنا به دستور امام لازم است از جناب آقاي هانيبال برگينيني، سفير محترم واتيكان در ايران، دعوت نموده تا گزارشي از وضع گروگان­ها براي آقاي پاپ تهيه نمايند[15]

به دنبال صدور اين اطلاعیه دانشجويان خط امام نيز اطّلاعیّه‌اي صادر و از نماينده پاپ جهت بازديد از لانة جاسوسی و گروگان­ها دعوت به عمل آوردند[16].

امشب برخلاف شب قبل، موقع پاس نه تنها چرتي در كار نبود، بلكه با سخنان امام و برخوردي كه با نمايندة پاپ نموده بودند و هيجاني كه در وجودم مستولي شده بود، در دنياي ديگري سير مي‌كردم.

سخنان و موضع­گيري­هاي امام روح و وجدان و عاطفه و عقل انسان را سيراب مي‌كند و همة‌ مدّعيان دروغین اسلام و انقلاب كه اين روز­ها مانند قارچ از هر سو روئيده­اند را نزد انسان كوچك و بي‌مقدار و پوچ نشان مي­دهد.

جملة يكي از رهبران انقلابي آفريقا كه بيان داشته بود:

 وقتي استعمارگران به آفريقا نيامده بودند ما زمين و آنان مسيحيّت داشتند و حال كه آنان آمده‌اند، ما مسيحي هستيم و آنان زمين دارند!

 برايم نمود بيشتري يافته بود. در تمام ساعت نگهباني ذهنم به شدّت مشغول مطالب گوناگوني كه در سال­هاي قبل از انقلاب در كتاب­هایی كه در مورد استعمار و مسيحيّت و همكاري كشيشان مسيحي با استعمارگران بخصوص در آفريقا، خوانده بودم، معطوف شده بود. مطالب چند کتاب از جمله کتاب «کلبه عموتم»[17] ، «زندگی و مبارزات پاتریس لومومبا»[18] را چند بار در ذهنم مرور کردم به صورتي كه گويا اين كتاب­ها را مجدّداً دارم با ديد جديدي مطالعه مي‌نمايم.

بيانات امام كه امشب از تلويزيون پخش شد، و دوباره با تمام وجود آن را گوش كردم.

 

 

 

 


هشتمین روز

20 آبان 1358

20 ذی‌الحجة‌الحرام 1399

11 نوامبر 1979

اعلام پنج روز روزه سیاسی

 

با بيانات امام در روز قبل و اينكه در صورت محاصرة اقتصادي، روزه خواهيم گرفت. پس از ابتكار ورزشكاران باشگاه نياوران و اعلام روزه سياسي توسط دانشجويان پيرو خط امام موج تازه‌اي در دنياي سياست انقلابي و اسلامي به راه مي‌افتد. براي نمونه یک مورد از اين اعلام روزه‌هاي سياسي كه در حقيقت اعلام آمادگي براي مقابله با محاصرة اقتصادي اعلام شدة آمريكا بود، آورده مي‌شود:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحيم‌

روزي يك وعده غذا مي‌خوريم (امام خميني)

با نهايت غرور به منظور پشتيباني از اقدام انقلابي برادران دانشجوي مسلمان پيرو خطّ امام و اعتراض به دولت آمريكا كه تهديد به محاصرة اقتصادي مي‌كند و اعلام به ملت شريف آمريكا كه تحت تأثير تبليغات دروغين دولت خود قرار گرفته‌اند، از ظهر روز يكشنبه بيستم آبان ماه به مدّت چهل و هشت ساعت در اداره، متحصّن مي‌شويم و ضمن روزه، در تمام مدّت مزبور به كار مي‌پردازيم تا آمريكا بداند كه نه تنها از محاصرة اقتصادي نمي‌هراسيم، بلكه روزه مي‌گيريم و كار مي‌كنيم تا ايراني مستقل و آزاد داشته باشيم.

در ساعت يك بعد از ظهر روز سه‌شنبه بيست و دوّم آبان ماه با سخنراني آيت‌الله موسوي خوئيني‌ها، به تحصن توأم با كار خود پايان مي‌دهيم.

انجمن اسلامي كاركنان سازمان ثبت اسناد و املاك كشور

به علت كثرت اعلام روزه‌ها و پيشتازي مردم براي اعلام آمادگی و مقاومت در برابر محاصرة اقتصادي آمریکا، دانشجويان خط امام با مردم فداكار و انقلابي همگامي نموده و پنج روز روزه بگیرند لذا با صدور یک اطّلاعیّه[19] موضوع به اطّلاع مردم رسيد:

ما ضمن تأييد اين عمل انقلابي و مردانة برادران وخواهرانمان كه در ادارات به منظور حمايت و همگامي با دانشجويان مسلمان پيرو خطّ امام، ضمن اشتغال كامل در ساعات اداري اعلام نموده‌اند كه روزه خواهند گرفت، تا در عمل نشان دهند با شكم گرسنه كار مي‌كنند، اما زير يوغ بيگانه نمي‌روند. به منظور همبستگي با آن­ها و تحقّق بخشيدن به فرمان نافذ رهبر انقلاب، از روز دوشنبه بيست و يكم آبان به مدّت پنج روز را با روزه خواهيم گذراند. به اميد آن كه از اين رهگذر با استمداد از الله بر توانمان افزوده و هر چه با شكوه تر حملات و اعتراضات خود را عليه سلطة بيگانگان و شيطان بزرگ گسترش دهيم.

با پخش اطلاعیة فوق، و در حالي كه هنوز روزانه صدها سازمان و انجمن با دانشجويان مسلمان پيرو خط امام اعلام همبستگي مي‌نمايند، موج جديدي از اعلام حمايت از روزة سياسي[20]، به طرق مختلف از سراسر كشور به سوي لانة جاسوسی سرازير مي‌شود. صداي جمهوري اسلامي نيز اعلام مي‌كند از امشب به مدت پنج شب مراسم سحر و افطار را به همان شيوة ماه رمضان پخش مي‌نمايد.

امروز مطلع شديم كارگر جواني كه چند شب قبل مقابل در لانة جاسوسی خودسوزي نموده بود، ديشب در بيمارستان فوت نموده و اين خبر باعث تأثر شديد دانشجويان می‌شود.

يك هفته از تسخير سفارت آمریکا گذشته با توجه به اینکه در اين روز پاپ در ميدان سن ‌پیتر رم به دعاي نيم‌روزي مي‌پردازد، دانشجويان ايراني ساكن ايتاليا در همين ساعت در آنجا دست به تظاهرات مي‌زنند. آن­ها پلاكاردهايي حمل كرده كه بر روي آن­ها نوشته شده بود «مرگ بر نوكـران آمریکا»، «آمریکا دست درازي به ايران موقوف» البته چند دقيقه قبل از اينكه پاپ در مقابل پنجرة كاخ خود كه مشرف به ميدان سنت‌پتر است ظاهر شود، پليس دانشجويان ايراني را كه در حدود هفتاد نفر بودند، دستگير و از ميدان اخراج كرده بود، اما پس از چند ساعت همة آن­ها را آزاد نموده است[21].

راهپيمايي حمايت از دانشجويان مسلمان پیرو خط امام در بسياري از شهرستان­ها علاوه بر نامه‌هاي اعلام حمايت که چون سيل به سمت لانه جاسوسي سرازير است امروز نيز ادامه دارد. در ايرانشهر، پاوه، قزوين، نائين و شيراز و… راهپيمايي و تظاهرات برپا شده است و مردم حمايت خود را از خواست دانشجويان اعلام نموده‌اند.

در تهران، انجمن اسلامي شرکت نفت اعلام نمود علاوه بر پنج روز روزة سياسي، روز سه‌شنبه بیست و دوّم آبان از محل ادارة مرکزي تا لانة­جاسوسي آمريکا راهپيمايي خواهند نمود.

رهبر سازمان مجاهدين خلق (منافقين) تلاش فراوانی دارد تا دانشجويان خط امام به او اجازه دهند از سفارت بازديد كند، امّا با بي‌توجّهي آنان که او را انساني بي‌صداقت و فرصت‌طلب توصيف کرده بودند، مواجه شده است. با توجه به اقبالی که مردم به قضية تسخیر سفارت آمريکا نموده‌اند و در نتيجه سلاح مبارزه با امپرياليسم را که او و سازمان متبوعش منافقانه به دست گرفته بودند و آن را بر سر نظام جمهوری اسلامي مي‌زدند، از دستشان بيرون آمده است. عليرغم بي‌توجّهي دانشجويان به او، به طرفداران خود توصيه کرده است که به عنوان يک اقدام ضد امپرياليستي، پنج روز روزه سياسي گرفته و براي افطار روز آخر، يعني روز جمعه، در مقابل لانه جاسوسي حضور يابند.

پشتيباني مردمي از اشغال سفارت آمريکا به شهرهاي بزرگ محدود نشده است بلکه روستاها و حتی مناطق عشايرنشين نيز به طرق مختلف حمايت خود را اعلام نموده‌اند. به‌طور مثال به يک خبر در اين رابطه اشاره مي‌گردد:

اليگودرز

طي سه روز گذشته اهالي دو قريه خمسه و سفلا از توابع اليگودرز که حدود3000 نفر مي‌باشند به پشتيباني از اقدام دانشجويان پيرو خط امام دست به راه پيمايي زدند و با شعارهاي «تا خون در رگ ماست، خميني رهبر ماست» نشان دادند که با تمام وجود اقدام دانشجويان را تأييد و آماده پشتيباني از اين عمل تا مرز جانفشاني مي‌باشند.

در شيراز نيز با توجه به اينکه کنسولگري آمريکا به اشغال دانشجويان اين شهر درآمده، مردم طي يک راهپيمايي گسترده و تجمع در مقابل كنسولگري آمریکا در این شهر از اين اقدام پشتيباني نموده­اند.

ابوالحسن بني‌صدر كه سرپرست وزارت خارجه شده، طي سخناني اعلام كرده است:

مي‌توانيم به مردم بگوييم از سفارت خارج شوند.

اين اولین مطلبي است که طي يک هفته که از اشغال لانه جاسوسي مي‌گذرد، توسط يک مقام رسمي بيان شده و مقداري ابهام برانگيز است.

از اتفاقات جالب امروز، تظاهرات همافران و دانشجويان دانشکده نيروي هوايي با لباس فرم بود كه براي اولین بار پس از اشغال لانه جاسوسي، نيروهاي مسلّح به حمايت از اين جريان برخاستند. نيروي هوايي اولین نيروي ارتش بود که در دوران انقلاب به ملت پيوست و حال نيز پيشگامي خود در انقلاب دوّم را همافران و دانشجويان اين نيرو نشان دادند.

صدها کارگر ساختماني نيز که کلاه‌هاي زرد رنگ بر سر داشتند و با کاميون­هاي رو باز به نزديکي­هاي سفارت آمده بودند، به تظاهرات در مقابل لانه­جاسوسي دست زدند و حمايت خود را از خواست دانشجويان يعني استرداد شاه، اعلام نمودند.

خيابان شرقي لانة جاسوسی (مبارزان) به علت برگزاری مسابقه فوتبال در امجديه شلوغ است، و تعداد زيادي از جوانان عازم آنجا هستند. يکي از دانشجويان فوتبال دوست که در حال گروگانگيري هم مسابقة فوتبال را فراموش نکرده و براي ديدن مسابقة دو تيم داخلي به آنجا رفته، از سياسي بودن شعارهاي تماشاچيان خبر مي‌دهد.

تماشاچيان به طنز شعار می‌دادند:

– پرسپوليس پيروز است کارتر نابود است

– آمريکا! اين مجرم را تحويل بده به ایران

جامعة سياسي و انقلابي، در فوتبال هم توجه به سياست و انقلاب دارد و اين جاي خوشحالي دارد. دانشجويان خط امام با شنيدن اين جريان ابراز خوشحالي فراوانی نمودند. البته چند نفر از دانشجويان هم به شوخی به ایشان طعنه زدند و بیان داشتند: اگر تفنگداران آمريکايي در اين فاصله به سفارت حمله کرده بودند، وقتي از تماشاي فوتبال برمي‌گشتی، مي‌ديدی لانة جاسوسی با خاک يکسان شده و هر چه مي‌گردی اثري از آن نمي بينی و از اين و آن باید آدرسش را مي‌پرسیدی.

يکي از دوستان هم مي‌گويد اگر کارتر اين قضايا را مي‌دانست و مي‌فهميد در حالي که او دارد خودخوري مي‌کند و اعصابش خرد است، بعضي از دانشجويان گروگانگير آنقدر آرام و بي‌خيالند که به تماشاي فوتبال رفته‌اند، حتماً سکتة مغزي مي‌کرد.

يکي از دوستان که ماجراي چرت زدن خودم موقع پاس دو شب پيش را برايش تعريف کرده‌ام، با اشاره به من می‌گوید؛ اگر او مي‌دانست نگهبان سفارت هم موقع نگهباني با خوردن نوک اسلحه‌اش به در از خواب پريده، سنگ‌کوب مي‌کرد. اين متلک دوست ما هم موجب خندة سایر دانشجویان مي‌شود و من از نگاههاي سرزنش بار دوستان خجالت می‌کشم و سر را به زیر می­اندازم.

نمايندگان جامعه اروپائيان مقيم ايران با سرپرست وزارت خارجه تماس گرفته و نگراني خود را از تجاوز به مصونيت­هاي سياسي که اخيرًا در ايران بوقوع پيوسته است ابراز داشته اند و خواستار رعايت قوانين بين المللي در اين مورد شده اند، او ظاهراً آن­ها را متقاعد ساخته است که حق با ايران است و حقاً بايد شاه به ايران بازگردانده شود[22].

جودي پاول سخنگوي کاخ سفيد از دريافت نامه 33 تن از گروگان­ها خبر داد ولي آن را به دليل اينکه به اجبار امضاء نموده­اند فاقد اعتبار دانست.

به دنبال در خواست شاپور بختیار از آمریکا برای محاصرة اقتصادی ایران برای به شکست کشاندن انقلاب اسلامی و به دنبال سخنان امام در این رابطه، جبهة ملّی هم اطّلاعیّه­اي صادر نموده تا دامان خود را از این رسوائی بی­نظیر در همگامی با آمریکا آن هم در فضای انقلابی و ضد آمریکایی ایجاد شده در کشور مبرّا سازد. در اطلاعیّة این جبهه آمده است:

اين جبهه به تأييد کامل گفته­هاي مستدل و محکم امام خميني در ملاقات با نماينده پاپ که همه متّکي بر واقعيّت­هاي انکار ناپذير و در حدّ اعلاي استواري بود، ضمن تاکيد بر استرداد شاه جنايت­کار مخلوع، نسبت به آن قسمت از فرموده­هاي معظم له در باب بختيار اعلام مي­دارد که بختيار در بهمن ماه 1357 به لحاظ قبول فرمان زمامداري از دست شاه خائن از اين جبهه اخراج گرديد و اظهارات منتسب به وي در مورد محاصرة اقتصادي ايران به شدّت مورد تنفّر و تقبيح جبهه ملّی ايران است.[23]

ساعت چهار امروز، جناب آقاي کشيش هانیبال بوگنینی، براي بازديد و اجابت دعوت دانشجويان به لانه جاسوسي آمد. جمعیّت امروز بسيار زياد است و شعارهاي آنان عليه شاه و کارتر، همراه با مشت­هاي گره کرده، از عمق تنفّر ملت ايران از این دو جرثومه فساد حکايت مي‌کند. نمايندة پاپ هم مجبور مي‌شود از ميان جمعیّت عبور نمايد، که در اين هنگام شعارها به اوج خود مي‌رسد و جمعیّت شروع به خواندن اين سرود که بر وزن سرودهاي دوران انقلاب است می‌كند:

اي خميني تويي رهنماي ما

رهبر زنده و با وقار ما

بر لبم اين سرود، بر خميني درود

مرگ بر آمريکا، دشمن خلق ما

مرگ بر آمريکا، دشمن خلق ما

نمايندة پاپ که سفير واتيکان در تهران نيز مي­باشد، با حفاظت پاسداران و در حالي که خبرنگاران زيادي در انتظار او بودند، از ميان انبوه جمعیّت می‌گذرد. شعارهاي «مرگ بر کارتر»، «مرگ بر آمريکا»، «مرگ بر شاه» جمعیّت با ديدن او اوج می‌گیرد و او نيز در حالي که براي جمعیّت دست تکان مي‌دهد، وارد لانة جاسوسی می‌شود.

وي در ديدار با دانشجويان پيرو خط امام بیان داشت:

«من خيلي خوشحال هستم که امام خميني را ملاقات کردم و پيامي را که از واتيکان آورده بودم تسليم ايشان کردم. من دو بار امام خميني را ديده‌ام.»

او در ضمن از شخصیّت آيت‌الله طالقاني ستايش کرد و ايشان را آزاده خواند.

او بعد از بازدید بخش­هاي مختلف لانه و ديدار با گروگان­ها، بعد از برپایی نماز جماعت مغرب و عشا در داخل و خارج سفارت، در يک مصاحبة مطبوعاتي شرکت نمود. در محل کنفرانس، دانشجويان تصاويري از امام و جمله‌اي با اين مضمون به زبان فارسي و انگليسي نصب نموده بودند:

«اينجا سفارت نيست، اينجا لانة جاسوسی است.»

او در پاسخ به سؤالي پيرامون وضعیت گروگان­ها، گفت:

«حال همگي آن­ها خوب است، ولي مسئلة مهم آزادي آنان است که در حال حاضر به نظر نمي‌رسد امکاني براي آن وجود داشته باشد.»

او در پاسخ به سئوال ديگر در مورد نامة سی و سه گروگان به ملت آمريکا و اينکه سخن‌گوي کاخ سفيد آن را جعلي و بي‌اعتبار دانسته بود، بيان داشت:

«از گروگان­هايي که من در اين رابطه سؤال نمودم، وجود هر نوع فشار و اجبار در امضای نامه را تکذيب نمودند.»

هنگام خروج نماينده پاپ و خبرنگاران، تظاهرات اوج گرفت و مردم شعار مي‌دادند «مرگ بر آمريکا»، «مرگ بر کارتر»، «مرگ بر شاه».

 در اين هنگام مادر سه شهيد که همدم همه دانشجويان شده است، به شدّت احساساتي شده و شروع به دادن شعار عليه کارتر کرد و او را خطاب قرار داد و به مبارزه می‌طلبد، اين صحنه آن‌چنان جالب بود که توجه همه و حتی خبرنگاران را به خود جلب نمود.

بیست و پنج تن از پاسداران که اخيراً در درگیری­های کردستان مجروح شده بودند، با همان لباس بيمارستان و با دست و صورت پانسمان شده و پاهاي مجروح به سمت لانة جاسوسی راهپيمايي کرده‌اند، تا با دانشجويان اعلام همبستگي نمايند. جمعیّت حاضر در محل، با ديدن پاسداران مجروح که با آن وضعیت مشغول شعار دادن و راهپيمايي به سمت لانه بودند، تحت تأثير قرار گرفته و برخي در حالی که گریه می‌کنند و اشک از چشمانشان سرازير است، هم‌صدا با آنان عليه کارتر و شاه شعار می‌دهند:

– سپاه پاسداران گل­هاي انقلابند

– سپاه پاسداران منتخب امامند

 جمعیّت با ريختن گل بر سر و روي پاسداران مجروح از آنان استقبال کردند.

يکي از پاسداران روحاني که از ناحيه شکم مجروح بود چند دقیقه بالای اتاق نگهبانی برای مردم از وضعیت کردستان سخنرانی کرد.

با گفتن این جملات جمعیّت همه با هم براي چند دقيقه‌اي «مرگ بر آمريکا» گفتند و با پاسداران همراهي کردند

سخنان اين برادر پاسدار با شعارهای مردم همراه شد:

– پاسدار، پاسدار، خدا نگهدار تو،

 بميرد، بميرد، دشمن خونخوار تو

– پاسدار مي‌رزمد، آمريکا مي‌لرزد

– دمکرات، فدايي، نوکر آمريکايي

جمعیّت زيادي پاسداران را که قصد برگشت به بيمارستان داشتند را بدرقه نمودند.

 امروز جمعیّت شعارهاي فارسي خود را به انگليسی نیز تکرار مي‌کرد و اين به دليل حضور نمايندة پاپ و خبرنگاران زيادي که در آنجا حضور داشتند، بود.

با توجه به اينکه از فردا دانشجويان تصميم دارند روزه بگیرند، قرار مي‌شود سحري نیز برای آنان آورده شود. همة دانشجويان آمادة روزه گرفتن هستند و قول و قرارها جهت بيدار کردن آنان توسط کساني که در آن ساعت از نگهباني باز مي‌گردند، گذاشته مي‌شود.

در اخبار تلویزيون و راديو خبر پخش برنامة سحري در برنامه‌های رادیو داده مي‌شود.

 موضوع اطلاعیه دانشجويان و اطّلاعیّه‌هاي حمايت از پنج روز روزة سياسي به اطّلاع مردم می‌رسد و از آنان دعوت مي‌گردد؛ جهت حمايت از سخنان امام و اعلام آمادگی براي محاصرة اقتصادي آمريکا و حفظ شرافت و کرامّت خود و ملت ايران، در اين روزة سیاسی شرکت نمايند.

نامه‌هاي گوناگون حمايت و اعلام پنج روز روزه انسان را تحت تأثير قرار مي‌دهد و نشان مي‌هد که ملت ايران قاطعانه براي حفظ و تداوم انقلاب اسلامي ايستاده است. برخي از اطّلاعیّه‌هایی که از راديو خوانده مي‌شود، آن‌چنان هيجان‌انگيز است که اشک را از چشمان بسياري از دانشجويان که مشغول شنيدن آن هستند، سرازير مي‌کند. مصاحبه‌هايی که با افراد افراد مختلف پیرامون تسخیر لانة جاسوسی و روزة سیاسی صورت گرفته است، شديداً همه را تحت تأثير قرار مي‌دهد.

 [1]. این نویسنده گرانقدر و شاعر زبردست در تهران در غائلة مسلحانة منافقين در پشت جبهه، که براي جلوگيري از شكست صدام، در روز پنجم مهرماه شصت يعني در صبحگاه آغاز عملّیات شكست حصر آبادان (كه اولين عمليات بزرگ سرنوشت‌ساز مردمي پس از عزل بني‌صدر و فرار او همراه با رهبر منافقين به دامان اربابانشان بود) به شهادت رسيد.

1. افشاگري شمارةچهار

1. اطّلاعيه 25 دانشجويان مسلمان پيرو خط امام

[4]. اطّلاعيه شمارة 25 – 19/8/58

1. كيهان، 19 آبان 58 ص 12

[6]. افشاگري چهارم، كيهان، 19/8/1358، ص 5

[7]. افشاگري پنجم، كيهان، 20/8/1358، ص 2

[8]. اطّلاعية شمارة ‌27

[9]. كيهان 20/8/58 ص 2

[10]. كيهان، 20/8/58، ص 2

[11]. جمهوري اسلامي، يكشنبه 20/8/58، ص 2

[12]. جمهوري اسلامي، يكشنبه 20/8/58، ص 7

[13]. جمهوري اسلامي، 20 آبان 58 ص 2

[14]. صحيفة نور جلد 10 ص 178

[15]. كيهان، 20/8/58، ص 11

[16]. اطلاعية شمارة ‌28، كيهان، 20/8/58، ص 2

[17]. كتاب «كلبة عمو تُم» نوشتة‌ خانم هريت بيچر استو، ترجمة خانم منير جزني.

[18]. مرحوم پاتریس لومومبا، رهبر نهضت استقلال کنگو علیه پادشاهی بلژیک بود. پس از پیروزی و کسب استقلال کشور خود که در آفریقای سیاه واقع شده است، با توطئة داک هامر شولد دبیر کل سازمان ملل و نیروهای متعلق به این سازمان کشته شد و یکی از مزدوران استعمار بنام «موسی چومبه» به جای او بر سر کار آورده شد و کنگو دوباره مستعمره استعمارگران شد. البته به صورتی جدید.

[19]. اطّلاعية شمارة 29- ص 3 كيهان 21 آبان

[20]. جالب توجه اطلاعیّه­های احزاب گوناگون ضد انقلاب در این رابطه است. نمونة آن اطّلاعیّة حزب مردم ایران است: «در اعلام پشتیبانی از حرکت انقلابی و ضد امپریالیستی دانشجویان مسلمان پیرو خط امام و به پیروی از رهنمودهای دشمن‌شکن رهبر انقلاب اسلامی، به ندای دانشجویان اشغال کنندة لانةجاسوسی آمریکا پاسخ مثبت داده و اعلام می‌دارد که اعضای این حزب همراه با میلیون­ها مردم مسلمان حق‌طلب و عدالت‌خواه ایران به منظور بی‌اثر کردن تهدید محاصره اقتصادی ایران اعلام روزه می‌دارد و از 21 تا 26 آبان روزه‌دار خواهند بود.»

[21]. جمهوری اسلامی، 21 آبان 1358، ص2

[22]. جمهوری اسلامی، 21/8/58 ص2

[23]. اطّلاعات، 21 آبان 1358ص12

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

خاطرات سید محمد هاشم پوریزدانپرست از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام از عملیات پیروزمند و حماسه بزرگ شکست حصر آبادان ( عملیات ثامن الائمه ) – قسمت دوازدهم

عذاب وجدان!     فرماندهي در كار نبود. سازمان رزم تقريباً به هم خورده بود. بچّه­هاي …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *