تیتر خبرها
خانه / بخش 1) مطالب از مسئول سایت تسخیر / 1)3) کتاب های تألیفی مسئول سایت تسخیر / خاطرات نخستین روزهای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام – سید محمد هاشم پوریزدانپرست قسمت یازدهم

خاطرات نخستین روزهای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام – سید محمد هاشم پوریزدانپرست قسمت یازدهم

سومين روز

15آبان 1358

15 ذی‌الحجه‌الحرام 1399

6 نوامبر 1979

شایعة خوشحال کنندة استعفای دولت موقت

 

شهید مهدی رجب بیگی از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام - ترور به دست منافقین
شهید مهدی رجب بیگی از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام – ترور به دست منافقین

از دیشب شايعاتي مبني بر استعفای دولت موقت به دانشجویان رسیده است. امروز جزئیات بیشتری استعفا به دانشجویان می‌رسد. بسیاری از دوستان از این موضوع ابراز خوشحالي مي‌كنند. لانة جاسوسی مرکز اخبار شده است.

لانةجاسوسی به عنوان مهمترین خبر، در صدر موضوعات خبری جهان است، اخبار داخلی و خارجی با سرعت در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد و بهتر است گفته شود که دانشجویان اخبار را از منابع گوناگون به دست می­آورند.

با توجه به فشاري كه در روز گذشته بعضي اعضای دولت موقت بر امام و دانشجويان داشتند تا دانشجويان دست از تسخير سفارت آمریکا برداشته و گروگان­ها را آزاد سازند و دانشجويان به توصيه‌ها و دستورات و تهدیدات آنان توجهي ننمودند و امام نيز كار دانشجويان را تأييد نمودند، چنين چيزي پيش‌بيني مي‌شد.

چند روز قبل از تسخير لانةجاسوسی، روزنامة اطلاعات در سر مقالة خود از فشار دولت‌مردان براي جلوگيري از درج اخبار و مقالات عليه آمریکا خبر داده بود و بسياري از شخصیت­هاي انقلابي، بر خط امام كه يكي از اصول آن عدم سازش با آمریکاست، تأكيد نموده بودند.

 بزرگ­ترين اشتباه دولت‌مردان نيز در روزهاي اخير ملاقات با مشاور امنیت ملي كارتر، يعني برژينسكي در الجزاير، طي جشن­هاي استقلال اين كشور بود.

جريان ملاقات رئيس دولت موقت در حالي اتفاق افتاده بود كه امام نظرات خود در رابطه با آمریکا را قبل از اين ملاقات ابراز کرده بود. لكن عليرغم موضع‌گيري صريح امام، رئيس دولت موقت و وزير خارجه‌اش دكتر ابراهيم يزدي، در الجزاير اين ملاقات را انجام داده بودند.[1]

شايعات مبني بر اين بود كه ديشب در هيأت دولت، موضوع استعفا مطرح شده و استعفا بر خلاف دفعات قبل كه توسط خود مهندس بازرگان و در قم به امام تقديم مي‌شده است، اين بار توسط یکی از نزدیکان بازرگان به قم برده شده و به امام تقديم شده است. اما با بيرون آمدن روزنامه‌هاي ظهر تنها شایعاتی در این رابطه در روزنامه‌ها مشاهده می‌گردد و از خبر استعفا اثری دیده نمی­شود.

در اخبار ساعت 2 بعد از ظهر، با خوانده شدن متن استعفانامه، زواياي استعفا بيشتر روشن می‌شود.

در متن استعفانامه[2] به دو نكتة مهم اشاره شده بود:

1- دخالت­ها، مزاحمت­ها و مخالفت­ها و اختلاف نظرها ادامه مسئوليت را براي من و همكارانم مدتي است غير ممكن شده است.

2- وحدت در مديريت كشور و هماهنگي در ارگان آن

موضوع اختلاف نظر دولت موقتی­ها با امام و برخي از جوانان طرفدار انقلاب در كميته‌ها و سپاه و ارتش و جهاد سازندگي و روحانيون انقلابي كه در شوراي انقلاب و ارگان­ها حضور داشتند، از مدت­ها قبل مشخص بود.

 سياست غير انقلابي گام به گامِ رئيس دولت موقت كه به قول خود ایشان در سخنراني دانشگاه تهران:

– من نمي‌توانم مانند امام انقلابي عمل نمايم.

 – من يك فولكس واگن هستم كه فقط در جادة صاف مي‌توانم حركت نمايم.

– من نه قاطع هستم و نه انقلابي، بلكه يك چاقوي بي‌تيغه هستم.

 موجب شده بود بسياري از دل‌سوزان انقلاب، چه در موضوع كردستان، چه در موضوع ادارة كشور و ساير مسائل داخلي و چه در رابطه با آمریکا و ساير مسائل خارجي، به دولت اعتراض نمايند.

 آخرين و بزرگ‌ترين و شكننده‌ترين اعتراض نيز اعتراض دانشجويان مسلمان پيرو خط امام بود كه حتی نامي كه براي خود انتخاب نمودند، نشان و رنگ و بوی اعتراض به سياست­هاي سازشكارانة دولت‌مردان موقت در رابطه با آمریکا داشت.

تظاهرات مردمی در برابر لانه جاسوسی
تظاهرات مردمی در برابر لانه جاسوسی

اعتراض به دولت نيز همواره با زبان و قلم و تظاهرات نبود، بلكه در بسياري از موارد با سرپيچي از انجام دستورات و حتی جلوگيري از انجام آن، صورت مي‌گرفت.

 مثلاً در موضوع صدور اجازة خروج بدون بازرسي به آمریکایيان توسط عباس امیر انتظام، معاون اجرایی رئیس دولت موقت، مأموران كميته انقلاب اسلامی، در مواردي بر خلاف دستورات، به بازرسي وسايل بیگانگان در حال خروج از کشور مي‌پرداختند و در بعضی موارد هم موجب رسوایي آمریکایي­ها گرديده بودند.

 يا در موضوع دستور دولت موقت به نيروهاي ارتشي و پاسدار جهت بيرون آمدن آنان از شهرها و روستاهاي كردستان كه اين دستور، شهرها و روستاهاي كردستان را به دست گروهك­ها می­داد و نتيجة آن يأس و نااميدي جوانان و مردم انقلابي كُرد كه خالصانه در راه انقلاب فداكاري مي‌كردند را فراهم می­آورد، موجبات اعتراض آنان را فراهم آورد و آنان با عدم اجراي اين دستورات عجيب و بی منطق، مخالفت و اعتراض و عدم اطاعت خود از دستورات دولت‌مردان را نشان می­دادند.

تنها دليل استعفاي دولت موقت، تسخير سفارت آمريكا توسط دانشجويان خط امام نبود، اما اين را نيز نمي­توان ناديده گرفت كه به هر صورت تسخير سفارت آمريكا از عمده­ترين دلائل و به قول خود رئيس دولت موقت، از عمده­ترين دخالت­ها و مزاحمت­ها و مخالفت­ها و اختلاف نظرها بود و پس از اينكه با فشار بردانشجويان و با تماس­هاي متعدد با امام و دفتر ايشان در روز 13 آبان، نتوانستند دانشجويان را از سفارت بيرون بياورند و امام نيز در روز 14 آبان موضوع تسخير لانة جاسوسي را تأييد نمودند، تنها راه باقيمانده براي آنان استعفا بود كه در طولاني­ترين جلسة هيأت دولت كه درست در همان روز 14 آبان و ساعاتي پس از پخش سخنان امام و تأیید عمل دانشجویان خط امام، تشكيل داده بودند، تصميم به استعفا گرفته و استعفا نامه خود را نوشتند. متن استعفاء نامه نيز خود روشن­تر از هر سند ديگري اين موضوع را نشان مي­دهد.

پس از استعفای دولت موقت، نويد انقلابي عمل نمودن و باز شدن راه جديد در ادارة انقلاب و كشور، مطلب جالبي است كه در عكس‌العمل­ها مشاهده مي‌شود.

البته اين نكته را بايد تذکر داد كه تلاش­هاي فراوان دولت‌مردان دولت موقت كه در بدترين شرايط و بحراني‌ترين دورة انقلاب انجام شده است، نبايد ناديده گرفته شود و سياست­هاي غلط و غير­انقلابي و سازشكارانه، با خيانت عالمانه و عامدانه[3] تفاوت دارد، اگرچه ضربات كاري اين نوع از سياست به انقلاب اسلامي غير قابل محاسبه و غير قابل اغماض است.

در هر صورت استعفاي دولت موقت، موجب شادماني بسياري از مردم، به خصوص جوانان انقلابي را فراهم آورد و در دل آنان اين اميد را به وجود آورد كه انقلاب بتواند مسيري تازه را طي نمايد و به اهداف خود برسد.

دولت موقت يكي از مراكزي را كه مخالف خط مشي خود مي‌دانست، شوراي انقلاب اسلامي بود كه اكثر چهره‌هاي روحاني و انقلابي آن مورد اعتماد امام و مردم بودند. پس از استعفاي دولت موقت، امام جهت ادارة كشور، شوراي انقلاب را برگزيده و عهده‌دار مسئولیت اجرايي كشور نمودند[4].

دانشجويان خط امام طي اطلاعیه‌اي از شوراي انقلاب که توسط امام مسئولیت ادارة امور کشور را به عهده گرفته‌اند، خواستند كه به وظايف خود به طور انقلابي عمل نمايند و با پشتوانة احساسات پاك و حمايت بي‌دريغ مردم، حركت ضد سلطة اجانب كه در رأس آن آمریکاست را با توکل بر خدا آغاز نمايند.

روزنامه‌های صبح و عصر به چاپ دوم و سوم هم مي‌رسند و اين در حالي است كه بخش گسترده‌اي از صفحات آن­ها به انعكاس اخبار، حول و حوش قضية تسخير لانة جاسوسی و استعفاي دولت موقت و دلایل آن اختصاص يافته است.

در اين روز هم صدها نامة اعلام پشتيباني، توسط نهادها و سازمان­ها و ارگان­ها و شخصیت­ها و سنديكاها و انجمن­هاي اسلامي سراسر كشور به سوي لانة جاسوسی سرازير شده است.

 دانشجويان دانشكدة كشاورزي و رياضيات كرج از ابتداي صبح امروز به سمت لانة جاسوسی راهپيمايي خود را آغاز نموده‌اند تا پس از طي اين مسافت طولاني، در كنار لانة جاسوسی حضور يافته و از عمل انقلابي دانشجويان خط امام حمايت نمايند.

 تظاهرات دانشجويان ايراني در بسياري از كشورهاي جهان بخصوص درآمريكا كه با بردن شاه به آن كشور آغاز شده است، با تسخير لانة جاسوسي، گسترده­تر می­گردد.

چند تن از دانشجويان خط امام مأمور شده‌اند برنامه‌هاي فارسي راديو آمریکا را به دقت گوش داده و مطالب آن را براي شوراي دانشجويي اداره كنندة لانة جاسوسی مكتوب نمايند.

از اخبار واصله، ترس و وحشت آمریکا و كارتر به خوبي مشخص است. از لحظات اولية گروگان‌گيري، در وزارت خارجة آمریکا، يك گروه ويژه[5] جهت رسيدگي به اين موضوع به وجود آمده است.

وزارت خارجة آمریکا در روز قبل اعلام نمود:

 «آمریکا، شاه را به خاطر رهايي گروگان­هاي درون سفارت، به ايران تحويل نخواهد داد، ولي حضور او در آمریکا هميشگي نخواهد بود و شاه فقط جهت معالجه و به دليل مسائل انسان‌دوستانه به آمریکا آمده است و به كار بردن زور جهت حل اين مسئله به دليل امكان به مخاطره افتادن زندگي گروگان­ها، منتفي است.»

تظاهرات مردم در مقابل سفارت كه در ادامة روز قبل، شب هنگام نيز ادامه داشت با طلوع آفتاب و از نخستين ساعات بامداد به طور گسترده شروع مي‌شود و مردم تك تك و جمعي خود را به مقابل لانة جاسوسی مي‌رسانند. اخبار لانة جاسوسی در صدر اخبار راديو و تلويزيون و روزنامه‌ها و مجلات قرار گرفته است. كمتر نشريه‌اي يافت مي‌شود كه به اين موضوع آن هم به صورت گسترده نپرداخته باشد.

 وزارت خارجه نيز در اطلاعية شمارة يك خود كه در روز گذشته صادر شده است، از دولت آمريكا درخواست نموده كه پزشكان ايراني حتي پزشكان ايراني ساكن آمريكا، اجازه يابند تا از شاه معاينه به عمل آورند تا صحت مريضي او معلوم گردد. دولت آمريكا با اين درخواست مخالفت به عمل آورده است[6].

بسياري از تظاهركنندگان راديوهاي كوچك همراه دارند و در ساعات اخبار، از آن استفاده مي‌نمايند. اگرچه دانشجويان نيز سعي مي‌نمايند اخبار راديو را از طريق بلندگوهاي نصب شده بر سر در سفارت به اطلاع مردم برسانند.

روزنامه‌ها و همچنين اطلاعیه‌هاي گروه­ها و احزاب، در میان جمعیت حاضر در مقابل لانه، دست به دست مي‌گشت و گاهي چند نفر مشغول خواندن يك نسخه از آن­ها بودند.

چند نفر از برادران دانشجوي خط امام، براي سهولت انتقال مقداري از وسايل و اشياء، آن­ها را در پرچم آمریکا گذاشته و دو سوي آن را گرفته و از ساختمان مركزي راهي يكي از ساختمان­هاي واقع در پست اصلي مي‌شوند که خبرنگاران فراوانی در آنجا تجمع نموده­اند. عكاسي زيرك نيز از اين صحنه عكس مي‌گيرد. اين عكس در صدر اخبار قرار مي‌گيرد و از آن با تعبير حمل آشغال در پرچم آمریکا، جهت تحريك احساسات مردم آمریکا استفاده مي‌شود.

پرچم آمریکا ده­ها بار، هر روز توسط مردم مظلوم دنيا بخصوص در حین جنگ ویتنام و پس از آن سوزانده مي‌شد و براي مردم آمریکا به صورت يك عادت در آمده بود، اما حمل آشغال در پرچم آمریکا، موضوع جديدي بود كه خبرنگار زيركي، با شيطنت از اين سوژه استفادة دلخواه را نمود.

همه بايد دقت مي‌كرديم تا از اين سوژه‌ها به دست دشمنان ندهیم. آن هم پيش چشم ده­ها خبرنگاري كه از هر گوشه و زاويه با دوربين­هاي خود در كمين شكار سوژه براي تخريب وجهة دانشجويان و تحريك احساسات ملت آمریکا كه ملتي تقريباً غير سياسي و افكار عمومي آنان، بازيچة دست وسایل ارتباط جمعي است، نشسته بودند.

جهت آوردن لباس و وسایل شخصي و آوردن موتورسيكلت بايد به خانه مي‌رفتم. به قسمت عمليات مراجعه مي‌كنم و ضمن كسب اجازة خروج دو، سه ساعته، براي آوردن موتورسيكلت براي رسيدن به كارها و جلوگيري از اتلاف وقت، هماهنگي­هاي لازم را به عمل مي‌آورم.

1331416093

برادرم كه در تهران زندگي مي‌كند، هنوز از حضور من در جريان تسخير لانة جاسوسی اطلاع ندارد.

 پس از برداشتن لباس و وسایل و مقداري كتاب، به محل كار برادرم رفتم. ايشان پس از اطلاع يافتن، ضمن ابراز خوشحالي خودش و ساير همكاران مرا سؤال‌پيچ مي‌نمايند.

در چند روز گذشته، بيشتر از پشت ديوارها و ميله‌ها شاهد ابراز احساسات مردم بوده‌ام و حال برايم بسيار جالب است. آن‌چنان با انسان برخورد مي‌كنند كه گويا يك قهرمان بزرگ را در كنار خود دارند. در حقيقت اين امام و مردم بودند كه با حمايت خود اين جريان بزرگ را به وجود آوردند و دانشجويان، تنها نماينده‌اي بودند كه مجري خواست آنان شدند.

 به دانشكده نيز سري مي‌زنم. جو آنجا با روزهاي هفتة قبل و حتی روز شنبه 12 آبان، تفاوت كلي دارد. اطلاعیه‌هاي پشتيباني، حرف­ها، حركت­ها و ابراز نظرها به صورت ديگري است. يك نوع دلگرمي و تحرك در دانشجويان مسلمان معتقد به امام ديده مي‌شود و گروهک­هاي سياسي ضد انقلاب، حالت سردرگمي دارند و اين از اطلاعیه­هایی که بر روی تابلوهای متعلق به آن­ها وجود دارد و تأييديه‌هاي آنان و حتی سلام و عليك آنان، مشخص است.

 با مطلع شدن بعضي از آنان از حضور من در جريان تسخير لانةجاسوسی، يك نوع احترام در آنان نسبت به خود را احساس مي‌كنم. از اينكه اين كار اثري روي آن­ها بگذارد و موجب جلوگيري از انحراف و جذب‌شان به گروهك­هاي منافق را فراهم آورد، خوشحال هستم.

گروهك فدایيان خلق تاكنون موضع خود را در خصوص تسخير لانة جاسوسی اعلام نكرده است. معلوم است رهبران اين سازمان هنوز مات و مبهوت هستند. اما حزب توده، منافقانه خود را جلو انداخته و از خط امام حمايت مي‌كند.

با رسيدن به لانةجاسوسی، پس از استحمام و شستن لباس­ها كه با وجود ماشين­هاي لباسشویي بسيار مدرن، مشكلي از اين جهت وجود ندارد، به دنبال بندي براي پهن كردن لباس‌ها مي‌گشتم، كه دوستان از وجود ماشين لباس خشك كن هم خبر دادند.

اولین بار بود كه از وجود چنين ماشيني مطلع مي‌شدم. لباس­ها را درآن ريختم و يكي از دوستان طرز كار آن را به من ياد داد. چند دقيقه بعد لباس­ها خشك شده و صاف و براق در اختيارم بود. اين براي دنياي دانشجويي، به خصوص زماني كه گروگان‌گير هم باشند، يك نعمت بود و موجب خوشحالي. این ماشین باعث شده بود همه به راحتي لباس­هاي خود را بشويند و به نظافت خود برسند و مانند خوابگاه­هاي مجردي كه در بعضي مواقع لباس­ها در انتظار شسته شدن، تا مدتي طولاني در گوشه‌اي مي‌افتاد، نباشد. براي من هم كه در خانه مجبور بودم در سرماي شديد با آب يخ لولة حياط، لباس­ها را با دست بشويم، نعمت بسيار بزرگي بود.

نزديكي­هاي ظهر، موفق مي‌شوم به دفتر روزنامه جمهوری اسلامی تلفن بزنم. با آقاي مهندس غلامرضا آقازاده مسئول مالي و اداري روزنامه صحبت مي‌كنم و مي‌گويم من در لانة جاسوسی هستم. مي‌پرسد: «براي تهية گزارش؟!» مي‌گويم: «نه. همراه دانشجويان هستم.»

خيلي خوشحال مي‌شود و بيان مي‌دارد كه فرصت خوبي براي تهية گزارش است.

مي‌گويم: «طبق دستورالعمل شوراي لانه نبايد كسي عضو احزاب و دسته‌جات سياسي باشد و متأسفانه من مجبورم يا از لانه خارج شوم و خبرنگار باشم و يا در لانه بمانم و خبرنگار نباشم.»

ايشان پيشنهاد نمود كه شما مي‌توانيد در آنجا باشيد و براي ما گزارش تهيه كنيد.

مي‌گويم: «دلم مي‌خواهد چنين كنم. اما جو اينجا اصلاً مناسب اين كار نيست. متأسفم كه من چنين تصميمي گرفته‌ام. براي خودم هم تلخ است.»

به همين سادگي و بدون حتی فرستادن يك استعفاي كتبي، از خبرنگاري و دنياي پر شر و شور آن، خداحافظي كردم. شايد اين موضوع يك تصميم عجولانه و احساسي و به دور از منطق جلوه كند. اما حقيقت اين بود كه آيت‌الله بهشتي و حزب جمهوري اسلامي، تحت تهاجم ضد انقلاب و حتی نيروهاي خودي بودند و نوعي بدبيني نسبت به ايشان و حزب در ذهن بعضي از طرفداران انقلاب به خصوص جو دانشجويي، وجود داشت و جرأت و شجاعت فراواني لازم بود كه كسي از ایشان، حتی در ميان بسياري از دانشجويان پيرو خط امام!، بتواند دفاع نمايد. كار دفاع از حزب ديگر جاي خود داشت و من به خوبي از اين بدبيني اطلاع داشتم[7].

به هر صورت حضور در لانة جاسوسی نیز یک فرصت بسیار طلايي بود که اگر از دست می‌رفت، برای من قابل جبران نبود و این انتخاب یک انتخاب مهم در زندگی من بود.

مادر سه شهيد، دائم در مقابل درب اصلی لانه حضور دارد و موجب دل‌گرمي دانشجويان خط امام و به خصوص دانشجوياني كه در كنار در نگهباني مي‌دهند و يا اتاق شعار را اداره مي‌نمايند، شده است.

او با تك تك دانشجويان آشنا شده و مانند فرزندان خود با آنان رفتار مي‌كند و بعضي را به نام کوچک صدا مي‌زند.

موج عظيم دانش‌آموزي، امروز به سمت لانه‌ حركت كرده و هر دبيرستاني با صدور اطلاعیه‌اي از اقدام دانشجويان اعلام حمايت نموده است. پلاكاردها، تصاوير كاريكاتوري شاه و كارتر و چوبة­داري كه بر گردن شاه با آن دماغ درازش افتاده است و شكلك پارچه‌اي كارتر و سوزاندن پرچم آمریکا در كنار هيجان اين نوجوانان و شعارهاي «مرگ بر شاه»، «مرگ بر كارتر» و «مرگ بر آمریکا»، صحنه‌هاي تاريخي‌اي را آفريده كه انسان را به عظمت نفوذ كلام الهي امام در تمام اقشار رهنمون مي‌سازد.

شعارها هر روز بيشتر و قوي‌تر و غني‌تر مي‌گردد و خواست­هاي اقشار مختلف شركت كننده در راهپيمايي به اين وسيله بيان مي‌شود:

– اين گفتة امام است: ‌اي آمریکا، سازش با تو محال است.

– دانشجوي خط امام، بر تو درود، بر تو سلام

– دانش‌آموز بيدار است، از توطئه‌گر بيزار است.

– اسلام پيروز است، آمریکا نابود است.

– انحلال خبرگان، توطئة آمریکاست.

– اين كارتر را بايد كشت، چه با تفنگ چه با مشت.

– ما دانش‌آموزان بيداريم، از آمریکا بيزاريم.

– اي خميني تويي رهنماي ما، رهبر زنده و با وقار ما، برلبم اين سرود، بر خميني درود، مرگ بر آمریکا، دشمن خلق ما.

– توطئة آمریکا، ديگر اثر ندارد، اين كارتر ديوانه، گويا خبر ندارد.

– شاه بايد برگردد، كه يك‌ دسته اين را شعار مي‌داد و دستة ديگر جواب مي‌دادند: اعدام بايد گردد.

– اگر امام اذن دهد، كاخ سفيد را ويران مي‌كنيم، با خاك يكسان مي‌كنيم.

حقيقتاً در اين مقطع، ملت ايران قدرتمندانه در برابر آمريكا، صف بسته است و دانشجويان، نوك پيكان تهاجم ملت ايران، به آمريكا می­باشند و خواست به حق ملت ايران را با اقدام خود ابراز كرده بودند و اين از موج حمايت مردم كه به طرق مختلف از سراسر كشور و حتي از اعماق روستاها و كارخانجات و مدارس و دانشگاه­ها و حوزه­هاي علميه و ادارات بيان مي­شد، به راحتي قابل درك و ملاحظه بود.

شايد با جرأت بتوان گفت در تاريخ انقلاب اسلامي، موضوعي وجود نداشت كه اينگونه حمايت مردم را به سوی خود جلب نموده و آنان را گرد محور خود، بسيج کرده باشد.

با كنار رفتن دولت موقت، عده‌اي مي‌خواهند از اين قضيه بهره‌برداري نمايند و تظاهرات و راهپيمايي در كشور راه بيندازند. بهانة آن­ها هم اين است كه به مهندس بازرگان رئيس دولت موقت، توسط دانشجويان پيرو خط امام، ظلم شده و ما مي‌خواهيم از او دفاع نمایيم.

اولین توطئه، حمله به سفارتخانه‌هاي خارجي بود كه با عكس‌العمل امام و دانشجويان، خنثي شد و موجب جلوگيري از باز شدن جبهة جديد و همزمان، با ساير كشورهاي استعماري گرديد.

موضوع حمايت از مهندس بازرگان توسط برخي گروه­هايي دانشجويي، مطرح مي‌شود. دانشجويان خط امام طي اطلاعیه‌اي به مردم، در اين رابطه هشدار مي‌دهند و بيان مي‌دارند كه عده‌اي از عناصر دشمن تحت پوشش حمايت از رئيس دولت سابق، به دنبال راه­اندازي راهپيمايي و اعتراض به تسخير لانةجاسوسی، به بهانة اينكه اين عمل موجب استعفای ايشان شده است، مي‌باشند و از مردم براي جلوگيري از آن استمداد طلبيدند.

دفتر امام نيز با صدور اطلاعیه‌اي از اين توطئة تشنج‌آميز كه به نام دانشجويان دانشگاه­ها در شرف وقوع است و هدف آن ايجاد اختلاف مي‌باشد، خبر داد و هدف از اين حمايت دروغين از مهندس بازرگان را ايجاد اختلاف و به نفع آمریکا اعلام نمود.

اخباري به دانشجويان مي‌رسد كه اقداماتي جهت بیرون آوردن گروگان­ها از دست دانشجویان خط امام توسط عمال آمریکا در شرف وقوع است و بخصوص که آمریکا اعلام مي‌كند ما به دنبال راه حل‌هاي نظامي برای آزادی گروگان­ها نيستيم!

 به همین دلیل اطلاعیه‌اي توسط دانشجویان پیرو خط امام صادر و به آمریکا و عمال او هشدار داده مي‌شود كه دانشجويان تا رسيدن به نتيجة نهايي، لانة جاسوسی را در تصرف خود خواهند داشت و در صورتي كه آمریکا و عمال منفورش جهت آزادي گروگان­ها به كوچكترين حركت توطئه‌گرانة نظامي يا غير نظامي، متوسل شوند، تمام گروگان­ها نابود خواهند شد.

وزارت خارجه كه سرپرست آن هنوز دكتر ابراهيم يزدي است، نيز اطلاعية دوم خود را صادر و اعلام مي‌نمايد:

 «مسئوليت مستقيم حوادث تسخير سفارت، متوجه دولت آمریکاست، زيرا بيماري شاه در ساير كشورها نيز قابل معالجه بوده و دولت آمریکا به تذکرات وزارت خارجة ايران، توجهي ننموده است و عليرغم تذکرات متعدد، با بي‌اعتنايي به احساسات ملت مسلمان و غيور ايران، شاه را به بهانة بيماري در خاك خود پذيرفته است.»

نماز جماعت ظهر و عصر امروز نيز به امامت حجت الاسلام خوئيني­ها برگزار مي‌شود. سخنراني ايشان در ميان دو نماز، دربارة تعويض دولت و حمايت عظيم مردم از جريان تسخير سفارت آمریکا و تذکراتي در مورد مسائل داخلي لانه است.

 ایشان يك بحث اخلاقي مختصر نيز در رابطه با راستگويي و دروغگويي مطرح و بيان داشتند؛ ريشة تمام مسائل اخلاقي به همين باز مي‌گردد كه انسان صادقانه سخن بگويد و دروغ بزرگ‌ترين منشأ انحراف انسان و دوري از خداست.

 اين مطلب مختصر روي من خيلي اثر گذاشت و ذهنم تا چند ساعت مشغول به آن بود و در پاس روز و شب روي آن خيلي فكر كردم. كسي تا آن زمان از اين ديدگاه در مورد اين موضوع سخني نگفته بود و يا من اطلاعي نداشتم.

در نماز مغرب و عشا نيز ايشان سخناني بيان داشتند، كه آن را پياده كرده و سريعاً تايپ و جهت چاپ آماده كردم.

نمايندة امام در مكه، حجت‌الاسلام محلاتي نيز طي يك پيام راديويي، از تجمع حجاج ايراني و غير ايراني در مسجدالحرام و اعلام حمايت آنان از تسخير لانة جاسوسی و اشك شوق آنان و آرزوي آنان جهت حضور در كنار دانشجويان پيرو خط امام خبر دادند و اعلام نمودند حجاج با شعار «الله واحد، خميني قائد» و «نَصرُ مِن الله و فَتحٌ قَريب» از اين عمل اعلام پشتيباني نموده‌اند.

دانشجويان ايراني در لبنان و هند و انجمن اسلامي دانشجويان در آمریکا و كانادا، با ارسال پيام، همبستگي و حمايت خود از تسخير لانة جاسوسی را اعلام نمودند.[8]

پنج تن از نويسندگان مشهور ماركسيست و عضو كانون نويسندگان و عمدتاً مرتبط با حزب توده، طي نامه‌اي به خدمت امام، ضمن حمايت از تسخير لانةجاسوسی، بيان داشته‌اند:

 صف مبارزة ما همان صف واحد انقلاب به رهبري امام است و از اين پس چون گذشته، نيروي انديشه و قلم و بيان هر يك از ما وقف خدمت به خلق و به انقلاب خلقي و اسلامي ايران خواهد بود.

از نامه بوي نفاق استشمام مي‌شود. يكي از دوستان جزوة كوچك و مختصري را آورده است كه چاپ حزب تودة ايران و عنوان آن «خط امام را بشناسيم» مي‌باشد. هركدام از دانشجويان آن را مي‌بيند، با تمسخر به آنان مي‌خندد. گربه شد تائب و عابد و زاهد و مسلمانا!

كتاب فروشي­هاي خلق‌الساعة مقابل لانة جاسوسی بازارشان گرم است. يكي از دانشجويان مي‌گويد: اين‌گونه اگر جلو برويم، يك مدت ديگر حزب توده مي‌خواهد اصول دين را هم به امام بشناساند.

به دليل حضور مستمر مردم دكه‌هاي مختلف هم در پياده‌روهاي مقابل لانه راه افتاده است و همه چيز از لبو و چاي و كيك گرفته تا انواع نشریات و كتاب­های متعلق به گروهک­ها و دسته‌جات سياسي در آن­ها ارائه مي‌شود.

محل تجمع مردم تهران، از آغاز انقلاب و تا پيروزي آن و تا تسخير لانةجاسوسی، دانشگاه تهران و خيابان­هاي اطراف آن بود. هزاران نفر روزانه درون دانشگاه و اطراف آن تجمع مي‌نمودند و اين به صورت امري عادي در آمده بود و حال و از 13 آبان، اين مركزيت به اطراف لانة جاسوسی منتقل شده است. شايد بتوان گفت تنها يك تفاوت با آنجا دارد و آن هم اين است كه آنجا روزها رونق داشت و اينجا شبانه‌روز از رونق نمي‌افتد و اكثر ساعات روز و حتی بعض شب­ها به علت تجمع شدید جمعیت، خيابان طالقاني بر روي ماشين­ها بسته است.

دانشجويان خط امام براي آگاهي بخشي به مردم با توجه به فرصتي كه پيش آمده و استقبالي كه مردم از جريان تسخير لانة جاسوسي نموده اند از شخصیت­هاي در خط انقلاب و امام و مورد قبول مردم، جهت سخنراني در مقابل لانة جاسوسي دعوت مي‌نمايند تا هر كدام از اين شخصیت­ها با زبان خاص خود با مردم سخن بگويند و علل اقدام دانشجويان پیرو خط امام را تشریح و هدف آنان را روشن ‌نمايند.

 امروز از خبرنگاران دعوت مي‌شود كه از ساختمان مركزي لانة جاسوسی بازديد به عمل آورند و از فعاليت­هاي جاسوسي آمریکا در به اصطلاح سفارتش، گزارش تهيه كنند.

محمد نعیمی­پور یکی از دانشجویان خط امام که با واحد روابط عمومی همکاری می­نماید، ضمن تشريح چگونگي اشغال ساختمان، از امكانات مختلف موجود در آن براي خبرنگاران سخن گفت. او در موقع تشريح «اتاق حباب» بیان نمود که از اين اتاق هيچ نوع امواج صوتی و غیر آن نمي‌توانسته عبور كند. يكي از خبرنگاران عرب زبان جملة جالبي در برابر سخن او به كار برد كه بسیار مورد توجه قرار گرفت. او بیان داشت:

 علي‌الظاهر از اين اتاق تنها امواج ايمان توانسته است عبور نماید.

 كه تعبير بسيار جالبي بود و مورد توجه دوستان دانشجوي پيرو خط امام و ساير خبرنگاران قرار گرفت.

اين مصاحبه مي‌توانست تأثير جالبي بر روی افکار عمومی مردم دنیا داشته باشد و آنان را با فعاليت­هاي جاسوسي آمريكا آنهم براي اولين بار و از درون يكي از لانه‌هاي جاسوسي آمریکا، آشنا سازد و تبليغات مظلوم نمايانة این ابرقدرت سلطه­گر را که شایع نموده بود که دانشجويان برخلاف عرف ديپلماتيك سفارت را تسخير نموده‌اند را خنثي نمايد.

كاردار سفارت ايران در آمريكا “علي آگاه” نيز در يك كنفرانس مطبوعاتي بيان داشت كه از آنجا كه انقلاب، انقلاب مردم است، ادامة‌گروگان­گيري نيز به تصميم آن­ها بستگي دارد، و دولت نيز خواست آن­ها را دنبال مي‌نمايد و در ضمن امام خميني نيز تنها راهنماي آن­هاست. او بيان داشت كه آمريكا از عكس‌ العمل متقابل مردم ايران در بردن شاه به آمريكا مطلع بود وعليرغم اين اطلاع، دست به اين اقدام زده است و ادعاي سرطان شاه مي‌تواند يك نيرنگ باشد و مردم ايران نسبت به هر گونه توطئه‌اي كه بخواهد شاه را به قدرت بازگرداند حساسيت دارند و در صورت از كنترل خارج شدن اوضاع و به وجود آمدن آشوب در ايران مسئوليت آن به عهدة‌ دولت آمريكاست.

سناتور فرانك چرچ رئيس كميتة روابط خارجي سناي آمريكا بيان داشته است كه؛ آمريكا هيچگاه نبايد تسليم چنين تهديداتي گردد و بيان داشت كه اگر چنين كاري انجام بدهيم هرگز اين كار پايان نخواهد داشت و در آينده هيچ آمريكايي در هيچ نقطة جهان مصون نخواهد بود[9].

اتحادية دانشجويان فلسطيني در لبنان نيز جهت اعلام همبستگي، پرچم فلسطين را با تصوير امام و عرفات و با شعار «الثوره، الثوره، حتی النصر» و به عنوان هديه براي دانشجويان فرستاده‌اند كه در معرض ديد خبرنگاران قرار مي‌گيرد.

با دعوت كاظم ده­بزرگی، جهت شام به اتاق دانشجویان دانشگاه خودمان در طبقة بالاي اتاق عمليات مي‌روم. بسياري از دوستان در آنجا ساکن هستند. يكي دو ساعتي كه آنجا هستم به بحث و گفتگو پيرامون وقايع اتفاق افتاده در روز و اظهار نظر پيرامون این مسائل می­گذرد. پس از صرف شام كه بسيار مختصر و ساده هم بود، خداحافظي می­کنم تا جهت استراحت به بلوك خودمان بروم. از پله‌ها كه پائين مي‌آمدم، روي ديوارهاي سفيد راه پله، در ميان شعارهايي كه بر روي ديوارها توسط دانشجویان خط امام نوشته شده بود، آيه‌اي از قرآن نوشته بود، توجهم را جلب نمود، از حسن انتخاب او و كوهي از تذكر و اطلاع و لطف الهي كه در آن آيه بود، به شگفت آمدم و با حالتي شيفته چند بار آيه را خواندم:‌

«وَ اَورَثَكُم اَرضَهُم وَ ديارَهُم وَ اَموالَهُم وَ اَرضَاً لَم تَطَؤُها وَ كانَ اللهُ عَلي كُل شَيءٍ قَديرا[10]

«و سرزمين آنان و ديارشان و اموالشان را به شما به ارث داديم و نيز زميني را كه براي فتح آن اسبي را بر آن به تاخت نياورده بوديد و خداوند بر همه چيز تواناست.»

آيه در مورد قوم پيمان‌شكن يهود، در جنگ خیبر است كه با پيامبر درگير شدند و قلعه‌هاي آنان با ابتكاري جنگي به دست مسلمين افتاد.جملة‌: «ارضاً لم تطَؤها، سرزمینی که بر آن اسبی برای جنگ نتاختید» برايم بسيار جالب بود و تذكر به اينكه ما با دست خالي لانة جاسوسي آمريكا را فتح نموده بوديم و خداوند اين كار را نمود و اين جز لطف و مرحمت و عنایت الهي چيزي نبود.

 گويا آيه، براي فتح لانة جاسوسی آمریکا در تهران نازل شده بود و خداوند داشت بر ما منت مي‌گذاشت كه اين كار، كار خود من است و نه شما.

 با شناختي كه از دوستان داشتم، حدس زدم بايد كار رسول مهاجر باشد كه هم با قرآن مأنوس بود و هم نكته‌دان بود و نکته یاب.

چند تن از دوستان قديم دانشگاه اميركبير كه در حال حاضر فارغ‌التحصيل شده‌اند، براي ديد و بازديد و حمايت از دانشجويان به لانة جاسوسی آمده‌اند. وقتي وارد بلوك مي‌شوم با گرمي سلام و عليك مي‌كنند و يكي از آنان با خنده مي‌گويد: «همه‌تان كه اينجا هستيد!» و مقصودش دانشجوياني است كه از سال­هاي قبل در فعاليت­هاي دانشجویي با هم آشنا شده بوديم.

اخبار تلويزيون پر از گزارش­هاي داخلي و خارجي پيرامون حركت دانشجويان پيرو خط امام و عكس‌العمل­هاي مردم ايران و دولت‌مردان آمریکا است.

حجت‌الاسلام دكتر باهنر، عضو شوراي انقلاب، در گفتگويي خط مشي شوراي انقلاب را خط مشي امام دانست و بيان داشت:

ما روابطمان را تا جايي كه به نفع مملكت باشد، تغيير خواهيم داد. از جمله لازم است با بعضي از كشورهاي اسلامي رابطه برقرار و يا روابطمان را تحكيم بخشيم و يا در روابط خودمان با بعضي از كشورها مثل آمریکا، تجديد نظر كنيم.

برنامة مصاحبه راديو تلويزيوني عصر امروز سه تن از دانشجويان خط امام در اخبار امشب پخش شد.

امشب برق منطقه و از جمله لانة جاسوسی قطع شد. اما لحظه‌اي بعد برق اضطراري كه توسط ژنراتور بزرگ موجود در سفارت توليد مي‌شود، در جريان قرار مي‌گيرد و مشكلي ايجاد نمي‌گردد.

دادستان انقلاب آيت‌الله علي قدوسي[11] نيز با انتشار اطلاعیه‌اي ضمن حمايت از عمل انقلابي دانشجويان خط امام، از مردم و دانشجويان خواسته است با كمال هوشياري، آمادگی خنثي نمودن هرگونه توطئة احتمالي را داشته باشند و به عوامل ضد­انقلاب مجال ندهند زير پوشش حركت انقلابي، اين موج سهمگين ضد امپرياليستي را به نفع دشمن نابود و تباه سازد[12].

 

 تأیید گروهک­های سیاسی از اقدام دانشجویان خط امام

 در ادامة تأیید اقدام دانشجویان خط امام جریانات طرفدار سازش با آمریکا نیز در این رابطه بیانیه­هایی اعجاب­انگیز و حاکی از تعجیل در جلوگیری از رسوائی خود، صادر می­نمایند:

1- نهضت آزادی

رابطه با آمریکا را قطع کنید!

نهضت آزادي که اعضای آن دولت موقت را تشکیل داده بودند و از جانب نیروهای انقلاب به علت سازشکاری با آمریکا و مذاکره با برژینسکی شدیداً تحت تهاجم قرار گرفته­اند، طي اطلاعیه­اي اعجاب­انگیز خواستار «قطع رابطة ايران با آمريکا!» می­شوند.

 در اين اطلاعیه که به تاریخ پانزده آبان 58 صادر شده، آمده است.[13]:

دانشجويان انقلابي مسلمان با تصرف سفارت آمریکا، با وضوح تمام خصلت ضداستعماري انقلاب اسلامي ايران را اعلام كرده‌اند.

 تصرف سفارت آمریکا، يك اعتراض ساده به سياست آمریکا نيست. اعتراض به راه و رسمي است كه استعمار كور و خشن آمریکا در سراسر جهان رهبري مي­كند و يكي از مصاديق كوچك آن حمايت از محمدرضا پهلوي و اطرافيان او و پذيرائي آنان در خاك خود و يا با كمك و تأیيدش در گوشه و كنارهاي ديگر دنياست. از اين ‌رو منطق مبارزة ضداستعماري دانشجويان و همه مردم انقلابي ضداستعماري ايران را نبايد نيمه‌كاره رها ساخت.

 شورای انقلاب كه از طرف امام امت مسئول ادارة امور كشور شده است بايد به دنبال يادداشت دولت برادر مبارزمان آقاي مهندس بازرگان، در خصوص استرداد «محمدرضا پهلوي» درصدد قطع روابط سياسي با آمریکا برآید.

خصلت ضداستعماري انقلاب اسلامي ايران، بيانات صريح امام و شعارهاي روشن مردم، دربارة قطع رابطة سياسي ايران با سردستة استعمارگران محل ترديدي برای پيروان راه و رسم و خط امام باقي نمي‌گذارد و امام و امت منتظرند كه شورای انقلاب اين قطع رابطه را اعلام كند. انشاءالله

2- جبهة ملی

جبهة ملی ایران، طی بیانیه­ای توطئه­های امپریالیسم آمریکا را به شدت محکوم کرد[14]:

اقامت محمد رضا پهلوی شاه خائن و مخلوع ایران در آمریکا و اجتماع عناصر مرتبط با بیگانه و دست نشاندگان سیاست­های استعماری در خاک آمریکا و طرح توطئه علیه انقلاب ایران ابعاد جدیدی به خود گرفته است.

محافل امپریالیستی آمریکا با فراهم ساختن امکانات ارتباط و کمک به طرح­ریزی توطئه­های جدید به شکل مرکز فعال ضد انقلاب ایران در آمده­اند.

اکنون موقع آن است که یک­دل و یک­زبان و هوشیار و آگاه در برابر دسائس امپریالیسم با وحدت و همبستگی هر چه بیشتر اقدام کنیم و نقشه­های شوم دشمنان حاکمیت و استقلال ملی را خنثی سازیم.

3- سازمان مجاهدین خلق ایران[15] (منافقين)

در گوشه­ای از اطلاعیة آنان خطاب به امام آمده است:

پدر گرامیمان!

اکنون که انقلاب رهایی بخش اسلامی و ضد امپریالیستی ایران در مسیر حقیقی مردمی خود مجدداً اوج گرفته است و بر آن است که اندیشه­های استعماری و آمریکایی شاه خائن را از بن بر انداخته و راه هر گونه بازگشت را بر آن­ها سد کند، فرزندان مجاهد شما که اکیداً خواستار ادامة رسالت ضد استعماری شما هستند، جان­های ناچیز خود را که کم­ترین فدیه رهایی این میهن و این خلق و این مکتب است بر کف گرفته و آمادگی نثار کردن آن­ها را با همة توانائی­های ناچیزتر سیاسی و نظامی اشان اعلام می­دارند.

 به انتظار فرمان قاطع امام در ریشه کنی همة بنیادهای امپریالیستی و صهیونیستی

4- جبهة دموکراتیک ملی ایران[16]

مبارزان ضد امپریالیسم ایران!

 اینک بار دیگر به برکت خیزش و خروش توده­های مردم مبارز ضد امپریالیستی در میهن ما دوباره اوج گرفته است.

بکوشیم برای پیروزی این مبارزه، آزادی و دموکراسی، یعنی حق مردم در تعیین سرنوشت خویش را که اینک لگد مال «خبرگان»! شده است را احیا کنیم.

 و بکوشیم تا امپریالیسم را با پایگاه همیشگی­اش ارتجاع، یکجا به زباله­دان تاریخ بفرستیم.

 باز پس گرفتن شاه خائن لازم است، اما کافی نیست.

 مصادرة سرمایه های امپریالیستی در ایران.

 افشای نام تمام عمال امپریالیسم و انتشار اسناد و مدارک و قراردادهای امپریالیستی. گسترش مبارزه برای قطع نفوذ اقتصادی، سیاسی و فرهنگی امپریالیسم از میهن ما. خواست امروز همة مبارزان ضد امپریالیست است

 [1]. كيهان، 13 آبان 1358، يادداشت روز و ص 3

[2]. اطلاعات، 16 آبان 1358، ص 10، متن استعفانامة مهندس بازرگان: بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

 حضور محترم حضرت آیت‌الله العظمی امام روح الله الموسوی الخمینی دامت برکاته. با کمال احترام معروض می‌دارد پیرو توضیحات مکرّر گذشته و نظر به اینکه دخالت­ها، مزاحمت­ها و مخالفت­ها و اختلاف نظرها انجام وظایف محوله و ادامة مسئولیت را براي همكارانم و اینجانب مدتي است غير ممكن ساخته و در شرایط تاریخی و حسّاس حاضر، نجات مملکت و به ثمر رساندن انقلاب بدون وحدت مدیریت میسّر نمی‌باشد. بدین وسیله استعفای خود را تقدیم می‌دارد تا به نحوی که مقتضی می‌دانند کلیة امور را در فرمان رهبری گیرند و یا داوطلبانی را که با آن­ها هماهنگی وجود داشته باشد، مأمور تشکیل دولت فرمایند. با عرض سلام و دعای توفیق. مهدی بازرگان»

[3]. البتّه این نکته را نیز باید در نظر گرفت که تعدادی از افراد متعلّق به این جریان ارتباطات پنهانی گسترده­ای با دشمنان انقلاب از جمله آمريكا، آن هم از طريق سفارت آنان در تهران داشته­اند، و در زير پوشش سياست سازشكارانه، اهداف خيانتكارانة خود را پي­گيري مي­كرده­اند و عامدانه و عالمانه در خدمت منافع آنان بوده­اند. نمونه بارز آن عباس امیر انتظام سخنگوی دولت موقّت و تیمسار احمد مدنی وزیر دفاع این دولت و رحمت الله مقدم مراغه­ای استاندار آذربایجان در این دولت و نماینده مجلس خبرگان از این استان، می­باشند.

[4]. متن فرمان امام به شورای انقلاب برای به عهده گرفتن ادارة کشور: «بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم. شورای انقلاب، چون آقای مهندس بازرگان با ذکر دلایلی در تاریخ 14/8/58 از مقام نخست‌وزیری استعفا نموده‌اند، ضمن قدردانی از زحمات و خدمات طاقت‌فرسای ایشان در دورة انتقال و با اعتماد به دیانت و قبول امانت و حسن نیّت مشارالیه، استعفا را قبول نمودم.

 شورای انقلاب را مأمور نمودم برای رسیدگی و ادارة امور کشور در حال انتقال و نیز شورا مأموریت در اجرای امور زیر را بدون مجال دارد: تهیة مقدمات همه‌پرسی قانون اساسی. تهیة مقدمات انتخابات مجلس شورای ملّی. تهیة مقدمات تعیین رئیس‌جمهور. لازم به ذکر است که با اتکال به قدرت ملّت عظیم‌الشأن باید امور محوّله را خصوصاً آنچه مربوط است به پاکسازی دستگاه‌های اداری و رفاه حال طبقات مستضعف و بی‌خانمان، به طور انقلابی و قاطع عمل نمایند. روح‌الله الموسوی الخمینی. 15/8/58»

[5]. اعضاي اين گروه که به ریاست برژینسکی مشاور امنیّت ملّی کارتر تشکیل می‌شد، عبارت بود از: معاون رئیس‌جمهور، وزیر دفاع، وزیر خارجه، وزیر دادگستری، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلّح آمریکا، وزیر خزانه‌داری، وزیر دادگستری، رئیس ستاد کاخ سفید، مشاورین حقوقی و مطبوعاتی رئیس‌جمهور. این کمیته در طول بحران گروگان‌گیری عهده‌دار وظایف متنوعی در زمینة هماهنگ ساختن اقدامات دیپلماتیک و نظامی و مالی و تهیّه و بررسی نامه‌ها و اعلامیّه‌ها و امور مربوط به سیاست داخلی و روابط عمومی بوده است. چند گروه تخصصی نیز با این کمیته همکاری می‌کردند. (توطئه در ایران، سایروس ونس و زییگنیو برژینسکی، محمود مشرفی، انتشارات هفته، 1362، ص174)

1. کیهان، 15 آبان 58ص3، (مصاحبة وزیر خارجه)

[7]. متأسّفانه به خاطر اين جّو دشمن ساخته و دوست حمايت كرده، اين فرصت طلايي كه مي­توانست حوادث و وقايع تسخير لانة جاسوسي را دقيقاً و در همان زمان وقوع و آن هم از درون لانة جاسوسي مكتوب و براي آيندگان ذخيره سازد، از دست رفت و گرفتاري­هاي روزمرة حضور در لانة جاسوسي كه كم نيز نبود، فرصتي براي اين كار لازم و ضروري، باقي نگذاشت.

[8]. همان

2. جمهوري اسلامي 17 آبان ص 1

[10]. سورة احزاب، آیة 27

[11]. آيت‌الله قدوسي:

[12]. جمهوري اسلامي، 16 آبان 1358، ص 12

[13]. اطّلاعات 20/8/58 ص 12

[14]. اطّلاعات ، 15 آبان 58 ص11

[15]. اطّلاعات، 165 ابان 58 ص12

[16]. اطّلاعات،20 آبان 1358ص3.

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

خاطرات سید محمد هاشم پوریزدانپرست از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام از عملیات پیروزمند و حماسه بزرگ شکست حصر آبادان ( عملیات ثامن الائمه ) – قسمت دوازدهم

عذاب وجدان!     فرماندهي در كار نبود. سازمان رزم تقريباً به هم خورده بود. بچّه­هاي …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *