تیتر خبرها
خانه / بخش 1) مطالب از مسئول سایت تسخیر / 1)3) کتاب های تألیفی مسئول سایت تسخیر / خاطرات نخستین روزهای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام – سید محمد هاشم پوریزدانپرست قسمت هفتم

خاطرات نخستین روزهای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام – سید محمد هاشم پوریزدانپرست قسمت هفتم

 

بنده تردید دارم که لَیلَة الهَریر[1] این جنگ طولانی، گذشته باشد.

سخنرانی آیت الله خامنه ای
سخنرانی آیت الله خامنه ای

آيت‌الله خامنه­ای در حالی که عازم حج هستند، طی سخنانی در حضور حضرت امام و در مجلسی که به مناسبت دومین سالگرد شهادت آیت الله سید مصطفی خمینی، در شب یکم آبان در مسجد اعظم قم برگزار شده بود، بيان داشت. ایشان درقسمتی از بیانات خود فرمودند :

مسئله امروز ایران مسئله تداوم یک انقلاب بزرگ بی­نظیر است

به خدا مبارزه تمام نشده. بنده تردید دارم که سخت­ترین میدان مبارزه این ملت در طول پنج سال اخیر در آینده نباشد.

بنده تردید دارم که لَیلَهُ الهَریر این جنگ طولانی، گذشته باشد. ملت مسلمان ایران اگر می­خواهد از اسلامش، از آرمان­هایش، از دینش، از شرفش و از استقلالش دفاع کند، اگر می­خواهد خود را به استقلال اقتصادی و سیاسی و سپس فرهنگی برساند، باز باید مبارزه کند. مبارزه، تشکل لازم دارد. مبارزه، محبت میان صفوف مبارزان لازم دارد.

اینکه امام این همه روی وحدت کلمه تأکید می­کنند، این از عمق ایدئولوژی اسلامی برمی­آید و بر می­خیزد. برای همين است كه بزرگان فرموده­اند:«اسلام ، توحید کلمه و کلمة توحید است» و افزوده­اند:«کلمة توحید از توحید کلمه جدا نیست.»[2]

و از عشق و شور و ایمان مردم می­ترسند. شخص امام را مورد حمله قرار نمی­دهند. اما ارگان­های وابسته به امام را به تدریج شروع به کوبیدن کردند.

به خدا شما می­خواهید امام را تنها کنید

 می­گويید امام تنهاست. به خدا شما می­خواهید امام را تنها کنید. شما می­خواهید امام را تنها بشود. امام تنها نیست. دل این امت با امام است. دلسوزترین انسان­ها با امامند. در اختیار امامند. اینقدر این رهبر را زیر نامش نکوبید.

آبان ماه، ماه حماسه

با پايان يافتن مهر ماه توطئه­آميز و تداوم این توطئه­ها در آبان­ماه، در طليعة آبان­ماه يعني روز اول آن، آمریکا دومين اشتباه بزرگ تاريخي خود در رابطه با ايران را درست در همان تاريخ اشتباه اول انجام مي­دهد، و شاه را بر اساس یک توطئة حساب شده و برای گره­زدن آخرین حلقه­ های این توطئه به آمریکا می­برد.

اين اشتباه بزرگ، آتش كينة انقلابي ملت ايران را پس از نه ماه تحمل شعله­ور ساخت. دشمن با اين­كار به كمين­گاه انقلاب وارد شده بود و فرصتي طلائي­تر از اين امكان نداشت که براي انقلاب به وجود آيد. به همین دلیل امام تهاجم خود را آغاز كرد و در سخنراني­هاي خود بی پروا لبة تيز حملات را به سوي آمریکا و وابستگان مزدور قلم و سلاح به دست داخلی او گرداند.

جهت اعلام همبستگی امت و امام اعلام راهپيمايي مي­شود و قرار مي­شود اولين جمعة آبان ماه راهپيمايي انجام شود.

 

رسماً اعلام میشود که شاه مبتلا به سرطان است و برای معالجه وارد آمریکا شده است.

– دولت ایران که چهار روز قبل از این قضیه اطلاع یافته است، در مورد فعالیت­های سیاسی شاه در آمریکا به این کشور هشدار داد.

– سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه آمریکا اظهار می­دارد که دولت واشنگتن قبل از دادن روادید به شاه سابق که پس فردا شصت ساله می­شود، با مقام­های ایرانی تماس گرفته بود و اضافه کرد که مدت اقامت محمد رضا در آمریکا به وضع بیماری وی بستگی دارد.

– یک سخنگوی سفارت ایران در واشنگتن نیز به نوبه خود به خبرگزاری فرانسه گفت که با وجود اطمینان کافی که وزارت خارجه آمریکا داده است، سفارت به تحقیقات لازم دست خواهد زد تا معلوم شود که آیا شاه سابق واقعاً بیمار است یا خیر و اگر مسئلة بیماری او حقیقت نداشته باشد، رسماً به دولت آمریکا اعتراض خواهد کرد[3].

لانه جاسوسی گروگان
لانه جاسوسی گروگان

اعمال رسواي جاسوسان به اصطلاح فدائي خلق

 امام در رابطه با جنایات فدائیان خلق که ادعای مبارزه با امپریالیسم آنان، گوش فلک را کر کرده است، بیان می­دارند[4]:

 الان هم اينها كه فدايي خلق هستند و با فدايي خلق، دارند خلق را به باد فنا مي­دهند و خرمن­ها را آتش مي­زنند و كارخانه­ها را از كار باز مي­دارند و همه خرابكاري­ها را دارند مي­كنند و جاسوسي­شان هم ثابت است و ارتباطشان هم با صهيونيسم و اين­ها ثابت است، اين­ها الان افتاده­اند بين مردم و به اسم اينكه ما فداي شما هستيم، لكن خرمنشان[5] را آتش مي­زنند!! اينها فدائي هستند، لكن در كردستان آنقدر آدم مي‌كشند و الان هم در كردستان مشغول همين فتنه گري هستند!! فدائي هاي اينطوري هستند.

امام در این روزهاکه ارتش پس از فداکاریهای فراوان و تقدیم شهیدان گرانقدری برای حمایت از آرمان­های انقلاب و حفظ تمامیت ارضی کشور تحت شدید­ترین تهاجمات نظامی و تبلیغاتی مزدوران ابرقدرت­ها قرار گرفته و به دروغ متهم به کشتار خلق کرد می­گردد، طی سخنانی برای فرماندهان و فارغ التحصیلان دانشکدة افسری بیان [6]می­دارند:

 ارتش، اساس و ركن استقلال يك كشور است

 شما مي‌دانيد كه ارتش اساس و ركن استقلال يك كشور است. اگر ارتش اصلاح بشود، استقلال كشور حفظ مي­شود و اگر خداي نخواسته در ارتش يك فسادي باشد، استقلال كشور به خطر مي­افتد و مي­دانيد كه امروز افرادي كه ناصالح هستند و افراد چپ، افراد وابسته به رژيم سابق در همه جا نفوذ دارند و لا­محاله در ارتش هم هستند و اگر اين­ها در ارتش بمانند، ممكن است كه ريشه بكنند، ممكن است توطئه بكنند و خداي نخواسته يك وقت يك ارتش را به فساد بكشند.

لانه جاسوسی آمریکا
لانه جاسوسی آمریکا

همة مردم با من تماس دارند

امام در رابطه با تهمت­هايي كه به ايشان زده مي­شود در سخنراني خود پاسخ داده و بيان مي­دارند[7]:

 هر روز اقشار مختلف مردم به اينجانب تماس دارند. جريان اين است كه بگويند من نمي­توانم كاري انجام بدهم.

 

در چنين شرايطي جبهة ملی با انتشار نامه­ای هفت پیشنهاد به مسئولین کشور نموده است و در طی آن بیان داشته است[8]:

 

ما معتقدیم که یکی از مهمترین عوامل تفرقه و نفاق و به هم ریختگی روابط گروه­ها و دسته­جات و احزاب روش نا­مناسب افراد و عناصر مؤثر و مرتبط با رهبری انقلاب و شورای انقلاب می­باشد. کسانی که دم از وحدت می­زنند و مردم را موعظه به اتحاد و اتفاق دعوت می­کنند و در حالی که از تمام امکانات مملکت استفاده می­نمایند چه در سخنرانی­ها و چه در عمل، تمام امکانات سایر قشرها و گروه­های اجتماعی. اینان از یک طرف راجع به وحدت صحبت می­کنند و از طرف دیگر جز خود و افکار و نظرات خود هیچ­کس و هیچ نظر و عقیده­ای را به چیزی نمی­شمارند. در پناه عنوان اسلامی، خود را مجاز به هر بیان و اقدامی می­دانند در حالی­که با دوستان خود به جنگ قدرت مشغولند با تسلط بر همة شئون، همة امکانات را از دیگران سلب می­نمایند. از یک­ طرف نمی­توان گروه­ها و قشرهای دیگر مملکت را دشمن مملکت، دشمن دین و بدون فکر و اندیشه دانست و آنان را فاقد شایستگی به شمار آورد و از طرف دیگر ندای وحدت در داد و چنین قشرها را به تفرقه و چند دستگی متهم نمود.

رهبری انقلاب باید همة قشرها و گروه­های مردم را در مسائل عمومی و حقوق اجتماعی و شرکت در امور سیاسی به یک دید بنگرد و عناصر فرصت­طلب و مرتجع و کسانی که با سوء­استفاده از نزدیکی به مقام رهبری یا با سخنرانی و نطق­ها و یا اعمال دیگر خود موجب تفرقه و نفاق می­شوند، از دور خود برانند. رهبری عالیقدر انقلاب باید با همة گروه­ها و احزاب و دستجات سیاسی تماس مستقیم داشته باشند و نظرات آنان را شخصاً استماع نمایند و در صورت اصولی و منطقی بودن عمل به آن­ها را دستور فرمایند.

…. شورای انقلاب باید منحل شود و تا تشکیل مجلس شورای ملی قدرت آن در اختیار دولت قرار گیرد. کمیته­های سپاه پاسداران و سایر مراکز قدرت در صورتی که وجود آنان لازم باشد جزو سازمان دولت محسوب شوند، به نحوی که جز قدرت دولت منتخب رهبری انقلاب هیچ مرکز قدرت اجرائی مستقل دیگری در سطح مملکت وجود نداشته باشد.

….. امروز رادیو تلویزیون که از بودجة دولت اداره می­شود و متعلق به عموم است، منحصر به دستگاه حزب جمهوری اسلامی و بعض از گروه­های سیاسی هم­گام با حزب مزبور در آمده است.

راهپيمايي چهارم آبان

ملت مسلمان و قهرمان و انقلابي ايران نيز با راهپيمايي چهارم آبان و ضمن اعلام حمايت از امام و اعلام آمادگی جهت جانفشاني براي تداوم انقلاب تا آخرين منزل آن، با شعار مرگ بر آمریکا، تهاجم خود به آمریکا را آغاز نمود و خواستار باز گرداندن شاه شد.

شرايط دارد عوض مي­شود . قانون اساسي در حال اتمام است. تهاجم دشمن سنگين است و انقلاب نيز حملات خود را بايد آغاز نمايد. امام نيز لبه تيز حمله خود را متوجه آمریکا و مزدوران داخلی آن مي‌كند.

– به دنبال توطئة دشمنان و هجوم به امام و متهم نمودن ایشان به کانالیزه شدن و به انحصار افراد خاص در آمدن، شهرها و روستاهای ایران امروز شاهد یکی از بزرگ­ترین و عظیم­ترین راهپیمائی­های مردم انقلابی برای حمایت از امام بود. در جریان این راهپیمایی خیل عظیم شرکت کنندگان یک بار دیگر رهبری امام را مورد تأیید و تأکید قرار داده و میثاق خود با ایشان را نیرومندتر از گذشته تکرار و تجدید نمودند و به دشمنان هشدار دادند.

تهران نیز شاهد راهپیمایی چند میلیون نفری مردم انقلابی بود. راهپیمایان از ده نقطة تهران به سمت دانشگاه تهران به حرکت در آمدند و در مسیر خود شعارهایی در حمایت از ولایت فقیه و نیز شعارهای متعددی علیه آمریکا و اسرائیل و صهیونیسم و توطئه­گران ضد انقلاب می­دادند.

– بیش از صد هزار نفر از زائران ایرانی همراه با ده­ها هزار نفر از زائران کشورهای اسلامی در راهپیمایی همبستگی امت با امام در مکة مکرمه شرکت می­نمایند. این راهپیمایی از میدان شیشه آغاز و تا مسجدالحرام ادامه می­یابد. راهپیمایان در میان تدابیر شدید امنیتی مأموران سعودی و در حال سکوت کامل پس از پیمودن این مسیر هشت کیلومتری در نماز جمعه شرکت می­نمایند[9].

تظاهرات ایرانیان در آمریکا

حدود دو هزار نفر از اعضای جامعة ایرانیان آمریکا در نیویورک با شعار «مرگ بر شاه» و «زنده باد آیت الله خمینی» علیه حضور شاه در آمریکا دست به تظاهرات می­زنند. این تظاهر­کنندگان در میان مراقبت­های شدید پلیس آمریکا از خیابان­های نیویورک می­گذرند، ولی از نزدیک شدن آنان به بیمارستان «کرونل» که شاه در طبقة هفدهم آن بستری است، جلوگیری می­شود. یکی از پزشکان بیمارستان بیان داشته است که برای درمان این بیماری، شاه باید شش ماه تا یکسال در آمریکا بماند[10].

– هیأت دولت تجانس و هماهنگی ندارند

متن اسعفانامة دکتر کاظم سامی وزیر بهداری دولت موقت که در تاریخ بیست و پنجم مهر نوشته شده و برای امام و مهندس بازرگان ارسال گردیده است، هم­زمان با پذیرش استعفای او از جانب مهندس بازرگان، منتشر می­شود.[11]

 – تمام گرفتاري هاي مسلمين از آمریکاست

امام خميني در ديدار با اعضاي انجمن اسلامي دانشجويان مدرسة عالي ترجمة مفيدي مطالب مهمی در رابطه با آمریکا بیان داشتند.

ایشان در این سخنرانی به قلم به دستان وابسته به آمریکا شدیداً حمله مي­كنند و بيان مي­دارند:

 تمام گرفتاري­هاي مسلمين از آمریکاست و ما با موجودات كثيفي در آمریکا مواجه هستيم، آن­ها دواهاي فاسد را به ملت­هاي جهان سوم مي­فروشند و رفتارهاي بدتر از حیوان با جهان سومي­ها مي­کنند و ما باز در برابر آن­ها خاضع هستيم. بشكند قلم­هايي كه براي اينها دارد كار مي­كند و ببرد زبان­هايي كه به نفع اين­ها دارد صحبت مي­كند و باز مي­خواهد ملت را تباه كند. الان تمام گرفتاري­هاي ما از آمریکا است.[12]

دومین گام امام علیه سلطه­گران

ايام حج فرا رسيده بود و روز دهم آبان عيد قربان بود، امام ضمن پيامي به حجاج خواستند که در مراسم حج توطئه­هاي آمریکا و اسرائيل را به گوش جهانيان برسانند. حجاج ایرانی همراه با حجاج غیر ایرانی طرفدار انقلاب اسلامی فداكارانه، ضمن راهپيمايي و تظاهرات در کنار خانة خدا به اين وظيفة الهي خود جامة عمل می­پوشانند و به این وسیله، دومین گام تهاجم جهانی انقلاب برای بیدار سازی مسلمانان آغاز می­گردد.

دکتر ابراهیم یزدی در آستانة سفرش به الجزایر به منظور خداحافظی و کسب تکلیف و راهنمایی، عصر امروز به حضور رهبر انقلاب می­رسد. او به مدت یک ساعت با رهبر انقلاب به مذاکره می­پردازد. او در پایان ملاقات خود اعلام می­نماید که فردا همراه با مهندس بازرگان برای شرکت در جشن­های بیست و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب الجزایر، عازم این کشور خواهد شد. او اضافه نموده است:

 امام پیام مهمی خطاب به مردم الجزایر و آفریقا فرستاده­اند که این پیام در روز عید قربان تسلیم مقامات الجزایر خواهد شد.[13]

40 قربانی در روز عید قربان!

– در تهاجم ناگهانی و ناجوانمردانة نیروهای ضد انقلاب به ستون نیروهای ارتشی در درون شهر بانه، بیش از40 نفر از ارتشيان غيور به شهات می­رسند و 70 نفر نیز مجروح می­گردند. از سرنوشت 60 تن دیگر از آنان نیز خبری در دست نیست. این نیروها پس از پایان مأموریت از سردشت به بانه آمده بودند و عازم تهران بودند. مهاجمین در میان مردم موضع گرفته بودند و نیروهای این ستون برای جلو­گیری از آسیب رسیدن به مردم از تیر اندازی به سوی آنان خود داری نموده بودند.[14] این جنایت ساعتی پس از بازگشت مردم از مراسم عید قربان در گورستان بانه، اتفاق می­افتد.

 

– با قدرت تمام حملات خود را عليه آمریكا و اسرائيل گسترش دهید

امام خميني در آستانة سيزدة آبان، اولین سالگرد شهادت دانش­آموزان در مقابل درب ورودی دانشگاه تهران، به دست نیروهای شاه که به عنوان روز دانش‌آموز برگزیده شده است، پيامی تاریخی و تاریخ ساز صادر می­نمایند و از روحانیون سراسر کشور می­خواهند؛ تا با شرکت در راهپیمایی این روز و با حضور در دانشگاه­های سراسر کشور توطئة جدایی دو قشر روحانی و دانشگاهی را خنثی نمایند[15]. در این پیام امام فرموده اند:

«بر دانش‌آموزان، دانشگاهيان و محصلين علوم دينيه است كه با قدرت تمام حملات خود را عليه آمریکا و اسرائيل گسترش داده و آمریکا را وادار به استرداد اين شاه مخلوع جنايت­كار نمايند و اين توطئه بزرگ را بار ديگر شدیداً محكوم كنند.»

برپایی اولین نماز عید قربان بعد از انقلاب

ترمینال خزانه امروز شاهد برگزاری مراسم عید اضحی بود. حدود دو میلیون نفر جمعیت نمازگزار در حالی که مرتباً تکبیر می­گفتند وارد محوطة ترمینال شدند. به صورتی که محوطة وسیع ترمینال و اطراف آن پر از جمعیت می­گردد.

راهپیمایی پس از نماز عید قربان

مردم انقلابی ایران که در سال گذشته ده­ها هزار شهید گرانقدر را قربانی آزادی و استقلال و تشکیل نظام جمهوری اسلامی نموده­اند و نه ماه پس از انقلاب با دلی خونین و قلبی پر درد از جنایات ضد انقلاب و سازش­کاری دولت مردان، صبر را پیشه کرده­اند و امام به دليل ضرورت تصويب قانون اساسي و راه افتادن تشكيلات حكومتي، هنوز آن­ها را براي دفاع از انقلاب فرا نخوانده است، پس از نماز عید قربان، ضمن راهپيمايي و سر دادن شعار مرگ بر آمریکا، دخالت آمریکا در امور ايران و بردن شاه به آمریکا را محكوم و با صدور قطعنامه­ای خواستار استرداد او می­شوند.

تظاهرات حجاج در سرزمین وحی

در مراسم اولين حج بعد از انقلاب و در روز عید قربان نیز برای اولین بار حجاج انقلابی ایرانی بر اساس رهنمودهای امام در پیام حج خود، با فریاد مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل، به راهپيمائي و تظاهرات پرداخته و از مسلمانان جهان می­خواهند که دست به دست هم داده و در برابر ابرقدرت­هایی که عزت و کرامت آنان را پامال مطامع خود نموده­اند به پا خیزند. این فداکاری بی­نظیر و ایثار آشکار، موجب آگاهی حجاج سایر کشورها و زمینة بیداری آنان را فراهم می­نماید و جبهة جديدي را بر عليه مستكبران جهانخوار و سلطه گران جهانی می­گشاید.

ملاقات با برژینسکی

 در همين زمان كه ملت ايران چون آتش­فشاني عليه ظلم­ها، ستم­ها و غارتگري­هاي سلطه­گران آمریکايي به فوران در آمده است، خط ديگري در جامعة انقلابي ما، گام به گام به سمت و سوي آمریکا حركت مي­کند و در حالی که مردم ايران كه با خون خود و با دست خالي شاه را و اربابانش را از ايران بيرون كرده­اند، اینگونه علیه آنان به خروش در آمده­اند، آنان به دنبال مذاكره و سازش و طلب كمك از این ابرقدرت كه دارد به آهستگي و در زير ساية سياست گام به گام دولت موقت و توطئه­هاي ضد انقلاب وابسته و وجود عناصر سازشكار و فرصت­طلب و عناصر نفوذی آن­ها، باز مي­گردد تا سلطة جهنمي خود را مجدداً بر سرزمين مقدس شهيدان بگستراند، برآمده­اند.

ناگهان اعلام می­شود در حالی که ساعتی از رسیدن هیأت ایرانی به الجزیره نگذشته است، رئيس دولت و وزير خارجه­اش در حالی که حامل پیام ضد آمریکایی امام[16] برای مردم الجزایر و مسلمانان جهان نیز هستند، برژینسكي مشاور امنیت ملی كارتر را در محل استقرار خود پذیرفته و به مذاکره با او پرداخته­اند.

رئيس دولت موقت که همراه وزير خارجه و چند تن از وزرا جهت شركت درجشن سالگرد استقلال الجزاير روز قبل به این کشور سفر کرده است، همراه با وزیر خارجة دولت موقت با «برژینسكي» مشاور امنیت ملی كارتر رئیس جمهور آمریکا در یک جلسة یک و نیم ساعته به مذاکره می­پردازد. مذاکره مهندس بازرگان با برژینسکی قبل از ملاقات با رئیس جمهور الجزایر بوده است[17]. این خبر در میان اعجاب مردم انقلابی ایران با سرعت توسط خبر گزاری­ها به همة جهان مخابره می­گردد.

این ملاقات برای مهندس بازرگان و دولت او بسیار گران تمام می­شود. حزب جمهوری اسلامی[18] به خاطر ملاقات با برژینسکی درالجزایر، با صدور اطلاعیه­ای دولت موقت را استیضاح نمود. در بخشی از این اطلاعیه آمده است:

شما آقای مهندس بازرگان به عنوان نخست وزیر دولت موقت انقلاب، در الجزایر با برژینسکی به گفتگو نشستید و ملت ما نمی­داند نیاز این ارتباط در لحظاتی که ما در پی آنیم تا هر گونه ارتباط غیر عادلانه و برده­ساز را با جهانخواران بگسلیم، از کجا بر می­خیزد؟

برای روشن شدن موضوع نظرات هر دو طرف آورده می­شود.

 مهندس بازرگان در این رابطه در مصاحبه­ای با خبر­گزاری پاریس بیان داشته است[19]:

 سه شنبة گذشته یعنی دو روز قبل از عزیمت من به الجزایر[20] کاردار سفارت آمریکا در تهران به من اطلاع داد که برژینسکی مایل است هنگام اقامت من در الجزایر، ملاقات و مذاکره انجام دهد و امروز این دیدار انجام شد.

این را آقای دکتر یزدی هم می­دانست!

 مهندس بازرگان در تاریخ هفدهم آبان طی یک مصاحبة مطبوعاتی سخنانی را در دفاع از مواضع خود و دولت موقت بیان داشت:

 کاردار قبلاً به ما اطلاع داد که به الجزایر که می­روید برژینسکی هم هست، ممکن است به ملاقات شما بیاید. این را آقای دکتر یزدی هم می­دانست و من از ایشان خواهش کردم که شب قبل[ از رفتن] خدمت امام برسیم. مطالب مختلف و از جمله روابط ما با آمریکا چگونه باشد و یا چگونه خوب است و ایشان چه فرمایشی دارد[ را خدمت ایشان مطرح کنیم]. به هیچ وجه ایشان نگفتند که با برژینسکی ملاقات نکن.

از حجت الاسلام سید احمد خمینی در مورد ملاقات آقای بازرگان با برژینسکی سؤال شد[21]. ایشان گفتند:

 امام ابداً از ملاقات آقای بازرگان با برژینسکی اطلاع نداشتند. حتی دکتر یزدی پس از مراجعت از سفر نیز جریان را به اطلاع امام نرساند. من در آن ملاقات[ قبل از سفر] حضور داشتم. دکتر یزدی فقط راجع به کسالت شاه مخلوع مطالبی معروض داشت و در بارة ملاقات بازرگان با برژینسکی صحبتی به میان نیامد.

در مورد هدف هیئت بلند پایة سیاسی ایران به الجزایر از ایشان سؤال شد. که بیان داشتند:

 آنچه مسلم است امام اطلاع داشتند که آقای نخست وزیر برای شرکت در جشن سالگرد آغاز انقلاب الجزایر به این کشور دعوت شده و آقای بازرگان به الجزایر رفت. امام بیش از این چیزی نمی­دانستند.

اعجاب­انگیزتر از همة موضوعات این است که هیأت ایرانی در این سفر حامل پیام ضد آمریکایی امام، به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب الجزایر نیز بوده است!

برژینسکی چه گفته است؟

 برژینسکی نیز جریان را اینگونه بیان کرده است[22]:

در جریان این سفر بود که مهدی بازرگان نخست وزیر ایران از من تقاضا کرد که دیداری با هم داشته باشیم[23].

 

شهادت مظلومانة آیت الله قاضی طباطبائی به دست عوامل آمریکا

ساعاتی پس از برگزاری نماز عید قربان و تظاهرات و راه پیمایی عظيم ضد آمریکایی مردم و تجمع آنان در مقابل لانة جاسوسی آيت‌الله قاضي طباطبایی امام جمعة مبارز و انقلابی تبریز که در روزهای گذشته در برابر عناصر آمریکایی حزب خلق مسلمان ایستادگی و مردم را در برابر توطئه­های آنان بسیج نموده و مانع اصلی به ثمر نرسیدن توطئة آنان در این شهر بود را پس از بر پایی نماز مغرب و عشاء و در حال بازگشت به منزل مظلومانه و ناجوانمردانه به شهادت می­رسانند.

امام خميني به مناسبت شهادت آيت‌الله سید محمد علی قاضي طباطبائي امام جمعة تبریز که در شامگاه روز عید قربان، به دست گروه منحرف فرقان به شهادت رسیدند، پیامی صادر می­نمایند[24]:

در انقلابي كه ابرقدرت­ها را به عقب رانده و راه چپاول­گری آنان را از كشور بزرگ بسته است، اين ضايعات و ضايعات بالاتر اجتناب ناپذير است. ما بايد از كنار اين وقايع با تصميم و عزم و خونسردي بگذريم و به راه خود كه راه جهاد في سبيل الله است، ادامه دهيم.

– شهادت در راه خداوند، زندگي افتخار آميز ابدي و چراغ هدايت برای ملت هاست.


[1]. لیلة‌الهریر سخت‌ترین و خونین‌ترین و پرشورترین و حماسه آفرین­ترین شب در جنگ صفین بوده است و تلفات فراوانی به سپاه حضرت علی (ع) و نیز سپاه معاویه وارد گردید. به خاطر نالة فراوان و جانکاه مجروحان، این شب را بدین صفت موصوف کرده‌اند: شب آه و ناله و فغان.

[2]. مرحوم آيت‌الله كاشف الغطا

[3]. اطّلاعات، 2 آبان، ص 2

[4]. صحیفة نور، ج 10 صفحة 43 تاريخ: 2/8/58

[5]. یکی از زشت ترین اقدامات فدائیان خلق در آن مقطع آتش زدن خرمن کشاورزان در مزارع برای ضربه زدن به انقلاب بود تا کشاورزان را از حمایت انقلاب دلسرد نمایند و محصول گندم کشور را کم و مردم را با مشکل مواجه نمایند که امام به آن اشاره نموده اند.

[6]. صحيفة نور ج 10 صفحة 45 و 44 تاريخ: 2/8/58

[7]. صحیفة نور ج 10 صفحة 48 تاريخ: 3/8/58

[8]. اطّلاعات، چهار شنبه دوّم آبان 58، ص2

[9]. اطّلاعات، 5 آبان 58 ص 1 و جمهوری اسلامی، 5 آبان 58 ص2

[10]. اطّلاعات، 6 آبان 58 ص12

[11]. اطّلاعات، آبان 58 ص12

[12]. صحيفة نور، ج 10 صفحه 74 تاريخ: 7/8/58

[13]. اطّلاعات، 9آبان 58 ص12

[14]. جمهوری اسلامی، 12 آبان 58 صص1 و2 و اطّلاعات، 13 آبان، ص2

[15]. صحيفة نور ج 10 صفحة 97 تاريخ: 10/8/58

[16]. در گوشه هایی از این پیام آمده است: ملّت ما تلخي سلطة اجانب و مفت­خواران نفت­خوار، مخصوصاً آمریکا را چشيده و غم شما برادران را احساس نموده است و به حسب اخوّت ايماني در غم و شادي ملّت شريف الجزاير و ساير ملّت‌هاي عزيز اسلامي شريكند.

[17]. جمهوری اسلامی، 12 ابان 58 ص 12

[18]. غائلة چهاردهم اسفند 1359 ظهور و سقوط ضد انقلاب، داد گستری جمهوری اسلامی ایران، سال 1364 ص 240 و جمهوری اسلامی، 13 آبان 58 ص2

[19]. در تکاپوی آزادی، قسمت دوّم ، حسن یوسفی اشکوری، انتشارات قلم 1379 ص 210

[20]. سفر در روز چهار شنبه بوده است.

[21]. غائلة چهاردهم اسفند 1359، ظهور و سقوط ضدانقلاب، دادگستری جمهوری اسلامی، 1364 ص 216

[22]. توطئه در ایران، سایروس ونس و برژینسکی، ترجمة محمود مشرفی، تهران، انتشارات هفته، 1362 ص 172 و 173

[23]. بنابر این سخن، ایشان هم در تأیید سخنان دکتر ابراهیم یزدی است که تماس و ملاقات در الجزیره، سازماندهی شده است. بنابراین آیا مهندس بازرگان دروغ می­گوید؟! یا ایندو؟!

[24]. صحیفة نور ج 10 صفحة 110 تاريخ: 11/8/58

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

خاطرات سید محمد هاشم پوریزدانپرست از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام از عملیات پیروزمند و حماسه بزرگ شکست حصر آبادان ( عملیات ثامن الائمه ) – قسمت دوازدهم

عذاب وجدان!     فرماندهي در كار نبود. سازمان رزم تقريباً به هم خورده بود. بچّه­هاي …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *