تیتر خبرها
خانه / بخش 1) مطالب از مسئول سایت تسخیر / 1)3) کتاب های تألیفی مسئول سایت تسخیر / خاطرات نخستین روزهای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام – سید محمد هاشم پوریزدانپرست قسمت ششم

خاطرات نخستین روزهای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام – سید محمد هاشم پوریزدانپرست قسمت ششم

 تصویب اصل ولایت فقیه

با تصویب اصل ولایت فقیه در 22 شهریور، امید ضد انقلاب بر باد رفت و آنان به خوبی درک کردند که دیگر امیدی برای آنان برای آینده وجود نخواهد داشت و لذا تهاجم بزرگ تبلیغاتی را علیه مجلس خبرگان و اصل ولایت فقیه آغاز کردند.

در نمازم خم ابروی تو در یاد آمد. حالتی رفت که محراب به فریاد آمد
در نمازم خم ابروی تو در یاد آمد. حالتی رفت که محراب به فریاد آمد

مدارس و دانشگاه‌ها جولانگاه ضدانقلاب

با باز شدن مدارس و دانشگاه­ها در مهر­ماه­، ضد انقلاب آماده تهاجم نهایی و شورش در این مراکز بود، می­خواست به همان طریق که انقلاب پیروز شده بود، با بسیج جوانان دانش­آموز و دانشجو در کارخانجات با بسیج کارگران و فلج کردن تولید کشور و در ادارات با بسیج کارمندان و فلج کردن سیستم اداری کشور و در ارتش با برپایی یک کودتا و ایجاد درگیری و کشت و کشتار، توسط ایادی نفوذی خود، انقلاب را به شکست بکشاند.

با کشتار پنجاه و چند نفر از پاسداران در کردستان مردم با شرکت میلیونی در تشییع جنازة آنان عکس المعل نشان دادند.

 در تبریز نیز حزب خلق مسلمان، که ظاهراً از آيت‌لله كاظم شریعتمداری[1] تبعیت می­کرد، تهاجم جدیدی را در جبهه جدیدی آغاز کرده بود.

اوضاع دانشگاه­ها از جهت سیاسی بدتر از آن بود که بتوان از آن سخن گفت. فعالیت گروهک­ها گسترش یافته بود. بعضی از یاران دیروز، امروز در برابر انقلاب ایستاده بودند و گروهک­ها آن­ها را جذب خود نموده بودند. صحبت­های دوستانه با آنان نیز کم­تر بر روی آنان تأثیر داشت.

گروهک­های چپ بیشترین شعارهای تبلیغاتی‌شان مبارزه با امپریالیسم و طرفداری از کارگران و کشاورزان بود و نظام جمهوری اسلامی را نیز به عنوان نظامی وابسته به امپر­یالیسم، و طرفدار سرمایه­داران و مخالف آزادی و دموکراسی و مخالف منافع کارگران معرفی می­نمودند و خواستار انحلال ارتش که اینک بدنة مسلمان آن به انقلاب پیوسته و رهبران جنایت­کار آن نیز تصفیه گردیده بودند، شده بودند. اما امام قبلاً ماهیت آنان را برای ما روشن نموده بودند: آن­ها خود آمریکائی اند.

جذاب بودن شعار مبارزه با امپر یالیسم آمریکا در آن مقطع، نشانگر نفرتی بود که ملت ایران طی 25 سال سلطة آمریکا بر ایران، از این نظام سلطه­گر ضد انسان در دل خود انباشته کرده بود.

 آمریکا از طریق گروهک­های وابسته به خود و توسط ایادی پنهان و آشکارش، در زیر شعار «مرگ بر آمریکا»! و با این فریب بزرگ، سنگرهای انقلاب را داشت یکی یکی فتح می­کرد.

امام بدليل اهمیت مسئلة مدارس و دانشگاه­ها، ضمن پيامي در اين رابطه و اشاره به اينكه دشمنان اسلام و غارتگران كشور با توطئه­ها و نيرنگ­ها مي­خواهند در اين سنگر عظيم كه اميد ملت و مركز سرنوشت كشور است رخنه نموده و شما را از راه حق و راه محرومين و مستضعفين منحرف و با اخلال­گري در مراكز علم، شما را از هدفتان باز دارند، شخصاً نيز از يكي از مدارس شهر قم (حكم نظامي) بازديد به عمل آورده و سخنراني نمودند و بيان نمودند:

«اگر كودكان كشور، اسلامي بار بيايند استقلال و آزادي مملكت بیمه خواهد شد.»

رئيس دولت موقت نيز ضمن پيامي از دانشجويان و دانش آموزان درخواست نمود:

«نگذاريد دشمنان ايران و انقلاب و اسلام با فريب دادن بي خبران و به كارگرفتن مزدوران، كانون تحصيل و تربيت را به تعطيل و فتنه بكشانند و وسيلة آشوب كشور بنمايند.»

با توجه به مخالفت شدید گروهک­های ضد انقلاب با اصل ولایت فقیه و با توجه به اینکه متوجه شده بودند با تصویب این اصل دیگر جایگاهی برای آنان و مکاتب انحرافیشان در کشور ما وجود نخواهد داشت، حملة گسترده­اي به اصل ولايت فقيه نیز آغاز مي­شود.

 بعض افراد منحرف مثل رحمت الله مقدم مراغه ای[2] از درون مجلس خبرگان و ساير ضد انقلابيون از بيرون، توپخانة تهمت و افترا و ایجاد شبهه را متوجه اين اصل مي‌نمايند.

با تصویب اصل ولایت فقیه در مجلس خبرگان و نا امید شدن سکولارهای ایرانی که در یک سال گذشته ظاهراً با انقلاب همراه شده بودند، تا دوباره چون نهضت مشروطه و چون نهضت ملی شدن صنعت نفت، در موقعیتی مناسب بر کشتي انقلاب و نهضت سوار شده و هدايت آن را در دست گرفته و از طريق آن به اهداف خود دست يابند. ناامید شدن از تکرار مشروطه و تسلط دوباره آنان بر سرنوشت کشور، تهاجم مجدد را آغاز نموده و با اظهار تأسف نسبت به آنچه آنان را از رسیدن به اهداف خود باز داشت، توطئة خود را برای انحلال مجلس خبرگان با کمک جاسوسان آمریکایی، آغاز کردند.

نامة زیر که جبهة ملی آن را صادر نموده و در آن امام را مورد تاخت و تاز بی ادبانة خود قرار داده، نشانگر این موضوع است:

متأسفانه دولت انتخابات مجلس بررسی نهایی قانون اساسی را به دلخواه عناصر و محافل قشری و انحصار طلب مذهبی انجام داد[3]. …تشکیل مؤبدان در ایران قبل از اسلام که قسمتی از حکومت را تشکیل می­دادند و همچنین حکومت کلیسا در قرون وسطی در قسمت­های بزرگی از اروپا که مستقیماً امر حکومت را در دست داشت، نمونه­های بارزی از حکومت­های قشرهای ممتاز و مذهبی به شمار می­رود.

 این تهاجم نشانگر منتهای نا امیدی و یأس آنان برای انحراف مجدد انقلاب و کسب مجدد قدرت در آینده، پس از تصویب اصل ولایت فقیه و داشتن حق ادارة کشور ایران توسط فقیه عادل جامع الشرایط می­باشد.

– امام در برابر تبلیغات گستردة ضدانقلاب و متهم نمودن روحانیت به انحصار­طلبی و تشکیل یک قشر ممتاز که پس از تصویب اصل ولایت فقیه اوج گرفته است، قلم به دستان را مورد خطاب قرار داده و بیان میدارند[4]:

– ملت ما كه اسلامي بودند و علاقه به اسلام و كاركنان اسلام داشتند، اين نهضت را با «قدرت روحانیت» و «قدرت اسلام» به اينجا رساندند.

– ملت ما آن ملتي است كه به مجلس خبرگان وقتي كه مي‌رسد، روحاني را تعيين مي­كند و آني كه نظير روحاني فكر مي­كند را. شما مي­خواهيد كه مردم شما را كه به اسلام معتقد نيستيد، تعيين كنند؟

در همين روزها کابینة دولت موقت ترمیم شد و هشت وزیر جدید وارد هیأت دولت شدند[5].

هر روز در گوشه‌اي از خوزستان حادثه‌اي رخ مي‌دهد. انفجار، ترور و راهپيمايي تقريباً جزء خبرهاي هر روز است.[6] اين در شرايطي بود که برخي نقاط ديگر کشور از جمله کردستان و برخي نقاط مرزي و مناطقي که اقوام و اقليت‌ها زندگي مي‌کنند نيز هر روز شاهد حادثه‌اي اختلاف‌انگيز و تفرقه‌افکن بود.

تظاهرات و حمایت مردم از اقدام تاریخ ساز دانشجویان مسلمان پیرو خط امام
تظاهرات و حمایت مردم از اقدام تاریخ ساز دانشجویان مسلمان پیرو خط امام

حج: فرصتي براي وحدت مسلمانان

هنر امام استفاده از پتانسیل­های نهفته در فرهنگ و اعتقادات اسلامی و پتانسیل­های نهفته در میان ملت مسلمان ایران و سایر ملل مسلمان بود. امام در دوران انقلاب بهترین استفاده را از محرم و عاشورا و ماه مبارک رمضان برای بسیج مردم و بیداری آنان نمود و پس از پیروزی انقلاب نیز با بر­پایی نماز جمعه، امکانات اعتقادی مردم مسلمان را برای وحدت و آگاهی توده­های مردم ازتوطئه­های دشمنان نمود و اینک حج صحنه بسیج دیگری است که امام از آن برای بیداری مسلمانان و جهانی نمودن انقلاب و صدور مبانی آن از آن استفاده می­نماید.

 با آغاز مهرماه کاروان­های حج نیز آمادة حرکت شده بودند و قرار بود اولین حج بعد از انقلاب بر پا شود.

امام پس از قرن­ها سکون و سکوت و طواف برگرد تنها برگرد خانه خدا و پس از قرن­ها حاکمیت طواغیت بر خانة خدا، در این سال با صدور اطلاعیه و بیان سخنانی تاریخی، مسلمانان گرفتار طواغیت و سلطه­گران بین المللی را دعوت به انجام مناسکی ابراهیمی و حجی محمدی می­نمایند، آنان را به وحدت و بیداری و برادری و قیام برای خدا و شهود منافع خود و هدایت الهی فرا می­خواند و به این وسیله انقلاب اسلامی دومین گام تهاجم جهانی خود، پس از گام اول که بر پایی راهپیمائی مسلمانان در روز قدس در آخرین جمعه ماه رمضان بود، را علیه دشمنان سلطه­گر جهانی بخصوص آمریکا بر می­دارد و با دعوت مسلمانان به بر­پایی حج ابراهیمی، دشمنان آنان را از حیات و بیداری دوبارة آنان با خبر می­سازد.

– در هر كشوري كه هستيد از حیثیت اسلامي و ملی خود دفاع كنيد و بي پروا در مقابل دشمنان خود يعني آمریکا و صهيونيزم بين المللي و ابرقدرت هاي شرق و غرب، بدون هيچ ملاحظه اي، از ملت­ها و كشورهاي اسلامي دفاع كنيد و مظالم دشمنان اسلام را بر ملا كنيد.

– بر هر مسلماني لازم است كه خود را عليه اسرائيل مجهز كند[7]

– دکل مخابراتی خوزستان با خمپاره منفجر و ارتباط تلفنی آبادان و خرمشهر با تمام کشور قطع شد[8].

ملاقات وزير خارجه ايران با وزیر خارجه آمریکا

– دکتر ابراهیم یزدی وزیر خارجه دولت موقت در محل کنفرانس غیر متعهدها در هاوانا با سایروس ونس، وزیر خارجة آمریکا ملاقات کرد. اين اولين ملاقاتي بود كه پس از انقلاب اسلامی بين وزیر خارجة ایران و وزير خارجه آمریکا صورت ميگرفت.

– مردم، دولت آمريکا را در حوادث و آشوب‌هايي که در کردستان و نقاط مختلف کشور روي مي‌داد، مسئول مي‌دانستند.

– امام طی سخنانی بیان داشتند که دولت از سرکوب اشرار عاجز نیست، اما ما ملت کُرد را از خود می­دانیم[9].

 

توطئة انحلال مجلس خبرگان

روز بيست و يکم مهر عباس امیر انتظام پس از تهیة طرح لایحة انحلال مجلس خبرگان به بهانة طولانی شدن زمان مجلس خبرگان، با مهندس بازرگان تماس و او را در جریان طرح تهیه شدة انحلال مجلس خبرگان قرار می­دهد و متأسفانه مهندس بازرگان که از تغییر اساسی در پیش نویس قانون اساسی تصویب اصل ولایت فقیه در مجلس خبرگان به شدت ناراحت بود، نیز با این جریان موافقت می­نماید. توطئة انحلال مجلس خبرگان در هیأت دولت

ملّی­گرایان سکولار نیز همراه با دوستان ملّی­گرای مذهبی نمای[10] خود، به دنبال تصویب اصل ولایت فقیه در روز بیست و دوّم شهریور، با کمک و راهنمایی جاسوسان آمریکایی دست به توطئة انحلال مجلس خبرگان می­زنند.

در این روز  امیر انتظام پس از تهیة متن لایحة انحلال مجلس خبرگان، قبل از تشکیل جلسة هیئت دولت، آن را به امضای چهارده تن از وزیران کابینة دولت موقّت می­رساند.

 این متن که توسط ابوالفتح بنی­صدر دادستان کل کشور و احمد صدر حاج سیّد جوادی وزیر دادگستری دولت موقّت و شورایی مرکب از چند تن از وزرای کابینة آن تهیّه شده بود، در اختیار عباس امیر انتظام که محل مأموریّت خود در کشورهای اسکاندیناوی را به بهانة اینکه مأموران آمریکایی می­خواهند اطّلاعات مهمّی در رابطه با تحرّکات عراق در اختیار دولت ایران بگذارند، ترک کرده بود، می­گذارند[11]. امیر انتظام نیز با کمک چند تن از وزرای کابینه و پس از جمع­آوری امضا از سایر اعضا، آن را در اختیار مهندس بازرگان که او نیز به علّت هم­فکری با آنان با طرح موافقت کرده بود، می­گذارد تا در هیئت دولت یقیناً و صد در صد به تصویب برسد.

عباس امیر­انتظام بر اساس توطئة از قبل طراحی شده قرار بوده است بلافاصله این مصوّبه را در اختیار خبر­گزاری­ها و مطبوعات و رادیو تلویزیون­های داخلی و خارجی که تا دیر وقت برای این کار آماده بودند، بگذارد و به این وسیله امام را مجبور به پذیرش انحلال مجلس خبرگان و عدم مخالفت با آن بنماید.

 در جلسة هیئت دولت با توجّه به اینکه از مدّتی قبل چند تن از اعضای شورای انقلاب نیز عضو کابینه شده و در سمت­های معاونت وزیر مشغول کارهای اجرایی شده بودند، با مخالفت این اعضا یعنی آقایان سید علی خامنه ای و هاشمی رفسنجانی و مهدوی کنی مواجه می­گردند[12] و مجبور می­گردند طبق نظر آنان، قبل از اعلام انحلال مجلس خبرگان با امام مشورت نمایند و نظر ایشان را در این رابطه جویا شوند.

توطئه­گران که تلاش­های خود را بر باد رفته می­یابند، قرار می­گذارند موضوع را خدمت امام مطرح و امام را تهدید نمایند که در صورت عدم موافقت با انحلال مجلس خبرگان اعضای هیئت دولت دسته جمعی استعفا  خواهند داد.

مصاحبة مهندس بازرگان با خانم اوریانا فالاچی[13]

مهندس بازرگان در یک مصاحبه با اوریانا فالاچی نکات اعجاب­انگیزی در رابطه با افکار و اندیشه­های خود و نهضت آزادی مطرح می­کند و شیوه­ای که امام و مردم ایران انقلاب نمودند را زیر سؤال می­برد. ایشان ملت ایران را ملتی که آمادة پذیرش آزادی نیست و آزادی برای او زود است، توصیف می­نماید. او در این مصاحبه بیان می­دارد:

 … امام هرگز نه یک مرد سیاسی بوده است، نه یک ژنرال و نه یک مدیر شرکت، با این توضیحات می­خواهم بگویم که ایشان هرگز خود را آمادة بر خورد با چنین مسئولیت­ها که اکنون بر پشت خود احساس می­کنند، نکرده بودند. بنابراین از اینکه چگونه باید حکومت کرد و چگونه می­بایست یک مملکت را اداره کرد، ایشان اطلاعی ندارند.

او در این مصاحبه از «سیاست گام به گام» خود در برابر«سیاست انقلابی» امام دفاع می­نماید و علیرغم پیروزی انقلاب اسلامی مدعی می­شود که اگر سیاست او پیاده می­شد، مشکلات کمتری به وجود می­آمد.

 این مصاحبه و طرح سیاست گام به گام موجب یأس کامل نیروهای انقلابی بخصوص جوانانی که جان بر کف در مقابل ضد انقلاب تا پای جان ایستاده­اند از ایشان شده و سیل انتقادات را به سوی ایشان سرازیر می­نماید.

با هماهنگی طراحان توطئه انحلال مجلس خبرگان، روزنامه­های ضد انقلاب، تهاجمی دسته­جمعی را به امام آغاز می­نمایند و ایشان را متهم می­نمایند که توسط اطرافیان خود کانالیزه شده­اند و سخنرانی­ها و مقالات فراوانی در روزنامه­های وابسته به خود نوشته و اصل ولایت فقیه را نیز «دیکتاتوری نعلین»[14] توصیف می­نمایند و گروه­های وابسته به آمریکا و ابرقدرت­ها در کردستان هر روز ده­ها تن از نیروهای پاسدار و ارتشی را به خاک و خون می­کشند.

ولایت فقیه مغایر اصل حاکمیت ملی است[15]!

حزب «جمهوری اسلامی خلق مسلمان» که ظاهراً تحت اشراف آیت الله سیدکاظم شریعتمداری به وجود آمده و عناصر مشکوکی در رهبری آن حضور دارند، جلساتی برگزار می­کند. در ساعت 4 بعد از ظهر بيست و هفتم مهر نیز جلسه ای در دفتر این حزب در نهران برگزار می­گردد.

 رحمت الله مقدم مراغه ای یکی از توطئه­گرانی که در جریان توطئه انحلال مجلس خبرگان نقش فعالی داشته است در این جلسه به اصل ولایت فقیه حمله می­نماید. او بیان داشته است:

 اختیاراتی که به ولی فقیه در قانون اساسی داده شده است نمی­تواند قابل قبول واقع گردد. این اختیارات با اصل حاکمیت ملت متناقض است.

دولت انقلابي رفتار کند

– آیت الله ربانی شیرازی در مراسم نماز جمعة شیراز بیان نموده است:

شورای انقلاب و دولت نتوانسته­اند خواسته­های انقلابی مردم را جامة عمل بپوشانند. دولت فلسفة بسیار خطر ناکی را پیش گرفته و آن سیاست «گام به گام» است که این سیاست با انقلاب سازگار نیست و با تمام احترامی که برای این دولت قائل هستم و با توجه به دستور امام مبنی بر تأیید دولت، این است که زبان من بسته شده است و از دولت می­خواهم که انقلابی رفتار کند و این سیاست را کنار بگذارد[16].

تصرف مرکز رادیو تلویزیون تبریز

 در تبریز اعضای حزب جمهوری اسلامی خلق مسلمان، شورشی را سازماندهی کرده و استانداری و رادیو تلویزیون مرکز تبریز را تصرف می­نمایند.

 

امام تنهاست، باید مردم او را نجات دهند

در مراسم چهلم آیت الله طالقانی طاهر احمد زاده استاندار خراسان و عضو جبهة ملی[17] اینگونه بیان داشت:

ای امام! ای رهبر انقلاب! ای امام مستضعفین! تو ای امام! به اتکاء به خلق مستضعفِ خود و توده های عظیم خلقِ خود که هر گاه ندا داده‌ای بلافاصله پاسخ شنیده ای، انقلاب در انقلاب را آغاز کن[18].

…. خواهران و برادران هر ثانیه از عمر امام را مغتنم بشماریم و پایه های انقلاب اسلامی خود را تحکیم بخشیم

 …. همة گروه­ها و سازمان­ها به هر نحو و هرشکل باید بتوانند با امام رابطة مستقیم بر قرار نمایند و مطالبشان را بگویند. جریانات مملکت را از زبان­های مختلف به گوش امام برسانند. اما نمی­دانم که چرا باید تنها و تنها از یک کانال و یک طریق با امام رهبر امت باید ارتباط بر قرار شود.

ای توده، ای خلق که امام رهبر توست و از میان توست. تو باید امام را از این حلقة محاصره بیرون بیاوری.

هدف او و دوستان هم فکرش در این مقطع زمانی با توجه به نفوذ عظیم امام، تجلیل ظاهری از ایشان و تخریب شخصیت امام در باطن است.[19]

با توجه به توطئه­ای که به وسیلة ملی­گرایان و با یاری جاسوسان آمریکایی طراحی و بر نامه­ریزی شده و حلقه­های آن یک به یک در حال پیاده شدن است، سخنان این شخص علاوه بر چاپ در مطبوعات و پخش در تلویزیون، سه بار از طریق رادیو که ریاست آن در اختیار صادق قطب زاده است، پخش می­شود و همین امر موجب می­گردد که امام به سوء­استفاده از رادیو و تلویزیون اعتراض نمایند.

امام و به «انحصاری شدن» و «كاناليزه شدن» متهم مي­گردد. نیروهای ضد انقلاب و روشنفکران ضد انقلاب و بخصوص ملی­گرایان که از یک سال پیش با انقلاب همراه و توسط بلندگوهای استعماری بزرگ نمایی شده­اند تا دوباره چون نهضت ملی شدن نفت در رهبری این انقلاب نیز نفوذ نموده و در نهایت آن را به شکست بکشانند و همان تجربه را تکرار نمایند، با مواجهه با قاطعیت امام و بستن راه­های نفوذ آنان توسط ایشان و سد شدن راه توطئه­های آنان، ایشان را متهم می­نمایند که عده­اي اطراف ايشان را گرفته و از ارتباط دیگران با ایشان جلو­گیری و ایشان را به انحصار خود در آورده و از ارتباط ایشان با مردم جلو­گیری کرده­اند، تهاجم آنچنان سنگين است كه قرار مي­شود مردم جهت حمايت از امام در اولين جمعة آبان ماه راهپيمايي نمايند.

تشنج تازه در سنندج[20]

بر اثر در گيري­هایي كه بعد ظهر روز پنچشنبه بيست و هشت مهر در سنندج رخ داد، چندين تن كشته و مجروح شدند.

امام طی سخنانی[21] پیرامون مسائل روز و در مورد توطئة جدید دشمنان انقلاب و تلاش آنان برای متهم کردن ایشان به «انحصاری شدن» و «کانالیزه شدن» بیاناتی ایراد می­نمایند:

مغرضين مي­گويند كه فلاني فقط يك كانال دارد. من هيچ كانال خاصي ندارم. من هيچ اصحابي ندارم، من با همه مردم، با همة قشرها ملاقات مي­كنم، مطالب همه را مي­شنوم.

 

در همين روزها مهاباد در محاصرة ارتش قرار گرفت. در درگیری­های خانه به خانه 74 نفر در مهاباد کشته شدند. درگیری سنگینی بین مهاجمین از یک سو و پاسداران انقلاب و نیروهای ارتشی از سوی دیگر در جریان بود. از اولین ساعات بامداد جنگ به صورت خانه به خانه در آمد. در این درگیری­ها از توپ و تانک و آرپی جی استفاده می­گردید. در این درگیری­ها پانزده نفر زخمی شدند.

– معاون سیاسی استانداری کردستان بیان داشت که شهر مهاباد به محاصره در آمده است و با محاصرة این شهر مهاجمین به تله افتاده­اند و در تلاشند که به هر شکلی شده است از شهر خارج شوند و چون این امکان نیست به همین جهت شروع به تیر­اندازی کرده­اند. در بین مهاجمین اشخاص خارجی نیز دیده می­شود.

– به دنبال توطئه­های حزب خلق مسلمان در شهر تبریز و گرفتن مرکز رادیو تلویزیون این شهر، امام در رابطه با این مسائل با گروهی از مردم آذربایجان که به دیدار ایشان آمده­اند، بیاناتی[22] ایراد می­نمایند:

اينهائي كه رفتند الان تلويزيون را گرفتند و به خيال خودشان يك فتحي كردند، اينها همان دست نشانده­هائي هستند كه پرونده­هاي بعضي شان موجود است.

 – قيام بر ضد حكومت اسلامي در حكم كفر است

 – قيام بر ضد حكومت اسلام، خلاف ضروري اسلام است، حكومت، الان حكومت اسلامي است. قيام كردن بر خلاف حكومت اسلامي، جزايش جزاي بزرگي است. قيام بر ضد حكومت اسلامي در حكم كفر است. بالاتر از همة معاصي است.

– در ساعت یازده صبح مأموران آمریکایی در جلسه ای با مهندس بازرگان و وزیر خارجة او و سفیر ایران در کشورهای اسکاندیناوی! یعنی عباس امیر انتظام[23]، موضوع بردن شاه به آمریکا به بهانة بیماری را مطرح می­نمایند.

در این جلسه اگر چه دولت مردان ایرانی با این سفر مخالفت می­نمایند، اما مخالفت جدی نیز به عمل نمی­آورند. بلکه با درخواست تضمین آمریکا مبنی بر عدم فعالیت سیاسی شاه و همسرش علیه ایران در کشور آمریکا و معاینة شاه و بررسی اسناد پزشکی او توسط دو پزشک ایرانی، تلویحاً حضور او در آمریکا را می­پذیرند.

ديدار 4 ساعته هیأت دولت با امام

 ساعت چهار بعد از ظهر مهندس بازرگان با چهار تن از وزیران خود به حضور امام خميني رسيدند[24].

گزارش آیت الله خامنه ای از این جلسه

 امام بطور قاطع، بدون اندكي ترديد اعلام كرده بود كه اگر مي‌خواهيد استعفا بدهيد برويد بدهيد، مجلس خبرگان بايد باشد و به كار خود ادامه دهد[25].

امام در مورد جلسه فوق چه گفته‌اند؟

امام خميني یک روز بعد از ملاقات با هیأت دولت موقت در جمع علماي غرب تهران بیاناتی در این رابطه بیان می‌دارند[26]:

ولايت فقيه همان ولايت رسول الله است

قضية ولايت فقيه يك چيزي نيست كه مجلس خبرگان ايجاد كرده باشد. ولايت فقيه يك چيزي است كه خداي تبارك و تعالي درست كرده است، همان ولايت رسول الله است و اينها از ولايت رسول الله هم مي­ترسند.

نطق­هاي شما به اسلام ضررش بيشتر از آن توپ­ها و تفنگ­هائي است كه آن­ها به جوانان ما مي­بندند، ضررش برای اسلام بيشتر است، برای اينكه آنجا دشمن معلوم است اما شما به صورت­هاي مخفي به ميدان مي­آييد.

 قلم­هاي شما از سر نيزه­هاي رضاخان برای اسلام بدتر است و شما برای اسلام از رضاشاه و محمدرضا مضرتر هستيد، برای اينكه آن­ها معلوم بود که مخالف هستند و مردم آن­ها را مي­شناختند و با آن­ها مخالفت و در مقابلشان مقاومت مي­كردند. شما در پوشش اسلام، در پوشش طرفداري از خلق مسلمان، بر خلاف اسلام داريد عمل مي­كنيد.

 شما نمي­توانيد مجلس خبرگاني را كه ملت با آن آرای زياد درست كرده، با يك كلمه­اي كه شما مي­گوئيد: «ما مي­گوئيم كه منحل باشد»، منحل کنید.

ولايت فقيه «ضد ديكتاتوري» است، نه «ديكتاتوري»

 شما از ولايت فقيه نترسيد، فقيه نمي­خواهد به مردم زورگوئي كند. اگر يك فقيهي بخواهد زورگوئي كند، اين فقيه ديگر ولايت ندارد. اسلام است، در اسلام قانون حكومت مي­كند. پيغمبر اكرم هم تابع قانون بود. تابع قانون الهي بود و نمی­توانست تخلف بكند

ديكتاتوري در كار نيست. ما مي­خواهيم جلوي ديكتاتوری را بگيريم. ولايت فقيه ولايت بر امور است كه نگذارد اين امور از مجاري خودش بيرون برود. ولایت فقیه بر مجلس نظارت می­كند، بر رئيس جمهور نظارت می­کند كه مبادا يك پاي خطائي بردارد

به دامن همين ملت برگرديد، همان­طوري كه توصيه به دموكرات­ها كردم به شما هم مي­كنم و شما و آن­ها را مثل هم مي­دانم، منتها شما ضررتان بيشتر از آن­هاست.

و در تاریخ یکم آبان در این رابطه فرمودند[27]:

همين آقاياني كه فرياد مي­زنند كه بايد دموكراسي باشد، بايد آزادي باشد، همين آقايان مي­نشينند دور هم و پيش خودشان يك چيزي مي­گويند و مي­خواهند به يك ملت سي و چند ميليوني تحميل كنند. مثلاً مجلس خبرگان با اکثریت ملت رفته است و مشغول كار است حالا مي­بينيم كه يك دسته چند نفري دور هم جمع مي­شوند و مي­گويند مجلس خبرگان بايد منحل بشود. من نمي­دانم كه اين آقايان «بايد منحل بشود» چكاره­اند كه مي­گويند بايد منحل بشود.

 برای چه منحل بشود برای اينكه اين آقايان[اعضای مجلس خبرگان] اهل علم هستند! برای اينكه آقايان به اسلام عقيده دارند و دارند احكام اسلام را جمع مي­كنند!؟ چون گفتند كه ولايت فقيه بايد باشد و نظارت فقيه بايد باشد!؟ اينها از نظارت فقيه در امور مي­ترسند. مي­گويند فقيه قدرتمند مي­شود. وقتي قدرتمند شد، هرج و مرج مي­شود. لكن مضايقه ندارند كه مثلاً يك قدرتي دست نخست وزير باشد، يك قدرتي دست رئيس جمهور باشد، لكن معمم نباشد. غربي باشد. هر چه مي­خواهد باشد. منطق، تقريباً به حسب واقع اين است، لكن صورت يك صورت ديگر است. ما مي­گوئيم آیا شما، يك اقلیت ده نفر، صد نفر، هزار نفري مي­توانيد كه بگويید ملت به جمهوري اسلامي رأی داده است. لكن بايد جمهوري باشد، نه اسلامي؟

اين «بايد» این «بايد اين كار بشود»، يعني چه؟ اين صد نفر، هزار نفر، چكاره­اند كه در مقابل يك ملت «بايد» مي­گويند. مجلس خبرگان را مردم تعيين كردند.

اين آقايان روشنفكر و اين آقاياني كه ادعای دموكراسي مي­كنند، حالا كه در اقلیت واقع شدند، مي­خواهند كه بگويند نه، رأی اکثریت ميزان نيست، بايد منحل بشود.

معنا ندارد كه يك اقلیتي بخواهد به يك اکثریتي تحميل كند. اين خلاف دموكراسي است كه شما به آن عقيده داريد. خلاف آزادي است. خلاف همة انسانيت است که يك عدة معدودي كه اقلیت هستند بخواهند بر يك عده­ای تحميل كنند.



[1]. سيدمحمدکاظم شريعتمداري در 15 دي 1284 در تبريز متولد شد. تحصيل علوم ديني را در تبريز آغاز کرد. در سال 1303 به حوزه علميه قم رفت و در درس اساتيدي چون آيت‌الله عبدالکريم حائري يزدي شرکت نمود و خود نيز به امر تدريس مشغول شد که يکي از شاگردان کلاس ايشان، حضرت امام بودند. پس از وفات آيت‌الله بروجردي، ايشان به همراه آيت‌الله گلپايگاني و مرعشي نجفي در قم، مشهور به آيات ثلاثه شدند. پس از انقلاب به علت همکاري با صادق قطب‌زاده در توطئه عليه امام، خانه‌نشين شد و به دلايلي توسط جامعه مدرسين قم، از مرجعيت عزل شد. در تاريخ 14 فروردين 65 دار فاني را وداع گفت.

[2]. ايشان در سال 1300 متولد شد. فارغ‌التحصيل رشته علوم جغرافيايي و روزنامه‌نگاري از پاريس است. در دورة بيستم مجلس شوراي ملي، نماينده مياندواب بود و بعد از انقلاب در مقام استانداري آذربايجان شرقي فعاليت مي‌کرد. از جمله نمايندگان آذربايجان در خبرگان قانون اساسي بود.

[3]. به عبارت دیگر یعنی امام و مراجع عظام تقلید که خواهان وجود اصل ولایت فقیه در قانون اساسی بودند و آیت‌الله طالقانی که مجلس خبرگان را پیشنهاد داد.

[4]. صحيفه نور ج 9 صفحه 214

[5]. کیهان، 7 مهر 58 ص 7

[6]. گفته مي‌شد عوامل اين حوادث همگي از مزدوران صدام بودند.

[7]. کیهان، 9 مهر 58 ص1

[8]. کیهان، 9 مهر 58 ص1

[9]. همان

[10] – آنان از ایدئولوژی اسلامی فقط نامی با خود داشتند و از اسلام، حداکثر به آداب فردی آن معتقد بودند و اگرچه معتقد به دخالت در سیاست نیز بودند، امّا دنبال پیاده کردن سیاست اسلامی و حاکمیّت قانون الهی  و نظارت و رهبری و خط دهی دینی توسط ولی فقیه، در جامعه نبودند و برای حذف نشدن بالاجبار با انقلاب و امام همراه شده بودند تا در بزنگاهی رهبری انقلاب را ربوده و آن را به سوی اهداف خود منحرف نمایند.

[11]– در حقیقت این فضیه پوششی بوده است که مأموران آمریکایی مرتبط با او  درست کرده بودند تا دوری او از محل خدمت را توجیه نمایند تا او بتواند مأموریّت اصلی که انجام مقدّمات انحلال مجلس خبرگان به جرم اصل پنجم که ولایت فقیه عادل بر نظام جمهوری اسلامی است را همراه با دوستان ملّی گرای خود به انجام برساند.

[12]– علّت جمع آوری امضا قبل از جلسه نیز  حضور آقایان روحانی شورای انقلاب، در هیئت دولت بوده است تا وزیران در جلسه نتوانند با استدلال مخالفین نظر خود را تغییر دهند و گرنه وقتی اکثر اعضای یک جلسه، آنهم در سطح هیئت وزیران با مطلبی موافقت دارند، جمع آوری امضا قبل از جلسه از بی­منطق ترین امور است!

[13]. اطّلاعات 22 مهر 58 ص4 (خبرنگار ایتالیایی)

[14]. اوّلین بار این لغت را شاپور بختیار آخرین نخست وزیر شاه و مدیر اجرایی جبهه ملّی و از جاسوسان مخفی دستگاه­های جاسوسی غرب که به قول امام سی سال او را برای چنین مأموریتی تربیت نموده بودند، در سال 57 به کار برد.

[15]. اطّلاعات، 28 مهر 58 ص2

[16]. اطّلاعات، 28 مهر 58 ص2

[17]. طاهر احمدزاده پدر دو تن از رهبران اصلی چریک­های فدایی خلق، مسعود و مجید است. او از فعالان سياسي جبهه ملي در استان خراسان است که پس از پيروزي انقلاب به دليل حمايت از گروهک‌هاي ضدانقلاب مدتي به زندان افتاد.

[18]. اطلاعات، 28 مهر58، ص10 و جمهوری اسلامی، 28 مهر 58ص1

[19]. کیهان، 28 مهر 58

[20]. جمهوری اسلامی، پنجشنبه 28 مهرماه ص2

[21]. صحيفة نور ج 10 صفحة 9 تاريخ: 28/7/58

[22]. صحیفة نور، ج 10 صفحة 13 تاريخ: 29/7/58

[23]. اسناد لانة جاسوسی آمریکا، کتاب اوّل، مؤسّسة مطالعات و پژوهشهای سیاسی، بهار 1386ص 580 ، سند شماره 13

[24]. جمهوری اسلامی، دوشنبه 30 مهرماه ص8

[25]. روزنامه جمهوري اسلامي 25 اسفند 1359 ص

[26]. صحیفة نور ج 10 صفحة 26 تاريخ: 30/7/58

[27]. صحيفه نور ج 10 صفحه 33 تاريخ: 1/8/58

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

خاطرات سید محمد هاشم پوریزدانپرست از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام از عملیات پیروزمند و حماسه بزرگ شکست حصر آبادان ( عملیات ثامن الائمه ) – قسمت دوازدهم

عذاب وجدان!     فرماندهي در كار نبود. سازمان رزم تقريباً به هم خورده بود. بچّه­هاي …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *