تیتر خبرها
خانه / بخش 1) مطالب از مسئول سایت تسخیر / 1)3) کتاب های تألیفی مسئول سایت تسخیر / خاطرات نخستین روزهای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام – سید محمد هاشم پوریزدانپرست قسمت سوم

خاطرات نخستین روزهای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام – سید محمد هاشم پوریزدانپرست قسمت سوم

صلح سادات با اسرائيل

ارتجاع جاهلی عرب به رهبری عربستان و آل سعود در مسیر خدمت به جهانخواران ضد بشر
ارتجاع جاهلی عرب به رهبری عربستان و آل سعود در مسیر خدمت به جهانخواران ضد بشر

ماجرای کمپ دیوید که از سال گذشته آغاز شده و آمریکا و صهیونیسم بین الملل به دنبال حل همیشگی مسئلة فلسطین با به رسمیت شناختن شدن موجودیت دولت صهیونیستی توسط اعراب در خاک این سرزمین مقدس و نابودی همیشگی آرمان آزادی فلسطین و بیت المقدس بر آمده بودند، اینک با آغاز سال جدید، وارد مرحلة جدیدی شده است. کارتر رئیس جمهور آمریکا که همراه با بگین نخست وزیر رژیم جعلی اسرائیل در مذاکرات انجام شده با انور سادات رئیس جمهور مصر در کمپ دیوید حضور داشتند، پس از جنایات شاه و آمریکا و قتل عام مردم در روز جمعة سیاه 17 شهریور سال 57 درست در شب همان روز با شاه تماس گرفته و جنایات او را تأیید و او را به ادامة مقاومت در برابر مردم ایران و انقلاب اسلامی تشویق نمودند.[1]

 در جریانات کمپ دیوید و در مذاکرات مقدماتی آن شاه ایران و ملک حسین پادشاه اردن و ملک حسن شاه مراکش سه نوکر حلقه به گوش جهان اسلام، شرکت داشتند.

 اینک با پیروزی انقلاب اسلامی، مذاکرات کمپ دیوید سرعت گرفته است و انور سادات در حال تکمیل آخرین حلقات این توطئه میباشد.

در نخستین روزهای آغازین سال 1358 اعلام می­گردد که در روز ششم فروردین در مراسم جشنی در کمپ دیوید، پیمان صلح ننگین مصر با اسرائیل توسط انور سادات امضا میگردد.

امضای قرار داد کمپ دیوید

پس از چندین ماه مذاکرات به اصطلاح صلح کمپ دیوید که با پا­در­میانی کارتر رئیس جمهور آمریکا بین انور سادات، رئیس جمهور مصر[2] و مناخیم بگین، نخست وزیر اسرائیل صورت گرفت در حالی که انور سادات ابلهانه می­خندید و کارتر و بگین و دیگران به او پوزخند می­زدند، دست به بزرگ­ترین خیانت در حق اعراب و مسلمانان زد و قرار داد کمپ دیوید را در کاخ سفید امضا و موجودیت اسرائیل در خاک فلسطین را در قبال بازپس‌گيري صحراي سينا به رسمیت شناخت. مناخیم بگین پس از امضای قرار داد طی سخنانی بیان داشت:

 این سومین حادثة بزرگ در زندگی اوست.

او افزود:

 اولین حادثه استقلال اسرائیل و دومین حادثه اشغال شهر بیت المقدس در جنگ شش روزه در سال 1967 بوسیلة چتر بازان اسرائیلی بود.

مناخیم بگین در نطق خود چندین بار به اهمیت بیت المقدس برای کشورش تأکید کرد.

جیمی کارتر نیز که به عنوان شاهد، امضای خود را زیر قرارداد گذاشته بود، بیان داشت اگرچه هنوز اختلافات زیادی بین اعراب و اسرائیل وجود دارد، اما دست کم این است که ما برنده شده ایم.

سادات نیز امضای این قرار داد را معجزة کارتر بر شمرد.

تظاهرات مردمی در برابر لانه جاسوسی
تظاهرات مردمی در برابر لانه جاسوسی

اجازه خروج بی قید و شرط به آمریکائیان

اجازه خروج بی­قید ­و ­شرط آمریکائیان موجب شد هر چه را در اختیار داشتند از اسناد گرفته تا امکانات فوق سری نظامی را از کشور خارج کنند، اين عمل كه با اعتراض دلسوزانة جوانان انقلابی و گاهی دخالت آنان برای جلو­گیری از آن مواجه گردید، بهانه­ای گردید تا فریاد دولت موقت در اعتراض به دخالت افراد غیر مسئول در امور بلند شود.

 دوران سختی آغاز شده بود. مردم در انتظار برخورد قاطع با ضد انقلاب و برخورد سریع و قاطعانه با مشکلات و حل آن بودند، اما بر نظام اداری پوسیدة دوران شاهنشاهی، سیاست های پوسیدة ملی­گرایی و سیاست گام به گام و سازش­کارانه و غیر انقلابی دولت موقت نیز افزوده شد و مردم را سر درگم بر جای نهاد.

آهسته آهسته رئیس دولت به تذکرات دلسوزانة امام هم به عنوان دخالت نگریست. ایشان حتی در برنامه­های تلویزیونی بر امام خرده گرفت و در یکی از این برنامه­ها بیان داشت:

 احساسات ايشان را برمي‌انگيزانند. آنوقت آقا وادار مي‌شوند، طاقت نياورند. از بالا سر ما، بدون مراجعه و مشاوره با دولت، بدون اينكه از ما بپرسند، اعلامیه و دستور صادر مي‌فرمايند و يكدفعه دست و پاي ما را در پوست گردو مي‌گذارند.

شما هم كه ما را كلافه كرديد. شما هم كه مثل ساير مردم …. اقلاً امرتان را به ما بفرمائيــد. تا من بگويم چه بايد كرد[3].

و این چیزی جز بی اعتقادی به رهبری امام و خود محوری این جریان معنی نمی­داد.

 

دخالت آمريکا در امور داخلي ايران

با اعدام حبیب القانیان سرمایه دار صهیونیست، دولت آمریکا آشکارا در امور ایران دخالت و به دولت ایران اعتراض نمود و دولت موقت و وزیر خارجه آن عکس­العمل درستی نشان ندادند. تنها صدای اعتراض امام و مردم بلند شد و دخالت آمریکا در امور داخلی ایران و حمایت از جنایتکاران غارتگر را محکوم نمودند.

 به دنبال این اعتراض و نیز سخنرانی حجت الاسلام والمسلمين هاشمی رفسنجانی[4] علیه اقدامات و موضع­گیری­های مداخله­جویانة آمریکا در راهپیمایی اعتراضیه مردم، ایشان درست یک روز پس از این سخنرانی، به دست گروه فرقان ترور گردید.

تهاجم نظامی ضد انقلاب

در نخستین روزهای سال 58 نیز ضد انقلاب به پادگان سنندج حمله نمود تا آن را اشغال نماید و با سلاح­های به دست آمده، سنندج و سپس منطقه کردستان را از دست انقلاب بيرون بياورند.

تیمسار محمدولی الله قرنی ارتشی غیور و شجاع و آگاه و رئیس ستاد مشترک ارتش، دستور مقاومت و سرکوب ضد انقلابیون را صادر نمود و با پیاده کردن نیروهای کمکی داوطلب و ارتشی به وسیله هلیکوپتر در پادگان، از سقوط آن جلوگیری کرد.

توافق با خواسته­های ضد انقلاب و بر آورده کردن آن­ها

دولت موقت در مذاکرات صلح با سه خواستة ضد انقلابیون، که خود را نمایندة مردم کُرد جا زده بودند، موافقت و بلافاصله آنها را بر آورده کرد:

– عزل رئیس ستاد مشترک ارتش،

– تعیین استاندار کردستان با نظر آنان

– خروج ارتش و سپاه از سنندج

طبق این توافقات،

– ابراهیم یونسی بانه به عنوان استاندار کردستان برگزیده شد.

– به پاسداران غير بومي كه با شجاعت و استقامت و فداكاري­هاي اعجاب­انگيز خود ضد انقلاب را در توطئه­هاي خود ناكام كرده بودند، دستور داده شد كه از شهرهای كردستان خارج شوند.

– تيمسار محمد ولي الله قرني، در تاريخ پنجم فروردین پنجاه و هشت يعني هشت روز پس از تهاجم ضد انقلاب به پادگان سنندج و در حالي كه هنوز درگيري و تهاجم ضدانقلاب برای تصرف آن ادامه داشت[5]، به جرم مقاومت در برابر ایادی ابرقدرت­ها و عدم تسليم پادگان سنندج به آنان و به درخواست آن­ها، توسط مهندس مهدي بازرگان رئيس دولت موقت، از كار بركنار شد و او به جرم صلابت و شجاعت و آگاهی و دستور مقاومت در برابر توطئه­های ضدانقلاب كه حالا کینة او را به دل گرفتند توسط گروه فرقان در تاريخ ….. ترور و به شهادت رسيد و این در حالی بود که قبل از آن ضدانقلاب با چهره­های گوناگونی که به خود گرفته بودند، در یک تهاجم سنگین تبلیغاتی و دروغ­پراکنی وسیع آن شهید گرانقدر را متهم به وابستگی به نظام شاه و کشتار خلق کُرد[6] نموده بودند.

با آشکار شدن روحیة سازشکار و مسامحه­گر دولتمردان موقت و آشکار شدن ناتوانی آنان در بر خورد با مشکلات و نیز ناتوانی در بر خورد با دشمنان انقلاب، ضد انقلاب جرأت بیشتری یافته و تهاجم تبلیغات سنگینی علیه انقلاب اسلامی را آغاز نمود.

توطئه در تجمعات اطراف دانشگاه تهران

دانشگاه تهران و خیابان­های اطراف آن، از قبل از انقلاب محل تجمع مردم و قلب تپنده انقلاب، و محل کسب اطلاع و محل توزیع اطلاعیه‌هاي گروه‌هاي مختلف بود، و هر روز ده‌ها سخنرانی برگزار می­شد، روزها از جمعیت موج می­زد و هزاران نفر، هر روز به بحث و گفتگو و مناظره مشغول می­شدند. گروهک­ها سرمایه­گذاری وسیعی کرده بودند تا ضمن جذب نیرو از این مناظرات خیابانی، مردم را به انقلاب بدبین نموده و با ایجاد جو یأس و نا­امیدی در میان مردم، انقلاب اسلامی را تحت فشار قرار داده و در هم بشکنند.

خلأ وجود دانشجویان مسلمان و گسترش ضد انقلاب

تعدادي از دانشجویان مسلمان دانشگاه­ها، به منظور ادارة امور انقلاب در کارخانجات و مدارس و ادارات و بسياري از آنان نیز برای مقابله با ضد انقلاب در کردستان و جهاد سازندگی در روستاها از دانشگاه­ها بیرون رفته بودند.

با توجه به اینکه متأسفانه اکثر کادرهای تشکیلاتی و رهبری گروهک­ها، از افراد روشنفکر و تحصیل کردة غرب و شرق بودند، توانستند از این خلأ در دانشگاه­ها ­استفاده کرده و تشکیلات خود را در آنجا باز­سازی نمایند و دانشجویاني که سیاست­های دولت موقت و تبليغات رسانه‌هاي خارجي و بعضي از ضعف‌ها آنان را سر در گم و از انقلاب مأیوس نموده بود، جذب تشکیلات خود نمایند.

دانشجویان بی­تفاوت و کم اعتقاد و بی­مطالعه و افرادی که با دین و دینداری و در نتیجه با علما و مردم مسلمان و انقلابی رابطة کمی داشتند، بهترین قشر برای جذب در احزاب و گروه‌هاي چپ و سایر گروهک­های ضد انقلاب بودند. دانشجویان مسلمان و تند رو و البته کم­معلومات و بی­اطلاع نیز بهترین قشر برای جذب گروهک­هایی بودند که زیر پوشش اسلام، جهت اهداف قدرت­طلبانه و ضد انقلابی، فعالیت می­کردند.

گروهک­ها در دانشگاه دفتر و دستکی راه انداخته بودند و در هر دانشکده بیشتر اتاق­های درس و اتاق­های موجود در اختیار آن­ها قرار گرفته بود، به این وسیله برای جذب نیرو و بدبین کردن دانشجویان به نظام نو پای اسلامی که حتی قانون اساسی خود را هنوز ننوشته بود، فعالیت می­کردند.

گروهک­های مارکسیستی با توجه به قدرت تشکیلاتی و توان سازماندهی، موفقیت­های زیادی در این رابطه به دست آورده بودند.

استفاده از فضاي آزاد مطبوعاتی

گروهك‌ها با نفوذ در روزنامه­های پر تیراژ و در دست داشتن تعدادی نشریة حزبی و تشکیلاتی و چند مجلة طنز مانند «چلنگر» و «آهنگر»[7] فعالیت­های خود در دانشگاه­ها و کارخانجات و در میان دانش­آموزان مدارس و در میان سایر اقشار و نیز اقدامات مسلحانه در استان­های مرزی را حمایت تبلیغاتی می­نمودند.

 روشنفکران و نویسندگان طرفدار مارکسیسم و نویسندگان غرب­گرای طرفدار دموکراسی و مدعیان مبارزه با امپریالیسم، قلم­ها را علیه انقلاب اسلامی از غلاف بیرون کشیده بودند و به همه چیز حتی مقدسات می­تاختند و جنایات خود در کردستان و سایر مناطق کشور را پشتیبانی و توجیه می­نمودند و نظام نو پاي اسلامی را به عنوان یک نظام ضد مردمی و وابسته به آمریکا معرفی می­نمودند.

سیاست­های سازشکارانة دولت موقت و حضور بعضی چهره­های مسئله­دار در رأس امور مملکت، بهترین زمینه را برای این گروهک­ها فراهم آورده بود.

در این تهاجم ناجوانمردانه و اتهام زنی فریبکارانه، تمام گروهک­های ضد انقلاب اعم از گروهک­های چپ مارکسیستی و سلطنت­طلبان و سانسورچی­های نظام شاهنشاهی و گروهک­های مسلمان­نما هماهنگ با هم حضور داشتند. جو آنچنان گل­آلود شده بود که بسیاری از افراد سر در گم و بسیاری از جوانان ساده­لوح و حیران، جذب این گروهک­ها شدند.

اتاق­های دانشگاه ستاد عملیاتی گروهک­ها

اتاق گروهک­ها در دانشگاه­ها، تبدیل به اتاق جنگ شده بود و رهبران آنان با سوء­استفاده از شرایط پیش آمده به راحتی در دانشگاه­ها و خوابگاه­های دانشجویی حضور می­یافتند و جهت براندازی نظام نو­پای اسلامی برنامه­ریزی می­کردند.

 برنامه­ریزی بسیاری از عملیات­های نظامی و ترورها و کشتارها و کمین­زنی­ها در جاده­های کردستان، در دانشگاه­ها بخصوص دانشگاه تهران، طراحی می­شد[8] و در بسیاری از این اتاق­ها اسلحه گرم وجود داشت و انبار مهمات گروهک­ها شده بود.

با توجه به هم ریختگی ناشی از انقلاب و عدم شکل­گیری تشکیلات حکومتی و نبود سازمان اطلاعاتی، نوعی مصونیت بی­حد و مرز برای آنان به وجود آمده بود[9].

 در آن زمان سپاه هنوز سازمان خود را نشناخته و يك نهاد تازه تأسيس بود و تشکیلات اطلاعاتی با توجه به محاكمه سران ساواك و انحلال آن از بين رفته بود و شهر­بانی آمادگی مقابله با این جریانات داشت و نه ارتش کاری از دستش بر می­آمد و دوران بحران پس از انقلاب و از هم پاشیدگی تشکیلاتی خود را می­گذراندند.

گروهک­ها نیز در یک برنامه هماهنگ، شعار انحلال ارتش را مطرح می­نمودند و از هم پاشیدن نهادهای انقلابی جزء برنامه آن­ها بود، دولت نیز متأسفانه سیاستش نه تنها حمایت از این نهادها نبود بلکه خود علیه نهادهای انقلابی مانند کمیته­ها و دادگاه­های انقلاب سخن می­گفت و خواهان انحلال آ­ن‌ها بود.

دلسوزان انقلاب در این شرایط سر درگم گردیده و نمی­دانستند چه باید بکنند.

تشکیل جهاد سازندگی

جهاد سازندگی خود توسط آیت الله دکتر بهشتی[10] و با همت دانشجویان مسلمان دانشگاه‌ها به راه افتاد و دانشجویان پیش­تاز در جهاد سازندگی با سازماندهی سایر دانشجویان، آنان را به روستاها می­بردند و جهت ساختن روستاهای کشور و کمک به روستائیان از آنان استفاده می­نمودند. اين تشكيلات با توجه به وجود اتاق­های کوهنوردی در قبل از انقلاب، دانشجویان معتقد به امام از همین تشکیلات و تجربیات و وسائل موجود، استفاده نمودند.

دانشجویان دختر و پسر روزهای جمعه به روستاهای اطراف تهران اعزام می­شدند و با لوله­کشی آب بهداشتی و حتی درو گندم برای پیره زنی که کسی را نداشت، جرقه‌هاي اصلي تشكيل اين سازمان مقدس را زدند.

بهشتی مسئولیت جهاد سازندگی را به عهده داشتند و به دلیل برخورداری از قدرت تحزب فوق العاده، ارتباط نزدیکی با دانشجویان و ساير اقشار دانشجویان فعال را به اموری از این قبیل تشویق می­نمودند و دانشجویان نیز با تمام وجود به این امور مبادرت می­نمودند. بنده نيز با آغاز سال 1358، در حالی که با بازگشایی مدارس در یک مدرسه راهنمایی به تدریس مشغول بودم، درس دادن در مدرسه را رها و به پیشنهاد یکی از دانشجویان دانشگاه خودمان که برای جهاد سازندگی و کمک به محرومین، طبق دستور آیت الله بهشتی قرار بود، به خوزستان عزیمت نماید، همراه شدم و با اکیپ آنان به مسجد سلیمان رفتم. با ورود به مسجد سلیمان وضعیت شهر را به شدت بحرانی یافتیم. آنچنان گروهک­های چپ بخصوص فدائیان خلق در این شهر سر و صدا به راه انداخته بودند و چهره شهر را با شعار نویسی عوض کرده بودند که انسان تعجب می­کرد. به دلیل گستردگی فعالیت آنان، مسجد سلیمان را به تمسخر «استالینگراد» می­گفتند. آمادة آغاز فعالیت­های سازندگی می‌شدیم که فرماندار شهر از ما دعوت نمود که به او کمک کنیم. یکی از شرکتهای بزرگ موجود در آن منطقه به دلیل مشکلات دوران انقلاب تعطیل و هنوز باز نشده بود و کارگران آن چندین ماه حقوق دریافت نکرده بودند و این بهترین محمل برای این گروهک­ها را فراهم نموده بود تا این کارگران را تحریک و هر روز تعدادی از آنها را به فرمانداری بکشانند و شورشی برپا کنند. یک آموزشگاه نظامی[11] که صد­ها دانش‌آموز نیز به آموزش در آن مشغول بودند در این شهر وجود داشت، که گروهک­ها به وسیلة عوامل نفوذی خود آن­ها را به شورش کشانده و تعدادی از سلاح­های موجود در آن را نیز به غارت برده بودند. تعدادی از ما به فرمانداری رفتیم، مهندس شرفی فرماندار مظلوم که اتفاقاً برادر یکی از دانشجویان هم خوابگاهي ما بود و بسیار هم جوان بود، حتی در اتاق خود امنیت نداشت و این افراد دائماً به داخل اتاقش می­ریختند و به او اهانت و پرخاش می‌کردند. ما نیز به طرفداری از فرماندار وارد عمل شدیم و اعضای گروهک­ها حس کردند که اوضاع مانند روزهای قبل نیست. ما کارگران را شناسائی کرده و مقداری با آنان گفتگو کردیم و شرایط کشور را برای آنان توضیح دادیم و بیان کردیم که دولت اسلامی در اولین فرصت حقوق شما را پرداخت خواهد كرد و فرماندار تمام تلاش خود را به کار می­برد تا با تهران و مسئولین ارتباط برقرار کند و مشکل شما را حل نماید، اما مشکلات مانع حل سریع مسئله شده است و این افرادی که ظاهراً دارند برای شما دلسوزی می­کنند افرادی کمونیست و بی دین و ضد انقلاب هستند. روز اول تعداد زیادی از کارگران خود را کنار کشیدند و رفتند و نزدیکی­های ظهر تعدادی جوانک مارکسیست ته قضیه مانده بود که همه را شناسائی کردیم تا وظیفه خود را بدانیم چیست. فردا صبح مجدداً تعدادی از این کارگران را بسیج کردند و به فرمانداری آوردند و مجدداً همین قضیه تکرار شد و ما با توجه به اینکه سردمداران آنها را شناسائی کرده بودیم به کارگران که اکثراً آدم­های متدینی بودند و به علت فشارهای مالی، عامل دست این گروهک­ها شده بودند از افکار آنان و مخالفت آنان با دین و اسلام و قرآن سخن گفتیم و به این ترتیب ماهیت فرصت طلبانه آنان را بر ملا نمودیم. در نهایت نیز کارگران به آنان پشت نمودند و قضیه به راحتی حل شد و آنها مجبور شدند پای خود را از قضیه کنار بکشند. با تماس با دانش آموزان مسلمان و متعهد آموزشکدة نظامی و با آگاه کردن آنان از توطئة گروهک­ها و اهداف آنان و راهنمایی آنان برای مقابله با عوامل نفوذی از شورش­های بعدی آنان نیز جلو گیری شد. پس از چند روز ماندن متوجه شدیم که بیشتر از فقر مادی و نیاز به فعالیت در این زمینه، فقر فرهنگی وسیع و گسترده­ای در این شهر وجود دارد. لذا با توجه به آشنائی و اطلاعی که از قبل از انقلاب نسبت به فعالیت های فرهنگی داشتم، سریعاً به تهران بازگشته، تعداد سی چهل عدد اسلاید از دوران انقلاب و راهپیمائی­ها و شهدا تهیه و همراه با یکدستگاه اتوماتیک نمایش اسلاید به آنجا بازگشتم. با توجه به اینکه سالن تئاتر نسبتاً مجهزی متعلق به آموزش و پرورش در آن شهر وجود داشت، تبلیغات زیادی را در شهر آغاز کردیم که هر روز عصر در سالن تئاتر برنامة نمایش صحنه های انقلاب و راهپیمائی­ها خواهد بود. در آن شرایط اول انقلاب که کوچکترین امکان هنری برای تبلیغ انقلاب در اختیار نبود این ابتکار ساده مورد استقبال بی­نظیر و باور ناکردنی مردم این شهر واقع شد. دستگاه اسلاید در نزدیک جمعیت گذاشته می­شد و کلید تعویض اسلاید در دست من که پشت صحنه نشسته بودم قرار داشت و با توجه به هیجان دوران جوانی، پس از تعویض هر اسلاید با هیجان صحبت هایی را در رابطه با انقلاب و شاه و آمریکا و سیاست نه شرقی و نه غربی و شهدا و امام و روزهای راهپیمایی و فداکاریهای مردم و خیانت کمونیست­ها در دوران انقلاب و حمایت دولت­های کمونیستی چین و شوروی از شاه، بیان می­کردم. سالن هر روز پر می­شد و زن و مرد برای دیدن آن به سالن هجوم می­آوردند. چندین بار نیز از سخنرانانی از تهران دعوت بعمل آمد تا برای مردم از ماهیت گروهکهای مارکسیستی سخن بگویند که بسیار مؤثر واقع شد. گروهک­های مارکسیست که تهاجم زیرکانة ما به خود را نمی­توانستند تحمل کنند، در یکی از روزها با آغاز برنامه، با سر و صدا سالن را به هم ریختند و به سمت سِن هجوم آوردند. با مقاومت و کمک جمعیت حاضر و چند نفر از دوستان که در سالن بودند، من توانستم جان سالم به در ببرم. پس از یک ماه فعالیت فرهنگی و جلوگیری از توطئه‌های گروهکهای ضد انقلاب، مجدداً به تهران بازگشتیم.

 همین فعالیت­ها و وجود روحیة تعاون در میان مردم مسلمان ایران، منجر به تشکل نیروهای دلسوزی که خواهان سازندگی روستاها بودند شد و جهاد سازندگی با سرعت شکل گرفت و در سراسر کشور خدمات بزرگی را به روستائیان ارائه و چهرة روستاهای فلاکت زدة کشور را عوض نمود.

مسئله، مسئلة آمریکا است

بازی­های سیاسی، ایجاد مسئله و مشکل و درگیری و مظلوم­نمایی و تخریب چهره­های انقلاب موجب شد که امام به صراحت در یک سخنرانی بیان نمایند:

«مسئله، مسئله آمریکاست»

 و منافقین و چریکهای فدایی را وابسته به آمریکا معرفی نمایند و این در حالی بود که کلیةگروهک­های ضد انقلابی و وابسته به آمریکا نقاب مبارزه با آمریکا بر چهرة خود زده بودند. کلام امام در آن شرایط که هنوز چهره و ماهیت این گروهک­های وابسته و منافق و فرصت­طلب کاملاً روشن نشده بود، موجب اعجاب بود، اما مرور زمان این کلام امام را اثبات نمود.[1]. سند

[2]. معاون سابق جمال عبدالناصر. جمال عبدالناصر ندای پان عربیسم را بر داشته بود و اسلام گرایان مصری را سرکوب و قبل از جنگ با اسرائیل رهبر اخوان المسلمین، مرحوم سید قطب که از علمای روشنفکرمصر و صاحب تألیفات فراوان بود را به بهانة واهی دست داشتن در ترور خود اعدام کرد. او در جنگ شش روزه 1967 با مفتضحانه ترین شکل از اسرائیل شکست خورد و صحرای سینا را از دست داد و اینک معاون او برای به دست آوردن آن، موجودیّت اسرائیل در خاک فلسطین عربی را به رسمیّت می­شناخت.

[3]. كيهان 24 اسفند 1357 ص 4

[4]. حجت‌الاسلام و المسلمين اكبر هاشمي رفسنجاني از روحانيون مبارز در حلقه اصلي و شاگردان حضرت امام از سال 1340مي باشد. او متولد سال 1314 رفسنجان و در طول مدت مبارزه بارها توسط عمال رژيم پهلوي زندان و تبعيد گرديد، ايشان پس از پيروزي انقلاب از اعضاي اصلي شوراي انقلاب و سپس به عنوان وزير كشور دوبت انقلاب و رياست مجلس شوراي اسلامي در سال اول و دوم و سوم و چهارم بودند. ايشان در دولت 5 و 6 يعني از سال 1368 به عنوان رئيس جمهوري اسلامي ايران انتخاب و پس از پايان دوره رياست جمهوري از سوي رهبر معظم انقلاب به عنوان رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام برگزيده شدند و در دوره چهارم مجلس خبرگان پس از ارتحال آيت‌الله مشكيني به عنوان رئيس مجلس خبرگان رهبري انتخاب گرديدند.

[5]. روزنامة كيهان 10666 سه شنبه 29 اسفند ص 7

[6]. برای روشن شدن بهتر قضيه، قسمتي از خطبة نماز عيد فطر، دوّم شهريور 1358، مرحوم آيت‌الله طالقاني آورده مي شود: لعنت خدا در اين روز عزيز بر هر چه دمكرات. اين از خدا بي خبرها، حتّی مرا هم فريب دادند. در سنندج كه بوديم، آمدند و با خودشان يك چيزهاي فلزي، شبيه كلّه قند، به من نشان دادند و با گريه و زاري گفتند: ببينيد! تيمسار قرني دستور داده تا اين بمب‌ها را روي خانه‌هاي ما بريزند. من هم كه از اين چيزها سررشته نداشتم، باورم شد و دلم برایشان ‌سوخت. بعدها ارتشي­ها به من گفتند: آقا، آن چيزهايي را كه به اسم بمب به شما نشان دادند، بقاياي يك چيزي است كه آن را شب­ها به آسمان پرتاب مي‌كنيم تا هوا را روشن كند. اين­ها بمب نيستند. فهميدم فريب خورده بودم.

[7]. این دو روزنامه کاریکاتور و طنز در دوران ملّی شدن صنعت نفت توسط وابستگان حزب توده، منتشر می­شدند وبا هتک حیثیت این و آن ضربات زیادی را به این نهضت وارد کردند و حال در این زمان مجدداً منتشر شده و در مقابل انقلاب اسلامی صف بندی نموده و به تخریب اصول و مبانی آن و به تخریب چهرة شخصیتهای انقلابی و بدبین کردن مردم به آنان مشغول شده‌اند.

[8]. سند آورده شود.

[9]. در همان ايام برای جلسه­ای دانشجویی به یکی از خوابگاه­ها دعوت شده بودم. جلسة دیگری در یکی از اتاق­های همان خوابگاه نیز تشکیل شده بود و از اتاقی که ما در آن جلسه داشتیم، افراد حاضر در آن کاملاً مشاهده می­شدند. در میان افراد حاضر در جلسه، بسیاری از اعضای غیر دانشجوی گروهک­های مارکسیستی و حتّی چند تن از کادر­های بالای آنها که ما آنها را می­شناختیم، حضور داشتند و این قضیه آنچنان عادی شده بود که حتّی کوچک­ترین سعی و تلاشی جهت مخفی کردن آن نیز نمی­نمودند.

[10]. آيت‌الله سيدمحمدحسين بهشتي متولد سال 1307 در اصفهان تحصيلات حوزوي خود را در حوزه‌هاي اصفهان و قم سپري نمود. او كه از حلقه اصلي شاگردان حضرت امام بود در جريان انقلاب قرار گرفت و هم‌زمان تحصيلات دانشگاهي خود را تا مقطع دكتراي الهيات از دانشگاه تهران ادامه داد. آن بزرگوار كه داراي استعدادي شگرف بود و به چندين زبان زنده دنيا مانند انگليسي و آلماني و عربي مسلط بود، مدتي از حوزه علميه قم به هامبورگ آلمان رفت و مجمع اسلامي آن‌ها را عهده‌دار بود. او در طول مبارزه بارها تحت تعقيب قرار گرفت. او از طرف حضرت امام به عنوان عضو اصلي شوراي انقلاب منصوب و سپس از طرف امام به عنوان رئيس ديوان عالي كشور و رئيس قوه قضائيه انتخاب گرديد، او به همراه تعدادي هم‌فكران خود مانند آيت‌الله خامنه‌اي، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، شهيد باهنر و عده‌اي از دانشگاهيان حزب جمهوري اسلامي را راه‌اندازي نمود، نهايتاً ايشان در تاريخ 7 تير سال 1360 توسط منافقين به همراه بيش از 70 نفر از مسئولين كشور در محل حزب جمهوري اسلامي مورد سوءقصد و انفجار قرار گرفتند و به شهادت رسيدند.

[11]. هنرستان صنعتي نيروي زميني ارتش در اين شهر قرار داشت.

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

خاطرات سید محمد هاشم پوریزدانپرست از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام از عملیات پیروزمند و حماسه بزرگ شکست حصر آبادان ( عملیات ثامن الائمه ) – قسمت دوازدهم

عذاب وجدان!     فرماندهي در كار نبود. سازمان رزم تقريباً به هم خورده بود. بچّه­هاي …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *