تیتر خبرها
خانه / بخش 1) مطالب از مسئول سایت تسخیر / 1)3) کتاب های تألیفی مسئول سایت تسخیر / کتاب تسخیر لانة جاسوسی نوشته سید محمد هاشم پوریزدانپرست از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام – قسمت پانزدهم

کتاب تسخیر لانة جاسوسی نوشته سید محمد هاشم پوریزدانپرست از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام – قسمت پانزدهم

کتاب تسخیر لانة جاسوسی نوشته سید محمد هاشم پوریزدانپرست از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام

سید محمد هاشم پوریزدانپرست دانشجوی پیرو خط امام
سید محمد هاشم پوریزدانپرست دانشجوی پیرو خط امام
طبس هواپیمای منهدم شده مهاجمین آمریکایی
طبس هواپیمای منهدم شده مهاجمین آمریکایی

– خط امام يك خطّ همه جانبه و با ابعاد مختلف است

برنامة سه تن از دانشجويان خطّ امام نيز كه در يك مصاحبه مطبوعاتي و راديو تلويزيوني عصر دوّمين روز تسخير شركت كرده بودند، در اخبار شب پخش شد و در پاسخ به  سؤالي كه خطّ امام چيست؟ يكي از دانشجويان پاسخ داد :

 خطّ امام راهي است كه اين انقلاب را به نتيجه رسانده و معيارها و ارزش‌هاي مكتبي را طرح مي‌كند و تنها بعد ضدّ امپرياليستي براي خطّ امام مطرح نمودن يك انحراف است و  بلكه خطّ امام يك خطّ همه جانبه و با ابعاد مختلف است كه يك خطّ اسلامي و انساني است و الزاماً يك خطّ ضدّ امپرياليستي نيز مي‌باشد و اسلامِ امام هيچ‌گاه حاضر نيست براي توجيه خود از ساير مكاتب استفاده نمايد و براي ما جاي تعجّب است كه امام روي كرة‌ زمين باشد و امپرياليست ها به خصوص آمريكا راحت باشند. امام يك فرد نيست، يك جريان است و نمود و عينيّت اسلام است كه از قلب توده‌ها سرچشمه گرفته است.

– تظاهرات دانشجویان ایرانی در اکثر پایتخت های جهان

اخبار رسيده حاكي از اين است كه در اكثر پايتخت هاي جهان از جمله دهلي، بيروت، بن، لندن، نيويورك و استكهلم، دانشجويان ايراني دست به تظاهرات عليه آمريكا زده‌اند.

شانزدهم آبان

– نا هم‌آهنگي با شوراي انقلاب و معيارهاي انقلابي امام و ملّت مسلمان، علل عمدة شكست دولت

 حزب جمهوري اسلامي اطّلاعيه‌اي صادر نموده[1]و ضمن تشريح شرايط كشور، به آمريكا هشدار داده است كه تعلّل در تحويل شاه، خشم همة ملل مسلمان جهان بر عليه آمريكا را برخواهد انگيخت. در اين اطّلاعيه آمده است :

 دولت موقّت علي‌رغم خدمات ارزنده‌اي كه در طول حكومت خود در زمينه‌هاي مختلف به خصوص برگزاري رفراندوم و طرح پيش‌نويس قانون اساسي و انجام انتخابات و تشكيل مجلس خبرگان، انجام داده، متأسّفانه به دلائل مختلف بيروني و دروني و نيز پاره‌اي اشتباهات نتوانست اساس برنامه خود را به اتمام برساند. عدم تجانس و انسجام دولت، عدم قاطعيّت در اجراي برنامه‌هاي انقلابي و برقراري نظم كافي و مقابله با عوامل ضدّانقلاب، كمبود برنامه‌هاي ضربتي و انقلابي در زمينه‌هاي اقتصادي، اجتماعي و بالاخره فقدان هم‌آهنگي با شوراي انقلاب و معيارهاي انقلابي امام و ملّت مسلمان، علل عمدة ضعف و شكست دولت را تشكيل مي‌داد.

 

متن استعفا نامة مهندس بازرگان[2]

بسم الله الرّحمن الرّحیم

حضور محترم حضرت آیت الله العظمی امام روح الله الموسوی الخمینی دامت برکاته

با کمال احترام معروض مي‌دارد پیرو توضیحات مکرّر گذشته و نظر به اين كه دخالت‌ها، مزاحمت‌ها و مخالفت‌ها و اختلاف نظرها انجام وظایف محوّله و ادامة مسئولیّت را براي همكارانم و اینجانب مدّتي است، غير ممكن ساخته و در شرایط تاریخی و حسّاس حاضر نجات مملکت و به ثمر رساندن انقلاب بدون وحدت مدیریّت میسّر نمی باشد بدین وسیله استعفای خود را تقدیم مي‌دارد تا به نحوی که مقتضی میدانند کلیّة امور را در فرمان رهبری گیرند و یا داوطلبانی را که با آن‌ها هم‌آهنگی وجود داشته باشد، مأمور تشکیل دولت فرمایند.

                                                           با عرض سلام و دعای توفیق

                                                                   مهدی بازرگان

متن فرمان امام به شورای انقلاب برای به عهده گرفتن ادارة کشور

بسم الله الرّحمن الرّحیم

شورای انقلاب

چون آقای مهندس بازرگان با ذکر دلائلی در تاریخ 14/8/58 از مقام نخست وزیری استعفا نموده‌اند، ضمن قدردانی از زحمات و خدمات طاقت فرسای ایشان در دورة انتقال و با اعتماد به دیانت و قبول امانت و حسن نیّت مشار الیه، استعفا را قبول نمودم.

شورای انقلاب را مأمور نمودم برای رسیدگی و ادارة امور کشور در حال انتقال و  نیز شورا مأموریت در اجرای امور زیر را بدون مجال دارد:

– تهیّة مقدّمات همه پرسی قانون اساسی.

– تهیّة مقدّمات انتخابات مجلس شورای ملی.

– تهیّة مقدّمات  تعیین رئیس جمهور.

لازم به تذکّر است که با اتّکال به قدرت ملّت عظیم الشأن باید امور محوّله را خصوصاً آنچه مربوط است به پاکسازی دستگاه های اداری و رفاه حال طبقات مستضعف و بی خانمان است به طور انقلابی و قاطع عمل نمایند.

                                                                                      15/8/58

                                                         روح الله الموسوی الخمینی

 

مسئوليّت مستقيم حوادث تسخير سفارت، متوّجه دولت آمريكاست

وزارت خارجه نيز كه سرپرست آن هنوز دكتر ابراهيم يزدي است، اطّلاعية دوّم خود را صادر و در آنجا اعلام مي نمايد[3]:

 مسئولّيت مستقيم حوادث تسخير سفارت، متوّجه دولت آمريكاست، زيرا بيماري شاه در ساير كشورها نيز قابل معالجه بوده است و دولت آمريكا به تذكّرات وزارت خارجة ايران، توجّهي ننموده است و علي‌رغم تذكّرات متعدّد با بي اعتنايي به احساسات ملّت مسلمان و غيور ايران، شاه را به بهانة بيماري در خاك خود پذيرفته است.

لانة جاسوسي مركز  بت سازي و كانون جاسوسي و پناهگاه جنايت‌كاران

حجّت الاسلام محلاتي، نمايندة امام در مكّه نيز طّي يك پيام راديويي، از تجمّع حجّاج ايراني و غير ايراني در مسجدالحرام و اعلام حمايت آنان از تسخير لانة جاسوسي و اشك شوق آنان و آرزوي آنان جهت حضور در كنار دانشجويان پيرو خط امام و نيز از سخنراني هاي متعدّدي كه در مسجدالحرام در اين رابطه برگزار شده است، خبر دادند و اعلام نمودند حجّاج با شعار ( الله واحد، خميني قائد ) و ( نَصرُ مِن الله و فَتحُ قَريب) از اين عمل دانشجویان اعلام پشتيباني نموده‌اند.

حجّت الاسلام محّلاتي دانشجويان را در خط ابراهيم زمان، امام خميني و لانة جاسوسي را مركز بت‌سازي وكانون جاسوسي و پناهگاه جنايت‌كاران دانستند.[4]

دانشجويان ايراني در لبنان و در هند و انجمن اسلامي دانشجويان در آمريكا وكانادا، با ارسال پيام، همبستگي و حمايت خود، از تسخير لانة جاسوسي را اعلام نمودند.[5]

– در مقابل حركت مهلك خط امام ، صحنه‌هايي ساختگي برای انصراف توجّه مردم ايجاد مي‌كنند

دادستان انقلاب حجّت الاسلام علي قدّوسي نيز با انتشار اطّلاعيّه‌اي ضمن حمايت از عمل انقلابي دانشجويان خطّ امام از مردم و دانشجويان خواسته است با كمال هوشياري، آمادگي خنثي نمودن هرگونه توطئه احتمالي را داشته باشند و به عوامل ضدّ انقلاب مجال ندهند زير پوشش حركت انقلابي، اين موج سهمگين ضدّ امپرياليستي را به نفع دشمن نابود و تباه سازد. ایشان هشدار داده است كه هر زمان از سوي جريان انقلابي خطّ امام حركتي مهلك و غافلگير كننده عليه امپرياليزم صورت گرفته است، كانون هاي ارتجاعي و توطئه‌گر داخلي براي انصراف توجّه مردم از جهت واقعي حركت، صحنه‌هايي ساختگي را ايجاد نموده‌اند[6].

– خط امام را بشناسيم

پنج تن از نويسندگان مشهور ماركسيست و عضو كانون نويسندگان و عمدتاً مرتبط با حزب توده، طي نامه اي به خدمت امام، ضمن حمايت از تسخير لانة جاسوسي، بيان داشته اند كه صف مبارزة‌ ما همان صف واحد انقلاب به رهبري امام است و از اين پس، چون گذشته، نيروي انديشه و قلم و بيان هر يك از ما وقف خدمت به خلق و به انقلاب خلقي و اسلامي ايران خواهد بود.[7]

از نامه، بوي نفاق استشمام مي‌شود. يكي از دوستان جزوة كوچك و مختصري را آورده است كه چاپ حزب تودة ايران و عنوان آن «خط امام را بشناسيم» مي باشد. هركدام از دانشجويان آن را مي‌بيند با تمسخر به نفاق آشكار اين رهبران اين حزب مي خندد. گربه شد عابد و زاهد و مسلمانا !

 كتاب، در كتاب‌فروشي هاي خلقُ السّاعة‌ مقابل لانة جاسوسي به فروش مي‌رسيد. يكي از دانشجويان هم مي‌گويد: اگر اينگونه جلو برويم، يك مدّت ديگر حزب تودة ماترياليست، مي‌خواهد اصول دين را هم به امام بشناساند.

 

هفدهم آبان

– مي‌خواهند اين لانه جاسوسي را از دست اين‌ها بيرون بياورند[8]

امام طی سخنانی بیان داشتند:

مفسده جوها شروع كردند به سمپاشي و مي‌خواهند چهرة اين جوان‌ها و چهره نوراني اين جوان‌ها را پيش ملّت لكه دار كنند.

 ملّت بيدار باشند، به اين حرف هاي مفت گوش نكنند، اين‌ها عمّال همان‌ها هستند، هر كسي راجع به اين‌ها كار شكني بخواهد بكند. مي‌خواهند اين لانه جاسوسي را از دست اين‌ها بيرون بياورند و اين‌ها را پيش ملّت لكه دار بكنند تا اينكه اربابانشان بتوانند باز تاخت و تاز بكنند.

 ملّت بيدار باشد توجه داشته باشد، به اين توطئه‌هائي كه از طرف خود آن‌ها دارد مي‌شود و روابط هست بين شان و اين افراد ناصالح، اين‌ها مي‌خواهند كاري بكنند كه اين جوان‌هاي پاكدل ما را، به آن‌ها تهمت بزنند تا بين ملّت يك تفرقه اي حاصل بشود و اين محل براي آن‌ها محفوظ باشد و آن آدم جاني هم به اينجا برنگردد. اين‌ها الان در فكر اين معنا هستند.

سخنرانی آیت الله خامنه ای در مقابل لانه جاسوسی
سخنرانی آیت الله خامنه ای در مقابل لانه جاسوسی

اوّلین حامیان تسخیر لانة جاسوسی

متأسفانه جریانات طرفدار ارتباط با آمریکا و جریانات مرتبط با آمریکا و خط سازش که اسناد ارتباط بسیاری از سردمداران آنان با لانة جاسوسی بعداً به دست آمد و نیز حزب توده که وابستگی آن به شوروی و نظام کمونیستی بر کسی پوشیده نمانده است، جزء اوّلین گروه‌هایی بودند که با عجله تسخیر لانة جاسوسی توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام را تأیید نمودند و حتّي از دانشجویان پیرو خط امام تند تر و انقلابی تر شدند.

یقیناً هدف جریانات مرتبط با آمریکا زدن نعل وارونه و دستِ جلو گرفتن، برای پس نیفتادن و گم کردن سر نخ ارتباطات خود با سفارت آمریکا بوده است. اگر چه بعد از پایان یافتن افشای اسناد لانة جاسوسی، افرادی از این گروه‌ها که با لانة جاسوسی و جاسوسان آمريكايي ارتباط داشتند و از نابودی اسناد ارتباطشان مطمئن شدند و یقین کردند که اسنادشان به دست دانشجویان نیفتاده است و از بابت لو رفتن و رسوا شدن خیالشان راحت شد، به شرارتهای خود ادامه دادند.

حزب توده نیز که منافقانه از نظام جمهوری اسلامی حمایت می‌نمود و منافقانه مانند سایر گروه‌های ضد انقلاب از تنفّر ملّت مسلمان ایران نسبت به آمریکا سوءاستفاده و سلاح مبارزه با امپریالیسم را بلند نموده بود، برای جلوگیری از خلع سلاح شدن، از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام شدیداً حمایت می‌نمود. در زیر، اطّلاعیّه های هریک، برای قضاوت خوانندگان آورده مي‌شود.

1- نهضت‌آزادی

تعدادی از مرتبطین با لانة جاسوسی از اعضای مهمّ این گروه بوده اند و با هم‌آهنگی جاسوسان آمریکایی در بسیاری از توطئه‌های بر اندازی نظام جمهوری اسلامی شرکت داشته اند.

 مهم‌ترين توطئه ای که اعضای این گروه هم‌گام با سایر گروه‌های مرتبط با لانة جاسوسی طراحی و اجرا نمودند، ماجرای انحلال مجلس خبرگان و آمادگی برای استعفای دسته جمعی اعضای دولت موقّت براي تهديد امام براي پذيرش انحلال مجلس خبرگان و در صورت عدم پذيرش توسط امام ، برپايي شورش بوده است. در این توطئه که سازماندة اصلی آن عباس امیر انتظام و جاسوسان آمریکایی بوده اند، شخص مهندس مهدی بازرگان و اعضای دولت موقّت که اکثراًَ از نهضت آزادی بوده اند و تعدادی از مرتبطین با سفارت آمریکا مانند رحمت الله مقدم مراغه ای شرکت داشته اند.

اشخاصی که  از این گروه با سفارت آمریکا تماس داشته اند، عبارتند از:

عباس امیر انتظام از اعضای اوّلیّة این گروه که با رسوائی او در قضیة انحلال مجلس خبرگان و دستگیری و محاکمة او این گروه به روش همیشگی و در میان بهت و نا باوری حتّي شخص امیر انتظام، عضویّت او در نهضت آزادی را انکار و اعلام کرد که او فقط چند ماه با ما بیشتر همکاری نداشته است.

حسن نزیه از بنیانگذاران اوّلیّة این گروه و رئیس شرکت نفت در دولت موقّت

ناصر میناچی وزیر ارشاد دولت موقّت

رابطه با آمریکا را قطع کنید!

نهضت‌آزادي که اعضای آن دولت موقّت را تشکیل داده بودند و از جانب نیروهای انقلاب به علّت سازش‌كاری با آمریکا و مذاکره با برژینسکی شدیداً تحت تهاجم قرار گرفته‌اند، طي اطّلاعیّه اي اعجاب انگیز خواستار « قطع رابطة ايران با آمريکا!» مي‌شوند.

 در اين اطّلاعیّه با تکيه بر شعار ( استقلال، آزادي، جمهوري اسلامي) که در آن خصلت ضد استعماري انقلاب اسلامي ايران آشکارا مشاهده مي‌شود، آمده است.[9]:

 يا ايهاالذّين امنوا لاتتّخذوا بطانه من دونكم لايالونكم خبالاً ودّوا ما عنتّم قد بدت‌البغضاء من افواههم و ماتخفي صدورهم اكبر قد بيّنا لكم‌الايات ان كنتم تعقلون (1) (آل عمران/118)

  آزادي، استقلال، جمهوري اسلامي، شعار مردم انقلابي ايران در سراسر سال گذشته و گزارشگر خواستهاي آنان پس از انقلاب بوده و هست. در اين خواست، خصلت ضداستعماري انقلاب اسلامي ايران آشكارا ديده مي‌شود، و تحقّق اين خواست، بزرگ‌ترين عمل انقلابي انقلابيان مسلمان ايران است. آمریکاي استعمارگر و سردستة استعمارگران، دشمن بزرگ خلق‌هاي مستضعف جهان شناخته شده و نه تنها بعنوان سردسته، بلكه رمز و سمبل استعمار، بايد هدف اصلي و اساسي ضداستعماريان راستين و نستوه باشد. دانشجويان انقلابي مسلمان با تصرّف سفارت آمریکا، با وضوح تمام خصلت ضداستعماري انقلاب اسلامي ايران را اعلام كرده‌اند و مردم مبارز ايران با تأیيد خود نشان داده‌اند كه به خوبي راهي را كه بايد در پيش داشت تشخيص مي‌دهند. غرض ما از صدور اين بيانيه دوباره كاري و تأیيد نيست. غرض ما آن است كه از اين برداشت ضداستعماري انقلابي درس بياموزيم و نتيجه‌گيري كنيم.

 تصرّف سفارت آمریکا، يك اعتراض ساده به سياست آمریکا نيست. اعتراض به راه و رسمي است كه استعمار كور و خشن آمریکا در سراسر جهان رهبري مي‌كند و يكي از مصاديق كوچك آن حمايت از محمّدرضا پهلوي و اطرافيان او و پذيرائي آنان در خاك خود و يا با كمك و تأييدش در گوشه و كنارهاي ديگر دنياست. از اين‌رو منطق مبارزة ضداستعماري دانشجويان و همة مردم انقلابي ضداستعماري ايران را نبايد نيمه‌كاره رها ساخت.

 شورای انقلاب كه از طرف امام امّت مسئول ادارة امور كشور شده است، بايد به دنبال يادداشت دولت برادر مبارزمان آقاي مهندس بازرگان، در خصوص استرداد « محمّدرضا پهلوي» درصدد قطع روابط سياسي با آمریکا برآید. در اينجا نميتوان از نحوه كار سخن گفت. شورای انقلاب با توجّه به امكانات موجود مي‌تواند و بايد هرچه زودتر بهترين راه را در رابطه با اشغال سفارت آمریکا و خصوصاً با پيروي از رهنمودهاي امام امّت، تعيين كند و به ‌اين قطع روابط كه عملاً توسط امام و امّت  اعلام شده ‌است، جنبة رسميّت ديپلماتيك ببخشد.

خصلت ضداستعماري انقلاب اسلامي ايران، بيانات صريح امام و شعارهاي روشن مردم، دربارة قطع رابطة سياسي ايران با سردستة استعمارگران محل ترديدي برای پيروان راه و رسم و خط امام باقي نمي‌گذارد و امام و امّت منتظرند كه شورای انقلاب اين قطع رابطه را اعلام كند.

                                                                 انشاءالله

                                                                  نهضت‌آزادي ايران

                                                                            پانزدهم آبان 1358

اوّلین شخصی که تسخیر لانة جاسوسی را تأیید کرد، چه کسی بود!؟

دکتر ابراهیم یزدی پس از بازگشت از الجزایر[10] و مواجه شدن با اعتراضات گستردة همگانی به خاطر  مذاکره با برژينسكي، مشاور امنیّت ملّی رئیس جمهوری آمریکا در یک مصاحبة مطبوعاتی شرکت مي‌كند. ایشان به توجیه اقدامات خود میپردازد و اقدام دانشجویان را به عنوان یک عمل انقلابی مورد تأیید قرار میدهد و در کمال تعجّب، طبق عادت مألوف خود که افکار عمومی را بازیچه میداند و به راحتی همه چیز را وارونه کرده و وارونه نشان میدهد، در جواب سؤال خبرنگار جمهوری اسلامی که آیا دولت از حرکت انقلابی دانشجویان مسلمان پیرو امام پشتیبانی مي‌كند، يا نه؟ با زرنگ بازی بیان مي‌نمايد[11]:

من تصوّر می­کنم عمل دانشجویان در پشتیبانی از عمل دولت بوده است، زیرا این دولت بود که این یادداشت را هفتة گذشته به دولت آمریکا داده و استرداد شاه را خواسته و بنابراین عملی که اینها انجام دادند، در واقع تأیید درخواست شاه مخلوع و فرح از آمریکاست که ما به طور رسمی انجام دادیم. باید عرض کنم هم اکنون ما یادداشتی در دست تهیّه داریم.

وزارت امور خارجه بدون کوتاهی و در چارچوب امکانات خود با اعتراضات پیاپی و یادداشت‌های هشدار دهنده، دولت آمریکا را از عکس العمل‌های به حق مردم ایران آگاه کرده است.

 چون روز گذشته کاردار سفارت آمریکا رسماً به اشغال سفارت و گروگان‌کشی افراد و کارمندان خود اعتراض کرد، در پاسخ این اعتراض وزارت خارجة جمهوری اسلامی یادداشتی تهیّه کرده که ضمن توضیح تمام مراتبی که به اطّلاع عموم رسید، مجدّداً به آن‌ها اطّلاع داده شده که مسئولیّت این حوادث به عهدة خود آمریکاست و تنها راهش این است که آمریکا مواضع خود را تغییر بدهد و به درخواستی که دولت ایران کرده و امروز با پشتیبانی قاطع تمام ملّت ایران روبروست، پاسخ مثبت بدهد.

ایشان در جلسة 29 شهریور 59 مجلس شورای اسلامی که پیرامون حل مسئلة  گروگان‌ها تشکیل شده بود پا را جلو تر گذاشت و مدّعی شد:

 بعد از اين كه گروگان‌گيري اتّفاق افتاد، من اوّلین کسی بودم که تأیید کردم و با آقای موسوی خوئيني‌ها تماس گرفتم و گفتم اینکار لازم بود[12].

2- حزب ملّت ایران

( از احزاب تشکیل دهندة جبهة ملّی) این حزب در اطّلاعیه‌ای اين‌گونه در رابطه با تسخیر لانة جاسوسی اظهار نظر کرده است[13]:

اعتراضهای وظیفه داران سیاست خارجی برای مردم قانع کننده به نظر نرسید و ملاقاتهای معنی دار رجال مملکتی با شخصیّت های بیگانه آنهم در مجمعی[ در الجزایر] که به عنوان یکی از  نخستین سنگرهای مبارزات ضد استعماری ملّتهای مسلمان شناخته شده، خشم ملّی را  فزون تر ساخت و سرانجام دانشجویان قهرمان کشور به گونة نمایندگان پیشتاز مردم ستمدیدة ایران، برای بیان خواسته های انقلابی جامعه که دولت نتوانسته بود آن را آشکارسازد، سفارت آمریکا را اشغال کردند و بدین وسیله صدای مظلومیّت و حق طلبی هم میهنان خود را به گوش جهانیان رساندند. برد سیاسی این اقدام شجاعانه مورد تأیید ملّت است و اکنون باید دید آیا با اقدامات سنجیدة بین‌المللی و به کار بردن دیپلماسی ملّی، دولت می‌تواند رسالت خود را در هم‌آهنگی با انقلاب آشکار سازد؟

3- جبهة ملّی

هم‌زمان با تسخیر لانة جاسوسی جبهة ملّی ایران طی بیانیّه ای  توطئه‌های امپریالیسم آمریکا را به شدّت محکوم کرد[14]:

اقامت محمد رضا پهلوی شاه خائن و مخلوع ایران در آمریکا و اجتماع عناصر مرتبط با بیگانه و دست نشاندگان سياست‌های استعماری در خاک آمریکا و طرح توطئه بر علیه انقلاب ایران ابعاد جدیدی به خود گرفته است.

محافل امپریالیستی آمریکا با فراهم ساختن امکانات ارتباط و کمک به طرح ریزی توطئه‌های جدید به شکل مرکز فعّال ضد  انقلاب ایران در آمده اند.

 اظهارات سفیر عراق در لبنان علیه ایران و طرح ادّعاهای جدید دولت عراق[15] که به دشمنی و نفاق و برادر کشی در سرزمین ما دامن مي‌زند، به نوبة خود جنبة دیگری از هجوم امپریالیسم جهانی علیه انقلاب بزرگ کشور ما محسوب مي‌شود.

اکنون موقع آن است که یک دل و یک زبان و هوشیار و آگاه در برابر دسائس امپریالیسم با وحدت و هم‌بستگي هر چه بیشتر اقدام کنیم و نقشه های شوم دشمنان حاکمیّت و استقلال ملّی را خنثی سازیم.

                                                                                         جبهة ملّی ایران

مصاحبه مطبوعاتی دانشجویان پیرو خط امام
مصاحبه مطبوعاتی دانشجویان پیرو خط امام

4 – سازمان مجاهدین خلق( منافقین)

سازمان مجاهدین خلق ایران با صدور اطّلاعیّه ای با عنوان « بنام خدا و به نام خلق قهرمان ایران»، بیان داشته است[16]:

 همراه با برگزاری بزرگداشت روز سیزده آبان« روز دانشجو» و روز تظاهرات گروه‌های مختلف مردم در تأیید انقلاب اسلامی ایران و ضمن تقبیح امپریالیسم جهانی آمریکا موارد زیر را به حضور رهبر انقلاب اسلامی ایران امام خمینی و مردم ایران پیشنهاد داده و خاطر نشان می‌سازیم که انقلاب بزرگ مردم ایران باید تا حصول نتیجة نهایی همچنان شور انقلابی خود را حفظ کند و برای نیل به اهداف از هیچ‌گونه تلاش و مبارزه‌ای دریغ نکند:

1– افشا و لغو کلّیّة قرار دادهای مختلف امپرياليست‌ها(  قراردادهای نظامی و نفتی)

2– مصادره کردن کلّیّة سرمایه های ایران و آمریکا به ویژه در ایران که سال‌های سال منابع مردم ما را چپاول کرده‌اند.

3– افشاء اسامی کلّیّة مأمورین، شبکه‌ها و روابط سازمان سیا در ایران و پرونده‌های آنان

4– قطع کامل روابط ایران و آمریکا تا تحویل شاه خائن به ایران

                                    مرگ بر امپریالیسم جهانی به سرکردگی امپریالیسم آمریکا

                                                  سلام بر مبارزة متّحد ضد امپریالیستی خلق ایران

تلگرام این سازمان به امام[17] در رابطه با تسخیر لانة جاسوسی

بسم الله الرحمن الرّحیم

پدر گرامیمان!

اکنون که انقلاب رهایی‌بخش اسلامی و ضد امپریالیستی ایران در مسیر حقیقی مردمی خود مجدّداً اوج گرفته است و بر آن است که اندیشه های استعماری و آمریکایی شاه خائن را از بن بر انداخته و راه هرگونه بازگشت را بر آن‌ها سدّ کند، فرزندان مجاهد شما که اکیداً خواستار ادامة رسالت ضد استعماری شما هستند، جان‌های نا چیز خود را  که کم‌ترین فدیه رهایی این میهن و این خلق و این مکتب است، بر کف گرفته و آمادگی نثار کردن آن‌ها را با همة توانائی‌های نا چیزتر سیاسی و نظامی‌اشان اعلام مي‌دارند.

 به انتظار فرمان قاطع امام در ریشه کنی همة بنیادهای امپریالیستی و صهیونیستی

5- جنبش مسلمانان مبارز

این گروه اوّلین گروهی بود که با صدور اطّلاعیّه ای خطاب به دانشجویان خط امام، از اقدام آنان حمایت نمود[18]:

اشغال مقرّ امپریالیسم خون‌خوار آمریکا به دست پر توان شما نشانة اعتراض و نفرت عمیق ملّت ایران از اعمال جنايت‌كارانة امپریالیسم آمریکاست. این آمریکا حامی شاه جنايت‌كار است که باعث شکنجه  و کشتار عزیزترین فرزندان انقلابی می باشد.

شما با اشغال لانة جاسوسی سیا و مقرّ طرح نقشه های شوم ضد انقلابی و ضد مردمی، بار دیگر پیام شهدای به خون خفتة خلق مسلمان ایران را به گوش جهانیان می‌رسانید که تا نابودی کامل امپریالیسم جهانی به سرکردگی آمریکا نهضت انقلابی ما ادامه دارد.

شما با این حرکت انقلابی خود چهرة لیبرالیست‌های سازش‌كار و ارتجاع حامی امپریالیسم را افشا نمودید و آنان را در تنگنا قرار داده‌اید.

آمریکای جنايت‌كار باید شاه فراری را به دادگاه‌هاي انقلابی ایران تحویل دهد. تا خلق ما این بزرگ‌ترین جنايت‌كار تاریخ را به محاکمه بکشد.

آمریکا باید بداند که توطئه‌هایش علیه انقلاب ایران و همراهي‌اش با صهیونیسم اسرائیل و کشتار خلق محروم جنوب لبنان و فلسطین را ما با تداوم و حرکت انقلابی خود نابود خواهیم کرد. این اسلحه های امپریالیسم آمریکا بود که به سوی فرزندان خلق ایران نشانه رفت و اینک باید خرید کلّیّة این سلاح‌ها ممنوع و تمامی قراردادهای ضد مردمی با آمریکا لغو شود.

خواهران و برادران مبارز!

شما با این حرکت انقلابی خود بار دیگر گفتة امام را که « روابط با آمریکا را ما می‌خواهیم چه کنیم؟»  مستحکم‌تر اعلام نموده‌اید و اعلام نموده‌اید که خلق مسلمان ایران خواهان قطع کامل روابط با امپریالیسم آمریکا است.

درود بر شما فرزندان مسلمان که ماهیّت ضد امپریالیستی اسلام را در مبارزه با امپریالیسم آمریکا عیان ساختید.

                                                 پیروز باد انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی

                                                                           مرگ بر امپریالیسم آمریکا

                                                                            جنبش مسلمانان مبارز

 

این گروه انقلابی‌نما در نشریّة خود بنام « امّت» تا دو هفته بعد هیچگونه اشاره‌ای به این اطّلاعیه ننمود و اظهار نظری در رابطه با تسخیر لانة جاسوسی نکرد.

 

6- حزب جمهوری اسلامی خلق مسلمان ایران

این حزب كه وابسته به آيت‌الله سيّدكاظم شريعتمداري و اطرافيان اوست و در چند هفتة گذشته در شهر تبريز شورش و اغتشاش به راه انداخته واستانداري و صدا و سيماي اين استان را به اشغال در آورده و در جريان انحلال مجلس خبرگان و حمله به اصل ولايت فقيه پيشتاز ساير گروه‌هاي ضد انقلاب بوده است، در رابطه با تسخیر لانة جاسوسی آمریکا و توطئه‌های ضد انقلابی آمریکا بیانیّه‌ای صادر نموده است[19]:

گروگانهای آمریکایی
گروگانهای آمریکایی

بسم الله الرّحمن الرّحیم

 و اَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّه وَ مِن رِباطِ الخَیل

امپریالیسم آمریکا هر روز با اجرای توطئه‌های کثیف و نقشه های مزدورانه خود ماهیّت پلید خویش را آشکار تر مي‌سازد و در راه اجرای مقاصد خود از کلیّة امکانات سود می جوید. آمریکائی که برای ما کودتای 28 مرداد می آفریند و با تأیید شاه خائن جوانان پاک وطن را به خاک و خون مي‌كشد و به تمام هستی و آرمان‌های ملک و ملّت خیانت مي‌كند و امروز هم با پناه دادن به شاه این جانی بالفطره به کرامت انسانی و ارادة ملّت مسلمان ایران مستقیماً توهین مي‌كند، نباید غیر از خشم بی‌امان ملّت انتظار دیگری داشته باشد.

ما ضمن تأیید هرگونه مبارزة اصیل ضد امپریالیستی علیه قدرت‌های استعمارگر علی‌الخصوص آمریکا و انگلیس، استمرار مبارزة اصولی منطقی و بنیادی را علیه کلّیّة قدرت‌های استعمارگر خواهانیم و مطمئنیم که ملّت آگاه ایران همیشه پشتیبان مبارزات حقیقی با ابرقدرت جهان‌خوار بوده و ارادة ملّت مبارز ایران بر توطئه‌های خائنین پیروز خواهد شد و استعمار گران باید بدانند کسی که باد میکارد، طوفان درو خواهد کرد.

                                                    حزب جمهوری اسلامی خلق مسلمان ایران

7- جبهة دمكراتیک ملّی ایران

این گروه که در چند ماه گذشته در برابر تمام اقدامات انقلاب، از جمله رفراندوم جمهوري اسلامي و تشكيل مجلس خبرگان، صف‌بندی و به شورش‌های کور دست زده و رهبر آن توسط دادستانی احضار و قبل از دستگیری به خارج از ایران گریخته است و دادستانی دستور مصادرة اموالش را صادر نموده است نیز با صدور اطّلاعیّه‌ای در این رابطه، از اقدام دانشجویان حمایت کرده است. اگرچه در این اطّلاعیه نیز کینه و خشم خود را از انقلاب و نهادهای آن نتوانسته است پنهان سازد. در گوشه‌ای از این اطّلاعیه آمده است[20]:

 و اینک که شورش[21] دوبارة تودة مردم برای ادامه و عمیق‌تر کردن مبارزة ضد امپریالیستی بالا گرفته، اینک که تودة مردم با اشغال لانة جاسوسی آمریکا و راه‌پيمايي‌های پرشور خود برای گسترش مبارزة ضد امپریالیستی و تعیین تکلیف خود با سرکردة امپریالیسم جهانی، امپریالیسم جهان‌خوار و آدم‌خوار آمریکا به پا خاسته اند، باز همان عناصر و گروه‌های ابن‌الوقت و انحصارطلب و مرتجعی را می‌بینیم که دون کیشوت وار با حمله به آسیاهای بادی که خود به وجودشان آورده‌اند، مي‌خواهند موج عظیم ضد امپریالیستی تازه را نیز به زیر کنترل خود در آورند[22].

مبارزان ضد امپریالیست ایران!

 اینک بار دیگر به برکت خیزش و خروش توده‌های مردم مبارزة ضد امپریالیستی در میهن ما دوباره اوج گرفته است. بکوشیم از هرگونه انحرافی که مي‌خواهند به آن تحمیل کنند، جلو بگیریم. بکوشیم تا برای پیروزی این مبارزه، آزادی و دموکراسی، یعنی حق مردم در تعیین سرنوشت خویش را که اینک لگد مال خبرگان شده است[23] را احیا کنیم و بکوشیم تا امپریالیسم را با پایگاه همیشگی‌اش، ارتجاع یک‌جا به زباله‌دان تاریخ بفرستیم.

– باز پس گرفن شاه خائن لازم است، امّا کافی نیست.

– مصادرة سرمایه های امپریالیستی در ایران

– افشای نام تمام عمّال امپریالیسم و انتشار اسناد و مدارک و قرار دادهای امپریالیستی

– گسترش مبارزه برای قطع نفوذ اقتصادی و سیاسی و فرهنگی اپریالیسم از میهن ما

– اینها خواست امروز همة مبارزان ضد امپریالیسم است.

                                                  جبهة دمكراتیک ملّی ایران[24]

                                                                15/8/58

8- کانون نویسندگان

کانون نویسندگان ایران در پیامی به دانشجویان مبارز تسخیر کنندة سفارت آمریکا احساسات ضد امپریالیستی آنان را ستود، متن پیام چنین است[25]:

دانشجویان عزیز!

 جای بسی شادمانی است که جوهر اصلی انقلاب ایران یعنی مبارزة بی‌امان با امپریالیسم جهانی، به ویژه آمریکا، یک بار دیگر به همّت شما فرزندان رشید ملّت در دستور روز قرار گرفت.

 اقدام شما در لحظه‌ای که امپریالیسم آمریکا شاه فراری را در دامان خود پناه داده است، نشان داد که دانشگاه همچنان سنگر مبارزه در راه آزادی و استقلال میهن عزیز است و پرچم جهاد ضد امپریالیستی را قهرمانانه به دوش می‌کشد.

 هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران به نمایندگی از جانب کلیّة اعضای این کانون وظیفه خود می‌داند که در این لحظات حسّاس به  روح ضدامپریالیستی مبارزة مقدّس شما درود بفرستد و آرزو کند که میهن مادر پرتو هم‌‌‌بستگي و یک‌پارچگی همة نیروهای مترقّی و ضد امپریالیست از سلطة جهان‌خواران بین‌المللی رهایی یابد و آزادی و دموکراسی مبتنی بر حاکمیّت توده‌ها که سنگ بنای شکوفائی اندیشه و تفکّر و اعتلای فرهنگی جامعه است، در پرتو رهایی کامل ملّت ما از سلطة امپریالیسم خون‌خوار هرچه زودتر در سرزمین ما تحقّق پیدا کند، ما از صمیم قلب امیدواریم همچنان که مبارزة علیه دستگاه دیکتاتوری شاه مخلوع به قیام يك‌پارچة خلق و سرنگونی رژیم پلید شاهنشاهی منجر شد، این بار نیز قاطعيّت موضع ضد امپریالیستی شما به یک مبارزة بی‌وقفه و آکاهانه در همة سطوح، علیه امپریالیسم بیانجامد.

                                                                              – دکتر باقر پرهام

                                                                              – دکتر غلامحسین ساعدی

                                                                              – احمد شاملو

                                                                              – دکتر اسماعیل خوئی[26]

                                                                                        – محسن یلفانی

9- جنبش انقلابی مردم مسلمان ایران «جاما»

جنبش انقلابی مردم مسلمان ایران، طیّ اطّلاعیّه‌ای در رابطه با اشغال انقلابی سفارت آمریکا توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، خاطر نشان ساخته است:

انقلاب ایران علیه استعمار جهانی و امپریالیسم آمریکا وارد مرحله جدیدی می‌شود. تظاهرات ضد امپریالیستی مردم ایران در روز عید قربان با عمل انقلابی اشغال سفارت آمریکا، جهت گیری جنبش ضد استعماری مردم مسلمان ایران را به اوج خود رساند و همان‌طور که در روز سيزده آبان در سال گذشته با شهادت جوانان جانباز ما در دانشگاه نقطه حرکت قطعی به سوی پیروزی انقلاب شد، اقدام انقلابی دانشجویان، جنبش پیروزمند ما را به فصل جدیدی از مبارزة ضد استعماری وارد کرد. به این امید که سيزده آبان سال بعد را به روز پیروزی جنبش علیه سرمایه‌داری و استعمار بدل کنیم.

جاما از حرکت انقلابی دانشجویان علیه تجاوزات و مداخلات امپریالیسم آمریکا طرفداری مي‌كند و همراه همة نیروهای انقلابی مسلمان رهنمود‌های آگاهانة رهبر عالی‌قدر انقلاب را پذیرا خواهد بود.

10 – حزب توده ایران[27]

مردم ایران با شنیدن خبر اشغال لانه جاسوسان و توطئه گران آمریکا درست همانند روزی که شاه خائن فرار کرد، در خيابان‌ها به شادی پرداختند و گل و نقل پخش کردند. همة نیروهای انقلابی نیز  پشتیبانی خود را از این عمل به جا و شجاعانه ابراز کردند.

حزب تودة ایران که خود از مبارزان اصلی بر ضد امپریالیسم آمریکاست، این آگاهی و دلیری مردم ایران، این عزم راسخ و اراده را تحسین می‌کند و تهنیت می‌گوید. مردم ایران  امپریالیسم آمریکا را نه فقط به عنوان دشمنی که ددمنشی چون رژیم پهلوی را به آن‌ها تحمیل کرده بود، می‌شناسد، بلکه دست جنايت‌كار و خون‌آلود این دشمن را در تمام توطئه‌های نُه ماهة پس از انقلاب ایران، افروختن جنگ، برادر‌کشی در کردستان و خوزستان و ترور شخصیّت‌های سیاسی و مذهبی و انقلابی، خراب‌کاری در اقتصاد کشور و در دستگاه دولتی، کارزار تبلیغاتی ضد انقلابی در داخل و خارج، تدارک اشغال نظامی خلیج فارس و…. به خوبی دیده اند و می‌بینند.

خط امام

يك مقاله در روزنامه جمهوري اسلامي

– ن و القلم

روزنامة جمهوری اسلامی تحت این عنوان به تشریح مشخّصات خط امام پرداخته است[28]:

اصل انقلابی تولّی و تبرّی و خشم مشتعل توده ها

سفارت آمریکا توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام اشغال گردید و این اشغال جدّی‌ترین اخطار به آمریکا و تمام امپرياليست‌ها و نوکران و عوامل آن‌هاست و این بدین معنی است که کینة انقلابی خلق ما بر علیه امپرياليست‌ها، نه در حال فرو خفتن، بلکه در حال اوج گرفتن است و تا وقتی که این کینه در اوج باشد، خلق ما تا قطع هرگونه وابستگی به امپرياليست‌ها، در ابعاد اقتصادی و فرهنگی و سیاسی آن به پیش خواهد تاخت. دولت‌مردان آمریکایی و انگلیسی به غلط اندیشیده‌اند که این آتش مقدّس، خاموش شدنی است و آن‌ها بر اساس همین پندار غلط است که تمام توطئه‌های خویش را سامان مي‌دهند.

گویا جيمي‌کارتر و اعوان و انصار او پنداشته‌اند که خلق ما جنایات مستقیم آمریکا در ایران را از یاد برده است و از این رو به شاه جنايت‌كار اجازة ورود به آمریکا را داده‌اند و آن‌ها با مغز کوتاه اندیش خود، به این مسئله فکر نکرده اند که حمایت از شاه، دخالت آمریکا را در دسیسه‌هایی که هر روز بیشتر بر علیه  انقلاب اسلامی چیده مي‌شود را برای جهانیان آشکارتر خواهد نمود.

 و اینک دانشجویان مسلمان که خود را ملزم به رهروی در مسیر رهنمودهای امام می یابند غریو خشم خلق را به گوش جهانیان مي‌رسانند.

 اگر این اقدام کینة انقلابی خلق ما را در مقابل جهانی پر از « زور» و « نیرنگ» و « فریب» فریاد مي‌كشد، مهر و محبت انسانی خلق ما برای تمام خلق‌های در بند امپریالیسم جهانی به سرکردگی آمریکا را نیز آواز مي‌خواند و تمامی این همه، پیوندهای تمام خلق‌های به پا خاسته جهان را محكم‌تر خواهند ساخت و نشان خواهند داد که ملّت ما آماده است که تا ریشه کن کردن استضعاف در سراسر جهان در کنار آنان باشد.

عمل دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، در حقیقت زنده کردن و بر پا داشتن دو اصل انقلابیِ      « تولّی» و « تبرّی» است.

 در طول انقلاب خون‌بارمان خلق با تمام وجود خود، محبّت تمام مغضوبین و ستم‌دیدگان جهان را در دل خود زنده کرد و همراه آن کینة خود را به هرچه پلیدی و پلشتی و مظاهر آن تیز‌تر ساخت.

 خلق ما مبادی آداب از نوع آمریکائی آن نیست و ادب این خلق محروم از اصولی غیر از اصول رسمی که بر پایة حفظ منافع مستکبرین بنا نهاده شده پیروی می نماید و دانشجویان دلیر ما به عنوان بخشی از خلق انقلابی ما از چنین سرچشمه­ای سیراب مي‌گردند.

مشخّصات خط امام

خط امام دقیقاً دارای مشخّصات خاص خویش است که از شعارهای انقلاب نیز می­توان بدان پی برد.

 بزرگ‌ترین شعاری که در این انقلاب داده مي‌شده است و مي‌شود این است:« استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی».

الف- استقلال: استقلال معنی عدم وابستگی به شرق و غرب، یعنی نفی تسلّط شرق و غرب، یعنی اين كه تو نمی­توانی به این دلیل که فلان اردوگاه، دشمنِ دشمن توست با آن دوست بشوی و اسرارت را و منابعت را و هویتت را در پیش پای این دولت نامهربان قربانی کنی، نه، نه، نه، تو طبق اصول انقلابی تولّی و تبرّی ( کینه و محبّت) تنها به دوستان خدا، یعنی مؤمنین به حرکت انقلابی اسلام، یعنی به دوستان راستین خلق‌ها باید مهر بورزی و با دشمنان خدا، یعنی دشمنان رنگارنگ خلق‌ها، باید دشمنی کنی. در یک مبارزة مکتبی مرزها را مکتب تعیین مي‌كند نه تشکیلات. وقتی که امام می­گوید که ملّت ایران برای شکم قیام نکرد، اشاره به این واقعیّت دارد. بگذار دیگران تو را به خاطر دفاع از این خط سرخ انقلابی تحقیر و سرزنش کنند، ولی تو موقعی مستقل می­شوی که از همة وابستگی­های شرقی و غربی رهائی یافته باشی.

ب- آزادی: آزادی نیز به معنی رهائی از تسلّط خدایان زمینی است و در این کلمه گذشته از این که بر آزادی از وابستگی­های شرقی و غربی تکیه مي‌شود، به ضرورت رعایت اصل آزادی، بر اساس مبانی مترقّی و انقلابی مکتبی تکیه مي­شود که بر اساس مبانی آن در داخل حصارهای ملّی نیز نباید گروه‌ها و طبقات گوناگون اجتماعی تحت عناوین مختلف، امّت مسلمان را به بند بکشند.

ج- جمهوری اسلامی: که در این مورد بر هویّت و مکتب انقلاب ایران تاًکید شده است.

خط امام خطی است که شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی را ترسیم مي‌كند. می­توانید منکر این واقعیّت بشوید که این شعار بیان‌گر خواست تمام کسانی است که در طول يك‌ سال گذشته انقلاب کردند و با این شعار پیش رفتند و اسطورة شاهنشاهی پهلوی را به زباله­دانی تاریخ انداختند؟

یکی دیگر از شعارهای خلق ما در طول انقلاب، این شعار بوده است: « نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی» که اینک این شعار در سطح جهان اسلام، فریاد مشتعل همة انسان‌های آزادی‌خواه شده است: « لا شرقیّه، لا غربیّه، جمهوریه الاسلامیه»

در این شعار نیز دقیقاً خط امام ترسیم شده است:

نفی شرک و کفر شرق و کفر و شرک غرب و میثاق با ایدئولوژی خدائی اسلام و حرکت در جهت ساخت جامعة نمونه اسلامی تحت رهبری امام.

واقعیّت این است که بیش از بیست و پنج سال، تحت سیطرة شيطانی آمریکا قرار داشتیم. جوان‌های ما را به زندان افکندند. زنان مسلمان و مبارز ما را تحقیر کردند. ارزش­های مترقّی و هویّت اسلامی ما را تکفیر کردند. منابع طبیعی ما را غارت کردند. کشاورزی ما را نابود ساختند. صنعت ما را وابسته کردند. فرهنگ ما را نابود کردند و سعی در ایجاد فرهنگ استعماری در این کشور نمودند.

آنان در این مملکت ریشه­های گسترده دارند، مزدور دارند، جاسوس دارند، عواملي در بین گروه‌های گوناگون دارند. بنابراین طبیعی است که ما امروز باید تمام نیروهای خود را در جهت مبارزه با این دشمن سرسخت بسیج بنمائیم و طبیعی است تمام مستضعفان جهان بر علیه امپریالیسم آمریکا جبهه واحدی تشکیل دهند.


[1]كيهان 16 آبان 1358 ص 12

[2]اطّلاعات،16 آبان 1358 ص 10

[3] اطّلاعات 16 آبان 1358 ص 2

[4]جمهوري اسلامي، 16 آبان، 1358 ص11

[5] – همان

1- جمهوري اسلامي 16 آبان ص 12،

[7]جمهوري اسلامي 16 آبان 1358 ص 11

[8]صحيفة نور، ج 10 صفحه 165 تاريخ: 17/8/58

[9]اطّلاعات 20/8/58 ص 12- امام در آخرین روزهای زندگی خود در رابطه با تفکّرات این جریان نکاتی را بیان کرده اند که بسیار روشنگر میباشد: « … در موضوع نهضت به اصطلاح آزادي، مسائل فراواني است كه بررسي آن محتاج به وقت زياد است. آنچه بايد اجمالاً گفت آن است كه پروندة اين نهضت و همين طور عمل‌كرد آن در دولت موقّت اوّل انقلاب شهادت مي‌دهد كه نهضت به اصطلاح آزادي طرفدار جدّي وابستگي كشور ايران به آمریکا است و در اين باره از هيچ كوششي فروگذار نكرده است و حمل به صحت اگر داشته باشد، آن است كه شايد آمریکاي جهان‌خوار را – كه هر چه بدبختي ملّت مظلوم ايران و ساير ملّت‌هاي تحت سلطه او دارند از ستمكاري اوست – بهتر از شوروي ملحد مي دانند و اين از اشتباهات آن‌ها است. در هر صورت به حسب اين پرونده هاي قطور و نيز ملاقات‌هاي مكرّر اعضاي نهضت چه در منازل خودشان و چه در سفارت آمریکا و به حسب آنچه من مشاهده كردم از انحرافات آن‌ها كه اگر خداي متعالي عنايت نفرموده بود و مدّتي در حكومت موقّت باقي مانده بودند، ملّت هاي مظلوم به ويژه ملّت عزيز ما اكنون در زير چنگال آمریکا و مستشاران او دست و پا مي‌زدند و اسلام عزيز چنان سیلي از اين ستم‌كاران مي خورد كه قرن ها سربلند نمي‌كرد.» صحیفة نور، ج بیست و دو ص 384 بهمن1366

[10] – این شخص در روز 22 بهمن57، روز پيروزي انقلاب، مستشاران آمریکایی را که در ستاد ارتش زندانی شده بودند، نجات داد و در روز حملة چریکهای فدایی خلق به سفارت آمریکا در روز 25 بهمن 57 ، سولیوان سفیر آمریکا و سایر جاسوسان آمریکایی را نجات داد و اینک نیز در این جریان تلاش‌های فراوانی کرد تا بلکه جاسوسان آمریکایی را از دست دانشجویان مسلمان پیرو خط امام نجات دهد و تلاش گسترده برای بیرون نمودن دانشجویان از لانة جاسوسی نمود و با عدم توفیق در این امر به ناگهان انقلابی شد و سخنان اعجاب انگیز فوق را بیان داشت. این شخص یکی از مشکوک‌ترین چهره های لیبرال و طرفدار آمریکا در ایران بوده و می‌باشد. دو یار او ابوالحسن بنی‌صدر و صادق‌قطب‌زاده که نیروهای چپ مارکسیست، با استفاده از حروف اوّل فاميل، آنان را مثلّث … می‌نامیدند، به سرانجام‌های تلخی دچار شدند. یکی در کودتا شرکت داشت و اعدام شد و دیگری با لباس و آرایش زنانه و در حالی که در توالت هواپیمایی که سرهنگ معزّی خلبان شاه، خلبانی آن را به عهده داشت از ايران فرار و به دامان مربیان و اربابان خود پناه برد.

[11]اطّلاعات، 15/8/58 ص 2  و  جمهوری اسلامی، 15 آبان 58 ص2

[12]روزنامة کیهان، 29 شهریور 59 ص3 . متأسّفانه ایشان جزء کسانی بود که دائماً با دفتر امام تماس گرفته و از ایشان می‌خواست که دانشجویان را از سفارت احراج نمایند! (برای اطّلاع بیشتر به خاطرات آقای ابراهیم اصغرزاده در پاورقی روز سیزده آبان مراجعه شود.)

[13]اطّلاعات، 16/8/58 ص 10

[14] اطّلاعات ، 15 آبان 58 ص11

[15] – ادّعاي مالكيّت بر جزاير سه‌گانه ايران در تنگه هرمز

[16] اطّلاعات ، 14 آبان 58 ص11

[17]اطّلاعات ، 165 ابان 58 ص12

[18] اطّلاعات ، 14 ابان 58 ص12- این گروه اطّلاعیّة دیگری نیز  در 15 آبان صادر می‌نماید و در آن بیان می‌دارد که ما فرد فرد دانشجویان را می‌ستائیم و به صداقت شما ایمان داریم.( اطّلاعات، 16 آبان 58 ص12)

[19] اطّلاعات ، 17 آبان 58 ص12

[20]اطّلاعات ، 20 آبان 58 ص3

[21] – دوستان ملّی‌گرای او نهضت مردمی 15 خرداد را نیز شورش می‌نامیدند.

[22] – مقصودشان مرحوم شهید آیت الله بهشتی است که اوّلین نفری بود که در مجلس خبرگان این اقدام را تأیید نمود. متأسّفانه مرحوم محمّد منتظری که ابتدائاً با آیت الله بهشتی به دلیل سوء تفاهمات ایجاد شده مخالفت می‌نمود، به ایشان « دون کیشوت» لقب داده بود! اگرچه پس از رفع سوءتفاهمات از یاران ایشان گردید و همراه ایشان به شهادت رسید.

[23] – مقصودش اصل ولايت فقيه است كه در مجلس خبرگان به تصويب رسيده است.

[24] – جالب توجه است كه رهبر اين جبهه! هدايت الله متين دفتري است و در روزهاي بعد اسنادش در ميان اسناد لانه جاسوسي كشف و منتشر گرديد. او نوة دختري دكتر مصدق بود و پدرش احمد متين دفتري دوبار نخست وزير رضا خان و نيز يك‌بار وزير عدليه او بود.

[25]اطّلاعات، 16 آبان 58،ص 12

[26] اطّلاعات، 14 آبان 58،ص 12

[27]اطّلاعات، 14 آبان 58،ص 12

[28]جمهوری اسلامی، 14 و 15 آبان 58 ص1

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

خاطرات سید محمد هاشم پوریزدانپرست از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام از عملیات پیروزمند و حماسه بزرگ شکست حصر آبادان ( عملیات ثامن الائمه ) – قسمت دوازدهم

عذاب وجدان!     فرماندهي در كار نبود. سازمان رزم تقريباً به هم خورده بود. بچّه­هاي …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *