تیتر خبرها
خانه / بخش 1) مطالب از مسئول سایت تسخیر / 1)3) کتاب های تألیفی مسئول سایت تسخیر / کتاب تسخیر لانة جاسوسی نوشته سید محمد هاشم پوریزدانپرست از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام – قسمت چهاردهم

کتاب تسخیر لانة جاسوسی نوشته سید محمد هاشم پوریزدانپرست از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام – قسمت چهاردهم

کتاب تسخیر لانة جاسوسی نوشته سید محمد هاشم پوریزدانپرست از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام

سید محمد هاشم پوریزدانپرست دانشجوی پیرو خط امام
سید محمد هاشم پوریزدانپرست دانشجوی پیرو خط امام
مقابل لانه جاسوسی
مقابل لانه جاسوسی

– تسخیر لانة جاسوسی به خاطر حمایت از دولت موقّت بوده است!

– دکتر ابراهیم یزدی وزیر خارجة دولت موقّت در بازگشت از الجزیره در یک کنفرانس مطبوعاتی[1] از اقدام دانشجویان خط امام حمایت و آن را عملی انقلابی توصیف نمود. او سخنی اعجاب انگیز بر زبان رانده و مدّعی شده است:

 این حرکت انقلابی در پشتیبانی از دولت بوده است.

 او افزوده است:

وزارت خارجه بدون کوتاهی در چارچوب امکانات خود، با اعتراضات پیاپی و یادداشت هشدار دهنده، دولت آمریکا را از عکس‌العمل‌های به حق مردم ایران آگاه کرده بود.

 او بیان کرده است:

در حالی که وزارت خارجه مراتب نارضایتی و اعتراض خود نسبت به پذیرفتن شاه مخلوع را به کاردار سفارت آمریکا و مسئول امور ایران در وزارت خارجة آمریکا که برای همین منظور به ایران آمده بود، اطّلاع داد. امّا بیست و چهار ساعت بعد آنان به وزارت خارجه آمدند و گفتند که امشب شاه وارد آمریکا مي‌شود.

 مسئولیّت حوادث اخیر  به عهدة آمریکاست و یگانه راه، آن است که دولت آمریکا مواضع خود را اصلاح کند و به یادداشت‌های ما ترتیب اثر بدهد.

– انعکاس خارجی اشغال سفارت آمریکا

-سخن‌گوي كاخ سفيد در رابطه با اشغال سفارت آمریکا بيان داشته است كه کاخ سفید خواهان یک راه­حل دیپلماتیک است.

– آمریکا بلافاصله یک گروه را مأمور بررسی این مسأله کرده است.

– شاه به اتّحاد با ما وفادار بوده و حال ما نیز باید به او وفادار باشیم

فیلادلفیا یونایتدپرس[2]– سناتور دمکرات فرانک چرچ که سناتور ایالت ایداهوست و ریاست کمیتة روابط خارجی سنای آمریکا را نیز به عهده دارد اظهار داشته است:

آمریکا نباید تسلیم باج­خواهی شده و شاه را برای محاکمه شدن مجبور به بازگشت به ایران کند. شاه به آمریکا وفادار بود و حال آمریکا باید به شاه وفادار باشد

او  افزوده است:

 گرچه وی ستایش‌گر شاه یا رژیم وی نبوده است ولی ما با شاه اتّحادی داشتیم و شاه به این اتّحاد وفادار بوده و حال ما نیز باید به او وفادار باشیم.

فرانک چرچ که در هفتاد و هشتمین ضیافت سالانة فدراسیون آژانس­های کلیمی­ها سخن مي‌گفت، اظهار داشت:

 برآورده ساختن خواست­های دانشجویانی که سفارت را اشغال کرده­اند یک اقدام ناشایست است.

– مقامات ایرانی به دنبال اوضاع صلح­جویانة دوستانه!

مری­لند یونایتدپرس[3]– کارتر روز یکشنبه ( سیزده آبان) دوبار با سایروس ونس، وزیر امور خارجه و برژینسکی مشاور امنیّت ملّی خود مذاکره و گفتگو کرد.

منابع کاخ سفید گفتند:

 مقامات ایرانی به ایالات متّحده اطمینان داده­اند که از انجام هر کاری به منظور ایجاد یک اوضاع صلح­جویانة دوستانه دریغ نخواهند کرد.

– وزارت خارجه آمریکا بلافاصله یک گروه ویژه را برای رسیدگی به این مسئله ایجاد کرده است. اینطور بر مي‌آيد که کاخ سفید خواهان یک راه­حل دیپلماتیک برای حل این مسئله است، راه­حلی که در آن از به کار بردن نیروی نظامی اجتناب شود.

– آلن ریموند سخن‌گوی کاخ سفید گفت:

باید سیاست صبر و حوصله را در این مورد پیش گرفت.

پانزدهم آبان

– شایعة خوشحال کنندة استعفای دولت موقّت

از دیشب شايعاتي مبني بر استعفای دولت موقّت به دانشجویان رسیده است. امروز جزئیات بیشتری از این استعفاء به دانشجویان میرسد. بسیاری از دوستان از این موضوع ابراز خوشحالي مي‌كنند. لانة جاسوسی مرکز اخبار شده است. موضوع لانة جاسوسی به عنوان مهم‌ترين خبر جهان در صدر اخبار جهان است.

 اخبار داخلی و خارجی نیز با سرعت در اختیار دانشجویان قرار مي‌گيرد و بهتر است گفته شود که دانشجویان اخبار را به دست می آورند.

با توّجه به فشاري كه در روز گذشته بعضي اعضاء دولت موقّت بر « دانشجويان» و بر  « امام» داشتند تا دانشجويان دست از مخالفت با آمريكا و تسخير سفارت او برداشته و گروگان‌ها را آزاد سازند و دانشجويان به توصيه ها و دستورات و تهدیدات آنان توجهي ننمودند و امام نيز نهايتاً كار دانشجويان را تأييد نمودند، چنين چيزي پيش بيني مي‌شد.

متأسّفانه در دولت موقّت، خط رابطه و سازش با آمريكا، جرياني بسيار قوي بود. آنان خواهان ارتباط با آمریکا و سازش با این ابرقدرت بودند و فکر مي‌كردند که کشور ما به خاطر وابستگی فراوانی که در زمینه های مختلف به اين ابرقدرت دارد، امکان حیات بدون رابطه با او براي ملّت ايران وجود ندارد و در نتیجة همین تفکّر و به دنبال آن  بی ایمانی به استعدادهای نهفتة مردم کشور، به خصوص جوانان انقلابی و عدم استفاده از این استعدادها برای حل مشکلات گوناگون پس از انقلاب، موجب بدبيني همة مردم فداكار ايران نسبت به آنان را فراهم آورده بود.

اين فقط دانشجويان مسلمان پيرو خط امام نبودند كه به راه و روش دولت موقّت اعتراضمي‌نمودند، بلكه تمام دلسوزان انقلاب، نگران اين نوع تفكّر و اين نوع عملكرد و اثرات سوء آن بودند.

چند روز قبل از تسخير لانة جاسوسي، روزنامة اطّلاعات در سر مقالة خود از فشار دولت‌مردان براي جلوگيري از تهاجم به آمريكا، توسط اين روزنامه خبرداده بود و بسياري از شخصيّت‌هاي انقلابي، بر خط  امام كه يكي از اصول آن عدم سازش با آمريكاست، تأكيد نموده بودند.

 بزرگ‌ترين اشتباه دولت‌مردان نيز در روزهاي اخير ملاقات با مشاور امنيّت ملّي كارتر، يعني برژينسكي در الجزاير طي جشن هاي استقلال اين كشور بود. اخبار اين ملاقات و اينكه در جلسة ملاقات نيز چه گذشته بود، ابتدائاً روشن نگرديد.

با روشن شدن قضية ملاقات و بعض مطالب مطرح شده در آن جلسه، صداي اعتراض دلسوزان و مردم انقلابي نسبت به دولت موقّت، بلند شد.

جريان ملاقات رئيس دولت موقّت در حالي اتّفاق افتاده  بود كه امام تهاجم خود به آمريكا را در روزهاي قبل از آن آغاز كرده بودند، لكن علي‌رغم موضع گيري صريح امام، رئيس دولت موقّت و وزير خارجه اش دكتر ابراهيم يزدي در الجزاير اين ملاقات را انجام داده بودند[4].

شايعات مبني بر اين بود كه ديشب در هيأت دولت، موضوع استعفاء مطرح شده است و استعفاء برخلاف دفعات قبل كه توسط خود  مهندس بازرگان و در قم به امام تقديم شده است، اين بار توسط یکی از جوانان فامیل ایشان به قم برده شده و به امام تقديم شده است و قبل از تسلیم آن به امام برای اين كه ایشان نتواند در مقابل آن عکس العمل نشان بدهد، تهدید نموده‌اند که  آن را از طریق رادیو تلویزیون پخش خواهند نمود. امّا با بيرون آمدن روزنامه‌هاي ظهر گوشه و زواياي استعفاء  بيشتر روشن مي‌شود:

در متن استعفاء نامه به دو نكته مهم اشاره شده بود:

1- انجام وظايف محّوله و ادامة مسئولّيت به دليل دخالت‌ها، مزاحمت ها و مخالفت ها و اختلاف نظرها براي من و همكارانم مدّتي است، غير ممكن شده است.

2- چون ادارة ‌مملكت بدون وحدت كلمه و وحدت مديرّيت ممكن نيست، لذا استعفاء تقديم  مي‌شود كه يا شخصاً ادارة امور مملكت را به عهده بگيريد و يا داوطلباني را كه با آن‌ها هم‌آهنگي وجود داشته باشد، مأمور تشكيل دولت فرماييد.

همان‌طور كه قبلاً بيان شد، موضوع اختلاف نظر رئیس و بسیاری از اعضای هیئت دولت موقّت با امام و اختلاف نظر آنان با جوانان طرفدار انقلاب كه در كميته ها و سپاه و ارتش و جهاد سازندگي براي حفظ انقلاب گرد آمده اند و جان خود را براي حفظ انقلاب در دست گرفته و در برابر ضد انقلاب، فداكاري و ایثار مشغولند و نیز با روحانيّون انقلابي كه در شوراي انقلاب و ارگان‌ها حضور دارند، از مدّت‌ها قبل مشخّص بود[5].

مصاحبه مطبوعاتی دانشجویان پیرو خط امام
مصاحبه مطبوعاتی دانشجویان پیرو خط امام

– دولت موقّت آماج انتقاد نیروهای انقلاب

 سياست گام به گام و غير انقلابي رئيس دولت موقّت كه به قول خود ایشان در سخنراني دانشگاه تهران: « من نمي‌توانم مانند امام انقلابي عمل نمايم» و« من يك فولكس واگن هستم كه فقط در جادة صاف مي‌توانم حركت نمايم» و« من نه قاطع هستم و نه انقلابي، بلكه يك چاقوي بي تيغه هستم»، موجب شده بود بسياري از دلسوزان انقلاب، چه در موضوع كردستان، چه در موضوع ادارة كشور و ساير مسائل داخلي و چه در رابطه با آمريكا و ساير مسائل خارجي، به دولت اعتراض نمايند.

 آخرين و بزرگ‌ترين و شكننده ترين اعتراض نيز اعتراض دانشجويان مسلمان پيرو خط امام بود كه حتّي نامي كه براي خود انتخاب نمودند، نشان اعتراض به سياست‌هاي ساز شكارانه دولت‌مردان موقّت در رابطه با آمريكا بود.

اعتراض به دولت نيز همواره با زبان و قلم و تظاهرات نبود، بلكه در بسياري از موارد با سرپيچي از انجام دستورات و حتّي جلو گيري از انجام دستورات، صورت مي گرفت. مثلاً در موضوع صدور اجازة خروج بدون  بازرسي به آمريكائيان، که عباس امیر انتظام مسئول صدور اجازة آن بود، مأموران كميتة ‌انقلاب كه اكثراً از جوانان انقلابي بودند، در مواردي برخلاف دستورات ، به بازرسي وسايل آنان مي‌پرداختند و در بعض موارد هم موجب رسوائي آمريكائي‌ها  و رسوائي كساني كه چنين دستوراتي را صادر نموده بودند، گرديده بودند[6] و يا در موضوع دستور دولت موقّت به نيروهاي ارتشي و پاسدار جهت  بيرون آمدن آنان از شهرها و روستاهاي كردستان كه اين دستور،  شهرها و روستاهاي كردستان را به دست گروهك‌ها داد و نتيجة آن يأس و نا‌اميدي جوانان و مردم انقلابي كُرد كه خالصانه در راه انقلاب فداكاري مي‌كردند را فراهم آورد و همين امر موجب اعتراض آنان را فراهم نمود و نتيجة آن يك نوع مخالفت و عدم اطاعت از دستورات سازش‌كارانة دولت‌مردان و اعتراض به آنان بود.

اين سياست‌ها همان طور كه بيان شد موجبات اعتراض امام را نيز فراهم نمود و امام طّي يك سخنراني به غير انقلابي بودن دولت اعتراض كرد.

هدف دانشجویان مسلمان پیرو خط از تسخیر لانة جاسوسی، سرنگونی دولت موقّت نبود، بلکه هدف اصلی اعتراض به آمریکا به خاطر دخالت در امور داخلی ایران و سازماندهی توطئه‌های گوناگون بر علیه انقلاب اسلامی و نیز بردن شاه به آمریکا بود. امّا بی شک در درون این  اقدام، اعتراضی آشکار به سياست‌های سازش‌كارانة دولت موقّت در رابطه با آمریکا نیز نهفته بود.

 امّا دولت موقّتی ها که نتوانسته بودند دانشجویان پیرو خط امام را مجبور به خروج از لانة جاسوسی نموده و یا امام را به این کار ترغیب نمایند و تمام اقدامات خود در طی نه ماه گذشته را نقش بر آب می‌دیدند، برای فشار به امام که نه تنها موافقت به اخراج دانشجویان نکرده بودند، بلکه شدیداً از آن‌ها حمایت کرده بودند، تصمیم به استعفا گرفته ولی با عدم اعلام رسمی در رسانه‌ها، از آن به عنوان وسیله‌ای برای فشار به دانشجویان و امام، استفاده نمودند. یعنی همان کاری که دو هفته قبل در مورد انحلال مجلس خبرگان انجام دادند و امام را تهدید به استعفای دسته‌جمعی اعضای دولت نموده بودند. اعجاب‌انگیز اين كه این بار مهندس بازرگان برای تقدیم استعفاء شخصاً به قم نرفت، بلکه یکی از نزدیکان خود را برای این منظور به قم فرستاد.

– سند جدایی خط سازش با خط امام

اعتراف رئيس دولت موقّت در نامة استعفاء به ناهم‌آهنگي با امام و توصيّه به ايشان كه خود يا داوطلباني كه با شما هم‌آهنگ باشند، مأمور تشكيل كابينه فرمائيد. بهترين سند برجدايي خط اين دولت از خط امام و ناهم‌آهنگي آن با امام و مردم انقلابي و شهيد داده بود.

 در حقيقت آنچه رئيس دولت موقّت در استعفاء نامة خود به آن اشاره كرده است، اشاره  به همان چيزي است كه دانشجويان مسلمان پیرو خط امام با زيركي و فراست انقلابي و اسلامي آن را به خوبي دريافتند، يعني جدايي« خط سازش با آمريكا»  از « خط امام» .

تنها دليل استعفای دولت موقّت نيز تسخير سفارت آمريكا  توسط دانشجويان خط امام نبود، امّا اين موضوع را نمي توان ناديده گرفت كه به هر صورت تسخير سفارت آمريكا از عمده ترين دلائل و به قول خود رئيس دولت موقّت، از عمده ترين دخالت‌ها و مزاحمت ها و مخالفت ها و اختلاف نظرها بود و پس از اينكه با فشار بر دانشجويان و با تماس هاي متعدّد با امام و دفتر ايشان در روز سیزده آبان، نتوانستند دانشجويان را از سفارت بيرون بياورند و امام نيز در روز چهارده آبان، تسخير لانة جاسوسي را تأييد نمودند و دولت‌مردان را که تلاش می‌کردند که دانشجویان را از ادامة گروگان‌گیری باز دارند، « ریشه های فاسد» نامیدند،[7] طوفان این بار آنچنان ناگهانی و مهیب و خرد کننده و رسوا کننده بر سر دولت‌مردان موقّت فرود آمد که تنها راه باقي‌مانده براي آنان استعفاء بود كه در طولاني‌ترين جلسة هيأت دولت كه درست در همان روز چهاردة آبان و ساعاتي پس از پخش سخنان امام تشكيل شده بود، تصميم به استعفاء گرفته شد. متن استعفاء نامه نيز خود روشن‌تر از هر سند ديگري اين موضوع را نشان مي‌دهد.

دلايل مطرح شده در نامة استعفاء، مانند ماجراي گم شدن كودكي بود كه پدرش پس از جستجوي فراوان و زحمات زياد او را يافته بود و كودك با ناراحتي و گِله و عصّبانيّت و طلب‌كارانه، به پدرش اعتراض  مي‌نمود كه چرا گم شده اي؟! يعني دولت‌مردان مستعفي، خود را معيار و امام و مردم انقلابي را كساني مي‌دانستند كه بايد برگرد محور آنان مي چرخيدند! و اين موضوعي است كه آنان بارها آن را تکرار و بر آن تأكيد نموده‌اند.

آنان خود را آگاه به سياست روزگار و شناخت آمريكا و قدرت هاي دروني حاكم برآن مي‌دانستند و امام را فاقد اين شناخت و بينش تصوّر مي‌نمودند. همين اشتباه بزرگ، يعني خود بزرگ بيني و نديدن شخصيّت عظيم امام، موجب موضع‌گيري سازش‌كارانه آنان در برابر آمريكا شده بود.

 در صورت ادامة حاكميّت آنان و تداوم اين سياست، نهايتاً انقلاب به دست آنان تسليم آمريكا مي‌گرديد و كودتاي 28 مرداد مجدّداً تكرار مي‌شد.

امّا امام و مردم انقلابي و مسلمان ايران با پيروي از راه سالار شهيدان و با تأسّي به ايشان، نه در چهارچوب انديشه‌ها و سياست‌بازي‌هاي زمانه و روزگار كه بر فراز آن حركت مي‌كردند و مي‌خواستند اسلام علوي را با تمام ابعادش، در زندگي بشر گم گشتة اين زمانه پياده نمايند و هدفشان در هم ريختن روابط سلطه‌گرانه‌اي بود كه توسط دو ابرقدرت مادي و ضد انسان حاكم بر جهان، بر روزگار ما حاكم شده بود.

 ميان اين نوع از سياست كه برخاسته از بينش اصيل اسلامي است، با بازي هاي سياسي در چهارچوب روابط ظالمانة ابرقدرت‌ها، از زمين تا آسمان فاصله است. ميان ماه من تا ماه گردون، تفاوت از زمين تا آسمان است.

به طور مثال مي‌توان تفاوت اين دو نوع سياست را در پيشنهاد رئيس دولت موقّت به امام، در پاريس در اوايل آبان 1357 ديد كه در حالي كه مردم شهيد مي‌دادند و مقاومت مي‌كردند و امام خواستار در هم ريختن نظام شاهنشاهي و تشكيل جمهوري اسلامي بود، ايشان از امام درخواست كرده بود كه امام بپذيرد كه شاه در مسند شاهي باشد، امّا دست از حكومت برداشته و در چهارچوب قانون اساسي مشروطه، سلطنت نمايد!

– استعفا برای تحت فشار گذاشتن امام

این بار نیز استعفاء وسیله ای برای فشار برای امام قرار گرفت. عدم شناسائی نیروی‌های انقلاب برای ادارة امور اجرایی کشور و نیازی که به به اين رجال به اصطلاح با سابقه وجود داشت، موجب این سوء استفادة دائم بود. متأسّفانه  آنان از به کار‌گیری نیروهای جوان انقلابی به شدّت احتراز مي‌كردند و در چهارچوب تنگ باند ملّی گرایان، نیروهای اجرایی را انتخاب مي‌كردند و از به کار‌گیری توان یک ملّت انقلابی و آماده سازی آنان برای به عهده گرفتن مسئولیت‌ها  خود‌داری مي‌كردند. دلیل آن نیز این بود که آنان را رقیب خود می‌دانستند و نمی‌خواستند زمینة بر سر کار آمدن آنان را فراهم سازند. امّا شرایط خفقان قبل از انقلاب و مبارزة طولانی و خونین سال‌های انقلاب و حوادث کردستان و تلاش آنان در رده‌های میانی اجرایی کشور برای حفظ و ادارة امور کشور در شرایط به هم ریختة روزهای اوّل انقلاب و به حرکت در آمدن جوانان انقلابی و صف بندی آنان در برابر نیروهای ضد انقلاب در تمام صحنه ها، داشت نیروهای متعهد را آمادة به عهده گرفتن مسئولیّت‌ها می‌نمود و دانشجویان خط امام نیز از همین نیروهای  دلسوزی بودند که با اقدام خود، تمام آرزوها و خواسته‌های این قشر از مردم را بیان و نمایندگی مي‌كردند.

مهندس علی اکبر معین فر وزیر نفت در دولت موقّت در این رابطه بیان کرده است[8]:

دولت موقّت تصمیم به استعفا گرفت و استعفایش را شبانه به قم فرستاد. وقتی آقا استعفا را دیدند، گفتند که روحانیون عضو شورای انقلاب و چند نفر دیگر، شاید قطب زاده هم بود، خودشان را به قم برسانند. این بار مهندس بازرگان بعد از تقدیم استعفا منتظر نمی‌ماند و به رادیو هم استعفا را اعلام مي‌كند که در اخبار ساعت هفت صبح[9]، استعفا را قرائت کنند.

 آقایان بهشتی، رفسنجانی، خامنه ای مهدوی کنی و موسوی اردبیلی صبح به قم مي‌روند و آقای خمینی مي‌گويند که کاری کنید که مهندس بازرگان استعفایش را پس بگیرد و آن‌ها با این مأموریّت از خانه امام، خارج مي‌شوند و وقتی وارد ماشین مي‌شوند، رادیو را روشن مي‌كنند و استعفا را از رادیو ماشین می‌شنوند و بر مي‌گردند و مي‌گويند که مهندس بازرگان به مردم اطّلاع داده است و آقای خمینی این استعفا را می‌پذیرند. اینطور نبود که بلافاصله پس از استعفا مورد قبول گرفته باشد[10].

یک سؤال در اینجا مطرح مي‌شود و آن این است که جلسة استعفای دولت موقّت در ساعت 9 شب چهاردهم آبان پایان یافته بود. حال چرا آن را در همان ساعت شب اعلام نکردند و آن را به صبح موکول کردند؟! مگر در جریان توطئة انحلال مجلس خبرگان تمام مطبوعات و خبر‌گزاري‌ها و خبرنگاران تلویزیونها و رادیوهای داخلی و خارجی را از سراسر جهان جمع نکرده بودند تا خبر انحلال مجلس خبرگان را اعلام کنند؟ پس چرا اینجا این کار را نکردند تا امام را در برابر عمل انجام شده قرار گيرد؟! دلیل آن چیزی جز این كه تصمیم آن‌ها بر استعفا  همانند دفعات قبل جدّی نبوده است و می‌خواسته اند در این فاصله با سلاح استعفا بر امام فشار وارد کرده تا امام قبل از خوانده شدن استعفا از رادیو تلویزیون، دانشجویان را از لانة جاسوسی بیرون کنند.

 برای روشن تر شدن بیشتر این موضوع سخنان آیت الله موسوی اردبیلی و مرحوم سیّد احمد خمینی در زیر آورده مي‌شود تا میزان صحّت مطالب فوق روشن گردد:

آیت الله موسوی اردبیلی نیز در مورد استعفای دولت موقّت بیان کرده اند[11]:

آن روزها این طرف و آن طرف شنیده می شد که دولت موقّت می‌خواهد استعفاء دهد. یک شب خبر رسید آقایان اعضاء دولت موقّت تصمیم گرفته‌اند استعفا بدهند و پیش از آنکه شورای انقلاب بلکه حضرت امام را در جریان بگذارند، اعلان کنند و شورا را در مقابل کار انجام شده قرار دهند[12]. من با قم تماس گرفتم و گفتم جریان را به عرض امام برسانند. گفتند حضرت امام مي‌فرمايند فردا با چند نفر به قم بیایيد.

 فردای آن شب، صبح زود شهید مرحوم دکتر بهشتی و شهید مرحوم دکتر باهنر و اینجانب عازم قم شدیم. در طول راه صحبت از این بود که چه باید کرد و اگر امام از ما نظر خواستند خدمت ایشان چه گفته شود. تا اين كه به قم رسیدیم و به حضور امام رفتیم. امام فرمودند دولت موقّت استعفا داده. سپس افزودند به نظر من بهتر است استعفا را بپذیریم که استعفا را پذیرفتند و شورای انقلاب را مأمور فرمودند که کشور را اداره کنند.

حجّت الاسلام سیّد احمد خمینی نیز در این رابطه چنین بیان داشته اند[13]:

خبر دادند که آقای بازرگان در اعتراض به حرکت دانشجویان، استعفای خود و کابینه را نوشته است.

…. ساعتی به پخش اخبار سراسری بعد از ظهر رادیو نمانده بود، این اوّلین باری نبود که رئیس دولت موقّت استعفای اعلام نشده میداد. شناختی که از برخوردهای ایشان و دولت موقّت داشتم مطمئن بودم که این اقدام یک حرکت تاکتیکی برای گرفتن امتیاز و تحت فشار قرار دادن دانشجویان است.

هنوز در شورای انقلاب و بسیاری از ارکان مدیریّت کشور عناصر سازش‌كار و غیر متعهد به راه انقلابی امام، وجود داشتند و میدانستم که اگر فرصت بیابند با توجّه به فضای سیاسی آن روزها، جوّ سازی را آغاز کرده و زمینه را برای اعمال فشار فراهم خواهند نمود. با هر وسیله ای بود مسئول رادیو تلویزیون را که در محل کارش نبود، پیدا کردم و تلفنی به او گفتم که باید مردم را در جریان بگذارید و خبر استعفا را در اخبار سراسری پخش کنید. بالاخره با وجود مخالفتهای مسئولین دولت موقّت، خبر پخش شد.

– زحمات شما فراوان، امّا سیاست شما غلط بود

پس از استعفاي دولت موقّت، نويد انقلابي عمل نمودن و باز شدن راه جديد در ادارة انقلاب و كشور، مطلب جالبي است كه در عكس‌العمل همة اقشار و گروه‌ها و شخصیّت مشاهده مي‌شود.

البتّه اين نكته را بايد تذّكر داد كه تلاش هاي فراوان دولت‌مردان دولت موقّت كه در بدترين شرايط و بحراني ترين دورة انقلاب انجام شده است، نبايد ناديده گرفته شود و سياست‌هاي غلط و غير انقلابي و سازش‌كارانه، با خيانت عالمانه و عامدانه تفاوت دارد، اگرچه ضربات كاري اين نوع از سياست به انقلاب اسلامي غير قابل محاسبه و غير قابل اغماض است.

 نكتة ديگري را نيز نبايد فراموش نمود و آن اين است كه بعضي از اعضای دولت[14] عالمانه و عامدانه و در زير پوشش سياست سازش‌كارانه، اهداف خيانت‌كارانة خود را پي‌گيري مي‌كردند و ارتباطي پنهاني با دشمنان انقلاب از جمله آمريكا، آن هم از طريق سفارت آنان در تهران داشتند.

– چه کردید که مردم از استعفای شما خوشحال شدند؟!

در هر صورت استعفای دولت موقّت، موجب شادماني بسياري از مردم، به خصوص جوانان انقلابي را فراهم آورد و در دل آنان اين اميد را به وجود آورد كه انقلاب بتواند مسيري تازه را طي نمايد و به اهداف خود برسد.

– دولت موقّت يكي از مراكزي را كه مخالف خط مشي خود مي‌دانست، شوراي انقلاب اسلامي بود كه اكثر چهره هاي روحاني و انقلابي آن مورد اعتماد امام و مردم بودند. پس از استعفای دولت موقّت، امام جهت ادارة كشور، شوراي انقلاب را برگزيده و عهده دار مسئوليّت اجرايي كشور نمودند.

– دانشجويان خط امام طي اطّلاعيّه‌اي از شوراي انقلاب خواستند كه به وظايف خود به طور انقلابي عمل نمايند و با پشتوانة احساسات پاك و حمايت بي‌دريغ مردم، حركت ضد سلطة اجانب كه در رأس آن آمريكاست را با توكّل بر خدا آغاز نمايند.

– روزنامه‌ها صبح و عصر به چاپ دوّم و سوّم هم مي‌رسند و اين در حالي است كه بخش گسترده‌اي از صفحات آن‌ها به انعكاس اخبار، حول و حوش قضية تسخير لانة جاسوسي و استعفای دولت موقّت و دلائل آن اختصاص يافته است.

– بسياري از شخصيّت‌ها نيز براي شوراي انقلاب پيام‌هاي تبريك فرستاده‌اند و آرزوي موفقيت آنان و آرزوي حل انقلابي مشكلات مملكت را نموده‌اند.

– دراين روز هم صدها نامة اعلام پشتيباني، توسط نهادها و سازمان‌ها و ارگان‌ها و شخصيّت‌ها و سنديكاها و انجمن هاي اسلامي سراسر كشور به سوي لانة جاسوسي سرازير شده است .

– دانشجويان دانشكدة كشاورزي و رياضيّات كرج از ابتداي صبح امروز به سمت لانة جاسوسي راه‌پيمايي خود را آغاز نموده‌اند، تا پس از طي اين مسافت طولاني، دركنار لانة جاسوسي حضور يافته و از عمل انقلابي دانشجويان خط امام حمايت نمايند.

– در شهرهاي مختلف نيز تظاهرات گسترده‌اي به طرفداري از اقدام دانشجويان به عمل آمده است.

– تظاهرات دانشجويان ايراني در بسياري از كشورهاي جهان به خصوص در آمريكا كه با بردن شاه به آن كشور آغاز شده است، با تسخير لانة جاسوسي، گسترده‌تر شده است.

– چند تن از دانشجويان خط امام  مأمور شده اند برنامه‌هاي فارسي راديو آمريكا را به دقّت گوش داده و مطالب آن را براي شوراي دانشجويي اداره كنندة لانة جاسوسي مكتوب نمايند.

وحشت در کاخ سفید

– از اخبار واصله، ترس و وحشت آمريكا و كارتر به خوبي مشخّص است. از لحظات اوّلية گروگان‌گيري، توسط وزارت خارجة آمريكا يك گروه ويژه جهت رسيدگي به اين موضوع به وجود آمده است.

– وزارت خارجة آمريكا در روز قبل اعلام نمود كه آمريكا، شاه را به خاطر رهايي گروگان‌هاي درون سفارت، به ايران تحويل نخواهد داد، ولي حضور او در آمريكا، هميشگي نخواهد بود و شاه فقط جهت معالجه و به دليل مسائل انسان دوستانه! به آمريكا آمده است و به كار بردن زور جهت حلّ اين مسئله را به دليل امكان به مخاطره افتادن زندگي گروگان‌ها، منتفي دانست.

– مقامات كاخ سفيد نيز ادّعا كرده اند كه مقامات ايراني (دولت موقّت) به ايالات متّحده اطمينان داده اند كه از انجام هركاري به منظور ايجاد يك اوضاع صلح جويانه و دوستانه دريغ نخواهند كرد. سخن‌گوي كاخ سفيد، نيز اعلام كرد كه كاخ سفيد خواهان يك راه حل ديپلماتيك براي حل اين مسئله است، راه حلّي كه از به كار بردن نيروي نظامي اجتناب شود.[15]

– تظاهرات مردم در مقابل سفارت كه در ادامة روز قبل، شب هنگام نيز ادامه داشت با طلوع آفتاب و از نخستين ساعات بامدادي مجدّداً گسترده مي‌شود و مردم تك تك و جمعي خود را به مقابل لانة جاسوسي مي‌رسانند.

 اخبار لانة جاسوسي نه تنها درآمريكا، بلكه در تمام جهان و از همه مهم‌تر در ايران، در صدر اخبار راديو و تلويزيون و روزنامه‌ها و مجلات قرار گرفته است. كمتر نشريّه‌اي يافت مي‌شود كه به اين موضوع آن‌هم به صورت گسترده نپرداخته باشد.

– بسياري از تظاهركنندگان راديوهاي كوچك همراه دارند و در ساعات پخش اخبار، از آن استفاده مي‌نمايند. اگرچه دانشجويان نيز سعي مي‌نمايند اخبار راديو را از طريق بلندگوهاي نصب شده بر سر در سفارت به اطّلاع مردم برسانند.

– هركسي سعي مي‌كند خود را به لانة جاسوسي برساند و در ابراز تنفّر نسبت به آمريكا و اظهار خشم نسبت به بردن شاه به آمريكا، شركت نمايد و اين چيزي است كه كساني كه برنامة بردن شاه به آمريكا را ريخته بودند، اصولاً براي آن فكري نكرده بودند و به روال عادي انقلابات در دنيا، فكر مي‌كردند كه با سازش با مديران آن انقلاب، مي‌توانند قضية آن انقلاب را حل و آن را با شكست روبرو سازند. اين بينش نا صحيح نسبت به انقلاب اسلامي، ناشي از عدم شناخت رهبران آمريكا از آن و از پايه‌هاي معنوي و ديني آن بود كه موجب  تحميل دوّمين شكست بزرگ به آنان طي يك‌ سال را فراهم آورد.

– روزنامه‌ها و همچنين اطّلاعيّه هاي گروه ها و احزاب، دست به دست مي‌گشت و گاهي چند نفر مشتركاً مشغول خواندن يك نسخه از آن‌ها بودند.

عكس@@@@@@@@@@

آشغال در پرچم آمریکا!

– دو تن از برادران دانشجوي خط امام، براي سهولت حمل و انتقال مقداري از وسايل و اشياء آن‌ها را در پرچم آمريكا گذاشته و دو سوي آن را گرفته و از ساختمان مركزي راهي يكي از ساختمان‌هاي ديگر مي‌شوند. یک خبرنگار زيرك نيز از اين صحنه عكس بر مي‌دارد. اين عكس سريعاً در صدر اخبار  جهانقرار مي‌گيرد  و از آن  با تعبير حمل آشغال در پرچم آمريكا، جهت تحريك احساسات مردم آمريكا استفاده مي‌شود. پرچم آمريكا ده‌ها بار  در هر روز توسط مردم مظلوم دنيا سوزانده مي‌شود و شايد براي آمريكائيان تماشای پرچم آتش گرفتة كشورشان در سراسر جهان به صورت يك عادت روزمرّه در آمده است. امّا حمل آشغال در پرچم آمريكا، موضوع جديدي بود كه خبرنگار زيركي شيطنت نموده و از اين سوژه استفادة دلخواه را نموده است.

هر وجدان بيداري، مظلوم را كه ملّت ايران است، تشخيص مي‌دهد و از او حمايت و عمل قهرمانانة جوانانش براي بازگرداندن شاه را تأييد مي‌نماید و اين طبيعي است كه رهبران فريب‌كار آمريكا، مردم اين كشور را با عوام فريبي در مقابل اقدام دانشجويان  قرار دهند و از هر نكته‌اي جهت اين سياه‌بازي وبازي دادن افكار عمومي استفاده نمايند.

رهبران جنايت‌كار آمريكا كه به حمايت از جنايت‌كاري فراري كه در سال گذشته تحت حمايت آنان به جنايات بزرگي دست زده بود، برخاسته‌اند و تمام دستگاه‌هاي تبليغي آمريكا براي يافتن اين نوع از سوژه ها بسيج شده‌اند و اخبار رسيده از آمريكا كه در بعضي مواقع توسط دانشجويان مسلمان ايراني ساكن آمريكا كه به طرق مختلف به لانة جاسوسي و به دانشجويان خط امام منتقل مي‌شود، از اين موضوع خبر مي‌دهد.

 امّا علي‌رغم این موضوع، مردم ايران با شناخت عميق و با قدرت وارد صحنه شده و از تسخير لانة جاسوسي توسط دانشجويان خط امام، با تمام وجود حمايت می‌نمایند و امام نيز پس از اطمينان از حضور و تداوم حضور مردم در اين تقابل سهمگين، آن را تأئيد نموده‌اند.[16]


[1] اطّلاعات، 15 آبان 58 ص2

[2]جمهوری اسلامی، 15 آبان 58 ص2

[3]جمهوری اسلامی، 15 آبان 58 ص2

[4] كيهان 13 آبان يادداشت روز و ص 3

[5]شهید آیت الله دکتر بهشتی در مصاحبه ای پس از استعفای دولت بازرگان بیان نمودند: « تا حالا ترجیح می‌دادیم که یک شیوة نوی را برویم. یعنی هم شورای انقلاب داشته باشیم و هم دولت انقلاب. ولی آن هم‌اهنگی و هم فکری لازم همان‌طور که آقای مهندس بازرگان هم در استعفای خودشان گفته اند به‌وجود نیامده است، در حقیقت یا باید دولت انقلاب طبق موضع‌گیری و برداشت خودش عمل می‌کرد و یا شورای انقلاب و انتخاب با امّت و امام بود.  یعنی هم امّت و هم امام تصمیم گرفتند رویّه‌ای را که شورای انقلاب در بر خورد با مسائل توصیه می‌کرد، انتخاب نمایند. » کیهان، 16 آبان 58 ص9

[6]–  عباس امیر انتظام مسئول این‌ کار بوده است.

[7]صحيفة نور، ج 10 صفحه 140 تاريخ: 14/8/58

[8]روزنامة توس، 21 1377 مصاحبه با مهندس علی اکبر معین فر( به نقل از در تکاپوی آزادی، حسن یوسفی اشکوری، انتشارات قلم1379 ص216

[9] – با توجّه به عدم بر‌آورده شدن هدف اصلی استعفا که فشار بر امام برای بیرون کردن دانشجویان خط امام از لانة جاسوسی قبل از ساعت هفت صبح بوده است و اين هدف تا اين ساعت برآورده نشده بود، لذا در این ساعت خبر استعفاء از رادیو اعلام نمی‌گردد و روزنامه‌های عصر نیز نزدیک ظهر تنها شایعات پیرامون استعفا را می‌نویسند. متن استعفا در ساعت 2 بعد از ظهر علی‌رغم خواست دولت موقّتی‌ها كه تا اين ساعت هنوز هدفشان برآورده نشده بود! و به دستور حجت الاسلام سیّد احمد خمینی از رادیو خوانده می‌شود.

[10]–  این سخنان معلوم نیست از کجا آمده است! اگر امام قصد داشتند جلوی استعفای دولت موقّت را بگیرند، لازم نبود آقایان را به قم دعوت نمایند، بلکه تلفنی هم می‌توانستند به ایشان چنین مطلبی را بگویند تا قبل از اینکه رادیو آن را اعلام بدارد در همان تهران به ملاقات مهندس بازرگان بروند و جلو استعفای ایشان را بگیرند!

[11]غائلة چهاردهم اسفند 1359، ظهور و سقوط ضد انقلاب، دادگستری جمهوری اسلامی،1364 ص 241

[12] – این شایعات توسط خود دولت موقّتی‌ها ساخته شده بود تا به گوش شورای انقلاب و حضرت امام برسد و آنان برای جلو‌گیری از استعفای دولت موقّت مجبور به بیرون کردن دانشجویان  از لانة جاسوسی گردند. دلیل آن هم این است که اگر قصدشان برای استعفا جدّی بود و نمی‌خواستند از آن به عنوان یک سلاح استفاده نمایند، چرا آن را در همان شب اعلام نکردند و به ده ساعت بعد از جلسه و در ساعت هفت صبح موکول کردند؟! و تازه در آن ساعت هم آن را اعلام ننمودند.

[13]مهاجر قبیلة ایمان، حمید انصاری، مؤسّسة نشر آثر امام خمینی، 1374صص154و155 به نقل از در تکاپوی آزادی، قسمت دوّم ، حسن یوسفی اشکوری، انتشارات قلم 1379 ص 216

[14] – مانند حسن نزیه، رئیس شرکت نفت و عباس امیر انتظام، سخن‌گوی سابق دولت موقّت و سفیر این دولت در اسکاندیناوی در زمان تسخیر لانة جاسوسی

[15] كيهان 15 آبان 1357ص4

[16]–  شايد يك روز تأخير امام، سپس حمايت از تسخير لانة جاسوسي، به دليل اين بود كه امام عكس‌العمل مردم مسلمان و انقلابي ايران را ارزيابي نمايند و سپس در رابطه با حمايت از اين اقدام تصميم گيري نمايند.

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

خاطرات سید محمد هاشم پوریزدانپرست از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام از عملیات پیروزمند و حماسه بزرگ شکست حصر آبادان ( عملیات ثامن الائمه ) – قسمت دوازدهم

عذاب وجدان!     فرماندهي در كار نبود. سازمان رزم تقريباً به هم خورده بود. بچّه­هاي …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *