تیتر خبرها
خانه / بخش 1) مطالب از مسئول سایت تسخیر / 1)3) کتاب های تألیفی مسئول سایت تسخیر / کتاب تسخیر لانة جاسوسی نوشته سید محمد هاشم پوریزدانپرست از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام – قسمت هفتم

کتاب تسخیر لانة جاسوسی نوشته سید محمد هاشم پوریزدانپرست از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام – قسمت هفتم

کتاب تسخیر لانة جاسوسی نوشته سید محمد هاشم پوریزدانپرست از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام

سید محمد هاشم پوریزدانپرست دانشجوی پیرو خط امام
سید محمد هاشم پوریزدانپرست دانشجوی پیرو خط امام
طبس هواپیمای منهدم شده مهاجمین آمریکایی
طبس هواپیمای منهدم شده مهاجمین آمریکایی

 

سی ام مهر

 –  شاه به بهانة معالجة سرطان به نیویورک برده مي‌شود و این موضوع در رسانه‌ها اعلام نمي‌گردد. این موضوع روز قبل به اطّلاع دولت‌مردان موقّت رسیده بود.

– هجده روز پس از انفجار در راه آهن خرمشهر- تهران مجدّداً انفجار بمب، یازده واگن قطار خوزستان را از خط خارج کرد.

– امام بيان مي‌دارند كه دشمنان اسلام به دست و پا افتاده‌اند که نگذارنند اسلام تحقّق پیدا کند.

– کشف یک شبکة بزرگ خرابکاری در خلیج فارس

–  هفت  نظامی در تهاجم نیروهای ضد انقلاب در جادة پیرانشهر – سردشت به شهادت رسیدند.

– مهاباد دوباره صحنة جنگ شد.

– اعضای یک شبکة خرابکاری که قصد داشتند از طریق دهانة خلیج فارس وارد ایران شوند، با مقادیری اسلحه و مهمّات دستگیر شدند.

– امام: سخن انحرافي را در راديو و تلويزيون مكرّر مي گذارند و اگر كسي جواب اين انحراف را بدهد يا اصلاً نمي گذارند و يا به طور انحرافي مي گذارد.

امام در مورد این جلسه چه گفته اند؟

امام خميني یک روز بعد از ملاقات با هیأت دولت موقّت که آنان در این ملاقات امام را تهدید کردند که در صورت عدم پذیرش انحلال مجلس خبرگان  آنان دسته جمعی استعفا خواهند داد و بعد از تهاجمات سخت و گستردة چند روز اخیر بر علیه اصل پذیرفته شدة ولایت فقیه در مجلس خبرگان، در جمع علماي غرب تهران، بیاناتی در این رابطه بیاناتي ايراد مي‌فرمايند[1]:

  ولايت فقيه همان ولايت رسول الله است 

  قضية ولايت فقيه يك چيزي نيست كه مجلس خبرگان ايجاد كرده باشد. ولايت فقيه يك چيزي است كه خداي تبارك و تعالي درست كرده است، همان ولايت رسول الله است و اين‌ها از ولايت رسول الله هم مي ترسند.

نطق هاي شما به اسلام ضررش بيشتر از آن توپ ها و تفنگ هائي است كه آن‌ها به جوانان ما مي‌بندند، ضررش برای اسلام بيشتر است، برای اينكه آنجا دشمن معلوم است، امّا شما به صورت‌هاي مخفي به ميدان مي‌آييد.

 قلم هاي شما از سر نيزه هاي رضاخان برای اسلام بدتر است و شما برای اسلام از رضاشاه و محمّدرضا مضرّتر هستيد، برای اينكه آن‌ها معلوم بود که مخالف هستند و مردم آن‌ها را مي‌شناختند و با آن‌ها مخالفت و در مقابلشان مقاومت مي‌كردند. شما در پوشش اسلام، در پوشش طرفداري از خلق مسلمان، بر خلاف اسلام داريد عمل مي‌كنيد.

 شما نمي‌توانيد مجلس خبرگاني را كه ملّت با آن آرای زياد درست كرده، با يك كلمه‌اي كه شما مي‌گوئيد: « ما مي‌گوئيم كه منحل باشد»، منحل کنید.

ولايت فقيه « ضدّ ديكتاتوري» است، نه « ديكتاتوري» 

  شما از ولايت فقيه نترسيد، فقيه نمي‌خواهد به مردم زورگوئي كند. اگر يك فقيهي بخواهد زورگوئي كند، اين فقيه ديگر ولايت ندارد. اسلام است، در اسلام قانون حكومت مي‌كند. پيغمبر اكرم هم تابع قانون بود. تابع قانون الهي بود و نمی توانست تخلّف بكند

ديكتاتوري در كار نيست. ما مي‌خواهيم جلوي ديكتاتور را بگيريم. ولايت فقيه ولايت بر امور است كه نگذارد اين امور از مجاري خودش بيرون برود. ولایت فقیه بر مجلس نظارت مي‌كند، بر رئيس جمهور نظارت مي‌كند كه مبادا يك پاي خطائي بردارد.

به دامن همين ملّت برگرديد، همان‌طوري كه توصيه به دمكرات‌ها كردم، به شما هم مي‌كنم و شما و آن‌ها را مثل هم مي‌دانم، منتها شما ضررتان بيشتر از آن‌هاست.

بنده تردید دارم که لَیلَهُ الهَریر[2] این جنگ طولانی، گذشته باشد.

حجّت‌الاسلام سیّد علی خامنه ای در حالی که عازم حجّ هستند، طی سخنانی در حضور امام خميني و در مجلسی که به مناسبت دوّمین سالگرد شهادت آیت الله سیّد مصطفی خمینی، در شب یکم آبان در مسجد اعظم قم برگزار شده بود، هشدارهای قابل توجّهی به تمام کسانی که دلسوز انقلاب هستند، داده اند. این سخنان درست در لحظاتی بیان شده است که شاه را به آمریکا برده‌اند و هنوز خبر ورود او را منتشر نشده است. سخنان ایشان به خوبی تفاوت دیدگاه‌ها و تفاوت خط سیاسی و فکری در میان مسئولین اجرائی انقلاب از یک سو و رهبران روحانی آن و مردم انقلابي كشور را از سوی دیگر نشان می‌دهد.

ایشان درقسمتی از بیانات خود فرمودند :

مسئله امروز ایران، مسئلة تداوم یک انقلاب بزرگ بی‌نظیر است

به خدا مبارزه تمام نشده. بنده تردید دارم که سخت ترین میدان مبارزه این ملّت در طول پنج سال اخیر در آینده نباشد.

بنده تردید دارم که لَیلَهُ الهَریر این جنگ طولانی، گذشته باشد. ملّت مسلمان ایران اگر می‌خواهد از اسلامش، از آرمان‌هایش، از دینش، از شرفش و از استقلالش دفاع کند، اگر می‌خواهد خود را به استقلال اقتصادی و سیاسی و سپس فرهنگی برساند، باز باید مبارزه کند. مبارزه، تشکّل لازم دارد. مبارزه، محبّت میان صفوف مبارزان لازم دارد.

اين كه امام این همه روی وحدت کلمه تأکید می‌کنند، این از عمق ایدئولوژی اسلامی برمي‌آيد و بر مي‌خيزد. برای همين است كه بزرگان فرموده اند: « اسلام ، توحید کلمه و کلمة توحید است» و افزوده اند:« کلمة توحید از توحید کلمه جدا نیست.»[3]

و از عشق و شور و ایمان مردم می‌ترسند. شخص امام را مورد حمله قرار نمي‌دهند. امّا ارگان‌های وابسته به امام را به تدریج شروع به کوبیدن کردند.

به خدا شما مي‌خواهيد امام را تنها کنید

 مي‌گوئيد امام تنهاست. به خدا شما مي‌خواهيد امام را تنها کنید. شما مي‌خواهيد امام تنها بشود. امام تنها نیست. دل این امّت با امام است. دل‌سوزترین انسان‌ها با امامند. در اختیار امامند. اینقدر این رهبر را زیر نامش نکوبید.

آبان‌ماه، ماه حماسه

یکم آبان

– دوّمین سالگرد شهادت آیت الله سیّد مصطفی خمینی

با پايان يافتن مهرماه توطئه آميز و تداوم این توطئه‌ها در آبان‌ماه، در طليعة اين‌ ‌ماه يعني روز اوّل آن، آمریکا دوّمين اشتباه بزرگ تاريخي خود در رابطه با ايران را درست در همان تاريخ اشتباه اوّل انجام مي‌دهد و شاه را بر اساس یک توطئة حساب شده و برای گره زدن آخرین حلقه‌های این توطئه‌ها، به آمریکا مي‌برد.

در یکم آبان‌ماه پنجاه و شش اشتباه بزرگ جيمي كارتر و شاه این بود که با به شهادت رساندن آیت‌الله سيّد مصطفي خمینی و قرباني كردن ايشان در مَطلع فضاي باز سیاسی و حقوق بشر كارتري، انقلاب اوّل را شعله‌ور ساخته و توده هاي ميليوني مردم مسلمان را عاصی و به خيابان‌ها كشاندند.

 شهادت آيتالله سيّد مصطفي خميني كه در آستانة سفر شاه به آمریکا انجام شد، بزرگ‌ترین اشتباه شاه و آمریکا بود و موجب بیداری توده های مردم مسلمان و آغاز انقلاب اسلامی گردید.

 مجالس ختم ایشان جوّ خفقان را شکست و شعارهای مرگ بر شاه را عمومی نمود. نتیجة این اشتباه سقوط شاه و فرو ریختن پایه‌های تسلّط آمریکا بر ایران و پذیرش شکست و از دست دادن جزیرة ثبات آمریکا در منطقة استراتژیک خاورمیانه بود و ريشة سلطة آمریکا بر كشور ما را سوزاند و در فاصلة پانزده ماه پس از آن، شاه را سرنگون و آمریکا را ذليلانه مجبور به خروج از دنياي سیاست در ايران نمود.

 آمریکا با پیروزی انقلاب اسلامی همه چیز خود را از دست رفته می‌دید و نمی‌توانست به خود بباوراند که آنهمه منفعت را به این راحتی و با قیام یک ملّت دست خالی از دست داده است و لذا پس از پیروزی انقلاب، با بسیج تمام وابستگان داخلی و خارجی خود و با برپایی انواع توطئه‌ها می‌خواست دوباره آب از جوی رفته را به جوی باز گرداند، لذا در آخرین روز مهرماه پنجاه و هشت و درست دو سال بعد از شهادت آيت‌الله مصطفي خميني و درست در ساعاتی که مجالس دوّمین سالگرد شهادت ایشان در سراسر کشور برگزار شده است، جيمي كارتر، رئيس جمهور آمريكا، براي جبران شكست اوّل، شاه را به آمریکا مي‌برد.

 اين اشتباه بزرگ، آتش كينة انقلابي ملّت ايران را پس از نه ماه تحمّل شعله‌ور ساخت. دشمن با اين‌كار به كمين‌گاه انقلاب وارد شده بود و فرصتي طلائي‌تر از اين امكان نداشت که براي انقلاب به وجود آيد. به همین دلیل امام تهاجم خود را آغاز كرد و در سخنراني‌هاي خود بی پروا لبة تيز حملات را به سوي آمریکا و وابستگان مزدور قلم و سلاح به دست داخلی او گرداند.

لانه جاسوسی آمریکا
لانه جاسوسی آمریکا

راه‌پيمايي هم‌بستگي امام و امّت

جهت اعلام هم‌بستگي امّت و امام، اعلام راه‌پيمايي مي‌شود، و قرار مي‌شود اوّلين جمعة آبان‌ماه راه‌پيمايي انجام شود.

 

دوّم آبان

– دو بمب در خرمشهر منفجر شد.

امروز رسماً اعلام مي‌شود که شاه مبتلا به سرطان است و برای معالجه وارد آمریکا شده است. دولت ایران که چهار روز قبل از این قضیّه اطّلاع یافته است، امروز در مورد فعّالیتهای سیاسی شاه در آمریکا به این کشور هشدار داد.

– سخن‌گوی رسمی وزارت امور خارجه آمریکا اظهار مي‌دارد که دولت واشنگتن قبل از دادن روادید به شاه سابق که پس فردا شصت ساله مي‌شود، با مقامهای ایرانی تماس گرفته بود و اضافه کرد که مدّت اقامت محمّد رضا در آمریکا به وضع بیماری وی بستگی دارد.

– یک سخن‌گوی سفارت ایران در واشنگتن نیز به نوبه خود به خبرگزاری فرانسه گفت که با وجود اطمینان کافی که وزارت خارجه آمریکا داده است، سفارت به تحقّیقات لازم دست خواهد زد تا معلوم شود که آیا شاه سابق واقعاً بیمار است یا خیر و اگر مسئلة بیماری او حقّیقت نداشته باشد، رسماً به دولت آمریکا اعتراض خواهد کرد[4].

تهاجم امام به آمریکا و وابستگان داخلی آن

به دنبال بردن شاه به آمريكا، يعني آخرين حلقة توطئه‌هاي زنجير وار نُه ماهة آمريكا براي به شكست كشاندن انقلاب اسلامي، تهاجم امام به آمريكا و وابستگان داخلي آن آغاز می شود و با توجّه به يگانگي روحي امام و مردم، اين تهاجم موجب اوج گرفتن روحية ضد آمريكائي در سراسر كشور می شود[5].

همان‌طور كه بيان شد،پس از وفات آیت الله طالقانی عوامل ضد انقلاب در چهره های گوناگونی که به خود گرفته‌اند، تهاجم گسترده و زيركانه‌ای را بر علیه شخص امام آغاز کرده و ایشان را متّهم نموده‌اند که « کانالیزه » و « انحصاری » شده اند و عدّه‌اي اطراف ايشان را گرفته و ايشان را به انحصار خود در آورده و موجب « عدم ارتباط ایشان با مردم» شده اند. تهاجم آنچنان سنگين است که پس از سخنان امام در این رابطه، قرار مي‌شود برای حمایت از حضرت امام که مظلومانه تحت این تهاجم ناجوانمردانه قرار گرفته‌اند، در اوّلين جمعة آبان‌ماه راه‌پيمايي هم‌بستگي امّت با امام بر گزار گردد. در این رابطه، ستادی نیز تشکیل مي‌گردد و این ستاد بیانیه‌ای در این رابطه صادر مي‌نمايد[6]:

امام همیشه پیش‌تاز امّت است و در این مرحلة حسّاس انقلاب که توطئه‌گران وحشت‌زده و عوامل سودجو مذبوحانه می‌کوشند به انواع وسائل حتّي با شایعه‌پراکنی و تبلیغات سوء، امام را از امّت جدا سازند و این برنامه‌ای است که سال‌ها در نظر داشته اند، اجرا کنند و هر بار ملّت ایران نشان داده است که امام خویش را می‌شناسد و به راهش ایمان دارد و او را با قطره قطرة خون خویش یاری داده و می‌دهد و خواهد داد.

 و اینک بار دیگر به منظور سرکوب توطئه‌های داخلی و خارجی، روز جمعه چهارم ذیحجّه، مطابق با چهارم آبان‌ماه به راه‌پيمايي خواهیم پرداخت و نماز جمعه را تجلَّی گاه بیعت جاودانه با امام خواهیم ساخت.

اعمال رسواي جاسوسان به اصطلاح فدائي خلق

   امام در رابطه با جنایات فدائیان خلق که ادّعای مبارزه با امپریالیسم آنان، گوش فلک را کر کرده است، بیان مي‌دارند[7]:

  الان هم اين‌ها كه فدايي خلق هستند و با فدايي خلق، دارند خلق را به باد فنا مي‌دهند و خرمن ها را آتش مي‌زنند و كارخانه ها را از كار باز مي‌دارند و همه خراب‌كاري‌ها را دارند مي‌كنند و جاسوسي‌شان هم ثابت است و ارتباطشان هم با صهيونيسم و اين‌ها ثابت است، اين‌ها الان  اس بين مردم و به اسم اينكه ما فداي شما هستيم، لكن خرمن‌شان را آتش مي‌زنند! اين‌ها فدائي هستند، لكن در كردستان آنقدر آدم مي‌كشند و الان هم در كردستان مشغول همين فتنه‌گري هستند ! فدائي‌هاي اينطوري هستند.

سوّم آبان

همة مردم با من تماس دارند

امام در رابطه با تهمت هايي كه به ايشان زده مي‌شود در سخنراني پاسخ داده و بيان مي دارد[8]:

 هر روز اقشار مختلف مردم به اينجانب تماس دارند. جريان اين است كه بگويند من نمي‌توانم كاري انجام بدهم.

 

چهارم آبان

ملّت مسلمان و قهرمان و انقلابي ايران نيز با راه‌پيمايي چهارم آبان و ضمن اعلام حمايت از امام و اعلام آمادگي جهت جانفشاني براي تداوم انقلاب تا آخرين منزل آن، با شعار مرگ بر آمریکا، تهاجم خود به آمريكا را آغاز نمود و خواستار باز گرداندن شاه شد.

شرايط دارد عوض مي‌شود . قانون اساسي در حال اتمام است. تهاجم دشمن سنگين است و انقلاب نيز حملات خود را بايد آغاز نمايد. امام نيز لبه تيز حمله خود را متوجّه آمريكا و مزدوران داخلی آن مي‌كند. اولين گلولة توپ انقلاب، توسط رهبر آگاه آن در مرداد ماه  به سمت استكبار جهاني شليك شده و دقيقاً بر قلب آن‌ها خورده است. اعلام آخرين جمعة ماه مبارك رمضان به عنوان روز قدس در ماه رمضان اين سال و راه‌پيمائي شور‌انگيز مردم روزه‌دار در ايران و در خارج، در حمايت از مسئلة فلسطين و حقوق مردم آوارة این سرزمین و اعتراض به اشغال اوّلين قبلة مسلمين، آنچنان برای سلطه‌گران جهانی گران آمد که عصر همان روز به مزدوران داخلی خود دستور تهاجم به پاوه و تصرّف آن براي جدایی کامل کردستان از ايران را صادر نمودند.[9]

– به دنبال توطئة دشمنان و هجوم به امام و متّهم نمودن ایشان به کانالیزه شدن و به انحصار افراد خاص در آمدن، شهرها و روستاهای ایران امروز شاهد یکی از بزرگ‌ترین و عظیم‌ترین راه‌پيمائي‌های مردم انقلابی برای حمایت از امام  بود. در جریان این راه‌پيمايي خیل عظیم شرکت کنندگان، یک بار دیگر رهبری امام را مورد تأیید و تأکید قرار داده و میثاق خود با ایشان را نیرومندتر از گذشته تکرار و تجدید نمودند و به دشمنان هشدار دادند.

تهران نیز شاهد راه‌پيمايي چند میلیون نفری مردم انقلابی بود. راه‌پيمایان از ده نقطة تهران به سمت دانشگاه تهران به حرکت در آمدند و در مسیر خود شعارهایی در حمایت از ولایت فقیه و نیز شعارهای متعدّدی بر علیه آمریکا و اسرائیل و صهیونیسم و توطئه گران ضد انقلاب مي‌دادند.

– بیش از صد هزار نفر از زائران ایرانی،  همراه با ده‌ها هزار نفر از زائران کشورهای اسلامی در راه‌پيمايي هم‌بستگي امّت با امام در مکّة مکرّمه شرکت نمودند. این راه‌پيمايي از میدان شیشه آغاز و تا مسجدالحرام ادامه مي‌يابد. راه‌پيمایان در میان تدابیر امنیّتی مأموران سعودی و در حال سکوت کامل پس از پیمودن این مسیر هشت کیلومتری، در نماز جمعه شرکت مي‌نمايند[10].

پنجم آبان

تظاهرات ایرانیان در آمریکا

حدود دو هزار نفر از اعضای جامعة ایرانیان ساكن آمریکا در نیویورک ، با شعار « مرگ بر شاه» و « زنده باد آیت الله خمینی» بر علیه حضور شاه در آمریکا، دست به تظاهرات زدند. این تظاهر‌کنندگان در میان مراقبت‌های شدید پلیس آمریکا از خيابان‌های نیویورک گذشتند، ولی به بیمارستان « کرونل» که شاه در طبقة هفدهم آن بستری است، نزدیک نگردیدند. یکی از پزشکان بیمارستان بیان داشته است که برای درمان این بیماری، شاه باید شش ماه تا يك‌ سال در آمریکا بماند[11].

– آسیوشیتد پرس اعلام کرد که  که هم اکنون شصت هزار ایرانی با ویزای تحصیلی در دانشگاه‌های سرگرم درس خواندن هستند و طبق گزارش های دیگر هزاران تن نیز با ویزاهای دیگر به درس خواندن مشغول هستند[12].

با پایان ماه آبان و آغاز ماه آذر قرن چهاردهم هجري قمري به پايان  خواهد رسيد و قرن شكوهمند پيروزي مستضعفين بر مستكبرين، با آغاز آذر ماه آغاز خواهد شد.

امام خميني به همين مناسبت، پيامی برای شورای انقلاب جمهوري اسلامي مي‌فرستند:[13]

آمریکا دشمن شمارة اوّل بشر و ماست

     در استانة فرا رسيدن يك هزار و چهار صدمين سال هجرت پر بركت حضرت خاتم الانبيا صلي الله عليه و آله و سلّم كه سر لوحة نهضت انقلابي اسلامي، تحت راهنمائي قرآن كريم و رهبري انسان‌ساز والاترين مرد جهان است، مقتضي است با همكاري ملّت و دولت برای بزرگ‌داشت اين قرن عظيم و پر بركت، برنامه‌هاي انقلابي بر پا داريد.

ششم آبان

اعلام جشن آغاز قرن پانزدهم

امام با توجّه به پايان قريب الوقوع قرن 14 هجري و آغاز قرن پانزدهم در اواخر آبان‌ماه و ضمن دستور العملی براي شوراي انقلاب براي برپايي جشنهاي آغاز پانزدهمين قرن هجرت پيامبر عظيم الشان اسلام بيان مي‌فرمايند[14]:

« قرن گذشته گرچه براي ملّت عزيز، و براي اسلام و كشور مصيبت بار بود لكن نهضت اسلامي ايران در اواخر اين قرن سرنوشت امّت اسلام را در قرن آتي دگرگون خواهد نمود. اميد واثق دارم كه شرق در بند و خصوصاً كشورهاي اسلامي در زير پرچم توحيد به مبارزات خود براي استقلال و آزادي ادامه داده تا از چنگ غرب و شرق توطئه‌گر نجات پيدا كنند و اين قرن، قرن نوراني كشورهاي اسلامي مي‌باشد. »

هفتم آبان

– در حملة افراد مسلّح به ستون نظامی پنج درجه دار و سرباز زخمی شدند.

– در درگیریهای بوکان دو پاسدار و یک درجه دار به شهادت رسیدند.

– مهاجمان ضد انقلاب با سلاح‌های سنگین از جمله آرپی جی و خمپاره به پاسگاه‌های مرزی باویسی، شیخ سله و پیشگان در منطقة اورامانات حمله کردند. در این حمله چند تن از نیروهای ژاندارمری مجروح و یک تن از مهاجمین کشته شدند[15].

– شهردار نیویورک تظاهرات در اطراف بیمارستان کورنل که شاه در آنجا بستری است را به بهانة رعایت حال بیماران ممنوع نمود. در چند روز گذشته صدها دانشجوی ایرانی متوالیاً در مقابل این بیمارستان دست به تظاهرات زده بودند[16].

– هیأت دولت تجانس و هم‌آهنگی ندارند، استعفاء میدهم

   دکتر سامی وزیر بهداشت و درمان استعفاء نامة خود را  به بازرگان و امام تقدیم کرد[17].

متن نامة اسعفاي دکتر کاظم سامی وزیر بهداری دولت موقّت که در تاریخ بیست و پنجم مهر نوشته شده و برای امام و مهندس بازرگان ارسال گردیده است، امروز و هم‌زمان با پذیرش استعفای او از جانب مهندس بازرگان، منتشر مي‌شود. او دلائل استعفای خود را چنین بیان کرده است[18]:

– عدم تجانس در هیأت وزیران و تمایلات گروهی و فرقه‌ای و دسته‌بندی برای کسب قدرت بیشتر

– عدم وجود یک سیاست واحد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی برای ساختن یک جامعة انقلابی اسلامی

– عدم هم‌آهنگی در برنامه‌های وزارت‌خانه ها و در کل با اهداف انقلاب

– عدم اعتماد برای ادامة خدمت در آینده و در نتیجه عدم امکان برنامه‌ریزی‌های لازم و مدّت‌دار

– عدم همکاری و وجود سانسور در سیستم ارتباط جمعی، به ویژه در رادیو و تلویزیون، در معرفی دستاوردهای انقلاب و زمینه‌سازی فرهنگی و انقلابی که امکان عمل انقلابی را از بین مي‌برد.

– تمام گرفتاري‌هاي مسلمين از آمریکاست 

امام خميني در ديدار با اعضاي انجمن اسلامي دانشجويان مدرسة عالي ترجمة مفيدي، مطالب مهمّی در رابطه با آمریکا بیان داشتند. به دنبال این سخنرانی و حملة شدید امام به سياست‌های آمریکا، احزاب و گروه‌های سیاسی، مردم را به برگزاری نماز عید قربان[19] و تظاهرات ضد آمریکایی و راه‌پيمايي به سمت سفارت آمریکا دعوت مي‌نمايند. منتخبی از مطالب امام به این صورت است:

– نه تنها ما بلکه شرق بايد خودش را كه گم كرده است، پيدا كند

– فرهنگ غرب از شرق رفته است

– برويد دنبال اينكه فكرتان را مستقل كنيد

ایشان در این سخنرانی به قلم به دستان وابسته به آمريكا  نيز شدیداً حمله مي‌كنند و بيان مي‌دارند[20]:

 تمام گرفتاري‌هاي مسلمين از آمريكاست و ما با موجودات كثيفي در آمريكا مواجه هستيم، آن‌ها دواهاي فاسد را به ملّت هاي جهان سوّم مي‌فروشند و رفتارهاي بدتر از حیوان با جهان سوّمي ها مي کنند و ما باز در برابر آن‌ها خاضع هستيم. بشكند قلم‌هايي كه براي اين‌ها دارد كار مي‌كند و بِبُرَّد زبان‌هايي كه به نفع اين‌ها دارد صحبت مي‌كند و باز مي‌خواهد ملّت را تباه كند. الان تمام گرفتاري‌هاي ما از آمريكا است.

هشتم آبان

دوّمین گام تهاجم جهانی اسلامی بر علیه سلطه‌گران جهان‌خوار

راه‌پيمايي و تظاهرات در کنار خانة خدا  و بیدارسازی مسلمانان

ايام حجّ فرا رسيده بود و روز دهم آبان عيد قربان بود، امام ضمن پيامي به حجّاج در هشتم آبان از آنان خواستند كه توطئه‌هاي آمريكا و اسرائيل را به گوش جهانيان برسانند.

 حجّاج ایرانی همراه با حجّاج غیر ایرانی طرفدار انقلاب اسلامی فداكارانه، ضمن راه‌پيمايي و تظاهرات در کنار خانة خدا به اين وظيفة الهي خود جامة عمل می‌پوشانند و به این صورت، دوّمین تهاجم جهانی انقلاب اسلامي برای بیدار‌سازی مسلمانان آغاز مي‌گردد.

– دکتر ابراهیم یزدی در استانة سفرش به الجزایر  به منظور خداحافظی و کسب تکلیف و راهنمایی عصر امروز به حضور رهبر انقلاب رسید. او به مدّت یک ساعت با رهبر انقلاب به مذاکره پرداخت. او در پایان ملاقات خود اعلام نمود که فردا همراه با مهندس بازرگان برای شرکت در جشن‌های بیست و پنجمین سالگرد انقلاب الجزایر عازم این کشور خواهد شد. او اضافه کرد:

 امام پیام مهمّی خطاب به مردم الجزایر و آفریقا  فرستاده‌اند که این پیام در روز عید قربان تسلیم مقامات الجزایر خواهد شد.[21]

نهم آبان

– در چند روز گذشته 7 پاسدار در بوکان به شهادت رسیدند. اوضاع در بوکان نا آرام و زد و خورد میان پاسداران و مهاجمین ضد انقلاب ادامه دارد.

– امام در پیامی به حجّاج به مناسبت روز عرفه فرمودند:

 توطئه‌های آمریکا و اسرائیل را به گوش جهانیان برسانید.

– کشف 8 بمب در خرمشهر

– خبرها حاکیست که شاه قرار است در محل بیمارستانی که ظاهراً در آن بستری است در روز دوّم نوامبر(11 آبان) در یک مصاحبة مطبوعاتی شرکت نماید.

دهم آبان

 40 قربانی در روز عید قربان!

136 نفر از نیروهای ارتش به دست عوامل آمریکا،  شهید و مجروح مي‌گردند

– در تهاجم ناگهانی و ناجوانمردانة نیروهای ضد انقلاب به ستون نیروهای ارتشی در درون شهر بانه، بیش از چهل نفر از ارتشيان غيور به شهادت رسیدند و  هفتاد نفر نیز مجروح  گردیدند. از سرنوشت شصت تن دیگر از  آنان نیز خبری در دست نیست. این نیروها پس از پایان مأموریّت از سردشت به بانه آمده و عازم تهران بودند. مهاجمین در میان مردم موضع گرفته بودند و  نیروهای این ستون برای جلوگیری از آسیب رسیدن به مردم از تیراندازی به سوی آنان خود داری نموده بودند.[22] این جنایت ساعتی پس از بازگشت مردم از مراسم عید قربان در گورستان بانه، اتّفاق افتاد.

 

با قدرت تمام حملات خود را عليه آمریکا و اسرائيل گسترش دهید

امام خميني در استانة سيزدة آبان، اوّلین سالگرد شهادت  دانش‌آموزان در مقابل درب ورودی دانشگاه تهران به دست نیروهای شاه که به عنوان روز دانش‌آموز برگزیده شده است، پيامی تاریخی و تاریخ ساز صادر می نمایند و از روحانیّون سراسر کشور مي‌خواهند تا با شرکت در راه‌پيمايي این روز و با حضور در دانشگاه‌های سراسر کشور توطئة جدایی دو قشر روحانی و دانشگاهی را خنثی نمایند[23]. در این پیام امام فرمودند:

« بر دانش‌آموزان، دانشگاهيان و محصّلين علوم دينيّه است كه با قدرت تمام حملات خود را عليه آمریکا و اسرائيل گسترش داده و آمریکا را وادار به استرداد اين شاه مخلوع جنايت‌كار نمايند و اين توطئه بزرگ را بار ديگر شدیداً محكوم كنند.»

برپایی اوّلین نماز عید اضحی بعد از انقلاب

ترمینال خزانه امروز شاهد برگزاری مراسم عید اضحی بود. حدود دو میلیون نفر جمعيّت نماز گزار در حالی که مرتباً تکبیر مي‌گفتند وارد محوطة ترمینال شدند. به صورتي که محوطة وسیع ترمینال و اطراف آن پر از جمعيّت گردید.

راه‌پيمايي پس از نماز عید قربان

مردم انقلابی ایران که در سال گذشته هفتاد هزار شهید گرانقدر را قربانی آزادی و استقلال و تشکیل نظام جمهوری اسلامی نموده بودند و نه ماه پس از انقلاب با دلی خونین و قلبی پر درد از جنایات ضد انقلاب و سازش‌كاری دولت‌مردان، صبر را پیشه کرده بودند و امام به دليل ضرورت تصويب قانون اساسي و راه افتادن تشكيلات حكومتي، هنوز آن‌ها را براي دفاع از انقلاب فرا نخوانده است، پس از نماز عید قربان، ضمن راه‌پيمايي و سر دادن شعار مرگ بر آمریکا، دخالت آمریکا در امور ايران و بردن شاه به آمریکا را محكوم و با صدور قطعنامه‌ای خواستار استرداد او مي‌شوند. در این قطعنامه آمده است:

از ملّت آمریکا می خواهیم که از دولت خود بخواهند قبل از عکس‌العمل شدید ملّت ما، هر چه زودتر این جنايت‌كار فراری و سایر عمّال خون آشام رژیم سابق را برای محاکمه به ایران تحویل دهند.

ما خواهان معرّفی هر چه زودتر سانسورگران پیام امام[24] و مسموم کنندگان افکار و تخریبگران اذهان و استعمار گران و منحرفین و زمینه سازان اغتشاش به مردم و دادگاه‌هاي انقلاب هستیم.

مصاحبه مطبوعاتی دانشجویان پیرو خط امام
مصاحبه مطبوعاتی دانشجویان پیرو خط امام

بر پایی تظاهرات در سرزمین وحی، در میان ميليون‌ها حجّاج جهان اسلام

در مراسم اوّلين حجّ بعد از انقلاب و در روز عید قربان نیز برای اوّلین بار حجاج انقلابی ایرانی بر اساس رهنمودهای امام در پیام حجّ خود، با فریاد مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل، به راه‌پيمائي و تظاهرات پرداخته و از مسلمانان جهان خواستند که دست به دست هم داده و در برابر ابرقدرت‌هایی که عزّت و کرامت آنان را پامال مطامع خود نموده‌اند، به پا خیزند. این فداکاری بی‌نظیر و ایثار آشکار، موجب آگاهی حجّاج سایر کشورها و زمینة بیداری آنان را فراهم نمود و جبهة جديدي را بر عليه مستكبران جهان‌خوار و سلطه‌گران جهانی گشود.

در اين راه‌پيمائي عظيم ده‌ها هزار نفری ندای اعتراض به سلطه‌گران جهانی از منبر بزرگی که خداوند جهت هدایت و قیام و منفعت مسلمانان در میان آنان برافراشته، به گوش همة مسلمانان و جهانیان رسانده شد. حجّاج تظاهر کننده در پایان این راه‌پيمايي تاریخی با صدور قطعنامه‌اي بر عليه آمریکا، دخالت این ابرقدرت در کشور ما و بردن شاه به آمریکا را  محكوم نموده بودند.

اين راه‌پيمائي بي‌نظير که اوّلین گام برای بیداری مسلمانان تحت ستم جهان و اوّلین گام برای برپایی حجّ ابراهیمی و رَمی شیاطین انس و جن و اوّلین گام برای بیرون راندن سلطه‌گران از کشورهای اسلامی بود.

ملاقات با برژینسکی

 در همين زمان كه ملّت ايران چون آتش‌فشاني بر عليه ظلم ها و ستم‌ها و  غارتگري‌هاي سلطه‌گران آمريكايي به فوران در آمده بود، خط ديگري در جامعة انقلابي ما، گام به گام به سمت و سوي آمريكا حركت مي‌كرد و در حالی که مردم ايران كه با خون خود و با دست خالي، شاه را و اربابانش را از ايران بيرون كرده بودند، آنان به دنبال مذاكره و سازش و طلب كمك از آمريكا كه داشت به آهستگي و در زير ساية سياست گام به گام دولت موقّت و توطئه‌هاي ضد انقلاب وابسته و وجود عناصر سازش‌كار و فرصت‌طلب و عناصر نفوذی، باز مي‌گشت تا سلطة جهنمي خود را مجدّداً بر سرزمين مقدّس شهيدان بگستراند، برآمده بودند.

در حالی که سراسر کشور تظاهرات ضد آمريكايي به راه افتاده است و همه با فریادهای« مرگ بر شاه» و «مرگ بر آمریکا» خواستار باز گرداندن شاه به ايران هستند، دولت‌مردان كشور هنوز در خواب‌اند و  پس از گذشت نه ماه از پیروزی انقلاب اسلامی در حال و هوای  مرداد ماه سال سي و دو و آنچه رهبرشان در آن ماه در آن سال انجام داد، به سر مي‌برند و هنوز به سبك او، در فکر مذاکره با آمریکا و جستن راه حلی برای حلّ مشکلات انقلاب اسلامی با کمک آنان هستند و در حالی که آمریکا دارد توطئه‌های گوناگون را توسط عوامل داخلی‌اش، به خصوص عوامل نفوذی خود در دولت موقّت، به هم گره مي‌زند تا آخرین قدم‌ها را برای بازگشت به ایران بردارد، اينان نه تنها هنوز بيدار نشده‌اند بلکه در فکر انجام توطئه بر علیه امام و انقلاب[25] و مذاکره با آمریکا هستند و ناگهان اعلام می شود كه در بعد از ظهر همین روز در حالی که ساعتی از رسیدن هیأت ایرانی به الجزیره نگذشته است، رئيس دولت و وزير خارجه اش در حالی که حامل پیام ضد آمریکایی امام برای مردم الجزایر و مسلمانان جهان نیز هستند، برژینسكي مشاور امنيّتي كارتر را در محل استقرار خود پذیرفته و به مذاکره با او پرداخته اند.

رئيس دولت موقّت که همراه وزير خارجه و چند تن از وزرا جهت شركت درجشن سالگرد استقلال الجزاير روز قبل به این کشور سفر کرده است  همراه با وزیر خارجة دولت موقّت، با « برژینسكي» مشاور امنيّت ملّی كارتر رئیس جمهور آمریکا[26]در یک جلسة یک و نیم ساعته[27] به مذاکره می‌پردازد. جالب توجه اينكه مذاکره مهندس بازرگان قبل از ملاقات و مذاكره با رئيس جمهور الجزاير با برژینسکی ملاقات مي‌نمايد[28]. این خبر در میان اعجاب مردم انقلابی ایران با سرعت توسط خبرگزاری‌ها به همة جهان مخابره مي‌گردد.

این ملاقات برای مهندس بازرگان و دولت او بسیار گران تمام مي‌شود. همان‌گونه که مصاحبة ایشان با « اوریانا فالاچی»[29] و بیان این موضوع که « من از اوّل با انقلاب موافق نبودم و خواستار سیاست گام به گام بودم و اینک نیز به همان سیاست اعتقاد دارم و آن را از سیاست امام بهتر میدانم.» برای ایشان و هم‌فكرانش بسیار گران تمام شد و لبة تیز حملة همة جناح‌های انقلاب را به سویشان گرداند.

مذاكرة رئيس دولت موقّت و وزير خارجة او با برژينسكي، مشاور امنيّت ملّی كارتر، در الجزاير آنچنان مردم انقلابي و مسلمان ايران را به خروش آورد و آنچنان برای دو طرف مذاکره كننده، کوبنده بود كه پيروان خط سازش و طرف هاي آمريكائي آن‌ها، به دليل آثار و عواقب آن، هيچ‌كدام  مسئوليّت پيشنهاد شروع آن را نپذيرفتند و برگردن طرف مقابل انداختند.

مهندس بازرگان و دکتر یزدی در بارة این ملاقات چه گفته اند؟

 برای روشن تر شدن موضوع نظرات هر دو آورده مي‌شود:

  مهندس بازرگان در این رابطه در مصاحبه ای با خبرگزاری پاریس بیان داشته است[30]:

 سه شنبة گذشته یعنی دو روز قبل از عزیمت من  به الجزایر[31] کاردار سفارت آمریکا در تهران به من اطّلاع داد که برژینسکی مایل است هنگام اقامت من در الجزایر، ملاقات و مذاکره انجام دهد و امروز این دیدار انجام شد.

از حجّت الاسلام سیّد احمد خمینی در یک مصاحبة مطبوعاتی[32] شرکت نمود. از ایشان در مورد ملاقات آقای بازرگان با برژینسکی سؤال شد. ایشان گفتند:

 امام ابداً از ملاقات آقای بازرگان با برژینسکی اطّلاع نداشتند. حتّي دکتر یزدی پس از مراجعت از سفر نیز جریان را به اطّلاع امام نرساند. من در آن ملاقات[ قبل از سفر] حضور داشتم. دکتر یزدی فقط راجع به کسالت شاه مخلوع مطالبی معروض داشت و در بارة ملاقات بازرگان با برژینسکی صحبتی به میان نیامد.

در مورد هدف هیئت بلند پایة سیاسی ایران به الجزایر سؤال شد. ایشان بیان داشتند:

 آنچه مسلّم است امام اطّلاع داشتند که آقای نخست وزیر برای شرکت در جشن سالگرد آغاز انقلاب الجزایر به این کشور دعوت شده و آقای بازرگان به الجزایر رفت. امام بیش از این چیزی نمي‌دانستند.

غافلگیری و تناقض گویی وزیر خارجه

دکتر ابراهیم یزدی نیز که به تازگی از الجزایر بازگشته است و از مخالفت گستردة در کشور با ملاقات رئیس و وزیر خارجة دولت موقّت با برژینسکی مطّلع و کاملاً غافلگیر شده است، با عجله مطالبی کاملاً متناقض با مهندس بازرگان را بیان مي‌دارد و موجب رسوائی بیشتر خود و دوستانش مي‌گردد.

ایشان در پاسخ به سؤال خبرنگاری که پرسیده بود که آیا قبل از سفر موضوع ملاقات با برژینسکی با امام مطرح شده بود یا نه بیان داشت[33] :

 اين كه چه کسانی به الجزایر می آمدند به درستی نمی دانستیم ! بنا براین کلّیات مسائل و گفتگوهای احتمالی که ممکن بود پیش بیاید را خدمت ایشان[ حضرت امام] مطرح کردیم. تصوّر می کنم آنچه را که در مورد استرداد شاه انجام داده بودیم و آنچه را که در مد نظر داشتیم[ برای استرداد شاه] انجام دهیم، امام تأیید کردند.( البته ایشان بیان نکرده اند که آنچه را که باید به امام مي‌گفته‌اند، نگفته اند!)

دکتر ابراهیم یزدی در تاریخ 27 شهریور59 در جلسة مجلس شورای اسلامی که نمایندگان پیرامون گروگان‌ها با هم مذاکره داشته اند، متناقض با مطالب بیان شده توسط مهندس بازرگان، مجدّداً جریان را اين‌گونه شرح داده است[34]:

« شما به وزیر خارجه‌اتان اعتراض مي‌كنيد که چرا با یک دیپلمات خارجی ملاقات کرده…. آنهم ما ملاقات نکردیم[35]. او[ برژینسکی] عیناً مثل شِمر ابن ذی الجوشن که شب عاشورا به دیدن ابو الفضل رفت به دیدن آقای مهندس بازرگان آمد.  مهندس بازرگان هم گفتند چه کنیم او را بپذیریم یا نپذیریم؟»

امّا ایشان دقّت نکرده است که مهندس بازرگان بیان داشته است که دو روز قبل از سفر به الجزایر کاردار سفارت در ایران از ایشان چنین در خواستی را نموده است! و دکتر یزدی نیز از این جریان مطّلع بوده است.!

دو روز قبل از سفر، کاردار سفارت آمریکا از آن‌ها در خواست مذاکره با برژینسکی در الجزایر را نموده است و ایشان بعد از این تاریخ و قبل از سفر به الجزایر آنهم نه همراه با مهندس بازرگان، بلکه بدون ایشان، به ملاقات امام مي‌رود و متأسّفانه لازم نمی دیده است که حضرت امام را از جریان ملاقات با مشاور امنیّتی رئیس جمهور آمریکا، مطّلع نماید. این موضوع علي‌رغم این است که مهندس بازرگان نیز به ایشان توصیه کرده است که از امام در رابطه با ارتباط با آمریکا استفسار نماید و این نیز در حالی است که جوّ عمومی کشور به شدّت ضد آمریکایی  شده بود و حضرت امام نیز به شدّت به آمریکا حمله نموده‌اند.

 طراحان توطئة انحلال مجلس خبرگان همواره مهندس بازرگان را متّهم به عدم قاطعيّت نموده‌اند و دلیل آن را این موضوع می‌دانسته اند که ایشان در جریان انحلال مجلس خبرگان جرأت نمي‌كند در برابر امام بایستد و مصوّبة هیئت دولت در رابطه با انحلال این مجلس را قبل از گزارش به امام در رسانه ها اعلام دارد و اجازه خواستن مهندس بازرگان از امام را موجب عقیم ماندن آن توطئه میدانند.

احتمالاً همین افراد بر اساس توطئه ای از قبل طراحی شده، موجب مي‌گردند مهندس بازرگان در جلسة خداحافظی با امام برای سفر الجزایر شرکت نکند و دکتر ابراهیم یزدی همراه چند تن از وزرا به خدمت امام میرسد و در آنجا با زرنگ بازی خاص خود، از گزارش آنچه قرار بوده است در الجزایر انجام دهند، به خصوص مذاکره با برژینسکی، امام را مطّلع نمي‌نمايند!

 یقیناً او و دوستانش به خوبی میدانسته اند که اگر موضوع ملاقات را با امام در میان بگذارند، امام با آن مخالفت خواهند نمود. لذا  با توجّه به تجربة شکست توطئة انحلال مجلس خبرگان موضوع قرار ملاقات خود و مهندس بازرگان با برژینسکی را با امام مطرح نمی کنند.

هدف او و دوستانش که این توطئه را  چیده بودند این بوده است که ابتدائاً ملاقات با برژینسکی انجام شود، تا پس از انجام این ملاقات تاریخی! و در نتیجه شکستن قبح مذاکره با آمریکا و عادی کردن آن، امام در برابر عمل انجام شده قرار گیرد.

 اعجاب انگیز تر از همة موضوعات این است که هیأت ایرانی در این سفر حامل پیام ضد آمریکایی امام، به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب الجزایر بوده است.

– حجت الاسلام سیّد احمد خمینی در مصاحبه ای در تاریخ 14 ابان 58 در پاسخ به سؤالی در این رابطه بیان داشته اند[36]:

 آنچه مسلّم است آقای نخست وزیر برای شرکت در جشن سالگرد آغاز انقلاب الجزایر به این کشور دعوت شده و آقای بازرگان هم به الجزایر رفت. امام بیش از این چیزی نمي‌دانستند….. امام از ملاقات با برژینسکی مطّلع نبودند.

– برژینسکی چه گفته است؟

  برژینسکی نیز جریان را اين‌گونه بیان کرده است[37]:

در جریان این سفر بود که مهدی بازرگان نخست وزیر ایران از من تقاضا کرد که دیداری با هم داشته باشیم[38].

غفلت، بي توجّهي، غير انقلابي بودن، موقعيّت ناشناسي، احساس ضعف و حقارت در برابر آمریکا بيش از اين امكان نداشت.

در صورت تداوم حاكميّت آنان يقيناً آمریکا به صورت و چهره‌ای جدید به ايران انقلابي، باز مي‌گشت. همان‌گونه كه در 28 مرداد در دوران حاكميّت اسلافشان، شاه که در پناه انگلیس بود، از ایران خارج شد و به خاطر ضعف و سستی و سردرگمی و عدم قاطعيّت دکتر مصدّق در بر خورد با ایادی آمریکا و انگليس و ايادي شوروي و عدم بسیج مردم برای مقابله با کودتا، به پشتیبانی آمریکا و انگليس فاتحانه به کشور باز گشت.

با اعلام ملاقات رئيس دولت موقّت و وزير خارجه اش دكتر ابراهيم يزدي، در روز دهم آبان با « زبیگنیو برژينسكي» مشاور امنيّت ملّی كارتر، در الجزاير در سالگرد جشن استقلال این کشور، همة مردم به خصوص دانشجويان بیش از گذشته دريافتند كه سازش‌كاري دولت‌مردان كشور با آمريكا، نقش بزرگي در جرأت يافتن آمريكا جهت انجام توطئه‌ها داشته است و دولت موقّت با اين ملاقات، خود را تحت شديدترين انتقادها توسط تمام اقشار ملّت يافت.


[1]– صحیفة نور ج 10 صفحة 26 تاريخ: 30/7/58

[2]لیله الهریر يا شب ناله هاي جانكاه، سخت‌ترین و خونین ترین و پرشورترین و حماسه‌آفرین‌ترین شب در جنگ صفین بوده است و تلفات فراوانی به سپاه حضرت علی (ع) و نیز سپاه معاویه وارد گردید. به خاطر نالة فراوان و جانکاه مجروحان، این شب را بدین صفت موصوف کرده اند.

[3]– اين دو جمله، از جملات مشهور مرحوم آيت‌الله علامه  جعفركاشف الغطا است.

[4]اطّلاعات، 2 آبان، ص 2

[5]– اصولاً هر سال با آغاز ماه محرم و بر پايي مراسم عزاداري و سوگواري سالار شهيدان و معلم آزادگي و شهادت، روحيّة ضدّيّت با ظالمين و ستمگران و استعمارگران به يك فرهنگ عمومي تبديل گرديده و با نهضت ها و انقلابها و فداكاري‌هايي كه ملّت مسلمان ايران طي تاريخ خود با تأسّي از قيام كربلا بر پا كرده است، اين ميراث بزرگ ابعاد و گستردگي بيشتری پیدا نموده است و با گذشت زمان از نسلي به نسل ديگر به ارث رسیده است. قيام و نهضت 15 خرداد، مصادف با دوازدهم محرّم كه توسط توده هاي مردم مسلمان براي جلوگيري از شهادت مرجع مجاهد و فداكار حضرت آيت‌الله خميني صورت پذيرفت و مبدأ انقلاب اسلامي بود، خود نشانگر همين موضوع مي باشد. در قيام 15 خرداد، شاه بعنوان سردمدار استبداد وابسته و آمريكا به عنوان استعمارگر سلطه‌گر، مورد تهاجم و حملة امام واقع شد و لذا ضديّت امام با آمريكا، در آبان‌ماه 1358 بحث تازه اي نبود كه تحت تأثير امپرياليسم ستيزي ماركسيسم، (آنگونه كه مهندس بازرگان در كتاب انقلاب ايران در دو حركت ص93 و 94 بيان نموده اند) به وجود آمده باشد.

[6]جمهوری اسلامی، 2 آبان ص2

[7]صحیفة نور، ج 10 صفحة 43 تاريخ:  2/8/58

[8]صحیفة نور ج 10 صفحة 48  تاريخ:  3/8/58

[9]– آنچنان اين موضوع براي صهيونيسم و استكبار جهاني سنگين است كه يك هفته بعد انور سادات رئيس جمهور به قول امام خائن مصر را مجبور مي‌سازند از فلسطين اشغالي ديدار و مقدمات صلح سازشكاران عرب با اسرائيل را هر چه زودتر فراهم آورد.

[10]–  اطّلاعات، 5 آبان 58 ص1 و جمهوری اسلامی، 5  آبان 58 ص2

[11] اطّلاعات، 6 آبان 58 ص12

[12] اطّلاعات، 5 آبان 58 ص12

[13]صحیفة نور، ج 10 صفحة 73 تاريخ: 6 /8/58

[14] صحیفة نور، ج 10 صفحة 73 تاريخ: 6 /8/58

[15]اطّلاعات، 9 آبان 58 ص 11

[16] اطّلاعات، 7 آبان 58 ص2

[17]اطّلاعات، 7 آبان 58 ص 12

[18] اطّلاعات، آبان 58 ص12

[19] – عيد قربان در اين سال مصادف با دهم آبان بود.

[20] صحيفة نور، ج 10 صفحه 74 تاريخ:  7/8/58

[21] اطّلاعات، 9آبان 58 ص12

[22]جمهوری اسلامی، 12 آبان 58 صص1 و2 و اطّلاعات، 13 آبان، ص2

[23]صحيفة نور ج 10  صفحة 97 تاريخ: 10/8/58  (  این پیام موجب میگردد که دانشجویان مسلمان پیرو خط امام برای اعتراض به بردن شاه به آمریکا، برنامة تسخیر لانة جاسوسی را طراحی نمایند.)

[24] – مقصود سانسور سخنان امام و عدم پخش آن از صدا و سيماست كه توسط صادق قطب زاده رئيس سازمان صورت گرفته بود و اين در حالي بود كه سخنان افراد توطئه‌گر در همان ايّام چند بار از صدا و سيما پخش مي‌گرديد.

[25]– شرکت در توطئة انحلال مجلس خبرگان در آخر مهرماه و نیز توطئة تماس و مذاکره با برژینسکي و به اين وسيله قبح مذاکره با آمریکا را شكسته و آن را عادي نمايند و امام را جهت سازش با آمريكا در برابر عمل انجام شده قرار دهند.

[26]– اعجاب انگیز این‌که رئیس دولت موقّت نه با همتای خود بلکه با شخص درجه دو کشور دیگری به مذاکره می‌نشیند. برژینسکی بیان داشته است که پیشنهاد دهندة ملاقات نیز مهندس بازرگان بوده است. اگر چه مهندس بازرگان این موضوع را نفی می‌کند ولی در هر صورت این سؤال مطرح است که اگر پیشنهاد ملاقات نیز از جانب آمریکا داده شده است، رئیس دولت ایران چگونه به خود قبولانده است که در حالی که شاه را به آمریکا برده اند، این دعوت را بپذیرد!؟ در ضمن محل ملاقات ومذاكره در الجزيره در محل اقامت رئيس دولت ايرانبوده است.

[27]– از ساعت پنج و نیم تا هفت بعد از ظهر به وقت الجزیره. ( تقریباً در  همین ساعتی که جلسه برقرار بوده است آیت‌الله قاضی طباطبائی توسط عوامل آمریکا به شهادت می‌رسد و ساعتی قبل از آن  نیز عوامل آمریکا، چهل تن از نیروهای ارتش در بانه را به شهادت رسانده و هفتاد نفر از آنان را مجروح کرده بودند. بین این جریانات و سستی نشان دادن در برابر آمریکا و مذاکره با او که برای منافع خود سه میلیون ویتنامی را قتل عام کرده است و دستش تا مرفق به خون انسان‌های بی‌گناه آلوده است، ارتباط ندیدن و سیاست: « شیرینی و گیوتین» آمریکا را درک نکردن، نتیجه‌اش همین است.) دکتر ابراهيم یزدی در رابطه با دلائل ملاقات با  برژینسکی بیان کرده است که این تماس در جهت تفهیم کردن مواضع انقلابی ایران به برژینسکی بوده است!

[28]–  جمهوری اسلامی، 12 ابان 58 ص 12

[29] – يك زن خبرنگار ايتاليايي كه با بسياري از رهبران جهان مصاحبه نموده و شخص مشهور ميباشد.

[30]در تکاپوی آزادی، قسمت دوّم ، حسن یوسفی اشکوری، انتشارات قلم 1379 ص 210

[31]– سفر در روز چهار شنبه بوده است.

[32]غائلة چهاردهم اسفند 1359، ظهور و سقوط ضد انقلاب، دادگستری جمهوری اسلامی، 1364 ص 216

[33]اطّلاعات، 15 ابان 58 ص2 . موارد زیر نکات بسیار خوبی است که باید به جستجوی جواب آن بر آمد: بازرگان اگر به دکتر یزدی گفته است به امام بگو و کسب تکلیف کن، چرا دکتر یزدی به امام نگفته و کسب تکلیف نکرده است؟ چرا دکتر یزدی آن شب بدون بازرگان به ملاقات امام رفته است؟ چرا مهندس بازرگان در این جلسه حضور نداشته است؟ چرا دکتر یزدی میگوید برژینسکی در الجزایر بدون هم‌اهنگی قبلی و مثل شمر به ملاقات ما آمد و بر خلاف سخن مهندس بازرگان، سخن می‌گوید؟ چرا امام در سال‌های بعد اینگونه به دولت موقّت تاخته اند؟ بطور مثال در تاریخ 3/12/67  در پیامی که به منشور روحانیّت شهرت یافت بیان داشته اند: « تصميمات اوّل انقلاب در سپردن پست ها و امور مهمّة كشور به گروهي كه عقيدة خالص و واقعي به اسلام ناب محمّدي نداشته اند، اشتباهي بوده است كه تلخي آثار آن به راحتي از ميان نمي رود، گرچه در آن موقع هم من شخصاً مايل به روي كار آمدن آنان نبودم ولي با صلاحديد و تأييد دوستان قبول نمودم و الان هم سخت معتقدم كه آنان به چيزي كمتر از انحراف انقلاب از تمامي اصولش و حركت به سوي آمريكای جهان‌خوار قناعت نميكنند، در حالي كه در كارهاي ديگر نيز جز حرف و ادّعا هنري ندارند. امروز هيچ تأسّفي نمي‌خوريم كه آنان در كنار ما نيستند، چرا كه از اوّل هم نبوده‌اند.»( صحيفه نور ج 21 صفحه 96)

[34]در تکاپوی آزادی، قسمت دوّم، حسن یوسفی اشکوری،انتشارات قلم،  1379ص213

[35] –  چرا ملاقات را پذیرفتید؟!

[36] جمهوری اسلامی، 15 آبان58 ص7

[37] توطئه در ایران، سایروس ونس و برژینسکی، ترجمة محمود مشرفی، تهران، انتشارات هفته، 1362 ص 172 و 173)

[38] – بنابر این سخن ایشان هم در تأیید سخنان دکتر یزدی است که تماس و ملاقات در الجزیره سازماندهی شده است. بنابراین آیا مهندس بازرگان دروغ میگوید؟!

 

 

 

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

خاطرات سید محمد هاشم پوریزدانپرست از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام از عملیات پیروزمند و حماسه بزرگ شکست حصر آبادان ( عملیات ثامن الائمه ) – قسمت دوازدهم

عذاب وجدان!     فرماندهي در كار نبود. سازمان رزم تقريباً به هم خورده بود. بچّه­هاي …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *