تیتر خبرها
خانه / بخش 2) لانه جاسوسی آمریکا در ایران / 2)11) آرگو / مقاله روزنامه سوئیسی در باب فیلم برنده اسکار « ایران هراسی »، هدف اعطای جایزه به فیلم « آرگو »

مقاله روزنامه سوئیسی در باب فیلم برنده اسکار « ایران هراسی »، هدف اعطای جایزه به فیلم « آرگو »

مقاله روزنامه سوئیسی در باب فیلم برنده اسکار « ایران هراسی »، هدف اعطای جایزه به فیلم « آرگو »

شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۱

argo
argo 2013

جایزه اسکار بهترین فیلم و چندین و چند جایزه دیگر سینمایی در حالی به فیلم ضد‌ تاریخی «آرگو» رسید که برخی رسانه‌های غربی نیز پرده از واقعیت پشت‌ پرده موفقیت‌های این فیلم برداشتند و این فیلم و جوایز کسب شده آن را زائیده‌ی رویکرد سیاسی هالییود می‌دانند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سایت «Alles Schall und Rauch» سوئیس با انتشار مقاله‌ای تحت عنوان «ایران هراسی، هدف اعطای جایزه به فیلم آرگو» نوشته است: مدت‌های طولانی است که ایران هراسی، سیاست خارجی آمریکا و اروپا را تشکیل می‌دهد و مرتباً ادعا می‌شود که یک خطر از سوی ایران وجود دارد و آن اینکه یک رژیم کاملاً غیرمنطقی می‌خواهد بمب اتمی بسازد تا همسایگان خود و بخصوص اسرائیل را نابودسازد.

اعطای جایزه اسکار به فیلم «آرگو» به این موضوع ارتباط نداشت که فیلم مزبور واقعاً بهترین فیلم سال است. از دیدگاه هنری این فیلم در مقایسه با «لینکلن» و یا «بینوایان» کاملاً فیلمی سطح پایین است و هدف از اعطای جایزه به این فیلم دستکاری عقاید و ارائه مضامین اشتباه سیاسی است.

argo
argo 2013

سیاستمداران این سو و آنسوی اقیانوس این موضوع را به مدت 25 سال است ترویج می‌کنند، بدون آنکه سندی دال بر اثبات آن ارائه نمایند. از هالیوود و رسانه‌های گروهی بطور کلی استفاده می‌شود تا با پخش موضوعات ترس برانگیز بدون دلیل، یک دشمن فرضی را در مغز خوانندگان و تماشاگران به وجود آورند.

ضمناً برای اینکه دروغ‌های موجود در این فیلم را بیشتر برجسته نمایند، برنده شدن فیلم «آرگو» را بطور زنده از کاخ سفید و از زبان همسر رئیس جمهور آمریکا اعلام کردند. یعنی چه؟ یعنی اینکه وقتی از زبان زن اول کشور آمریکا این فیلم به عنوان برنده اعلام می‌شود، پس مفاد آن باید درست باشد.

در اصل موضوع فیلم مربوط به عملیات آزادسازی چند دیپلمات آمریکایی پس از تسخیر سفارت این کشور در تهران و پس از سقوط رژیم شاه در سال 1979 است. «آنتونیو مندز»، مامور سازمان سیا (با بازی بن افلک) به عنوان یک قهرمان معرفی می‌شود و کلا سازمان سیا را بزرگ می‌نماید که با ترفندها موفق شده تا دیپلمات‌ها را به خارج انتقال دهد.

از سوی دیگر، ایرانی‌ها مانند افراد بی‌منطق، دیوانه و شیطانی نشان داده می‌شوند. یعنی همان روش همیشگی سیاه و سفید که مأموران سازمان سیا و کمک‌کنندگان به آنها افراد خوب و وطن‌پرست بوده و ایرانی‌ها بطور کلی چهره‌های شرور هستند.

OSCAR ARGO BEN AFFLECK MOVIE IRAN USA EMBASSY HOSTAGES 1979 TABAS RESCUE MISSION FAILED
OSCAR ARGO BEN AFFLECK MOVIE IRAN USA EMBASSY HOSTAGES 1979 TABAS RESCUE MISSION FAILED

این رویکرد همیشگی هالیوود است؛ به طور مثال می‌توان به فیلم‌هایی که سرخپوستان افراد وحشی و آدمکش نشان داده می‌شوند و سفیدپوستان اشغالگر سرزمین‌های آنها به عنوان آدم‌های مظلوم، گانگسترهای خشونت‌طلب در برابر مأموران بدون تقصیر و مظلوم FBI، نازی‌های شرور در برابر سربازان شجاع و قهرمان، ژاپنی‌های خونخوار در برابر سربازان مظلوم ولی قهرمان نیروی دریایی، کمونیست‌ها در برابر مأموران قهرمان سازمان امنیت و یا تروریست‌های اسلامی خونریز در برابر کسانی که از خود و وطن خویش دفاع می‌کنند اشاره نمود.

مسلماً، شرورها همیشه دیگران بوده و دفاع‌کنندگان از آزادی‌ها در برابر آنها نیز آمریکایی‌ها و هر کسی نیز آدم خوب است. در پایان فیلم دختر زیبا به او می‌رسد و اصلاً جای سؤال هم ندارد. فیلم «آرگو» نیز دقیقاً بر پایه این کلیشه ساخته شده و بدتر آنکه این امر به عنوان واقعیت‌ به خورد تماشاگر داده می‌شود و باعث شست‌وشوی مغزی می‌شود.

ادعا می شود که فیلم «آرگو» بر پایه واقعیت‌ها ساخته شده است. یعنی برای شش دیپلمات آمریکائی که موفق به فرار در زمان اشغال سفارت کشورشان در تهران شده و در اقامتگاه سفیر کانادا پناه گرفته بودند، گذرنامه‌های دیپلماتیک کانادایی صادر و توسط مأموران سازمان سیا روادید جعلی ایران را در یکی از صفحه‌های آن درج نموده بودند.

«آنتونیو مندز»، مأمور سازمان سیا که مسئول عملیات سری این سازمان است به این فکر می‌افتد که این افراد را به عنوان یک تیم فیلمبرداری معرفی نماید که برای پیدا کردن صحنه‌های مناسب برای تهیه فیلم تخیلی به ایران آمده‌اند.

نام فیلم را نیز «آرگو» انتخاب کرده بودند که موضوع واقعی‌تر جلوه نماید و حتی تبلیغات نیز برای فیلم مزبور انجام شده بود. یعنی اینکه مأموران نادان ایرانی را به اصطلاح خود خام نمایند تا این دیپلمات‌ها بتوانند وارد هواپیمای سوییس‌ایر که عازم زوریخ بود شوند و از سوی مأموران سازمان سیا هم در مقصد مورد استقبال قرار گیرند.

موضوع جالب آنکه «کن تایلور»، سفیر وقت کانادا در تهران شدیداً به سازندگان فیلم «آرگو» انتقاد کرده و گفته که «آنها از آنچه شرح می‌دهند هیچ اطلاعی ندارند». وی می‌افزاید که داستان

واقعی اصلاً اینگونه نبود و در این فیلم نقش کانادا بسیار کوچک و نقش سازمان سیا بسیار بزرگ جلوه داده شده است. ضمناً نشان دادن سیاه و سفید از ایرانی‌ها و صحنه‌های ساختگی درباره آنها با میهمان‌نوازی این مردم هیچگونه همسویی ندارد.

argo oscar cia failed mission
argo oscar cia failed mission OSCAR ARGO BEN AFFLECK MOVIE IRAN USA EMBASSY HOSTAGES 1979 TABAS RESCUE MISSION FAILED

دیپلمات‌های انگلیسی نیز از بابت خلاف واقعیت‌ها در این فیلم عصبانی شده‌اند. «جان گراهام»، سفیر وقت انگلیس در تهران در این زمینه می‌گوید که «وقتی از این فیلم شنیدم، عصبانی شدم؛ یعنی آرگو به فیلم برگرفته از واقعیت‌ها تبدیل گردیده در صورتیکه اینگونه نیست».

«دیوید مایر»، عضو وقت سفارت انگلیس در تهران فیلم مزبور را به این مضمون تفسیر می‌کند که «با اسناد اصلاً ارتباطی ندارد و این یک داستان واقعی نیست». صحنه‌های پایانی این فیلم یک موضوع خود ساخته‌ای است که با آنچه در واقعیت رخ داده اصلاً هماهنگ نیست. صحنه‌های رفتن به فرودگاه به گونه دراماتیکی ساخته شده تا حاکی از آن باشد که هر لحظه مأموران سپاه پاسداران می‌توانند عملیات را به شکست تبدیل نمایند.

در فیلم همچنین زنانی در خیابان‌ها نشان داده می شوند که یونیفورم نظامی بر تن داشته و بر روی آن هم چادر دارند. چنین موضوعی هرگز تاکنون در جمهوری اسلامی وجود نداشته است. قصد از یک سو بر آن بوده که ایران به عنوان ضدزن نشان داده شود و از سوی دیگر چهره وحشتناکی از زن ایرانی تصویر گردد. یعنی صحنه‌هایی که اصلاً جنبه هنری نداشته و فقط از سوی سازندگان آن خلق شده تا چهره نامناسبی را از ایرانی ها نشان دهد.

ضمناً فیلم مزبور از دیدگاه دراماتیک نیز آنقدر قابل توجه نیست که ارزش بردن جایزه اسکار را داشته باشد . این یک فیلم تبلیغاتی صرف است که چنگی به دل نمی‌زند، زیرا خیلی بد ساخته شده و بسیار خودخواهانه طراحی شده است. این فیلم البته می‌تواند برای آن دسته هیجان‌انگیز باشد که از منظر سیاسی، ایدئولوژیکی و ضدایرانی آن را ببینند.

این فیلم می‌خواهد به تماشاگران خود تداعی کند که سازمان سیا تا چه حد خوب و ایرانی‌ها تا چه حد شرور هستند . یعنی اوصاف خوب را به سیا داده و مردم ایران را منفی نشان می‌دهد. حقیقت این است که همه بدبختی و درد و رنجی که ملت ایران با آن روبروست فقط به دولت آمریکا و ابزار سرکوب آن یعنی سازمان سیا ارتباط دارد.

مردم ایران دیگر سانسور، سرکوب، شکنجه و قتل‌هایی که از سوی سفارت آمریکا در تهران در کشورشان هدایت می‌شد، خسته شده بودند. به همین دلیل نیز خشم بسیار بالا بود و به همین جهت دانشجویان این سفارت را به اشغال درآورده و 52 دیپلمات آن را به مدت 444 روز به گروگان گرفتند.

این فیلم این موضوعات را به تصویر نمی‌کشد و به همین دلیل کارکنان این سفارت قهرمانانی نبودند که کسی آنها را آزاد سازد، بلکه بخشی از یک سازمان جنایتکاری بودند که به عنوان بیگانه و با کمک شاه در قالب عروسک خیمه شب بازی اش از یک سیستم دیکتاتوری حمایت می‌کردند تا شرکت‌های آمریکایی و انگلیسی دخایر زیرزمینی ایران را غارت کنند.

انتهای پیام

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

argo iran usa hostages embassy 1979 2013 hollywood oscar ben affleck canada rescue mission

obama usa iran argo liberty escape

obama usa iran argo liberty escape

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *