تیتر خبرها
خانه / بخش 2) لانه جاسوسی آمریکا در ایران / 2)11) آرگو / نقد و بررسی فیلم آرگو “Argo”

نقد و بررسی فیلم آرگو “Argo”

نقد و بررسی فیلم آرگو “Argo”

argo
argo

هالیوود پس از گذشت 33 سال از ماجرای تسخیر سفارت آمریکا در تهران به سراغ این ماجرا رفته است. “آرگو” روایت هالیوودی بحران گروگانگیری است. بحرانی که در 4 نوامبر 1979 آغاز شد. ایران در آن روزها در جوش و خروش روزهای پس از انقلاب به سر میبرد. کارتر رئیس جمهور امریکا به رغم هشدارهای ایران با ورود شاه برای معالجه به این کشور موافقت کرد و این تصمیم باعث خشم و عصبانیت انقلابیون که به دنبال محاکمه شاه بودند شد و در نتیجه هم یک سری از دانشجویان انقلابی به سفارت آمریکا هجوم برده و 52 نفر از اعضای سفارت را به گروگان گرفتند. امریکایی ها به قول ویلیام لوچنبرگ (نویسنده کتاب داستان امریکا) کارتر را مقصر اصلی این واقعه میدیدند که با اتخاذ سیاست های غلط باعث بروز چنین وضعی شد. در نتیجه همین سیاست ها بود که محبوبیت کارتر نزد امریکایی ها به کمتر از 20 درصد سقوط کرد. کارتر نهایتا به دلیل شکستش در ماجرای گروگانگیری و تلاش فاجعه بارش برای نجات گروگان ها ( ماجرای طبس ) نتوانست در انتخابات ریاست جمهوری سال 1980 برای بار دوم پیروز شود. ناکامی قضیه گروگانگیری به قول جیمز کلاول نویسنده کتاب رزم ، در کنار جنگ ویتنام ، جنگ کره و بحران خلیج خوک ها به عنوان بزرگترین ناکامی ها در تاریخ امریکا لقب گرفت.

هالیوود حالا با یک تاخیر 33 ساله به سراغ ماجرای گروگانگیری رفته که دلیل تاخیر آن نیز کاملا مشخص است ؛ ماجرای گروگانگیری یا ماجرای طبس ( عملیات نافرجام نظامی امریکا برای نجات گروگانها) هیچ جنبه پیروزمندانه ای برای به تصویر کشیده شدن ندارد. حالا نیز اگر هالیوود به سراغ ماجرای گروگانگیری رفته تنها یک بخش انحرافی ماجرا را که به نظرش واجد وجوه قهرمانی بوده در کانون توجه قرار داده است. واقعیت این است که در ماجرای گروگانگیری 66 عضو سفارت امریکا در ایران به گروگان گرفته شدند ولی خیلی زود هشت تن از این افراد شامل زنها ، سیاهپوستان و یک مرد سفیدپوست بیمار آزاد شده و به امریکا بازگردانده شدند. در این میان شش نفر از اعضای سفارت در روز گروگانگیری از شلوغی به وجود آمده استفاده کردند و از در پشتی سفارت گریختند و خود را به خانه سفیر کانادا در تهران رساندند. این شش امریکایی به مدت تقریبا 90 روز در خانه سفیر کانادا ماندند[1] تا اینکه نهایتا توانستند با قالبی بدلی از ایران خارج شوند. CIA برای سالین طولانی از افشای چگونگی فرار این شش نفر از ایران اجتناب کرده بود تا اینکه در سال 2007 جاشوا بیرمان طی مقاله ای تحت عنوان “فرار از تهران: چگونه CIA از یک فیلم علمی تخیلی قلابی برای نجات امریکایی ها از تهران استفاده کرد” ، حقیقت ماجرا را افشا کرد. تا قبل از این ایران تصور میکرد که شش امریکایی در قالب دیپلماتهای کانادایی از ایران گریخته اند. و اینگونه این ماجرای کوچک فرعی به تنها بخش پیروزمندانه ماجرای بزرگ گروگانگیری و دست مایه ساخت فیلم “آرگو” تبدیل شد.

فیلم با یک سلسله تصاویر عمدتا برگرفته شده از گزارش های تلویزیونی خبرنگاران معروف درباره تاریخ اخیر ایران شروع میشود. این تصاویر که خیلی هوشمندانه انتخاب و ادیت شده برای تماشاگر مشخص میکند که ماجرای گروگانگیری در 4 نوامبر 1979 چگونه اتفاق افتاد. سپس کارکنان سفارت را میبینیم که به محض ورود دانشجویان به سفارت اقدام به ریزریز کردن اسناد محرمانه میکنند. در ادامه ماجرا در همان روز شش نفر از اعضای سفارت از در پشتی میگریزند. این شش نفر عبارتند از: باب اندرسون (تیت دوناوان)، لی شاتز (روی کوچران)، مارک و کورا لیک (کریستوفر دنهام و سلا دووال) و جو و کتی استافورد ( اسکات مک نیری و کری بیشه). این شش نفر به خانه سفیر کانادا کن تیلور (ویکتور گاربر) در تهران پناه میآورند. سپس وزارت امور خارجه امریکا به کمک CIA تصمیم میگیرد عملیات نجاتی را برای بیرون کشیدن این شش امریکایی از ایران طراحی و اجرا کند. مدیر CIA (برایان کرنستون) از مامور کارکشته خود تونی مندز (بن افلک) میخواهد که نقشه ای را طراحی کند. مندز پس از تماشای یک سریال علمی تخیلی نقشه ای عجیب طراحی میکند. این نقشه که در ظاهر خیلی احمقانه به نظر میرسد در کمال تعجب مورد موافقت مدیر CIA قرار میگیرد. نقشه مندز این است که شش دیپلمات امریکایی را در قالب اعضای لوکیشن یاب یک فیلم علمی تخیلی تحت عنوان آرگو از ایران خارج کند. مندز برای اینکه نقشه اش کاملا محکم باشد به کمک یک گریمور معروف هالیوودی به اسم جان چمبرز (جان گودمن) و یک تهیه کننده هالیوودی به نام لستر سیگل (آلن آرکین) اقدام به تاسیس صوری یک کمپانی تولید فیلم میکند و حتی یک فیلمنامه هم خریداری میکنند تا همه چیز حالت طبیعی داشته باشد. سپس مندز تک و تنها عازم تهران میشود[2]

“آرگو” فیلمی است واقعی درباره یک فیلم تقلبی که هر دوی آنها مجذوب کننده و به طرز غافلگیرکننده ای بامزه هستند. ولی چیزی که بیننده را واقعا متحیر میکند دقتی است که در به تصویر کشیدن تک تک سکانس های فیلم مشاهده میشود. “آرگو” در بازآفرینی فضای دهه هفتاد در امریکا و ایران کاملا موفق است تا جایی که در برخی سکانس ها حس مستند بودن تصاویر به بیننده (مخصوصا ایرانی که بارها این تصاویر را در تلویزیون مشاهده کرده) دست میدهد. فیلمبرداری فیلم در ترکیه انجام شده که لوکیشن های خارجی آن شباهت زیادی به تهران سی سال پیش دارد. فیلمبرداری رودریگو پریتو در خلق تصاویری که حال و هوای اواخر دهه هفتاد را تداعی میکند تحسین برانگیز است. بن افلک عامدانه برای نقش های اصلی فیلم از بازیگران کمتر شناخته شده استفاده کرده است. این تمهید به رویکرد واقع گراینه فیلم کمک کرده و بر عیار حس و حال “مبتنی بر یک داستان واقعی” آن افزوده. اما افلک ترجیح داده تا در نقش های فرعی از بازیگران سرشناسی همچون آلن آرکین و جان گودمن استفاده کند. تعامل خوب این دو بازیگر در بخشی از داستان فیلم که در هالیوود رخ میدهد انقدر خوب از آب در آمده که آن را به به یاد ماندنی ترین بخش فیلم بدل میکند. افلک هم گرچه مهارت های کارگردانی اش از مهارت های بازیگری اش بیشتر است اما بازی خوب و دلچسبی اراده داده. “آرگو” به لطف کارگردانی فوق العاده بن افلک و تدوین ویلیام گولدنبرگ با داستان (دروغین اما) محکمش تعلیق آفرینی قدرتمندش و همینطور بازی های ستودنی اش میتواند یکی از بخت های کسب جوایز اسکار باشد. فیلم های اندکی هستند که اینگونه قدرتمندانه قادر به برگرداندن ما به دهه های گذشته هستند. آرگو از حیث ارزش های فنی سینمایی فیلم بسیار خوبی است.

argo
argo

امیدوارم نقد این فیلم زیبا مفید فایده واقع بشه…با تشکر[1] – بعض از  این افراد مدتی در سفارت انگلیس و سپس در خانه های متعلق به سفارت آریکا بوده اند و سپس به منزل  شخص دوم سفارت کانادا و دو تن از آنان به منزل سفیر منتقل میشوند و نهایتا با گذر نامه جعلی تهیه شده توسط سفارت کانادا از کشور خارج میشوند و لذا نقش مأمور سیا 90 در صد خلاف واقع میباشد و ظاهرا اگر  آنهم صحت داشته باشد بر اساس گفته کارتر پس از پخش فیلم مأمور سیا برای یک و نیم روز وارد ایران شده است. مطلبی که آنروزها موضوعی عادی بودهو خبرنگاران فراوانی به ایران میآمدندو شاید در بعض روزهای حدود 200خبرنگار از سراسر جهان به ایران میآمدند و در مقابل لانه جاسوسی برای مصاحبه تجمع مینمودند. و جالب این است که آمریکائیهای ساکن ایران نیز بر ضد دولت خود در مقابل لانه جاسوسی تظاهرات داشتند!

[2] – این مأمور تنها یک و نیم روز بر اساس گفته کارتر که صحت آن نیز معلوم نیست در تهران بوده است و لذا فیللم سازی از ریشه دروغ است! یعنی اساس فیلم که حدود هشتاد تا نود درصد فیلم را تشکیل میدهد از اساس دروغ میباشد.

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

argo iran usa hostages embassy 1979 2013 hollywood oscar ben affleck canada rescue mission

obama usa iran argo liberty escape

obama usa iran argo liberty escape

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *