تیتر خبرها
خانه / بخش 2) لانه جاسوسی آمریکا در ایران / 2)11) آرگو / آرگو یک فیلم موفق است برخلاف آنچه در کشور ما آن را یک اثری ضعیف می‌خوانند آرگو مستحق اسکار بود؛ آرگو یک فیلم فاخر در سینمای آمریکا است فیلمی که می خواهد بخشی از شکست خود در برابر اراده مردم ایران را التیام ببخشد.

آرگو یک فیلم موفق است برخلاف آنچه در کشور ما آن را یک اثری ضعیف می‌خوانند آرگو مستحق اسکار بود؛ آرگو یک فیلم فاخر در سینمای آمریکا است فیلمی که می خواهد بخشی از شکست خود در برابر اراده مردم ایران را التیام ببخشد.

آرگو یک فیلم فاخر است‎. آرگو یک فیلم موفق است برخلاف آنچه در کشور ما آن را یک اثری ضعیف می‌خوانند آرگو مستحق اسکار بود؛ آرگو یک فیلم فاخر در سینمای آمریکا است فیلمی که می خواهد بخشی از شکست خود در برابر اراده مردم ایران را التیام ببخشد.

OSCAR ARGO BEN AFFLECK MOVIE IRAN USA EMBASSY HOSTAGES 1979 TABAS RESCUE MISSION FAILED
OSCAR ARGO BEN AFFLECK MOVIE IRAN USA EMBASSY HOSTAGES 1979 TABAS RESCUE MISSION FAILED

آرگو یک فیلم موفق است برخلاف آنچه در کشور ما آن را یک اثری ضعیف می‌خوانند آرگو مستحق اسکار بود.

OSCAR ARGO BEN AFFLECK MOVIE IRAN USA EMBASSY HOSTAGES 1979 TABAS RESCUE MISSION FAILED
OSCAR ARGO BEN AFFLECK MOVIE IRAN USA EMBASSY HOSTAGES 1979 TABAS RESCUE MISSION FAILED

آرگو یک فیلم فاخر در سینمای آمریکا است فیلمی که می‌خواهد بخشی از شکست خود در برابر اراده مردم ایران را التیام ببخشد.

سالهاست که این جنس فیلم در هالیوود ساخته می‌شود روزی به اسم «بدون دخترم هرگز» و حالا آرگو پدیده ای تازه ایی نیست که همه جزشان درآمده است از جبهه دشمن انتظار گلوله می‌آید نه کارت پستال آتش بس!

آرگو حرف جدیدی را حداقل برای ما نداشت. در این سال‌های پس از اصلاحات تاکنون از این حرفا زیاد شنیده‌ایم اما چون به مانند دیگر چیزها مرغ همسایه برایمان غاز بوده خیال کرده‌ایم آرگو یه چیز دیگری است حرف زشتی به ما زده است مگر تا حالا کم در این سینمای وطنی به اعتقادات این مردم توهین شده که حالا اگر کسی بیاید و حرفی از جنس حرف‌های خودمان بزند رگ غیرتمان شالوله نطق دفاع از آرمان‌های ایرانی می‌شود راستی در این سال‌های سینمای ایران با همه دبدبه و تز و ژست هنرمندی آیا توانسته چهره درست از انقلاب به دنیا معرفی کند.

انقلابی که میوه تمدن ایرانی اسلامی بوده است اگر در ترازوی انصاف خودتان آثار تولیدی در مدح عقاید این سرزمین را با آثار وطنی که با پول همین مردم تیشه به باورشان زده‌اند بگذاریم کدام یک سنگین‌تر خواهد بود؟

حال دیگر وارد مقولاتی نمی‌شوم که در این سال‌ها به احکام الهی، فرهنگ دینی و اجتماعی چه توهین‌هایی شده است. الخ

آرگو را اگر با فیلم‌های این چند سال جشنواره فجر خودمان مقایسه کنیم اگر نگوییم سیمرغ حتما مستحق نامزد شدن  دریافت سیمرغ بوده است حیف که بن‌افلک فرم‌های شرکت در بخش بین‌الملل جشنواره دیر به دستش رسید. حتما با این تز روشن فکر مآبی دوستان جشنواره در این چند ساله حتما جایزه نگاه منتقد بین‌المللی را دریافت می‌کرد.

آرگو فیلمی خوب است اما اشتباه هالیود این بود که سفارشش را به دوستان وطنی ما نداد که اگر می‌داد همه در ایران، جز همان عده قلیل که همیشه فریاد بیدارباش می‌زنند ما بقی برایش سوت و هورا می‌کشیدند و از رسیدن به اسکاری دیگر چه و چه نمی‌گفتند.

خوشم می‌آید از سینمای هالیوود که در کفرش چنان ثابت قدم است که اگر ما این چنین بودیم و بر سر ابتدایی‌ترین اعتقاداتمان ایستاده بودیم وضع‌مان این نبود که حالا هستیم.

سینمای هالیوود یک سینمای سیاسی است که تنها کسانی در آن صاحب آثار فاخر می‌شوند که اعتقادی به مکتب هالیوودیسم داشته باشند مکتبی که برآمده از امانیسم نوین در استعمار قلب‌ها و ذهن‌هاست.

حق آرگو اسکار بود و لا غیر.

حالا اشکال نه از آرگو است و نه از آکادمی اسکار، اینها کاری را که باید بکنند انجام دادند اصلا کارشان همین است که بیایند و بخواهند تیشه به اندیشه انقلاب بزنند.

argo oscar cia failed mission
argo oscar cia failed mission

ضعف از ماست که منش هنرمندی را با منش سیب زمینی اشتباه گرفته‌ایم و تنها از تکنیک سینما پرده دری و فحشا را سوغات ذهن خود آورده بودیم.

آرگو باعث خواهد شد که سوغات سره از ناسره برایمان مشخص شود و ابرهای غفلت از دیدگانمان به جای دیگر رود و معنای دیگری از هنر برایمان آشکار شود. هنرمند اگر دغدغه کرامت انسان نداشته باشد هنرمند نیست تنها موجودی است که خلاقیتش در کنار هم گذاشتن انگاره‌هاست که خاصیتی نه برای خود نه برای دیگران دارد. هنرمند اگر اهل درد نباشد نمی‌تواند در رثای خلیفه الهی که همان نقظه اوج کرامت انسان است چیزی بسراید که هنرمند شاعریست که گاه بر بوم نقاشی و گاه بر تکه چوبی و گاه بر پرده نقره‌ای سینما شعرش را به جا می‌گذارد.

هم ولایتی‌های اهل هنر ما هم به جز آن عده قلیل، بازی را جدی نگرفته‌اند بازی که اگر در آن به فکر سوت و هورای تماشاچیان باشید از نود دقیقه بازی هم لحظه‌ای توپ در دست شما نخواهد بود از ما گفتن بود و از شما پوزخند همیشگی، که نمی‌توانم بگذرم و نگویم که آنچه بویش به مشمام می‌رسد داستانی جدید است و غرب در تدارک زدن اسطوره‌های ایرانی اسلامی ماست.

آرگو باعث شد حباب تفکر هنر برای هنر برای بیشتر اهالی هنر در این کشور بترکد و ژست‌های نیچه‌ایسم به لرزه در بیاید که اگر بر این بیراه اصرار بورزید کارتان با کرام الکاتبین است و قافیه را باخته‌اید، من آرگو را بخاطر این بیدارباشی که در داخل کشور باعث شد می‌ستایم.

روح الله رفیعی

منبع: خبرگزاری فارس

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

argo iran usa hostages embassy 1979 2013 hollywood oscar ben affleck canada rescue mission

obama usa iran argo liberty escape

obama usa iran argo liberty escape

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *