تیتر خبرها
خانه / بخش 5) جنگ تحمیلی / 5)1) ايثارگران دفاع مقدس / آیت الله جمی شمع جبهه آبادان بود

آیت الله جمی شمع جبهه آبادان بود

دکتر رضایی در مراسم تشییع پیکر امام جمعه آبادان
آن روز، آبادان در محاصره بود. امروز، غزه در محاصره است. مردم شریف آبادان اگر نمی دانند، بدانند که مقاومت دیروز آبادان ما، الگوی امروز غزه است. آن روز آیت الله جمی با حضورش می گفت اتفاق بزرگی نیافتاده، دزدی آمده و سنگی انداخته و به زودی مجازات خواهد شد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام روز سه شنبه مورخ 10/10/1387 با حضور در مراسم تشییع پیکر آیت الله جمی امام جمعه فقید آبادان یاد حماسه آفرینی های این «شمع جبهه آبادان» را گرامی داشت.
به گزارش پایگاه اینترنتی دکتر محسن رضایی، متن سخنان دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در مصلای نمازجمعه آبادان بدین شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم. حسبنا الله و نعم الوکیل. نعم المولا و نعم الوکیل.
ایام محرم الحرام و سالروز شهادت نور چشمان پیامبر (ص) و همچنین فاجعه غزه در سرزمین فلسطین و رحلت آیت الله جمی یار شکست ناپذیر و همیشگی رزمندگان را به شما تسلیت می گویم.
امروز مردم شریف خوزستان که دین خود را به اسلام و ایران ادا کرده اند، با یکی از فرزندان برومند خود خداحافظی می کنند.
امروز مردم شریف خوزستان که در سنگرهای مختلف همدلی و همراهی خود با انقلاب و نیز صداقت شان را به اثبات رسانده اند، با یکی از سربازان راستین و یکی از روحانیت شجاع و مبارز خود وداع می کنند.
امروز خوزستان که مهد تمدن های بزرگ بوده با یکی از سرداران عاشورایی اش وداع می کند و من به نوبه خودم این ضایعه را به محضر ولی عصر (عج)، نایب برحقش مقام معظم رهبری، عموم روحانیت و به ویژه روحانیت استان خوزستان که مایه افتخار شیعه هستند، تسلیت می گویم.
تقریباً در صحبت همه عزیزان بر این نکته تاکید شد که نقش مرحوم آیت الله جمی نقش برجسته ای بود. در حقیقت ایشان شمع جبهه آبادان بودند که با سوختن خودشان روشنی و با مقاومت شان امید می دادند. آبادان محاصره شده بود ولی آیت الله جمی با تعدادی از مردم و رزمنده ها در این شهر زندگی می کردند گویی اصلاً اتفاقی نیافتاده است.
جاده های ورودی به آبادان و مسیر ارتباطی این شهر با اهواز به محاصره دشمن درآمده بود و تدارک این جبهه فقط از مسیر دریا ممکن بود ولی حضور آیت الله جمی با صدای بلند می گفت اتفاق بزرگی نیافتاده؛ به تعبیر حضرت امام (ره)، دزدی آمده و سنگی انداخته و به زودی مجازات خواهد شد.
برای مدت طولانی نزدیک به 10 الی 11 ماه محاصره آبادان ادامه داشت و حتی بعد از شکست حصر آبادان هم از طرف جبهه خرمشهر و نیز از آن سوی اروند، در معرض بمباران های دشمن بود که گاه حتی به صورت خمپاره های سبک روی این شهر ریخته می شد. و در چنین شرایطی نماز جمعه آبادان هر هفته برگزار می شد.
گاهی خمپاره ها به محوطه اطراف نمازجمعه اصابت می کرد و حتی عده ای از نمازگزاران زخمی می شدند ولی ایشان ادامه می داد. نمازجمعه آبادان نه تنها تعطیل نشد بلکه به صورت تمام و کمال در زمان معین و در مکان مشخص برگزار می شد.
مستقل از موضوع مقاومت ملت ایران در هشت سال دفاع مقدس، خود نمازجمعه آبادان یک موضوع شایسته بررسی و تحلیل است که آثار تربیتی خوبی برای نسل جدید خواهد داشت.
دشمن زمان و مکان برگزاری نمازجمعه را می دانست و نمازگزارها هم می دانستند که دشمن اینها را می داند و با ریختن آتش درصدد جلوگیری از انجام این مراسم است ولی در یک حماسه ای که هر هفته امام جمعه و نمازگزاران خلق می کردند، نماز جمعه به طور کامل برگزار می شد. خود این حماسه نمازجمعه، یک جبهه بزرگ در کنار دفاع مقدس بود.
انشاءالله در فرصت های دیگری با شما مردم شریف آبادان درباره حضور و نقش ایشان در عملیات های مختلف مثل خیبر، کربلای 5، فاو و غیره صحبت خواهم کرد. در اینجا به این مختصر اکتفا می کنم که ایشان حقیقتاً یک حضور جدی و واقعی در دفاع مقدس داشتند.
سخن را کوتاه می کنم. در عین حال می خواهم نکته مهمی را به مردم آبادان بگویم.
آن روز، آبادان در محاصره بود. امروز، غزه در محاصره است. مردم شریف آبادان اگر نمی دانند، بدانند که مقاومت دیروز آبادان ما، الگوی امروز غزه است.
در روز آغاز کشتار در غزه، آیت الله جمی از بین ما رفت. همزمان با شروع ماه محرم یکی از سربازان اباعبدالله (ع) با مردمی که دوستش داشتند، وداع کرده و از بین ما رفته است. آیت الله جمی که به استقبال کاروان حسینی رفت، در زندگی اش ثابت کرده بود که پیرو مخلص امام حسین (ع) بوده است.
در پایان باید بگویم ایشان در این مبارزه تنها نبود. خانواده ایشان، اخوی ایشان و فرزندان بزرگوارشان هم افرادی مجاهد و مبارز بودند که این ضایعه را به آنها و به عموم مردم تسلیت می گویم.
والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته

درباره ی مدیریت

مطلب پیشنهادی

شهید عباس بابایی خود یک نیروی هوایی مقتدر بود

شهيد عباس بابايي مراسم”اوج تا عروج”/ مراسم بزرگداشت شهید امیر سرلشکر خلبان عباس بابایی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *