تیتر خبرها
خانه / بخش 2) لانه جاسوسی آمریکا در ایران / 2)11) آرگو / پارس گزارش می‌دهد: بازپس‌گیری لانه جاسوسی آمریکا با « آرگو »

پارس گزارش می‌دهد: بازپس‌گیری لانه جاسوسی آمریکا با « آرگو »

پارس گزارش می‌دهد: بازپس‌گیری لانه جاسوسی آمریکا با « آرگو »

خبرگزاری فارس: در کنار بی‌توجهی‌های ما در استفاده از سوژه‌های جذاب مثل تسخیر لانه جاسوسی، آمریکایی‌ها با درک اهمیت این موضوع، سینما را به عنوان ابزاری برای بازپس‌گیری سفارتخانه‌شان اجیر کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، فیلم سینمایی «آرگو» با بودجه‌ای بالغ بر 45 میلیون دلار از حدود یک سال پیش کلید خورد. کارگردانی این فیلم را «بن‌افلک» – بازیگر هالیوودی – به سفارش کمپانی فیلمسازی «برادران وارنر» به عهده گرفت.

argo
argo

این سوژه تاریخی که با گذشت 34 سال از وقوع انقلاب اسلامی ایران، همچنان مورد بی‌مهری سینماگران ایرانی واقع شده، به نظر می‌رسد بهترین انتخاب برای کمپانی برادران وارنر محسوب شود. کمپانی که نه تنها صهیونیستی است بلکه پیش از این نیز با ساخت قسمت اول و دوم از فیلم موهن و ضد ایرانی «300» ماهیت خود را هرچه بیشتر آشکار ساخت.

این پروژه سینمایی با همه جنجال‌ها کلید خورد و از آنجایی‌که دسترسی به ایران برای عوامل فیلم امکان‌پذیر نبود، این فیلم در ایالات مختلف آمریکا و ترکیه جلوی دوربین رفت.

فیلمبرداری قریب به یک سال ادامه یافت و سرانجام با حضور شخص «بن‌افلک»، «الن آرکین» و «جان گودمن» به پایان رسید.

این فیلم هم‌اکنون حدود سه هفته است که از اکرانش می‌گذرد و در اولین تعطیلات سه روزه آخر هفته توانست 20 میلیون دلار فروش کند.

این فیلم به اعتراف برخی رسانه‌های خارجی، تحریفی تاریخی و به عقیده برخی دیگر از این رسانه‌ها و منتقدان سینمایی، گامی موفقیت‌‌آمیز در تاریخچه سینمای تاریخی ایران محسوب می‌شود.

برخی اعتقاد دارند که این فیلم باید برای رقابت‌های اسکار فرستاده شود که برنده حتمی این رقابت‌هاست ولی برخی دیگر از جمله «لوک باکمستر»، منتقد سینمای آمریکا می‌گویند «آرگو» فیلم خوبی است ولی نه آن‌قدر که قابل رقابت در جوایز اسکار باشد.

argo
argo

«راجر ایبرت» منتقد کهنه‌کار سینمای آمریکا نیز برای چنین پروژه‌ای، به هالیوود هورا می‌گوید.

به هرحال این پروژه چه خوب و چه بد ساخته شده و هم‌اکنون در حال اکران است و دیر یا زود در ایران نیز توسط عده زیادی دیده خواهد شد که قضاوت درستی یا غلطی آن به عهده مخاطب خواهد بود، ولی آنچه که در این میان مهم است این است که 34 سال از انقلاب ما می‌گذرد و چه برای تحقق و چه برای ادامه آن، هزینه‌های بسیاری شده و خون‌های زیادی ریخته شده است ولی اکنون نسل جوان باید روایت انقلاب ما را از دریچه دوربین هالیوود نگاه کند. شاید بتوان گفت در کنار بی‌توجهی‌های ما در استفاده از سوژه‌های جذاب خودمان، آمریکایی‌ها با درک اهمیت این موضوع، سینما را به عنوان ابزاری برای بازپس‌گیری سفارتخانه‌شان اجیر کرده‌اند.

امروز به راحتی با بهره‌گیری از ابزار سینما و رسانه و با ساخت یک فیلم یا یک برنامه‌ رسانه‌ای می‌توان یک واقعه تاریخی را که میلیون‌ها نفر می‌توانند درباره آن شهادت دهند، طور دیگری تصویر کرد؛ بدون آنکه حتی آب از آب تکان بخورد و کسی توان اعتراض داشته باشد.

argo
argo

شاید برای کسی که تنها بخش‌هایی از این فیلم را دیده، ‌قضاوت درباره آن زود باشد ولی به نظر می‌رسد انتظار روایتی حقیقی از چنین واقعه‌ تاریخی از هالیوود، دور از واقعیت باشد.

چه خوب بود در سالروز «تسخیر لانه جاسوسی» می‌توانستیم به جای انتقاد از «آرگو»‌ها، آثار برجسته سینمای انقلابی کشورمان را به نمایش در‌آوریم.

_____________________

گزارش: نرگس محمدی

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

argo iran usa hostages embassy 1979 2013 hollywood oscar ben affleck canada rescue mission

obama usa iran argo liberty escape

obama usa iran argo liberty escape

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *