تیتر خبرها
خانه / بخش 2) لانه جاسوسی آمریکا در ایران / 2)11) آرگو / فیلم سینمایی آرگو به همراه نقد و بررسی فیلم آرگو (Argo)‏

فیلم سینمایی آرگو به همراه نقد و بررسی فیلم آرگو (Argo)‏

فیلم سینمایی آرگو به همراه نقد و بررسی فیلم آرگو (Argo)‏

argo
argo

      نام فیلمی سینمایی محصول کشور آمریکا به سال ۲۰۱۲ میلادی و ساختهٔ بن افلک است. داستان این فیلم برداشت آزادی از وقایع بحران گروگان‌گیری در سفارت ایالات متحده آمریکا در تهران است، که در آن ۶ دیپلمات آمریکایی توانستند از منزل سفیر کانادا در تهران به خارج از ایران بگریزند.

    فیلم ضد ایرانی «آرگو» روایتی هالیوودی از واقعه تسخیر سفارت‌خانه آمریکا به دست دانشجویان ایرانی  و فرار شش دیپلمات آمریکایی از ایران به دست «تونی مندز»، مامور سازمان سیا، است.

این فیلم محصول کمپانی صهیونیستی «برادران وارنر» است که پیش از این فیلم‌ ضد ایرانی «300» را ساخته و هم‌اکنون نیز در حال ساخت قسمت دوم از این فیلم است.

   در این فیلم بازیگرانی چون بن افلک، آلن آرکین، برایان کرانستون و امید ابطحی به نقش‌آفرینی می‌پردازند. تهیه‌کنندگان این فیلم بن افلک ، جرج کلونی و گرانت هسلوف هستند. این فیلم نامزد پنج جایزه گلدن گلوب شد که دو جایزه (بهترین فیلم درام و بهترین کارگردانی) را از آن خود کرد .

    فیلم «آرگو» که از آن باید به عنوان فیلمی اکشن یاد کرد که هدفش فراهم آوردن همه جاذبه‌ها برای کشاندن مخاطب به سوی گیشه بود، در عین حال از چاشنی سیاست هم استفاده کرده و با دست گذاشتن روی رگ خواب آمریکایی‌ها، تلاش کرده تا با فراموش کردن واقعه گروگانگیری در سفارت آمریکا در تهران و تلاش 444 روزه دولت آمریکا برای خارج کردن اعضای سفارت‌اش از ایران، تماشاگران آمریکایی را سرمست از پیروزی از سالن‌های سینما بیرون بفرستد.

حس غروری کاذب که پس از تماشای این فیلم به مخاطبان غربی دست مي‌‌‌‌دهد، آنها را درست در موقعیت جنگ سرد قرار مي‌‌‌‌دهد با این تفاوت که این بار نه تنها جمهوری اسلامی به عنوان هماوردی سیاسی در جایگاه منفی قرار داده مي‌‌‌‌شود بلکه مردم ایران هم که با حالتی خشن و بیرحم تصویر شده‌اند، در برابر چهره دردمند و دست و پاچلفتی 6 آمریکایی قرار مي‌‌‌‌گیرند که خواستی ندارند جز این که جانشان را نجات دهند. به همین دلیل این فیلم را بسیاری از منتقدان فیلمی کلیشه ای و فراتر از آن، فیلمی تبلیغاتی نامیده‌اند که از همه عناصر بهره گرفته تا هم گیشه را داشته باشد و هم رأي دست اندرکاران صنعت سرگرمی را.

کارگردان ˈآرگوˈ در فیلم سیاه خود، ضمن ارائه چهره خشن و غیر منطقی از دانشجویان اشغال کننده سفارت آمریکا، تصاویری جعلی از اعدام های خیابانی و تسویه حساب های علنی را به تصویر کشیده است.

«جیمی کارتر» رئیس‌‌جمهوري اسبق آمریکا درباره فیلم ضدایرانی «آرگو» گفت: در حالی ‌که ۹۰درصد پروسه فرار دیپلمات‌های آمریکایی به عهده کانادایی‌ها بود، «آرگو» سازمان سیا را قهرمان نشان می‌دهد.

روزنامه آمریکایی “اسلیت” در شماره اخیر خود به بررسی و نقد فیلم آرگو پرداخته و آن را “بدترین فیلم سال” نامیده که هیچ ربطی به هنر و فضای سینما ندارد و صرفا یک کار سیاسی افراطی و خنده‌دار و منرجزکننده علیه ایرانیان است.

      «آرگو» ساخته «بن افلک» که حتی حضور آن در میان نامزدها نیز جای تعجب داشت درحالی در کمال تعجب به عنوان بهترین فیلم اسکار انتخاب شد که «میشل اوباما»، همسر رییس جمهور آمریکا در پیامی ویدئویی این فیلم را به عنوان اثر برگزیده معرفی کرد.

آن چه در اسکار امسال به وقوع پيوست مهر تأييدي بود بر ادعاي سياسي بودن اسکار و صنعت فيلم سازي هاليوود. چرا که به نظر مي رسد کميت هاي سينمايي در انتخاب آرگو به عنوان بهترين فيلم در برابر فيلم هايي به مراتب خوش ساخت تر هم چون «زندگي پي»، «جانگوي رها شده»، «لينکلن» و «عشق» نقشي نداشته است. قرار دادن قطعه هاي پازل اين ماجرا همچون آرزوي وزير امور خارجه آمريکا براي موفقيت «آرگو» در اسکار، اظهارات سياست مداران آمريکايي در تجليل از اين فيلم و اعلام نام «آرگو» به عنوان بهترين فيلم اسکار ۲۰۱۳ توسط «ميشل اوباما» از کاخ سفيد بر خلاف رسم مراسم اسکار، اين حقيقت را يادآوري کرد که اسکار تافته جدا بافته اي از سياست نظام سرمايه داري نيست.

      این برای اولین بار در تاریخ آکادمی اسکار بود که اعلام برنده اسکار بدون حضور بر روی صحنه انجام گرفت..به نظر می رسد کاخ سفید تمام تلاش خود را برای اعطای جایزه اسکار به «آرگو» به کار برد .

 این لوح علاوه بر فیلم سینمایی شامل موارد زیر نیز میباشد :

نقد و تحلیل در برنامه راز/ عنوان برنامه : انقلاب دوم ، نبرد بی پایان با حضور آقایان محمد رضا اسلام لو ، محمد صادق باطنی ، کمیل سوهانی ، حسین بهزاد