تیتر خبرها
خانه / بخش 3) اقتصاد / 3)5) اقتصاد مقاومتی / هشت راهكار لاریجانی برای اقتصاد مقاومتی

هشت راهكار لاریجانی برای اقتصاد مقاومتی

هشت راهكار لاریجانی برای اقتصاد مقاومتی

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینكه موضوع هسته ای برای كشورهای غربی به منظور فشار بر ایران بهانه ای بیش نیست،گفت: با اجرای دقیق اقتصاد مقاومتی در كشور می توانیم در مذاكرات با اقتدار حاضر شویم.

به گزارش نیمروز به نقل از مهر، رئیس مجلس شورای اسلامی ظهر امروز دوشنبه با حضور در دانشگاه علم و صنعت در جمع دانشجویان این دانشگاه به صعود مراتب علمی این دانشگاه اشاره كرد و گفت: باعث افتخار است كه دانشجویان این دانشگاه بعد از انقلاب حركت تكاملی داشتند و امیدواریم با سرعت بیشتری به این حركت ادامه دهند.

رئیس مجلس با اشاره به وضعیت كنونی كشور و فشار غربی ها به خصوص آمریكا بر كشورمان در خصوص مسائل هسته ای گفت: در طی سالهای بعد از انقلاب آمریكاییها رفتار ماجراجویانه ای را در قبال كشورمان پیش گرفته اند و حتی این ماجراجویی به جنگ نیز رسید.

لاریجانی با بیان اینكه در ابتدای جنگ می‌دانستیم پشت پرده جنگ تحمیلی آمریكا است اما كدهای اطلاعاتی نداشتیم، گفت: این موضوع در اواسط جنگ كم كم برای ما روشن شد و بعد از جنگ نیز یكی از شخصیت های عراقی سرلشگر رفیق سامرایی مسئول اطلاعات كل عراق كه هنوز هم زنده است در كتابی به این نكته اشاره داشت كه آمریكا برای حمله به ایران به صدام پیغام داده كه شما حمله كنید و ما نیز كمك خواهیم كرد.

رئیس مجلس با بیان اینكه این كمك ها هم اطلاعاتی بود و هم تجهیزات و امكانات، گفت: آنها اطلاعات دقیقی هواپیمای آواكس به صدام می دادند و بعد از گذشت چند وقت از جنگ كشورهای غربی مانند فرانسه نیز وارد عمل شدند و تجهیزات پیشرفته ای را در اختیار ارتش صدام قرار دادند.

لاریجانی اظهار داشت: ماجراجویی آمریكا از اول انقلاب بود و این كار را از سوی تجزیه طلب ها در داخل كشور و همچنین افرادی چون بنی صدر دنبال می كرد.

وی با بیان اینكه رفتار آمریكا بعد از جنگ تغییر كرد، گفت: آنها بعد از جنگ مدعی این بودند كه مدیریت جهان به دست آنهاست و حتی 60 دانشمند آمریكایی در بیانیه ای اظهار داشتند ما فرهنگ برتر در جهان هستیم و سایر كشورها باید از ما تبعیت كنند.

رئیس مجلس اظهار داشت: بعد از اشتباهات 11 سپتامبر آمریكایی ها در عراق و افغانستان و نوع استراتژی دقیق جمهوری اسلامی ایران در منطقه رفتار آنها با كشورمان تغییر كرد اما دشمنی آنها باقی ماند.

وی با بیان اینكه آنها وارد موضوع هسته ای ایران شدند، گفت: در داخل نیز گروه های مذاكره كننده با غرب در برخی اوقات با طرف مقابل همكاری می كردند و در برخی مواقع نیز این همكاری را قطع می كردند اما در نهایت سیاست های كلی در خصوص مسئله هسته ای را رهبر معظم انقلاب مدیریت می كردند.

رئیس قوه مقننه با اشاره به وعده هایی كه تیم مذاكره كننده با جمهوری اسلامی ایران داده بود و عمل نكرد، گفت: تصور آنها این بود كه از طریق این كار می توانند ایران را پایگاهی برای حمله به سایر كشورهای منطقه كنند اما در این بخش موفق نبودند.

لاریجانی اظهار داشت: بعد از اشغال عراق توسط آمریكاییها یكی از فرماندهان ارتش آمریكا اظهار داشت ما دموكراسی را به گونه ای در عراق پیاده می كنیم كه بر كشورهای همسایه نیز سایه بیندازد و منظور این فرمانده به نوعی كشور ایران بود.

وی با بیان اینكه آنها وعده می دادند شما فعالیت های هسته ای خود را تعلیق كنید و ما بعد از سه هفته این موضوع را عادی خواهیم كرد تا شما به فعالیت هایتان ادامه دهید، گفت: سه هفته كه هیچ چندین ماه گذشت اما آنها به تعهد خود عمل نكردند.

رئیس مجلس با اشاره به سفر بلر نخست وزیر سابق انگلیس به عراق گفت: وی در جریان بازدید از این كشور در یك سخنرانی اظهار داشت: ما میوه حمله به عراق را در تهران چیدیم یعنی با این ابهتی كه از حمله به كشور عراق درست كردیم، مسئولان ایرانی ترسیده اند.

وی اظهار داشت: آنها بعد از گذشت دو سال عنوان كردند كه باید تضمینی در خصوص موضوع هسته ای كشورمان باشد كه شما سراغ سلاح هسته ای نمی روید كه آنها گفتند شما باید فعالیت های خود را كلا تعطیل كنید و بعد از این موضوع فهمیدیم خدعه ای در كار است.

رئیس مجلس اظهار داشت: در مذاكره ای كه در نیویورك با سه وزیر امور خارجه داشتم آنها صراحتا به من گفتند ما از اول نظرمان تعطیلی فعالیت هسته ای شما بود .

لاریجانی با بیان اینكه مشكل آمریكا با ایران مسئله ای هسته ای نیست، گفت: آنها اعلام می كردند شما با دنبال كردن موضوع هسته ای توازن منطقه را به هم ریخته اید و این موضوع را رهبری نیز در سخنرانی هایشان تاكید كردند كه مشكل غرب با ایران بحث هسته ای نیست.

وی با اشاره به گزارشات احمد شفیق علیه ایران گفت: بخشی از این گزارشات بر اساس اطلاعات دروغ است و در بخش دیگر آنها اعلام كردند شما چرا قانون مجازات اسلامی را در كشورتان تصویب كرده اید در حالی كه به آنها می گوییم انتظار دارید در كشور اسلامی قانون مجازات اروپایی تصویب كنیم؟

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آنها همچنین در خصوص همجنس بازی مسائلی را مطرح كردند در حالیكه ما از این موارد حالمان به هم می خورد و چه لزومی دارد در این موضوعات از آنها تبعیت كنیم.

وی با بیان اینكه اگر موضوع هسته ای نبود آنها حتما مسائل دیگری را برای فشار به ایران مطرح می كردند ، گفت: چرا شما به عربستان كه در آن به زنان اجازه رانندگی نمی دهند به لحاظ حقوق بشری ایرادی نمی گیرید.

لاریجانی در ادامه با اشاره به شرایط اقتصادی كشور گفت: باید مناسب با این حوادث استراتژی مدونی داشته باشیم و مختصاتی را در نظر بگیریم كه بتواند شرایط فعلی را تغییر دهد.

رئیس مجلس با اشاره به اینكه اگر فكر كنیم در شرایط فعلی كشور با چراغ سبز نشان دادن به آمریكا مشكل حل می شود اشتباه كرده ایم، گفت: سیاست های آمریكا در مقابل ایران هیچ تغییری نخواهد كرد.

وی اظهار داشت: زمانی می توانیم در مذاكرات بین المللی ناجح باشیم كه در كشور شرایط اقتصادی خوب و اتحاد داشته باشیم.

لاریجانی با بیان دو هدف در خصوص اقتصاد مقاومتی گفت: ما باید ساز و كاری در اقتصاد داشته باشیم تا از این طریق قدرت مانور بین المللی نیز ایجاد شود.

رئیس مجلس همچنین تصریح كرد: ظرفیت های خوبی در داخل كشور هست كه باید از آن استفاده كنیم و موقعیت استراتژی و منابع نفت و گاز را بالفعل كنیم.

وی همچنین با اشاره به نیروی جوان در داخل كشور اظهار داشت: ما باید از این رشد فكری جوان ها در صنایع و مسائل مهم استفاده كنیم.

لاریجانی در بیان هشت نكته درباره اقتصاد مقاومتی كه باید مورد توجه قرار گیرد گفت: توجه به سازوكارها و رونق بخشی به تولید داخل یكی از نكات مهم است و ما از ظرفیت اسمی تجهیزات و امكانات داخل كشور استفاده نمی كنیم.

رئیس مجلس با بیان اینكه اگراقتصادمان دولتی باشد نمی توانیم موفق باشیم، گفت: سیاست های كلی اصل 44 را كه رهبری فرمودند باید به درستی انجام شود بخش كشاورزی و دامپروری در دست مردم است اما در بخش صنعت این طور نیست.

وی همچنین خودكفایی در محصولات استراتژی را یكی دیگر از نكات مورد توجه در اقتصاد مقاومتی خواند و گفت: اگرمحصولاتی مانند گندم و گوشت را بخواهیم از خارج از كشور وارد كنیم دیگر نمی توانیم در مذاكرات بین المللی مقتدر ظاهر شویم چرا كه وابستگی هایی به خارج داریم.

لاریجانی همچنین تقویت كارآفرینی را یكی دیگر از نكات مورد توجه در اقتصاد مقاومتی خواند و گفت: رابطه دانشگاه و صنعت باید بهتر از این شود و مجلس نیز به دنبال این است تا در جلسات مختلف با اساتید این رابطه را بیشتر و بهتر كند.

رئیس مجلس همچنین حركت اقتصادی بر اساس قانون و برنامه را از نكات مهم دیگر در اقتصاد مقاومتی خواند و گفت: نباید در مسائل اقتصادی تصمیمات لحظه ای گرفت و اقتصاد ما باید قابل پیش بینی باشد، ثبات در برنامه ریزی كلید كار است و اگر ثبات در مسائل اقتصادی نباشد مردم به جای سرمایه گذاری به سراغ دلالی می روند.

وی همچنین اظهار داشت: یكی دیگر از نكات مورد توجه در اقتصاد مقاومتی طرح هایی برای مدیریت مصرف است كه در مجلس هشتم در این خصوص طرحی تصویب شد اما اجرایی نشد.

لاریجانی همچنین كاهش وابستگی به نفت را یكی دیگر از نكات مهم در اقتصاد مقاومتی خواند.

رئیس مجلس همچنین تسهیل در كسب و كار را یكی دیگر از نكات مهم در موضوع اقتصاد مقاومتی خواند و گفت: فراهم كردن بسترها برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی از نكات مهم است و سرمایه های شناور را به بخش های سرمایه گذاری ببریم.

لاریجانی اظهار امیدواری كرد شرایط كنونی كشور با ساماندهی مرتفع و شرایط برای كسب و كار فراهم شود.

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

“اقتصاد مقاومتی” اقتصاد دفاعی یا ترمیمی؟

امروزه جمهوری اسلامی در حوزه‌های اقتصادی خود با مسائل یا مفاهیمی مواجه است که به هیچ عنوان تاکنون چه در عرصه‌ی نظر و در کتاب‌های درسی و چه در عرصه‌ی عمل و تجارب بشری مشابه و مابه‌ازای واقعی نداشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *