تیتر خبرها

توفان شن (شرح ماجرای شکست حمله نظامی آمریکا به ایران در طبس)

توفان شن (شرح ماجرای شکست حمله نظامی آمریکا به ایران در طبس)

توفان شن (شرح ماجرای شکست حمله نظامی آمریکا به ایران در طبس)
توفان شن (شرح ماجرای شکست حمله نظامی آمریکا به ایران در طبس)

« : آوریل 25, 2011

تسخير لانه ي جاسوسي امريكا توسط دانشجويان مسلمان پيرو خط امام و به اسارت گرفتن 53 نفر امريكايي در 13 آبان كه به تعبير حضرت امام خميني(ره) انقلاب دوم ناميده شد، يكي از بزرگ ترين اقداماتي بود كه پس از پيروزي انقلاب عليه امريكا انجام پذيرفت.

مهم ترين نتيجه ي اين اقدامِ انقلابي و شجاعانه اين بود كه تمام محرومان و مستضعفان سراسر جهان كه جرأت نفس كشيدن نداشتند و خيال نمي كردند كه مي شود با امريكا درافتاد، جرأت پيدا كردند عليه منافع استكباري و ضد انساني شيطان بزرگ بپا خيزند. گوياترين تعبير در اين باره فرمايش حضرت امام (ره) است كه فرمودند:

«عمده اين است كه اين خوف هايي كه اين ها ايجاد كردند در دل ملت ها، اين شكسته شود… ارزش اين عمل اين است كه شكسته شد آن بت بزرگي كه براي ملت ها تراشيده بودند.»

از آنجايي كه اين عمل شجاعانه و بزرگ حيثيت ابرقدرتي امريكا را زير سؤال برد، و ابهت اين بت بزرگ شكسته شد، سردمداران كاخ سفيد بلافاصله پس از اطلاع از تسخير لانه ي جاسوسي، به موازات كوشش هاي ديپلماتيك، مسأله ي طرح تجاوز نظامي را در دستور كار خود قرار دادند. برژينسكي كه در آن زمان مشاور امنيت ملي جيمي كارتر رييس جمهور وقت امريكا بود، در اين باره گفته است:

«اگر چه از ابتداي گروگان گيريِ افرادمان، تا اتخاذ تصميم نهايي براي نجات آنها، حدود پنج ماه به طول انجاميد، اما برنامه ريزي جهت انجام يك عمليات نجات، به زودي پس از ماجرا آغاز شد . درست 2 روز بعد از واقعه، مرحله ي اول عمليات با تلفني كه من به هارولد براون وزير دفاع كردم، شروع گرديد. من از او خواستم كه به رييس ستاد مشترك ارتش دستور دهد تا يك برنامه جهت عمليات نجات طرح ريزي كند.»

در راستاي پياده شدن دستور ياد شده، يك ماه پس از فتح لانه جاسوسي، نود نفر از كماندوهاي امريكايي به ايالت آريزوناي امريكا اعزام شدند تا آخرين مرحله ي تمرين و آموزش خود را تحت شرايط موقعيت مشابه ايران بگذرانند. از سوي ديگر گروه هاي ويژه ي سري كه براي پشتيباني و تدارك وسايل تكميليِ طرح، در نظر گرفته شده بودند، مخفيانه وارد ايران شدند و با گروهك هاي ضد انقلاب تماس گرفتند.

نظاميان آموزش ديده امريكايي، در اواخر آذرماه 1358 عازم كشور مصر شدند و در پايگاهي در نزديكي قاهره استقرار يافتند.

برژيسنكي مي گويد:

«روز اول آوريل (22 فروردين) جيمي كارتر از من خواستارتشكيل جلسه ي اضطراري شوراي امنيت ملي شد وگفت كه به نظر وي زمان اقدام فرا رسيده است.»

كارتر جلسه ياد شده را با اين سخنان آغاز كرد:

«به نظرم امكان خلاصي گروگان ها بسيار بعيد به نظر مي رسد و ما بايستي حاكميت خود را اعمال كنيم و حالا وقت آن است كه عمل مناسب انجام پذيرد و جدول زماني آن هم تهيه شود.»

و ادامه داد:

«ما بايد براي آزادي گروگان ها وارد عمل شويم و عمليات در اولين فرصت ممكن بايد آغاز شود.»

رييس ستاد مشترك ارتش ژنرال جونز، تاريخ 4 ارديبهشت را مناسب ترين زمان شروع عمليات اعلام كرد.

بدين ترتيب غروب روز پنج شنبه 4 ارديبهشت 1359 تعداد شش فروند هواپيماي 130-C  امريكايي، نود نفر كماندوي اين عمليات را كه امريكايي ها نام آن را «نور سبز» يا «دلتا» انتخاب كرده بودند، از قاهره  به ناو هواپيمابر نيميتز NIMITZ در درياي عمان و نزديك آب هاي ايران منتقل كردند.

نيمه شب پنجشنبه 4 ارديبهشت هواپيماهاي مذكور و هشت فروند هلي كوپتر نفربر از عرشه ي ناو هواپيما بر NIMITZبرخاستند و با پرواز در ارتفاع كم، راهي ايران شدند.

طبق نقشه هواپيماها و هلي كوپترها بايد در فرودگاه شماره ي 1 واقع در صحراي طبس فرود آيند، سپس هلي كوپترها، كوماندوها را به اطراف تهران منتقل كنند تا از آنجا با كاميون ها و خودروهايي كه از قبل توسط عمال داخلي و نفوذي امريكا آماده شده بود، به اطراف جاسوسخانه (ساختمان سفارت سابق امريكا) انتقال يابند.

پس از ورود به حريم ايران اسلامي، يكي از هلي كوپترها در 120 كيلومتري شهر راور كرمان دچار نقص فني شد و ناگزير فرود آمد. سرنشينان اين هلي كوپتر به هلي كوپتر ديگري منتقل شدند كه پس از طي مسافتي دستگاه هيدروليك اين هلي كوپتر نيز از كار افتاد، اما توانست خود را به ناو هواپيمابر نيميتز برساند.

در هر صورت، شش فروند هواپيماي 130-C  و شش فروند هلي كوپتر در محل مورد نظر واقع در صحراي طبس در تاريكي شب فرود آمدند. يكي ديگر از هلي كوپترها در حال سوخت گيري براي اجراي مرحله ي بعدي عمليات، دچار نقص فني شد. با از كار افتادن اين هلي كوپتر، تمام برنامه هاي امريكايي ها به هم خورد زيرا با محاسباتي كه انجام داده بودند، براي انجام مرحله بعدي عمليات حداقل به شش فروند هلي كوپتر نياز داشتند. موقعيت به ناو نيميتز و از آنجا به كاخ سفيد گزارش شد و از رييس جمهور كسب تكليف شد. كارتر دستور توقف عمليات و عقب نشيني را صادر كرد؛ اما سپاه شيطان در چنگال عذاب الهي گرفتار شد. آن هنگام كه امريكايي ها قصد بازگشت كردند، توفاني از شن برخاست، هواپيماها و هلي كوپترهاي امريكايي، در حال برخاستن از زمين دچار مشكل شدند. يك هواپيما و يك فروند هلي كوپتر با هم برخورد كردند و هر دو آتش گرفتند. در اثر حادثه، هشت تن از امر يكايي ها در آتش عذاب الهي سوختند و بقيه ي پرنده هاي جنگي نيز از خاك ايران اسلامي فرار كردند

برژينسكي حالت كارتر را پس از صدور دستور توقف عمليات و عقب نشيني و آتش گرفتن هواپيما و هلي كوپتر امريكايي چنين توصيف كرده است:

«وي سرش را ميان دو دستش گرفت و به مدت چند ثانيه روي ميز گذاشت. من فوق العاده دلم براي وي سوخت! همين طور براي كشورم! ساعت 5:15 (پنج و پانزده دقيقه) بود كه كارتر خبر ديگري مبني بر برخورد يك هلي كوپتر با يك هواپيماي 130-C  و آتش گرفتن آنها از ژنرال جونز دريافت كرد.اين برخورد همراه با تلفات جاني بوده است. كارتر با شنيدن اين خبر به مانند مار زخمي به خود  پيچيد و آثار درد و نگراني بر تمامي صورت او آشكار شد.»

صدور دستور بمباران هلي كوپترهاي به جا مانده توسط بني صدر

پس از فرار امريكايي ها و صدور اعلاميه توسط كاخ سفيد مبني بر شكست عمليات و اين كه اسنادي سري و مهمي در درون هلي كوپترها به جاي مانده است. به دستور مستقيم بني صدر كه در آن زمان سمت فرماندهي كل قوا را داشت، هلي كوپترهاي به جا مانده بمباران شدند و اسناد سري و مهم باقي مانده در آتش سوختند و محمد منتظر قائم فرمانده سپاه پاسداران يزد كه از هلي كوپترها حفاظت مي كرد، به شهادت رسيد.

بهانه ي بني صدر براي انهدام هلي كوپترها اين بود كه امريكايي هاي جامانده، فرصت مجدد استفاده از آنها را به دست نياورند! در حالي كه حتي اگر چنين احتمالي مي رفت، باز كردن وسايل و قطعات حساس پروازي كافي بود كه آنها را از پرواز باز دارد.

از بين بردن اسناد و مدارك مربوط به ادامه ي طرح و برنامه هاي امريكايي ها پس از انجام مرحله ي اول عمليات و هم چنين اسامي عوامل مزدور داخلي و جاسوساني كه مي بايست طي اين عمليات با امريكايي ها همكاري كنند، خود امري مهم و قابل بررسي است.

نكات برجسته ي ديگر درباره ي حمله نظامي امريكا

نكات مهم ديگري كه از مطالعه ي اسناد و مدارك به دست آمده و گزارش ها و مقالات نوشته شده حاصل شده است، به شرح زير مي باشد:

1- امريكا در واقعه ي طبس از آخرين امكانات نظامي و فنون جنگي استفاده، و از طرف كنگره امريكا بودجه هنگفتي براي اجراي اين عمليات در نظر گرفته شده بود.

2- هلي كوپترهايي كه براي آزادي جاسوسان امريكايي در نظر گرفته شده بود، از بهترين نوع هلي كوپترها و از آخرين مدل آنها بود. بنابراين، مسأله ي از كار افتادن آنها در جريان عمليات كاملاً غير مترقبه بوده است.

3- شبي كه عمليات در آن به وقوع پيوست مهتابي بود و معمولاً در اين شب ها از توفان و بادهاي تند خبري نيست و افزون بر اين، بر اساس پيش بيني هاي علمي اداره ي هواشناسي امريكا، در شب عمليات، هواي كوير توفاني نبوده است!

4- بر اساس ارزيابي كارشناسان، احتمال پيروزي عمليات از نود درصد به بالا پيش بيني شده بود.

5- تهيه كننده وسايل نقليه اي كه مي بايست امريكايي ها را از اطراف تهران به لانه ي جاسوسي جابه جا كند، يك مزدور به نام علي اسلامي وابسته به حزب منحله ي خلق مسلمان بوده است.

6- كشورهاي مصر، عربستان سعودي، تركيه، عمان و پاكستان در طي اين عمليات امكانات خود را در اختيار امريكا قرار داده بودند.

7- با توجه به حساسيت دولت اتحاد جماهير شوروي (سابق) در باره ي تحركات امريكايي ها در منطقه و زير نظر داشتن دائم آنها، بدون شك اين عمليات با توافق وهماهنگي آنها انجام شده بود.

8- جهت فرود اضطراري هلي كوپترها وهواپيماهاي 130-C  ، چهارده منطقه در تهران و حوالي آن، در نظر گرفته شده بود.

9- در شب حادثه ي طبس، چراغ هاي ورزشگاه شهيد شيرودي روشن بوده است.

10- علي اسلامي تهيه كننده ي اصلي كاميون ها جهت حمل امريكايي ها به تهران، قبل از اشغال لانه ي جاسوسي در رابطه با به راه اندازي تظاهرات عليه امام(ره) و انقلاب اسلامي با سفارت امريكا همكاري نزديكي داشته است.

11- مزدوران رژيم صهيونيستي در اين جريان نقش بسيار فعالي داشته اند. به طوري كه از تجربيات طراحان نقشه ي حمله به فرودگاه انتبه در اوگاندا از جمله شيمون پرز، استفاده فراواني شده بود.

به هر حال آنچه در طبس واقع شد، بدون شك مصداقي ديگر از سوره ي مباركه فيل بود و پنجم ارديبهشت 1359 عام الفيل ديگر و كارتر مظهر استكبار جهاني ابرهه اي ديگر بود و عنايت، لطف و مرحمت خداوندي مثل همه ي زمان هاي تاريخ بر مؤمنان رخ نمود. آنچه گذشت نه تنها يك واقعه ي ساده و زودگذر و فراموش شدني نبود، بلكه تمثيلي و ذكري است هميشگي و ماندني براي كساني كه با چشم دل خويش جز آنچه هست مي بينند و تذكر ديگري است بر اثبات قدرت فائقه و تامه ي الهي و بر وهن و سستي كيد و مكر دشمنان خدا.

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

به بهانه سی چهارمین سالگرد شکست مفتضحانه آمریکا در کویر طبس ، خاطرات مرحوم حجت الاسلام و المسلمین، سید مصطفی رضوی حیدری فرمانده کمیته انقلاب اسلامی و آزاده و جانباز30% انقلاب، امام جمعه فقيد شهرستان فريمان و فرمانده کميته انقلاب اسلامي شهرستان طبس و اولین مسئولی که در سال 1359 در محل حادثه حضور یافت، از حمله نظامي آمريکا در کوير طبس

به بهانه سی چهارمین سالگرد شکست مفتضحانه آمریکا در کویر طبس ، خاطرات مرحوم حجت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *